WEDSTRIJDEN. gevoel, en de concertwoede, die zich des zomers in toenemende mate bij het Haagsche publiek openbaart, wordt er ook wel zoo'n klein beetje verdacht door. Av.pst. Den 5611 Juli a.s. viert Steen- wijk feest ter herdenking van de be vrijding door Prins Maurits in 1592. Verschillende festiviteiten zullen plaats hebben en er zal o. a. eene historische optocht worden gehouden. De eerste groep zal bestaan uit het leger der Staatsoliën. Berenstein, heraut met het stadswapenDiederich Vijgh, heer van Soelea, aanvoerder van een vendel voetknechten Fioris van Groe- nevelt, overste kolonelWillem van Dorp, overste kolonel van het No©rd- Hollandsche regimentJoost Vijgh, aauvoerder van een vendel voetknech ten acht musketiersP. vaa Dorp, hopman met een vaandel; Wederspan, Vries en Wableen, hopliedenacht piekeniers. Tweede groep uit het leger der Staatschen. Willem Willems, wapen koning der Nassau'stwee pages Graaf Willem van Nassau, stadhouder van FrieslandPhilips van Nassau, generaal van het paardenvolk; Joban van NassauEverhard van Reijd, se cretaris van Graaf Willem Lodewijk; Johan van den Kornput, hopman Eisinga, hopman, met een vaandel; Jacob Kemps en Joost Mattheus, in genieurs; acht schans werkers. Derde groep Engelsche hulptroepen. Kapitein Buck, met een vaandel; sir Francis Vere, opperbevelhebberkapi tein Williams; Robert Vere, broeder van den opperbevelhebber; vier hop lieden acht soldeniërs. Vierde groepMaurits en zijn staf. Kapitein Althof, heraut met het wapen van Oraüje; Paulus en Marcellus Bax, ruiter-kapiteinstwee pages; graaf Maurits van Nassau, stadhouder van Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland en Overijsel twee pages Anth. Duyck, advocaat fiscaal, van dec Raad van Statej; jhr. Gerard van Warmeloo, drost van Salland; Guillaume Reit (Barchoon) pres. van den krijgsraadbaron van Winemberg en zoon, ambassadeurs van den keurvorst van de PaltzMarnix van St. Aldegonde, zooa des dichters van het WilhelmusliedQuirijn de Blauw, hopman met een vaandei; acht rondas siers. Vijfde groep, Spanjaarden. Antonio de.Cöquel, overste-luitenant; Van Wa terdijk Graaf Lodewijk van den Berg Hessels, hopman, met een vaandei David du Wal en Barnart van Mom beek, kapiteins vier Spaansche solde niers; drie Spaansche veroordeelden; vier staatsclae hellebaardiers. Zesde groepzegewagen. Vier joc key's; zegewagen met de Holkndschc maagd, met twee heiiebardiers aan weerszijden. Zevende groepuit het leger der Staatschen. Wevert, kommandaat der Overijselsche compagnie; Charles de Levin, seigneur de Famars, generaal der artillerieClaes de Waal, commissaris Fioris van Brederode, overste-kolonel Assuerus, hopman met een vaandei Pieter van Leeuwarden en Adeiaer, hopliedenvier marketentstersvier tamboers acht haakbus-schutters. De optocht zal geopend worden door het fanfare-korps, directie Kerkwoorde, in kostuum van de i6« eeuw. Donderdagmiddag is onder Vleuten de arbeider F., wonende te "Utrecht, te ongeveer vijf ure door den trein van Rotterdam overreden en ge dood. Als verdacht van brand stichting is onder Ecat aangehouden en naar Roermond gebracht, de landbou wer P. H. Men schrijft uit Tilburg: Tengevolge van het sinds geruimen tijd heerschende gebrek aan werk op verschillende fabriekenloopen alhier zeer vele jongelieden ledig, terwijl er vooreerst geen vooruitzicht op beter schap bestaat. Dagelijks melden zich flinke jongelui ten stadhuize aan, ten einde dienst te nemen als militair, hetzij hier te lande of in de indische bezittingen. Zeer velen helpen hunne achterblijvende familie door haar een groot gedeelte van het handgeld dat zij te Harderwijk ontvan gen, af te staan. Volgens zeggen zou dat sinds eenige maanden al eenige duizenden gulden bedragen hebben. Volgens E. v. A. is er te Zwolle eene socialistische schuttersvereeuiging opgericht en is besloten ©ok milicien- verlofgangers als lid op te nemen. Uit Wierden wordt ge- meld Bij het graven van een geul door het dorp voor de almeloosche drink waterleiding, raakte Woensdagmiddag een ió-jarig werkman, door het in storten van eea bonk aarde en steenen, daaronder bedolven. Zwaar gekneusd werd hij er onder vandaan gehaald. Er bestaat weinig hoop op herstel. Te Groningen zullen naar R. v. A. meldt, G. Nanninga en M. J. Urban ter gelegenheid van de komst der Koninginnen aldaar bij de Regen tes op audiëntie gaan, ©m de in-vrijheid- stelling van J. H. Geel té vragen. Te Lutten is Woensdag nacht inbraak gepleegd in de consisto riekamer der hervormde kerk. Meu heeft een der ramen weten op te schuiven. Vervolgens heeft men de boe kenkist der jongelingsvereeniging open gebroken, de boeken door elkander ge gooid, doch niet gevonden, wat men vermoedelijk zocht. Het waren bepaald vreemden, wanfc de bussen voor armen en kerk, die nog eenige guldens bevat ten, stonden op de gewone plaats. De pruisische regeering heeft de uitlevering aangevraagd van August Grote, hulppostbode teBarraen- Rittershausen, 22 jaar, lengte ongeveer 6 voet, sterk, gelaatskleur gezond, oogen eenigszins ontstoken. Hij wordt verdacht van verduistering en is sedert 4. Juni voortvluchtig. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmid deliijk bericht aan het departement van justitie. men, daar er anders noch eerste noch tweede prijs zal worden toegekend, ter wijl er ten minste vier deelnemers zul len moeten zijn, indien er een derde prijs zal worden toegekend. Indien niet anders is bepaald, zullen de reglementen van de Jachtwedstrij d- vereeniging gelden. Het comité voor den wedstrijd heeft het recht, alle verande ringen daarin te brengen en heeft de eindbeslissing in alle gevallen. Het comité is saam gesteld uit den raad van bestuur der Kon. Ned. Zeil en Roeiclub te Amsterdamvan de Roei- en Zeilclub „de Maas" te Rot terdam en den handicapper A. Thomson te Londen. De jachten worden geballast volgens art. 3 van het reglement der jacht wed strij dvereeniging, terwijl de voorgift in den avond van 19 Juli zal worden be kend gemaakt. Jachten wier ballastver mogen niet uit certificaten der jacht vereeniging blijkt, moeten bij aankomst hun zeiloppervlakte in vierkante voeten opgeven, gewaarborgd door den zeilma ker, die de zeilen vervaardigde, doch het comité behoudt zich het recht voor, de zeilen na te meten. Voor berekening der lengte kunnen jachten in de Rijks- haven aan den Nieuwen Waterweg ge meten worden op s8 Juli, op aanvraag, bij den heer G. van der Pot, Wcstplein 4, Rotterdam. Vóór den 9011 Juli des middags ten 12 uur, moeten alle aanvragen tot deel neming, met bijvoeging der inleggelden opgave van den tuigballast en her- kenningavlag, zijn ingekomen bij ge noemden heer of bij den heer A.Thomson 50 Pall Mall te Londen S. W. Nakomende deelnemers, tegen ver goeding van dubbel inieggeld, kunnen zich tot 18 Juli des middags te 12 uren opgeven aan den heer Van der Pot voornoemd. Een der belangwekkende concoursen* die dezen zomer ter gelegenheid van de internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen zullen worden gehouden, belooft de zeilwedstrijd op de Noordzee te zullen zijn. Het programma daarvan is thans openbaar gemaakt. De dag van de handicap-race is bepaald op Woens- r, 20 Juli aanstaande. Daaraan zullen kunnen deelnemen jachten naar ver kiezing opgetuigd, ten minste 11 meter laDg, behooreade tot een koninklijke cf andere erkende jachtclub van welk land ook. Als eerste prijs wordt uitgeloofd de massief zilveren beker, ter waarde van 90 pd. st., ten geschenke gegeven door de heeren J. M. van Kempen en Zonen, koninklijke fabriek van goud- en zilverwerken te Voorschoten. Als tweede prijs zal worden uitgereikt eene som van ƒ480, en als derde prijs de gezamen lijke inleggelden, welke per deelnemer ƒ25 bedragen. De jachten zullen afvaren van een denkbeeldige lijn bij den Nieuwen Wa terweg naar eene vlaggeboot ten anker liggende voor Scheveningen, van daar naar eene andere boot zuidwestelijk geankerd, beide booten aan bakboord zijde passeerende en vervolgens terug- keeren naar het punt van afvaart. Af stand ongeveer 24 mijlen. Ten minste zullen er drie jachten moeten deelne- RECHTSZAKEN- Een jongmensch van 25 jaren poetser bij de Hoilandsche Spoorweg maatschappij alhier, is indertijd door de rechtbank veroordeeld wegens diefstal bij gelegenheid van brand, tot een ge vangenisstraf van 4 weken. In de sociëteit de Phoenix was namelijk brand ontstaan en bekl. gaf zich de moeite om twee karaffen gevuld met water, die in de sociëteit te pronk waren gezet, weg te nemen en naar hij voorgaf te brengen naar het huis van B., den eige naar. Het Hof te Amsterdam bevestigde het gewezen vonnis, doch de Hoogc Raad casseerde dit arrest omdat niet bleek of en in hoeverre liet bewijs rechtstreeks geleverd of op aanwijzing niet bleek het oogmerk om zich die karaffen weder rechtelijk toe te eigenen of uit welke be wijsmiddelen dat oogmerk zou gebleken zijn; de Hooge Raad verwees de zaak naar het Hot te 's Kage. Beklaagde beweerde Donderdag ter terechtzitting van den hove, dat hij ora te helpen bij de redding reeds vier vrachtjes had overgebracht naar het huis van den ei genaar Brinkmaan, en ook met deze karaf fen dat wilde doen, toen hij gearresteerd werd. Doch een getuige, inspecteur van politie, beweerde dat hij met die karaffen wel liep in de richting van zijne woning, maar volstrekt niet in de richting van de woning des eigenaars, terwijl hij op het punt stond door een hek het terrein te verlaten waarop zich de woning van den eigenaar B. bevond, terwijl hij bij de arrestatie schrikte en riep: maak mij niet ongelukkig. De procureur-generaal, mr. A. Tel- ders, kortelijk de feiten nagaande, den weg volgende door beklaagde afgelegd op het terrein en de plaatselijke gesteld heid omschrijvende, meende dat zeer 1 stellig de overtuiging moest vaststaan dat I beklaagde het doel had om te stelen, terwijl beklaagde bij zij* arrestatie eea buitengerechtelijke bekeateais aflegde door enkele woerden, wa&rait bleek dat hij het voornemen koesterde zich de karaffen toe te eigenen. 2.E.G.A. requi- reerde dan ook vernietiging van het vonnis en reroardeeling van beklaagde tot een maand gevangenisstraf.. De vedediger, mr. L. W. van Gigck, Amsterdam, wijst er op dat wanneer iemand de ramp treft van een arrestatie, hem dan gewoonlijk als tweede ramp treft de eigenaardige halsstarrigheid waarmee politiebeambten volharden bij eenmaal opgevatte meening. Die ramp treft dezen beklaagden met aog éen bovendien, omdat hij in verschillende instantiën zich moest voorzien van een verdediger. Dergelijke opofferingen zou zoo'n werkman zich niet getroosten wanneer hij maar een zweem van schuld gevoelde. Pleiter beschrijft vervolgens het terrein en de handelingen door den beklaagde gedurende den geheelea brand verricht ora te redden, terwijl dan ten slotte bekl. op het einde, terwijl het geheelc terrein door de politie" was afgezet, met twee ka raffen zonder waarde open en bloot onder de armen zou hebben geloopen, recht streeks in de richting vaa eea politiepost, terwijl een inspecteur in uniform daar rondliep en dat wel ©se die twee waar- delooze voorwerpen te stele»? Het komt pleiter ongelooflijk voor laat staan dat het bewijs van het tan laste geiegde zou geleverd zijn. Na re-dapliek werd de uitspraak be paald over 8 dagen. Een man die te 's Hage sedert Maart 11. op verschillende dagen valsche kwartjes had gemaakt ia vormen van klei, en ze als echt en onvervalscht had uitgegeven ia verschillende tapperijen, was deswege door de rechtbank aldaar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaar. Donderdag in appèl voor den Hove, herhaalde de bekl. zijne afgelegde be kentenis, dock vond de he» opgelegde straf te zwaar, omdat hij een huishouden met 5 kinderen heeft. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis a quo, er op wijzende dat bekl, geen beroep kan doen op clementie, eek wijl hij reeds zes veroor- deelingeu wegens dronkenschap achter den rag had. De verdediger, mr. Van Lier, drong aan op vermindering van straf. De ver oordeelingen wegens dronkenschap waren reeds lange jaren geleden, terwijl het bedrog «elf van zoo eigenaardigen aard was, dat het nadeel niet groot kon zijn. Uitspraak ©ver 8 dagen. Woensdag stond te Groningen terecht W. J. W.f een vijftienjarige beklaagde, die beschuldigd werd van drie verduis teringen, alle éoer her» gepleegd ten nadeele vaa den kassier A. de Muinck Keizer, bij wien hij vwor een weke lijksch loon van ƒ2.50 als klerk in dienst was. De beklaagde bekende wat hem werd te laste gelegd, en wel van opzettelijk wederrechtelijk zich te hebben toegefiigend ie eene coup. Kurks Char- kow Azow, door hem ingewisseld voor 23.72 20 een coupon Eemspolder, in gewisseld voor 450 en 3e een pakket inhoudende effceten tot een bedrag va» ƒ14000 ongeveer, alle welke waarden hij in zijn dienstbetrekking onder zich had. De jeugdige beklaagde, die buiten gewoon g.oet en forsch van lichaam is, was vaa deze gelden voorzien naar zijn iSjarig meisje gegaan, met het plan waarschijnlijk, zooals zijn verdediger later deed uitkomen, gerijpt door het lezen van allerlei romantische ro©ver- geschiedeaissen eaz. haar over te halen met heaa naar Transvaal te gaan. Het meisje evenwel kreeg eenig kwaad vermoeden omtrent het sub 3 vermeld pakket en stelde als voorwaarde dat eerst die brief moest warden bezorgd ter plaatse waar het behoorde, 's Avonds was er echter geene gelegenheid meer om den brief te laten aanteekenen en. te verzenden, en voordat hij den vol genden dag zulks had kunnen doen werd beklaagde gearresteerd, waarbij het bewuste pakket in geheel gaven toestand bij hem werd gevonden. Het O. M. requireerde veroordeeling op grond van art 122 W. v. S, tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr, de Marees van Swinderen pleitte zachtere straf wat het sub 2 gemelde feit betreft, en voor het meer te last gelegde vrijspraak of ont slag van rechtsvervolging. Th. W. te Joure, die zooals de vorige week gemeld is, terecht stond wegens bedriegelijke handelingen in het faillissement van den koopman T. van Wreede, is door de rechtbank te Hee renveen veroordeeld toi 6 maanden gevangenisstrafo KOLONIËN- BATAVIA, 17 Mei. Men leest in de Sumatra Ct. Aardbevingen zijn ©p Samatra een tamelijk gewoon natuur verschijnsel. Geen maand, soms zelfs geen week, gaat er voorbij, dat de bodem niet min of meer golvend ©f stootend, slingerend of schokkend, met of zonder onder- aardsche geluiden in beweging wordt gebracht. De meeste inboorlingen en vele oude europeesche inwoners blijven daar echter vrij kalm onder. De bodem moge onder hunne voeten slingeren of golven, stooten of schokken, zij staan er evenmin voor ©p als dat zij ei voor gaan zitten. Maar gisteren a vend (17 Mei) is toch menigeen een weinig ongerust geweest, toen Padang, juist 5 minuten voor 8 met een flinken verticalen schok haar vooraveadgekeuvel werd ge stoord. En by dien eenen schok bleet het niet; er volgden er meer, nu eens verticaal ea dan weder horizontaal, liefst uit verschillende richting. Na verloop van ongeveer amderhalve minuut trad een oogenblik p. m. 35 40 sec. van rust met zachte golviagen in. Toen volgden weder eenige schokken en eindelijk sterke, min ©f meer draaiende schuddingen, welke vergezeld van een dot onderaardsch gedreun, in zuidwestelijke richting verdwenen. Met het vallen van het avoadschot hadden beweging en geluid een einde genomen. De zee, die ia het begin van den vooravond nogal gespookt en onze kusten gebeukt had, was toen kalm. Ongelukken hebben, v©or zoover bekend, niet plaats gehad. Kraakhuizen, zijn geen breekhuizen, zegt men hier maar de waarheid is, «*at onze wo ningen en gebouwen er op ingericht zijn. Na 10 Februari 1797, toen 's nachts geheel Padang door eene aardbeving vernield werd, hebben de Padangers gelegenheid en tijd volop gehad, om zich in den strijd tegen de beweeglijk heid van den bodem te oefenen. Later in den avond en in den nacht hebben nog eenige* maar veel zwakkere bewegingen ziek doen gevoelon 8 mi nuten over half 9 twee schokken, in westelijke richting uitloopeade 10 min, over elven eene golvende beweging in gelijke riebting, 5 min. vóór midder nacht eene zachte schudding; 18 min. over éenen een dreunend onderaardseh gedruisch, gepaard aan eene zachte trilling van dea bovengrond. Verder hebben we niets waargenomen, maar eene voegzame afleiding gezocht en gevonden in de armen van Morpheus,. een verschoppeling hebben behandeld." „Dick, de vlinder," riep juffrouw Kidd bevende van woede uit, „wie geeft iets om het oordeel van u en uws gelijken? Uw oom heeft u niet noodig als zijn verdediger, zooals gij het geld van uw oom noodig hebt, om met de dochter van dien man met zijne levensverzekering te huwen." Deze steek trof doel, en een oogenblik moest Dick het stil zwijgen bewaren. Hij begreep, dat zyne bloedverwanten volstrekt niet met leede oogen getuige waren van zijne teleurstelling. Hij kon het hun niet euvel duiden, want zij waren er nu toch niet slechter aan toe, dan wanneer hij de erfgenaam ware geweest in plaats van dien geheimzinnigen vreemdeling. „Mijnheer, ik wend mij tot u," zeide Dick, zich tot Riggs wendende, „is dat vertelsel geen schandelijke leugen?" De notaris schudde het hoofd. „Het is eene vreemde geschie denis, en ik moet bekennen een bijna ongeloofelijke geschiede nis, en ter wille der bloedverwanten van mijn vroegeren cliënt, heb ik mij alle moeite getroost, om de vordering te onderzoe ken. Deze berust op twee documenten, aan de echtheid, waarvan wij niet kunnen twijfelen, een huwelijksacte en een geboorte- acte, welke beide getrouwe copieën zijn van de oorspronkelijke documenten." Dick stond op om heen te gaan. „Juffrouw Kidd," zeide hij, „ik herhaal mijne woorden gij en uw zoon, wanneer hij uw zoon is, hebben u schuldig gemaakt aan bedrog en vervalsching. Gij hebt een tijdelijken schaduw geworpen op de nagedachtenis van mijn oom, en zijn geld aan zijne eigen bloedverwanten ont stolen. Maak ruimschoots gebruik van uwe goede positie zoo lang die duurt, want ik zal het geheim ontsluieren, en u ontmaskeren, al zou het mij het leven kosten." Hjj keerde zich nu om en verliet de kamer. Binnen eenige minuten waren alle bloedverwanten vertrokken, en juffrouw Kidd, nu mevrouw Honeyman, en haar zoon heersch- ten op Rosegrove. HOOFDSTUK IV. Een spaak in hei wiel Dick had gêlijk, toen hij meende, dat de heer Jonas Murray niet welwillend zou oordeelen over een schoonzoon, die geen cent in de wereld bezat. In den beginne weigerde deze om het verrassende nieuws te gelooven, maar na een bezoek bij notaris Riggs bleef hem geen twijfel over. Toen gaf hij lucht aan zijne gevoelens. Hij was verbaasd, dat zijn oude vriend in het geheim was ge huwd, en langer dan dertig jaar dit had verzwegen. Evenmin kon hij begrijpen hoe Honeyman zoo lang met zijne vrouw had samen gewoond, zij als zijne huishoudster. En wat hem nog zonderlinger voorkwam was, dat een vrouw, die van rechtswege hare eischen had kunnen stellen met zulk eene verhouding te vreden was geweest. Toen hij echter tot de slotsom was gekomen, dat het een van die raadselachtige zakea was, die boven ons begrip gaan, werd hij toornig op allen, die tot de verloving van Dick en zijne dochter hadden medegewerkt. Hij was boos op den ouden Honeyman, omdat hij hem Dick al zijn erfgenaam had doen beschouwen. Hij was boos op Dick, omdat hij het had gewaagd verliefd te worden ep zijne dochter, en hij was boos op zijne dochter, omdat zij zoo dwaas was ge weest Dick aan te moedigen. Dan was hij ook nog boos op zich zelf, dat hij het tusschen de beide verliefden zoo ver had laten komen zonder zich eerst te verzekeren van Dick's toekomst. Toen hij er met mevrouw Murray over raadpleegde bleek deze dame van hetzelfde gevoelen te zijn. Voor deze arme vrouw was het eea vreeselijke, eene bittere teleurstelling. Zij hadvroe- ger nooit Rosegrove bezocht zonder aan den tijd te denken, dat haar dochter haar aldaar als meesteres zou ontvangen. Evenals dit met de meeste toekomstige schoonmoeders het geval is, was zij van meening, dat de aanstaande echtgenoot van haar dochter na zijn huwelijk even verheugd zou zijn haar te zien als voor het huwelijk het geval scheen te zijn. Zij had reeds plannen ge maakt voor eenige verbeteringen, die daar onder haar toezicht zouden worden nitgeveerd en nu.... „Zeker Jonas," zeide zij, terwjjl zij zich Dick voorstelde zon der een cent op zak, „zeker, Jonas, gij moet dadelijk een einde maken aan dit dwaas engagement. Het zou onzinnig zijn om Lucy met iemand, die doodarm is te laten huwen. Gij zult Dick en ik zal Lucy onder handen nemen." Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2