NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Zaterdag 4 Juni 1892* No. 2735. ABONNEMENTSPRIJS: FEUILLETON Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden]1,20. Franeö door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,G5( Dit blsd versohflat dagel#ks, behalve op Zon. ea Feestdagen. Karna: Kleine Hontetraat No. 9, Haarlem. Telefoenaammer 12S, Diraoteur-üitgavar ADYERTENTIËN: ran 15 regels 50 Cents; ieders regsi meer 10 Cents. Greets letters naar plaatsraimtei Bij Abonnement aanzienlijk rabat, Abonnementen sa Advertenties worden aangenomen doe) oase agenten en door alle boekhandelaren ea oonraatieK. FllIXBOOMs Hoofdagenten voor kei Buitenland: Compagnie tUnérale de letklieiU Mtrangire t; L. HAW BI fr Ce„ J9XB JOXMt, Sn u, Farfs SlHi Inntanrg Meaimartre, Het bijvoegsel van hel blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten: VU Insulinde Opiumschuivers Een Amcrikaansche Volkskeuken. Binnenen Buitenlandsche berichten. Varia. Kleine advertenliè'n uit „het BlaadjeNo. XXI. Adverlentièn enz. STADSNIEUWS. Haarlem, 3 Juni 1892. Bij koninklijk besluit van 20 Mei jl, zijn benoemd tot kapitein bij het 7e regiment infanterie, de eerste luitenants C. F. van den Hoff en F. E. H. Lie- bert, beiden alhier in garnizoen; en is in verband daarmede door den minister van Oorlog bepaald 1. dat de kapitein van den Hoff, die bestemd wordt voor speciale diensten bij het 70 regiment infanterie tot 1 October a. s. bij de militair? scheel zal gedetacheerd blijven, en 2, dat de kapitein Liebert ep 6 Juni e. k. zijne nieuwe bestemming naar Amsterdam zal volgen. Heden is de tentoonstelling van schilderijen in „Felix Favore" bezocht door 67 personen. In een buitengewoon politieblad be richt de commipsaris van politie in de derde afdeeling te Rotterdam, dat Wil lem Cornelis Snijder, ruim 2d jaren, kantoorbediende bij de rotterdamsche tramweg-maatschappij, zich den 31 Mei jl. heimelijk uit Rotterdam heeft ver wijderd met een bedrag groot 900, hem ter disponeering bij een baBkier toevertrouwd, bestaande in een bank biljet van 300, een bankbiljet van ƒ200, twee bankbiljetten ieder van/60, een bankbiljet van 40, twee bankbil jetten ieder groot ƒ25, dertien munt biljetten ieder van 10 en ƒ6o aan rijksdaaldeis. Signalementniet groot, aangezicht langwerpig, kleur gewoon, haar, wenkbrauwen, oogen en kneveltje donker, spreekt met noordbrabantschen tongval en heeft de gewoonte dikwijls „saprestie" te zeggenkleedinggrijs- geruit jacquet, zwart vest dat laag open is, blauwgestreepte broek waarin op de rechterknie een scheur is dichtgemaakt en donkerbruine phantasiehoed, plat van bol. Genoemde commissaris van politie verzoekt opzending. Aangaande den brand veroorzaakt door het inslaan van den bliksem, op de woond door den landbouwer ten Hagen te Haarlemmermeer, kan nog nader ge meld worden, dat de brand sloeg in den tweeden berg en spoedig tot den eersten berg en eene schelf oversloeg, alles nog gevuld met graan en stroo. De schade is zeer aanzienlijk, wijl aan blusschen niet viel te denken. Alles was verzekerd bjj de Utrecht- sche Maatsch. Uit Heemstede meldt men In de jaarlijksche vergadering, ge houden in de inrichting „Meer-en- Bösch" door het bestuur, leien enz. van de Vereeniging tot christelijke ver pleging van lijders aan vallende ziekte, is o.a. uit de uitfebrackte verslagen ge bleken dat in het afgeloepen vereeni- gingsjaar, 1 April 189131 Maart 1892, het bestuur vele giften heeft ontvangen, waaronder zeer aanzienlijke, zoodat het tekort waarmede dat jaar is begonnen en dat niet minder dan ƒ13.000 bedroeg, is gedekt geworden, terwijl bovendien 18 patiënten uit de suppletietiokas, zonder bezwaar voor de kas der Vereeniging, tegen verlaagd tarief zijn verpleegd geworuen. Doch hiertegenover staat, dat de exploitatie kosten op verre na niet uit de opbrengst der verpleeggelden kunnen worden be streden, en dat de Vereeniging nog altijd bezwaard is met eene rentelooze leening, thans nog groot ƒ10.500, van een renteloos voorschot van mej. J. te "s Hage, waarvan nog 8500 moet worden betaald vervolgens een voor schot van 20.000 wegens aankoop van terrein, zoodat de vereeniging festelijk nog te zorgen heett voor het aanzienlijke bedrag van 39.000. Voorts doet zich op „Meer-en-Bosch" de be hoefte aan een nieuw gebouw gevoelen, daar het getal verpleegden voortdurend toeneemt. Voor dit gebouw zal 30.000 noodig zjjn, waarvoor nog slechts/850 is ontvangen. dik. Aan de vier hoeken staaa de sym bolen der vier Evangelistenengel, leeuw, os, arend. Het gothische rand schrift luidt s „Hier leijt begraven Meester Wouter Jonge Jacobs, zoen priester int jaar onzes Heren MCCCCLXXX opten sesten dach in marcio. Bid voor (zijne) ziel.* Op het middenvak van den grafsteen staat een kelk met hostie, omringd van kunstige arabesken, waaraan door mid del van een vastgegespten riem een schild met een merk hangt. De steen schijnt tot de granietsoorten te be- hooren. Bezoek van onze Koninginnen aan het Buitsche Kof. BINNENLAND. Na een langdurige onge steldheid is Donderdag overleden de heer J. H. J. Schreinemacher, genees heer te Maastricht. De overledene, die den leeftijd van 72 jaar mocht be reiken, was sedert 10 Juli 1888 lid der Tweede Kamer voor de plaats zijner inwoning. Naast den Grooten Lom bard op den O.Z. Voorburgwal tej Amster dam, op de plaats waar vroeger de kapel van het St. Barbara-klooster stond, heeft men een bijna ongeschonden grafzerk op boederij van Baron Verschuur, be-gegraven, 0,98 breed, 2,02 lang en 0,12 Uit Berljjn wordt gemeld. De tooneel- en muziekuitvoering ten hove heeft Woensdagavond overeenkomst het me degedeelde programma plaats gehad. Alleen werd onder de muzikale num mers nog opgenomen „Gruss aus der Feme" van Verhulst en het „Wilhel mus.* Aan het hoofd der programma's, en van alles wat in deze dagen ge drukt is en op de feesten betrekking had, was zeer fijn het nederlandscbe en het duitsche wapen gedrukt, door kleine engelen omgeven, waarvan een den palm des vredes boven de wapens uitstrekt. Het vertrek der koninginnen had Woensdagochtend halt tien plaats, bij heerlijk weder, in alle stilte, een half uur vroeger dan in de bladen aange kondigd was, zoodat er in het geheel geen vijftig personen bij tegenwoordig waren. De keizer en de keizerin met hunne drie oudste zoontjes deden de gasten uitgeleide. De m derlandsche ge zant en mevrouw Van der Hoeven, en de heeien Van Eys en Van Citters waren aan het station. Allen werden door de koningin-regentes toegesproken en ook de keizer gaf den gezant nog maals zijne groote ingenomenheid met het bezoek te kennen. Toen hetoogen- bük van vertrek daar was, omarmden de vorstelijke personen elkander, en zegden elkander vaarwel tot wederziens. De keizer kuste nogmaals, ridderlijk buigend, de hand der kleine koningin maar met de prinsjes ging het zoo deftig niet toe die staken hun vriendin netje al pratende de handen toe, en lachende en stoeiende ging het kleine volkje ui., elkander. Koningin Wilhelmina droeg een grijs reispakje en een grooten stroohoed. In de hand had zij een ruiker zeldzame bloemen, en hare moeder eene van witte rozen, beide eene persoonlijke beleefd heid van den keizer. Tot verbetering van een vroeger be richt diene dat de gezelschaps-kanselier, de heer Jamsma van der Ploeg, niet benoemd is tot ridder der Kroonorde, maar tot ridder van den Roodeü Ade laar 4e klasse. De nederlandsche koninginnen zijn Woensdagevond te 7 u. 20 m. te Hon- net aangekomen. De „Villa-Aéaras" is met de meest mogelijke zorg vóórhaar in orde gebracht, terwijl de maaltijden voor de geheele hofhouding, uit 22 per sonen bestaande, door het „hotel-Klein* werden geleverd. Heden is er diner bij de koningin van Zweden, waar zullen aanzitten de beide koninginnen der Ne derlanden, prins Eugenius van Zweden, de vorstin van Wied met drie kinderen en de vorstin van Waldeck. Nader wordt gemeld Onder hartelijke toejuichingen eener ontzaglijke menigte, waarin de Hollan ders zich onderscheidden door het dra gen van Oranje en de nationale kleuren, kwamen de Koninginnen Donderdag te 7,20 te Honnef aan. Aan het station werden zij verwelkomd door de Koningin van Zweden, de Vorstin von Wied, den Erfgroothertog van Nassau en andere vorstelijke personen, waarna zij terstond naar de villa Adams reden. Het weder is prachtig. De kleine Koniagin maakte eenen allerliefsten indruk. Zij ontving een bouquet van hollandsche jonge dames uit Godesberg. De Koningin-Regentes is nut, gelijk aanvankelijk gemeld is, benoemd tot chef van het vierde garde-regiment, maar la suite daarvan gesteld. Wel daarentegen is zij benoemd tot chef van het 15e regiment infanterie, dat bij het leven van prins Frederik der Nederlan den gedurende meer dan 60 jaren diens naam gedragen heeft, en dat behoort tot die regimenten van het pruisische leger, welke het roemrijkste verleden hebben. Voor zoover bekend geworden is, heeft Koningin Wilhelmina wegens haie jeugd nog geen onderscheiding van militairen aard naar pruisische be grippen gekregen. Aan den neder landsehen gezant, jhr. Van der Hoeveü, heeft de Keizer, als blijk van waardee- ring van hetgeen de gezant gedurende vele jaren heeft gedaan tot instand houding en bevordering der vriend schappelijke betrekkingen tusschen Ne derland en Duitschland, zijn portret geschonken, terwijl hij tevens last heeft gegeven, dat de buste, door mevrouw Van der Hoeven, naar onlangs reeds gemeld werd, van den Keizer gemaakt, in marmer zal worden uitgevoerd om steeds in des Keizers bezit te blijven. Ten einde te groote vermoeienis voor de jeugdige Koningin te vermijden, woonde zij Woensdag de theater-voor stelling in het nieuwe paleis niet meer bij. Koningin Wilhelmina heeft, in strijd met hetgeen wel beweerd wordt, geen voet te Berlijn zelf gezet. Aan alle meisjes die Dinsdag j.l. in hei nieuwe paleis bij het Koninginnetje ten bezoek geweest zijn, is, ter herinnering, een gouden ring met edelsteen en met den datum er op gegraveerd, alsmede een dichtwerk geschonken. Toen te 7 uren het diner, dat een uur geduurd had, voor de kleine dames afgeloopen was, werd er gedanst. Den eersten dans deed de jeugdige Koningin, die een wit kleed met zwarte sjerp droeg, met den oud sten zoon van prins Albrecht van Prui senden tweeden dans met den twee den zoon van dien prins. Tot besluit van haar verslag van het bezoek der Koninginnen schrijft de Post o. a. „Dit bezoek heeft bij het publiek veel sympathie gewekt. Men bleef niét ongevoelig voor de vriendelijke, ja har telijke wijze waarop de Koningin-regen ter de eerbiedige begroeting van het publiek beantwoordde. Levendige be langstelling betoonden alle toeschouwers in het Majestatchenzooals het pu bliek het Koninklijk kind noemde. Zij werden aangenaam getroffen door den ernst, en het waardigheidsgevoel, welke uit het jeugdige gelaat spraken zonder afbreuk te doen aan de kinderlijke goede natuur, die telkens bovenkwam". Woensdag is een ingezetene van Scheveningen de dupe geworden van een der meest beruchte kwartjes vinders, bijgenaamd „de scheele," een sujet, dat door de talrijke malen dat hij met de politie reeds in aanraking kwam, een zeker soort van vermaard heid heeft verkregen. De Scheveninger kwam op de wan deling in kennis met „dat heer"in een café langs het strand werd een potje bier gedronken, een beetje ge praat over koetjes en kalfjes, een par tijtje kaart gespeeld, en weinig tijds later was de Scheveninger door het kaartspelen pl. m. 120 minder rijk, met welke som zijn amsterdarasche speelmakker zich natuurlijk zoo spoedig mogelijk uit de voeten maakte. Een i8jarige jongeling van middelmatige lengte, tenger postuur, met langwerpig aangezicht, donker haar, donkere oogen, hoog voorhoofd, gewone neus en mond, is 11. Dinsdagochtend met eene roeiboot van de Prins Hen drikkade te Rotterdam vertrokken om melk langs de schepen te venten en niet teruggekeerd. Daar zijne roeiboot met zijne onder- en bovenkleediiig den namiddag van dien dag onbeheerd op de rivier de Maas is opgevischt, bestaat het vermoeden dat hij zich om te zwemmen të water heeft begeven en 40* HOOFDSTUK XIV. „Wilt ge niet bij mij komen, lieveling?" Had zij werkelijk gesproken Zij kon het niet zeggen. Met den ernst van een Oosterling zag het kind haar aan, maar ant woordde niet. „Beste jongen, kom eens hier. Kom dan Wilt ge niet „Neen I* zeide het kind, „'k wil niet." Zjj sprong op en vouwde de handen. „Goddank zeide zij, „Goddank I" Het kind liep kalm verder, alsof hij er niets bizonders in vond. Zij durfde nu haar schreden een weinig te versnellen, en terwijl zij in de richting van het station voortliep, zag zij in de verte den rook van een naderende locomotief. Vreesachtig zag zij om zich heen, en daar zij niemand zag, die haar kende, of dien zij kende, begon zij nog sneller te loepen. Het loket was open, en zij was zoo doodsbenauwd, dat zg haar spraak weer zou hebben verloren, dat zij niet in staat was ®m te zeggen, wat zg wilde zeggen. Een landbouwer duwde haar opzij en vroeg een retour derde klasse naar Londen. Dat waren de woorden die zij noodig had. Zij vreesde ze weer te zullen vergeten, zoodat zij ze nog eens binnensmond herhaalde, terwijl de man langzaam het geld, dat hij terug ontviDg, opstreek. Zij vroeg een kaartje en werd verstaan en geholpen. Daarna wachtte zij op het perron, totdat de trein kwam bin" nenstoomen; vervolgens trad zij een coupé derde klasse binnen, waar alleen een oude, netgekleede boerenvrouw zat. De locaaltrein zette zich langzaam weer in beweging in de richting van Londen, en spoedde zich met niet bizonder groote snelheid door de open velden, hier en daar met bloemen be strooid. Telkens en telkens wendde zich het meisje om als wilde zij haar mede-passagier aanspreken, en telkens weer beklemde haar de angst, dat zij niets dan onsamenhangende klanken zou kunnen uiten. Eindelijk overwon zij haar angst, en zeide aarzelend „Wat is dat mooi weer, vindt u niet?" Een blik van de ander was het eenige antwoord, en Grainger liet zich achterover tegen de bank vallen, met saamgevouwen handen en angstig gelaat. „Wat?" zeide de oude vrouw. „Zulk mooi weer," herhaalde Grainger wanhopend, in het on zekere verzekerende, of zij goed sprak of niet. „Spreek wat luider," antwoordde de oude vrouw, „ik ben wat doof." Grainger zeide de woorden nog eens en nu wat luider, en de oude vrouw joeg haar weer een doodschrik aan, daar zij haar zoo zonderling aanstaarde. „Mooi weer!" zeide de oude vrouw, „moet gij nu alleen voor zooiets zulk een drukte maken?" mompelde zij en trok zich in haar hoekje terug, terwijl zij een argwanenden blik richtte op haar reisgezellin. „Wees als 't u blieft niet bang voor mij," zeide Grainger, zich tot haar buigende. „Kunt gij mij verstaan?" „Of ik u kan verstaan? Ja zeker." „Ik heb een oDgeluk gehad," zeide het meisje met nadruk „waardoor ik mijn spraak heb verloren. Ik weet niet zeker, of ik die nu weer heb teruggekregen. Ik heb iets belangrijks o zoo belangrijks in Londen mede te deelen, en ik vrees, dat ik niet in staat zal zijn om het te zeggen." „Is dat het, arm kind?" zeide de oude vrouw gerustgesteld, op een toon van moederlijke bezorgdheid. „Wees maar niet bang. Gij spreekt zoo goed en duidelijk als het maar kan. Houd u maar kalm en alles zal wel weer terechtkomen." Het meisje ging nu achterovergeleund liggen, terwijl plotseling tranen in hare oogen opwelden, waarna zij tot Londen met tus- schenpoozen met het oude vrouwtje sprak. Te Ludgate Hill stapte zij uit, en begaf zich haastig naar the Temple. Zij klom de hooge trappen op, die naar Esden's kamers voerden, en na aangeklopt te hebbeD, bleef zij bevende staan met beide handen op haar hart. Esden opende de deur en bekeek haar van het hoofd tot de voeten met verwonderden blik. Zijn linker oog was nog geheel ontkleurd tengevolge van zjjn kiespijn en zenmwp^n, en behalve dit en dien zonderlingen blik,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1