Waarom Yves Kerbiniou niet meer wilde schaat senrijden. BINNENLAND. Oe Koninginnen in het Noorden. INGEZONDEN. Mijn broeder en ik hadden op -sus landgoed tot buurman een onverschrok ken man, Yves Kerbiniou g6heeten. was een oud zee kapitein die Da een klein kapitaaltje te hebben overgespaard, zyn rust was gaan zoeken dicht bij -de zee, die hy liefhad in het land van Êre- tagne dat hem bad zieu geboren worden. Öp zekeren winteravond gingen wgj'hem na het middagmaal bezoekeu, en na ons welbehagel^k in zyne fauteuile te hebben neergevleid, begonnen wy met onze pijpen in m de mond gezellig, te kouten. Er brandde een 'flink vuurtje in den haard, op de tafel stond een flaseh oude brandewijn., -en buiten viel de ©aeeuw u Wat een weer, kapitein zeide mijn broer George na een oogenblik van stil zwegen. wJa, lekker frisch ween," antwoordde Kerbiniou, maar wat my verwondert, is dat het <tien graden onder nul zooals nu de temperatuur is, nog sneeuwt." ,/De vy-ver te -Puvinel is dichtge vroren." //Morgen .ga ik schaatsenrijden; gaat gij dan ook mee kapitein Yves Kerbiniou stond eensklaps op, gaf een hevigen vuistslag op de tafel zoodat de «karaf stond te wandelen, en riep met een van woede verstikte stem uit //SchaatsonrydenIk schaatsenrijden Houdt gij my voor den gek, jonge vriend?" Verbaasd zagen wij hem aan na deze uitbarsting -van woede. z/Het is waar" zeide hy op -eachteren toon, terwijl hij weer gicg zitten, //gy kent myne geschiedenis niet, die droevige geschiedenis.-" Hy bewaarde een oogenblik het stil zwijgen, ongetwijfeld in droevige herin neringen verdiept, maar de weinige woor< den, die hy had geuit, prikkelden onze nieuwsgierigheid. ,-Kapitein,-" sseide ik op eenigszins on vasten toon. //Wat'is er myn jongen?" //Vertel ons .uwe geschiedenis." z/Zy ia niet erg vroolijk tenminste niet voer my." //Kapitein ik smeek er u om/' //Welnu, wanneer gy het dan zoo gaarne wilt, zal ik het n vertellen." Wy stoppen onze pijpen, zonken nog dieper weg in onze fauteuils, en de kaps tein, na eenige malen gekocht en zjjn keel geschraapt te hebben, begon aldus.: //Ondanks een vreeselyk weer viel ik in Januari 1-805 met mijn driemaster le Pluvier de haven van Kopenhagen binnen. Ik moest daar een groote lading hout innemen. Terwijl.het ruim van my schip langzamerhand werd gevuld, ging ik de kennismaking met oude vriecden weer aanknoopen, die in de stad woon den. Het was drommels-koud en men voerde my mee naar de kanalen waar verbazend druk werd schaatsen gereden. Ik moet u nog mededeeleo, myn vries den, dat tk toen een uitstekend rijder was. en dat ik er hartstochtelijk veel van hield om over het spiegelvlak te vliegen. Met vreugde bond ik dan ook de ijzers onder en vloog ^over het kanaal. Het was er zeer druk en levendig en een ieder gaf zich met vreugde over aan de geliefde uitepanniog. Na eenige malen op en neer te hebben gereden zag ik een dame die met bewonderingswaar- dige vlugheid over het gs zweefde. .Zy had verwonderlijk kleine voetjes, een bekoorlyk flguur -sn haar toilet was .prachtig.Zij droeg een manteltje van blauw laken omzoomd met zwanendons, dat de bevallige lynen van baar gestalte zeer goed deed uitkomen. Op het hoofd droeg zij een toque van wit astrakan, met op zy een blauwe veêr van de een of andere zeldzame vogel. Een dichte voile bedekte haar gelaat. Ik volgde de bekoorlyke njderee, die weldra bemerkte, dat men haar volgde en haar snelheid verdubbelde. Evenwel had ik haar spoedig ingehaald en juist toen tk baar voorbij wilde snellen en maak te zy een plotseliesge wending en liet my alleen mijn weg vervolgeD. Hierdoor nog meer geprikkeld zette ik myne vervolging voort. Ik had nu echter niet veel meer suc ces, want het was mij onmogelyk om zelfs het puntje van haar neus te zien. Weldra was zy verdwenen zonder dat ik haar spoor kon terug vinden. Een week laDg zette ik met volhar ding mijn o derzoek voort, zonder beter te slagen dan de eerste maal. Ik wendde nog een laatste poging aan om den naam te weten te komen van myn echooae onbekende. Niemand kon my hieromtrent inlichten. Behoef ik het nog te zeggen ik was verliefd, ik ver magerde Myn schip had intusschen zyne lading binnen boord, de wind was gunstig, de zee prachtig, en ik vertrok niet 1 lederen dag begaf ik my naar het kanaal, iederen dag vervolgde ik te vergeefs de ryderes, iederen dag groeide myn hartstocht voor haar aan. Op zékeren avond had ik my opge sloten in de kamer van mij a hotel vervloekte mijne dwaasheid toen men aan de deur klopte. Ik riep//binnen daar verscheen het dienstmeisje dat my een brief braent. Met onverschilligheid nam ik dien aan, maar nauwelijks had ik hem bij het lamplicht gehouden of ik beefde van ontroering. Dat lange, fijne schrift, dat elegante papier, die geheimzinnige geur.... Iets geheimzinnigs zeide my, dat de brief van haar afkomstig was. Ik bedroog mij niet. De brief was in het engelseh ge schreven en bevatte ongeveer het vol. .gende z/Mynheer, Ik heb u wel opgemerkt. Gij hebt •een zeer goeden indruk op my ge maakt. Laat deze openhartigheid u niet verwonderen, want ik ben eene atne- rikaansche, dat wil zeggen, vrij. Myne ouders willen my ten koste van alles doen huwen met een koopman in ka beljauw, maar ik wil niet. Neem my met u. ,//Ik heb reeds inlichtingen omtrent u genomen; gij hebt een goed schip, dat •iederen dag de ankera kan lichten. Morgen, Donderdagavond zal ik my te tien uur aan boord bevindeD. Uw toekomstige vrouw, Lilian Billings. toe, die ik met innigheid kuste. De lamp bescheen bare bekoorlyke, vlugge gestalte, maar zy was nog steeds gesluierd. //Lilian," zeide ik tot haar, //ik smeek, ik bid u, laat mij uwe bekoorlijke ge laatstrekken zien." Met eene bevallige armbeweging lichtte zy den dichten sluier op. Afschuwelyk Verpletterend Ik bleef in knielende houding liggen, verbijsterd, verplet. Myne verloofde was geheel zwart Lilian Billings was eene negerin Akke defJong, dite by Drach ten door een pistoolschot ernstig in het onderlijf verwond werd, is thans zoo goed als hersteld. Zooals men weet, bevindt de dader zich in voorloopige hechtenis. Uit Gramebergen wordt ge- meld Vrydag achtermiddag bewoog zich over de buurtschappen Anerveen en Holthove, onder deze gemeente, een hevige windhoos, die groote verwoestingen aan richtte, met zooveel krach', dat zelfs in een tuin alle vruchtboomen zyn ont worteld. Wat zal ik nog verder vertellen ontstond een hevig standjeen ondanks al mijn tegenspartelen was ik genoodzaakt ora met haar te huwen. Ja myce vrienden, ik huwde m8t haar te Antwerpen Myne vrouw aanbad mij Arm sohepsel! Zij stierf achttien maanden na ons huwe lijk te Havanna aan de gele koorts. Zij heeft haar rol goed gespeeld die dierbare negerin, ik had haar wel kunnen ver moorden.... //Ziedaar, waarom ik niet meer schaat- senrijd." Wij moesten bovenmonschelijke pogin gen in het werk stellen om niet in lachen uittebarsten, en kapitein Yves Kerbiniou mompelde, nog steeds in zijne herinne ringen verzonken //Ja, men begaat dikwijls domme streken, wanneer men men jong is Deze brief bracht my in verrukking. Zy zou dus mijne vrouw worden, dat bekoorlijke meisje 1 En welk een praeh- 9 naam Lilian en wat zou die koop man in kabeljauwen leelyk op zyn neas •kijken 1 Het was mij onmogelijk om te slapen. Den volgenden dag begaf ik mij vroeg tijdig aan boord, en liet een hut zoo weelderig mogelyk tot haar verblijf ia- richten. Ik gaf aan mijn verbaasden eersten stuurman de noodige bevelen en wachtte met koortsachtig ongeduld het bewuste tydstip af. Ten tien ure kwam een bootje langs boord. Ik snelde toe. Een minuut daarna had ik Lilian de hand gedrukt. „Wijs my vlug mfjn hut," zeide zij met melGdieu8e stem. Wanneer wy in volle zee zijn, kunt gij my spreken." •O mye engel! Ik geleidde haar met het inachtnemen van alle vormen die de eerbied vereischen naar haar hut. Zij sloot de deur voor myn neus dicht met een //Tot straks!" dat mij in verrukking bracht. Drie uur daarna hadden wij Elseneur Woensdag middag was de heer G. F. G. v. P., le luitenant dar artillerie, in de pyrotechnieche werkplaats te Delft bezig met het proeven nemen Van een torpedokogel. De electrisehe stroom die hy daarbij aanwendde, schijnt verkeerd uitgewerkt te hebben, althans de kogel verwondde hem ernstig aan dén arm en de buik. Wegens het vele bloedverlies werd hij onmiddellyk naar het hospitaal overgebracht. Tengevolge van den storm, welke Donderdagavond en dien nacht gewoed heeft, strandde om 7 uur naby den Hoek van Holland een schokker, M. A. 73. Niettegenstaande de wilde zee slaagde de bemanning, bestaande uit drie personen, er in het strand to bereiken. Bezuiden Egmand aan Zee strandde Vrydag in den vroegen ochtend de Hol- landsohe schoener //Menno" (kapt. Burg hout), die eene lading hout van Drammen naar Schiedam bracht. Da bemanning is met de reddingboot van Egmond aan Zee gered. Een bankiersfirma te Maas tricht ontving voor etcelyke weken ven de Banco per Industria e Commereio te Traviso een schry ven, houdende de order tot aankoop van eenige Nederlandsche fondsen, waarvoor als dekking een cheque op Engeland was bygevoegd. De ban kiersfirma kreeg echter achterdocht, en op haar verzoek werden door het parket te Maastricht langs diplomatiekan weg inlichtingen ingewonnen. Daaruit- is thans gebleken, dat èn de voornoemde Ital aan- sehe Bank èn de betrokkene van de ■cheque tot het groote gilde behooren waar mede het Diet raadzaam is in verbinding te treden. Uit Geldermalse n wordt Rechtszaken. Voor de arrond.-rechtbank te 'sHage had zich Donderdag te verantwoorden A. P. M., kassiersknecht, [beschuldigd dat hij zich f 1004.50 wederrechtelijk had toegeëigend. Beklaagde, die zich nooit aan oneerlijkheid had schuldig {gemaakt, zeido aanvankelijk dat hy het geld ver loren had, maar later bleek, dat de man in handen van zoogenaamde kwartjes vinders was gevallen die hem tot kaart spelen hadden overgehaald, na hem een glas bier te hebben aangeboden, waarin waarschijnlijk een of ander bedwelmend vocht was gedaan want na het gebruik verkeerde de man in een soort van ver suftheid. Het O. M., hoezeer ook geneigd in beklaagde een slachtoffer te zién van een paar slimme oplichters, meende dat een niet te lichte straf mocht worden opge legd en vorderde 9 maanden gevangenis straf. Uitspraak over 8 dagen. Voor het Hof te Arnhem kwamen Donderdag in hooger beroep C. W., naaister, en A. v. Emmenes, redacteur van het socialistische weekblad Voor waarts, van een vonnis der arrondisse- ment8-rechtbank aldaar, van 3 Mei 1.1. waarby ter zake van smaadschrift de eerste beklaagde tot 6 weken, de tweede tot eene maand gevangenisstrafwas veroor deeld. De eerste vervolging had plaats op aanklacht van twee ingezetenen, wier eer en goede naam doer beklaagde in een tweetal stukken in Voorwaarts was aangerand. Beklaagde bekende ook nu de feiten te hebben bedreven. De advocaat-generaal jhr. mr. Sandberg eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Aan de wed. W. was als verdediger door het bureau voor kostelooze verde diging toegewezen mr. W. F. van Meurs, die verzachtende omstandigbedeq pleitte. A. v. E. voerde evenals de vorige maal zyn eigen verdediging, die op hetzelfde neerkwam. Een paar malen moest de president hem verzoeken zich tot de zaak te bepalen. Een talryk publiek woonde de zitting by. Op 30 Juni zal het Hof uitspraak doen. De onmetelijke zee strekte zich voor ons uit. Met kloppend hart daalde ik nu af naar beaeden en klopte bescheiden aao de deur van mijne verloofde. „Binnen." zeide een zachte stem. Ik duwde de deur open en wierp my voor haar neer op de knieën. Zy strekte mij hare kleine gehandschoende handjes Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Geachte Heer Fidelio Geven de meeste uwer Haarlemmer Hal letjes OD8 iets te zien van uw geest en humor waar zeker menigeen met verlangen naar uitziet, in uw Halletje CXXXVII van Maandag 20 Juni daarentegen heeft de praktijk, en deze uitstekend eens een beurt gekregen. Daar wordt door u naar licht gevraagd in een lichtkwestie, daar wordt uw blad als een tournooiveld aangeboden ten be hoeve der strijders die een lans wenschen te breken voor en tegen het verlengen der gasconcessie, daar wordt per trompet geschal een stryder ingedaagd, Fideliol gy waart ernstigbizonder ernstigwant er wórdt gevorderd dat de strijder komt met open vizier. Vergun het my u even te zeggen, dat ge het dien stryder wel wat moeielyk hebt gemaakt als gij hem indaagt om te antwoorden op de vraag Kan de gasverbruiker zeker wezendat ah de gasprijs daalt met bijvoorbeeld 30 percent, de gasrekening ook evenredig lager wordt daar dient dunkt me op te volgen aangenomen dat de gasfabriek wordt gere construeerd en het buizennet gewijzigd. Zie zoo is de vraag voor den stryder te beantwoorden, en deugdelijk met cijfers aan te toonen. Er zijn localiteiten waar het //licht aan" en //het licht uit" gebonden is aan een reglement dat gedurende jaren van kracht blijft. Wilt ge voorbeelden Karzenen, Godshuizen enz. Welnu het is nog zoovele jaren niet geleden dat de oude gasfabriek te Am sterdam is vervangen door een nieuwe fa briek. U moet my toestaan dat ik het onder werp even laat rusten. Ik zit nog als eens een enkele maal tusschen de wielen en wel in de richting HaarlemAmster- Ik cursiveer Een aanhoudende storizL, die Donder dag en vooral Donderdagnacht daar in de omstreken woedde, heeft aan de ver schillende vruchtboomen onberekenbare schade toegebracht. Bijna alle boomgaar den liggen als bezaaid met vruchten, terwijl bovendien vele takken van de boomen zijn afgescheurd en ook andere plaatsen zijn beschadigd. Ook uit andere plaatsen zyn berichten ontvangen van schade door den wind veroorzaakt. Na moer dan dertig jaren lief en leed met elkaar gedeeld te heb ben en 23 kinderen te hebben gehad, besloten twee oude lieden te Ottarsum tescheiden. De booze elementen, die gedurende de thans verstreken dageo van het koninklijk bezoek zich trachtten los te wringeD, maar door goede geesten waren in be dwang gehouden, hebben zich Donder dagnacht ten leste ontketend om alles te verwoesten wat onder hun bereik viel, Donderdagavond stak plotseling de storm op met zulk eene hevigheid, dat wie nog op straat was, de schrik om het lijf sloeg onder het geratel van opwaaiende het gesnerp van aan flarden scheu rende vlaggen, het zwiepen en afknappen van vlaggestokkeD, het verbrijzelen en decapiteeren van eerebogen. Maar Vrij dagochtend was in de natuur weder de rust ingetreden, en brak de zon door de wolkeu om de lucht schoon te vegen. De Groningers en de tallooze bezoekers uit de omliggende provinciën, die om de wedrennen aan de Punt by te wonen, naar hier waren gekomen, voedden weder hoop, totdat te ongeveer elf uur uit de Punt de telegrafische mededeeling kwam, dat de groote tribune, geheel ontredderd was, de renbaan onder water stond, en de wedstrijd derhalve geen voortgang kon hebben. Op aller gelaat op dat der vele artillerie-officieren, die zich voor den wedstrijd hadden laten inschrijven, in de eerste piaats stond de diepste teleurstelling voor ieder dui delijk te lezen, en de bestuursleden der harddraverij vereeniging, die voor de organisatie van het feest zich weken achtereen de grootste moeite en enorme kosten hadden getroosten de dames voor wie het prikkelend schouwspel van eenen paardenwedren een ongeëvenaard genot aanbiedt I en de kleine Koningin die, zoo jong als ze is, in deze hare eekse niet verloochent, en van wie het bekend is, dat zy eene aangeboren liefde bezit voor dieren, vooral voor paarden Met haar had men nog het meest te doen. Het eerste woord der Koningin- regentes op het vernemen van de tijding was da i ook „Welk eene teleurstelling voor Hare Majesteit." En aan myn zegsman vertelde zy, hoe hare dochter zich op het bezoek aan de wedrennen reeds dagen laog had gespitst, h'öe het haar grootste genoegen is dieren op te kweeken en vogels te verzorgen, en dat zij al de paarden uit den koninklijken stal by name kent. De Koningin-regentes wilde daarom al konden dan de wedrennen zelve niet doorgaan liefst niet weten van een geheel afbestel en gaf als haren wensch te kennen, om toch naar het terrein te rijden en de ligging der ren baan in oogenschouw te nemen. Aan dezen wensch werd natuurlyk onmiddellyk gehoor gegeven. Des morgens te tien uur had intus schen de aubade plaats gehad door circa 5000 kinderen van alle scholen. Op de Groote Markt te zamen geko men, toog de onafzienbare stoet, bege leid door twee muziekkorpsen, Daar de Oude Boteringestraat en hield stand voor het Regoeriogshotel, waar het //Koning- innelied werd aangeheven. Het waB een indrnkwekkende betooging, die de Ko ninginnen blijkbaar zeer aangenaam was. Drie meisjes, waarvan twee bouquetten en een de programma'* aanbodeD, leer lingen van eene openbare gemeenteschool, van eene katholieke en eene christelijke school, werden ten paleize genoodigd en vertoefden eenige oogenblikken in het ge zelschap der Koninginnen. Een aardig feit greep plaats toen Hare Majesteiten op het bordes stonden. De Regentes bemerkte namelijk onder het publiek den heer Schram de Jong, direc teur van gemeentewerken, thans tijdelyk hoofd der gemeentepolitie, en op verschil lend ander gebied steeds met y ver werk zaam ten bate der burgerij. Jhr. de Ranitz kreeg de opdracht den heer De Jong by Hare Majesteit te ontbieden waar hem in de meest waardeerende be woordingen mededeeling werd gedaan van zyne benoeming in de orde van Oranje- Nassau. Na de aubade bracht de Koningin- Regentes, dezen keer niet vergezeld van de Koningin, bezoeken aan het Kinder ziekenhuis en het Toe ,luehtsoord voor behoeftigen. Behalve de heer Schram de Jon; nog benoemd tot ridder der orde van Oranje Nassau jhr. Verbeijen, president der sociëteit //Harmonie." Tot broeder in de orde van den Nederlandscben Leeuw benoemd de luitenant-adjudant der dienstdoende schutterij Peters. Voor het station de Punt reden de Koninginnen naar de renbaan. Zij wer den aan den ingang ontvangen door het dageiijksch bestuur uit de commissie voor da hardravery. De heer Helder voorzitter, verwelkomde HH. MM. er vroeg de Koningin-Regentes verlof aan Koningin Wilhelmina, ter nagedachtenis van dit bezoek aan de renbaan, te mogen aan bieden een album met photographieën, betrekking hebbende op het verblyf van HH. MM. in het Noorden. Nadat de vergunning gaarne verleend had de aanbieding plaats, onder voorlezing van een by het album behoo- rende oorkonde, waarin het ieit der aan bieding en de strekking van het geschenk, geboekstaafd is. Het album is gebonden in een groen fluweeien omslag, artistiek gemonteerd met zilver. Op dezen omslag prykt een wapenschild omgeven door een lauwer krans, in welks midden het wapen der harddraverij-vereenigiDg ia geciseleerd, gedekt door de vereenigde wapen3 van Groningen, Friesland en Drente. Onder dam en omgekeerd. De spoorrytuigen loopen zoo rustig dat men gemakkelijk wat lezen kannu dat doe ik dan ook vaak. Hoe interessant mijn lectuur ook zij, tegen dat do trein de gasfabriek van Amsterdam zal voorbijsnellen, word ik afgetrokken. Op dat terrein beerscht zulk een orde, netheid en regelmaat dat het bepaald een lust is om te zien. Het vuil wordt daar zelfs net opgestapeld, en dat op zulk een omvangrijk terrein Ik zal zelden na laten om wanneer ik dat zie, hardop of in gedachte den directeur daarvoor mijn compliment te maken. Ik spoorde zooe7en in gedachte voorby dat terrein en mijne pen scheen niet verder te willen alvorens mijn indrnk te hebben neergeschreven. Ik kan nu het onderwerp wel weer vervolgen. Wy waren gebleven op het punt dat de oude gasfabriek te Amsterdam door een nieuwe gasfabriek is vervangen, Die oude gasfabriek is toen gereconstru eerd en het buizennèt is gewijzigd. Als nu de strijder door U ingedaagd, met cyfers aantooDt dat voor de lokalen waar //het licht aan" en #het licht uit" aan een reglement is verbonden de gas- rekening van de oude en de nieuwe gas fabriek geen noemenswaardig verschil opleveren, dan zult U toch wel tevreden zyn want dan is het zoo goed als uitge maakt dat de gasrekening alhier 30 per cent zal dalen wanneer de gasprijs met 30 percent zal zyn verminderd terwyl de fabriek zal zyn gereconstrueerd en kei buizentiet gewijzigd Zoo komt men op een zuiver terrein. Ik kan mij best voorstellen dat de gas- verbruiker snakt naar reductie. Kan de ingedaagde stryder dat bewijs in cyfers niet onomstootelyk leveren of wil hy dat niet deen omdat die cy fers zouden aantoonen dat de gas re kening voor de gezegde lokalen de nieuwe gasfabriek belangryk hooger was dan bij de oudo gasfabriek dan kan de ga6gebruiker strydende voor de verlenging der concessie gerust zyn lans opbergen. In het tegenovergestelde geval zal hij zyn lans van een nieuwe punt kunnen voor zien. Myn waarde Fidelio wat waart ge praktisch nadat men U gezegd had;" de winkeliers moesten onderling een maat schappij oprichten tot verlichting met petroleum en hunne winkels daarmee verlichten, zy moesten menschen aanstel len die iederen morgen de lampen halen, ze schoonmaken, en weer terugbrengen, toen U daartegen bezwaren maakte. Er was meer dan U aanvoerde. Yoor een zestal jaren geleden heeft men in Amsterdam zulk een maatschappij opgericht met een kapitaal van f 100.000; de klachten bleven niet uit en eindelijk werd de onmogelijkheid ingezien om ieder te voldoen. Dat loopen, dragen en ryden met gevulde lampen was niet bevorderlijk aan de reinheid der lampen. De directie gaf zich moeite geneeg. Uw zegsman zal misschien willen aanvoeren: maar niet praktisch gonoeg. Het is best mogelyk. Mijne ervaring in het klein op dit punt alhier, dwingt my U te zoggen: dat ik nog niets geen plan heb om my voor dat werk aan te bevelen. J. A. BAKKER, Kenaupark II.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 6