POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEÜWS. verdronken is. Xe Dinksperioo had Z o n- dagavcnd een bloedige vechtpartij plaats, waarbij M. aan zekeren H. met een jeneverflesch eenige diepe sneden in het hoofd toebracht. Om de aanhouding van M. te bevorderen werden de duitsche grensbeambten, die op het tegenover liggend punt op wacht jstondeo, ge waarschuwd. Aan genoemde beambten was door hunne Regeering een premie van ioo Mark uitgeloofd indien zij M. zouden uitleveren, daar hij wegens sraok- kelaiij en als verdacht van voor eenige jaren het paard van een controleur te hebben gewond, gezocht werd. M. be sefte dan ook zijn neteligen toestand en verzette zich zooveel mogelijk, totdat hem een der aanwezigen een stoot gat, waardoor hij van holkndsch op duitsch grondgebied kwam te liggen, zoodat de duitsche politie hem in haar macht en de premie van 100 mark verdiend had. De arrestatie ging met zoo veel verzet gepaard, dat een der duitsche beambten zijü geweer op M/s lichaam stuksloeg. Van de bekende Romein- sche brug, in het Valterveen gelegen, is thans, na veie vergeefsche pogingen, een gedeelte opgenomen en naar het rijksmuseum te Leiden verzonden. De toestand van het hou: waaruit die brug is samengesteld, was echter zoodanig, dat het niet mogelijk was, een gaaf gedeelte op te delven, zoodat, ook na dat het aan den invloed der lucht was blootgesteld geweest, het kout nog zoo Broos was dat het in zijn ge eele samenstelling aan ander hout is beves tigd. Het gedeelte dat naar genoemd museum is overgebracht, heeft eene grootte van 2 MJ. Uit Tielerwaard wordt ge schreven Het prachtige landgoed „Meteren", met de heerlijkheid van dien naam, is op 31 Mei in perceelen publiek ver kocht voor ruim 143,000. Algemeen betreurt men het, dat de plaats niet in ééne hand is gebleven, maar door hare verdeeling in sloopershanden dreigt te vallen. Het heerenhuis, vóór omstreek? 200 jaar door den toenmaligen heer van Meteren, baron Van Aerssen Beijeren van Voshol, gesticht en dat een sieraad is voor de streek, zal dan worden afge broken. Mogen de degelijke betimme ring, de marmeren vestibule, de ruime zaal met ouderwetsche paneelstukken, o. a. een portret van Willem III, koning van Engeland, en van zijne gemalin welke in eene zaal van eea Van Aerssen zeker niet mochten ont breken de 18 kamers met paneel en schoorsteenstukken, meest alle in 1709 door Verschuer geschilderd, den slooper aanlokken, de inwoners van Meteren hadden hun heerenhuis liever bewoond gezien en daardoor leven en vertier in hun dorp gebracht. Meer nog dan van het huis, zullen zij den val betreuren der eeuwenoude woudreuzen, die de buitenplaats om geven, en wier wedergade men weinig vindt. Eiken en olmen van 70 en 80 cM. middellijn zijn zeldzaamhier echter vindt men ze nog bij tientallen. Ook hun wacht, vreezen wij, de bijl des sloopers. De heeren Van Wijk uit Geldermalsen c. s., die thans eigenaren geworden zijn van het kostelijke goed, zullen zich evenwel om het leed, dat velen gevoelen, nu al dat schoons ver dwijnen gaat, minder bekommeren, en doen wat hun het meest voordeelig is. Al komen reeds nu van elders sloopers het goed opnemen en zich met de nieuwe eigenaars in betrekking stelleD, velen vleien zich dat, zoo niet de een of andere particulier zich alsnog van het bezit verzekert van een zeldzaam fraai buiten, dan toch eene maatschappij, voor de exploitatie of inrichting van een gesticht, er zich van zal meester maken, daar het ruime huis en het lommer rijke terrein zich daartoe zoo bij uit stek leenen. T Zwolle bestaat s e de r t onheugelijke jaren de gewoonte, dat des Donderdags vele vrouwen langs de hui zen aalmoezen ontvangen in brood en in geld. Velen verteren dat geld on nuttig in sterken drank en snoeperijen. Hoewel de ingezetenen meermalen zijn gewaarschuwd, blijft men deze gewoonte in stand houden. Donderdagochtend had de 79-jarige vrouw Maan van het ingezamelde geld zooveel sterken drank gebruikt, dat zij door een politieagent smoordronken op een schuifwagen naar het politie- bureau moest worden overgebrachtbehalve een massa boterhammen en witte broodjes had zij nog 67^ cent in haar bezit. Het meeste van het op die wijze verkregen geld wordt in eenige achter buurten des Donderdagsavonds onnuttig verbrast, waarbij gewoonlijk de jenever flesch No. 1 is. Woensdagnacht omstreeks halt een is te Marum eene groote boe- renbehuizing door den bliksem ge troffen. In korten tijd werd zij geheel in de asch gelegd. Te Teteiingen werd Dins dag door den bliksem getroffen 1®. Jo hannes van Dorsmund, oud 17 jaren, breodbakkersknecht. De ge roffene was in het open veld werkzaam, in de nabij heid van huizen en boomen. Hij viel achterover, terwijl de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Ook werd ge troffen Catharina de Bont, oud 24 jaren, dienstbode. Ook zij was in hef open veld werkzaam, in de nabijheid van huizen en boomen. Zij viel bewusteloos voorover, werd eenigszins geschroeid in het aangezicht en op de armen, en was eenige oogenblikken als verlamd aan den arm en het been die vooruitston den, daar zij, tijdens zij getroffen werd, aan het haken was. Petrus Musters, oud 13 jaren, brood- bikkersleerling, in het open veld in de nabijheid van huizen ea boomen werk zaam, viel bewusteloos achterover, doch kwam na eenige oogenblikken weder bij, waarop hij hulp is gaan halen. Een weinig is ook hij geschroeid aan aan gezicht en handen. De geneesheer en eenige hulpvaardige buren, die spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig wareD, konden slechts den dood van eerstgenoemde constateeren de beide anderen waren Donderdagmorgen geheel hersteldbeide verklaren alleen een schok gevoeld, doch geen geluid gehoord te hebben. Ook in Bavel moet een man, die op het veld werkzaam was, door den bliksem getroffen en gedood zijn ter wijl in Oosterhout de bliksem tot tweemaal is ingeslagen in het vereenigd post- en telegraaf kantoor, doch zonder brand of noemenswaardige schade te hebben aangericht. BC.) Te Heel (L.) is men druk bezig met het oprichten van eene waterkuur-inrichting iu het St. Joseph- gesticht, volgens de voorschriften van pastoor Kneipp. In oen nacht van Dinsdag op Woensdag, even na middernacht, is de bliksem geslagen in het logement van de wed. De Haan te Bakkeveen (Fr.). Het pand is geheel uitgebrand. Ook is eene vrij belangrijke som aan bankbiljetten verloren gegaan. Uit Heerveen schrijt men aan de Ass. Cf. Sequah heeft hier een concurrent ge kregen, die, mag men den patient ge- looven, met succes masseert. Dadelijk dient gezegd, dat de Sequah-olie ook door dezen masseur gebruikt wordt. De fruitverkooper R. heeft sedert langen tijd een stijf beenhij wenschte zich te Leeuwarden onder behandeling van Sequah te stellen, doch deze antwoord de, dat het groot was om nog aim de beurt te komen, en ried hem aan zes flescbjes olie te koopen en daarmede het been te Wrijven. De buurman van R., een boet mét stevige knuisten, was bereid het béen te masseeren, mits, evenals bij de séances van S.quah, daarbij muziek gemaakt werd. Die voorwaarde werd aangenomenals de boer wreef en R. van pijn gilde werd er flink op twee harmonica's gespeeld, harder en zachter naarmate R. schreeuwde, R. beweert, dat het been met den dag beter wordtde boer masseur acht de begeleiding van muziek niet meer noodig, wijl R. tijdens de massagekuur niet meer gilt van pijn. schip stuurloos zou worden, het elec- trisch licht zou uitgaan en gevaar ont stond voor de passagiers. Bekla&gde voor zich had de overtuiging ih het belang der Stoomvaartmaatschappij en der passagiers gehandeld te hebben. RECHTSZAKEN- Voor de Haagsche rechtbank is Donderdag behandeld de zaak van den heer A. Dona, mederedacteur van het Dagblad van Zuid Rolland en 's Gra- venhage, tegen den heer J. Visser, hoofd redacteur van genoemd blad. In den avond van 20 April had de hoofdre dacteur met bovengenoemden medere dacteur een gesprek over een juist dien dag plaats gehad hebbenden moordaan slag op het Plein. Nadat de redacteur weer aan zijn arbeid was gegaan, voegde zijn hoofdredacteur hem in de coriectie kamer, in tegenwoordigheid van twee correctors, volgens verklaring van den beleedïgde, zonder eenige aanleiding toe: „Je bent een oplichter, bg je faillisse ment heb je al je crediteuren opge licht; ook dien man in de Hoogstraat (doelende op een winkelier aldaar), hij heeft het me zelf gezegd." Beklaagde was niet verschenen, zoo dat de zaak bij verstek werd behandeld. Voor dec beleedigde trad rar. A. C. Vaillant als raadsman op, die als civiele partij 150 schadevergoeding eischte. Volgens de toelichting vin beleedigde was het hoegenaamd geen twist geweest, integendeel was de hoofdredacteur dien avond voor zijn doen vroolijk. De gele den schade zou, volgens beleedigde's raadsman, hierin gelegen zijn, dat de beleedigde van commissarissen een schrijven had ontvangen, meldende dat wanneer hij het door den hoofdredacteur aangeboden excuus niet aannam, hij zich kon beschouwen als ontslagen. De gehoorde getuigen hadden in het gesprek geen aanleiding gezien voor de beleedigende woorden. Het O. M. vorderde f 25 boete of 5 dagen hechtenis. Mr. Vaillant wees op de onaangename verhouding, welke bij de redactie van het Dagblad sedert het overlijden van den hoofdredacteur Doorman heerschte zoo zelfs dat één redacteur er reeds binnen de twee uur wegliep. Debelee digde had geen excuses aangenomen, omdat de verhouding zoo is verstoord, dat zijn toestand toch onhoudbaar was geworden. De civieie eisch was gegrond op de omstandigheid dat het ontslag van den beleedigde zoo goed als zeker was. De beleedigde wil de toe te ken nen schadevergoeding beschikbaar stel len voor een liefdadig doel. Uitspraak Donderdag a. s. Het gerechtshof te 's-Hage be handelde Donderdag in hooger beroep de bekende zaak van den gezagvoerder van het stoomschip Öbdamkapt. Bak ker, door de rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenis we gens doodslag. De getuigenverklaringen waren in hoofdzaak gelijkluidend als bij de eerste behandeling. Kapt. Bakker hield vol, uit vrees voor zijn leven het schot op den stoker Blom gelost te hebben. De stokers hadden het werk gestaakt, dus zouden hem niet hebben bijgestaan, wanneer Blom, die brutial was en een aanvallende beweging maakte, hem een klap had gegeven. Er getal aanv.agen veel te dreigde gebrek aan stoom, waardoor het Volgens het tot ongeveer 10 Mei o.s. loopende bericht van het russische landbouw-departement ©ver den stand van het gezaaide in Eur. Rusland, heeft de vele sneeuw in den afgeloopen win ter den grond bijna overal voldoende bevochtigd, hetgeen vooral tot den goeden stand der winterzaden heeft medegewerkt. In April is er wel gebrek aan regen geweest, maar de in Mei ge vallen regen heeft veei goed aan het gezaaide gedaan en hoop op een be vredigenden oogst gegeven. De zomer zaden staan grootendeels gunstig. De vorige slechte oogst heeft aaa de kwa liteit van het zaad in het algemeen geen afbreuk gedaan. De tijdiDgen omtrent de gezondheid van den paus zijn geruststellend. De paus heeft zijn gewone leven hervat. De italiaansche Kamer heeft het uit éen artikel bestaande wetsontwerp aan genomen betreffende de intrekking van de bepaling in het Italiaansch-Oosten- rijksche handelstractaat voorkomende ten opzichte van wijn. Imbriani ztiae in den loep der oeraadslaginghandels- tractaten zoowel a's andere verdragen, vallen als zij niet meer nuttig zijn. Als het tractaat met Oostenrijk-Hongarije zijn nut verliest, zal men wel het raid del vinden om het te verbreken. Lang durig gemompel.) De commissie voor de staatsbegroo ting uit de italiaansche Kamer is bijeen geroepen ter behandeling van de voor stellen betreffende de voorloopige voor ziening in den dienst. Crispi heeft Woendag een langdurig onderhoud gehad met Giolitti. In de regeeringskringen houdt men het voor bijna zeker dat de Kamer de voorloopige vier twaalfden zal toestaan. De Kamer zou in Augustus ontbonden worden. De democratische studenten te Rome hebben per telegraaf aan de studenten te Nancy een adres gezonden, waarin zij hen begroeten als fransche broeders en solidariteit met hen betuigen, die noch door grenzen, noch coor de re geering verzwakt kan worden. In den spaanschen Senaat heeft de minister van Buitenlandsche Zaken ver klaard, dat de regeering geen verbinte nis, hetzij voor nu, hetzij voor de toe komst, met Frankrijk of een anderen staat heeft aangegaan zonder goedkeu ring van het parlement. Een Catalaansch senator heeft op eene vermindering van den accijns op binnenlandschen wij a aangedrongen. De fransche dagbladen melden, dat de heer de Lanessan, goeverneur van de Fransche Indisch Chineesche bezit tingen, zeer ziek is. Uit Bern wordt gemeld, dat de inter parlementaire conferentie voor den vrede en de arbitrage bij geschillen tusschen staten aldaar den 2oston Augustus zul len geopend worden. In het engelsche Lagerhuis heeft de onder-secretaris van buitenlandsche za ken, Lowther, verklaard dat de onder handelingen met Spanje over eene han delsconventie tijdelijk gestaakt zijn, De heeT Worms verklaarde dat de woorden, door president Kruger in diens rede tot opening van den Volks raad gébruikt, niet waren, zooals inde dagbladen openbaar gemaakt is: dat hij steeds er naar streeft Zwaziland to verkrijgen, dochdat hij aandringt op eene definitieve oplossing van hetZwa- ziland-vraagstuk. Voor het oogenblik worden er in het geheel geen onder handelingen met de Transvaalsche re publiek gevoerd over eene herziening der conventie van 1890. De Kolnische Zeitung meldt dat onder de katholieke zendelingen, die door de engelsche Oost-Afrika-Com- pagnie in Oeganda verdreven of ge vangen zijn, zch twee Duitschers, twee Belgen, een Hollander en twaalf Fran- schen bevinden. De verkiezingen hebben in Croatie geleid tot de keuze van 64 leden der nationale partij, 6 leden der rechterzijde, 2 servische radicalen en 1 onafhanke lijke. De nationale partij heeft 5 zetels gewonnen en 4 verloren, Woensdag heeft eene deputatie van Ruraeniérs uit Hongarije aan het Ka binet des keizers een bezwaarschrift in gediend tegen de verkorting hunner nationale rechten in het rijk. Volgens bericht uit Washington heb ben acht mogendheden, waaronder Frankrijk en Duitschland, de uitnoodi- ging tot muntconferentie aangenomen. De Senaat der Vereenigde Staten zette de beraadslagingen over het aan hangige zilverontwerp voort. Sherman hield eene merkwaardige rede daartegen, waarin hij verklaarde dat de zilver- inkoopen volgens de wet van 1890 het doel niet bereikt hebben en hij het af schaffen dier wet zal voorstellen indien de zilverdaling mocht aanhouden. Het stoomschip Miranda bracht te New-York bericht van eene revolutie in Honduras. Generaal Bonilla landde in de Hondurasbaai, bezette Cortez en rukte de republiek binnen. De bevol king sluit zich, naar men zegt, bij hem aan. De limes meldt uit Konstantinopei dat~ de Porte eenen Franschraan con cessie verleend heeft voor den aanleg van een spoorweg van Dedeagatch naar Adrianopel, lang 450 kilometer, waarop 15,500 frank subsidie per kilo meter gewaarborgd wordt door de districts-tienden. De concessionaris moet twintigduizend ponèen als w:arborg storten. De Herald meldt uit Valparaiso, dat het congres van Chili door president Montt geopend is roet eene boodschap, waarin wederkeerigheid van brieven tegenover a.le zuid amerikaansehe re publieken aanbevolen wordt. Io Chili is alles rustig. Et wordt een wetsont werp van amnestie voor alle aanhangers van Balmaceda aangekondigd. De prins van Wales zal alleen uit Kopenhagen vertrekken. Hij gaat eerst Zaterdag o. a. naar Ham burg om een bezoek af te leggen bij keizerin Frederik; hij zal üaar enkele dagen blijven en gaat dan naar Brussel, waar hij de gast zal zgn van den koning der Belgen. De kroonprins verlaat Brussel den 8en dezer en keert dan naar Londen Spanje is niet bereid aan Engeland toeterug, te staan de behandeling op vo^tderj De prins van Wales, pries George meest begunstigde natie, noch om de en de priusessen Victoria en Maud bestaande conventie te verlengen. zullen nog een maand op reis blijven Het is, naar de heer Lowther voorts alvorens in Engeland terug te keeren. verzekerde, onmogelijk eene mededee- i In eene vlaag van bekro- ling te doen aangaande de gebetarte-1 ningswaanzin heeft een Fransch schilder, nissen in Oeganda, zoolang niet de j die antwoordt op dea vriendelijken naam rapporten van kapitein Lugard ont- van Rosa, zijne twee in het Salon „des vangen zijn. Naar de regeering hoopt, Champs Elysées" tentoongestelde doe- zuUen zij niet lang meer uitblijven. j ken, uit de lijsten gesneden en opge- die van slapelooze nachten getuigden, lag er nog zulk een vreem de uitdrukking op zijn gelaat, dat zij er van ontstelde. „Gij hierI" zeide hij norsch; „wat brengt u hier?" Met luid kloppend hart bleef zij daar eenige oogenblikken staan en hij maakte reeds eene beweging om de deur te sluiten, maar zij trad voorwaarts en greep zijn arm met hare beide handen. „God heeft mij mijn spraak weer teruggegeven," zeide zij, „en ik ben hier gekomen om u te waarschuwen." „Om mij te waarschuwen antwoordde hij, van kleur veran derende, al was het nog zoo weinig. „Ik veronderstel, dat ik u erkentelijk moet zijn voor de belangstelling, die in uwe woorden schijüt te liggen opgesloteü, maar waarlijk ik weet niet waarvoor gij mij zoudt kunnen waarschuwen." Hare doorborende oogen zagen hem aan, en hij ontweek ze- Zij bracht een barer handen achterwaarts naar de deur en ging daartegen geleund staan. De andere hand rustte nog steeds op zijn arm en beefde zoo, dat de trilling in zijn hand overging. „Wyncott," zeide zij in een onheilspellend gefluister, „ik heb u de kamer zien verlaten." Hij deinsde zoo snel achteruit, dat zijn hoofd in gevoelige aanra king kwam met den wand. „De kamerWelke kamer Zijt gij krankzinnig „De kamer van miss Pharr," antwoordde zij. „Ik zag u met het leêren kistje." Hij wilde antwoorden, maar zgn tong kleefde aan zijn ver hemelte vast, en hij kon gedachten noch woorden vinden. Zij klemde zich met beide handen aan hem vast, en na de vreese- lijke woorden nog eens te hebben herhaald, verborg zij haar ge laat in hare handen en schreide. Zoo stonden zij geruimen tijd hoe lang hadden zij niet kunnen vertellen eindelijk maakte hij eene beweging om de kleine gang te verlaten. Zij liet hem dadelijk los en volgde hem naar zijne zitkamer. Hij zonk daar neer op zijn sofa en hield zijn gelaat afgewend, doelloos uit het venster starende, terwijl de stilte slechts door het snikken van het meisje werd verbroken. De ondergang was de ondergang van een geheel rijk, de stilte de stilte van de woestijn, en het was alsof hij de eenige over levende was na een reusachtige ramp, om naar dat klagende rouwgejammer te luisteren. Kom, het was immers zijn zaak niet. Hij had er toch niets mee te maken. Zij trad op hem toe, stap voor stap, viel plotseling op haar knieën en greep de hand, die slap langs z#n lichaam hing. „Wyncott," zeide zij met gebroken stem, „een heer een man van eer...." Tranen beletten haar voort te gaan, maar de woorden dron gen hem diep in de ziel. Het was als keerde hij weer tot het werkelijke leven terug, ruw werd hij opgeschrikt en liep als een krankzinnige door de kamer. Zij knielde een oogenblik neer op de plaats, waar hg had gestaan, stond toen evenals hij plotse ling op, zag hem aan, en klemde zich hartstochtelijk aan hem vast. „Gij zult ze terugzenden ook de chequeGij zult gij moet eerlijk worden I O, mijn lieveling 1 Ik had u zoo innig lief, dat ik voor u had willen sterven 1 Niemand weet het, niemand zal het ooit te weten komen, maar gij moet ze terug zenden, eu weer eerlijk man worden! Het is nooit uve bedoe ling geweest, liefste, maar gij werdt op een harden proef gesteld, dat weet ik zeker 1 De duivel heeft u verleid Zij klemde zich aan hem vast, zag hem aan en glimlachte met een blik vol medelijden en overredingskracht. Zoowel in gelaat, stem en gebaren bleek duidelijk haar diepgevoeld leed, en zwij gend stond hij voor haar met gebogen hoofd, verpletterd onder zijn schaamte. „Ik kan niet," kreunde hij eindelijk, „ik kan niet „Gij kunt wel! Gg kunt eerlijk zijn!" Met dien hartverscheu- renden glimlach trachtte zij weer zijn blik te ontmoeten om hem op die wijze kracht te schenken. „Ik kan niet," zeide hij weer; „ik ben gebonden aan handen en voeten. Ik bevind mij in de macht van den grootsten schurk der wereld." Hij barstte los in verwenschingen, welke zoo vreeselijk waren, dat hij haar een oogenblik deed ontstellen, zoo hartstochtelijk vervloekte hij Gale. Deze losbarsting bracht hem tot kalmte, en toen een beklemmende stilte was ingetreden, liet hij zich in een leuningstoel neerrallen. Weer moed vattende trad zij nogmaal* op hem toe, waarna hij zich met gedwongen kalmte tot haar wendde en zeide „Ga zitten. Gij weet reeds een gedeelte, ik zal u het overige vertellen." Wordi vervolgd',)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2