Stadslucht. BINNENLAND, Leden voor de Provinciale Statui plaats met een geheel ander doel ge bouwd dan tot oefenplaats voor de vrije- en orde-oefeningen, is in den regel te klein om er naar behooren deze oefeningen te houden, en zelfs bij een afgesloten speelplaats te open om eene beschutting te heeten tegen wind en weer, en is alleen bij gunstig weer als oefenplaats te gebruiken." Werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. 40. „Resuraeerende spreek ik als mijn gevoelen uit, dat de gangen der school omdat zij niet verwarmd kunnen worden, tot bergplaats dienen van kleeding- stukken, te gering van breedte zijn, omdat de orde in de school zelve het houden van de oefeningen onder school tijd verbiedt ongesct ikt zijn om er methodisch onderwijs in de gymnastiek te geven." Werd sa eenige discussie aangenomen, met een stem tegen. 50. „Zal er van het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen iets terecht komen, dan zal bij elke school een gymnastieklokaal moeten zijn." Werd met algemeene stemmen aangenomen. Na den heer Ha vinga werd het woord verleend aan den heer J. A. van der Boom, die na eene korte inleiding eenige opmerkingen, op ervaring be rustende, mededeelde over de gehouden examens, en daarbij besprak de inrichting der examens, de vele fouten, die door de eandidaten werden gemaakt en de middelen tot opleiding voor het examen, welke onderdeelen uitvoerig werden toe gelicht. Hierna werd ongeveer ten 3^ uur door den voorzitter de vergadering ge sloten. Het aantal bezoekers van deze ver gadering was niet groot, hoewel er meer dan drie hondeid uitnoodigingen aan belanghebbenden waren rondgezonden. Wellicht was het weer hieraan een wei nig schuld, en lachte het velen niet toe bij deze drukkende atmosfeer een halven dag in een gymnastieklokaal door te breDgen. Deze uitnoodigingen kunnen echter in zooverre haar nut gesticht hebben, dat zij velen onderwijzers een aanspo ring zijn zich bij de vereeniging aan te sluiteD, vooral nu tegenwoordig der gymnastiek een algemeene belangstelling ter deel valt, en geldelijke bezwaren niet kunnen gelden, daar het lidmaat schap slechts een gulden bedraagt. Woensdagavond had in den Schouw burg alhier de uitreiking plaats van de prijzen, welke in den door de vereeni- ging „J. J. Cremer" uitgeschreven too- neelwedstrijd werden behaald. Het eerste gedeelte van het programma bevatte eenige nummers voor het orkest van het Stedelijk Muziekkorps, en eenige zangnummers, ook een solo nummer en een duet, welke door het kwartet „Lo- reley" werden vervuld, en waarmede veel succes werd ingeoogst. Het con cert werd geopend met den „J. J. Cremer-m&rsch" getoonzet door den heer C. P. W. Kriens, en waarvan de partituur op piano gezet, aan mevrouw de wed. J. J. Cremer en hare dochters werd aangeboden. Na de pauze had de eigenlijke plech tigheid plaats. De jury aan de groene tafel met het bestuur en regelingscommissie daar ach ter leverden een aardig gezicht op, toen het doek opging, temeer daar allen in officieele kleeding waren en de heer Creraer en Krelage met de hun ver leende onderscheidingen en ridder orden waren gedecoreerd. Door den heer F. Allan, werd secretaris der jury, het proces verbaal, dat was opgemaakt, voorgelezen, waar aan door ZEd. zeer loffelijke en tref fende woorden tot de overwinnaars ge richt, vooraf gingen. Bij monde van den heer Cremer had de uitreiking plaats, die werkelijk een zeer plechtig karakter droeg. De prijs winnende vereenigingen werden naar gelang hunner overwinning, door den beschermheer op dikwijls zeer indruk wekkende wijze toegesproken, vooral de deputatie die van Antwerpen tegen woordig was. Toen de Kamer Jan van Beers van Utreeht, werd afgeroepen, kwam de heer Woortman voor de tafel en eer nog de beschermheer een woord had kunnen spreken begon de heer Woort man met zich te beklagen over de hun toe gekende onderscheiding, als zoude Jan van Beers in haar rechten bekort zijn. Al dadelijk klopte de heer Cremer af en zeide dat men hier was ora prijzen uit te reiken en niet om te discussieeren. De Kamer Jan van Beers, die op onnette wijze in verschillende bladen en blaadjes haar hart had lucht gegeven, bedankte voor den haar toegekenden prijs, welke handeling, floor het publiek, zelfs zeer hoorbaar, werd gelaakt. Toen de plechtige uitreiking was af- geloopen was het de beschermheer die der vereeniging Cremer een zeer aardige verrassing bereidde, door vooi haar archief ten geschenke te geven een zeldzaam werk in perkamenten band, getiteld Const-thoonende I V W E E L, by de loflycke stadt Haedem, ten ver- soecke van Trou moet blycken, in 't licht gebracht. Waer inne duydeliek verklaert ende verthoont wordt alles wat den men- sche mach wecken om den armen te troosten ende zijnen Naesten by te staen. In twaelt Spelen van Sinne, soo wel Intreden, Retereynen ende Liede kens ghestelt in Redenryck naer de volgende voorgegevene Tactte van 't Speel Korenken. VICIT VIM VIRTVS REVIRESCIT VVLNERE VIRTVS Tot Zwol By Zacharias Heyns. Drucker der Lanóschaps van Overijssel 1607 Met privilegie. Daarna had de overhandiging plaats van het Diploma als Eerelid aan den heer Kriens en vervolgens werd aan den tooneelmee8..er, den heer Stiphout, een souvenir in zilver (sigarenstandaard) met inseriptie, aangeboden. In de bestuurskamer werd aan alle juryleden een bronzen gedenkpenning ter herinnering aan den wedstrijd aan geboden met het borstbeeld daarop van den heer J. J. Cremer. De beschermheer ontving die in zilver. De genoodigden en bekroonden ver wijlden nog eenigen tijd in feestelijke stemming in den foyer in tegenwoor digheid van den beschermheer en jury leden, terwijl voor danslustigen in de groote zaal gelegenheid was zich nog eenigen tijd te amuseeren. De afgeloopen winter zal zeer zeker voor de leden van Cremer een aange name herinnering aan haar 10-jarig bestaan achterlaten. Dinsdagavond voerde het gezelschap tooneelisten onder directie van de hee- ren Le Gras en Haspels het blijspel van Blumeothal en Kadelburg „Stads lucht" in onzen schouwburg op. Men zou zoo gedacht heboen, dat ons theaterbezoekend publiek op den warmen avond aan buitenlucht boven „stadslucht" de voorkeur zou hebben gegeven en het was dan ook eenigszins tot onze verbazing, dat wij den schouw burg den tijd van 'tjaar in aanmerking nemende, vrijgoed bezet zagen. Allicht i is dit een gevolg hiervan, dat boven genoemd gezelschap, hoe zeiden het ook in Haarlem optreedt, hier gunstig staat aangeschreven. Het stuk kon evengoed .„Dorpslucht" als „Stadslucht" heeten. De intrigue, wanneer men die zoo noemen mag, komt hierop neer, dat Frits Flemming, een knap ingenieur maar een echte Berlijner, zijn uitverkorene Sabine SchrOter alleen trouwen mag, wanneer hij met haar en haren vader in Gies- heira wil gaan wonen. Na eenig aar zelen (zijn hart kleeft aan het macadam van Berlijn) neemt hij met de voor waarde genoegen. In het tweede en derde bedrijf ont rolt zich Giesheim voor ons oog in al zijn vreeselijke eentonigheid. „Zes mi nuten over \ieren komt mevrouw Hagen aan den overkant voor het raam zitten, zeven minuten over vieren komt de omnibus, zooals aityd zonder een pas sagier, aanrijden, acht minuten over vieren komt de apotheker den hoek om Oaze Berlijner kniest zich dood. Gelukkig komen een paar berlijnsche kennissen door allerlei omstandigheden bij zijn schoonvader logeer en en als de: vertrekken, kan ook hij het niet laos; uithouden en gaat voorgoed naar B; lijn terug, zijn vrouw die niet mee wil, in Giesheim achterlatende. t Spreekt vanzelf dat in het laatste bedrijf de jonge vrouw toch bij haar man komt, juist ais hij op het punt staat naar haar toe te snellen. De toestanden in Giesheim zijn wel wat overdreven voorgesteld, maar in den grond zijn ze goed gezien. Wiö in klei-, plaatsen bekend is, weet hoe nauw keurig men op de hoogte staat van elkanders plannen, daden en verleden, soms zelfs meer weet dan de persoon dien het aan gaat zelf en hoe men zeker niet gewoon is. een en ander met liefde en waardeerin. te bespreken. Zoo is het dorpsleven. In het stuk maast het wel een eenigszins zonderlingen indruk, dat tegenover die dorpstoestanden als type van een ste deling (Berlijner) gesteld wordt een bon-vivant, die met allerlei amourettes avontuurtjes zijn vrouw tracht te bedriegen. Wanneer dit de type van een stedeling was dan zou men inder daad zelfs aan Giesheim de voorkeur geven. Dit gebrek in het stuk belet, evenwel niet, dat het een aardig, prettig boeiend tooneelwerk is, dat als geheel verre boven de gewone duitsche grol len staat. Nu was de vertolking ook zeer goed. De luer D. Haspels als Dr, Crusius, Tartaud als Flemming, Rosier Faassen als de Giesheimer vader mevrouw van Eysden als de weinig- kwalijknemende vrouw van den wuften Berlijner spanden zeker de kroon. De overige, minder beteekenende. rollen waren in handen van Mej.Alida Klein (Sabine), Mevr. CoeÜngh-Vorder- man (Mevr. Arnstedt) en den heer Henri de Vries, (Walter Lenz). De heer van Eijsden, die de flauwe rol had v&n iemand die altijd vijf minuten te laat komt, (een afgezaagde komiekeiigheid) wist, en het is hem niet euvel te duiden, die rol geen leven in te blazen. niet gelukt de daders aan te houden. Later is een persoon gearresteerd, zeer zeker een van het drietal, die echter ontkende. In den ochtend is in de Groote Houtstraat gevonden een twee loops pistool, ongetwijfeld het wapen waarmede geschoten is, waarvan nog éen loop geladen was. Spoedig werd algemeen verteld, dat de tuindeur van den heer Kleiweg Dyserinck, uitko mende in de Peuseiaarsteeg, was open- gevonden, en men getracht had aldaar te breken, maar dat de dieven, de drie bedoelde personen, door de politie waren verjaagd. Hiervan is echter by onderzoek niets gebleken, de deur die open gevonden is is die van de ge meentepoort, die bijna altijd openstaat. Die nacht heeft aan de politie nogal werk gegeven, de zoogenaamde dauw trappers. geschat op een paar duizend, waren zeer rumoerig in den Hout, en hebben nogal huis huisgehouden bij den tapper van Staveren, aldaar. Eenige rustverstoorders zijn gearresteerd, waarbij hevig verzet tegen de politie is gepleegd. Door de polit e alhier is in beslag genomen een valsche rijksdaalder, voe rende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1871, blijkbaar be staande uit lood. Woensdag namiddag ten ruim acht ure het Noorder Buiten Spaarne een 2ojarig jongmeDsch, ambtenaar bij de Holl. IJzeren Spoorweg Maatsch., woonachtig te Amsterdam, bij het baden verdronken. LI. Woensdagnacht ten ruim ij£ uur, ontmoette de agent van politie, S., bij het doen zijner ronde, aan de Ged, Oudegracht, een manspersoon, gekleed met blauw boezeroen, die bij zijne nadering terug en de Frankenstraat inliep, dit kwam hem verdacht voor, waarom hy die persoon is achtervolgd. In de Peuseiaarsteeg hadden zich nog twee personen bij hem gevoegd, die, hem ziende, allen op den loop gingen. In de Groote Houtstraat, alwaar hij hen bijna had ingehaald, loste een van de drie een pistoolschot in zijne richting, waarop zij naar verschillende kanten vluchtten. Ofschoon spoedig eenige agenten waren toegesneld en jacht op de vluchtelingen werd gemaakt, is het Te Alten (Z. H.) zal van af Maan dag 13 Juni a. s. eene wekelijksche kaasmarkt worden gehouden. De sisger Kroeze te Sloten die een aan mildvuur lijdende koe had afge maakt schijnt een wondje aan de hand gehad te hebben dat met bloed van het rand in aanraking is gekomen. De hand is dermate opgezwollen dat 's mans opname in het Gasthuis te Am sterdam noodzakelijk was. Een hond die iets van het afval der koe hoe had gegeten is aan miltvuur gestorven en op last van den district veearts verbrand. In de Woensdagavond te Zandvoort gehouden raadsvergadering is de oude toestand der baden (zooals die was voor 1891) gehandhaafd, en dat wel, niette genstaande er een bod ingekomen was van jhr. J. B. van Merlen uit Heemstede om het geheele strand voor ƒ2500 per jaar te pachten. Requestrant gaf als reden op, dat volgens zijne meening alleen eenheid in exploitatie van het strand Zandvoort tol eene badplaats i*teu rang kon maken. Van alle winst afziende, wenschte hy die te besteden tot verfraaiing der ge meen te Zandvoort en tot leniging der armoede. Niettegenstaande het request van jhr. van Merlen sterk door den Voorzitter Mr. P. N. Engelberts, werd aangepre zen. verwierp de raad het aanbod met 4 tegen 3 stemmen. de noodige bediendenin het geheet 27 personen. De vertegenwoordigers der neder- landsche vereeniging aldaar zullen waar schijnlijk des Dinsdag middag in het berlijnsche stadspaleis ontvangen worden, om aan HareMajesteiten een fraai bewerkt adres aan te bieden. De asphalfteering der Bree« straten te Amsterdam is gereed. De geheele leDgte, van de Nieuwmarkt tot- de Hortusbrug, is aan een stuk geas- phalteerd,zonder steenvakken voor kruis wegen of de brug. Uit Rotterdam wordt aan het TJtr. Dagbl. gemeldIn de vorige week verspreidde zich het gerucht, dat de heer R., administrateur van een der kerkelijke armbesturen alhier, plotseling verdwenen was, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld Vanwege de justitie werd terstond bij het armbestuur een onderzoex in gesteld, waarbij echter moet gebleken zijn, dat de administratie dezer instel- liag in goede orde was. Men vernam te gelijk er tijd, dat de reden van het verdwijnen van den man hierin lag, dat hij gelden, die hij van particulieren onder zijne berusting had, had zoekge maakt. Zoo o. a. administreerde hij voor eene weduwe een vrij aanzienlijk kapitaai, waarvoor hij geregeld de renten uitkeerde. Bij den dood dezer weduwe vorderde haar schoonzoon het kapitaal op, en nu bleek dat R. het niet kon uitkeeren. De schoonzoon gaf van de zaak kennis aan de justitie. Terwijl de politie bezig wa3 den man op te sporeD. werd Dinsdag zijn lijk uit de Schie opgcvischt. Hedenmorgen om vier uur is te F.yenoord een felle brand uitge broken, waardoor in den tijd van twee uur de loodsen 6 ea 7 zijn uitgebrand. De schade is aanzienlijk Loods 6 was gevuld met rotting en rijst, welke naar wij vernemen, zijn verzekerd voor een bedrag van ongeveer f 100,000. Bij de politie te Goudais Woensdagmorgen aangifte gedaan van het navolgend schrijven, in den laten avond van Dinsdag ontvangen bij dec heer H. M. Dercksen „Waarde bakker Dercksen, Als je het nog eeos waagt bij eene verkiezing ons heilig dierbaar gymnasium aan te tasten evenals in bijgaand stroo biljet is gedaan en je nog eens met politiek bemoeid, in plaats van bij je oudbakken kadetjes en fijne besehuitec te blijven, 't is wel vurdomd geef ik jou de verzekering dat je 24 uur na verspreiding van hetzelve, met je heele fijne bakkerij in de luc-ht zult vliegen.' „De liberale Anarchist." „24 Mei." Woensdagochtend heeft de officier van Justitie nogmaals te Gouda een onderzoek in loco ingesteld in verband met den moord op de weduwe Van Oudshoorn. Dinsdagmiddag werd in de loodwitfabriek van (.e firma Wed. Hon- dorff, Block en Braet te Schoonhoven de machinist W. v. li. door de werkas der machine in de kleeren gep kt en zoolang met die as rondgeslingerd tot de machine stopte. Als door een won der kwam de man er met eokele ver wondingen aan hoofd en voeten af, ofschoon de kleederen hem bijna ge heel van het lichaam werden gescheurd. Het gevolg van Hare Majes- teiien zal bij haar bezoek aan Berlijn gevormd worden door: baronesse van Hardenbroek, jhr. Van de Poll, baro nesse E. G. van Xttersum, jonkvr. A. J. Juckama van Burznania, baronesse Ren gers voorts de dames Saxton—Winter, Krentzler en Wichers. De heeren van het gevolg zijn graaf Schimmelpennick van Nijenhuis, graat Duraonceau, jhr. Alewijn, baron Taets van Amerongen von Natewich, baron van Hoogendorp, jhr. Van Spengler, jhr. De Ranitz. Voorts Uitslag der Herstemmingen TER VERKIEZING VAN op 24 Mei 1892 NOORD-HOLLAND. Enkhuizen. Gekozen R. Kooyman Pz., lib. Weesp. Gekozen W. Hovy, ant. „Laten wij den eerbied voor ons zeiven bewaren," zeide hij en trachtte te glimlachen. „Laten wij de woorden goed spellen." „Dat is goed, mijnheer," zeide Prickett en boog zich opnieuw over het papier. Hij schreef en las de woorden daarna hardop „Een bedroefde vader. Voor de belooning. Adres, W. E. Esq., Oxford en Cambridge Club", en na het papier eenige oogenblik- ken in de lucht te hebben heen en weer gewaaid, vouwde hij het op en liet het in een van de zakken van zijn wit vest glij den. „Ik zal het ©ogenblikkelijk bezorgen," zeide hij, „en ik veronderstel, dat dan de zaak spoedig zal zijn afgeloopen. Het is toch wel jammer, vindt gij niet," mijnheer?" „Wat is jammer vroeg Esden op pijnlijken, ongeduldigeu toon. Hij had werkelijk veel pijn, maar deze juist gaf hem ver lichting. Zonder die pijn zou hij ieder oogenblik gevreesd heb ben zich te zullen verraden. Ja, van mijn standpunt bekeken, mijnheer," zeide Prickett, „zou het ongetwijfeld veel beter zijn geweest om de dieven te betrappen. Ik zou in ieder geval ook beter beloond zijn gewor den, en ik kan het niet helpen, maar ik vind, dat onze handel wijze blijk geelt van zwakheid. Wij weten het beiden zeer goed, dat het tegen de wet handelen is, hoewel het een algemeen ge bruik is. Met een weinig geduld echter, zouden wij hen honderd tegen een hebben kunnen snappen. En nu zullen zij als vrije mannen rondloopen met duizend pond sterling in hun zak. Het is wel hard om zulk een schoone kans te moeten laten glippen} eerst werkzaam te zijn om wat op te sporen en dan verder niets te mogen doen. Het is echter zoo de gewone loop van zaken, mijnheer, in deze wereld. Er is voor- en tegenspoed, maar van het laatste het meest. „Gij kunt er van verzekerd zijn, Prickett, dat men u niet zal ver geten," gaf Wyncott ten antwoord. „Ik zal; het mij tot taak stellen, om miss Pharr duidelijk voor oogen te houden, dat zij zonder uwe toestemming de zaak niet op zulk een wijze tot eene goede oplossing had kunnen brengen." Ik ben u zeer verplicht, mynheer Esden," antwoordde Prickett, met sarcastische onverstoorbaarheid. „Gij zult mij zeker wel willen waarschuwen, wanneer gij een antwoord hierop krijgt" hij sloeg op zijn vestzak. „Wanneer de onderhandelingen werkelijk worden geopend, en gij de men- schen, waarmee gij moet onderhandelen, zult gaan opzoeken, dan zal ik nog eenige wenken geven." „Met genoegen," antwoordde Esden met voorgewende onver schilligheid, hoewel inwendig zeer verheugd. „Ik zal hedenmiddag aan miss Pharr schrijven en haar mededeelen, dat de adverten tie is geplaatst." „Wanneer het oogenblik van onderhandelen daar is, mijnheer," zeide Prickett op een meer vertrouwelijken, beleefden toon, nu voor hem alle twijfel was verdwenen, „dan zult gij tot de ont dekking komen, dat de dieven geen bankbiljetten zullen willen aannemen, uit vrees, dat die later tot hunne ontdekking kunnen leiden. Zij zullen goud vragen. Dat nu maakt de onderhande lingen gevaarlijk. Men kan geen goudstuk opsporen zooals dat met een bankbiljet het geval is. Die bedroefde vader kan wel een stoutmoedige list willen uitvoeren, waardoor hij zoowel de duizend pond als de juweelen in zijn bezit krijgt. Ga er niet ongewapend heen, mijnheer Esden. Ik heb een mooie kleine revolver, een Tranter, gij hebt nog nooit zooiets moois gezien Ik wil ze hier wel brengen, wanneer gij mij maar wilt zeggen, op welk uur ik u kan bezoeken. Is morgenochtend geed „Zeker, Prickett," gaf Esden een antwoord. „Ik ben u zeer dank baar voor den goeden raad. Zelf zou ik er nooit aan gedacht heb ben. Breng het wapen in ieder geval hier. Tot den middag blij! ik thuis." Prickett nam afscheid, hem met hartelijke belangstelling beter schap wenschende met zijn zenuwpijn en kiespijn, waarna hij langzaam de trappen afging en langzaam Fleet Street inwandelde. Daar bracht hij een bezoek aan den winkel van een wapenhan delaar, door wien hij met hartelijkheid, ja eenigszins met eerbied werd ontvangen. „Kemt gij uw revolver halen, mijnheer Prickett?" vroeg de winkelier, nadat de begroetingen hadden plaatsgehad. „Gij zult nu zien, dat de constructie zoo mooi is als gij dat bij een hor- loge zoudt kunnen vinden." „Ik wilde u een oogenblik afzonderlijk spreken," antwoordde Prickett, waarop de wapenhandelaar hera voorging naar eene binnenkamer, de deur sloot en hem een stoel aanbood. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2