WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. Juni x. s. gaat vieren, beginnen hunne voltooiing te naderen. Op het Rokin kan men reeds de stellage zien, waarmee de plaatsruimte der sociëteit N. J. A. meer dan verdubbeld zal worden tot het houden der kroegjolen. Elke week vinden in het Universiteitsgebouw on der leiding van den heer Mendes da Costa de repetities plaats voor de op voering van „Het Spookhuis", het blij spel van Plautus, door hem voor deze gelegenheid vertaald. Dinsdag den 28sten zal het in den Parkschouwburg ten gehoore worden gebracht. Dienzelfden dag worden de groote internationale roeiwedstrijden op den Amstel gehouden. 1200 personen zullen hunne plaats vinden op een reusachtige, drijvende tribune, die aan de Utrecht - sche zijde op de hoogte van Nereus' schuitenhuis tot bijna op de helft van de rivier zal worden ineengetimmerd. Een rnim buffet van een 16 meter breedte zal aan de bezoekers gelegen heid geven zich te laven en hun twaalf uurtje te gebruikende wedstrijden zullen n.l. waarschijnlijk reeds om n uur ongeveer aanvangen. Donderdagavond „kermesse d'été"in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt en bal in de zaal, terwijl de traditioneel geworden Zandvoortdag op Vrijdag 1 Juli de feesten besluit. Uit Amsterdam wordt ge meld Wij beleven op dit oogenblik eene werkstaking van melkrondbrengers de directie der maatschappij Melkin richting en roomboterlabriek „Plancius" geeft er hare klanten kennis va*, die zij waarschuwt voor de vertraging, welke in de eerste dagen hunne toe gevendheid zal noodig maken. Als een staaltje van de wijze waarop de melkrondbrengers van zins schijnen den strijd natuurlijk om loonsver hooging te voeren, deelen wij hier onder de kennisgeving mede, die zij bij de klanten rondbrengen en door zeven hunner onderteekend is. Amsterdam13 Juni „Af. Af. „Personeel, werkzaam aan het Room boterfabriek en melkinrichting Plancius- straat 51, voelen zich gedrongen U als klant dier inrichting voor de leverantie derzelve te waarschuwen, wijl de groote knoeierijen over alles heen loopen. Dat met name 's morgens en 's avonds ver- sche melk; in de grootste winterkou der morgens de melk welke zuur was, als ze werd rondgebracht. Dat boter daar niet alle gekarnd wordt, maar ook van elders wordt aangevoerd en ver mengd. Dat de karnemelk als room- karnemelk bij uitzondering onder de klanten is gebracht, doch gewoonlijk niets anders is dan afgeroomde melk, welke zuur geworden is en alsdan ge karnd wordt. Deze taptemelk staat op een plaats niet voldoende afgesloten voor ratten, katten, muizen en ander walgelijk ongedierte, zoodat meermalen bij onze bevinding is gebleken dat er van die afschuwelijke beestjes in verren staat van ontbinding zijnde. Ook in de volle melk geroomd wordt dreven meer malen ratten welke daar den geheelen nacht in gelegen hadden. Dit ging onder de klanten en is voor UEd. meteen eene kleine opheldering voor de wansmaak waarover zoo vaak ge klaagd is. Dat zuure room met karnemelk vermengd geleverd is. Ja zal UEd. zeggen, deze feiten zijn overdreven en behelzen geen waarheid. Zoo UEd. daar nog aan mocht twij- len verzoeken wij UEd vriendelijk ons van laster te willen aanklagen, daar wij dan met vele getuigen die gehoord en gezien hebben, onder duizend eeden voor God en den rechter zuilen bewijzen en staven dat hier niets dan de volle waarheid vermeld staat. Zaterdagnamiddag kwam in de St. Jacobstraat te 's-Hage een vrachtwagen in aanraking met een kin derwagen, waarin een anderhalfjarig meisje. Het wagentje sloeg om en het kind kwam met het hoofdje onder een wiel van den wagen, ten gevolge waar van het kind zwaar verwond werd. Het kind werd onmiddellijk naar het zieken huis vervoerd, alwaar het des nachts is overleden. Op de laan van Nieu w-0 o s t- einde te 's Hage leverden een paar per sonen een zeldzaam staaltje van brutali teit en geslepenheid. Twee rijksveldwachters zagen daar twee mannen aankomen, waarvan een op zijn rug een zak droeg. Bij de nadering van de rijksveldwachters ging éen man op den loop in de richting van Voorburg, terwijl de ander kalm zijnen weg ver volgde. Aangehouden, vertelde hij, dat hem een gulden beloofd was door den man, die thans tot zijne verbazing zoo hard wegliep en dien hij niet kende, om een zak voor hem naar Den Haag te dragen. Wat in den zak was, wist hij niet eens. Bij visitatie bleek die doode kippen te bevatten. „Bepaald gestolen", merkte de ver moedelijke mededader op. „Hij bedankte er lekker voor om mot te krijgen, of soms voor een dief te worden aange zien", en weigerde den zak verder te dragen, zoodat de veldwachters per slot van rekening het vrachtje zelf stadwaarts konden brengen. De meester-verver S., die; in de vorige week van eene dakgoot van eene villa in het Van Stolk-park te Scheveningen viel, is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen van den val overleden. Ophet kantoor van een ra a- kelaar in tabak te Rotterdam is door een inspecteur van politie gearresteerd een pakhuisknecht, die zijn patroon voor een aanzienlijk bedrag (men zegt tusschen de f 900 k f 1000) bestal. Die som was door hem bij gedeelten, over een tijdvak loopende over de laat ste maanden, uit een lessenaar op het kantoor ontvreemd, waarbij hij hetzy van braak gebruik maakte, hetzij de'i gelegenheid afwachtte dat men de les-1 senaar liet openstaan. Van het ontvreem de werd op enkele centen na niets meer in zgn bezit gevonden. Hij heeft eene volledige bekentenis afgelegd en is aan het politiebureau in de Pauwen- steeg aldaar in bewaring gesteld. Uit Ut r ec h t w o r d t g e m e 1 d Door de politie werden hier Maan dagochtend twee Duitschers gearresteerd, die in een bierhuis zoodanig over vrij aanzienlijke sommen spraken, dat het de aandacht van een der bezoekers trok, die daarop de politie waarschuwde. Een inspecteur en een rechercheur namen de beide Duitschers mede naar het politiebureau, waar bij onderzoek bleek dat zij nog bijna duizend mark aan hun lichaam verborgen hadden van een diefstal, dien zij bekenden in Mei be gaan te hebben aan de Dresdener Bank te Berlijn, waar beiden in betrekking waren geweest. De diefstal schijnt te Berlijn nog niet ontdekt te zijn geweest, althans er was nog geene aanvrage om opsporing van de berlijnsche politie ontvangen. In aansluiting aan het be- richt omtrent den uitslag van de eind examens aan de Koninklijke Militaire Academie kan worden gemeld, dat daarbij de cadetten van het 4e studie jaar werden gerangschikt op den voet als hieronder wordt aangeduid: A. Bestemd voor den dienst hier te lande. I. Wapen der infanterie1. Van Cappele; 2. Van Hennekeler3. Pet ter; 4. Rambonnet; 5. Wagner; 6. Van der Mieden van Opmeer; 7. Walraven. Holle; 8. Dijserinck; 9. Dudok van Heel; 10. Van Fenema11. Kooiman; 12. J. S. Mets13. Waideck14 Clockener Brousson15. Jhr. Beelaerts van Blokland; 16. Van Greuniogen 17. Ten Bruggencate; 18. Dumont; 19. Bouwensch20. Von Römer. II. Wapen der cavalerie: 1. Van Mens2. Van Harpen Kuijper3. Van Dobben 4. Menso; 5. Jurkema van Burmania baron Rengers van W armen huizen; 6. Jurjaos; 7. IJssel de Schep per; 8. Neuman 9. Loopuijt; 10. De Joncheere. III. Wapen der artillerie 1. Hocke 2. Beijerinck; 3. Seijffardt; 4. Abbing; 5. Van den Bent6. Van Andel7. Verhulst8. De Ridder 9. Rijnders 10. Seijn. IV. Wapen der genie1. Bueno de Mesquita; 2. Van Royen3. Heijting. B. Bestemd voor den dienst in Ned.- Indie I. Wapen der infanterie1. Van der Weijden; 2. Spaan; 3. Musquetier4. Rozendaal5. F. C. Metz6. H. Bak ker; 7. De Wilde; 8. Jansen; 9. Granpré Molière; 10. Beckering11. Schouten; 12. Roebij; 13. Lamberts; 14. Goossens 15. Van Baak; 16. Van Altena; 17. Vries; 18. Dinger; 19. Joosten; 20. Doerrleben; 21. Eurger 22. Van Zijdvela. II. Wapen der cavalerie1. Rengers Hora Siccama. III. Wapen der artillerie/ 1. Kerk- kamp2. De Greve3. Bremer. IN. Wapen der genie: 1. Loeff; 2. Tirion. De cadet van Walchren, van het wapen der cavalerie h. 1.1. heeft wegens gezondheidsredenen geen examen in de praktische vakken afgelegd en zal dus te zijnen aanzien nog eene nadere be slissing moeten volgen. Te Katwijk aan den R ij nis het 3jarig zoontje van de molenaar De B. in een onbewaakt oogenblik op den omloop gegaan en door den draaien de wieken zoodanig tegen het achter hoofd geraakt, dat het kind dood bleef. Zaterdagmiddag, om 3 uur, ontstond er te Moerdijk brand in het rieten dak van den yskelder, toebehoo rende aan den heer A. van B. Dit ge bouw, benevens woning en schuur van den kastelein d. L. werden een prooi der vlammen, de herberg bleef echter gespaard. Tot in den nacht werkte de spuit, om verdere uitbreiding te voor komen. Door het vallen van een zwaren paal werd P. S., die als trompvoerder fun geerde, dermate gewond, dat hij voor dood werd opgenomen. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. te Breda opsporing e* bericht van een persoon tussche* de *5 e* $5 jaren, lengte 1.65 k 1.7 Meter, kleur gezond, oogen bruis, knevel klein en blcnd. Hij draagt eene zeer oude zijden pet, een versleten grijs jasje, eene zwarte broek, elastieke schoenen in zeer slechten toestand. Hij spreekt Vlaarasch met duitschen tongval en wordt ver dacht zich op s Juni te hebben schuldig gemaakt te Neeroeteren (Belgisch- Limburg) aan moord op den 1 o-jarigen Jean Janssen. Men meldt uit Zegwaart: Zondagavond is het zesjarig dochtertje van den heer K. de V. spelende in het water gevallen en levenioos er uit gehaald. Als een bewijs dat er dit jaar zeer veel kersen komen, kan die nen, dat deze vrucht in de gemeente Eist aan Engelschen is verkocht voor één cent het pond en 2% k 3 cent voor het binnenland. Het vorige jaar moest er 5 k 6 cent voor betaald worden. Het optreden dermidder- nachtszendelingen heeft Zondagavond aanleiding gegeven tot ongeregeldheden in de Polsbroek te Zutfen. De bevol king dier buurt koos partij tegen de „zendelingen", met het gevolg, dat het tot een ernstige botsing kwam, waaraan de politie, versterkt door maréchaussee, welke zich genoodzaakt zag de sabel te trekken, niet dan na veel moeite een einde kon maken. (Z. C.) Te Heer, bij Maastricht, had Zaterdag de huisvrouw HS. het ongeluk van eene keldertrap te vallen, met het gevolg dat zij eenige oogen- blikken later aan de daarbij bekomen kneuzingen is overleden. In een buitengewoon Poli tieblad verzoekt de officier van justitie De Zondag door de zwolsche roei en zeilvereeniging op den IJsel voor het Katerveer gehouden nationale zeil en röeiwedstujd werd door prachtig weder en een goeden wind begunstigd en door talrijke belangstellenden bijge woond. De uitslag was als volgt: Scherpe en Oenter boar dvaar tuigen Den ie prijs, een salonlamp, aange boden door net gemeentebestuur van Zwolle, werd behaald door „Yum Yum" van jhr. Six, te Amsterdam, gestuurd door den eigenaar. Tjotters en open booten. De n prijs (bloemvaas op standaard, benevens 2 verguld zilveren medailles) werd be haald door „Agues", van J. H. Pauw c. s. te Zwolle. Roeivaartuigen vierriems outrigged gieken, ie prijs (5 verg. zilv. med.) „De Amstel" te Amsterdam 2e prijs (5 zilv. med.) Amsterd. Studenton-Roeivereeni- ging „Nereus". Seulling on triggers {skiff) juniores. ie prijs (groote zilv. med.) Roeivereen. „Neptunus" te Amsterdam; 20 pr.(zilv. med.) de studenten-rieivereeniging „Njord" te Leiden. Seulling outriggers (skiff) seniores. ie prijs (groote verguld zilv. med.) „Neptunus" te Amsterdam; 2e pr. (zilv. med.) „De Amstel" te Amsterdam. Vierriems inrtgged gieken jnniores. ie prijs (5 verg. zilv. med.) „Njord" te Leiden, 20 prijs (5 zilv. med.) „Nereus" te Amsterdam. Tweeriems inrigged gieken junior is. 10 prys (3 verg. zilv. med.) „Njord" te Leiden, 20 prijs (5 zilv. med.) roei- en zeil vereen. „De Maas" te Rotterdam. Tweeriems inregged gieken seniores. 10 prijs (3 verg. zilv med.) !„De Am stel" te Amsterdam. Ploeg „Gaat ie hard". Zcsrietns inregged gieken. i« prijs (7 verg. zilv. med.) „De Amstel" te Amsterdam. Ploeg „Zou er kans zijn" 2e prijs (7 zilv. med.) „Njord" te Leiden. Aangezien in de klasse scherpe en centerboa^dvaartuigen en tjotters en open booten in elk slechts 2 deelnamen, werden in die klassen alleen de eer6te prijzen toegekend. De prijzen werden in de Buiten-so- cieteit uitgereikt, waarna de feestelijk heden door een vroolijk bal werden besloten. doeld in art. 2 der wet op de jachten visscherij, alleen wordt gevorderd dat het water waarin gevischt wordt be vaarbaar en vlotbaar isdaar die vrijstelling ziet op alle wateren voor het publiek gebruik bestemd, welk ka rakter zij aan de vlotbaarheid en vaar baarheid ontleenen. Requirant was dus gerechtigd om in het Zuider Spaaine te visschen zonder akte tot vergunning, en behoorde te worden ontslagen van rechts vervolging. Tot verwerping werd geconclu deerd van het beroep van J. R, L. C.f burgemeester van Wessesa, tegen zijne veroordeeling door het Hof te 's Bosch tot 3 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit eenige rechten, wegens het bij eene verkiezing opzettelijk plegen van eene bedriegelijke handeling (hel verwisselen van stembriefjes), waardoor aan de stemming een andere uitslag is gegeven, dan door de wettig ingeleverde stem briefjes zou zijn verkregen. De uitspraak in beide zaken is be paald op 27 Juni. RECHTSZAKEN- De vraag of het Zuider Spaarne tot die wateren behoort, waarin een ieder met den hengel mag visschen, zonder voorzien te zijn van een consent, werd Maandag in bevestigenden zin beant woord door den advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Van Manen, in zijne conclusie tot vernietiging van het vonnis der haarlenssche rechtbank waarbij H. Verkes tot geldboete werd veroordeeld wegens het visschen in een anders vischwater zonder daartoe ge rechtigd te zijn. Advocaat-generaal ver- eenigde zieh met het reeds in 1868 door den Hoogen Raad aangenomen beginsel, dat voor de vrijstelling be- In Italië zal men bijna zeker de ontbinding der kamers volgen. Op dit oogenblik is er echter nog nergens officieel een datum voor de nieuwe verkiezingen genoemd. Na de betichten, die in ons vorig nummer onder de telegrammen zijn medegedeeld, is er in Barcelona nog geen verandering gekomen. De minis terraad heett vergaderd en besloten streng op te treden. De werkstakers boden aan om het werk te hervatten, als zij allen wesr werden aangenomen, doch daaraan wilden de fabrikanten natuurlijk niet voldoes. Daarop ver hinderden de werkstakers het lossen yan een noorsche korvet, die met pe troleum geladen was en dreigden het schip in brand te steken. In Calahorra bleef het rustig maar in het nabij Barcelona gelegen Reus is ook een werkstaking uitgebroken. Denkelijk zal men daar met de kameraden te Barcelona gemeene zaken maken. On middellijk heeft de Regeering den staat van beleg ook voor Reus, atgekondigd. Engeland schijnt genoeg te hebben van Uganda, de streek ia Oest-Afrika, waarvoor het in der tijd aan Duitschland Helgoland in ruil gaf. De Compagnie die het land exploiteerde, heeft geen geld meer en wil zich terugtrekken. De Times waarschuwt evenwel, dat als dit geschiedt, andere mogendheden volgens het tractaat van Berlijn het recht hebben de streek te bezetten, zoodat de opof fering van Helgoland dan nutteloos zou zijn geweest. In het Hoogerhuis deelde lord Salis bury een telegram uit Zanzibar mede, behelzende de ontvangst van brieven uit Muanza, dicht bij het zuidelijke uiteinde van het Victoria-Nyanza meer, gedagteekend 31 Maart jl. Williams was daar aangekomen. Te Uganda was de strijd afgeloopen. Er werd gehoopt op een vergelijk met Muanga en zyne aanhangers. De engelsche zendelingen te Uganda en de fransche in het district Bucoba zijn naar het schijnt welvarend en veilig. Lord Salisbury acht geen Engelsch agent in staat tot eenen aan val op roomsch-katholieke vestingen, of tot vijandigheid tegen andere Euro peanen. Men moet niemand schuldig achten zonder hem, of zijne onderge schikten, gehoord te hebben. Wanneer alle omstandigheden bekend zijn, zullen wy zien of allen gehandeld hebben zooals het engelschen offioteren betaamt, maar er zal een onderzoek gehouden en naar omstandigheden uitspraak ge daan worden. In het Hoogerhuis werd de wet, krachtens welke kleine landbouw-eigen- dom men geschapen zullen worden, aan- „Het zal maar het beste zijn, James, om hem te boeien, nu hij daar zoo stil ligt. Wij zullen hem nauwkeurig moeten onder zoeken, en dat zal anders nog al moeilijk gaan, wanneer hij weer tot zijn bewustzijn komt," Hij liet het licht op Gale's gelaat schijnen, en knielde met een halt onderdrukten kreet naast hem neer. De misdadiger lag rechtuit met een arm achter zijn hoofd. „Hij heeft zijn straf ontvangen," zeide Prickett plechtig. „Hij is morsdood. Ik sprong op hem neer op hetzelfde oogenblik, dat hij zijn laatste schot afvuurde. Daardoor zal ik aan zijn hand een andere richting hebben gegeven, en is de kogel in zijn eigen lichaam gedrongen. Kijk maar!" De ochtendbladen brachten een vreeselijke tijding aan de drie gasten op Wootton Hill. Janet stond van de ontbijttafel op en slaakte een kreet, en mevrouw Wyncott en Edith ijlden haar haastig achterna, toen zy de deur uitsnelde. Als een beeld der wanhoop stond zij in de gang, met de cou rant, die zij bezig was te lezen, krampachtig in beide handen geklemd. „Er is bloed gestort," riep zij uit. „De man een van die mannen is gedood I" Zij voerden haar naar de kamer terug, en trachtten haar tot kalmte te brengen, maar zij begrepen niet, wat de hoofdoorzaak van haar smart was. Elphinstone en Arnold begrepen het maar al te wel, toen zij binnenkwamen en het bericht lazen, dat haar zoo had doen ontstellen. Het opschrift luidde „Noodlottige worsteling met een inbreker" en behelsde het verhaal van den dood van Reuben Gale en de ont dekking op zijn lichaam van de juweelen, die miss Pharr waren ont stolen. Arnold en de dokter hielden haastig eene beraadslaging, en de joDge predikant begaf zich oogenblikkelijk naar Londen om Pric kett om inlichtingen te vragen. Laatstgenoemde lag met een ge broken arm in bed, én hem was bevolen om een paar dagen zijn bed te houden, omdat verschijnselen van koorts zich hadden ge openbaard. „Gij behoeft u niet ongerust te maken, mijnheer," zeide hij, toen Arnold hem de reden van zijn bezoek uoemde. „De naam van mijnheer Wyncott Esden zal er evenmin in worden genoerüd als de uwe. Er zal een onderzoek worden ingesteld, en ik zal moeten mededeelen, wat er alzoo is gebeurd, maar ik zal een gedeelte zeer goed kunnen verzwijgen. Ik ging Gale opzoeken, naar aanleiding van ontvangen mededeelingen. Zoo luidt de term en de rechter zal verder niets onderzoeken. Wanneer mijne superieuren mij meer vragen, dan zal ik hun mededeelen, wat ik gisteravond heb verteld. Er waren twee medeplichtigen, zal ik zeggen, maar de ander was nog maar een nieuweling, en zijn geweten plaagde hem zoo, dat hij de mis daad aan mij heett bekend. Gij behoeft u volstrekt nog niet ongerust te maken; de naam van mijnheer Wyncott Esden zal niet genoemd worden." En die voorspelling kwam uit. Wyncott Esden ging naar New- South-Wales, waar hij zijn beroep van advocaat ging uitoefenen. Een jaar later werd hij gevolgd door Mary Grainger, met wie hij in het huwelijk trad. Er zijn niet veel vrouwen, die zulk een droevige ervaring hebben van het verleden hunner echtgenooten maar zij trok er haar voordeel van evenals Wyncott zelf. Ondanks mijn kennis van dit verhaal moet ik voor mijzelf sprekende, verklaren dat ik niet zeker weet of ik nu Wyncott Esden meer of minder zou vertrouwen dan verscheidene mannen die een onberispelijk leven hebben geleid. Het overkomt ons niet allen om als toeschouwers tegenwoordig te zijn bij eene aardbeving, die de ziel van een rijt en ons een blik doet wer pen in een gapenden afgrond voor ons. Hij, die eenmaal er een blik in heeft geworpen, en gelukkig voor den val is behoed, zal niet voor de tweede maal een poging wagen. Gelukkig zij, die nooit in zulk een afgrond nederzien. En gelukkig ook zij, die naar esne angstige gewaarwording verlangende, in de onmetelijke diepte neerzien, maar staande blijven op den vasten grond, en hun geheele leven lang den angst van dat oogenblik voor oogen houden.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2