NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang Donderdag 30 Juni 1892: No. 2756. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Prefflieplaat DE NACHTWACHT, STADSNIEUWS. BIN N E N L A N D, FEUILLETON. II lilllfMl VAN B0S1GB0Y1. HAARLEM DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenj1,S0 Franco door het geheele Bijk, per 3 aewmdea 1,85. Geïllustreerd Zondagebled 3 0,30. Afzonderlijke nummert0,05: Dit blad veraohfjnt degelijk», beheW. op Zon- e» Feeetdagea. BnretnKlei». Hootrtmt No. 9, Heerlen». Telefeeaauuaer 131. ral 15 regelt 50 Geste; iedere regel meer 10 Cents. Groete letter* bsw plaetendmte, Bij Aheanemrst esaxieslijk rabat! Abosnemenlea ra AdT.rtetiisïm worde» aaKgeaotaes doet oase age»tra es door ell. beskkeadelerra ra eonrestkrit Direotonr<Uitgever 1 O. FJllIHOOKi Hoof dag min voor M BuittnlandComtofnit Obérvlv iv fuilitM Mirufirv tg I, DJMS3 f Cvn JtM"> t JOMMI, Snot., Ittft llUi Jmintrf Mutimariru naar REMBRANDT. Op de 4e bladzijde van dit nummer vindt men de BON, tegen algitte waar van men op de bekende voorwaarden bovengenoemde keurige Premie kan bekomen. jp—- TeveDS wordt er de aandacht op gevestigd, dat uitsluitend voor Ge- abo.neerdeu op HAARLEM'S DAG BLAD deze Premie te verkrijgen is eo dat aan geen Geabonneerde meer dan een Ex. kan worden afgeleverd, daar de voorraad zeer beperkt is. Dl Directeur-Uitgever, J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 29 Juni 1892. In zake de heffiDg van schoolgeld van kinderen uit de omliggende ge meenten, alhier een der inrichtingen van onderwijs bezoekende, is door het ge meentebestuur een schrijven gericht aan de besturen dier gemeenten met verzoek hieromtrent een voorstel te doen. Er is in den laatsten tijd in onze stad eene stiooming waar te nemen, die ons voeren wil tot geregelde beschou wing en w.iardeering van voorname meesters op het gebied van schilder kunst. Tot dusverre werd aan dergelijke uitstalling in Haarlem weinig gedaan, except de loffelijke pogingen van een tweetal boekhandelaars, de heeren Rookmaaker en frail, die nu en dan een schilderstukje in hun etalage ten toon stelden. In den laatsten tiid hebben wij gehad de tentoonstelling in Felix Favore, de expositie van Toorops eigenaardige werken door den Haarleraschen Boek en Muziekhandel en thans weDschen wij de aandacht van onze lezers te vestigen op den kunsthandel van den heer D. J. vr.n der Wilk, Groote Hout straat 105, die na eene maandenlange onderhandeling er eindelijk in geslaagd is, zich de geregelde toezending van stukken onzer eerste nederlandsche mees ters te verzekeren, welke hij telkens gedurende een zeker tijdsverloop in een zijner winkelkasten zal exposeeren. Op dit oogenblik staat vc©r het ven ster een aquarel van onzen bekenden Eerelman. Het is een tijgerkop, op levensgrootte, prachtig geteekend, valsch- wreed te voorschijn komende uit den donkeren fond, geacheveerd maar toch niet te veel als pient behandeld. Een fraaie fransche vergulde lijst doet de aquarel scherp uitkomen. Het denkbeeld van den heer Van der Wilk komt ons zeer gelukkig voor. Eene permanente tentoonstelling kan niet anders dan de liefde voor de kuDst opwekken, en wij zouden niet weten waarom in onze stad, die terecht een goeden naam heeft op muzikaal gebied, ook de schilderkunst niet wat meer zou kunnen inburgeren, dan het haar tot nu tce is gelukt. Want de stukken zijn te koop en Haarlem heeft er nooit voor bekend gestaaD, dat men er spoedig in de beurs tast voor een schilderij. Wanneer deze expositie daarin verandering weet te brengeD, dan zal de heer Van der Wilk door zijne tentoonstelling niet enkel de kunstliefhebbers, maar ook de kunste naars aan zich hebben verplicht. De namen van de tentoongestelde stukken zullen door ons geregeld wor den vermeld. Naar wij vernemen, heelt zich hier ter stede eene Commissie geconstitueerd, met het doel om gelden te verzamelen tot bijdrage in de kosten van oprichting van een standbeeld voor Columbus te Calvi. Voorzitter dier Commissie is de heer P. Dyserinck, terwijl zij verder, alfabe tisch gerangschikt, bestaat uit de heeren M. C. Braat, Jobs. de Breuk, G. J. van Dieren Bijvoet, mrs. A. J. Enschedé en Joh. Ensohedé Jr., J. Tnunnissen, dr. E. van der Ven en A. van der Voort Azn. Dezer dagen zal per circulaire de steun der ingezetenen voor gemeld doel worden ingeroepen. In zake het geschil tusschen het ka tholieke armbestuur te Hillegom en schipper van Cleef over de tolheffing op de Hillegommerbeek is Dinsdag door de Techtbank alhier vonnis gewezen. Het recht tot het heffen van tol werd erkend zoodat den eischer door de recht bank zijn eisch werd ontzegd en h\j tot de kosten werd veroordeeld. Nu het zeker is, dal de onderneming van de Staalwateibronnen in de Haar lemmermeer wordt doorgezet, meen den wij dat het oogenblik daar was, om eens een kijkje te nemen bij dc Staalbron zelve. Niet om de mededee- lingen van het comité daaromtrent te controleeren ieder is van de betrouw baarheid daarvan overtuigd,maar om eens j tevreden is met de poespas, die wij er met eigen oogen die fameuse bron te beschouwen, die in de toekomst Haar lem's bloei zal verhoogen en die nu reeds voor tal van zieken en zwakken een uitstekend geneesmiddel is. De hoeve „d'Yser Rinck", waarop de bronnen gelegen zijn, bevindt zich aan den IJweg bij den Spaarndammer- weg. Van Haarlem af is ze ongeveer ande-half uur gaans verwijderd en wie ia deze dagen bezoeken wil, zal daarom wel doen met een rijtuig te laten inspannen, want hoewel hier en daar eenig lommer te ontdekken is, het grootste gedeelte van den weg is overgeleverd aan de ve;zengende zon nestralen. Langs de Zomervaait, de Ringvaart, het fort de Lie komt rnen aan den eindeloozen rechten Spaarndammerweg, wiens eentonigheid alleen gebroken wordt door eenige zijwegen. De tweede daarvan is de IJweg, waaraan de boer derij van dt bronnen is gelegen. D' Yzer Rinck, vroeger toebehoorende aan de familie Dyserinck, thans nog het eigendom van eea der leden dier familie, mevrouw de weduwe Tromp zal den eersten Juli toebehooieu aan de maat schappij tot Exploitatie der Staalwater- bronnen, die naar met een som van 35000 gulden betaalt. Het ïs een plaats vau 120 bunders en de tegenwoordige huurderM. Kampershoudt er 14 koeien op. Wanneer men het erf betreedt kijkt men rond naar de bron. Waar is zij toch Een bron, die ons al zoolang bezighoudt, moet toch wel dadelijk in het oog vallen. Och neen. Ge ziet naar alle kanten rond, hier is dc wel, ge staat er vlak bij. In een gemetseld ver wulf. waarvan slechts een oppervlakte van een vierkanten meier zichtbaar is, klatert het water, met een stiaal die de dikte heeft van een maDsarm, 1 egel- matig door. Heider als kristal vloeit het weg. We zullen eens een teug ervan drinken, 't Is niet lekker och, wat van den dokter komt is gewoonlijk niet heel smakelijk. En dit komt ook van den dokter, van den grooten genees meester, de Natuur, die tot aller ver- fa izing, in deze kale vlakke streek een bron heeft doen ontspringen, die een levensbron mag worden genoemd. Maar al is 't niet lekker, dat het verfrisschend is mag niet worden ont kend de lage temperatuur, die het water altijd behoudt, draagt daar veel toe bij. De koeien van „d' Yser Rinck" drin ken het met graagte en beesten zijn, helaas het is maar al te waar, veel beter beoordeelaars van wat goed voor hen is, dan wij menscheu, die het onze maag kwalijk emen, wanueer die niet brengen. Een beest is wijzerwat hem niet gGed bekomt, laat hij staan. En zonder mallen, het pleit dus voor het water, dat de koeien het gaarne dunken, maar we behoeven daar niet lang over uit te weiden, omdat we weten hoe ook reeds tal van menschen met succes het staal water hebben ge bruikt. Maandelijks heeft aan de bron het vullen plaats door den heer Loomeijer of den heer Van der Sleen. Gewoonlijk worden dan telkens 900 flesschen ge vuld. Het water is zoutig en heeft een sterken ijzersmaak. Inderdaad, de leek die de analyse niet gelooven zou, kan op de boerderij het duidelijke bewijs vinden van de groote hoeveelheid ijzer, die het water bevat. Er zijn twee wellen. De eene vooraan en de andere achter aan het huis. Beide vloeien met een regelmatige, heldere straal elk in een sloot weg en in die slooten hebben zich allengs bruinroode eilandjes, dikke korsten vaü ijzerroest gevormd, die een eigenaardigen aanblik opleveren. Een zonderlinge gewaarwording komt over ons bij het zien van deze koste lijke bronnen. Hier op dit plekje gronds, in dezen uithoek, ligt dau Haarlems toekomstOp deze schijnbaar zöo sim pele waterstralen bouwen wij de hoop voor den bloei onzer schoone stad. Ei, waarom niet Heeft niet alle grootheid een nederig begin Sedert meer dan dertig jaar stroomt dit heilbrengende water nutteloos weg in smalle modder- slooten. Er is een betere bestemming voor weggelegd zieken gezond en Haarlem groot te maken. Dat zij zoo (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.) Op Donderdag 4 Augustus zal het Leger des Heils in Nederland zijn vijfde jaarfeest vieren, en wei op het landgoed van jhr. R. A. E. Barnaert te Vogelen zang, hetwelk voor die gelegenheid door den eigenaar is afgestaan. Het feest zal het karakter hebben van eene soort van Leger des Heils-zen- dingsfeest of „Velddag", zooals men het zal noemeD. Er zullen bizondere schik kingen worden gemaakt om heilsoldaten en vrienden uit alle deelen van het land in de gelegenheid te stellen daarbij tegenwoordig te zijn. De bijeenkomsten zullen worden ge leid door verschillende officieren, som mige alleen door vrouwen. Er zal voorts eene revue over de troepen worden gehouden verder tentoonstellingen van het maatschappelijk en ander werk; er zal muziek zijn, enz. enz. Door den raad der gemeente Haar- lemmerliede c. a., zijn de plannen tot het bouwen eener school en onderwij- zerswoniüg, in de atdeeling Houtrijken Polanen, goedgekeurd, en besloten hier voor op te nemen 14 mille, tegen 3 pet. Op het Noordzeekanaal is een roei boot, waarin acht personen gezeten wareD, omgeslagenniet zonder moeite werden allen gered. Het bestuur van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft zich tot H. M. de Koningin- Regentes gewend met een adres, waarin wordt herinnerd aan hetgeen in de rede tot opening van de zitting der Staten- Generaal op 15 September van het vorige jaar is gezegd aangaande1®. leerplicht2®. maatregelen in het be lang van de veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen 30. maat regelen tot verzekering van het lot van oude en verminkte werkliedeu. Genoem de bond dringt op spoedige regeling dezer vraagstukken a;.n, en brengt onder de aandacht der regeering een en ander, van hetgeen kan worden beschouwd als algeraeene slotsom der besprekingen, in de algemeene vergadering van den bond gehouden. Afdrukken van dit adres zijn gezon den aan de ministers en de leden der Staten Generaal. Uit een Dinsdag ontvan gen telegram van onzen correspondent te Batavia blijkt, dat de vulkanische uitbarsting op het eiland Groot-Sangir, waar het Handelsblad den 25a dezer over Singapore bericht van kreeg, thans ook te Batavia bekend is. Volgens on zen berichtgever heeft de uitbarsting echter niet den 23e of enkele dagen vroeger, maar den 70a Juni jl. plaats gehad en zijn er een groot aantal men- schenlevens bij verloren gegaan. N. R. Cl. Terwijl Maandagavond de reünisten en studenten in de sociëteit „Nos Jungit Amicitia" te Amsterdam gezellig bijeen wat en en honderden op de been waren om van den tooverach- tigen aanblik te genieten, die het ver lichte paviljoen opleverde, liep tegen 11 uur een troep mannen en joDgens te hoop, die met steenen wierpen Daar de feestvierenden. De politie, die niet onvoorbereid en 13) HOOFDSTUK XI. Deze brief bracht Dick bijna tot waanzin. Hij gaf zijn hait weer lucht door het uiten van vrij forsche woorden, die veire van vleiend waren voor den persoon, dien zij betroffen. Ja, Dick was hopeloos. Hij mccht haar wel schfijven. want hij had niet beloofd om haar niet te schrijven; hij mocht echter zijn geliefde niet in haar wanhoop opzoeken, evenmin wist hij een middel om haar voor zyn neef te behoeden. Alvorens hij de brief had beantwoord, of zijne plannen had gemaakt, waarnaar hij zou handelen, ontving hij een brief van dokter Wilson, waarin deze hem verzocht, een portret van Mark Honeyman of Kidd machtig te worden en het hem op te sturen. „Ik kon het wellicht neodig heboen om daarmee zijn identiteit te kunnen bewijzen," meldde de schrijver. „öoddankriep Dick uit, „nu heeft de bedrieger ons oen wapen tegen zichzelf in handen gegeven." Hij schreef een zeer hoopvollen brief aan Lucy, waarin hij haar verzocht hem onverdeeld haar vertrouwen te schenken, en terzelfder tijd zijn mededinger zooveel mogelijk op een afstand te honden. Ook verzocht hij haar om hem dadelijk de photo- grafie te zenden, want hy geloofde, dat deze hem van veel nut zou zijn in het opsporen van Mark Kidd's verleden. Dick gaf zijn verfoeiden neef nooit een anderen naam. Dick ontving het portret en zond het oogenblikkelijk op aan dokter Wilson. Des Zaterdagnamiddags begaf hij zich ook naar den dokter, die woonde Sundoron Street, Lowchester. HOOFDSTUK XII. Tom De trein, die Dick zoo snel van Waterborough naar Lowches ter vervoerde, bracht ook Mark even snel naar dezelfde be stemming. De jonge maünen waren het zich volstrekt niet bewust, dat zij een en hetzelfde doel hadden. Dit werd in zekeren zin ver oorzaakt door het verschil van klasse, dat bestond. Mark reisde eerste klasse, terwijl Dick blijde genoeg mocht zijn recht te heb ben op een plaatsje in de derde klasse. Toen zij in de stad waren aangekomen sloegen zy ieder eene verschillende richting in, zoodat de beide reizigers spoedig inde drukke stad van elkaar waren gescheiden, alsof zij nooit achter dezelfde locomotief hadden gereisd. Dokter Wilson ontving Dick hartelijk, en verzocht om alle bizonderheden te mogen vernemen betreffende den dood van zijn oom, en de verschijning van diens onbekenden zoon. Dick ver telde de geheele geschiedenis en gaf daarna een verhaal van de pogingen, die hij had aangewend om den geheimzinnigen sluier, waarmee het vroegere leven van Mark Kidd of Honeyman was be dekt, op te lichten. „Luister nu naar mijn verhaal," zeide dokter Wilson, „maar vertrouw er niet te veel op, want ik heb geen bewijzen." „Dat zegt mynheer Riggs ook altijd tegen mij, wanneer ik hem een door mij gemaakte ontdekking mededeel," zeide Dick op een toon van teleurstelling. „Breng mij bewijzen," zegt hij, „die wij aan de rechtbank kunnen voorleggen. Meeningen, vermoedens en herinneringen helpen ons niets. Zelfs feiten zouden niet veel uitwerken, of zij moesten afbreuk doen aan de echtheid van die hu welijks- en geboorteacten." „Juist," zeide dokter Wilson, „maar wanneer gij elk spoor volgt, dan zult gij vroeger of later het rechte spoor vinden, altijd van de veronderstelling uitgaande, dat er bedriegerij in het spel is." „Ik heb het portret ontvangen, dat gij mij hadt gezonden,* vervolgde de dokter. „Hiermede gewapend begaf ik my Woens dag jongstleden naar een gedeelte van de stad, waar ik vroeger heb gewoond. Een jonge dokter, moet gij weten, kan niet altijd gaan wonen waar hij zelf wil; de meesten onzer moeten hun pas verwerven kennis in praktijk brengen onder de armen, zonder daarvoor vergoeding te krijgen, alvorens de rijken hunne kost bare lichamen aan ons toevertrouwen. In dien tijd woonde ik op kamers en stalde ik mijn paard bij een huurkoetsier in de buurt. Daar was het, dat ik den persoon, die zooveel op uw geheim-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1