lei. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 20 Juni 1892* No. '2741. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIÉN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. ÖÊMENÖD NIEUWS. FEUILLET ON. BI I1I&SIMM YAH BOSlftBOTl. Hoofdafcntn voor ktt Buitenland: Comteafvlt BtudrvU it fviliiiU Btraufirt ff| L. DJ.1MM f ltr J OM M t JO* SU, Bum. f.rfl Sliji Ptviw; «««MPin Direoteur-Uitf«T»T 3. O. FIIIIBOOKi Voor Haarlem per 3 maanden]1,S0. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,63. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,05j Dit blad verschgnt dagelijks, behalve op Zon- et Feestdagen. (Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefselnamaer UI, sas 15 regeis SO Cents; iedere regel meer IC-Cents. Gra. te lettere naar plaatsruimte. Bij Aaïsuie» set aanzienlijk rabat. Aboaaeneatea en Advertentie:, word», eangeaoawa doei oase egeates es door elis bookksadeiares es eoureatsers. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geil. Zondagsblad in teekenden, No. 25 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur-Uitgever, J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 18 Juni 1892. De belangrijke verzameling afbeel dingen, betrekking hebbende op de decoratieve schilderkunstzal aan staanden Zondag nog tentoongesteld zijn. Des Zondags is de toegang vrij, Sedert eenige dagen is de duiker Engelhart uit IJmuiden, bezig met in het Zuider BuiteDspaarne het overblijfsel van de vestingmuur stuk te slaan en boven te brengen, dat zich onder water bevindt en een groote last en gevaar is voor de scheepvaart. Voortdurend wordt hij gadegeslagen door een groote menscneucaassa aan den walkant en op de brug. Het is dan ook een eigenaardig schouwspel, den man te zien werken. Eerst wordt hij door zyn helpers aangekleed. Over een dikke kleeding trekt hij den scaphander aan, die hem behoedt voor het water en de groote, zware helm wordt hem om het hoofd geschroefd. In de voor zijde van dien helm zijn twee groote ronde glazen aangebracht, waardoor de duikei zien kan. Is zijn toilet gemaakt (en dat duurt nogal lang) dan wordt hij op een ijzeren ladder geholpen die buiten bsord staat en klauiert hij langzaam naar beneden totdat eindelijk zij a hoofd onder water verdwijnt. Een tijilang ziet men niets van hem, alleen wat bellen aan de oppervlakte bewijst den opraerkzamen toeschouwer, dat uij bezig is. Door een luchtpijp, die in de schuit uitkomt, kan hij ademhalen. Toch wordt het hem nu en dan te benauwd en ziet men eerst den ronden helm, dan weldra den romp van den man op de ladder verschijnen. Een zijner helpers geeft hem de hand om hem binnen boord te helpen, want in het water raag hij ons overtreffen daar buiten is hij met zijn eigenaardig kos tuum vrijwel hulpeloos, daar de met lood bezwaarde schoenen (voor het rechtop staan) zijne bewegiogingen moeilijk maken. Alleen zijn handen voelen het water, overigens dringt geen droppel tot het lichaam door. Het behoeft geen betoog, dat duiken een moeilijk vak is. De ge weldige drukking van het water is oor zaak, dat het sterkste gestel in betrekke lijk korten tijd geknakt is. Met bijl en houweel slaat Engelhart groote brokken van het stuk muur af en legt er een touw omheen waarna de brokken door zijne helpers overeeu ka trol naar boven worden geheschen. Merkwaardig is het om te zien, hoe de mannen gemakkelijk trekken zoolang het brok onder water is, maar alle krachten moeten inspannen, zoodra het boven den waterspiegel verschijnt. Ook hier blijkt weer de juistheid der natuurwet dat een lichaam onder water gedompeld zooveel van zijn gewicht verliest, als de hoeveel heid water zwaar is, die het verplaatst. Het werk schiet intusschen goed op en men mag verwachten, dat het brok muur spoedig weggeruimd zal zijn. El- ken dag, behalve Zondags, wordt er aan gewerkt, maar Diet lang, want het mag een goed stuk brood wezen dat Engel hart ermee verdient, een zuur stuk brood is het zeker ook. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand Februari 1892. Opbrengst reizigers 852.92 idem goederen 173.28% idem diversen 59-14 Tezamen 109034% Per dag en per kilometer f 4,42%. Alfen 16 Juni 1892. Heden werd alhier van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis, met goed gevolg te water gelaten een ijzeren sleepkaan genaamd „Stella Mathitina" groot 200 last, gebouwd voor rekening van den heer J. Remie te Huissen. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor een ijze ren schroefstoomboot voor rekening van de Maatschappij van Schroefstoora- bootdienst directeur den heer W. Bus. te Haarlem en bestemd voor het ver voer van pasagiets, goederen en vee ia den dienst HaarlemRotterdam; de hiervoor benoodigde machine (Com pound systeem) 16 PK. en stoomketel worden vervaardigd aan de fabriek van de Heeren Löhnis Co. te Rotterdam. Tevens werd de kiel gelegd voor een ijzeren paviljoenschuit voor rekening van den Heer K. Cosijn alhier. Uit Breda wordt gemeld: De minister van financiën heeft aan den heer Leonard A. Springer, tuin architect te Haarlem, opgedragen het maken van een plan tot exploitatie van eea deel der geslechte vestingwerkeu te Breda. Dit gedeelte gelegen tusschen den Ginnekeuschea weg, Singelgracht, de loopschans en de begraafplaats moet worden opgehoogd, waarvoor een vijver moet worden gegraven, die omgeven door grasvelden en beplantingen, tevens tot verfraaiing van het geheel kan dienen, eu een aantrekkingspunt worde om het opgehoogde gedeelte tot bouwterreinen te keepen. De uitvoering hangt af van het ge meentebestuur van Breda, daar de ge meente de beplanting en het onderhoud ep zich moet nemen. Eenigen tijd geleden is er herhaaldelijk geklaagd, dat het beeld der Koningin als stempel voor de nieuwe zilveren munt zoo weinig ge lukkig was uitgevallen. Ia verband daarmede verneemt men,dat voor die munt thans een Lieuwe stempel wordt gesne den, en deze weldra ten. gebruike van 's rijks Munt te Utrecht zal gereed zijn. Zondag 19 Juni zal „O n s Huis" in de Rozenstraat te Amsterdam voor het publiek weer kosteloos toegan kelijk zijn, van li tot 4 uur. Te NijraegenisVrijdaghet Rijnschip Fortunaschipper H. Broek- mulder, geladen met hout, verbrand. De brandende massa op den breeden Waalstroom leverde een grootsch schouwspel op en duizenden kijklusti- gen bevonden zich den ganschen dag op den oever. Omstreeks 11% uur Don derdagavond werd het eerste vuur in het schip ontdekt. Hoewel met alle kracht pogingen aangewend werden tot blusschiug, Dam het vuur zoo hand over hand toe, dat geen bedwingen meer mogelijk was. RECH FSZAKEN- Naar het D. v. G. verneemt, zijn tegen Maandag a. s. opnieuw een zeven tal getuigen in de zaak Pieterse (Goud- sche meord) opgeroepen. Vrijdag kwamen de unionisten in Belfast (Ierland) bijeen. Meer dan elf duizend personen waren aanwezig. De hertog van Abercom tot voorzitter ge kozen, hield een toespraak waarin hij heftig opkwam tegen de beginselen vau Gladstone en zijn partij; zelfbestuur in Ierland omdat die principes afscheiding van Engeland, ten gevolge zouden heb ben. Met algemeene stemmen werden mo- tieve aangenomenjWaarin gehechtheid aan de Kroon wordt uitgesproken en waarin men zich verklaarde tegen een iersch parlement, dat onder den invloed zou moeten geraken van hen, die de verant woordelijkheid dragen van de zooge naamde agrarische misdaden, het boycot ten etc. Het eDgelsche Lagerhuis gaat den 28»toQ of den 29» eu uiteen. In Venezuela is de opstand beslist. Palacio's troepen hebben de nederlaag I geleden, de president zelf heeft zijn ont slag genomen en alles is rustig. De vice- president Viileguas is belast met het uitvoerend gezag, tot nader beslissing door het Congres dat ten spoedigste zal bijeenkomen. De blokkade van Dahomey door de Franschen gaat door. Volgens de trac- taten is door de fransche regeeriag aan de mogendheden mededeeling van dat voornemen gedaan en zal nu de blok kade spoedig aanvangen. Zoo iets den koning van Dahomey, Behanzin, tot onderwerping dwingen kan, zal het wel dit zijn, omdat hij van den zeekant voortdurend toevoer van oorlogsmate- rieel ontvangt. Inmiddels wordt weer twijfel geopperd over de berichten van overlijden van j Ernin Pacha. Volgens het bekende, tijdschrift Petermanns Mittheilungen, is deze Afrika reiziger in welstand te Bukoba aangekomen. Alleen schijnt het, volgens andere berichten, waar te zijn, j dat zyn oogziekte verergerd is en hij gevaar loopt, volslagen blind te wor- den, een droevig lot voor een man die jaren lang door tot dusver oube-j kende streken heeft rondgezworven. De belgische minister president Beer- naert dineerde Vrijdag op het paleis1 te Brussel bij den koning. De ministeraad heeft heden den dag van de bijeenkomst der nieuwe Kamers vastgesteld. Men zegt dat de ministerraad zich ook bezig zal houden met de aanvul ling van het Kabinet. Er zal waar schijnlijk ook eene kleine verandering in gebracht worden. De „Nederlandsche Vereeniging" te Londen benoemde vier leden tot het stel- len van een adres aan de Ned. Staten-Ge- neraal, waarin geprotesteerd wordt tegen het aanhangig wetsvoorstel op het Nederlanderschap en gesteund wordt het adres, onlangs door de Kamer van Koophandel te Londen aan de Staten- Generaal gericht. Het bezwaar bestaat in hel aanvragen telkens om de 5 jaren van het behoud van het Nederlander schap, een verzuim waardoor velen dit recht zouden verliezen. In het adres zal verder aangedrongen worden op wijzi gingen, om het behoud der nationaliteit te vergemakkelijken. De voorzitter der VereenigiDg had onlangs een onderhoudv,m^t, den mi nister van buiten 1. zaken, bij diens bezoek te Londen. De Minister beloofde toen zijn ambtgenoot van justitie te zullen raadplegen. De spaansche bladen, zelfs de con servatieve Epoea, zijn alles behalve vriendelijk gestemd tegenover Engeland met het oog op den gaDg van zaken in Marokko. Men vertrouwt sir Evan Smith niet, in weerwil van zijne ge ruststellende verklaringen. De anarchist Schouben heeft zich Donderdagnacht in de gevangenis te Luik door ophanging- van het leven beroofd. De prefect van politie te Parijs heeft bevolen, dat alle honden voortaan aan een koord of ketting gehouden moeten worden. Wat is het resultaat Dat terwijl vroe ger dagelijks tien Parijzenaars de inen ting tegen hondebeet van Pasteur noo- dig hadden, thans ternauwernood éen Parijzenaar zich daarvoor aanmeldt. Conclusielegt in het belang der menschen de honden vastr Er is in Duitscbland weer eemo koloniale vereenig'ing gesticht, onder den naam van Allgemsiner deut- scher Ver bund. Zij heeft een zeer eigen aardig programma. Men wil Frankrijk tevreden stellen over het verlies van ElzasLotharingen door het Egypte te doen verkrijgen. Voorts zal de koloniale wereldheerschappij tusschen Frankrijk en Duitschland verdeeld worden. Deze ver eeniging zegt dat zi reeds 20,000 leden telt. Iadien dit alles waar is, zou daaruit blijken, dat er in Daitschtand toch zoo heel veel Pranzosenfresser niet meer zijn maar des te meer dwazen. Een onderofficier te Ber lijn was zóo verwoed tegen een zijner manschappen, dat hij dezen de haren uit het hoofd trok tengevolge waarvan de schedel bloedde. Deze beul is door den krijgsraad veroordeeld tot7 dagen arrest. Is het wonder, dat jaarlijks zooveel honderden in Duitschland het land verlaten, om zich aan den militieplicht te onttrekken De Vorwarts hetkoofdorgaan van de socialistische partij in Duitsch land. deelt mede dat de bekende anarchist •Johan Most die in Noord-Amerika ver blijf houdt, plotseling van priacioes is veranderd en als kapitein in het Heils leger is getreden. Ziedaar zeker een verbazende omme keer I Most komt spoedig in Duitsch land om voor het Leger propaganda te maken en hoopt dat de duitsche jus.itie 4) HOOFDSTUK IV. Daar dit een rechtvaardige verdeeling van den arbeid scheen te zijn, en Murray zich beter in staat achtte om met iemand van zijn sekse dan met een meisje te onderhandelen, keurde hij oogenblikkelijk dit voorstel goed. Toen hij zich op zijn kantoor bevond, liet hij dadelijk Dick bij zich ontbieden in zijn particuliere spreekkamer, en ging oogenblikkelijk recht op zijn doel af. „Vindt gij het wel raadzaam om bij uwe veranderde omstan digheden uw verloving met mijne dochter voor te zetten?" vroeg hij. De teleurgestelde jonge man had dit verwacht, maar tnch scheen hij er niet op voorbereid om de geliefde zij as harten op te geven. „Ik stem toe," zei Je hij, „dat de dood van mijn oom en het verschijnen van den jongen man die beweert zijn zoon te zijn, van grooten invloed zijn op mijn stoffelijke vooruitzichten, maar gij zult niet zoo wreed zijn om mij alle hoop betreffende Lucy te ontnemen." „Welke hoop wildet gij dan nog hebben F" vroeg Murray. „Ik moet mijn dochter voor armoede behoeden. Gy hebt geen voor uitzichten, en hebt getoond niet veel geschiktheid voor zaken te bezitten, en voor zoover ik het kan voorzien zult gij nooic een grooter salaris waard zijn, dan wat gij nu hebt." Dick schaamde zich zeer zeker over zich zelf. Hij wist maar al te goed, dat Murray waarheid sprak. De directeur van de verzekeringmaatschappij wachtte het antwoord van Dick, maar het liet zich zoo lang wachten, dat hy begon te hopen, dat het hem weinig moeite zou kosten den jongeling van zijn stand punt de zaken te doen beschouwen. „Ik heb mijn best niet gedaan," zeide Dick, langzaam spre kende, „en nu zie ik in, hoa dwaas het van mij was, om op het geld van mijn oora te speculeeren. Het is evenwel nog niet te laatik ben jnng, ik ben bereid om te werken en op Lucy te wachten. Het lage komplot heeft tot dusverre succes gehad, maar ik zal het ontwarren; schenk mij tijd." „Wat noemt gij een laag koaaplot vroeg Murray. „De eisch ingesteld door juffrouw Kidd en den man, dien zij haar zoon noemt. Zij zijn niet de vrouw en de zoon van mijn oom. Hij is nooit met haar gehuwd geweest. Gij hebt mijn oom gekend, mijnheer Murray. Gij weet dat hij een eerlijk en moedig man was. Hy zen niet getrenwd zyn met een vrouw, voor wie hij zich schaamde, en het huwelijk zijn leven lang geheim houden.Hij zou zijn zeen niet verborgen hebben gehouden.Evenmin zen hij zo. wreed jegeas mij zijn geweest,dat hij meer nis een zoon dan als een neef behandelde, om mij als zijn erfgenaam te doen be schouwen, waardoor ik na zijn dood slechts het mikpunt van spotternij kon worden. Neen mijnheer, mjjn oom is nooit met die vrouw gehuwd geweest, en hij heeft nooit een zoon gehad." „Ik wenschte wel, dat ik het ook kon gelooven," zeide Mur ray. „Ik vind het hard genoeg om te moeten denken, dat haar verhaal waar is. Het lag volstrekt niet in den aard van mijn vriend Honeymanhij was in alles zoo openhartig. Riggs heeft echter de papieren gezien, en kon er niet het minste op aas- merken. Wanneer een notaris in dergelijke gevallen overtuigd is dan is er niet veel meer aan te doen. En wij weten immers niet onder welken invloed uw oom dertig veertig jaar geleden kan hebben gehandeld. Er zijn nog wel zonderlinger dingen gebeurd. Neen ik zie in deze zaak geen enkelen lichtstraal. Hoe onaangenaam het ook moge zijn, wij zullen de zaak als een feit moeten aannemen." „Dat zult gij misschien doen, maar ik nooit. Ik zal mijn best doen om mij een positie te verwerven, die mij onafhankelijk doet zijn van het geld van mijn oom, maar ik zal niet rusten alsvoren ik het bedrog, waarmee men het mij athandig heeft gemaakt, heb ontdekt. Gjj zult mij tijd geven, nietwaar mijn heer Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1