NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Maandag 4 Juli 1892. No. 2751 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. De Spaansche Schatgraver. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. BI HfilMAl VA! BQSBSBOVE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 27 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 2 Juli 1892. VhRGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 6 Juli 1892, des namiddags ie 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Rekeningen gemeentelijk muziekkorps over 1891. Adres bewoners Delftstraat. Bestendiging benoeming assistent-leeraars burgera vondschool. Verzoek eervol ontslag leerares middelbare meisjesschool2. Voorstel B. en W.W. vernieuwing Ken- nemerbrug3. Idem idem crediet meu- büeering enz. verbouwd Raadhuis. 4. Id.id. adres commissie Koloniaal Museum om subsidie; 5. Idem idem adres J. van den Berg omtrent hoegrootheid der van hem over 1891 gevorderde vergoe- ding voor diensten door den dienst der gemeente-reiniging bewezen6. Idem idem regeling herhalingson- derwijs; 7. Idem idem vermindering huurprijs voor grond Heerenhek, met advies comm. v. fin.; 8. Voordracht commissarissen stads apotheek benoe ming directeur9, Idem B. en W.W. benoeming onderwijzers aan tweede tusschenschool en kostelooze scholen lelt. A en C10. Idem idem idem on- deiwijzeies kostelooze school lett. A; 11. Aanbeveling idem idem leeraars H. B. school met vijfjarigen cursus; 12. Rapport opzichter gasverlichting over Mei. Bij koninklijk besluit is beno;md tot officier van gezondheid 20 klasse bij de zeemacht de heer P. J. de Koek, arts alhier. Het Museum van Kunstnijverheid al hier, is gedurende de maand Juni 1. 1. ■door 837 personen bezocht. In het Museum van Kunstnij vérhei d alhier, zullen a. s. Zondag tentoonge steld zjjn eene kleine verzameling bor duurwerken, welke op de scholen in Turkije vervaardigd zijn, verder Engel- sche tafelkleedjes en eenige gedrukte stoffen van de Leidsche en Kralingsche katoenfabrieken, alles verkregen door bemiddeling der firma Lamberts Co. te Amsterdam. Zeer leerrijk is de verscheidenheid der ornementale motieven die in deze verzameling voorkomen en zien wij hoe deze op mechanische wijze door de Westersche industrie worden nagebootst. Daarnaast de gedrukte exemplaren ver schillende met de hand versierde Sa rongs voorkomen, die het echter in be koorlijkheid steeds van de eerste winnen, kan men zich eenig denkbeeld vormen van de bizondere zorg waarmede de echte exemplaren worden nagebootst. Deze industrie vormt in ons land eene uitgebreide tak van nijverheid, verschil lende fabrieken zijn op dit gebied werk zaam. Reeds vroeger werden in het Museum zeer schoone proeven van laatst genoemd fabrikaat uit de fabriek der Gebr. Van Vlissingen te Helmond tentoongesteld Zondag is de toegang vrij. Naar wij vernemen zullen wegens de begrafenis van den overleden Griffier der Staten, den heer Mr. H. Jacobi, op Maandag 4 Juli e. k. de bureaux der provinciale Griffie van 12 uur af, voor het publiek gesloten zijn. De begrafenis zal Maandag circa 2 uur op de begraafplaats aan den Schoter- weg plaats hebben. In eene Vrijdagavond gehouden ver gadering van de kolfclub „Keer niet" alhier is besloten op de kolfbaan van het tentoonstellingsterrein te Scheve- ningen op 16 Augustus a. s. een wed strijd te houden voor leden van den Nederlandschen Kolt bond, wonende in Noord-Holland, Friesland en Zeeland. Door het uitvoerend comité is voor dezen wedstrijd reeds een zilveren me daille als eerste prijs uitgeloofd, terwijl de overige prijzen zullen bestaan uit kunstvoorwerpen. „Keer niet" zal bij dit concours de regeling hebben. H. R. CU Nu en dan ontvangen ingezetenen van verschillende plaatsen in ons land een langen brief van een zoogenaamden spaanschen officier, die gevangen heet te zitten in den kerker te Madrid, we gens politieke misdaden en die op zeer geheimzinnige wijze mededeelt, dat in den omtrek van de stad waar geadres seerde woont, een groote som gelds door hem is begraven, die hij door zijne ge vangenschap zelf niet kan opgraven. Wil de geadresseerde dien schat voor hem opgraven, dan kan deze tot be- looniag een vierde daarvan voor zich behouden. Wanneer men dien brief beantwoordt aan een adres, dat door den pseudo- gevangene wordt opgegeven,! dan ont vangt men een tweede schrijven, waarin verzocht wordt om.... een zeker bedrag in geld ta zenden, opdat de gevangene zijn koffer met papieren, die door de justitie in beslag is genomen, terug te koopen. Heeft men dit gedaan, dan.... hoort men verder niets meer. Zulk een brief ts thans ook ontvangen door een haarlemsch ingezetene, drogist alhier, die hem oes kwam brengen. De schat heet nu begraven in den omtrek van Haarlem en bedraagt niet minder dan vier millieen francs (2 millioen gulden) in fransche en engelsche bank noten, welk bedrag de schrijver, die zich voormalig kapitein in het spaan- sche leger noemt, beweert dat hem is toevertrouwd door Wadejumi, aanvoerder der Derwischen in Egypte ten tijde van den oorlog met de Engelschen. Bij dezen Wadejumi was schrijver spcretaris. De brief is in onberispelijk Duitsch geschreven en onderteekend Pedro Busarull. Het antwoord moet gericht worden aan Séaor Dr. Lorenzo Villar, Calle de Terraz No 30 40, Madrid, Espana. Het spreekt vanzelf, dat geadres seerde zich niet de moeite zal geven, op de verlokkelijke aanbieding te ant woorden, Daar het evenwel mogelijk is, dat de arme gevangene Pedro Busarull ook andere ingezetenen onzer stad met de begraven millioenen zal trachten te verblinden, achtten wij het niet ondienstig om, voor de zooveelste maal tegen deze schatgraverij te waar schuwen. Namens de Haarlemsche Hypotheek bank wordt ons medegededeeld, dat op de inschrijving van 200.000 4 pand brieven dier bank, opengesteld 30 Juni jl. werd geteekend voor een bedrag van 204 500, waaronder uit Haarlem alleen f 112.000. De inkorting ad ƒ4500 had plaats op inschrijvingen van20.000 of daarboven. Johannes Philippus Heintz eervol ontslagen luitenant van het Ne- derlandsch-Oost-Indische leger, heeft zich eenigen tijd geleden voor den militai ren dienst in West-Indië geëngageerd en wel als sergeant. Daarna is hij gedeserteerd en volgens bericht van den kolonel-com mandant van het koloniaal werfdépot te Harderwijk, als deserteur afgevoerd, terwijl zijne aanhouding en overbrenging naar den auditeur-militair in het 30 ar rondissement te Arnhem door dien hoofdofficier wordt verzocht. Het is gebleken, dat genoemde de serteur zich ia de laatste dagen te Rot terdam en 's Gravenhage heeft opge houden, alwaar hij uit geringe logemen ten brieven schreef, met verzoek om geld, Een dezer brieven was geteekend „Blommetje". Hij is tamelijk lang en schraal en draagt armoedige heerenklee- ding en zeer slecht schoeisel. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over de maand Juni 72 mM. tegen 143.5 mM. over dezelfde maand van 1891. Wij vernemen, dat tegen woordig sommige personen en firma's, die geen plan hebben bestelde goederen te betalen, een nieuw middel hebben bedacht om goederen te betrekken, vooral uit het buitenland. Zij verwijzen bij hunDe bestellingen voor inlichtingen naar de Nederlandsche Bank, terwijl het toch bekend is dat de directie in den regel g e e n e inlichtingen geeft en nim mer het recht verleent zich op haar te beroepen. Daar, op den naam der Nederlandsche Bank afgaande, reeds menige fabrikant en groothandelaar het slachtoffer van dit bedrog is geworden, achten wij het plicht tegen zulke prak tijken te waarschuwen. (Hbl.) Door eenige lieden te Am sterdam, die zich ten doel stellen het oprichten van een Soc.-Dem. Militairen- bond is een manifest verspreid, waarin militairen, oud militairen en schutter- plichtigen worden opgeroepen ter be stijding en zoo mogelijk tot geheele vernietiging van het militarisme. De Militairenbond stelt zich ten doel, „kracht bij te zetten aan het voorstel der sociaal democraten op het a. s. con gres te Ztlrich, luidende: „het congres besluite de internationale arbeiderspartij gereed te houden, om het doen uitbre ken van een oorlog door de regeerders, onmiddellijk te beantwoorden met eene internationale werkstaking, en in de be trokken landen met eene militaire dienstbeweging." Het manifest eindigt met een opwek king aan allen tot bijwoning van de openbare vergadering, te houden op Zondag 17 dezer, des namiddags te half een in Constantia aldaar, waar Van der Veer zal spreken over „De militairen en de socialistische beweging," en Do- mela Nieuwenhuis over het onderwerp. „Is eene werkstaking der militairen in geval van oorieg mogelijk en gewenscht?" Ook aan den koning van Italië heb ben de gezanten van Nooid-Amerika en van |de Vereenigde Staten verzocht, een scheidsrechter te benoemen inzake het geschil over de visscherij in de Beh- ringzee. Te Sofia is het proces tegen de moor denaars van den minister. Beltcheff be gonnen. Popofi heeft verhaald dat Wassileff, Massevitch, Filaroff en hij zelf gezworen hadden hun leven veil te hebben voor eenen aanslag op prins Ferdinant. Mas sevitch zou geld ontvangen hebben van gewezen Bulgaarsche officieren en revol vers uit St. Petersburg. In zijne redevoering verklaarde Glad stone, dat de Iersche quastie alle andere zaken beheescht. Ten aanzien van het home rule-ontwerp zeide hij: wij verwij zen naar de verklaringen van 1886; wij nemen daar thans niets van terug; Ier land zal een éigen bestuur hebben voor lokale, voor binnenlandsche zaken, maar op vijf voorwaarden: 10. behoude het Britsche parlement de volledige suppre- matie; 20. de geldelijke lasten worden op billijke wijze verdeeld; 30. de min derheid geniete bescherming; 40. elke wet, op Ierland toegepast, worde insge lijks toegepast, op Schotland en Enge land; 50. de home rule is de geheele maatregel, welke voor goed een einde maakt aan het tijdvak van strijd. Zich natuurlijk verklarende voor eene liberale regeering, zeide Gladstone dat hij, verkozen wordende, trachten zal de verwezenlijking zijner Iersche plannen nu in het Britsche parlement door te drijven. De eerste verkiezing voor het nieuwe Parlement is die van Randolph Chur chill, te Paddington, een district van Londen. Er was geen tegencandidaat. De ontvangsten der douane te Lissa bon en te Oporto hebben 411 contos reis minder bedragen dan in Juni 1891. De onderhandelingen van den Engel schen gezant met de Morokkaansche regeering zullen weldra geëindigd zijn. Waarschijnlijk zal de sultan de oprich ting van eene openbare markt en slacht plaats toestaan, maar onhandelbaar blij ven omtrent de andere aanvragen. Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind, dat het ministerie bij eene interpellatie in het parlement, onder pressie der Engelsche regeering, weiger de zich uit te laten, of Swaziland aan de Transvaal wordt afgestaan. Dit wekt groot ongenoegen, daar de Swaziiand- quaestie de tolbond quaestie tegenhoudt. Volgens de Herald heeft de Kamer van afgevaardigden in Chili een wets ontwerp aangenomen, waarbij invoer recht wordt gelegd op nitraten en 161 HOOFDSTUK XV. „Hallo, wat is dat?" riep hij uit. Hij had een donker voor werp aangeraakt, dat lag op de bank, waaropéMark zijne zakken had geleegd, toen hij naar zijn kaartje zocht. Hij hield het voor werp bij het licht, en zag iets dat zijné ©ogen van opgewonden heid deed schitteren. „Dat is de portefeuille van Kidd ot ik laat mij hangen:" riep hij uit. Hij borg ze zorgvuldig weg, stapte uit den trein en snelde naar huis. Daar gebruikte hij kalm zijn avondmaal, en deed zijn moe der een kort relaas van zijne bevindingen van dien dag, terwijl hij zorgvuldig vermeed melding te maken van het vinden van de portefeuille. Toen hij zich weldra op zpn eigen kamer bevond, verkeerde hij in twijfel omtrent hetgeen hem te deen stond. Hij wilde geen verkeerde daad begaan of zich aan een laagheid schuldig maken. „Maar ik ben er immers niet seker van óf deze portefeuille wel van Mark is," alzoo redeneerde hij. „Ik heb ze niet in zijn handen gezien. Misschien behoort zij wei iemand anders. Ik mag mij tenminste verzekeren van den naam van den eigenaar alvorens,ze aan den rechtmatigen eigenaar te kunnen teruggeven." Alzoo redeneerde Dick bij zichzelf, ofschoon het moet worden erkend, dat hij hoopte, er het een of ander in te vinden, wat bevorderlijk zou kunnen zijn voor zijn onderzoek. Eindelijk trok hij het elastiek weg en opende de portefeuille. Deze bevatte niet veel meer, dan een brief, die was opengebroken. Op de enveloppe las Dick den heer mark kidd postrestand lowchester. Er bleef geen twijfel meer over aan wien het voorwerp toe behoorde. Zonder twijfel was het van Mark, evenzeer als de briet hem toebehoorde. Dick had geen gewoon mensch moeten zijn om zich nietjvan den inhoud te vergewissen. Met van opgewon denheid bevende vingers, nam hij den brief uit de enveloppe en zag, dat hij geschreven was op een stuk papier waarop ge- druk stond: „Stedelijke strafgevangenis, Lowchester. beste mark, ik zal dezen verschrikkelijke plaats aan het eint van dezen maant verlaaten, het is een vreezel|jk ding voor iemand op mein leeftijd om twalef maande hart te werken, en ik hoop er nooit weer in te kome, je moet me helpe mein jongen als ik weer vrij ben al ben ik niet altijd zoo goed voor je geweest als wel zijn moesd maar wij zulle weer goed beginne. G. K." „De nog ontbrekende schakel!" riep Dick uit buiten zichzelf van vreugde, toen hij dit hij slecht gespelde gekrabbel had gelezen. „G. K." wil zeggen, Guy Kidd, den echtgenoot van juffrouw Kidd, en den vader van mijn dierbaren neef!" Dick bekeek nu den poststempel, en kwam tot de ontdekking, dat de briet slechts een paar dagen oud was. Daaruit maakte hij de gevolgtrekking, dat Mark had geschreven aan G. K. in de gevangenis, en hem had verzocht te antwoorden aan het postkantoor te Lowchester. Deze brief verklaarde ook Mark's reis van dien dag. „Nu begrijp ik alles," zeide h|j tot zich zelf, na een oogen- blik te hebben nagedacht. „De oude man moet ruim een jaar geleden zijn „opgepakt", zooals Tom het noemde. Kort na de verdwijning van den vader is mijn oom gestorven, en de zoon werd naar een reeds geruimen tijd vastgesteld plan aan de wereld vertoond. Het is ook duidelijk, dat de oude man volstrekt niet weet, dat Mark in het bezit is gekomen van de eigendommen van mijn oom. Zal de jonge man het hem mededeelen of trach ten het voor hem verborgen te houden? Ik gevoel mij door vriendschap tot dien G. K. aangetrokken, en zal hem ongetwijfeld gaan opzoeken, wanneer hij zijn vrijheid heeft herkregen.*; Wordt vtrvolfd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1