NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Zaterdag 2 Juli 1892. No. 2757. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: - STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Dl ZBTGimM VAN ROSÏ&BOVE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Bet bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Bel SpookschipBinnen- en Bui tenlands che berichten. Varia. iKleine advertentiën uit het Blaadje No. XX VI. Adverie?iiièn enz De Uitgever dezer Courant veroorlooft zich bij den aanvang van het 3e kwar taal de aandacht der lezers, welke nog liet op het Geïllustreerd Zondagsblad mochten zijn geabonneerd, op deze uit gave te vestigen, welke geregeld elke week in 8 pagina's verschijnt en keur van lectuur en gravures bevat. Met verwijzing naar de aankondiging 1 het advertentie-gedeelte van het blad, vertrouwen zij, dat tal van lezers als inteekenaar ©p het Geïllustreerd Zon dagsblad zullen toetreden. DE UITGEVER, Haarlem, i Juli 1892. Het Stedelijk Museum van schilde- ijen en oudheden op het Raadhuis ilhier is in de maand Juni jl. bezocht ioor 331 personen tegen betaling en \12 zonder betaling. Benoemd tot adjunct-inspecteur van lolitie alhier, de heer E. F. van der Lugt, thans adjunct-inspecteur van po- itie te Dordrecht. Op de aardappelen- en botermarkten lijn in de atgeloopen maand Mei aangev. verk. laagste hoogste pr. ardappelen 181% HL. 168% HL. f4.—f 10. loter 965 KG. 675 KG. f 1,20 f 1,50 liggen 579 st. 551 >t. f 6,50 fll,- IcÜrammea 251 st. 261 st. f 11,— f 18,- Dezer dagen vervoegde zich een net jekleed persoon bij een winkelier hier er stede, voorgevende dat hij voor een taak die financieel zwak stond en geld loodig had, fleschjes Cibils Vleesch- ixtract en blikken met gecondenseerde nelk wilde van de hand doen, tot zeer ageu prijs. De winkelier kocht van beide artike len en de man leverde van den voor- aad, dien hij bij zich had, ontving zijn jeld en vertrok. Nie+ lang na zijn heen gaan ontdekte de kooper, dat de flesch- es die Cibils heetten te bevatten, ge- uld waren met koude koffie, terwijl de blikken stijfseipap behelsden in plaats van gecondenseerde melk, Intussehen is de ver kooper verdwenen. Donderdagnamiddag ten uur heeft alhier een treurig ongeluk plaats gehad op den spooroverweg aan den Harmen- jansweg. De lynwachter bij de Rijks telegraaf J. W. Grondhout, woonachtig te Amsterdam, liep aldaar met een paal op zijn schouder, toen een spoortrein aankwam uit de richting van Amsterdam, waarvoor hij nog bijtijds uitweek, maar lette evenwel niet op een trein komende uit de richting van Haarlem, waardoor hij werd aangereden en tegen den grond geworpen, tengevolge waarvan hij een schedelbreuk bekwam en zijn borst gekneusd werd. Na onmiddellijk genees kundig te zijn behandeld is hij per brancard naar het Gasthuis overge bracht, alwaar hij reeds een uur later is overleden. Hij laat een weduwe met 2 kinderen achter. Door den heer J. van Lindern te Rotterdam, reeder van het in 1890 te Zandvoort gestrande barkschip Fli. von Lindern is aan de kinderen van den bij het redden der ekwipage van genoemd schip verdronken Dirk Koper, behoorende tot de bemanning van de reddingsboot te Zandvoort, eene gilt ge schonken van 500. Bij kon. besluit zijn be noemd tot ontvanger der directe be lastingen en acc.te Peize c. a. F. Eokma, ontvanger derzelfde middelen te Noordwelle c. a.tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Sïttard c. a. J. D. R. Penris, ontv. der dir. belast, en acc. te Gulpen c. atot ontvanger der dir. belast, en acc. te Vlissingen G. C. Droogleever Fortuijn, ontvanger der zelfde middelen te Wormerveer c. a. tot ontvanger der dir. belastingen en acc. te Sliedrecht, H. J. van Gelder, ontv. derzelfde middelen te Alblasser- dam c. a.tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc, te Enkhuizen c. a. J. van Lith Az., ontv. der dir. belast, en acc. te Winsum c. a.tot ontv. der dir. belast, en ^acc. te Gorredjjk c. a. E. F. Manden, ontv. derzelfde middelen te Ternaard c. a.tot ontv. der dir. belast, en acc. te Appingedam c. a. J. H. A. M. Heinsius. ontv. derzelfde mid delen te Alkmaar (buitengemeenten) tot ontv. der dir. bei. en acc. te Epe c. a. R. A. Rodenburg, ontv. derzelfde middelen te Hedel c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Eist c. a. B. Rib- bink, ontv. dezelfde middelen te Blok zijl c. a.tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Waardenburg c, a. W. Kleber, ontv, der dir. bek, invoerr. en acc. te Wernhout c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Duiven c. a. (residentie Westervoort) W. G. Amons, ontv. der zelfde middelen te Vries c. a.; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Ameide c. a. J. C. Greiner, ontvanger der dir. bel. in voerr. en acc. te Echt c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Baarn c. a., G. J. Buekers, ontv. der dir. bel. te Schie dam j tot ontv. der dir. bel. en acc. te Schagen c. a. A. C. J. Verhoefï, ontv. derzelfde middelen te Spanbroek c. a. tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Vianen c. a., F. E. Vreede, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Sas van Gent c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Leende c. a., J. H. F. Claessens, ontv. derzelfde middelen te Dalfsen tot ontv. der dir. bel. en acc. te Vries c. a. E. Hemmes, surnumerair uit de inspectie Groningen; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Noordwelle c. a.J. A. V. Barmen 't Loo, [surnumerair uit de inspectie Arnhemtot ontv. der dir. bel. en acc. te Dalfsen, J. E. Egberts, surnumerair uit de inspectie Amsterdam. Woensdagavond werd aan de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland het volgende voorstel van Gedeputeerde Staten verzonden „Het zal u vermoedelijk niet onbe kend zijn, dat onder de krankzinnigen uit de provincie die in het gesticht „Meerenberg" verpleegd worden, zich ook een vrij groot getal kinderen be vindt, die, lijdende aan idiotisme, daar opgenomen zijn, nadat de vereischte rechterlijke machtiging verleend was om hen in een krankzinnigengesticht te plaatsen. Tegen deze opneming bestonden tot voor enkele jaren geene overwegende bezwaren, omdat de beschikbare ruimte de gelegenheid openliet, om ©ok aan de verpleging van deze oagelukkigen alle vereischte zorg te wijden en hun zelfs, zooveel mogelijk, ook nog eenige op leiding door het geven van onderwijs te verstrekken. Trouwens opneming in andere gestichten kon niet baten, daar deze alle op meer of min gelijken voet als „Meerenberg" waren ingericht en er, voor zoover ons bekend is, geene andere gestichten voor de verpleging van idiote kinderen in ons vaderland bestonden dan de enkele idiotenscholen, die, hoe goed en uitstekend wellicht ingericht, toch niet de verpleging op het oog hebben van de idioten, voor wier verpleging wij te zorgen hebben. Sedert eenigen tijd is echter daarin verandering gekomen. Eenerzijds is door de steeds toene mende bevolking van „Meerenberg" eene afzonderlijke verpleging van jonge idioten zeer bemoeilijkt, anderzijds zijn er in den laatsten tijd verschillende inrichtingen tot stand gekomen, die speciaal bestemd zijn voor verpleging en opleiding van die ongelukkige kin deren. Het behoeft geen uitvoerig be toog, dat, waar plaats en gelegenheid op „Meerenberg" tegenwoordig en wij vreezen n@g wel voor langen tijd ontbreken om die jeugdige idioten eene geheel afgezonderde verpleging te geven, hunne opneming in goede en naar de eisehen der wetenschap voor hen ingerichte gestichten verre weg de voorkeur verdient. Wij zijn daarom te rade geworden, de jeugdige idioten voortaan, in plaats van te „Meerenberg", in een of meer der idiotengestichten te doen verplegen en daarheen zelfs, zooveel mogelijk, de thans te „Meerenberg" aanwezig jonge idioten te doen overbrengen. Moge het voor dezen raadzaam zijn, ook voor de krankzinnigenverpleging in onze provincie in het algemeen is dit aanbevelenswaardig, omdat daardoor een dertigtal plaatsen zullen openkomen ter verpleging van [diegenen voor wie ons gesticht meer bizonder is inge richt. Een financieel bezwaar, dat er wel licht tegen geopperd zou kunnen wor den, is volkomen utt den weg geruimd door een brief des ministers van Bin- nenlandsohe Zaken van 30 Mei j.h, waaain Z.Exc. ons heeft medegedeeld, „dat er geen bezwaar bestaat tegen het toekennen eener rijksbijdrage in de ,kosten van verpleging van arme idi- „oten in de als krankzinnigengestichten „erkende inrichtingen voor zulke lijders, „wanneer de verpleging voor xekening „van gemeenten geschiedt en de aan vrage om bedoelde bijdrage door de „gemeentebesturen wordt gedaan." Wij nemen daarom de vrijheid u voor te stellen, ons te machtigen, de noodige stappen te doen om de jeug dige idioten uie Noordholland, wier ver pleging voor de gemeente- (of arm-) besturen bekostigd wordt, te doen op nemen in de voor zulke lijders bestemde inrichtingen, die als krankzinnigenge stichten zijn erkend, en voor hunne verplegi. g aldaar aan de gemeente- of armbesturen gelijke bijdrage uit de provinciale fondsen te verstrekken, als door u is toegestaan voor de verpleging in andere gestichten, van krankzinnigen voor wie te „Meerenberg" geene plaats aanwezig is, of die in de termen vallen van uw besluit van 9 November 1888 No. VII. Voor de gedurende deze maand gehouden eindexamens der rijks polytechnische school te Delft hadden zich aangemeld 40 candidaten, en boven dien voor het technologen-examen voor het 2e gedeelte 11 en voor het eerste gedeelte 9. Van deze 60 trokken zich voor of gedurende het examen 5 terug. Het diploma voor civiel-ingenieur verwierven de heerenF. C. H. M. Dubbelman, J. Homan van der Heide, W. de Hoog, E. H. Karsten, E. van Konijnenburg, A. R. van Loon, L. L. graaf van Randwijck, C. E. Rappard en R. van Rees. Bouwkundig-ingenieur, de heer A. A. van Anrooy. Scheepsbouwkundig-ingenieur, de heer H. H. Versteeg. Werktuigkundig-ingenieur, de heeren A. Bryan, A. Elberts, W. K. van Erven Dorens, M. von Faber, R. de Kat, M. F. Onnen, J. J. R. de Wetstein Pfister, A. F. van Seters en P. M. Verhoeckx. Mijn en-ingenieur, de heeren J. Kruyt en C. J. M. Wertheim. Technoloog, 2en 3e gedeelte, de heeren: U. J. Heerma v. Voss, C. W. Moeth en H. A. Rouffaar. Eindelijk slaagden in het technologen examen eerste gedeelte, de heerenA. van Delden, J. A. A. M. van Loon, jhr. J. W. Six en L. G. Vliegenhart. Het tweede gedeelte, de heerenH. Baucke, J. Böeseken, J. C. Boot, J. M. Ftlrstner, D. A. Kampschreur, A. R. van Linge, P. J. van der Meulen, J. W. H. Westerbaan Muurling, W. Nier- meijer, L. Schaap en W. L. Sluyterman van Loo. Voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland in het district VlaardiDgen (vacature Hoek), waren uitgebracht 2565 geldige stemmen. Hiervan bekwam de heer Schippers (anti-lib.) 1008; de heer IJzermans (anti-lib,) 905 en dr. Snijders (lib.) 652 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de beide eerstgenoemden. De plechtige w ij ding van Mgr. W. Van de Ven tot bisschop van 's Bosch zal plaats hebben op Donder dag 7 Juli a. s. De toestemming uit Rome is aangekomen. Woensdag nacht omstreeks 1 uur zijn op het Koningsplein te Amsterdam twee studenten Van Tienen en Van Tienhoven door steenworpen aan het hoofd gewond. Zij werden in het gasthuis verbonden. Een der daders moet bij de politie bekend zijn. Het Hbl. van Donderdag avond, meldt het volgende: De fontein op het Frederiksplein zal Vrijdag, (dus heden) te 2% uur voor 151 HOOFDSTUK XIII. Dick en zijn vriend waren zeer spoedig na deze ontdekking lit de herberg en op straat. Het zou hunne plannen bederven wanneer zij door Mark aldaar gezien werden, zoodat zij hem ïhar maar lieten glimlachjes wisselen met de dochter, en haar b zijn liedjes bezingende. HOOFDSTUK XIV. Een reiziger èerste klasse Zoodra zij het huis van dokter Wilson weer hadden bereikt, werd er eene beraadslaging gehouden. Er viel niet aan te twijfe len of zij hadden eene kostbare ontdekking gedaan, die hen be langrijk nader bij het doel bracht. Wanneer zij Bessy tot spreken wisten te bewegen, dan zouden veel te weten kunnen komen; maar hoe Bessy hiertoe te krijgen, was een moeielijke vraag. Wanneer men haar voor den terugkeer van Mark had ondervraagd, dan zou zij gemakkelijk daartoe over te halen zijn geweest, omdat zij verbitterd was door zijne langdurige afwezigheid. Nu verkeerde zij echter onder de betooveriDg van zyn rijk dom, zich er weinig om bekommerende hoe hij die had verkre gen, wanneer zij er maar slechts haar deel van kreeg. Tom zou hier niet van nut kunnen zijn. Zij stond nu te hoog boven hem. Mark kon in een halven dag meer in de „Man in de Maan" verteren, dan Tom waarschijnlijk in een half jaar had kunnen doen. Gedurende dit bezoek kon hij nu niets meer doen, zoodat Dick besloot om dien avond met den laatsten trein naar Water- borough terug te keeren. Hij had reeds plaats genomen, en de trein stond op het punt om te vertrekken, toen er nog snel een rijtuig voor het station kwam aanrijden. Daarna bevond zich Mark, zoo dronken, dat hij tot niets in staat was. „Komaan, een beetje vlug daar 1" riep de chef uit. „Stop hem er maar ergens in." Gehoorzamende aan dit bevel, legden de twee portiers, die den beschonkene half het perron overdroegen, in den eersten den besten waggon neer. Het portier werd dichtgeslagen en Dick had in den trein zijn pseudo-neef en mededinger tot reisgezel. De coupé was verre van helder verlicht, en tengevolge van het geen hij dien avond had gebruikt, was het gezichtsvermogen van Mark nog al aanzienlijk verzwakt. Zij hadden dan ook ai een gedeelte van den weg afgelegd alvorens hij tot de ontdekking kwam, dat hij een reisgezel had. „Hallooude jongen," riep hij uit, „neem mij niet kwalijk, maar is dit geen zonderlinge eerste klasse?" „Zeer zonderling," antwoordde Dick, „het is inderdaad geen eerste, maar een derde klasse." Een zware vloek ontsnapte aan Marks lippen en hij ver- wenschte de conducteurs, de portiers en al het treinpersoneel naar de warmste plek, die hij zich kon voorstellen. Daarna door zocht hij zijne zakken en na ze alle te hebben uitgehaald en verscheidene voorwerpen voor zich neer te hebben gelegd, vond hij eindelijk het stukje karton, waarnaar hij zoo ijverig had ge zocht. Dit overhandigde hij aan Dick en zeide: „Lees dat eens, mijnheer." Dick las het en zag, dat het een retourbiljet was van een eerste-klas kaartje van Waterborough naar Lowchester. „Welnu," vroeg Mark, die trachtte rechtop te gaan zitten, „ia het niet in orde?" „Ja, het kaartje wel, maar gij niet." „Juist," zeide Mark, „en ik ben niet van plan om te betalen voor wat ik niet krijg. Dit kaartje kost mij een kroon, en op deze manier kost de rit slechts een halve kroon. Zou u zoo goed willen zijn, mijnheer, om aan de draad buiten het raampje te trekken?" „Aan de draad trekkenDie in verbinding staat met de loco motief! Maar dan zou immers de trein stoppen." „Natuurlijk zon hij dat. Ik wilde dan ook dat hij stopte. Ik ben niet van plan om derde klasse te reizen en voor eerste te

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1