KLEIN ADYEETENTIIN. Jongste Bediende V A R I A. Mikbeurign der fed. Herv. Merken een Dagmeisje. DAGMEISJE, BREISTER. flinke Werkster, Gemeinig-Atiminisiratie. Timmerlieden, Een Kruideniersbediende Schoenmakers-leerlingen immomma twee knappen Commensaals Te huur of' te Koop TE HIER GEVRAAGD! TE HUUR: 2 Gemeubileerds Kamers. Eeu WINKELHUIS ie Huur, BeueGen-Voorkaiertje of oei Hnisje, VOOR f250 TE KOOP FLESSCHEN. Tandem eo Driewieler Na vyf zes jaar van het huwelijks leven te hebben genoten, beginnen de avonden voor het echtpaar A. een weinig vervelend te worden. Onlangs zitten zy op een avond in hun woonvertrek, de heer A. in de lectuur van zyn dagblad verdiept, terwijl zijne echtgenoote al haar aandacht schijnt te wijden aan haar bor duurwerk. //Ach zuchtte zy. „Ik zie wel, dat gy mij niet meer liefhebt." „Ik zou u niet meer liefhebben „Neen zeker niet." „Zeer zeker wel. Zoudt gy denken, dat ik anders mij hier nog alle avonden zou zitten te vervelen Van Rommelen„Nu, hoe is het examen afgeloopen Van Rommelen„SlechtEen van de professoren was bovendien nog hardhoo- rig en zoo moest ik de dingen, die ik niet wist, nog hardop schreeuwen ook". Toen de vuurpijlen voor het eerst by de marine in gebruik waren gekomen, stelde de admiraal van den eagelschen marine-post in Brazilië koning Juan VI voor, hem de kracht van die werptuigen eens te laten zien. Zyne Majesteit nam het voorstel aan en het geheele hof ver zamelde zich dientengevolge op de balcons van het paleis te Rio, mat het doel om het schouwspel waar te nemen. Door een ongeluk, dat in den eersten tijd dezer werptuigen al heel licht voorviel, keerde op het oogenblik van het at vuren do buis zich om en nam de pyl, in plaats van over de Praia-Grande te vliegen, de tegenovergestelde richting en viel en ont plofte op het groote plein, bijna onder de ramen van het paleis. De koniDg schrikte hevig, maar de admiraal was niet minder onder den indruk van het ongelukonmiddellijk zond deze eer» officier naar het strand om den koning de oorzaak van het ongeval te verklaren, Zyne Majesteit voorstellende, een twee den vuurpijl af te schieten. „Ik heb grooten eerbied," zeide de koning, „voor mijne goede bondgenooten, de Engelschen, maar „na den eten" hij wilde hen zeker niet be.leedigen door het fr&nsehe „après boire" te gebruiken deugen sy volstrekt nergens voor", eene opmerking, die klaar bewijst, aan welke oorzaak de koning den ongelukkigen uit slag van de vertooning toeschreef. A. (wijnhandelaar)„Ik kan uw zoon niet langer gebruiken. De bengel is mij een to groote waaghals." B. „Een waaghals?" A.„Ja hij maakt in den kelder de meest halsbrekende toeren I" Voornamelijk ten tijde van Koningin Elizabeth van Engeland werd het drager. van handschoenen eene zeer kostbare liefhebbery en de Koningin ging daarby zelf met een kwaad voorbeeld voor. De naden hare* handschoenen waren met edelgesteenten bezet en de bovenvlakte met goud gestikt. Uit dezen tijd dagtee- kent ook het vreemde gebruik, bij de verzoekschriften die aan hooge staats ambtenaren moesten worden voorgelegd, een paar handschoenen te voegen, die later met goud of zilverstukken werden gevuld, naar evenredigheid van den stand van den vrager of de belangrijkheid van het verzoek. De veelvuldige omkooperijen, die daarvan een noodzakelijk gevolg waren, gaven eindelijk aanleiding tot het verbod handschoenen te geven en dit is de oorzaak dat nog heden ten dage de 9ngelsche rechters, als zy in functie zijn, zonder handschoeoen moeten zitten, als symbool dat zy onomkoopbaar zyn. Wenscht myuheer te dineeren of a la carte te eten vroeg de beleefde kellner aan den deftigen gast. Wat voor diners heb je ant woordde de heer. ƒ1,50 en f 2. Geef mij een diner van f 2 en een fleseh bordeaux. Asjeblieft meneer. Kan ik dadelyk eten Direct, meneer. De vreemdeling ging op zijn gemak zitten en beschouwde de rijke inrichting van het restaurant, waar gedurig nieuwe gasten binnen kwamen. Spoedig bracht de kellner de soep, en daarna het eene gerecht na het andere, wat de gast srnakelyk opat. Na het dessert vroeg hij sigarenhy stak er een in zijn mond en de andere in zyn zak. Onderwijl reed een wagen voor een heer stapte uit en trad binnen. Hij vroeg om den chef te spreken en giDg met dezen in de vestibule. Ik ban beambte dar geheime po litie ik zoek een koopman, beschuldigd van bedriegelyke bankbreuk wij weten zeker, dat hy hier eet. Is hy werkelyk hier Heeft u hem gezien Zonder twyfel't is die heer met die zwarte snor. Ik moet hem arres- teeren. Zal het zonder opzien te wekken gaan O, zeker stuur den kellner naar den heer en zeg hem, dat baron Luiten - burg hem wacht De vreemde had zich juist een halve flesch champagne laten geven, toen de kellner hem de boodschap bracht, die hem scheen te verheugen. Hy kwam naar buiten. De beambte liep hem te gemoet en fluisterde hem iets in 't oor, dat hem scheen te verschrikken, hy weerstreefde een beetje, maar stapte toen in den wagen. 't Is goed afgeloopen! riep de be ambte den waard toe; heeft de heer al betaald Enfin stuur anders de reke ning maar op het bureau van politie. De wagen reed voort, en de heeren schenen een prettig discours te hebben. Goed gesmaakt? vroeg de be ambte. Uitstekend. Nu, daa zal ik ook nu eens myn benrt nomen. Dicht bij eeu ander deftig restaurant hield de wagen stil, de beambte stapte uit, ging binnen en at en dronk koste lijk. Een uurtje later had dezelfde komedie plaats de beambte werd nu door den ander vertoond. Toen ze weer in 't rijtuig zaten, zei hij, die het laatst gegeten had't Was een prachtig idee van je, en je hebt als geutleman gehandeld, door my niet in den steek te laten, toen je al verzadigd was. Laten we verder samen werken, als eerlyke compagnons. Maar dan in een aDdere luchtstreek. Een half uur later zaten ze in den sneltrein Den volgenden morgen werden er op 't politie-bureau twee restaurant-nota's gepresenteerd, waarvan niemand iets wist, en die natuurlijk niet betaald werden. In vroeger eeuwen was kerkerstraf vry wat afschrikwekkender dan onze hedendaagsche gevangenisstraf. Niet alleen sloot men de menschen op in afzichte lijke holen en kelders, maar verzwaarde de opsluiting door ketanea en blokken aan ée beenen der ongelukkige». Geen wonder, dat de ongelukkigen zich uit putten in het vinden van middelen, ©m uit hun ollendig verblijf te geraken en menig staaltje van behendige ontsnap ping is uit dien tijd tot ons overgeko men. Een der merkwaardigste ia das van Coelius Secundus CurioD, die, na in verschillende kerkers te zijn opgesloten geweest, eindelijk wist te ontsnappen op eene wijze, zóo behendig en onbe grijpelijk, dat zyne vijanden hem be schuldigden, zyne toevlucht te hebben genomen tot ioovery. Daar deze als een© misdaad werd besohouwd en wel als eene tier zwaarste, die men bedrijven kon, haaBtfce Curion zich, deze beschuldiging van zich af te werpen en zich vrij te pleiten door de bizonderheden zycer ont snapping publiek te maken in eene korte latyaschs samenspraak, getiteld Probus. Het volgende uittreksel moge de nieuws gierigheid van den lezer bevredigen „lu Kaijne nieuwe gevangenis was ik eene week opgesloten geweest, met zwarc- blokken hout aan myne voeten geke tend, toen ik begunstigd werd met oena plotselinge ingeving van boven. Zoodra de jonge man, die dienst deed als mijn bewaarder, mijn kerker binnentrad, bad en smeekte ik hem, een mijner voeten van het blok te willen bevryden. Heft zou wel voldoende zyn, zeide ik hem, als nog een mijner voeten met zulk een eatzaglyk blok bezwaard was. Daar hy medelydend van aard was, stemde hij in mya verzoek toe en maakte myn eenen voet vry. Eén dag, twee dagen gingen voorbij, gedurende welka ik my aan het werk zette. Ik trok mijn hemd nit en ook de kous van het been, dat vry was en maakte daarmede een been na, aan welks voet ik een schoen stak. Ik had nog behoefte aan een of ander voorwerp, om het valsche been stevigheid te geven en keek verlangend rondom mij, toen ik onder mijae zitbank een stok bemerkte. Vol vreugde raapte ik hem op en stak hem in het nagemaakte been en het echte been ender myn rok terugtrekkend, wachtte ik den uitslag mijner list af. Toen mijn jeugdige bewaker my den volgenden dag kwam bezoeken, vroeg hy, hoe ik het maakte. „Het zou heel goed met mij zijn," antwoordde ik, wanneer gij zoo goed wildet zyn mijn kluister eens aan het andere beea vast te maken, opdat elk been op zyne beurt eens rust moge hebben. Hy stemde hierin toe en zonder het bedrog te bemerken, maakte hij het blok van het goede been los en aan het valsche been vast." Des nachts, toen luid snorken hem bewees, dat zijne bewakers sliepen, wierp Curion zyn valsch been weg, pakte zijn hemd en kous bij elkaar en opende behoedzaam de deur van zyn kerker, welke slechts met ©9n grendel gesloten was. Daarna beklom hy, niet zonder inspanning, den muur en ontsnapte zon der gestoord te worden. A. Waarom heb je jo jongen zoo geslagen B. Denk eens, hy heeft van nacht gedroomd, dat ny ƒ500 uit de lotery getrokken had en toen ik hem vroeg wat hy er mee gedaan had, antwoordde hy daar heb ik een vélocipèie voor gekocht. LogicaDokter, u is een rijk man, ik bid u, geef mij eena kleine onder steuning. Onmogelijk, ik heb genoeg met myn neet to doen, dien ik helpen moet. Met uw neef? En die krygt geen cant van u. Nu, ziet ge, ais ik mijn neef niets geef, kan ik toch u, als vreemd mensch, nog minder iets gevon. Een duitsch dokter beweert, dat de meeste dronkaards kunnen genezen wor den van hun verslaafdheid aan drank, door hen bij iederen maaltyd, appelen te doen etsn. Appelen in boel ruime mate gegeten, doan den prikkel naar drank geheel verdwijnen. Bij ondervinding zegt hy, kan bij zeggen, dat bij alle ge vallen, die hy behandelde, de patient zyn verlangen naar aloohol liet varen. TE HAARLEM op ZONDAG 12 Juni 1892. Groots Kerk. Vroegpr. 7 ore, Knottenbslt. Voorm. 10 are, Hoog. Nam. 2 ure, Veen. 23e Zondag. 'a Avonds 6 ure, Moeton. Nieuws Kerk Voorm. 10 ure, Swaan. Jam-Kerk Voorm. 10 ure, Barbas. Bakemss&r Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Veen. Eglise Wallonne Dix heures, Bourlier, pasteur a la Haye. Collecte pour les Missions Neêrlandaises. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oud» Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdagavond 8 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, :s Av. 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, I. F, Meijer, Pred. te Pekela. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Heata. Rsmonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tidemau. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk Bidder straat.) Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langhout. Nederd. Herv. Kerk, ISSesizaefoir.sek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Nam. 2J^ ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Boopsbedieningi Beverwflk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Vosrm. 10 ure, B. Jelgerama, Em.-Pred. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. ÜÏ3 «CE» ceiffif&s» J Voorm. 10 ure, C. J. van Arkel. Sdecsüsstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hfiifiegom. Voorm. 9'j ure, J. H. Gunning Jr., Hoogleeraar te Leiden. 23<ratr{jh cn JPoSajraeirji. Voorm. 10 are, C. van Koetsveld C Ez. Kam. 2% ure, C. van Koetsveld C.Ez. Doopsbediening. Geen Zondagschool. ö»Bt$lpoorê. Voorm. 19 ure, J. van Witaanburg, pred te Zaandam. &@paarsa«!iftBs. Voorm. 30 ure, T. Hoog. Welsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 5 ure, geen dienst. 's Avonds 7% ure, Evangelie verkondiging, B. van Zweden. Donderdagavond ure. Bijbell. H. Waardenburg. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nain. 2 ure, C. Barnoveld. Prijs van I tot 5 regels 25 Cts. Contant. Elke regel meer 5 Cts. Hieronder is begrepen de plaatsing van de Advertentie in bet beden verschijnend Nummer van „Het Blaadje". GEVRAAGD Adres Korte Begijnenstraat 12 GEVRAAGD EEN boven de 16 jaar. AdresBarrenoetestraat lboven. Eene bekwame Naaister heeft nog enkele dagen vrijook niet ongenegen uit Strijken te gaan. Adres onder No. 93, bureau van dit blad. Gevraagd iemand grondig bekend met het Machinale Breien. Zich te vervoegen Anegang 2' Wordt gevraagd een niet dan van de beste getuigen voorzien en genegen om Zondags en op Feestdagen ter aflossing van de meid te komen. Zich aan te melden Schotersingel No. 85. Iemand, die ten spoedigste op de hoogte wil zijn der Gem.-Adm., vraagt hulp van een bekwaam Deskundige. Brieven met cond. lett B., Bureau dezer Courant. Een Onderwijzer heeft nog enkele uren beschikbaar voor het ge ven van Plant- of Dierkundige Lessen. Brieven onder motto tBo taniet. Bureau dezer Courant. hun werk verstaande, kunnen ge plaatst worden, Gr. Heiligland 33. Aan „Haarlem's Dagblad" kan een worden geplaatst, tegen eenig sala ris. Goed en vlug schrift vereisehte. Zich aan te melden met eigenhan dig geschreven brieven. of Aankomeling, goed kunnende bestellen, kan geplaatst worden bij A. C. A. VAN HEMERT, Kruis weg 41. Voor de Levensverzekering-Maat schappij «Union», worden werk zame en invloedrijke Vertegenwoordigers gevraagd. Branch Manager voor Nederland L. O. MIDDENDORP, Singel 459, Amsterdam. Gxir-jajrt-x-iiEiïs. Een onderwijzer in 't Citerspel heeft nog enkele uren disponibel k 0,50 per uur. Spoedige bezorging van de echte Saksische Citers; zijnde de beste. Prijscouranten gratis. Brieven motto i Citert, bureau v. d. blad. eenigszins ervaren in hun vak, die tevens lust en ijver bezitten zich verder te bekwamen, kunnen zich aanmelden bij J. W. HÜYKMAN, Kleine Houtstraat 115. Een Heer en Juffrouw vragen bij een alleenwonende Juffrouw of Wed. De Heer z. b. h. b. h. h., de Juffrouw niet ongenegen de huis houding geheel waar te nemen liefst omtrek Haarlem. Brieven lett. F., aan het bureau dezer Courant. In een Christelijk gezin kunnen geplaatst worden, met vrije Zit- en Slaapkamer, a ƒ5,50 per week. Adres C. VAN ANDEL, Rozen- prieelstraat No. 52rood. een huis mooi gelegen aan 'tSpaarne Keuken, Kelder, 5 Kamers en ver dere gemakken. Huurprijs billijk. Fr. Br. onder No. 92, aan het Bureau van dit Blad. TE HUURAug. a. s. een modern Heerenhuis met 10 K. ƒ800.en een dito terstond met 7 K. ƒ530, beide met Tuin. Te bevr. b/d. Architect D. STORM, Schotersingel 15. Klein Benedenhuis, op goeden stand, waarin Winkelzaak kan wor den uitgeoefend. Adres lett. D., bur. van dit blad. Barteljorisstraat 21. voor alle Affaires geschikt. Schachel- straat, vlak bij de Anegang. Brieven lett. E., bureau v. d. blad. Een solide Schoenmaker vraagt een in een volkrijke buurt. Brieven No. 94, bureau dezer Courant. een Tandem (een Diirkopp). Fr. br. onder No. 94, aan het Bureau van dit Blad. In- en Uitverkoop van Ook aan huis te ontbieden. H. DE JONG, Zoetestraat 16. TE KOOP aangeboden, sterke ma chines, geheel loopend op kogels. De Tandem kan ook als éénpersoons driewieler gebruikt worden, Franco brieven lett. C., bureau v. d. blad.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 8