POLITIEK OVERZICHT. &EMÏÏNÖD NIEUWS. dien zy behendig tusschen twee andere kaarten door wierpen. Verschoidenen wannen er geld mede... maar dat waren altijd confrères de anderen waren hun- nen inzet steeds onherroepelijk kwijt. Daar waren wagens en kraampjes met noten, koek, sinaasappelen en allerhande snoeperijen, en er heerschte een leven en eene drukte op dien straatweg, dat men er wei den ganschen dag vertoeven kon, «onder zich te vervelen. Maar dat alles is sedert eenige jaren veranderd. De Jan Pleziers van de Pink ster-maandagen hebben de mededinging niet kunnen volhouden tegen de groote plezier treinen, die de spoorwegen des zomers laten loopen. De kwartjesvinders zijn door eene deugdzame politie ver dreven en hun schelle kreet: Waar is harten-aas Een gulden die harten-aas vindt wordt al sedert lang niet meer door de „batterijen" weerkaatst. Eerzame burgers, die geen rijtuig kunnen bekostigen, zijn er nog in over vloed, hun aantal zal zonder t wij tel zelfs nog wel gestegen zijn, dat van hun kroost, en ket bier is er ook nog wel; maar de kroegjes zijn weg, die oude gezellige kroegjes waar de vrouwen, die suiker in haar bier verlangden, een pijpesteel kregen om te roeren. omdat, zei de kastelein verontschuldi gend, omdat.zoo'n lepeltje in veel huishoudens nogal eens te pas kwam en er met zoo'n drukken dag waar achtig geen oog op te houden was. De schar is er ook nog, maar moede.' de vrouw heeft geen schaar meer bij ziek om ze te knippen. En wat is het voor schar tegenwoordig 1 Vroeger kon men soms plotseling de gelaatstrekkeu van een geheele familie zien op klaren, als zy, onder den wind gezeten, door haar reukorganen de nadering van den eersten wagen met schar reeds van verre bespeurde. Maar tegenwoordig I De vrouwen brengen den zakdoek aan den neus en de mannen doen heftige trek ken aan hunne sigaar als zij zoo'n wa gen ruiken Zijn wij menschen veranderd of de schar I Ik geloof haast de schar want Maandagmiddag maakte die schar het zoo bont, dat zelfs de politie er erg in kreeg en een ganschen wagen vol van dien visch als ongeschikt voor de con sumptie van da Biltstraat verwijderde en mede naar het politiebureau voerde. Zoo komt zoo'n gewetenlooze visch- koopraan ons zelfs nog het" droevig restant je van de Biltsche kermis beder ven. Want zonder schar is die geheel ondenkbaar. De twee personen, sedert eenige dagen te 's Hertogenbosoh in hechtenis, als verdacht van den onlangs bij den horlogemaker E'oeling aldaar gepleegden diefstal van ongeveer 40 gouden en zilveren horloges, hebben bekend de daders te zijn. Op hunne aanwqzing zijn de ont vreemde uurwerken, die in twee ge deelten op verschillende punten even buiten de stad in den grond begraven lagen, teruggevonden. Niet één ontbrak er aan. Te Deventer verloor Za terdagavond eene dienstbode een munt biljet van f 50, waarvan den eigenaar het nomraer bekend was. Hij gaf het bij de politie aan, die de ingezetenen verzocht, om in geval het een hunner ter betaling of ter wisseling mocht wor den aangeboden, haar alsdan te waar schuwen. Maandagavond jnu troleum. De vlam uit de kachel sloeg ia de petroleum kan en deed deze met een geweldigen slag uiteenbarsten, ten gevolge waarvan de vrouw met de vloeistof werd besproeid en hare klee deren over het geheele lichaam weldra in brand geraakten. Er men haar te hulp kon snellen, was zij reeds met vreeselijke brandwonden overdekt. Na een smartelijk lijden is de ongelukkige vrouw, die eerst voor weinige weken gehuwd was, aan de gevolgen Maandag bezweken. Haar man, die bij het blusechen eveneens deerlyke brand wonden bekwam, is nog lang niet her steld. Uit Nijmegen meldt men het voor die stad verblijdende bericht, dat de epidemisch verklaring der pok ken Dinsdag is ingetrokken. Ketperronkaarten-stelsel bezorgde den reizigers, die Zondagavond mer den laatsten trein van Lochem naar Zutfen dachten te vertrekken, weder eene verrassing, die voor hen echter niet van de aangenaamste soort was. Toen de trein n. 1. uit Hengeloo arri veerde bleef de deur der wachtkamer gesloten en zij vertrok zonder de reizigers op te nemen, wat eerige oogenblikken te laat door den stationchef bemerkt werd. Nu konden zij zich eene wande ling naar Lochem terug getroosten om óf aldaar te overnachten óf zich per rijtuig naar de plaats hunner besteraming, w. o. eenigen voor Brummen behoorde, te laten brengen, na in het klachtenboek aan hun overkropt gemoed luchtte heb ben gegeven. Een schrale troost voor zulk een koud en-nat zitje I De regen viel n. 1. bij stroomen uit de lucht. (K C.) Door de maréchaussée te Helmond is Maandag een persoon in hechtenis genomen, die in den nacht van Zondag op Maandag by een land bouwer te Mierlo ongeveer ƒ400 had ontvreemd, ©e dief werd do»r den landbouwer zelf, raet behulp van eenige buren achtervolgd, gepakt en gekneveld, waarna men de politie ging waarschuwen. Het bleek een vroegere bewoner der boerderij te zijn, die zich langen tijd heeft opgehouden in Belgie en wetende dat de pachtsom van de boerderij, ten bedrage van ongeveer ƒ400, met Pink steren betaald moest werden, dacht onze vriend eens ziju slag te slaan, doch hij had buiten de waakzaamheid van den tegenwoordigen bewoner gerekend. Zooals reeds werd medegedeeld heeft het socialistisch congres te Weenen twee leiders der oppositie den toegang tot het Congres geweigerd. Dit klinkt wel wat vreemd voor eene partij, die altijd beweert wrijving van gedachten niet te schromen. Op datzelfde congres vroeg de socialist Adler voor de vrouw gelijke rechten als voor den man. Hij betoogde, dat de billijkheid dit gebood en dat zij die zich daartegen verzetten, mank gaan aan anarchistische principes, eene bewering die om duidelijk begrepen te worden, nog wel nadere toelichting behoeven zou De keizer van Oostenrijk vertrok naar Pest tot bijwoning van de feesten. nieuwe kamers geopend. Het publiek juichte hem hartelijk toe en daarna ontving ook minister Tricoupis eene ovatie. Het schijnt, dat inderdaad de invloed van den vorigen premier De- lyanius heeft opgehouden te bestaan, althans zeer is gedaald. Naar uit Athene gemeld wordt aan de Daily /lews is er een opstand uit gebroken in Armenië, in de districten Moesh en Sassoen, De daarheen gezon den troepen werden door de opstande lingen verslagen. De beweging breidt zich nog uit. De telegraafdraden zijn stukgesneden. De ministerraad in Portugal heeft met algemeene stemmen besloten, de overeenkomst met de comités der fond senhouders niet te bekrachtigen, even min als het ontwerp der leening. De ministerraad houdt zich met het oog op den tegenwoordigen econoraischen toe stand van Portugal, overtuigd dat, wanneer de hulpbronnen uit de leening zouden zijn uitgeput, de schatkist bui ten machte zou blijven aan haar ver plichtingen te voldoen. De ministerraad besloot een derde te betalen op de den i*u April jl. vervallen coupon der aflosbare schuld, en den ie Juli evenzeer een derde te betalen op de coupon van de geconsolideerde schuld. De betaling zal aan de tegenwoor dige kantore» plaats hebben, en bij de agentschappen van Portugal in den vreemde. De daarvoor benoodigde gel den zullen onmiddellijk naar het bui tenland worden overgemaakt. Deze korting is voorloopig en zal slechts duren totdat een vaste schikking ten aanzien van de betaling der bui- tenlandsche schuld is getroffen. Het Dinsdagochtend in Londen ge opende mijn werkerscongres besteedde een geruimen tijd aan de gebruikelijke installatie. Daarna deelde een belgisch afgevaar digde mede, dat hij gemachtigd was voor de algemeene werkstaking te stemmen, omdat dit het eenige middel is een werkdag van 8 uur te verkrijgen. Daartegenover werd door een duitsch afgevaardigde opgemerkt, dat zulk een werkstaking niets zou geven. Alleen een krachtige organisatie kan het doei doen bereiken. De werkstaking van de spoorweg werkers in Valladolid loopt ten einde en het werk zal weldra worden hervat. Op dit oogenblik is er dus (en het mag als bizonderheid vermeld worden) in geheel Europa geen groote werkstaking aan de orde. In Zwitserland wordt aan het welslagen van de onderhandelingen met Frankrijk over de handelsverdragen nog niet ge wanhoopt. Men spreekt van conferenties, die tusschen de gedelegeerden nog steeds voortduren en allicht tot een resultaat zullen leiden. In berichten uit Minneapolis heet het, dat de aanvoerders der partij van Harrison voornemens zijn, ia geval Harrison's candidatuur voor het presi dentschap niet dadelijk mocht vlotten, den heer Mac Kioley tot den candidaat van hunne partij te maken. In dat geval zou niet de zilver-kwestie, maar het tarieven-vraagstuk de verkiezing beheerschen. Meden (Woensdag) neemt de italïaan- 0kwamen j sche Kamer het ontwerp betreffende twee personen dat muntbiljet bij eeu j de voorloopige kredieten in behandeling. winkelier wisselen. De .winkelierster, die j Het ministerie blijft voor zes maanden met hare dienstboden te huis was, zeide j krediet vragen en de beslissing is voor dat zij geen geld genoeg in huis had, j het kabinet van het uiterste gewicht, maar het zou laten wisselen. Zij zonddaar de verwerping van het voorstel hare dienstbode echter naar het politie- j het ministerie zal nopen tot ontbinding bureau, waarop een paar agenten de j der Kamers. Evenwel werdt de zaak beide mannen medenamen. Te Nijmegen maakte dezer dagen de vrouw van kleermaker J. B. de kachel aan en gebruikte daarbij pe- De gendarmerie van Luik heeft een agent van politie aange houdcB. die onlangs zelfs tot de inhech tenisneming van anarchisten mede werkte, doch naar men gelooft, een medeplichtige der anarchisten is. Thans een liuwelijksaan raadplege de geschriften van ket Britsche Musea» te Lénden. Daar heeft men thans een bordje ontcijferd, dat 8 daim lang en 4 duim breed is, 98 regels zeer fijn cijferschrift bevat ea uit Nijlslib is vervaardigd. De ontcijfeaoa» tewerem dat er een huwelijksaaarraag op te lezea staat, die enge veer ia ket jaar 1530 vócr onze jaartelling deer een der pha- rao's naar Babel zou z^a gezonden, om de hand te rrageo van de dechter des konings van dat rijk. La Légende de Zola ver- telt Albert Millaud iu de Figaro. In 1890 zorgde Zola voer een prachtig rijtuig met een fraai span paarden en een gepoederde» koetsier. Hij maakte 40 dagen lang visites bij de leden van de Académie en ontving éen stem. Om zich niet te ruïneeren, nat» hij in 1891 een eenveudig huurrijtuig, bracht bezoeken aan 20 AcadémicieBS, op wie hij kon hopen en gaf kaartjes af bij de 19 twijfelachtigen. Hij kreeg 3 stom men. Ia 1892 bracht hij te voet bij de 39 onsterfelijken zijn kaartje; toen kreeg hij stemmen. In 1893 bedankt hij er voor persoon lijk zijn kaartje te gaan rondbrengen, hij laat 't zyn knecht doen. N* bekomt hij 12 stemmen. Twee jaar verloopen. Zola laat geen kaartjes meer brengen, maar adverteert in de bladen: „Monsieur Zola présente ses civililés „aux membres de 1'Académie. Ces mes sieurs sont priés de coosidérer le pré sent avis corame une visite o.e politesse „et de convenance." Hij krijgt 17 stemmen. Twee jaar later doet hij in 't geheel niets meer, maar zegt integendeel tot een interviewer „Je dis Zut 4 i'Aca démie 1" Toen kreeg hij 26 stemmen Keizer Wilhelm heeft de uitnoodiging van koningin Victoria aan genomen, om haar dezen zemer te Wight te komen bezoeken. Het bezoek zal waarschijnlijk samenvallen met den zeil wedstrijd van Cowes, denkelyk in het begin van Augustus. Onder het éoiieren der saluutschoten van de vloot, liepen Dins dag te kwartier over tien uren de Hohenzellern, de Polarstern, de Zarewna. de KermiloS en de Wacht de havca van Kiel binnen. Keizer Wilhelm was aan boord van de Hohenzeilern den Czaar en den russischen Kroonprins te gemoet gevaren tot Friedrichsort, het welk de Polarstern te 9 uren 50 minu ten passeerde. Te half elf voeren de Keizers naar de Barbarossa-brug, van waar zij zich naar het paleis begaven, waar zij met groote praal door eeu talrijk gezelschap ontvangen werden. By de Barbarossa brug stond eene eerewacht van het regiment van den hertog van Holstein opgesteld, en op het slotplein eene eerewacht van het eerste bataljon mari niers. Dooreenontslagenbediende van een hotelhouder te Weenen is ecu boosaardige wraak genomen. Zoodra hij (wegens slordigheid en brutaliteit) uit zijn dienst ontslaan was, ging hij naar de wijnkelders van het hotel, iu een ander gedeelte der stad en liet daar alle vaten leegloopendaarna ging hij naar een 'bureau van politie om zijae daad aan te geven en zich in hechtenis te laten nemen. De schade van den hotelhouder bedraagt 25,000 guiden. Te Petersburg break de kreek had herschapen in eeaen breeden bergstroom, ontvlamden de ep voortdrijvende petroleumvaten, waar- schynlijk door vonken van eene loco motief. De watermassa's sleepten de twee honderd voeten hooge vlammen mede, waardoor talrijke eigendommen, gewaardeerd op 4 millioen dollars, in brand geraakten en vernield werden. Twee honderd menschen vonden daarbij den dood. Na den heer Caraot zijn de Sokals thans te Nancy do moest gevier de portonen. Men herinnert zich de tooaeelen van opgewondenheid te Brest, toen in het vorige jaar eenige Russisehe oorlogsschepen aldaar voor anker kwa men, ea overal elders in Frankrijk, waar men Russen al dan niet zag. Iets van denaelfdea aard nu heeft te Nancy plaats. Trouwens, de Czeohen zijn Sla ven, evoaals de Russen; en de Czechen zijn vervuld van een gloeienden haat tegen al wat Duit6chla«d is. De Praagsche afgeraardigde6Podlipuy, dezelfde die op den welkomstgroet van den maire té Lun'éviïle had geantwoord, heeft aan het bestuur der turnvereeni- ginges te Nancy eene Frattsehe banier, geborduurd door dames te Praag, ter hand gesteld voor de gymnasten te Nancy. „Onze vrouwen ea jeugdige meisjes", sprak hij hij het overhandigen van dit Symbool der innige vriendschap, „hebben zich uw bezoek te Praag her innerd, dat den Sokols tot eer ver strekt ea hunne hoopt versterkt heeft, die leven blijft boven de hinderpalen, die haat van een erfvijand gedurende eeuwen rondom ons heeft opeengehoopt. Gij, de overwinnaars op de sDgvelden der eer en op het veld der beschaving,, ontvangt deze banier als een blijk van erkentelijkheid onzer dames en jeugdige meisjes. Ontplooit haar als een zinne beeld der broederlijke eensgezindheid der Fransche gymnasten en Sokols. De koning van Zwedoa heeft Parijs Maandagavond om 8 uur verlaten. Eene groote menigte bevond zich aan het station en juichte den ko ning herhaaldelijk toe. Op het perron was de commandant Jaureguiberry aan wezig, die Carnot vertegenwoordigde, en voorts het geheele personeel van het Zweed-Noorsche gezantschap. Mevrouw Due, de echtgenoote van den gezant, bood den Koning een prach- tigen ruiker aan. Er ging een drievoudig hoera op toen de Koning vertrokhij groette terug zoolang de trein nog te zien was. In de Oostzee is op Woens dag 25 Mei een merkwaardig (natuur verschijnsel voorgekomen. In de haven van MaimC kwam onverwachts eeu zware golf opzetten, zoo sterk, dat een stoomboot, die juist binnenvoer, terug werd gedreven. Te gelijker tijd onge veer kwam een beweging als eb en- vloed, in het water der haven van Vad- stena aan het Wetternmeer. In den tijd van 10 minuten daalde het waler er een voet, bleef een kwartier lang 'laag, en steeg toen langzaam weder tot de gewone hoogte. Een schuit, die dicht bij den oever lag, kwam droog te denkelijk heden niet meer afgedaan en 1 m zal de stemming eerst op Donderdag j vraag- te lezen die bijna 3500 jaren of Vrijdag plaats hebben. j oud is, mag wel een zeldzaamheid hee- In Griekenland heeft de Koning de ten. Wie daarom daarin lust. heeft, Tevens daalde de thermometer zeer snel van 22 op 13 graden Celsius, en rees daarna weder even snel, een schommeling die zich nog twee malen herhaalde. Zwakke donderslagen werden te gelijk gehoord. Den volgenden dag ontlastte zich een zwaar onweder dicht bij Falua en wer- dezer! den in eeu bosch tusschen die srad en tai van boomen, ook zware, door een stormwind omgeworpen of dagen eene internationale tentoonstel- K .rsnSs ling geopend van al wat op het wezen door ee~ der brandweer betrekking heeft. Frank- j gebroken. Vele stammen werden 50 rijk, Duitschland, Engeland en Zweden j voet ver weggeslingerd. De straatweg yii 11 j»r vsrtfiwnwrtor^icrH ----- ziju er vertegenwoordigd. Nadere telegrammen Pittsburgh beschrijven de ramp bij Oil- was door vele takken en stammen die u i ter over heen iagen, onbegaan gemaakt. Frans Jozef, „de koning van Creek alsdc ergste sedert het bekende Hongarije" is Maandag in het feestelijk onheil te Johnston. Nadat eene wolk- versierde Budapest «aangekomen en er naam te redden, veronderstel ik „Ik vermoed van wel, mijnheer." „Dan hebben zij toch buiten den waxrd gerekend. Zoodra ik van hier ga, zal ik zelf een aanklacht tegen Gale indienen." „Zooals gij weet, mijnheer Esden," zeide Prickett, „heb ik mijne instructies, waarnaar ik moet handelen, en ik zal ze ook opvolgen. Zij luiden, i at ik geen ruchtbaarheid mag geven en dat zal ik ook niet doen. Ik wil niet zeggen, dat de dames en heeren, wie het aangaat, dat juist ter wille van u zoeken te bewerkstelligen, want het is voor het meerendeel in hun eigen belang." „Dus gij wilt zeggen," vroeg Esden, sloeg zijne oogen op en keek Prickett aan, terwijl een onheilspellend vuur in zijne oogen fonkeldeD, „dat men Gale ongemoeid zal laten?" „Wat kunnen wij anders doen, mijnheer?" antwoordde Pric kett. „Welken weg wij ook inslaan, wij kunnen u nooit buiten de zaak laten. Veronderstel eens, dat wij u lieten ontsnappenen Gale gearresteerd werd. Zou dat dan beter zijn voor de dames en heeren, die achter blijven?" Wyncott dacht in het geheel niet aan de achterblijvende dames en heeren. Het kwam zelfs niet by hem op, dat hij wellicht wat al te weinig aan hen had gedacht. „Wat er ook gebeure," zeide hij met woeste vastberadenheid, „Gale mag niet vrij blijven." „Ik zie niet in," antwoordde Prickett, „hoe wij die zaak anders zonden kunnen aanvatten. Gij zijt te veel met elkaar verbonden, mijnheer Esden. Ik denk toch niet, dat gij uwe eigen glazen zult willen ingooien en dat zou toch ongetwijfeld het geval zijn, wanneer gij openlijk Gaie aan het gerecht overleverdet. Ouder ons gezegd," voegde Prickett er bij, „zoudt gij niet vuriger dan ik kunnen wenschen hem achter de tralies te zien. Gij kent hem nog maar slechts eenige dagen, eu ik heb hem reeds vijf jaar lang bespied. Wanneer deze zaak voor hem geheel goed ein digde, en hy er zonder kleerscheuren afkomt, dan zal hij hier niets meer uitvoeren, hoewel hij in de Vereenigae Staten van Amerika nog genoeg kan verrichten. Nu de zaak eek ter is ont dekt, zal dit voor hem wel eenige verandering geven. Een onder neming ais deze zal hem begeerig gemaakt hebben, en kunnen wij nog meer van hem verwachten." „Wat bedoelt gij toch?" vroeg Esden, „wat hij in de Ver eenigae Staten zou kunnen uitvoeren „Wel," gaf Prickett ten antwoord, „natuurlijk gaat hij daar heen. Het is ten minste zijn plan. Hij heeft reeds een overtocht genomen, ook voor zijn reismakker een diamantslijper noemt men zoo iemand, Wanneer hij daartoe kans ziet, vertrekt hij met de boot van Zaterdag. Zooals de zaken nu staan, zal er echter niets van komen." „Die vervloekte schurk 1" zeide Esden, in zijn woede bij deze ontdekking zelfs zijn eigen schande vergetende. „Hij heeft mij voor morgenavond een rendez vous gegeven, daar ik hem dan de helft van de belooning zou uitbetalen." „Ja," zeide Prickett met een vluchtigen glimlach, „dat was dus de valstrik? Ik vermoedde reeds, dat het zoo in zijn werk zou gaan, en ik vermoed, dat de afspraak was, dat hij de helft van de opbrengst der juweelen voor zich zou houden, wanneer ze waren geslepen Waarlijk, op mijn woord, mijnheer Esden." Prickett's medelijden over de onnoozelheid van den ander kon nauwelijks door hem in woorden worden uitgedrukt. „Goede hemel I Om te kunnen denken, dat gij u op die wijze hadt kunnen laten beetnemen. Waarlijk, ik weet niet, hoe dan het einde zou zijn geweest." Hij wierp zich achterover in zijn stoel en scheen niet zoo dadelijk van zijne verbazing hierover te kunnen bekomen. Hij schudde verwijtend het hoofd en knikte toen ten teeken van wanhoop. „Ik veronderstel, mijnheer," vervolgde hij vriendelijk en ver wijtend, „dat er schijnbaar een worsteling of zooiets zou plaats hebben?" Wyncott wierp een vluchtigen blik op hem, en zeide niets. „Zoo I" zeide Prickett op denzeltden toon, dien blik als een toestemmend antwoord beschouwende, „dat dacht ik al. En men zou u dan geboeid moeten vinden, ja wel en uw eigen zakdoek als een prop in uw mond. Juist, juist „Denkt gij," vroeg Esden op woesten toon, „dat ik den ellen deling, die mij op zulk een lage wijze heeft trachten te bedrie gen, ongehinderd zal laten gaan?" „Het is ergerlijk, mijnheer," stemde Prickett toe. „Ongetwij feld is het zeer ergerlijk, maar ik zou niet weten, wat gij anders zoadt kunnen doen." Wordt vervolgd^)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2