POLITIEK OVERZICHT! Hierop wordt door het hoofdbestuur het volgende araendement voorgesteld „De algemeene vergadering, overwe gende dat het wcnschelijk is, dat naar meerdere samenwerking tusschen de verschillende klaseen der maatschappij worde gestreefd, waardoor net onder linge vertrouwen en de wederzijdsche waardeering tusschen de verschillende standen kunnen bevorderd worden, als mede wederzij dsche voorlichting ten bate van allen strekken kan, „besluite, „io. dat eene (commissie jvan vijf leden, waaronder een lid van het hoofd bestuur, zijnerzijds aan te wijzen, worde benoemd volgens art. 39b der wet, weike belast zal zijn met het indienen van een rapport omtrent een door haar in te stellen onderzoek naar de vraag,! of bovenbedoelde meerdere samenwer king ia onze Maatschappij mogelijk is, hoofdzakelijk door de minder bedeelde klassen in staat te stellen tot het lid maatschap der Maatschappij toe te tre den, zonder groot geldelijke opoffe ringen „2. dat deze commissie worde aitge- noodigd, haar rapport vóór 1 December 1892 by het hoofdbestuur in te dienen, opdat het den departementen nog in den loop van die maand bereike en, naar aanleiding daarvan, eventueele voorstellen voor de punten ter beschrij ving van de algemeene vergaderiag van 1893 tijdig bij net hoofdbestuur kunnen woiden ingediend". Na een zeer langdurig debat wordt door de afdeeling Schoonhoven de volgende motie van orde voorgesteld: De vergadering, gehoord het vóór en tegen betreffende het vooistel-Dordreeht, geamendeerd door het Hoofdbestuur, gehoord de deugdelijke verdediging namens het hoofdbestuur, neemt het geamendeerd voorstel bij acclamatie aan en gcat over tot de orde van den dag. De?e motie werd met overgroote meerderheid aangenomen. Het voorstel zelf werd aangenomen met by na al gemeene stemmen. Aan de orde komt een voorstel van de afdeeling Wageningen, dat met bijna algemeene stemmen wordt verworpen. Het luidt als volgt 10. aan het hoofdbestuur op te dragen a. een onderzoek in te stellen of te doen instellen naar de wijze, waarop de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen de pogingen van de Ned. Pensi- oenvereeniging en andere, om verze kering van den werkman voor den ouden dag, meer algemeen te maken, kan steunen ba in de volgende algemeene verga dering, zoo noodig, voorstellen te doen, ter toepassing van de door het onder zoek als wenschelijk aangegeven mid delen 20. ter besehikking van het hoofdbe stuur te stellen eene som van ƒ500, ter bestrijding van de kosten van het on derzoek. Ook Zuidbroek was met haar voorstel niet gelukkiger. Dit werd met algemeene stemmen verworpen en luidde aldus: „io. aan het hoofdbestuur op te dragen het benoemen eener commissie, welke zal onderzoeken of het wenschelijk is het openbaar lager onderwijs hier te lande tot rijkszaak te maken „20. tot dekking van de kosten voor dit onderzoek op de begrooting voor 189293 uit te trekken een bedrag van 1000." Een voorstel betreffende leerplicht door dezelfde afdeeling ingediend, was reeds door haar ingetrokken. De agenda afgehandeld zijnde, wordt de vergadering na nog eenige toespra ken gesloten. De uitgebreide gebouwen aan de Ververstraat te Amsterdam, waarin de stoomtapijtklopperij van den heer Dijkmans gevestigd was, zijn Don derdagavond een prooi der vlammen I noorderzon is vertrokken. (P.N. O.) geworden. Te half twee brak daarna in de St Anthonie Breestraat een hevige brand uit. Kapitein Stenger van het stoomschip Amsterdam der N. A. S. M* rapporteert uit New-York qet navol gende Maandag den 23sten Mei 1892, stoo- mende op 43e49' N.Br. en 43°53' W.L., bij gematigae noordelijke koelte, don ker bewolkte lucht met regenbuien, mei Noordel. en N.Westel. deining, waar door het schip zwaar stampte en slin gerde en de machine hevig doorsloeg, ontwaarden wij te 12 u. 15' (midder nacht) ten noorden van ons eeue groote flambouw, welke onmiddellijk gevolgd werd door eene vuurpijl, hetgeen ons direct deed denken dat genoemde seinen gedaan werden op een in noodverkee- rend schip en waarschijnlijk onmiddellijk .ssistentie verlangd werd. Wij zetten koers op de flambouw, al waar wij te 12 u, 45' arriveerden en konden zien door het licht van de flam bouw, dat het een zeilschip was met het tuig overboord. Intusschen waren twee sloepen tot strijken in gereedheid gebracht om zoo noodig direct assistentie te verleenen, doch daar er geen vuurpijlen meer wei den afgestoken, bleek er geen direct ge vaar te zijn, en besloten wij dus, met het oog op de duisternis, hooge zee en het zwaar slingeren van het wrak, om het daglicht af te wachten en hielden het alzoo gaande in de nabijheid van het wrak. Te 4 uur verlieten de ie officieren en 4 man in sloep no. 4 het schip om de equipage van het wrak te redden, hetgeen met groote moeite en niet zon der levensgevaar gelukte, en had ik het genoegen te 4 u. 45' de bemanning van de sloep met de 10 man van het wrak behouden aanboord te zien, waarna wij onzen koers vervolgden. Het wrak bleek te zijn hetZweedsch barkschip Sign*, hetwelk door hard pompen boven water werd gehouden kapt. F. O. Larsson, komende met zil-, verzand van Antwerpen en bestemd naar1 Picton-Harbor N. S. De overige geredden waren ie stuur man D. Sylwan, 2e stuurman C. Persson, timmerman Carl Haraldsen, steward Nils Olsen, matroos Carl Olsen, matroos Gustaf Alen lichtmatroos Holger Hel- geson, lichtmatroos Hans Olsen, jongen Gustat Dahlhran. De aardbeziënoogst be looft dit jaar te Aalsmeer beter te zullen worden dan het vorige jaar. Hoewel enkele soorten van de nacht vorsten veel geleden hebben en ook de eerste knoppen zijn afgevroren, hebben de planten zich door het zomerweder der laatste weken veel hersteld. Don derdag is dan ook met de verzending der eerste vruchten naar Amsterdam een begin gemaakt. Door de politie te 's-Hage is een horlogemaker aangehouden we gens verduistering. De man beleende of maakte op een of andere wijze horloges zoek, welke hem ter reparatie waren toevertrouwd. Door de firma F. B. van Dit- mar, uitgeefster van de Utreehische Courantis ter eere van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan Utrecht, een geïllustreerd feestnummer uitgegeven. Dit nummer op fraai papier gedrukt, is aan de hooge gasten opge dragen, en bevat behalve een opdracht en een oorkonde, 54 bijdragen van ver schillende ingezetenen van Utrecht. RECHTSZAKEN- Uit Barendrecht meldt men: Donderdagochtend ontdekte de dienst bode van den landbouwer v. d. E., wonende op de hoeve „Durenstein", dat een der ramen van het woonhuis opgeschoven stondbij onderzoek bleek dat door inklimming ongenoodigde gasten waren binnen geweest, maar of schoon zij laden en kasten hadden ge opend en doorzocht, wordt [er niets vermist; wel hebben de vreemde be zoekers een tamelijk groote vijl achter gelaten. Dinsdagavond had te Rh e- den de schipper J. A. S. uit Hooge veen, die aldaar met zijn vaartuig iü den IJsel lag, het ongeluk over boord te slaan en te verdrinken. De man was gehuwd en had zes kinderen. Te Neeroeteren, nabij de limburgsche grenzen in België gelegen, is een ioj&rige jongen vermoord. De dader zou de wijk naar ons land gé- omen hebben. Zijn signalement luidt: ongeveer 30 jaren oud, middelmatig van grootte, knevel blond, spraak vlaamsch met duitschen tongvalslecht gekleed. De ondersteuningscommis sie te Beets is in onderhandeling over een stuk grond om een werkhuis met eenige arbeiderswoningen te stichten. Door burgemeesters en wethouders is het programma van den intocht der koninginnen in Leeuwarden vastgesteld. Aan het station zullen HH. MM. Vrijdag i7 Juni voorraiddags ui uur worden ontvangen door de Gedep. Staten B. en W., de leden van den gemeenteraad en andere autoritei ten. De aankomst zal door klokgelui worden bekend gemaakt. Op het plein vóór het stationsgebouw zijn in bataille gesteld: de serewacht, de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille, de Leden der Vereeniging voor belangrijke krijgsver richtingen, het bataljon schutterij met het muziekkorps, een bataljon infanterie met het muziekkorps van het instructie bataljon en een escadron cavalerie. De optocht zal plaats hebben in de vol gende orde10. Afdeeling cavalerie 20. muziekkorps30. de burgemeester 40. de commissaris der koningin50 een hofrijtuig60. afdeeling van de eere- wacht70. H.M. de koningin en H.M. de koningin-regentes80. afdeeling eerewacht90. gevolg van Hare Ma jesteiten; 100. afdeeling cavalerie. Van het stationsgebouw af zal de weg wor den gevolgdLangs de Sophialaan iü de Prins Hendrikstraat, voorbij het Paleis van Justitie, langs het Ruiters- kwartier en het Groot Schavernek over het West- of Schaverneksplein, langs de Nieuwstad (Noordzijde) over de Duco- Martenapijp, langs de Nieuwstad (zuid zijde) en langs de St. Jacobstraat naar het paleis. Zooals reeds vroeger is gemeld, zal voor het paleis eene afdeeling infanterie met de regiraentsmuziek zyn opgesteld en zullen HH. MM. bij de aankomst ten paleize worden ontvangen door 24 jonge meisjes, die HH. MM. eenige liederen zullen toeziogen, Eenige personen, te Eksloo wonende, hadden zich naar het nabij gelegen Odoornerzand begeven, om daar een toom jonge vossen uit te delven, Reeds zeer diep was men door de loop graven tot in de nabijheid van de schuilplaats der dieren doorgebroken, toen er een aardstorting plaats had, waarin een der personen tot aan de schouders vastraakte, terwijl een hond De Haagsche rechtbank heeft Don derdag den heer J. Visser Jz., hoofd redacteur van het Dagblad van Zuid holland en fs Gravenhaget schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit van eenvoudige beleediging, onder de bekende omstandigheden, jegens zijn medewerker den heer A. Dohna, en hem, overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, veroordeelde tot eene geldboete van ƒ25, subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen, en in de kosten van net geding. Wat betreft de civiele actie, overwoog de rechtbank eenerzijds dat, aangezien de heer Dohna nog werkzaam is aan de courant en de mogelijke latere schade, door hem te lij den, nog onzeker is, de vordering van /150 niet kon worden toegewezen, maar aan den anderen kant, dat de beleedigde partij in eer en goeden naam is aangetast, zoodat, daar de beleediging ia tegen woordigheid van slechts 2 personen heeft plaats gehad, eene schadeloos stelling van 25 behoort te worden opgelegd. De gedaagde J. Visser Jzn., werd derhalve tot betaling daarvan veroor deeld en tot betaling der door de be leedigde partij gemaakte kosten, begroot op 23. Wegens bedriegelijke bankbreuk, heeft te rechtbank te Rotterdam een jong koopman in granen veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. De zaak droeg zich (zooais destijds gemeld is) ongeveer toe als volgt: Be trekkelijk sedert korten tijd deed het jongmensen zijn eigen zaken en schafte zich met September 11. een kantoor en een boekhouder aan, die boeken moest aanleggen beginnende met een deficit van pl. m. 14,00©. Eenigen tijd daarna kocht de jeugdige patroon eene partij van 50 last California-tarwe van eene te Antwerpen gevestigde firma, en wel voor 269 per last, weike tarwe door hem op de mnrkl alhier te koop werd aangeboden voor eenen prijs van 225 per last, ergo voor eenen prijs die aanmerkelijk lager zou zijn dan de marktwaarde van dien dag, welke zou zjjn geweest pl. m. 275 per last. Over het geld dat hij in handen kreeg, heeft hij beschikt ten bate van zijnen zwa ger een zijner talrijke crediteuren. Hij werd daarop failliet verklaard en, omdat hij, ter bedriegelijke verkorting van de rechten der crediteuren, bij rijzende markt door voor aanmerkelijk minderen prijs te verknopen dan hij voor zijne goederen verkrijgen kon, zij nen boedei een groot nadeel had be rokkend, vervolgd ter zake van bedrie gelijke bankbreuk. Ia appél werd Donderdag voor het hoi te 's Hage bekl, bijgestaan door mr. W. Paap, die beweerde io dat de feiten zoo weinig vaststonden, dat op het oogenblik ten civiele er nog over wordt geprocedeerd20 dat bekl. niet zelf heeft verkocht, maar eenen commis sionair heeft opgedragen een koopman te zoeken, en toen de commissionair daarin geslaagd was en hem had ver- deerde tot vrijspraak. Het Openb. Min. requireerde b vestiging van het vonnis. Uitspraak 15 Juli a. s. KOLONIËN- Van den resident van Menado isl volgende telegram, gedagteekend April jl., ontvangen „Politieke toestand gunstig. Rie Manuel Manoppo, zoon van voorlaats vorst, tot radja van Bolang Mengo verkazen." Volgens bericht van den reside van Benkoelen werden op 27 Ma; en 7 April jl. op den Vlakkenhor afdeeling Kroé, schokken van aardt viug gevoeld in de richting van Zuiden naar het Noorden. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend', een tweej. verl. naar Euro| wegens ziekte, aan den onderwijzer kl. by het op. lag. ond. voor Europi nen en met dezen gelijkgestelden H. Heijtman en aan den opziener 30' bij het bosch wezen op Java en Maclof C. G. F. Storm van 's Gravesande j jaar verlof naar Nederland buiten zwaar van den lande, wegens gewichti redenen, aan den contr. 20 kl. bij binnenl. bestuur op de bezitting buiten Java en Madoera H. Doeff. Ontslagen eervol uit 's lands dien wegens volbrachten diensttijd, de 2c co miezen bij de Alg. Hekenkamer W. J. van den Bergh en L. Trosée. zijne betrekking, de opz. 2e kl. bij Waterstaat en 's lands Burg. Op. werl J. N. Sleebos. OnthevenOp verzoek, eervol, de waarneming van den civiel genee dienst en het opzicht over de vacc in de afd. Madioen, Magetan en Po rogo (Madioeu), de civiel geneesh. Weintraub. Benoemd: tot onderwijzer 2e kl, het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkges de ambtenaar op nonact. A. Ie Clei laatst, onderwijzer 30 kl, Belastmet de waarneming van civiel geneesk. dienst en het opzi over de vaccine in de afd. Madio Magetan en Ponorogo, de praktis. neesheer te Madioen J. H. Deubne In de italiaansche Kamer is Donder het eerste gevecht geleverd over kwestie, of de Kamer zes twaalfden' het bedrag der begrooting zou toesta De bekende spreker Imbriani verklaa dat de Kamer wel zou doen met slei éen twaalfde toe te staan, dus voor e maand. Hij was zoo kras in zijne drukkingen, dat de voorzitter hern haaldelijk tot de orde moest roepei De minister-president, Giolitti, dedigde daarop op welsprekende het regeeringsvoorstel. Hij wees er dat het alleen te doen is om zaken ^ekerd dat de marktprijs werkelijk was 255, de voorloopige overeenkomst van j beslissen die van dringenden aard den commissionair had gestand gedaan j Voor regelmatige administratie is doch 30 dat al ware nu eens de markt- bepaald noodig, dat zes twaalfden wi prijs aanmerkelijk hooger de wet toegestaan. De spreker eindigde vordert voor de strafbaarheid dat zoo'n den wensch, dat tegenover 'net gti Het kantoor van den pas geheel werd bedolven. De man werd onlangs te Besooien aangestelden brie- j niet dan met moeite losgemaakt. Toen vengaarder bleef - Dinsdagmorgen tot j men tot den hond genaderd was, bleek verbazing van het publiek gesloten. Het deze reeds dood te zijn. De vossen wer- blijkt, dat de man, zonder zijn ontslag den levend meegenomen, om ze groot te hebben ontvangen, of zijn superieuren te brengen, te waarschuwen, dien morgen met de1 belang eener richtige administra kleine geschillen op den aehtergr zullen blijven. Een gedeelte der Kamer, het lie verkoop plaats hebbe tegen den prijs die kl aar bi ij kei ij k iager is dan de waarde. Een commissionair verkoopt wel eens tegen lagen prijs, maar tegen lager prijs dan de waarde centrum, juichte deze rede zeer nooit, dan zou hij zich ridicuul maken Dit belette evenwel den afgevaardi terwijl bovendien de commissionair juist j Bonghi niet, ora het kabinet te bes als getuige heeft verteld dat de markt- j den. Na zijne rede werd de beraad waarde hooger was. De lage prijs is j ging tot den volgenden dag verdar o. a. te verklaren doer de groote hoe- j In Spanje begint het weer te gis veelheid die te gelijk aan de markt ten 1 met name in Barcelona. De werklif verkoop werd aangeboden. Pl. conelu-zijn zeer rumoerig en oproerig gesti „wat gij hier kwaamt mededeelen." Arnold steunde zijn hoofd op beide handen en hield zijn ge laat verborgen. De dokter nam een rechte houding aan, als iemand, die van een plotselinge ontsteltenis is bekomen, en daarna den toestand in de oogen durft zien. Prickett keerde terug naar zijn plaats achter de tafel, legde beide handen weer op het taschje, boog zich een weinig voorover in de houding van iemand, die een lezing gaat houden en begon te vertellen. „Met uwe permissie dan, miss, en die van de heeren, zal ik u alles vertellen, wat er gebeurd is." Hij vertelde de geheele geschiedenis, kort maar duidelijk, uit weidende over het plotselinge van de verleiding, waarvoor de mis dadiger was bezweken, over de voornaamste aanleiding tot den diefstal, over zijn berouw en over het geld, dat hij had terugge bracht. Wanneer Wyncott zijn eigen zaak had moeten bepleiten, dan zou hij het niet beter gedaan hebben. Prickett, legde de zelfde aandoeningen aan den dag, die de advocaat moest vein zen persoonlijke belangstelling, oprechtheid, medelijden en vertrouwen op vergevensgezindheid. De politie trad nu als plei ter op. „Hij is geheel verplet," zeide Prickett, „en het zou mij niets verwonderen, of hij begaat een ongeluk aan zichzelf. De heer, aan wie hij het geld schuldig was, bevindt zich in zeer benarde omstandigheden. Een zieke vrouw en zes kinderen, terwijl zijne zaken er allertreurigst bijstaan. Het is wel een pijnlijke geschie denis, maar om zoo te zeggen, een familiegeschiedenis, die ge heim kan worden gehouden. Dokter Elphinstone en mijnheer Arnold Ssden, miss, zijn er voor, om de zaak geheim te houden, en ik geloof wel, dat dit ook uw wensch zal zijn, nietwaar?" Janet schreidde, maar bedwong hare tranen om beter te luis teren. Zij wierp nu en dan een zijdelingschen blik op Arnold, wiens droevig en ontsteld gelaat haar met medelijden vervulde. Voor hem scheen de zaak het ergst te zijn. Zij kon niet in toorn of gramschap aan Wyncott denken. Z511 zedelijke val joeg haar schrik aan, maar zooals dit met zoovele vrouwen het geval is, gevoelde zij dat op indirecte en niet op directe wijze. Voor Arnold, zoo fijngevoelig op het punt van eer, kon het niet anders dan afschuwelijk zijn, dat hij zoo edel in zijne denkbeelden, zijn hoop en eerzucht, tot de ontdekking moest komen, dat iemand, dien hij als een broeder had behandeld, een dief was ge worden. „Dit, mejuffrouw," vervolgde Prickett, terwijl hij zijne handen even oplichtte en ze toen weer liet rusten op het zwarte taschje, „werd mij eenige uren geleden door mijnheer Wyncott Esden overhandigd. Het moet volgens zijne berekening acht honderd en veertig pond bevatten. Op mijn verzoek heeft mijnheer Esden met zijn eigen stempel het taschje verzegeld, als een waarborg, en als man van zaken zou ik nu 00k gaarne willen, dat het zegel werd nagezien. Hij overhandigde Arnold het taschje, die er een vluchtigen blik op wierp en toestemmend knikte, daarna gaf hij het aan Blphinstone, die met bevende vingers zijn lorgnet opzette en met geheele onnoodige nauwkeurigheid de zegels beschouwde om zijne ontroering te verbergen. „Nu zij in orde bevonden zijn, mejuffrouw," zeide Prickett, „zal het maar het beste zijn om de zegels te verbreken, en u uw rechtmatig eigendom te overhandigen." Hij voegde de daad bij het woord, haalde de twee lie zakjes te voorschijn en legde ze op de tafel; „Dokter Elphinstoneriep Janet uit. „Arnold I help mij- mij wat ik doen moet." Na deze woorden stonden zij op en traden besluiteloos o:| tafel toe. Arnold strekte een zijner handen naar de goudstuip uit, maar trok ze weer haastig terug, als vreesde hij de a» king daarvan. „Het zal maar het beste zijn, dat hij ons voor altijd v< zeide Janet. „Wij zouden hem niet meer kunnen aanzien, zou ook zijne blikken voor de onze moeten neerslaan. Art ga hem opzoekenSpreek er hem over I Neem dat vrecse geld mee, en dwing hem om het aan te nemen en weg itl en laat hem beloven, dat wij nooit meer iets van hem nemen." „Dat is de beste uitweg," zeide Elphinstone. „Gij zijt een meisje, Janet, hoewel ik dat altijd reeds heb geweten. Wij z' dat later wel uitmaken. Ik zal niet lang meer leven en ik van plan om mijn halve vermogen aan dien dwaas na te 1 Nu blijft gij alleen over Arnold, maar dat moet hij toch in nemen." Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2