NIEUWS- EN AD VERTENTIEBLAD. de Jaargang. Donderdag 16 Juni IS92# No. 2744. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEKTENTIËN: STADSNIEUWS. De Bazar op „Wester-Hont". FEUILLETON. BI I1II1IM1 YAI IBSIIE0YI. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden^1,80, Franco door het geheels Rijk, per 3 maande» 1,65, Geïllustreerd Zondageblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer».0,05; Dit blad verschuilt dagelijks, behalvo op Zon- en Feeatdagea. iBor.an: Kleine Hontetraat No. 9, Haarlem. Seleleeannuaaer 1S3. ▼a* 15 refela 50 Cent»iedere regel meer 10 Csala, Grs»te letter» saai plaats/vdmte, Bij Ahe*neme*t sifcmüitJiUjk rahatj AboaBe«eat«n oasj agsstea ei Ad.ert.etia - wwS*.« saaga.omea dtt» door alle btekbaxiaU.M-. eonraatiers, Direoteur-UiJgsveE J. C. PBBBSBOOB» Hoofdagentn voor hl Buitenland: Compagnie &hdr«k dl fuilkifi Birnx/iri &t L, DJ SBB Ce.t J8ÏÏ i JOÜtS Sueo erft Skills Aini «»f ;-y, Haarlem, 15 Juni 1892. Heden werd het stedelijk museum bezocht door Sir Samuel R. Tayer, ge zant der Vereenigde States van Neord- Amerika bij oris hof met familie. Wij deelden reeds mede dat door den heer E. von Saher in het Museum van Kunstnijverheid een cursus zal gegeven worden ia stijl en ©raement- leer voor de beoefenaars der verschil lende ambachten, die proeven ran be kwaamheid wenschen af te leggen ter verkrijgiag van een diploma als meester of gezel; deze lessen kunnen ook wor den bijgewoond door hen die niet voor nemens zijn genoemde proeven van bekwaamheid af te leggen. De cursus is kosteloos en zal ver moedelijk in de maanden Juli en Au gustus en zoo Boodig in September Woensdagsavonds na 7 uur gegeven worden. Zij die dezen cursus wenschea te velgen, kunnen zich daartoe eiken dag tusschen 10 en 4 uur voor 1 Juli aan melden bij den Custos vaa het Museum van Kunstny verheid. Volgens achterstaande advertentie blijft de inschrijving ©p heele, halve en kwart aandeelen in de leening vaa de StaalwaterbroB, tot ea met Dinsdag 21 Juni aan de verschillende effectenkan toren hier ter stede, opengesteld. Aanstaanden Zendag za) bier ter stede de wsdstrijd worden geheuden van maanenkwartetzang, uitgeschreven door het kwartet „Loreley". Nadere inlichtingen dienaangaande zijn opge nomen in achterstaande advertentie. Naar wij vernemen werd Dinsdag avond in eeae druk bezochte ledenver gadering vaa de Verecnigiag va» Industrieelea en Kooplieden befcreffewde bouwkunde en aanverwante vakke» alhier, de gaskwestie ter sprake ge bracht en werd na eene levendige dis cussie waaruit bleek, dat onder de leden weinig sympathie voor de verlenging der Concessie aan de Imperial gas asso ciation te vinden was, met nagenoeg algemeene stemmen de navolgende motie aangenomen „De vereenigiag is over het algemeen van ooröeei, dat het niet wenschclijk geacht moet worden thans het contract met de Imperial Continental gasasso- cication te vernieuwen." De postduiven-vereeniging „de Sael- vlieger", alhier, hield 11. Zondag 13 Juni hare eerste wedvlucht met oude duiven van Mainz. gemeente-ontvanger den heer J. C. Gei Losgelaten ten 5% uur met bewolktelings, den gemeente-seeretaris mr. A. A. lucht en vrij hevigen wind, schijnen de duiven onderweg met zwaar weder te kampen gehad te hebben. De uitslag beantwoordde dan ook niet. aan de ver wachting, en kwamen de duiven zeer vermoeid aan. De eerste drie duiven kwamen bijna gelijktijdig ten x uur hier aan en wer den dien dag nog slechts 5 duiven ge toond. Maandag den i4<leii dezer kwa men verder n©g 8 duiven aan en werd de wedvlucht gesloten. De volledige uitslag is De heer J. F. Hessels, ie, 4e, 7e en 150 prijs; Joh. Jung, 2» en 30 pr.A. W. v. IJsseldijk, 5e, 6e en 13e pr.P. Putten Jr., 80 pr. Jan Faber 9e pr. D. Janus, ioa pr.A. F. fi. Harms* 11e en 120 pr.Abr. Meijer, 14e pr. Henri Jung, 160 pr. Heden (Woensdag) morgen te elf Land, den kantonrechter mr. A. A. van der Mersch en den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht mr. J. Cor- nelissen, den substituut griifier der Ar. Rechtbank mr. P. J. J. Scholten, den auditeur militair mr. A. W. Tböne, voorts den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente en vertegenwoordigers vaa an dere kerkelijke lichamen. Onder den stoet merkten wij nog op den gemeente-archivaris mr. A. J. En schedé en den gemeente-architect den heer J. Leijh. De lijkkist, die geen kransen droeg, daar de overledene daar niet mede ingenomen was, werd naar de groeve gedragen door de agenten van politie 2e en 3e klasse. Toen de kist was neer gelaten, aam de Burgemeester het woord en zeide ongeveer het navolgende Eenmaal sluit zich het graf voor ons allen, rechtvaardigen en onrechtvaardi- uur werd het stoffelijk overschot van gen. De man dien we hier begraven, Nu is hij te midden van zijn werk op zijn bureau gevallen. Hij ruste in vrede. Thans herdacht de heer Ds. Barbas, namens den kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente, den overledene als waardig opziener der gemeente. Hij laat eene ledige plaats achter, maar men moet dankbaar wezen voor wat de ontslapene is geweest. Nooit bejoeg hij eer en de kracht die hem gegeven was,-putte hij uit eigen kinderlijk geloof en Godsver trouwen. Hierna droeg ds. Mouton een gedicht voor en eveneens de heer Gershagen, gedecoreerd met de Militaire Wil- I lemsorde'. De zoon van des overledene, Ds. van Kempen, bracht daarop den dank van zijne familie en van herazelven voor de laatste eer, aan wijlen zijn betreurden vader bewezen. den heer Van Kempen, in leven com missaris van politie alhier, uit zijne woning in de Kleine Houtstraat ge dragen en zette de treurige stoet zich in beweging. Voorop gingen acht agenten van politie eerste klasse, terwijl de slippen van het lijkkleed gedragen werden door de oudste inspesteurs van politie Wy- benga en Nolthenius en deor de oudste adjuact-inspecteurs Welflram en Vaa Nassau. Achter de lijkkoets volgden 32 agenten van politie, onder aanvoering van de adjunct inspecteurs Keizer en Tjassens Keijzer. De iste inspecteur van politie Scherpenhuijsen had met den jongsten inspecteur in een der volg koetsen plaats genomen. De stoet bewoog zich door den Anegaag, Groote Houtstraat en Markt, naar de Zijlstraat. Voor het bureau van politie, waar ten teeken van rouw al de gordijnen waren neergelaten, werd een ©ogenblik halt gemaakt. De adjunct-inspecteur Kempers en eenige agenten ©p den stoep van het bu reau staande, brachten het militair saluut. Daarop ging de stoet verder over de Nieuwe Groenmarkt en Krocht langs de Kruisstraat en Kruisweg naar begraafplaats aan den Schoterweg. Hier kad zich eene zeer greote me nigte vrienden en belangstellenden ver zameld. Tal van autoriteiten wachtten de komst vaa den stoet at. Wij merkten op was een rechtvaardig man. Zes en twin tig jaar ea langer heeft hij met den meesten ijver en met groote bekwaam heid de moeilijke plichten vervuld, aan zijn vermoeiend ambt verbonden. Hij heeft onzen dank verdiend. Als hij nog leefde, zo» een woord van dank gepast zijn, aan zijne groeve raag eert woord van hulde niet ontbreken voor den trouwen, braven ambtenaar. Een woord van troost van ons, die hartelijk deelen in de smart van ziin weduwe ea kinderen, is niet ongepast. Wij brengen hulde aan den trouwen ambtenaar, dank voor wat hij gedaas heeft. Het voortreffelijk voorbeeld, dat hij als waarlijk godsdienstig en braaf man ons gegeven heeft, moge ons een speorriag zijn om te leven zooals hij. Zijn assche ruste in vrede 1" Daarop nam de officier van justitie het v/oord. Spreker herdacht, hoe de ontslapene eene betrekking had met een dubbel karakter, als ambtenaar van de gemeente en van de justitie. Hij was een braaf, önkrenkbaar, degelijk ambte naar, die zijne moeilijke veeleischende en bijna altijd ondankbare betrekking met groote toewijding waarnam. Hoe de wel hij niet ongevoelig was voor de kritiek van velen, die hem bedilden, liet hij zich daardoor toch nooit van den weg brengen, dien plicht en eer hem wezen. Meer dan men weet, heeft hij ook veel kwaad voorkomen. Als burgemeester en wethouders, vele leden j godvreezend en goed' man, was hij altijd van den Raad, ambtenaren van het stad-1 bereid de armen te helpen. Bijna dage- huis, den officier van justitie, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaié, de substituut- olficier van justitie mr. Joh. P. van Oute- ren, den kommandant der d. d. schut- lijks gat hij inlichtingen aan Weldadig heid naar Vermogen. Toen hij 70 jaar oud werd, was er ernstig sprake vaa dat hij zijn rust ne terij mr. W. Jager Gerlings, met zijn men zou. Hij heeft niet gekund, voor adjudant kapitein P. Piepenbrink, den'zijn huisgezin. Dat is prijzenswaardig. Mevrouw wed. D. Visser van Hazers- woude heeft toen haar ter oore kwam, dat de Doopsgezinde Gemeente te Enk huizen een nieuwe, kerk wilde bouwen, doch daarvoor niet de noodige fondsen bezat, uit piëteit voor de nagedachtenis van wijlen haren echtgenoot mr. D. Visser van Hazerswoude, die afgevaar digde voor Enkhuizen ter Tweede Kamer der Staten-Generaal en zelf Doopsge zind was, besloten een bazar te houden op haar buitenverblijf „Westerhout" aan den Wagenweg alhier, waarvan de op brengst zal strekken tot stijving van het fonds voor bedoelden kerkbouw. B>eze bazar is isgericht in en nabij de oranjerie van de fraaie plaats. Ia de oranjerie zelve treft men sierlijke win keltjes aan voor kindergoed, handwer ken, galanterieën en waaiers, papiergoed etc. Van de artikelen, die daarin verkocht znllen worden, is een zeer groot gedeelte door of ten huize van mevrouw Visser zelve vervaardigd en men vindt er dan ook vele smaakvolle voorwerpen. Andere artikelen zijn ten geschenke gegeven door hier te? stede gevestigde firma's, met name de firma's ter Horst, Kar'c- haus, Lamp en van der Möhlen. Maakt aldus de oranjerie met haren prachtigen gaskroon, fraai groen en keurige stoflage, een aangenamen indruk ook de verandah ziet er aanlokkelijk uit, gesierd met groen en roode indische matten, omgeven dooreen tapijtrand. Een versiering van rood fluweel, inder tijd gebruikt bij de ontvangst des duit- schen keizers, maakt een goed effect. Vlak bij de oranjerie, in den tuin, ont waart men een chineesch theetentje, ontworpen door den architeat J. A. G. van der Steur en gestoffeerd door de firma J. Pander alhier,j verder een chain- pagnebar een sierlijk bloemenwinkeltje9 gearrangeerd door den bloemist Bolder- dijk, die ook in de oraDjerie het groen heeft aangebracht; voorts een vischkom en een bascule, waarvoor een spiegel is aangebracht. Tevens is in den champag newinkel ook eetbare waar, als saucijse broodjes etc. verkrijgbaar. Te midden van dit alles, voor de oranjerie, verheft ziGh een cocagne-mast, waaraan lampi ons, ballons en vetpotjes worden aan gebracht. Niet minder dan dertien jonge dames zullen in de verschillende winkels als verkoopsters fungeeren. Een uitnemend denkbeeld was het van de eigenaresse, om op al de artikelen den prijs te zetten. Op die wijze voorkomt men de exorbitante prijzen, die vaak op bazars gevraagdvaak met leedwezen be taald worden. Voor zoover wij ze kon den nagaan, zijn de artikelen den prys die er op aangegeven is volkomen waard. De toegang is geheel vrij en zeker zullen velen ervan gebruik maken. Reeds het fraaie buiten alleen is een kijkje overwaard en de smaakvolle in richting van den bazar verdient ten volle een druk bezoek. Het was de firma Mutters, te 's Hage, die de oranjerie stoffeerdede firma J. van Ek Zoon bezorgde het timmer werk, terwijl mevrouw Visser van Ha zerswoude met veel lof sprak over het ontwerp voor het geheel ;van den heer Van der Steur. Wij maakten nog geen melding van een winkeltje van chocolade van den heer G. J. Droste in de oranjerie. Dat deze betrekkelijk nog jeugdige, maar toen nu reeds gunstig bekende fabriek, goede waar levert, daarvan konden we ons overtuigen. De Bazar is geopendZaterdag 18 Juni van twee tot zes en des avonds van half negen af, terwijl hij Zondag 19, van 2 uur af is geopend. Wat overblijft van de te verkoopen artikelen, zal Maandag 50 cents per lot worden verloot. D© groote moeite en kosten, welke de eigenaresse van „Westerhout" zich heeft getroost voor de inrichting van dezen fraaien bazar, geeft haar voor zeker aanspraak op de algemeene be langstelling. Men zal zich een bezoek aan den bazar niet beklagen. Op 23 Juni a. s. zal te Ploofddorp de gewone jaarlijksche wolmarkt wor den gehouden. Naar men verneemt wordt de oor zaak van den brand bij den landbouwer L. v. d. Helm te Haarlemmermeer, toe geschreven aan onvoorzichtigheid der IVaar het Bngelsch van URSA MAJOR. 1) HOOFDSTUK I. Christopher Honeyraan vierde zijn zeventigsten verjaardag door 'zich uit zijne zaken terug te trekken. Door zijn beleid en werk- aaamheid was hij de eigenaar geworden van een kapitaal, dat hem zoo ongeveer een tienduizend pond jaarlijks opleverde. Daar hij ongetrouwd was, were hij door niets aangespoord om zijn rijkdom nog te vermeerderen, en zoo vinden wij hem dan op zeventigjarigen leeit^d, besloten om zijne laatste dagen kalm door. te brengen. Ongeveer een paar mijlen van de zeehaven Waterberough ver wijderd, de plaats, waar hy zijn fortui* had gemaakt, stond een aardige villa, „Rosegrove" genaamd. Het was goedkoop, en mijnheer Honeyman kocht het huis. Waarom Omdat het zoo bekoorlijk was 'l Neen. De koopman, die van zijne renten ging leven zou het daarom niet gekocht hebben, al ware het de tuin van Eden geweest. Schoonheid, die betaald moest worden, was duur in zijne oogen. Hij kocht „Rosegrove" omdat het goedkoop en gemakkelijk was. Goedkoop, daar de prijs ver beneden de waarde was, en gemakkelijk omdat het dicht bij een station, en niet ver van de stad lag. Toen hij verhuisde naar „Rosegrove", nam hij zijne oude huishoudster, juffrouw Kidd, met zich. Hij voegde een bottelier bij zijn personeel en nam een tuinman in zijn dienst, en nu be gon de oude heer zijn zoogenaamd rustend leven. Nadat hij zich uit zijne zaken had teruggetrokken, ging Ho neyman iederen dag naar de stad, en bracht geruimen tijd door op het bureau van de Onderlinge Verzekering-Maatschappij. De directeur Jonas Murray was een van zijn beste vrienden. Ten bewijze van zijn vriendschap had hij Dick Honeyman, den neet van den ouden koopman, een plaats op zijn bureau gegeven. En Dick, wien het niet aaa hoffelijkheid ontbrak, had die welwil lendheid nog hooger in waarde doen stijgen door de liefde te winnen van miss Lucy Murray, de bekoorlijke dochter van den directeur. Natuurlijk was Luey's vader het zich wel bewust, dat Dick de meest geliefde neef van zijn oom was, en hij dus alle reden had ©m te mogen hopen op het grootste gedeelte van ouden Honeymaa's bezittingen. Honeyman had drie zusters, alle getrouwd en met groote ge zinnen gezegend, maar altijd was Diek, den zoon van zijn eigen broeder, bij zijn oom een hartelijker ontvangst ten deel gevallen dan aan andere neren en nichten. Dick's vader was reeds verscheidene jaren geleden gestorven en de jonge man bewoonde met zijne moeder een lief huisje een geschenk van den ouden heer Honeyman aan zijne schoon zuster. Hij had haar ook een jaargeld gegeven van driehonderd pond. Met dat geld en Dicks salaris, dat op dat oogenblik tachtig pond bedroeg, konden zij vrij ruim leven. Uit een zaakkundig oogpunt beschouwd, was Dick nu juist niet bizonder te roemen. Hij beschouwde den arbeid niet als een genot, maar als een onaangename noodzakelijkheid. Toch kon men hem niet lui noemen, en hij was dan ook inderdaad altijd bezig. Altijd had hij wat te doen, maar hetgeen hij buiten het kantoor verrichtte, deed zijn inkomen niet grooter worden. Hij bracht eenvoudig den tijd door tot eigen vermaak en om zijne vrienden diensten te bewijzen. In den kring zijner kennissen werd hij dan ook steeds genoemd Dick, de vlinder. Hij hield er veel van om zich in een gemakkelijken stoel of op een sofa neer te vleien, wanneer die in zijn bereik waren. Hij hield veel van een goed diner en een smakelijk glas wijn en was een kenner wat betreft het artikel sigaren. Hij was altijd de ziel van een avondpartijtje, had altijd wat te vertellen, oogstte steeds bijval met het een of ander populair lied te zingen, kon goed kaartspelen en deed een iedereen gelooven, dat hij geheel voor hun genoegen leefde.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1