1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Woensdag 15 Juni 1892. No. 2743. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTSNTIÊN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Een blik in den afgrond. Voor Haarlem per 3 manden,J 1,20. Franeó door hei geheel® Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,05} Dit blad versch^at dsgelöks, behalro op Zoo- ea Feartdagea. jSarsao KJ site Houtstraat Ho. S, Haarlem. ïelefrosaasMuaer 133, Dtreotenr-tfiteSTai' 1—5 regreli 50 Cent»; ieder, rag el maer 10 Gesis, Greete lettert nsat platóSftdaSs, Bij Aheanemesi aanxienltyk rabat! Ahgnawaeetaa 9» AdrorteistSS» worde» eaagewoassa dïSï oem agoetea sa door all. fossSsfcaadalaros «a oosraafes. FSSSIBOOK, HoofiajtnUn toor hfi BuitenlandConfUfnit 6h4r*U de JFsilieiu r:ïra»fU't ®j L, I>atil& i; Sa, JSJ3 -/OSMd doe- I SMeximstro Haarlem, 14 Juni 1892. De onderofficieren der i° klasse V2n den Hoofdcursus «lie tot den rang van 2e luitenant der infanterie worden opge leid, zullen van 1 Juii tot en met 15 September a. s. bij huane korpsen terug keeren tot het deelnemen aan deprac- tische oefeningen; zij die tot den rang van 2e luitenant kwartiermeester bij het leger hier te lande worden opgeleid, keeren gedurende gemeld tijdvak bij hunne korpsen terug ten einde de dien sten van lourier te verrichten tot 1 Au gustus, en daarna werkzaam te worden gesteld op het bureel van den luitenant kwartiermeester van het bataljon, waarbij zij zijn ingedeeld. De onderofficieren van de' 2klasse van den Hoofdcursus, die bestemd zijn, om opgeleid te worden voor den dienst in Neêrlandsch Indie ten getale van elf, zullen den 1491115e" en iöen Juli e. k. in de gelegenheid gesteld worden, het fert te IJmuiden en het Koloniaal Museum alhier te bezichtigen. Ter herdenking van het 25-jarig ba- staan der Vereeciging tot Yerhooging van 's Lands weerbaarheid „voor Vader land en Koning," te Haarlem, hetwelk op 30 Dec. 1891 heeft plaats gehad, heeft deze Verecniging een stedelijke» schietwedstrijd uitgeschreven, welke zal gehouden worden op Zondag 26 Juni a. s., op de militaire banen, in de duimen onder verveen. De wedstrijd zal bestaan ia a. Corps wedstrijd, 150 Meter; b. Persoueele wedstrijd, 150 Meter; c. Wedstrijd op Vrije baan, 150 Meterd. Wedstrijd op Vrije baan fiobertbuks, 15 Meter; e. Wedstrijd op Vrije baan flobertge weer 12 Meter. Tot dezen wedstrijd zya mtgeuoodigd H. H. oificieren van Schutterij en Leger hier in garnizoen, Kader onder officieren Schutterij en Leger. Militaire School, Schietclub „Willem III," „De Blinkert" Aid. Haarlem Bond van Oud- Onderofêcieren cn de Contribueerende leden der Vereeniging „Voor Vader land en Koning." Als prijzen worden uitgeloofd voor wedstrijd A. 3 medailles wedstrijd B. 3 med. en een aantal kunstvoorwerpen daarvoor door de vereeniging aange kocht, alsmede die, welke de Vereeni ging tot dat doel mocht ontvangen. Voor wedstrijden C. D. en E. de helft der opbrengst van de verschoten kaarten, terwijl bovendien bij wedstrijd C. nog wordt uitgeloofd 1 Verg. Zilr. med. als rozenprijs te behalen met de meeste rozen in twee series van 5 schoten. Wij ontvingen heden het verslag van de Haarlemsche Kookschool over 1890 en 1891/2. Daar paa in het najaar van 1890 de school werd geopend, kunnen wij met eenige mededeelingen uit het verslag 91/2 volstaan, voor zoover die niet reeds voorkomen in ©nze courant van 25 Mei j.l. In 189© schonk H. M. de Koningin Regentes en in het atgeluopen jaar H. K. H. de groothertogin van Saksen een gift aan de kookschool van f 10©. Het verslag gewaagt o. a. van de weigering van de algemeene vergadering van de Nederiandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, van de afd. Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en van den haar- lemschen Gemeenteraad, ©m subsidie te geve», doch men laat daarom den moed niet zakken en rekent op den steun van Haarlem's ingezetenen. Dezer dage» zal een cursus gehou den worden in het confijte» van vruchten en inmaken van groenten. In September wil het Bestuur der kookschool wetenschappelijke voordrach - ten d©en houden over onderwerpen, die met haar in verband staan. Tevens hoopt het Bestuur, openbare lessen te geven hoewel de lokaliteit daarvoor wel wat beperkt is. Het bestuur bestaat uit de dames mevrouw Iordens-Reijnst, eere-presi dente mevr. de Clercq van Weel-van der Lek de Clercq, presidente; mevr. wed. de Graafï-Holtrop, vice-presidente mevr. wed. Besier-Klercqmevr. van Eeden-van Warmelo, secretaressemevr. 't Heoft-Visser, 2e secretaresse »evr. André de la Porte-Mispelblom leijer, penningmeesteresse en den heer A. P. Hooghwinkel. Het personeel van de school bestaat nit mej. W. Fleumer, directrice; mej. C. Dij kgraaff, onder-directrice en mej. van Wooning, huishoudster. De vereeniging verheugt zich in het bezit van 29 donateurs en donatrices en 84 leden. Naar ons wordt medegedeeld is door dea heer P. J. M. van den Berg te Rotterdam, aan de Vereeniging voor Lijkverbranding in Nederland eene som van 2000 vermaakt, vry van alle las ten. De oorkonde welke bij gelegenheid van de legging van den gedenksteen in dengevel van het Universiteitsgebouw te Utrecht, aan Hare Majesteit de Koningin is aangeboden, is door den heer H. Vos aldaar, voorheen onze stadgenoot, calligraphisch bewerkt, voor zooveel dit het schrift betreft.. De bewerking wordt zeer geroemd evenals die van het adres, dat het huldeblijk van de burgerij ver gezelde, en ook door den heer H. Vgs keurig is geteekend en geschreven. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, vermeldende, dat de verloting aan de schilderijententoon stelling verbonden niet zal doorgaan. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbask alhier van 14 Juni 1892 is verklaard in staat van faillissement Hen drik van der Laan, horlogemaker en winkelier alhier, met ingang van 11 Juni 1892. Benoemd zijn tot rechter-c«mmis- saris de rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en t«t curator Mr. L. C. Kronenberg, advokaat en procureur alhier. In den nacht van Zondag op Maan dag j.l., is de boerenwoning met bijbe- hooren aan den IJweg te Haarlemmer meer, bewoond door L. v. d. Helm, afgebrand. Van den inboedel is niets gered. Van de levende have zijn de kipper» verbrand. Oorzaak is tot op heden nog onbekend. Naar aanleiding van eene bij den Raad van Haarlemmermeer gerezen vraag, of het wenschelijk is, het tegen woordig Armbestuur, bestaande uit Bur gemeester en Wethouders, te vervangen door een bestuur met een grooter getal leden zullen Burgemeester en Wethou ders den Raad van Haarlemmermeer voorstellen, het burgerlijk armbestuur te bestendigen op den bestaanden voet, maar machtiging te geven tot benoeming van een zeker aantal berichtgevers of adviseurs. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Don derdag den zestienden dezer niet plaats hebben. Van wege H. M. de Konin- gin is 1400 gulden beschikbaar gesteld ter verdeeling ©nder de werklieden, werkzaam aan het Universiteitsgebouw te Utrecht. Reeds herhaaldelijk is om gezien naar middelen, om in den zomer de ondragelijke hitte te verminderen, die vaak in de spoorwegwagens heerscht, Volgens raededeeling van professor Brugscn wordt op de egyptische lijnen, tusschen Alexandria, Cairo en Suez, reeds daarin voorzien door boven de wagens aan te brengen een dubbele zoldering, w&artusschen de lucht speling heelt. Reeds herhaaldelijk is dit middel ook in Europa. aanbevolen. Wan neer zal het worden toegepast En evenzoo het vervangen van het warme trijp der zittingen door opengevlochten iiet of doorboord hout, als in vele tramwagens reeds gevonden wordt l In de zomerzitting der 81 a- ten van Noord-Holland, welke den eer sten Dinsdag in Juli aanvangt komen aan de orde: I. Voorstel tot wijziging van het bi zonder reglement van bestuur voor den polder Wieringerwaard, en wel van art. 9 (stemmingen). II. Voorstel om met het oog op het vervallen der concessie, afwijzend te be schikken op een subsidieaanvraag van de heeren W. van der Vliet c. s., voor indijking en droogmaking van het Wie- ringermeer. III. Voorstel tot verandering van het bestuursreglement van den Overarastel- schen polder, strekkende tot uitbreiding van het aantal verkiesbare ingelanden, door het vereischte grondbezit op 1 HA. te bepalen. Toelichting. Door de toenemende be bouwing en daaraan gepaard gaande verdeeling van den grondeigendom be draagt het aantal verkiesbare ingelanden 17 (waaronder 5 weduwen en 9 corpo- ratiön). IV. Voorstel tot vaststelling van een bizonder reglement voor den polder de Rietkoog. V. Voorstel om afwijzend te beschik ken op een adres van Waterland, waarin wordt verzocht wijziging van het regle ment vaststellende het toezicht op het onderhoud van den Noörier IJ' en Zeedijk, 10. om te voorkomen dat de waterschappen, die ia de eerste plaats voor de algemeene veiligheid moeten zorg dragen, steeds bij stemming in de mioderheid blijven, en wel door het college van toezicht met een 160 lid te vermeerderen, opdat Waterland 2 af gevaardigden hebbe 20. om te bevorderen dat in het col lege van toezicht worden benoemd man nen, die der zake kundig zijn en die weten, welke zorgen de Zeedijk vereiacht ingeval van stormvloeden, en wel door wijziging van art. n. 30. tot verandering van art. 68, grond slag der percentsgewijze verdeeling van de onderhoudsom, waarvoor is aange nomen de middensom van hetgeen in een zeker aantal jaren aan het onder houd van den dijk was besteed. Volgens Waterland wordt .daardoor het minst betaald door de dijkafdeelin- gen welke vroeger haar deeien verwaar loosden, en het meest door de afdeelingen wier dijken in behoorlijken staat onder houden v/aren. Toelichting 10. Ged. Staten achten het niet gewenschi het college van hoofd ingelanden uit een even aantal personen te doen bestaan. Verder wijzen zij op het doelmatige der regeling dat de achter gelegen oude landen en droog makerijen een meerderheid van eischen hebben en wel als tegenwicht tegen het streven naar opvoering der begrooting door dijksbesturen. Nog wordt er op ge wezen, dat reeds bij de oprichting is afgekeurd zekere evenredigheid in de vertegenwoordiging te maken. 20. De uitsluiting van de leden van het dagelyksch bestuur der dijkplichtige waterschappen van her lidmaatschap van het college van toezicht is wenschelijk, om toezicht en uitvoering niet in éen hand te vereenigen. Ged. Staten weerleggen voorts de be schuldiging van onbekwaamheid, tegen het tegenwoordig college van hoofdin gelanden gericht. 30. Waterland is zelf vrijwillig toege treden op de in 1857 gemaakte verdee- iing Verandering kan niet dan met on derling goedvinden plaats hebben. VI. Voorstel om het maximum der huishoudelijke uitgaven van de hoofd ingelanden in het vorig voorstel bedoeld voor het jaar 1892 93, te brengen op 2397-71- Zaterdag herdacht de bur gemeester van Stolwijk, de heer J. C. Kroon, onder talloos vele blijken van waardeering den dag, waarop hij, 25 jaar geleden, tot zijne tegenwoordige betrek king benoemd werd. Aan de grens der gemeente, Stolwijkersluis, werd de jubi laris door de leden van den Raad, de feestcommissie en eene eerewacht van een veertigtal ruiters afgehaald en in een »et vier paarden bespannen rijtuig door zijne keurig versierde gemeente geleid. Op het raadhuis wenschte de oudste wethouder, de heer N. Dogterom, hem in hartelijke bewoordingen geluk en bood hem namens zijne gemeenteleden een prachtig schrijfbureau met daarbij pas senden stoel, als blijk van hulde en waardeering aan. Het geschenk ging ver gezeld van een keurig alfesm, bevattende eene opdracht, uitmuntende door fijnheid en pracht van bewerking, en eene alpha- betische naamlijst der schenkers. Ook van de schoolkinderen, die hem hunne gelukwenschen toezongen, ont ving de burgemeester een cadeau, be staande uit een goud-bronzen inktkoker met garnituur, dat, met het bureau ver- eenigd, een rijken indruk maakte. Later op den dag hadden verschillende volks vermakelijkheden plaats en tot slot illu minatie en vuurwerk. De toebereidselen tot de j feesten die hel amsteraamsch studen- tenkorps in de week na Zondag 26 48) HOOFDSTUK XVIII. {Slot.) Het was bijna negen uur en de duisternis begon dien avond vroeger dan gewoonlijk te vallen, daar de hemel donker bewolkt was. Een uur geleden was de lucht zeer dreigend geweest, en had zich haar koperachtige tint op het gelaat eer menschen, die buiten liepen, weerkaatst. Nu was die tint verdwenen, en hingen de wolken zwaar en dik naar beneden alsof zij de toppen der daken aanraakten. De weinige gasvlammen glinsterden hier en daar en wierpen haar licht op de armoedige huizeD, waarvan er reeds verscheidene waren gesloopt. Op sommige plaatsen was de weg zeer gevaarlijk door de open kuilen, of moeilijk begaanbaar door het vele puin, steenen en houtsplinters van de afgebroken huizen. Gale kende zijn weg en liep vlug door. Zijn spionsloop hem onhoorbaar achterna. Zij bevonden zich ongeveer te miLden van de bouwvallige huizen, toen het dreigende onweer losbarstte. Eenige dikke regen druppels waren er de voorbode van. De gansche hemel was een vuurzee en de donder kraakte en rommelde in de onmiddellijke nabijheid. De wind kwam eensklaps opzetten, alsof zij in boeien was geklonken, die door het geweldige rumoer waren verbroken. Gale boog het hoofd en snelde voorwaarts, en zijn bewaker volgde hem onbevreesd op den voet, daar bij de hevige wind en den neervallenden regen zijne voetstappen nief gehoord kon den worden. Onze inbreker begaf zich naar een huis, dat zeer achteraf stond, duwde de deur open en bleef een oogenblik staan om den regen van zijn gelaat at te wisschen. Daarna klom hij de trap op met den beslisten stap van iemand, die daarmede bekend was. Halverwege bleef hij staan en luisterde. Hij hoorde een gerucht achter zich. „Hallol" zeide hij. „Zijt gij daar? Gij zijt laat." „Neen Reuben," antwoordde geheel onverwachts een stem boven aan de trap. „Wij zijn juist op tijd." Een lichtstraal uit eeD dievenlantaarn werd plotseling op zijn gelaal gericht en verblindde hem een oogenblik. De persoon achter hem klom vlug naar boven. De in den val geloopen schurk stak zijn hand in den binnenzak van zijn dunne overjas, omklemde daarmee een revolver en zonder zich de moeite te geve» deze uit zijn zak te voorschijn te halen, gaf hij vuur door zijn jas in de richting van het licht boven hem« Daarna keerde bii ziek om en zag door het veile licht beschenen, het grimmig gelaat van iemand vlak onder hem. Hij gaf weer vuur. „Pas ©p, Jim," schreeuwde Prickett van boven, en op hetzelfde oogenblik sprong hij van het portaal op Gale, met wien hij naa r beneden viel. Op dat oogenblik vernam men weer het rollen van den don der, maar te midden daarvan was een derde schot duidelijk hoorbaar. De donder rolde weg, en er heerschte een doodsche stilte. „Is er iemand gekwetst zeide Prickett, terwijl hij met moeite opstond. „Ik ben, geloot ik, in drie stukken," antwoordde White, „maar hier is blijkbaar het voornaamste gedeelte van mijn lichaam. Drommels, mijnheer, gij hebt hem het stilzwijgen opgelegd!" „Houd hem een oogenblik vast," zeide Prickett. „Hij is zoo slim als Satan en zoo sterk als een leeuw. Ik heb het licht laten vallen alvorens te springen. Ik zal naar boven gaan om het te halen, dan kunnen wij hem eens goed opnemen. Ik geloof waar lijk, Jim, dat ik een arm heb gebroken. Wanneer hij het u lastig maakt, sla er dan maar flink op los/1 „Dat zal wel niet meer noodig zyn," antwoordde White, toen zijn chef de trap opkroop. „Drommels I" riep hij op geheel an deren toon uit„Ik voel zelfs geen ademhaling meer „Pas maar op, dat hij niet bedriegt," riep Prickett van boven. „De lantaarn staat waarlijk nog rechtop en brandt zoo lustig alsof zij wist, dat we haar noodig hadden. Dat noem ik een t©eval." Kreunende en hinkende kwam hij de trap weer af, niet zonder overdrijving ten opzichte van zijne kwetsuren, alleen met het oog •p hun gevangene, wanneer deze wellicht hen met een list wilde verrassen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1