NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Donderdag 2 Juni 1892» No. 2785. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLET ON Een blik in den afgrond. DAGBL Voor Haarlem per 3 maanden^ Franco door bet geheel* Rijk, per 3 maanden Geïlluatreerd Zondagablad 3 Afzonderlijke nummer». i,so. 1,65; 0,30. 0,05} Dit blad *er«ohfl»t dagelQki, bebaln op Zoo- ea Feeetdagea. BoreanEleiae Hont.traat No. 9, Haarlem. Tel.fMUUMer UI, Tan 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 Csat», Greet* letter» naar plaateralmtej BIJ Aüsnnememt aanziemlljk rabatj Aboaaemeatn ea Adr.rtutiëa wordei aaapaomea deer ou* ageatu u door all* beskkandelart» ea eonraiti.ra Direotenr-UitgeTM J. O. FI111BOOK, HoofdafenUn voor ift BuiUnUnii Ckmpafnit Ohérvlt it FuilieUé Mtrnflrt L, DAW Bi f Cv* JiBJt I. JOUMt, Sue»., Fvrft 81H| itkhnrf Jfnrimrfr»! STADSNIEUWS. Haarlem, i Juni 1892. Het Museum van Schilderijen en Oudheden op het raadhuis alhier, is in de maand Mei j.l. bezocht door 240 betalende en 192 niet betalende per sonen. Heden is de tentoonstelling van schilderijen in „Felix Favore" bezocht door 64 personen. Behalve eenige leerlingen bij het Harmonie orkest geëngageerd, zijn thans aan het Stedelijk Muziekkorps alhier verbonden de heeren Graefenhain, van de Marine, i« hoornist Okel, van het 2« regiment, ie es-clari- nettistde JoDg, 3e regiment, paukist Beyer, schutterij Kampen, kl. trom; Smelt, schutterij Kampen, solo saxo phone Poons, ie fagott;st, eind-diploma, K, Muziekschool, den Haag. De heer W. Visser, leeraar in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerscho len alhier, heelt ten zijnen huize Ged. Oude Gracht 35, eene inrichting ge opend voor Heilgymnastiek. Het lokaal waarin de behandeling geschiedtis aangenaam en steeds Irisch, en voorzien van alles wat voor eene richtige behandeling wordt ver- eischt. Zondag werd te Amsterdam in de „Sport Bar" het groot nationaal kegel concours geopend, waaraan door 20 vereenigingen werd deelgenomen. De kegelclub „De Groote Vauxhall" alhier, behaalde 237 punten, welk aantal slechts werd overtroffen door „Koekoek" van Amsterdam, met 241 punten. De heer Bies van deze kegelclub komt in aanmerking voor den eereprijs mi.' 72 punten. De wedstrijd wordt voortgezet op Zondag 5 en Maandag 6 Juni e. k., ien en 2en Pinksterdag, des middags te 12 uur. Naar aanleiding van een Dinsdag door ons ontvangen bericht, dat in het vorige nummer werd opgenomen, schrijft men ons het volgende In het bericht, voorkomende in uw blad van heden, betreffende de besluiten, genomen op de vesgadering der Afd. Haarlem v. d. Bond v. N. O., lees ik, dat de hoofden van scholen hebben geweigerdinzage te geven van de conduite staat. Dit is niet juist. De hooiden van scholen hebben op de vraag door de Aid. gedaaD, geantwoord; dat zij> met ■meentelestuur beantwoorden die vraag niet kunnen POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt belanghebbenden in herinnering, dat bij K. B. dato n Febr. '92 weid bepaald, dat het geoorloofd is brieikaart-formulieren te bezigen, welke niet van Rijkswege zijn uitgegeven, mits zij met deze overeenstemmen, wat betreft de gedrukte opschriften, de afmetingen en de stevigheid van het papier. Op de adreszijde mag niets an ders dan het adres, alsmede de naam, het beroep en de woonplaats van den Afzender vermeld worden; andere ge drukte of geschreven aanwijzingen, welke ook, zoomede wapens, fabrieksmerken enz. zijn niet toegelaten. Daar het den minister van Water staat, Handel en Nijverheid echter ge bleken is, dat zich tal van personen briefkaart-formulieren met een wapen-, fabrieks- of goederenmerk hebben aan geschaft, heeft Zijne Excellentie mach tiging verleend bedoelde briefkaart for mulieren tot 30 November 1892 ter verzending toe te laten, doch uitsluitend in het Binnenlandsch verkeer. De Directeur voortioemd HOYER. Haarlem^ den 31 Mei'92. Men schrijft ons het volgende Dinsdagavond werd door de koor zangklas van den heer N. H. Andries- sen, eene huishoudelijke uitvoering ge geven, welke, hoewel zij een intiem karakter droeg, toch de vermelding overwaard is, niet alleen het 3 stem mig dameskoor, maar vooral de solo's, duo's en trio's gaven bewijs dat er met ernst en toewijding gewerkt wordt, men vond weer in alles den wakkeren directeur, van Crescendo terug, die zoo verbazend veel werk maakt van voor dracht bij den zang. Aangenaam werd het zingen afgewisseld door nummers voor 2 violen met orgel en piano. Eene zeer jeugdige violoncellist, eene alt en sopraan-solisten deden zich bizon der gunstig hooren en brachten niet weinig bij tot het schitterend succes der uit voering. Naar wij vernemen zal, te beginnen met 1 Augustus a. s. door den heer Andriessen ook een zangklas voor kin deren van 7 tot 12 jaar (jongens en meisjes) worden geopend. De verschil lende zanguitvoeringen die door Cres cendo's hoogsttriegaafden directeur ge geven worden, zijn wel een bewjjs, dat hem het zangonderwijs ten volle is toe vertrouwd. Op die nieuwe onderneming zij den toog op hunne verhouding tot het ge-'heer Andriessen bij voorbaat reeds het beste succes toegewenscht. Het 10 is derne daarin Frans petten perceel Groote Houtstraat No. wat den winkel betreft, op mo- wijze verbouwd. Sedert 1803 is gevestigd geweest de firma A. Co., handelaars in hoeden, en onderdeelen van militaire uniformen, terwijl in al dien tijd de winkel slechts éénmaal veranderd is geweest. Had de vroegere winkel een meer ouderwetsch voorkomen dan in dezen tijd van een flink magazijn verwacht wordt, de tegenwoordige eigenaars de heeren Aug. en P. L. de Wildt kunnen zich thans beroemen op het bezit van een winkel, die in elk opzicht fraai en gemakkelijk is ingericht. Treedt men de portiek biDnen, dan ontwaart men op de glazen deur die toegang geeft tot den winkel het engel- sche wapen in het glas geslepen, door de firma Van Diesen en Kerrebijn. De winkel zelf is eikenhout geschilderd, de etalagekast, schuivend op rails, is van mahoniehout en zal voor de opening prijken met een keurig bouquet op kristallen pièce de milieu. In de etalage zijn blauwe draperiën aangebracht, en de gansche winkel is blauw uitgemonsterd een niet onwel kome afwisseling van al het rood dat men in onze winkels ziet. Eigenaardig mag het heeten, dat de winkel geen toonbank heeft. Onder de glazen kasten zijn uitschuiftafds aange bracht, om de artikelen op te leggen. Voorts wordt de aandacht getrokken door een spiegel van groote afmetingen, een sierlijke gaskroon in het midden en twee nickel WeDhamlampen in de etalage. In het fond van den winkel heeft de firma Corns, van Niel, die voor het stofieeren zorgde, de welbekende dia- phanee imitatie gebrand glas aange bracht. In de voordeur bracht de firma Van Diesen en Kerrebijn in het boven licht gebrand glas aan. Eene eigenaardigheid is het fraaie plafond, geleverd door do firma Van Niel dat water- en vuurvrij is en een goeden incruk maakt in het ensemble van den winkel. Het mag zeker gezegd worden, dat het verbouwde perceel de Groote Hout straat zeer tot sieraad verstrekt. Ont werper en uitvoerder der verbouwing was de heer Jos. de Wildt alhier. Naar ons werd medegedeeld, is de spie gelruit de grootste in Haarlem. Wanneer wij nog hebben medege deeld, dat Woensdagavond de nieuwe winkel wordt geopend, dat de heer van Bommel het schilderwerk buiten en de heer Boeree dat van binnen heeft be- oude, maar als 't ware vernieuwde firma A. Frans Co. succes te wenschen in het nieuwe magazijn. Dinsdagavond sloeg de bliksem in eeu der hooibergen van den landbouwer ten Hagen, te Haarlemmermeer, die oogenblikkelijk in lichtelaaie stond. Al spoedig stond ook een tweede in brand, welke spoedig met den inhoud in den asch lag. Persoonlijke ongelukken had den Diet plaats. Naar men verneemt heeft ook te Haarlemmermeer onregelmatigheid bij de stemming op 10 Mei plaats gehad. Iemand geen kiezer zijnde, heeft aan de stemming deelgenomen, wijl zijn naam op de lijst stond. Bij de herstemming bleek, dat be doelde persooB geen kiezer was, maar wel een ander van denzelfden naam. Sommige landbouwers te Haarlem mermeer, hebben het vreemde werk volk ontslagen, om verdere botsingen te vermjjden. Hier en daar had men zelfs zijne wraak gekoeld, door de ge wassen des velds te vernielen. BINNENLAND. Men seint ons uitScheve- ningen Hedenmiddag te een uur is de Inter nationale Tentoonstelling voor Sport, Visscherij en Paarden te Scheveningen, namens Hare Majesteit de Koningin- regentes, door generaal Verspyck ge opend, na de openingsrede van den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer mr. van Oudheusden van Achttienhoven. Er waren vele civiele en militaire autoriteiten tegenwoordig o. a. de heeren minister van Tienhoven, Bergansius, Fock, Patijn, Roell meerdere kamerleden, verder delegatien uit het buitenland. Generaal Verspijck werd onder de muziek der Grenadiers en Jagers in de tentoonstelling rondge leid. Het schijnt met de verwe zenlijking der plannen tot verandering der uniformen bij ons leger toch niet zoo vlug te gaan als de eerste berich ten deden vermoeden. Werd voor en kele dagen reeds het tijdstip medege deeld, waarop de nieuwe uniformen zouden moeten worden gedragen, thans wordt „van goed ingelichte zijde" weder bericht, dat tot dusver nog geen be paalde beslissing is genomen omtrent den aard der aanstaande uniform-ver- paaldelijk omtrent het tijdstip van in- voering dier veranderingen moet nog niets vast staan, aangezien vooraf enkele der voornaamste punten in bizonder- heden moeten zijn geregeld. Daarvoor zal nog eeüige tijd noodig zijn, terwijl overigens door den in de magazijnen aanwezigen voorraad de uitvoering nog niet dringt. De vijf nederlandsche stu dentencorpsen hebben alle besloten zich van deelneming aan de feesten te NaDcy te onthouden. Bezoek van onze Koninginnen aan het Duitsche Hof. zorgd, dan kuunen wij volstaan met de anderingen voor het leger. Meer be Uit Berlijn wordt van Maandag aan de D. R. Ct. het volgende geseind, betrefferde het bezoek van onze Ko ninginnen De heden gehouden parade, was onder begunstiging van het prachtigste weder, schitterend. Te 9 uur kwam de kei zerin met de koningin regentes Emma in een met zes paarden bespannen rij tuig op het Tempelhofer paradeveld, waar zij door den keizer ontvangen werden. De vorstinnen reden bij haar vertrek langs het front der gelederen; de keizer volgde onmiddellijk achter het rijtuigdaarna trokken de troepen tweemaal voorbij. De keizer, die de uniform van het tweede garde-regiment droeg, stelde zich telkenmaal bij het vocrbijmarcheeren persoonlijk aan het hoofd van dit korps. Naar men verneemt is de koningin der Nederlanden la suite van het genoemde regiment en de hertogin vaD Edinburgh k la suite van het regiment keizer Alexander geplaatst, Na afloop der parade begaven zich de vorstelijke personeD naar het paleis, waar te een uur het familie dejéuner en de maarschalkstafel gehouden werd. De keizer is aan het hoofd der vaandel compagnie de stad ingereden. Behalve de genoemde vorstinnen' was ook prinses Friedrich Leopold, alsmede de rijkskanselier graaf von Caprivi bij de parade aanwezig. De ontvangst der leden van de Ne derlandsche Kolonie heeft Dinsdagmid dag te kwartier over tweeen in het keizerlijk paleis plaats gehad. Uit naam van de vereeniging „Nederland en Oranje" hield mr. Jansma van der Ploeg, als voorzitter, de volgende toe spraak „Uwe Majesteit nadert het bestuur der vereeniging „Nederland en Oranje" met het eerbiedig verzoek de nederige hulde van alle leden der vereeniging te willen aannemen. Als getrouwe onderda nen van H. M. de koningin zijn zij met 381 HOOFDSTUK XIV. „Hij heeft verscheidene cheques in omloop gebracht, die hij niet kan voldoen. Bovendien, heeren, was hij een van de weini gen, die wisten, waar de kostbare juweelen zich bevonden. Ver der was mijnheer Wyncott Esden op den namiddag, toen de misdaad is gepleegd, niet in Londen, zooals hy voorgaf, maar hier in de buurt." „Hier in de buurtriep Arnold. „Wat zegt gij daar Alvorens te antwoorden haalde Prickett een stukje papier te voor schijn, dat hij aan Arnold overhandigde. „Ziehier een lijst van de treinen, waarmee mijnheer Wyncott Esden dien namiddag heeft gereisd, mijnheer. Toen hij terug kwam betaalde hij extra-vracht van Wootton Hill naar Hemsleigh, en met een biljet enkele reis eerste klasse keerde hij van Sandy Park weer naar Londen terug." Verbijsterd van schrik en ontsteltenis staarden de beide heeren elkaar en vervolgens Prickett aan. „Kunt gy dat bewijzen zeide Llptunstone. „Ja, mijnheer," zeide Prickett, „waoneer het noodig is, kan ik de stationschefs in het verhoor laten nemen. Toen ik mijnheer Wyncott Esden het breekijzer liet zien, waarmee de inbraak was gepleegd, hield hij zich goed zoo goed als men niet beter had kunnen verwachten maar toch was hij vreeselijk ontsteld. Toen ik het voors'.el deed om Reuben Gale te bezoeken, die het breekijzer heeft vervaardigd, deed hij het aanbod om mij te vergezellen, zooals gij u nog wel zult kunnen herinneren. Hij smeedde ongeveer een komplot met Gale, en wel in mijne tegen woordigheid; zulk een slimheid en stoutmoedigheid heb ik nog nooit bij iemand aangetroffen, heeren. Gale werd bespied, en nadat mijnheer Wyncott Esden hem in mijn gezelschap verliet, is hij later weer alleen naar hem teruggekeerd. Mijn helper heeft mij verteld, dat hij tien minuten later weer terugkeerde, meteen gelaat, alsof hij door doodsangst was aangegrepen. Gistermorgen bezocht ik hem op zijn kamer, en dit schreef ik met inkt uit een eenvoudig fleschje, dat op den schoorsteenmantel stond, ter wijl de inkt met water was verdund." Hij overhandigde aan El- phinstone het stukje papier, waarop door hem de advertentie was geschreven. „Wanneer gij dit vergelijkt met het briefje van den „bedroefden vader", dan zult gij bemerkeD, dat het met dezelfde inkt is geschreven. Nog iets, met het breekijzer, waarmee de daad werd gepleegd, is een proef genomen op de deur van mijnheer Esdens zitkamer. Ik zag gisteren het teeken daarvan, en dat komt geheel overeen met dat, wat gij hier in huis kunt zien." „Goede hemel!" kreunde Arnold plotseling. „Dat herinner ik toij. Er is een noodlottige samenloop van omstandigheden hier. Wyncott zal alles kunnen verklaren." „Herinneren?" zeide Elphinstone. „Wat herinnert gij u?" „Die bewuste deur in Wyücott's kamer," gaf Arnold ten ant woord. „Het sleutelgat was geheel misvormd. Hij vertelde mij toen lachende van een zonderling geschenk van een zijner clienten, waarmede het in verband stond, maar tweemaal werd hij gestoord, zoodat hij zijn verhaal niet voleindigde." „Wanneer was dat, mijnheer?" vroeg Prickett. „Het was de dag," zeide Arnold, en wendde zich tot Elphin stone, „waarop hij eén uitnoodiging van rnyne tante ontving om hier zijne vacantie te komen doorbrengen." „Dan was het een dag na den uitspraak van dien Gale," zeide Elphinstone. Zijn wit gelaat werd bij het uiten van deze woorden nog bleeker. „Het breekijzer was door Gale gemaakt, mijnheer," zeide Pric- kett, „en het kan op geheel toevallige wijze in het bezit van mijnheer Esden zijn gekomen." „Wyncott kan alles verklaren," riep Arnold uit met raoede- looze stem, die het geloof aan zijne eigen woorden logenstrafte. „Slechts een ding staat ons te doen. Een man van eór kan geen uur lang onder een zoo vreeselijke verdenking als deze leven. Wij zullen naar Londen gaan, hem daar opzoeken en onder vragen." „Neem mij niet kwalijk, mijnheer," zeide Prickett, „maar dat zult gij niet doen. Er is hier sprake van een gestolen eigendom. Wij moeten er voor zorgen, dat miss Pharr hare juweelen weer in haar bezit krijgt. Gij begrijpt wel, heeren, dat wanneer mijn heer Wyncott Esden aan dezen diefstal schuldig is, hij geen mede-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1