BINNENLAND. Lsttsrsa en Kunst, WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. water, toen opeens de ketting brak en het brok steen weer in het water viel, gelnkkig dicht bij den kant op het droge. De twee broeders duiken beurtelings, de eene des morgens, de ander des namiddags De oudste is 42 jaar oud en beoefent zijn eigenaardig vak reeds negen jaar. Hij beschouwt zijn metier volstrekt niet als iets buitenge woons, vertelt trouwhartig, dat hij nog even gezond is ais toen hij met duiken begon en dat zijn eetlust altijd veel beter is, wanneer hij gedoken heeft dan wanneer hij eens een poos zonder werk is. Ja, zelfs beweerde hij, dat] iemand die verkouden is, niets beters kan doen dan door eens lekkertjes onder te dui ken. 't Is wel mogelijk, dat het middel probaat werkt, maar de meesten onzer lezers zullen denkelijk maar liever zich houden bij pulvis doveri. De oudste Engelhart gaf ons nog eenige inlichtingen- Hij vertelde ons, dat hij hier in het duister en op den tast moet werken. Met allerlei werktuigen tracht hij de brokken van den muur los te woelen en er dan de ketting omheen te slaan. In zee, waar her water doorschijnender is, kan men op den bodem wel zien, het duiken is daar, door de meerdere zwaarte van het water, ook gemakke lijker. Nooit, zoo zeide Engelhardt, had hem een ongeluk gedreigd. Wanneer de spullen in orde zijn, dan is een ongeluk onmogelijk. Het eenige gevaar zou dat wezen, van door haaien te worden aangevallen, maar zoo er al eens een van die zeemonsters op onze kust ver dwaalt, is het een ziek beest, dat geen trek heeft in den duiker. Overigens zijn alle groote visschen, als bruinvisschen en zeehonden, voor een mensch bang en gaan altijd voor hem uit den weg. Maar de spullen moeten in orde zijn. Het gutta-percha pak moet waterdicht wezen, om het voor beschadiging te vrijwaren, trekt de duiker er een linnen pak met knieën overheen, daar zoo'n duikkostuum (scaphander) ruim honderd gulden kost. Voorts is natuurlijk de luchtpomp van het grootste belaDg. Dit instrument dat in een houten kastje is geborgen en waarvan menals de duiker beneden is, een of twee mannen met regelmatige slag kan zien draaien, onderhoudt in den helm een geregelden toevoer van versche lucht." De bedorven lucht wordt op gemakke lijke wijze afgevoerd, door in den helm en in het kraagstuk gewerkte, beweeg bare roostertjes, welke de duiker zelf onder wate- minder of meer kan openen. Door eene eigenaardige inrichting van de sluiting van den helm op de hals kraag door de kwadraatsgewijze aange brachte schroefdraad, die beurtelings in den helm en op den rand van de kraag is weggelatenis de helm met een kwartslag te draaien los en kan worden afgenomen de schroefdraad doet eigen lijk slechts dienst als bajonetsluiting en wordt door een in de halskraag aange brachte horizontale lederen ring met een enkelen ruk luchtdicht gesloten of ont sloten dit is zeer eenvoudigdoch daarom niet minder doelmatig, omdat de luchtslang, die op den helm is ge schroefd, het ronddraaien van den helm niet gedoogt. Inwendig in den helm zijn 3 platte luchtkanalen, die den duiker de lucht toevoeren. De luchtpomp alleen kost twaalfhonderd guldenhet volledige materiaal van een duiker kost achttienhonderd gulden. Wat de geldelijke voordeelen van het beroep betreft, deze zijn uit den aard der zaak vrij onzeker. Het is voor den duiker moeilijk, precies te schatten hoeveel tijd hij voor een werk zal noodig hebben. Valt het mee, dan is de verdienste goed, valt het tegen, dan is het een zuurverdiend stuk brood of geldelijk verlies. Beide broeders blijven, tenzij zy boven moeten wezen om instructies te geven, een uur of drie achtereen onder water. De jongste beoefent het vak nog maar drie jaar. Wanneer men hen ziet en spreekt en hen in hun arbeid gadeslaat, dan weet men niet waarover men zich meer moet verbazenover den eenvoud en de kalmte, waarmede deze menschen spreken over een in onze oogen zoo gevaarlijk bedrijf; dan wel over de stoutmoedigheid van den mensch in het algemeen, die zoo handig van natuur wetten heeft partij getrokken, dat hij zich uren aaneen kan bewegen in een element, dat het zijne niet is. Ds. C. van Koetsveld predikant te Houtrijk en Polanen is beroepen te Goes. Bedankt voor de Chr. Ger. Gemeente te Halfweg G. Esselink te Sliedrecht. Ter gelegenheid der land- en tuin bouwtentoonstelling te Aalsmeer, zullen op 14 ea 15 Juli aldaar harddraverij met hitten onder den man, ringrijden en sleuteltrekken en verschillende volks spelen gehouden worden. Vier van de vijf in het Noordzee kanaal gezonken zandbakken, zijn thans met behulp van drie lichters bovenge haald met een paar dagen denkt men ze naar de werf te kunnen sleepen. Op voorstel van het „Dagelijksch bestuur", is door den raad der gemeente Uithoorn besloten de veemarkten aldaar die steeds drukker worden, aan te vullen met éen voorjaars- en éen najaars markt. Tot ontvanger der kadegelden aldaar werd benoemd J. K. Merkus. In de nu geeindigde maand Juni was volgens den regenmeter, te Meppel vanwege het Kon. Meteor. In stituut te Utrecht aldaar geplaatst, de regenval aanzienlijk, n.l. 91.7 m.M. Op 11 en 24 Juni viel telkens 12.5 m.M., den 190 dier maand zelfs 16.3 M. Zwoel was het weder van den 10 tot en met den 7«; den 10e tot en met den 12c en van 26 tot en met 29 Juni, de ove rige dagen koel. De wind was net meest Z.Z.W. De lucht was uitsluitend kalm, 21 en 24 Juni uitgezonderd. Gedurende de maanden Juli en Augustus zullen wekelijks op nader aan te kondigen dagen, evenals vorige jaren, excursietreinen loopen tegen verminderde prijzen ie, 2® en 3e klasse in de navolgende richtingen i«. van Amsterdam naar Reenen, Nijmegen, Groesbeek en Kleef, welke trein reizigers van Haarlem, Weesp, Naarden, Bussum, Hilversum, Utrecht, Baarn en Amersfoort zal opnemen; 20. van Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem naar Nijmegen en Kleef; 30. van Amsterdam Den Haag naar Oosterbeek en Arnhem (alleen 2e en 30 klasse). Behalve in bovengenoemde richtingen zullen nog treinen loopen welke reizigers 20 en 3e klasse tegen verminderde prij zen zullen vervoeren van Amsterdam en Zaandam naar Sneek, Leeuwarden Bols ward, Joure en Heerenveen en om gekeerd van Leeuwarden, Sneek, Bols- ward, Joure en Heerenveen naar Zaan dam en Amsterdam. Zondagochtend zijn op het Oostelijk eiland van het Centraalstation te Amsterdam, waarschijnlijk door ver keerden wisselstand, twee goederentrei nen zijdelings tegen elkaar ingereden, waardoor alleen materieele schade ont stond. Het treinen verkeer ondervond echter veel vertraging. Uit Amsterdam meldt men: Vrijdagavond is de bepaling in wer king gesteld, dat alle bierhuizen enz., waar damesbediening is, des avonds om uur naoeten worden gesloten. Men zal begrijpen, dat dit de nekslag is voor vele kellnerinnen, die nu zonder be trekking zijn. Alhoewel nu vele derge lijke inrichtingen mannelijk personeel in dienst hebben genomen, hebben weer anderen er een middel op gevonden om hunne zaak ook nog met damesbedie ning voort te zettende sociëteiten zijn nl. als paddestoelen verrezen! De reglementen, die hierbij gemaakt zijn, zijn op de meest komische wijze samengesteld. Zoo lezen wij ergens „Het doel der sociëteit is: „Gezellig samenzijn"; gesprekken over politiek, enz. mogen dan ook niet worden ge voerd." Commentaar overbodig! Te Noordwijk, had Zaterdag de begrafenis plaats van den heer m: Th. W. van der Schalk en zijne jongste dochter, de slachtoffers van het bekende treftende ongeluk. Tegen 12 uur kwa men de lijkkoetsen uit Leiden, alwaar het ongeluk had plaats gehad, aldaar aan. De kisten waren onder bloemkran sen geheel bedekt. Die groote en onverwachte smart van de familie Van der Schalk had aldaar algemeene deelneming verwekt. Zater dag bij de plechtige begrafenis werd daarvan het treilend bewijs gezien. De geheele bevolking nam aan den begrafe nisstoet deel. Hooggeborenen en onaan zienlijken naar de wereld toonden het zelfde menschelijk gevoel. Zelfs van buiten Noordwijk waren mannen, op wie ons land roem draagt, bij de begra fenis tegenwoordig. De burgemeester, jhr. mr. Quaries van Ufford, vertolkte in eene treffende toespraak bij het graf, wat in aller hoofd en hart moest omgaan, bij het aan schouwen van dit groote leed, den naaste overkomen. Het was een edel gedacht en gevoeld woord, waarvoor de eenige zoon en broeder der overledenen, diep gebogen onder de groote smart, en met zichtbare ontroering, zijne erkentelijkheid betuigde. N. R. Ct. Zaterdagmorgen heeft de rotterdamsche politie de hand gelegd op een paar gevaarlijke inbrekers. Een agent op dien tijd aan den Nieuwen Binnenweg surveilleerenöe, zag bij een aldaar wonende familie een raam open staan, terwijl het biljet, dat er sedert eenige dagen tegen was geplakt, ver meldende, dat de familie afwezig was, zich er niet meer bevond. Daar hem dit verdacht voorkwam, riep hij de hulp van meerdere agenten in, die het huis afzetten, terwijl anderen het gingen doorzoeken. Alles toonde sporen van braak. Bij nader onderzoek vond men een aanzienlijke waarde aan goud en zilver bijeengestapeld, hetgeen op het vermoeden bracht, dat de dieven nog Diet verwijderd konden zijn. Zij hadden dan ook zich op het dak verscholen, waar zij na eenigen tegenstand werden gearresteerd. Beiden zijn gebleken ge vaarlijke sujetten te zijn; de een is een broer van den beruchten Koffieberg. Vrijdag avond omstreeks 11 Jé uur werd per brancard in het Zie kenhuis te Rotterdam gebracht de Deen- sche matroos Jens Bang, van het stoom schip Gra?igemouth. De man begaf zich met een licht in den tunnel van het schip, waar een vaatje met benzine stond, dat waarschijnlijk lek was, zoodat de vloei stof ontplofte, en werd met brandwon den over het geheele lichaam overdekt. Zaterdag is hij aan de gevolgen over leden. zijn tweede uitvoering op de tooneel- en muziektentoonstelling te Weenen gegeven. De zaal, aldus schrijft men, was mooi gevuld. De directeur werd bij zijn ver schijnen warm toegejuicht, en na het Wilhelmus" daverde de zaal van het applaus. Het meest in den smaak vie len Sweelinek's Psalm 118, „O crux benedicta," van Clemens non papa, Petite Camusette, van Josquin des Prés en „Le berger et la bergère," van Nik. Gombert, welke gebisseerd wer den. De Nederlandsche gezant, de inten dant van het hoftheater en een der kamerheeren hebben zich aan den heer De Lange laten voorstellen om hem en zijn koor hulde te brengen voor het hooge kunstgenot. De heer De Lange heeft eene uitnoo- diging ontvangen om den dienst in een der kerken door de uitvoering van enkele nummers door zijn koor te doen opluisteren. Zaterdag seinde men nog uit Wee nen „Vrijdag heeft het koor voor een volle zaal zijn afscheidsuitvoering gege ven en nog meer toejuichingen geoogst dan op de beide voorgaande concerten. De heer De Lange ontving als blijk van hulde een met goud versierden dirigeerstok en een lauwerkrans, aan de dames werden ruikers vereerd. Tot afscheid zong het amsterdamsche koor het Oostenrijksche volkslied en ontving natuurlijk ook daarvoor hulde bewijzen van waardeering". Inhoud van „Sempervirens" van Vrij dag 1 JuliVaste planten, XIII. De koningin der nacht, met een afbeel ding. Rosa rugosa, syn. R. ferox; R. Regeliana, met een afbeelding. Lychnis Viscaria tlore pleno. De invloed van het vriezen «p planten, II, Neg eens gazon versiering en ontsie ring. De teelt van Hollandsche bloem bollen in Amerika. Makartbouquet ten. Cella Elllottiana. De Wereld Tentoonstelling te Chicag®. Verschil lende mededeelingen. Varia. Weers gesteldheid. Inhoud van „Floralia" van Vrijdag 1 JuliEen reis naar het Zwarte Woud, Prijsvraag. Ingezonden stukken, Korte mededeelingen. Vraagbord Advertentien. Avicultura(bijvoegsel van „Flora Zia"f) Internationale Sport-, Vissche- rij- en Paardententoonstelling te Sche veningen. De Pauw. Waarschuwing. Mengelingen. Postduiven-wedstrijd. Vraagbord. Advertentien. RECHTSZAKEN. Woensdag heeft het Nederlandsche koor, onder leiding van Dan. de Lange, De Hooge Raad behandelde Vrijdag het cassatieberoep van J. A. v. H. commissionair in effecten te Alkmaar, tegen een arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, ter zake van een vervalscht geschrift als ware het echt, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Requirant had nl. aan iemand te Harlingen ter betaling aangeboden eene op diens naam ge schreven en valsehelijk met den naam van een smid te Amsterdam ondertee- kende kwitantie ten bedrage van ruim 80 gulden, wegens het leveren van eene sigaren droog-machine. De rechtbank te Alkmaar, voor welk college de requirant in eersten aanleg terecht stond, achtte het ten laste gelegde niet bewezen omdat uit het vervalschte stuk geen bevrij ding van schuld kon ontstaan, daar het daarin vermelde geen werkelijke schuld betrof. De persoon op wiens naam de kwitantie was gesteld stond in geen handelsrelaties met den Amsterdamschen smid, wiens naam onder de kwitantie was geschreven. Het Hot te Amsterdam sprak evenwel eene veroordeeling uit. Het hiertegen ingesteld cassatieberoep werd toegelicht door mr. Wolfcon, die voor den requirant optrad op verzoek van diens verdediger in hooger beroep. Adv.-gen. Gregory zal 15 Juli con' clusie nemen. In hooger beroep heeft voor het gerechtshof te 's Bosch terecht gestaan Cornells M. door de arrondissements rechtbank aldaar wegens zware mishan. deling, den dood tengevolge hebbende gehad, veroordeeld tot 4 jaar gevan- genisstraf. Door den veroordeelde was eene uitvoerige, in de gevangenis door hem opgestelde memorie aan het hoi ingediend, waarin hij een breedvoerig verhaal geeft van het voorgevallene en verklaart, dat niet hij, maar de als getuige gedagvaarde Van R. degene is, die den doodelijken slag heeft toege bracht. Ter terechtzitting met dien getuige geconfronteerd, hield hij dit verhaal vol en zeide, dat hij ter wille van dien getuige zoolang had gezwegen, doch nu eindelijk had gemeend de waarheid aan het hof te moeten meedeelen. Genoemde getuige logenstrafte dit ver haal en bevestigde opnieuw onder eede de voor de rechtbank door hem afgelegde verklaring, die ook gesteund wordt door meer andere getuigen-verklaringen. De president, mr. T. K. Bondam, merkte beklaagde op, dat zijn verhaal volstrekt onaannemelijk is, waar zegt, dat hij een slag, dien de versla- gene hem wilde toebrengen, met een stokje, dat hij in de hand had, heeft gepareerd, dat hem daarbij dit stokje is uit de hand geslagen, maar dat niettemin de terugslag, dien het wapen van 1 verslagene van de aanraking met dit eenvoudige stokje ondervond, zóo hevig was, dat het eigen wapen vaa den ver slagene op diens hoofd is terechtgeko men, en dus de verslagene zich zelf zou hebben verwond. Het O. M., waargenomen door den advocaat-generaal rar. T. G. H. Reits beaamde ten volle de juistheid van deze opmerking des presidents, achtte in zijn requisitoir het wettig en over tuigend bewijs, dat beklaagde en nie mand anders de dader is, volkomen geleverd ea eischte derhalve bevestiging .van het vonnis der rechtbank. De verdediger van beklaagde, jhr. C. van Sasse van Ysselt, advocaat- procureur gaf toe dat bewezen was, dat de dood een gevolg was van den dien avond aan den verslagene toege- brachten slag doch betwistte op ver schillende gronden, onder alle referentie voor de zienswijze der rechtbank, door haar gewezen vonnis, in zoover daarin als bewezen werd aangenomen, dat die doodelijke slag door beklaagde was toegebracht en ook, subsidiair, dat bij beklaagde zoo min opzet als voor bedachten rade kan bestaan hebben. Pleiter concludeerde, dat beklaagde, bij niet aanwezigheid van het wettige en overtuigende bewijs zijner schuld moest worden vrijgesproken. Het Hof bepaalde de uitspraak c Dinsdag 12 dezer. Deze week worden in Engeland groote roeiwedstrijdea gehouden. Oaze kam pioen, de heer Ooms, is naar Louden vertrokken, in gezelschap en onder lei ding van den heer R. Meurer, lid van de studenten-roeivereeniging „Nereus." De wedstrijden zullen plaats hebben van 5 tot en met 7 dezer te Putney. De verplaatsing van den gezant von Radowitz uit Konstantinopel, waar hij bijna tien jaar lang met zeer goeden uitslag werkzaam was, naar Madrid, wordt door de Kreuzzstiung in verband gebracht met de moeilijkheden m Ma rokko, welke in den laatsten tijd voor de europeesche mogendheden weder „Gij zult ongetwijfeld daar meesteres worden, en het zal niet lang duren ook." „O, Dick!" riep Lucy in wanhoop uit; „hebt gij alle hoop opgegeven En in uw laatsten brief waart gy zoo vol vertrouwen op de toekomst. Ik heb telkens en telkens op dien brief een kus gedrukt en wanneer mij de moed begeeft, dan sluip ik naar mijn kamer em hem nog eens te lezen." En toch zal het zoo zijn, lieve Lucy; gij zult meesteres op Rosegrove, en ik de meester zijn." „Ik wilde wel, dat ik dat ook kon denken," zeide zij, zoo vroolijk mogelijk trachtende te kijken, hoewel hare oogen vol tranen stonden. „Vader zegt, dat gy een vooroordeel tegen uw neef hebt...." „Mark Kidd, als 't u blieft, Lucy." „Welnu, tegen Mark Kidd dan, en hij zegt, dat al wat gij tegen hem zult willen doen, u slechts leed zal berokkenen. Hij zegt, dat hij mij nooit, neen nooit zal toestaan om een man te huwen, die slechts honderd pond per jaar verdient en daarvan nog zijne moeder moet onderhouden." „Wat dat betreft heeft hij gelijk," zeide Dick, „maar ik vind het niet mooi om zoo die zaak te bespreken. Ik heb niet ge vraagd om in deze omstandigheden met u te mogen huwen, alleen om mij niet de hoop te ontnemen. Denkt gij, dat wan neer ik nooit een cent krijg van het geld van mijn oom, ik nooit meer zal verdienen dan honderd pond per jaar? Een man, die niet hooger stijgt en niets meer waard is dan op twee en twintig jarigen leeftijd, is geen knip voor zijn neus waard." „Moeder zegt, dat gij niet flink genoeg zijt," zeide Lucy droe vig, met tranen in haar stem zooveel als in hare oogen. „Is het waar antwoordde Dick. „Zij noemt u Dick „de vlinder"," vervolgde Lucy op gehee denzelfden toon. „Zij zegt, dat gij nooit geschikt zijt geweest om te werken, en het daarom van u niet is te verwachten, dat gij in de wereld zult vooruitkomen." Dick beet op zijne lippen, toen hij luisterde naar de verre van vleiende opinie, die de moeder van zijne geliefde, van hem koesterde. Hij onderdrukte echter de opwelling om aan zijn hart lucht te geven, bevreesd, om het bekoorlijke meisje naast hem, dat hem onwetend zoo griefde, de ooren te kwetsen. „Wie het laatst lacht, lacht het best, lieveling," zeide Dick op zoo kalm mogelijken toon. „Weet gij wel, dat ik gedurende de laatste vier en twintig uren meer vorderingen heb gemaakt bij mijn onderzoek dan in de laatste maanden. Gij vertrouwt mij, Lucy, en laat u niet verblinden door den rijkdom van dien man. Uwe ouders hebben zeer zeker gelijk; gij zult mevrouw Honey- man van Rosegrove worden, maar de voornaam van uw echt genoot zal niet zijn Mark, maar Richard of gewoon weg Dick „O, Dick, ik ben zoo verheugd, dat gij zoo zeker van uwe zaak zijt. Ik ben echter zoo bang, dat zij mij zullen dwingen met hem te trouwen." v „Gekkeid, mijn kind, zij kunnen u riet dwingen om den een of ander te trouwen. Zelfs al brachten zij u naar de kerk, en u naar het altaar voerden, dan zou de geestelijke nog weigeren de plechtigheid te voltrekken, wanneer gij zeidet„Neen I" „Ja, Dick, het is wel gemakkelijk om dat alles te zeggen, en wanneer ik by u ben, dan gevoel ik mij wel vol moed en ii staat om dapper stand te houden, maar wanneer ik daar 2 alleen tegenover drie sta, en niemand mij met een woord aan moedigt, dan gevoel ik mij zoo hulpeloos, dat ik niets beters t! doen weten dan naar mijne kamer te vluchten en snikkende uf brief te lezen. Ik kan hunne voortdurende aanvallen des mor gens, middags en 's avonds niet doorstaan. O, Dick, ik hoo[ maar, dat hij geen aanzoek om mijn hand doet." „Luister eens naar mij, lieveling. Het zou mij innig leed doen wanneer ik iets deed, dat uw toestand bij u aan huis nog on aangenamer deed worden, of een schok toebracht aan de gevoe ligheid van eerbiedwaardige menschen ik bedoel eerbiedwaar dig, ten eerste naar hun eigen oordeel en dan naar dat hunner medemenschen maar u opgeven doe ik nooit. Wanneer 1 met u huw zal he. zijn om met een fier gelaat u als mijns vrouw naar Rosegrove te brengen. Dwingen zy er ona echter toe, dan zullen wij ons voor den strijd moeten aangorden en wegloopen. Men schijnt te vergeten, dat wij beiden reeds 1 leeftijd hebben bereikt om te kunnen trouwen zonder dat rij het willen „Nooit zouden zij het ons vergeven, Dick." Wj&dt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2