POLITIEK OVERZICHT. 6EMEN6D NIEUWS. Stoomvaartbsrichten. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Eerst te elf*uur was de rijtoer afge- loopen, en daar de menigte nu wan delde inplaats van als straks stil te staan om den stoet te zien, nam de levendigheid toe. De echtgenoot van de$ commissaris der koningin in Friesland heeft van de Koningin-Regentes een fraaien armband ontvangen. De algemeene armen, het stadswees huis, de politie agenten, de muziek korpsen van schutterij en garnizoenen, naar oud gebruik, ook de vischvrouwen van Leeuwarden en Sneek ontvingen, namens de Koningin, geldgeschenken. RECHTSZAKEN- H. J. W., 32 jaar, predikant te Som- melsdijk, had zich Dinsdag voor de rechtbank te Rotterdam te Yerantwoor den, beklaagd van op 22 April te Som- melsdijk opzettelijk en wederrechtelijk eene tamme duif, toebehoorende aan den burgemeester aldaar, te hebben ge dood, althans door een 'schot uit eene met hagel geladen kamerbuks te hebben verwond en daardoor beschadigd. Uit de zeer langdurige behandeling dezer zaak bleek, dat bekl. in zijne woning veel last had van duiven, behoorende aan den burgemeester, die naast hem woonde, daar deze duiven in verschei dene kamers vuil achterlieten, zelfs in het drinkwater. Gesprekken hierover tusschen bekl. en dien buurman hadden tot geen gun stig resultaat geleid, totdat eindelijk, nadat er reeds te voren duiven waren gedood, op 22 April weder een schot werd gehoord, en door twee getuigen werd gezien dat dit was gelost uit het zolderraam van de woning van bekl. op eene duif die zat op het dak van eene lager gelegen keuken van den burge meester, welke duit daar toen afvloog en in den tuin dood neerviel. Beklaagde ontkende het schot gelost te hebben op eene duif die zat op het keukendak van zijnen buurmanwèl had hij geschoten, doch dit had hij alleen gedaan om schrik aan te jagen, toen hij op zijnen zolder kwam en daar weder eene duif aantrof, zittende op een droogstok. Het was mogelyk dat die duif toen geraakt was, doch dit was dan toevallig gebeurd, daar het zijne bedoeling jniet was ge weest. Het O. M. betreurde het, dat bekl, thans zat op deze plaats alles, door en namens hem gedaan om :de zaak niet op de terechtzitting te brengen, was echter mislukt. Thans nu de aanklacht bewezen was, en ook volgens hem het opzet om de duif te dooden, vorderde het veroordeeling tot 25 boete. Bekl. hield vol onschuldig te zijn, hoewel de verklaringen der getuigen in zijn nadeel waren, wat hij moest toe geven. Uitspraak over 8 dagen. KOLONIËN- BATAVIA, 20 Mei. Van Boeleleng werd dd. 14 Mei aan de Soer. Ct. geschreven: „Het stoomschip Ban Poh Suan kwam zooeven van Makassar via Am- penan hier binnen, en bracht van laatst genoemde plaats de volgende tijdin gen „Het schijnt dat de kapitein Bruce heet de man van het stoomschip Sri Matara?n eenigen tijd geleden namens den commandeerenden officier Hr. Mr. stoomschip Atjeh de oficieele aanzegging bekwam dat zijn schip niet meer dan 100 man troepen van Ka- ran-Asem naar Ampenan mocht over brengen. „Met het oog op deze kennisgeving werd de Sri Malaratn scherp in het oog gehouden, en eenige dagen later werd zij waargenomen met veel meer dan het toegestane aantal troepen aan boord. Haar werd gelast te stoppen met de duidelijke bedoeling van een onder zoek tot opheldering of zoo iets. „Kapitein Bruce was brutaal genoeg om van dit bevel geen notitie te nemen, „tuil speed" stoomde hq door, en vóór dat de Atjeh het schip kon inhalen, was hij zoo gelukkig den wal te be reiken en zijne passagiers te ontsche pen. „Het is niet heel vleiend voor den nederlandschen oorlogs-kruiser, maar een feit is het dat hij werd geklopt in snelheid althans door een een- voudigen particulieren stoomer. „Tegenover deze brutaliteit van den engelschen kapitein kon de Atjeh wel niet anders doen dan de hand leggen op de Sri Mataram. Een officier van het oorlogsschip ging dus naar boord van dezen stoomer om hem in bezit te nemende kapitein, bemerkend dat daar aan geen tegenstand te denken viel, beleedigde, naar het schijnt, den officier nog en verliet zijn schip, dat thans, naar ik hoor, bewaakt wordt door een detachement van de Atjeh. „Algemeen is hier thans de wensch, dat dit incident moge leiden tot eene eindelijke en werkelijke inlijving van Lombok bij Nederlandsch-Iudiö." Van den goeverneur van Suma tra's Westkust is het volgend telegra fisch bericht ontvangen, gedagteekend 18 dezer: „Resident Tapanoeli seint, gisteravond te 7 uren 35 minuten hebben hier ge durende 2 minuten allerhevigste schok ken van aardbeving plaats gehad hoofdrichting was noordoost zuidwest en hoofdschokken waren horizontaal met golvende beweging. Gedurende den ganschen nacht werden deze gevolgd door lichte verticale schokken, eerst om het kwartier, later met grootere tus- schenpooze*. Gevangenis, controleurs- woning en residentie-bureau zwaar be schadigd. Eerstaanwezend waterstaats ambtenaar niet ter plaatse, doch volgens beide genie-officieren triangulatie, ge vangenis en controleurswoning niet meer bewoonbaar en verblijf in residentie bureau levensgevaarlijk bij herhaling van eenigszins hevige schokken. Op hetzelfde tijdstip werd aardbeving ook te Padang waargenomen, maar had hier geen schade aan gebouwen ten ge volge. Van bovenlanden nog geen be richt." Het is onbegrijpelijk, zoo schrijft men aan de Locdat het legerbestuur niet eens ernstig protesteert tegen de vreemde opvattingen, die de minister omtrent de detacheeringen van indische officieren in het Moederland schijnt te hebben. Nu zijn o. a. weer in strijd met de grondgedachte van het kon. besluit van 1871, de kapiteins Celiard en Lan- genbach voor vijf jaren gedetacheerd, ns vooraf „2% jaar met verlof" in Europa te hebben doorgebracht. De detacheeringen worden steeds meer en meer een krachtig middel om vriendjes ter wille te zijn. De herstemmingen zijn in Belgié voor de liberale partij gunstig geweest. Het totaal in de kamer is nu: clericaal 92, 59 liberalen. In den Senaat zijn de cij fers 46 en 30. In Duitschland is een vorstelijke ver loving op til en wel van 's keizers zus ter Margaretha met prins Friedrich Karl van Hessen den zoon van wijlen den landgraaf Friedrich. De president van politie te Berlijn, Von Richthoven, staat op het punt van af te treden, naar het schijnt wegens ongenoegen met den kei zer, terwijl de landraad van het district Teitorn hem zal opvolgen. Mag men de berichten dien aangaande gelooven, dan heeft koning Humberts reis naar Berlijn o. a. ten doel, om van Duitsche financiers geld te verkrijgen tot betaling van den eerstdaags verval- lenden coupon der italiaansche schuld. Gladstone heeft verklaard dat, ingeval hij weder als premier mocht optreden, door hem de aanneming der uitnoodi- ging om deel te nemen aan de interna tionale muntconferentie niet ongedaan zoude worden gemaakt. De oude staatsman zal eene redevoe ring houden op den dag der opening van het Oriëntalisten Congres, welke opening zal geschieden door den hoog leeraar Mas Mtlller. De Standard verneemt uit Shanghai dat de Chineesche regeering aan eene Engelsche aannemersfirma het contract voor den Noordelijken spoorweg heeft gegund, waartegen door den Franschen gezant geprotesteerd wordt op grond van het tractaat van Tientsin van 1884. Het engelsche Lagerhuis nam bij derde lezing het ontwerp eener leening voor het eiland Mauritius aan. In het Hoogerhuis werd de wet op de kleine grondeigendommen bij derde lezing aangenomen. Volgens mededeelingen uit Rusland, openbaar gemaakt door het minis terie van Binnenl. Zaken, heeft het winterweder, met geringe uitzonde ringen, geen schadelijke gevolgen gehad voor het winter-zaaisel. De regen in de tweede helft van Mei had eene goede uitwerking en herstelde voorts een gedeelte der schade, door de schraalheid der lente met de afwisselende temperaturen en de hevige winden ver oorzaakt. Wegens het late intreden van de lente kon de stand van het zomer graan nog niet vastgesteld worden. Men neemt aas dat de regen daarvoor en voor de overige gewassen van goeden invloed zal zijn. Overal is de toestand der kruidgewassen bevredigend. De oppervlakte welke, wat den stand van het wintergraan betreft, twijfel doet rijzen, wordt gevormd door 10 goever- nementen, waaronder 7 die onder den mislukten oogst van het vorige jaar ge leden hebben. Door de afkondiging der keizerlijke ukaze is thans de uitvoer van alle graansoorten en landbouwproducten, met uitzondering van rogge, roggemeel en zemelen, weder geoorloofd. De fransche Kamer heeft de schuld van Tunis ia een 3 pets. staatsschuld geconverteerd. Het grieksche ministerie heeft ontslag genomen. Nóch met Spanje, nèeh met Zwitser land vorderen Frankrijks onderhande lingen over een handelstractaat. Wel zijn de negotiation niet geëindigd, doch men vreest voor afspringen. Het verslag van het census bureau der Vereenigde Staten toont aan dat, behoudens de noedige rectificatifin de Amerikaansche volksrijkdom in 1890 bijkans 64 milliard dollars (160 milliard guldens) beliep, ongerekend de spoor wegen, terwijl de Engelsche statisticus Gifien des rijkdom van het Britsche volk in 1885 becijferde op slechts 10 milliard pond sterling (120 milliard guldens). Per hoofd der bevolking zou in Amerikatde volksrijkdom 1000 dollars zijn, tege* 1300 dollars in Engeland. Kerichten uit Afghanistan melden, dat slechts een deel der Agorras in opstand is gekomen. Er waren 10,000 man troepen heengezonden, maar de Emir had, toen het bleek dat de opstandelingen de sterkste partij waren, hun vergiffenis geschonken. Te Kabul neemt de cholera af. Volgens een te Amsterdam ontvaDgen telegram uit Makasser is Taroena op Groot-Sanjer (een derSangir- eilaudea, ten N. O. van Celebes) door een aardbeving- geteisterd en is daar- door groote schade aan huizen en gebouwen berokkend. Dinsdag is een agent der geheime politie te Londen door een jongen Duitscher, Georg Wenzel ge naamd, gedold, omdat hij den Duitscher wegens diefstal in hechtenis wilde ne men. Twee andere Duitschers snelden den agent te hulp; zij werden echter gekwetst. Wenzel is in hechtenis genomen en naar het politiebureau van Wine-street vervoerd. Dinsdag is te Montbrison de terechtzitting in de zaak van Ravachol, Béala en Mariette Soubère begonnen. Ravachol was overtuigd, dat hij een verloren man was en ter dood zou worden veroordeeld. Hij zeide dat veor de zitting tot zijn advokaat Lagasse. De zaal was propvol. Onder het publiek zag men de zuster en de broeder van den dynamiteur. Onder het aflezen van de namen der juryleden kreeg een hunner een aanval van val lende ziekte en moest worden wegge dragen. Onder het voorlezen van de acte van beschuldiging bleven de beklaagden zwijgen; alleen Mariette Soubère grin nikte, toen van haar sprake was en zei hardop„Smeerlap Op een verzoek van den president verhaalde Ravachol in détails den moord op den kluizenaar te Chambles, Hij nam ongeveer 25 4 30 kilo zilver en eenige goudstukken mede. De zitting duurt voort. Een duitsch dokter uit Montevideo bezocht onlangs prins Bismarck. De dokter had den prins een adres te overhandigen van de duitsche kolo nisten uit Uruguay. Dr. Brendei zegt, dat Bismarck er bleek, vermoeid en 4verou- derd uitzag. Hij bewoog zich moeilijk en het kostte hem veel inspanning, zich recht op te houden. Zijn ademhaling was zwaar en on regelmatig Prinses Bismarck, die hem ©verlaadt met blijken van genegen heid, leidde het gesprek met takt en bekwaamheid. Haar geheugen was veel beter dan dat van den prins. „Eerlijk gezegd", gaat dr. Brendei verder, „ik koester de overtuiging, dat in geen ge val de oud-rijkskanselier weder den last op zijn schouders zou kunnen nemen, dien ^hij zou moeten torschen, indien hij weder aan het hoofd der openbare aangelegenheden kwam te staan". Bg Lindern, in Duitschland, is een sneltrein, ten gevolge van ver keerden wisselstand op een raDgeerenden trein geloopen en ontspoord. Vele reizi gers werden gewond. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Schokkende wagens. O n- langs reisde de ingenieur Laselve met zijn vrouw van Perrache naar Bordeaux in den sneltrein. Door het geweldig schudden van den wagon 2e klasse, werden zij ongesteld en suppleerden aan een tusschengelegen station tot 10 klasse, maar toen zij te Bordeaux aankwamen, reclameerde de heer Laselve en vroeg het meer betaalde terug. Daar de spoorwegmaatschappij daar aan niet wilde voldoen, deed Laselve een proces aan aan de maatschappij ParijsOrleans, aan wie de wagon toebehoorde en aan de maatschappij ParijsLyonMiddellandsche Zee, die het overige deel van den trein had ge leverd. De rechtbank, oordeelende dat de spoorwegmaatschappijen ongelijk had den met wagens te gebruiken die af geschaft of althans slechts voor kleine afstanden gebruikt moesten worden, beeft eerstgemelde maatschappij ver oordeeld, om aan Laselve 250 irancs en laatstgenoemde, om aan hem 50 francs schadevergoeding uit te betalen. Volgens uit Londen ontvangen tele gram arriveerde het stoomschip Antenor, van Java naar Arasterdam, den 2ia Juni te Suez en heeft de reis voortgezet. Het stoomschip Prinses Sophievan, Batavia naar Amsterdam, is 20 Juni Sagres gepasseerd. Het stoomschip Bataviavan Rotter dam naar Java, vertrok 21 Juni van Perim. Het stoomschip Merapi, van Rotter dam naar Java, arriveerde 21 Juni te Marseille. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Maandag 20 Juni te New-York. GEMEENTERAAD- Zitting van heden Woensdag 22 Juni, Afwezig de Leden Figée, Lodewijks, Enschedé, Klein, deClercqen Krol* In de Raadszaal zijn thans opge hangen de fraaie portretten van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes, door den heer G. L. van Lennep vervaardigd en aan de Gemeente ten geschenke gegeven. De Voorz. deelt mede, dat ep het adres der Christ. Jongelings-vereeniging geene beschikking kan worden genomen, daar zij niet bij de wet is erkend. Ingekomen is een mededeeling van het overlijden van den heer A. F. van Kempen, in leven commissaris van po litie alhier. De Voorz. deelt mede, dat dadelijk met een brief van rouwbeklag is ge antwoord. De gelegenheid is er geweest aan de groeve een woord van hulde te brengen aan den overledene. Ik geloof echter, dat het mijn plicht is in deze openbare vergadering aan een van de eerste ambtenaren der gemeente die hulde te brengen, die hij m. i. ten volle verdient. In de 27 jaar dat hij hier werkzaam was, heeft hij getoond een volkomen nauwgezet en onkreukbaar man te zijn, een van de grootste deug den voor een man van de politievol ijverig was hij en bekwaam. Nu zijne jaren rezen en daardoor uit den aard der zaak zijn hoogst moeilijke betrekking hem zwaarder begon te drukken, heeft hem geen oogenblik de ijver en toewijding ontbroken, tot op het oogenblik, dat de dood bemin zijn werkbureau overviel. Ik geloot dat de heeren het met mij eens zullen zyn, dat van Kempen deze hulde verdiende. De Raad betuigt door applaus zijn instemming met deze woorden. Aan den 3 den onderwijzer van school D, B. Valk, wordt tegen 10 September, wegens vertrek naar Amsterdam, eervol ontslag verleend. Goedgekeurd worden een 2e suppl. begrooting de gewone en eene 3e suppl. begrooting, de buitengewone geldmid delen betreffende; een staat tot af- en overschrijving, een tot beschikking over den post onvoorziene uitgaven, twee tot overschrijvingen uit onvoorziene uit gaven op verschillende posten. Goedgekeurd wordt een beschikking op den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1890, ad f6o.wegens eene rekening van Gebr. Geijsen, voor her stelling van een wapenbord van het Stedelijk Museum. Goedgekeurd wordt eene beschikking over onvoorziene uitgaven, dienst 1892, tot aankoop van een inschrijving op het Grootboek der 2% percents Nationale Schuld, ad 130.x 1. Goedgekeurd wordt de rekening der d. d. schutterij over 1891, in ontvangst en uitgaaf sluitende met een bedrag van ƒ5026.005. Thans is aan de orde het zesde en laatste punt der agenda. Het bestuur van de Noord Zuidhol- landsche Stoomtram verzoekt aan den Raad 10. te mogen plaatsen een wachtlokaal met toebehooren voor de reizigers nabij het eindpunt der lijn in den Hout waarin ververschingen zijn te verkregen, uitgezonderd sterken drank; 20. het verlengen zoo noodig verleg gen der telefoongeleiding; 30. het leggen van rails rondom de foniein. De Commissie voor den Hout en de plantsoenen hierover geraadpleegd, ad viseert tot goedkeuring van punt 1 en 2, mits het wachtlokaal worde gecon strueerd in een stijl, passende bij het landelijke van den Host. De verver schingen zouden zij willen zien beperkt tot datgene, wat nu in de kiosk wordt verkocht. Omtrent 30. adviseert de Commissie tot verwerping, daar de weg er door zou lijden, het terrein zal beperkt en de veiligheid benadeeld worden. B, en W. adviseeren tot het toestaan van de verzoeken, uitgezonderd het verkrijgbaar stellen van ververschingen. De minderheid van B. en W. heeft tegen 30 bezwaar. In de Raadsvergadering van 8 Juni werd besloten de zaak uit te stellen tot eene volgende vergadering, om de concessiën van de stoomtram en van de haarlemsche paardentram na te zien. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met algemeene stemmen op twee na, nml. die van de heeren de Haan en van de Poll. FAMILIEBERICHTEN. Gehuwd: 21 Juni. T. H. van den Brink wedr. van H. Groenenberg enA. M. A. P. Goossens wed. van J. J. Hesselfelt, Amsterdam. - F. A. M, Hafkenscheid en R. F. A. Wilking, Amst. - E, H. Enthoven en A. T; Hartogh, Amst. - F. H. M. Daniels en H. M. M. B. Reijners, Amst. - G. N. C. Overwijn en M. W. Th. M. Reijners, Amsterdam. Geboorten 18 Juni. C. S. de Veer Blok Wijbrandi z. Harlingenc - 19. Mevr. Alberda van EkensteinHerbig d. Groningen. - J. KoomenSmit z. Winkel. - A. UhligGrotheer d. Am sterdam. - E. J, VigeliusDe Kaan d. Breda. - 20. E. S. ErdbrinkNachenius z. Arnhem. - M. S. van Staveren Troll z. Amst. - 21. G. C. de Vries Bicker 2 z's. Den Haag. - M. Barras Logher z. Den Haag. Overleden: 18 Juni. H. C. L. Siekman jm. 36 j. Amst. - 19. E. H. GarmsSlokkenbïer 63 j. Amst. - R. Hendriks jd. 73 j. Amst. - J. Janssen jd. 47 j. Amst. - J. A. Roest jd. 63 j. Alfen a/d. Rijn. - F. C. H. baronesse van SwinderenTaets van Amerongen 58 j. Leeuwarden. - 20. H. F. Loudon Eschauzier, Den Haag. J. A. Escher, Amst. - I. Bavink 52 j. Den Haag. - J. van Welïe 84 j. Beusichem. - Wed. H. J. BeckeringhVeltmaat 86 j. Am sterdam. - 21. M. L. de Pinto 70 j. Den Haag. Ondertrouwd 22 Juni. J. C. v. d- Zeeuw en G. E. v. Gend. - T. Blei en B. Bergers. - D. H. C. Weiman en M. C. Booij. - M. Vrijenhoek en A. Felder. - J. G. W. v. d. Pol en E. M. Raad- schelders. - P. v. d. Nieuwenhuijzen en A. v. d. Meer. - M. de Waard en H. R. Maas. Getrouwd 22 Juni. J. N. de Lange en M. v. Nimwegen. - W. Links en T. J. Krösschell. - J. de Boer en P. Scknijder. Geboorten: 21 Juni: T. v. d. Bergde Groot z. - J. KnopZanting d. - 22. H. H. ValkenaarBaljé z. - E. v. d. PietermanWeseidijk z. M. C. SmitWarmer z. Overleden: 21 Juni. P. H. Hartel 2 j. z, Breestr. - P. Scholte 3 md. z. Zijdb.l. - C. W. v. Merijen 2 md. z. Brouwèrsstr. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Juni 1892des namiddags van 2—3 uur door den heer W. EZERMAN, PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. AdagioHay dn. 3. Sonate No. 4. Mendelssohn. a. Allegro com brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso en vivace. 4. a. Tr&umerei Schumann b. Albumblad R. Wagner. 5. Finale. SST Aan Geabonneerden op dit Blad cn hunne huisgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Winkeljuffr, te Rott. P. G. teg. Aug. midd. leeft. 111. goede getuig. 2. Winkoljuffr. liefst P. G. terst. te Amst. v. raodeartik., hoeden, goed verkoopat. accur. kunn. reken, en de fr. taal macht., intern of extern. 3. Handige kinderjnffr. te Zutf. teg. 1 Aug. in groot gezin.' 4. Agent v. Nederl. v. z. uitgebr. tricottaill. en phantasiehlouaanfabr. goed bek. m. d. grooth. en voorn, winkeliers. 5. Fl. act. jongmenscli als reiziger, fi. verkoo- per en welbespr. om 3ST. Holl. en Z. H. te be- reiz. teg. vergoed, v. reiak. en provis. en bij succes teg. vast sal. 6. Jongmenach 18 a 20 j. m. Jnli op kant. v. kant. en majae. bezigh., bekendh. m. h. art. ijzerw. en huisb, art. str. t. aanbev. opg. v. refer, verzoekt. 7. Colporteur om advertent, te verzamel, v. fl. weekbl. 8. Jongmenach in magaz. v. kantoorbehoeft. en lnxe-artik. intern of extern om tot winkel bediende te word. opgeleid. 9. Jongste bed. op handelskant. m. 1 Jnli, reeds eenigsz. met kantoorwerkz. bek., eenige kenn. v. tal. str. t. aanbev. opg. v. refer, ver- eischt. 10. Ongehuwd barbier in krankz. gesticht, loon ƒ200 p. jaar bov. gewone verpleg. aan meld. in pers. of m. fr. brieven. MARKTNIEUWS. Haarlem, 22 Juni. Aangevoerd en verkocht 92 stapels kaas, uitmakende 11850 kazen, wegende 22154 Kg. Hoogste prijs ƒ28. Laagste prijs per 50 Kg. Haarlem, 22 Juni. De aanvoer en prjjzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 3 koeien f 200 k f 150, 20 n. kalveren f 11— k 6,62 schapen 22,3. 10, 54 lammeren f 9,k f6,o stier o o pinken f o,k o,—3 paarden o, Schiedam, 22 Juni. Moutwijn f8,50, Jenever f14,Amst. Proef f 15,25

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3