BINNENLAND. Ds Koninginnen in het Naordan. tomen later toch. Spreker geloott dat de inschrijvers bij zijne firma op een paar kleinere na, hunne inschrijving zullen handhaven. De Voorz. merkt nog op, dat het water in deze bron eenig is in Europa. De bron in de Haarlemmermeer is de eenige, die staalwater geeft met keukenzout. Na nog eenige discussie leest de Voorz. eene verklaring voor, door het Comité opgemaakt ter ondetteekening, luidende aldus: „De ondergeteek enden allen inschrij vers op de ie serie in de op te richten Naamiooze Yennootschap Maatschappij tot Exploitatie der Staalwaterbronncn, te vestigen te Haarlem, volgens het door het voorloopig Comité uitgegeven pros pectus, gedagteekend 14 Mei 1892. Overwegende, dat de ie serie niet is volteekend en het in de gegeven omstandigheden .wenschelijk is de Maatschappij zij het ook met minder gestort kapitaal op te richten, ten einde te beginnen met het water in de Haar lemmermeer te exploiteereo en zoo doende zekerheid te verkrijgen, dat bedoeld staalwater voldoenden ingang vindt en de exploitatie bevredigende financieele resultaten afwerpt, om eerst daarna over te gaan tot de leiding vau het water, buiten de perceelen waarin de bronnen zich bevinden en de op lichting en exploitatie der henoodigde gebouwen verklaren zich bij deze tot vermeld doel te vereenigen en in die Maat schappij deel te nemen voor de bedra gen, achter ieders naam gesteld." Van de aanwezige aandeelhouders verklaarden een aantal zich bereid hunne inschrijving ook voor dit nieuwe plan gestand te doen; zij vertegenwoor digden een som van 87000 gulden. Daar een groot aantal ioschrg vers van wie men met reden verwacht dat zij hunne inschrijving gestand zullen doen, niet aanwezig waren, kan men met zekerheid zeggen dat het plan der sub-commissie zal worden uitgevoerd. (Zaterdagavond deelden wij dit resul taat der vergadering reeds per bulletin mede. Door goed weer begunstigd had Zon dag in het duin te O verveen de schiet wedstrijd plaats, uitgeschreven door de vereeniging tot verhooging van 's lands weerbaarheid „Voor Vaderland en Ko ning" alhier, welke werd gehouden ter gelegenheid van haar vijf en twintig jarig bestaan. Deze vereeniging is op gericht in 1866 en het bestuur is sa mengesteld uit de heerenJ. Vink, K. F. van Maas, G. C. Merens, J. Wijdoo- gen, D. Teekens en H. van Daalen, terwijl zij 32 leden telt, Uitgenoodigd tot den wedstrijd waren de schietvereeeïgingeu „Willem IIIf' „Vicit Vim Virtus", te Haarlem, de vereeniging „de Bl'nkert" te O verveen de officieren en het kader onderofficie ren der schutterij en van bet leger te Haarlem in garnizoen, de volontairs der Militaire School, Afdeeling Haarlem van den Bond van oud-onderofficieren en de contribueerende en oud-leden der feestgevende vereeniging. Aan den korpswedstrijd op 150 meter met militair geweer, werd door zeven vereenigingen deelgenomen, ieder ver tegenwoordigd door 5 leden, met ieder 5 schoten. De uitslag was als volgt: Schietver- eeniging „Willem III" 204 punten ie prijs, verguld zilveren medaille, schut ters de heerenA. Smits, F. Grippeling, F. W. Balabréga, F. M. G. Balabiéga en P. van Rhijn. De onderofficieren van de dd. schut terij te Haarlem 202 punten, 20 prijs, zilveren medaille, schutters de heeren H. A. Balabréga, M. Kokkelkoren, A. F. J. C. Gosler, C. L. Batens en H, J. Tb. Orth. Door bovengenoemden werd de vorige week bij den schietwedstrijd te Hoorn eeD 10 prijs behaald. De volontairs der militaire school alhier, 188 punten, 3e prijs, bronzen medaille, schutters de heerende Vink, Kruyt, Leas, Schinkel en le Clercq. Verder behaalde de Vereeniging „Voor KoDing en Vaderland" 184 punten, de kaierbond van de schutterij 183 punten, de boud van Oud-onderofficie- 182 punten, en het kader van de onderofficieren 3a bat. 4e reg. 146 punten Voor den personeelen wedstrijd waren uitgeloofd 16 prijzen bestaande in kunst voorwerpen, benevens voor de eerste drie prijswinners een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille De uitslag hiervan was als volgt: W. J. Pot de Vin 1° prijs met 57 punten van de te behalen 60 punten in 5 schotenJ. Wijdoogen, 2e prijs met 52 p., F. A. Boeree 3* pr-, met 51 p., F. W. R. Grippeling 40 pr. met 51 p. A. C. Blakker, 5e pr. met 49 p., R. de Raat 60 pr. met 49 p., P. vaa Rhijn 70 pr. met 45 p., A. C. Balabréga 8e pr. met 45 p., Brandt 9= pr. met 44 p., H. A. Balabréga 100 pr., met 44 Pieterse 110 pr., met 44 p, M. A. Paap 12e pr. met 44 p., A. Zuurendonk 13e pr. met 44 p., A. Smits 140 pr. met 43 p., J. W. de Jager 15 pr. met 43 p. en H. van Daalen 16e pr. met 42 P- Aan den wedstrijd op de vrije baan, waarvoor als prijzen de inleggelden wa ren uitgeloofd werd levendig deelge nomen, en de uitslag was, dac de eerste prijs werd behaald door den heer A. Smits, met 49 pde 2e door F. Grip peling met 49 p. de 30 door Abern met 48 p., de 4e door F. A. Boeree met 47 p. de 5e door M. A. Paap met 46 p. de 6e door J. Droste met 45 p., terwijl het deD heer A. Smits nog gelukte een verguld zilveren medaille te verwerven als rozenprys, daar door hem in 2 seriën van 5 schoten de meeste rozen waren getroffen. Voor den wedstrijd met flobertgeweer afstand 15 meter, waren drie prijzen uitgeloofd, bestaande in de inleggelden, welke werden behaaid door de heeren: J. Aartsen, kap. van Taarel, en de Bont. De drie prijswinners voor den wed strijd met flobeitbuks, afstand 12 meter, waren de heerenP. van Rhijn, A. C. Balabréga en A. Smits; prijzen weer de inleggelden. Door de groote deelneming aan de verschillende wedstrijden was het al tamelijk laat geworden, en was de wed strijd des morgens tusschen 9 en io begonnen laat in den namiddag afge- loopeD, zoodat de prijsuitdeeling eerst te kwartier voor zeven kon plaats heb ben. De prijzen werden door den se cretaris der vereeniging „Voor Vader land en Koning" den heer G. C. Merens, met een hartelijken toespraak in den bes'cuurstent op het duin uitgereikt. Door een der prijswinners. den heer F. Grip peling werd hulde gebracht aan den heer G. C. Merens, de ziel van dit feest niet alleen, maar ook van de vereeni ging, daar hij van haar stichting at, zijne krachten aan de schietvereeniging ten beste heeft gegeven. Met luide in stemming werden deze woorden door de aanwezigen begroet. De Tooneelvereeniging „Door Inspan ning Uitspanning" hield Zaterdagavond feest in den Schouwburg ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, een feit dat ongetwijfeld wel waard is herdacht te worden, daar maar al te dikwijls dergelijke vereenigingen binnen zulk een tijdperk bij gebrek aan levenskrachten wegsterven. Dit is met deze vereeniging niet het geval. In Juni 1872 opgericht, verkeert zij nu na twintig jaren nog ia bloeienden toesi&nÜi Het programma voor dezen feestavond was zeer uitgebreid. Na een feestcantate wond trad de president van de vereeniging,1 De de heer H. Janse voorwaarts om een welkomstgroet uit brengen. Voor hem was de herdenking van het twintigjarig bestaan zeer zeker een gewichtig feit, daar hij van de oprichting al het presidium heeft waargenomen. Na een uitvoerige toespraak waarin de heer Janse de geschiedenis van deze too- neelvereenigiDg besprak en mededeelde, hoe zij in staat was gesteld bij som mige gelegenheden financieelen steun te verschaffen, daar waar dit noodig was, werd door een lid van de tooneêl- vereeniging „Melpomene en Thalia" alhier, met een toespraak namens laatst genoemde vereeniging een krans aan geboden. "Nog meer verrassingen waren evenwel der feestvierende vereeniging bereid. Het achterscherm van het tooneel ging op, en een fraai vaaadel werd zichtbaar dat namens de commissie, gevormd uit eereleden, kunstlievende ieden en donateurs van „Door Inspan ning Uitspanning", onder een hartelijken toespraak werd aangeboden. Verder werd door den costumier ook nog een krans aangeboden. Bij monde van den president werden deze geschenken met een hartelijk woord van dank aanvaard. Hierna werd door drie dames een „Hulde aan de Leden" gezongen, waarna eeu allegorische voor stelling werd gegeven, voorstellende acht goden en godinnen der Muze door de Nederlandsche Maagd beschermd, het welk door de werkelijk fraaie kleeding een zeer aardig effect maakte. Daarna werden twee tooneelstukjes opgevoerd, „Vergiffenis", tooneelspel in een bedrijf en „Hat geheim van mevrouw", blijspel in een bedrijf, welke zeer goed volde den en afgewisseld werden door eenige stukjes muziek. Het bal dat hierna volgde werd af gewisseld door een rozengalop, een tom bola, mastklimmen, st<-floopen en zak- loopen. waarvoor prijzen waren uitge loofd, zoodat ongetwijfeld alle moeite was gedaan, om de genoodigden door velerlei afwisseling een aangenaam feest te bezorgen. Nu en dan wordt ons gevraagd, hoe het staat met de instructie in de zaak van den moord op de weduwen Stokman en Bekkers. Uit goede bron vernemen wij, dat de justitie de instructie in deze zaak heeft gesloten tot tijd en wijle een bizondere gebeurtenis nieuw licht over de zaak verspreidt, en aanleiding geeft de instructie te heropenen. De heer J. A. Bakker verzoekt ons melding te maken van een paar recti- ficatiëa in zijn stuk, geplaatst in ons vorig nummer. In den 7^en regel van de eerste kolom staat „uitstekend", moet zijn uitsluitend terwijl men zal begrepen hebben dat het woord „karzenen" 16de regel der 2e kolom, kazernen moet zyn. Zondagmorgen heeft aan het Cen traalstation te Amsterdam een spoor wegongeluk plaats gehad. Trein 60 uit Zandvoort, welke te 8.44 G. T. Haar lem verlaat is door het weigeren van het Westinghouse-remtoestel op trein 206 van den Oosterspoorweg geloopen, welke aan het ia perron van het Cen traalstation stilstond. De conducteurs, welke het gevaar, dat dreigde zagen, sprongen van den trein zonder letsel te bekomen. Even geluk kig kwam de machinist er af, die op de locomotief bleef. Door den hevigen schok werden twaalf passagiers meer of minder ernstig gekwetst, sommigen in wendig vooral werden door het breken van de glasruiten vele kwetsuren aan het gelaat toegebracht. De meeste passa giers waren uit Zandvoort, uit Haarlem werd naar wij vernemen niemand ge trein uit Zandvoort hebben het meest geleden, daar zij op de locomotief volgden, de tender werd geheel in de hoogte gedrukt. De treia, die het onge luk veroorzaakte kon onmiddellijk terug- stoomen, zoodat de dienst niet belang rijk weid vertraagd. De hëcr P. van Brederode, Schachel- straat alhier, welke zich in den bewus- ten trein bevond, vertelt ons omtrent het ongeval het volgende: ^Bij het station gekomen stak ik mijn- hoofd uit het portier, daar ik door een bloedverwant zou worden afgehaald. Weldra had ik dezen, op het perron wachtende in het oog gekregen, die mij echter met ontsteld gelaat met krachtige gebaren beduidde, om mijn hoofd binnen te halen. Ook de chef deed mij dezelfde waarschuwing. Nau welijks had ik onwillekeurig hieraan gehoor gegeven, of de botsing vond plaats. Ik gevoelde een hevigen schok en werd naar den overkant van den waggon geslingerd, zonder evenwel letsel te bekomen. Door den schrik was ik een oogenblik zoo verbijsterd, dat ik na het station achter mg te hebben, mij volstrekt niet kon herinneren, op welke wijze ik den trein had verlaten." Aan het station werd de eerste ge neeskundige hulp verleend, door de J. A. L. Coenen en J. M. doctoren Fuchs. Door de politie te Halfweg zijn aangehouden en gevankelijk naar Haar lem overgebracht F. Prios en H. J. van Lonkhuizen, die te Haarlem oplichterij hadden gepleegd en eerst jl. Zaterdag uit het huis van arrest waren ontslagen. Op den dag van het Zendiagsleest stoppen aan de halte „Mannenpad" behalve de feest- en locaaltreinen nog de treinen 5, 25, 33 en 45 van Am sterdam en 4, 16 en 34 van Leiden. rijtuigen derde klasse van den De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zil Donderdag 30 dezer niet plaats hebben. De directie der Exploitatie maatschappij heeft bepaald, dat ambte naren, die reeds het examen voor goederenklerk 3e klasse met gunstig ge volg hebben afgelegd, doch nog niet konden aangesteld worden, omdat zij nog niet aan het examen gedeelte B van surnumerair hadden voldaan, alsnog tot goederen klerk 3e klasse zullen worden benoemd, zoodra zij voor bedoeld ge deelte B zijn geslaagd, mits dit vóór Januari 1894 geschiede. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, dr. J. J. van Toorenenbergen, hoogleeraar in de godgeleerdheid, wegens bereikten zeven tigjarigen leeftijd, een eervol outslag te verleenen en, mede als erkenning voor de belaogrijke diensten door hem aan de universiteit bewezen, hem een pensioen te verleenen van f 2500 's jaars. Uit Enkhuizen meldt men: Bij den storm, die Donderdag plot seling opstak, waren vele onzer vis- schersvaartuigen op zee. Daar zij niet spoedig genoeg eene haven konden bereiken, leden sommige belangrijke schade. Vooral de schuiten E. H. 21 en E. R. 30 hebben vee), geleden; de eerste verloor op de Noordzee den mastda tweede liep de haven binnen met verlies van zeilen en een zwaard. In den nacht van 23 op 24 dezer werden te Leiden aangehouden twee jeugdige snuiters, de oudste is 15 jaar, die gewapend met hengels en wur- menbak, benevens een half fleschje je never, in de omstreken van Leiden wilden gaan visschen. Daar beiden te 's Hage tehuis behoorden, [zijn zij onder politiegeleide derwaarts overgebracht, waarbij bleek dat het op den oudste bevonden geld ad 13 afkomstig was van een som ad ƒ23, door hem ten nadeele van eenen schipper ontvreemd, welk feit door hem te Schiedam is ge pleegd. Uit Arnhem wordt gemeld, dat de spoorwegbrug bij Westerveort, die 'onvoldoende moet zijn, weldra zal worden vervangen door een nieuwe, welke veel hooger komt te liggen. Een deel vaa het fort zal dan vervallen. Te Utrecht is Vr ij dagraid- dag overleden de generaal-majoor Van Teyn, van het O. -I. leger, ridder 30 kl. van de Militaire Willemsorde. Laatst gouverneur in Atjeh, heeft hij een eer volle loopbaan achter zich, waarin hij het land gewichtige dieasten heeft be wezen. Pas in den aanvang dezes jaars was hij in het vaderland teruggekeerd. Heden heeft met militaire eer de teraardebestelling plaats gehad. Alle gerechtigden tot het dragen van de Militaire Willemsorde zijn daarbij uit genoodigd. Vrijdag namiddag is op de Boven-Waal bij de Groeulanden het schip Mariagevoerd door schipper J. Beekman, thuis behoorende te Oude Tonge, door aanvaring van eene sleep- stoomboot, gezonken. De opvarenden, waaronder de vrouw van den schipper met 6 kinderen, werden met moeite ge« red. Het schip was geladen met steen kolen. Bij deze ramp is ook nog een som van nagenoeg /400 verloren gegaan Het schip was niet geassureerd. Te H o o g e v e e n i s Z a t e r d ag bericht ontvangen, dat Karst Kieine, schipper, te Hoogeveen thuis behooren de, van zijn vaartuig nabij Zalt-Bommel in de Waal geraakt is en verdronken, Zijn lijk moet nog niet zijn gevonden. Vrijdag nacht, ongeveer tien minuten voor éen, weerklonk te Groningen boven het feestgewoel in de straten het brandsignaal van den toren, een teeken, dat er een uitslaande brand uitgebroken was. Dit maal was het een zeer hevige. Het was de sigarenfabriek van den heer Talens aan den Coehoorn- singel, die, toen de brandweer ter plaatse verscheen, aau de achterzijde reeds in vlam stond. De vlammen, die het dak van het betrekkelijk nog nieuwe, zeer hooge gebouw uitsloegen, vonden natuurlijk ruim en krachtig voedsel in de fabriek aanwezige grondstoffen. De fabriek is bijna geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De leden van het muziek- korps der dd. schutterij te Bols ward hebben eenparig hun ontslag ingediend, de kapelmeester met ingang van 1 Juli a. s. De reden moet gelegen zijn in minder goede verstandhoudiog tusschen den kapelmeester en de officieren der schutterij. Van een te Enschede in de haven liggend tjalkschip viel Vrydag de dienstmeid over boord. De vrouw sprong haar na, de schipper, dit ziende, ging denzelfden weg, gevolgd door zijn zoon en den knecht. Daar de mannen goed konden zwemmen, was het vijftal spoe dig weder binnen boord. Bij den Vrijdag in het goevernements- huis te Groningen gehouden maaltijd, sprak de Koningin-Regentes het vol gende „Ik gevoel behoefte, voor Ik de pro vincie Groningen verlaat, u mijnheer de Commissaris, hartelijk dank te zeggen Langzame en zwakke voetstappen deden zich hooren in de gang en de deur werd geopend door eene vrouw, ongetwijfeld reeds boven de zestig jaar. Dick stond op om haar te begroeten. „Ik ben de weduwe Green; gaat u zitten, mijnheer," zeide zij. Dick ging weer zitten en de oude vrouw nam plaats in een leuningstoel naast hem. „Ik moet u mijne verontschuldigingen maken, dat ik u kom lastig vallen," zeide Dick, „maar ik zou u gaarne eenige vragen willen doen over iets, dat in dit huis is gebeurd, langer dan der tig jaar geleden." „Dertig jaar geledenDat is een lange tyd, jonge man, nog voordat gij zijt geboren, denk ik. Mijn geheugen is nu niet zoo goed meer, maar als ik kan zal ik uwe vragen beantwoorden." „Herinnert gij u ook een vrouw, die hier in 1837 een paar weken heelt gelogeerd, en toen trouwde, waarna...." „Of ik mij dat zonderlinge huwelijk nog herinnerDat zon ik denken, mijnheer. Menig uurtje heb ik er in deze kamer over zitten denken en mijne hersens daarmee gepijnigd. Juffrouw Kidd, die dame, had voor eenige weken bij mij haar intrek genomen, om dan in onze kerk te huwen, en zij was maar wat een mooie vrouw. Op den morgen van het huwelijk kwam eenige uren voor dat zij naar de kerk zouden gaan haar verloofde hier. Zijn bagage kwam later. Die werd door den vrachtrijder van den trein gehaald." „Bagage „Ja, mijnheer, juffrouw Kidd zeide, dat zij niet alleen kalm hun huwelijk, maar ook kalm de wittebroodsweken zouden vie ren; zij hadden dus bepaald om die hier gedeeltelijk door te brengen» Die heer.,.." „Hij was mijn oom," zeide Dick. „Is het waar, mijnheer zeide de oude vrouw, en er kwam een glans in hare oogen, terwijl hare geheele houding veranderde. Hst dertig jaar lang gekoesterd verlangen om de geschiedenis van dat zonderlinge huwelijk te vernemen, scheen haar nu te beheerschen. „En wat was hij een flinke man. Die mijnheer kon met kalmte zijn leed dragen. Nu, mijnheer, uw oom en de dame wandelden kalm naar de kerk, en daar zij mij als getuige noodig hadden, verzocht ik een mijner buren om tot onzen terugkeer op ons huis te passen. Het is zoo dicht bij, mynheer." Dick knikte toestemmend. „Zoodra de plechtigheid voorbij was, ging ik haastig terug om hen te kunnen ontvangen. Mijn buurman stond reeds in de deur en zeide, dat er een heer in de spreekkamer was. Ik liep naar binnen zonder mijn hoed af te zetten, en daar zat hg op die plaats daar in den hoek, waar nu die stoel staat." „Kunt gy mij zijn uiterlijk beschrijven?" „Ja wel, mijnheer. Hij was een leelijke man, kort en breed geschouderd. Hij had zwart haar, zwarte wenkbrauwen en een snede dwars over zijn neus." „En wat zeide hij „Hij stond op toen ik binnenkwam, en vroeg of juffrouw Kidd bij mij woonde. Ja, vroeger juffrouw Kidd, maar nu mevrouw Honeyman, zeide ik tot hem. Er verspreidde zich een verre van aangename trek op zijn gelaat, en ik geloof, mijnheer, dat hij een heel leelijk woord gebruikte. Tenminste zoo klonk het mij in de ooren, maar ik verstond het niet goed." „Is zij weer getrouwd?" vroeg hij. Ja, mijnheer," zeide ik, „vanmorgen, ik kom juist uit de kerk, over een minuut zullen zij wel hier zijn, het getrouwde paar, zoo gelukkig als twee tortelduifjes." „Als twee duivels! Neem mij niet kwalijk, mynheer, maar ik weet zeker, dat hij dat uitriep; juist zag ik hen buiten aankomen. Nog voor dat ik een woord kon spreken, stonden zij reeds bij de deur van dit vertrek." „En gij hebt niets meer gehoord „Zeker, mijnheer, ik hoorde hooge woorden en uitroepen alsof zij twist hadden, en ik hoorde iemand den naam Sasan uitspreken, dat was tegen de dame, en daarna den naam van den anderen man, die Guy scheen te zijn. Ten laatste werd de deur geopend en ging de dame naar boven om zooals ik later bemerkte haar koffer te pakken; daarna kwam die leelijke man naar Duiten uw oom alleen in de spreekkamer achterlatende. Zij spraken geen van beiden meer een woord met uw oom en kwamen ook niet meer in de kamer waar hij was. De vreemdeling kwam weidia weer teiug met een rijtuig, en vertrok daarmee met de dame en haar bagage. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2