NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 21 Juni 1892» No. 2748. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLET O N Bi IIH1NAAM VAN B0S1QB0Y1. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden]1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,63. Geïlïuitreerd Zondagahlad Afzonderlijke nummer» 3 0,30. 0,05. Dit blad vewchflat dagelfjk», behalr. op Zon- HoreaoKleine HouUtraat No. 9, Haarlem. Telefoana ■er 122, ran 15 rejf.J» 50 Cent»; iedere refel meer 10 Cent». Greeie letter» naar plaatiralmte, Bij Akennement aonxienlijk rabat, ALonaemoatea ea Advert., tië. word.» aaafsaomaa d»r ok*s ageitem ea door .11. boekkand^aida u CG'areatiar,. Direotenr-Uitseyer 3 c. PII2IBOO& Hoofdagenten voor iet Buitenland: Compagnie Genét ai» de fuliitiii Strsnfire ti l, BJWBM i 6$n J#M f JOB Bi, Snee >fi Slib *r». Haarlem, 20 Juni 1892. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op VU oensdag 22 Juni 1892, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Meiedeelingen en iDgekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Verzoek eervol ontslag onderwijzer kostelooze school lett. D; 2. Voorstel B.enW.W. vaststelling dienst 1891 tweede supple- toire begrooting; derde suppletoire l»e- grootingstaat ai- en overschrijvingen staat beschikking „onvoorziene uitga ven"twee staten overschrijvingen uit „onvoorziene uitgaven", met advies comm. v. in.3. Idem idem idem: staat beschikking „onvoorziene uitga ven", dienst 1891, «et idem; 4. Idem idem idem i*emdienst 1892, met idem5. Rapport coram, v. fin. reke ning schutterij, dienst 18916. Voor stel B, en W.W. stoomtram in den Hout. Door den 3den onderwijzer aan school 'D, B. Valk alhier, wordt tegen ie Sep tember ontslag gevraagd. Met ingang van 1 Juli a. s. is de heer A. F. Tjassens Keizer thans ad junct-inspecteur van politie alhier, door den heer burgemeester van Amsterdam benoemd tot inspecteur van politie al daar. Het was Zondag de dag van den wedstrijd voor mannen-kwartetzang, uit geschreven door het kwartet „Loreley" alhier. Het Hest werd des vooj middags ten hall twaalf ingewijd met de gebrui kelijke ontvangst van de zangers in de concertzaal van „de Kroon", welke bestond iu een toespraak van den heer H. F. \an Beynen, piesident van „Lo reley", gevolgd door het aanbieden vaa den eetewijn, waarna de zaügers door bovengenoemd 'kwartet een welkomst groet werd toegezongen, gecomponeerd door den heer W. H. C. Schroölling, den grijzen directeur van het haarlemsche kwartet, op woorden van den heer J. Nierop. Omstreeks ten een ure ving de wed strijd aiE» voor afdeeling A, waaraan 12 kwartetten deelnamen, welks namen en volgorde van optreden wij reeds mede deelden in ons nummer van 1 Junij.l. Ongeveer ten vier uur was de strijd beslist, en keerde de jury na de zaal te hebben verlaten, spoedig terug om den uitslag te vermelden. De jury bestond behalve uit de heeren Richard; Hol, N. H. Andriessen, W. H. C. Schmölling en W. Robert uit den heer H. Völl- raar te 's Hage, die voor den middag wedstrijd den heer Johan Messchaert verving, welke verhinderd was. De eerste prijs, vier verguld zilveren medailles, werd met algeraeene stemmen toegekend aan het kwartet „Zanglust" uit Delft met „Hymne an die Nacht", nach Beethoven, en „Das Einsame Rös- lein" van Hermes, De tweede prijs, vier zilveren me dailles, werd naet 4 van de 5 stemmen toegekend aan „later Nos" uit Amster dam met "Zeemané afscheid" van Ri chard Hol, en „O Pepita" van Adolf Muller. De derde prijs, vier zilveren me dailles, werd met 3 van de 5 stemmen toegekend aan „Crescendo" uit Rotter dam met „Lentelied" van job. J. H. Verhulst, en „In die Feme" van Wil helm Brüokner. De vierde prijs, 4 bronzen medailles, werd met 3 van de 5 stemmen toe gekend aan „Guido" uit Haarlem met „Avondlied" van Joh. J. H. Verhulst, en „Ihr lieben Vöglein**, van L. Ma nager zangers de heerenC. Tuyl Schuitemaker, J. W. Sevenhuysen, A. Bender, en W. J. Kanis. Over het algemeen werd er door de mededingende kwartetten zeer goed ge zongen vooral door de kwartetten, die na de pauze optraden. Het mooiste kregen wij evenwei des avonds te hooren bij den wedstrijd in Afdeeling B met een nummer naar keuze en het verplichte nummer „Hoop" van W. H. C. Schmölling. Zooals be kend is namen hieraan vijf kwartetten deel, waaronder drie uit Haarlem. Na «lat het eerste kwartet „Onder Ons" hare nummers had gezongen werd den componist van het verplichte nummer eene warme ovatie gebracht, welke nog eens werd herhaald nadat er vier kwar tetten waren opgetreden, toen hem door het kwartet „Loreley" een krans werd aangeboden, waarbij de heer van Beynen eenige hartelijke woorden tot hem richtte waarvoor de heer Schmölling hem dankte. De uitslag van dit gedeelte van den wedstrijd was, dat de eerste prijs, vier I gouden medailles, werd verwerven door j het kwartet „Ampbion" uit Rotterdam' met „Avondlied" van Fr. Abt; deze prijs werd toegekend raet 3 van de 5 stemmen de tweede prijs, vier verguld zilveren medailles, werd met 4 stemmen toegekend aan „Onder Ons" te Haar lem, met „Hymne la Nuk" van L. de Rillé zaügers de heeren Henri Ph. Loots, J. D. Franse, Fr. Loots, en J. W. Daudeij. De derde prijs, vier zil veren medailles, werd met 3 stemmen verworven door „Fidelio" uit Haarlem. met „S'dndchen" van Fr. Abtzangers de heeren: D. K. Blok, B. W. van Aalderen, G. Ph. Zalsman en A. J. Clausing. Nu werden nog door de twee over winnende kwartetten uit iedere afdeeling om den eereprijs gestreden, bestaande in vier bokalen op zilveren voet, aan geboden door den heer Ed. de Lanoy, eere-voorzitter. Als overwinnaar trad uit het strijdperk het kwartet „Inter Nos" uit Amsterdam, met „Zeemans Afscheid" waarmee het ook reeds den tweeden prijs in afdeeling A had be haald. Door den eera-voorzitter werden de prijzen uitgereikt na in waardeerende woorden het zesjarig bestaan van het zoo goed bekend staande kwartet „Lo reley" te hebben herdacht. Hiermede was het concours geëindigd, hoewei de feestviering zelve nog moest worden besloten met een zooals het op het programma stond aangegeven gezel lig samenzijn. Ongetwijfeld zal dit sa menzijn aan deze vo©rgeschreven hoe danigheid hebben voldaan. Met voldoening mogen de leden van het kwartet „Loreley" terugzien op het door hen gegeven feest, dat in alle op zichten slaagde, en de goede opkomst verkreeg, die het verdiende. Ongetwij feld zal deze wedstrijd er veel toe heb ben bijgedragen, om de belangstelling voor „Loreley", die het gedurende haar zesjarig bestaan mocht verwerven, nog te doe» toenemen. Wij kunnen ons dan ook aansluiten bij den wensch, Zondagavond door den eere voorzitter uitgesproken, dat „Lo reley" nog verscheidene jubileums moge vieren, en bij zijn reeds verkregen lauweren nog dikwijls als overwinnaar uit het strijdperk ra*ge treden. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waaruit blijkt dat hier ter stede de gelegenheid zal worden opengesteld om onderricht te ontvangen in filigraan werk en papierbloemen. De gelederen van de strijders van de jaren 1830/31 in deze gemeente hebben weder een verlies geleden door het afsterven van Jan van Boxel, in den ouderdom van ruim 77 jaren. Behalve met het metalen kruis, was de ontslapene versierd met de bronzen en zilveren medaille wegens langduiigen trouwen dienst in Ned. Indië Naar wij vernemen heeft de bazaar Zaterdag en Zondag jl. door mevrouw de Wed.. D. Visser van Hazerswoude gehouden op „Wesier-Bout", opgebracht 3500. waaronder een gift van een onbekenden Doopsgezinde van fiooo. De eigenaresse van „Westerhout" heeft dus uit een financieel oogpunt succes gehad op haar werk maar ook wat be treft de belaDgstellirrg, daar zoowel Zater dag als Zondag de bazaar druk was bezocht. Zooals bekend is worden de overblijvende artikelen verloot tegen /0.50 per lot. De loten zijn van af heden verkrijgbaar gesteld. Eenige veehouders en melkleveranciers der melkinrichting Plan- cius te Amsterdam verklaren thans openlijk, dat hun niets bekend is van hetgeen ten nadeele van genoemde inrichting door de ontslagen werklieden onder het publiek verspreid wordt, maar dat zij integendeel steeds gezien hebben, ddt de de melk raet de meest mogelijke zindelijkheid behandeld wordt, en dat de geleverde melk direct en onvervalscht in gesloten bussen ter be zorging aan de klanten werd verzon den, terwijl de afgekeurde melk door hen, voor beestenvoer, weder werd in gekocht. Zaterdagochtend is te 's-Hage door de electrische tram bij de Witte Brug overreden en gedood een onbekend man, blijkbaar een timmerman, gekleed in eene colbertjas, blauw en bruin geruit, een zwart kamgaren vest, grijze, pilow broek, blauw katoenen sokken, lage schoenen met kleppen, zwart zijden pet, wit flanellen hemd, wit katoenen hemd, wit tricot borstrok eu dito onderbroek, een grijs flanellen gezondheid met witte banden, blauw en wit gestreepte» boezeroen. De man wien door eïgeD moed wil het ongeluk overkwam is 36 £38 jaar oud, lang 1.70 M., had bruine oogen, donker haar, donkeren knevel, lang aangezicht en was lang van postuur, terwijl hij een litteeken op den buik droeg. Op hem is gevonden eene ongeverf de blikken tabaksdoos, stukken van een duimstok, een zakmes, draadnagels en houtschroeven. Dank zij de krachtige en doeltreffende maatregelen van de com missie tot onderdrukking van den typhus te Scheveningen bestaande uit de heeren dr. Van Tienhoven, A. Hoogen- raad en L. G. Verneé is daar thans geen enkt 1 besmet huis meer. Sedert veertien dagen kwamen o©k geen nieuwe gevallen meer voor. Eene vrouw te Rotterdam, die Vlij dagavond laat op weg naar huis was, werd op de Schiekade door twee personen aangerand en om geld ge- 1 vraagd, hetgeen met del noodige bedrei gingen gepaard ging. Toen de vrouw, die inmiddels de Schiestraat ingeloopen was, hieraan niet wilde voldoen, werd zij door beiden aangegrepen en van haar geld en eene gouden oorbel be roofd. Op het hulpgeroep der beroofde kwamen twee agenten van politie aan- loopen, wie het gelukte een der aan randers, zekeren Hofelé, een berucht sujet, die reeds meermalen met de po litie en justitie kennis maakte, in de Kruisstraat te grijpen en vervolgens naar het bureau in de Meermansstraat over te breDgen, waar hij in bewaring gesteld is. Zijn medeplichtige, Stuifzand genaamd, iemand van hetzelfde allooi, werd Zaterdag in het gerechtsgebouw aan het Haagscheveer gearresteerd, waar hij verschijnen moest als beklaagde wegens verzet en zware mishandeling van twee agenten van politie, nu ruim 2 maanden geleden, op een nacht in de Schavensteeg plaats gegrepen en te welker zake Zaterdag 1% jaar gevange nisstraf tegen hem geëiecht werd. Ook hij is naar het politiebureau in de Meer mansstraat overgebracht. Door een arbeider ie Olde- berkoop is in 't laag veen een zilveren geldstuk gevonden, een weinig grooter en zwaarder dan een rijksdaalder. Het draagt het jaartal 1616, terwijl men er verder op leest, op de eene zijdeCon- fidens. DN. Nou. Movetvr.op den anderen kantEoe. Belg. TraD. Mo. Arg. Fro. Con., alles zeer duidelijk, in kapitale letters. Verder ziet men op de eene zijde een leeuw, op de andere het bovenlichaam van een ridder, waaronder een schild, op hetwelk weer een leeuw is afgebeeld. Het figuur op den eenen kant staat rechthoekig ten opzichte van dat op den anderen kant. Men schrijft uit Friesland van 18 dezer Op hunne pogingen om bij gelegen heid van het bezoek der Koninginnen aan Friesland een e demonstratie te hou den, hebben de socialisten weinig succes. Zij zouden zich op het Sneeker meer vertoonen, en nadat hun dit te Heeren veen mislukt was, slaagden zij er eindelijk in, te Gorredijk eene stoom boot af te huren. Zoodra echter de eigenaar vernam voor wie en met welk doel zijn vaartuig gehuurd was, had hij weinig zin in de zaak. Toen een der heeren kwarn om hunne boot te ver sieren, verklaarde de kapitein, dat hij daar zelf wel voor zorgen zou en be loofde, dat de vaderlandsche vlaggen en aranjewimpels bij massa's zouden wap peren. Dat was echter de bedoeling niet, en ten slotte is de geheele zaak weder afgesprongen. De boot wordt thans door den eigenaar per advertentie 5) HOOFDSTUK IV. Murray had het hart niet om neen te zeggen, maar hij was toch te voorzichtig om j a te zeggen, en met de belofte, dat hij er Dick nog wel'eens nader over zou spreken, maakte hij een einde aan het onderhoud. Alvorens Dick het kantoor verliet, zeide hij echter nog tegen hem „Natuurlijk zult gij nu mijn dochter zonder mijne toestemming niet meer ontmoeten?" Dit lag niet juist in de bedoeling van Dick. Hij was van plan om haar dien avond nog te bezoeken, om, naar hij hoopte en met het oog op de toekomst, een voor hem bevredigende afspraak met haar te maken. Er was echter niets aan te doen. Hij kon niet gaan twisten met zijn patroon en den vader van het meisje, dat hij liefhad, zoodat hij zijn belofte in dezen vorm aflegde „Ik zal geen onderhoud met haar trachten te krijgen, zonder eerst eene vergunning te hebben gevraagd." Murray had het nu zoover met Dick klaargespeeld. Niet dat hij de zaak hiermee ais algeciaan ueschouwde; hij begreep maar al te goed, dat dit niet het geval was, maar na de overeenkomst die zij hadden gesloten, zou zijn vrouw tijd genoeg hebben om het met zijne dochter „klaar te spelen." Mevrouw Murray was geen man, zoodat zij bij het volvoeren van het deel van de taak, welke zij op zich had genomen, op een heel andere wijze te werk ging dan haar echtgenoot. Als een man had hij zich dadelijk in het onvermijdelijke ge schikt, de moeielijke taak aanvaard, hoe onaangenaam zij ook was om zonder zijn tegenstander in toorn te doen ontbranden, hem reeds eenige beloften af te dwingen. Zijn vrouw daarentegen scheen met haar taak voor oogen aan alles en nog wat te denken. Zij begon met haar gewoonlijk zeer schelle stem te doen overgaan in een zachte, vleiende stem. Zy was buitengewoon gedienstig voor haar dochter, zoodat de jonge dame zich al heel spoedig verwonderd afvroeg wat er toch gaande zou zijn. Des middags zag zij haar dochter de geheimzinnige letters R. H. met gouddraad borduren op eer. bekoorlijk groen taschje van pluche. „Wat is dat, lieveling vroeg zij met zachte stem. „Werkt gij voor een bazar?" „Neen, mama," antwoordde Lucy. „Zijt gij dan vergeten, dat Dick de volgende week jarig is, en ik bezig ben aan een ver jaarsgeschenk voor hem Kon het nu nog ongelukkiger treffen Een oogenblik scheen het alsof haar hart stilstond, en zij zag er waarlijk niet zoo vriendelijk uit als zy den geheelen dag haar best had gehad om er uit te zien. Lucy zag niets. De letter R. is verre van gemakkelijk. De gebogen neerhalen worden maar al te dikwijls hoekig, wanneer men niet goed oppast, en de jonge dame had te zeer al haar aandacht op dit moeielijke werk gevestigd om op te zien, toen zij haar moeder antwoord gaf. Zij sloeg nu ook weinig acht op de pauze, die op het antwoord volgde. Lucy maakte haar werk af, hield het tegen het licht en zeide „Is het niet lief?" „De kleuren en het werk zelf wel," zeide de moeder, „maar het gebruik niet." „Welk gebruik vroeg het zich van niets kwaads bewu^e meisje, terwijl zij haar naald weer door het werk stak om aan den tweeden neerhaal te beginnen. „Om te rooken, mijn kind, vrat zou ik anders kunnen bedoe len? Het is een dure, onnette gewoonte, en geen heer...." „Het is best mogelijk, mama," zeide Lucy met eene schitte ring in hare oogen, „spreek als 't u blieft niet verder hierover door. Ik ken uwe opinie omtrent rooken. Papa rookt niet, en ik veronderstel, omdat hij het niet kan...." „Lucy," riep haar moeder uit, die toornig begon te worden. „O wees niet boos, mama, ik heb er papa volstrekt niet min der lief om, of hij van rooken houdt of niet, maar de heeren rooken wel; Dick rookt en hij is een heer. Hij kent mijn mee ning daaromtrent, en ik zal hem mooie zakjes geven met zijne initialen in goud er in geborduurd, en gevuld met de lekkerste tabak, die ik kan krijgen, en ik zal hem vragen om hem zelf er van te mogen zien reoken I"

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1