NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Di irismmi VAir BOSEËBOVE. 10e Jaargang. Woensdag 6 Juli 189*2. No. 2761. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. Provinciale Staten. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 5 Juli 1892. De 10 luitenant J. A. Camerling van Helmolt van het 5e bataljon 40 regiment infanterie te Gouda en de 20 luitenant A. Leers van het bataljon intanterie alhier in garnizoen, zullen den 160 dezer onderling van garnizoen verwisselen. In den afgeloopen winter heeft de heer Ds. M. F. van Lennep alhier aan aantal werkloozen op verschillende wijze werk en brood verschaft. Toen het bleek dat het ook wenschelijk was de werkverschaffing des zomers te laten bestaan, daar velen ook in dat seizoen hulp noodig hebben, drseg de heer van Ler.nep de administratie den eersten Mei j.l. over aan den heer Joh. Ver lagen Jr., die deze geheel onbaatzuchtig raarneemt. Van dien datum tot 1 Juli, derhalve den tijd van twee maanden, ver- ichafte de Dienstverrichting, door den leer Verhagen geschapen uit de vuur- nakers-werkverschaffing van den heer pan Lennep, aaa meer dan 20 personen ;edurende korter of laDger tijd werk, terwijl een dertigtal aan betrekkingen werden geholpe». Op den eersten Juli had de Dienst verrichting tien mannen in haar dienst. Welke diensten zij aan het publiek be- yijzen Zij raakea straten schoon, poet- len laarzen en schoenen, slijpen messen, rssschen ramen, kloppen kleeden uit, ïelpen mangelen en verhuizen, ja zelfs ;ijn er onder die voor incasseeren van jelden worden gebruikt. Deze inlichtingen ontvingen wij van len administrateur, den heer Verhagen elven. Vraagt men, of zulk eene Dienst- rerrichting als werkverschaffing in Haar- noodig is, dan geeft de brief van lea administrateur die voor ons ligt, laarop voldoende antwoord. „Wij hebben nog ruim honderd aan lagen om werk van huisvaders, die ïvergeefs hier en daar om werk vragen, In wij zouden die mannen hun brood urineu geven, als ieaer gegoed burger Haarlem 50 cents per week liet erdicnen". Honderd huisvaders die in den zomer inn brood niet kunnen verdienen I Dat lachten we toch niet. En dat zijn niet drinkebroers, waut dez« worden ruit gehouden, omdat ze toch on- iruikbaar zijn het zijn alle menschen, wie onderzocht is geworden en eenig ongeluk is, dat zij geen imbacht hebben geleerd. In ecDe circulaire die dezer dagen ntlet Haarlems burgerij zal worden erspreid, wordt terecht opgemerkt, dat oor arbeid verdiend geld veel beter is daa een gift. Wie dus bezigheden heeft als bovengenoemd, hij denke eens aan de Dienstverrichting. De administra teur, wonende Spaarne 10, verstrekt gaarne alle nadere informatie. In de internat, wedvlucht van post duiven, gehouden te Scheveningen op Zondag 3 Juli, uitgeschreven door de intern, spert-, visscherij- en paardenten- toonstelling aldaar, werden de navol gende prijzen behaald door de leden der postd. ver. „de Snelvlieger" alhier ie prijs, gouden med. van de Sport- tentoonst., of hare waarde 50.— ia geld, de heerH. E. Jung; 2e pr. kunst voorwerp. A. Haartman; 30 pr. verg. zilv. med. van de Sporttentoonst., Joh. Jung; 5e pr, verg. zilv. med. van de Ned. Postd. Band, H. E. Juug 70 pr, zilv. med. van de Sporttentoonst., Chr. F. Lunow99 pr. zilv. med. van het Departs van Oorlog, Joh. Jung; ióepr. bronzen med. van de Sporttentoonst., Joh. Jung16e pr. bronzen med. van het Departt. van Oorlog, H. E. Jung. Bovendien behaalde de heer H. E. Jung de verg. zilv. med., uitgeloofd door de postd. ver. „de Ooievaar" te 's Hage voor de eerste twee aange komen duiven vau één eigenaar; de heer Joh. Jung de verg. zilv. med., uitgeloofd door den heer H. E. Jung, president v. d. Ned. Postd. Bond voor de eerste drie aangekomen duiven van ééa eigenaar, en de heer H. E. Jung, de verg. zilv. med., uitgeloofd door de postd. ver. „de Snelvlieger" voor den mededinger, die de meeste prijzen be haalde. De eerste prijswinner legde 1015 meter at in één minuut, terwijl de overige duiven van 977 tot 772 meter per minuut vlogen. Bovenstaande opgaaf is slechts een voorloopigede volledige, definitieve uitslag zal binnen enkele dagen open baar gemaakt worden. {Zie verder onder Wedstrijden" Ingevolge eene vriendelijke invitatie bezochten wij heden de expositie van het werk van de leerlingen van den heer P. van Looy, leeraar M; O. in het tee kenen alhier. De cursu3 van den heer van L. is verdeeld in vijf klassen, die logisch op elkander volgen. In al deze afdeclingen ziet men bewijzen van vaardigheid van oog en hand, die zoowel leermeester als leerlingen eer aandoen. Vooral onder de uit het hoofd geteekende platen (3de klasse) vindt men veel goeds, en de oefening van het uit het hoofd teekenen zelve is een bij uitstek nuttig ding, dat voor alle vakken te pas komt. Natuurlijk is de afdeeling decoratief teekenen de voor het publiek meest aantrekkelijke, ze is op deze tentoon stelling ook niet de minst geslaagde. Er zijn keurige staaltjes onder en het is vooral de zorg van den heer van Looy, dat alles uit de vrije hand bewerkt en geen passer etc. gebruikt wordt. Vooral ook het letterschilderen acht de heer van Looy van groot belang en wie aandachtig op winkels en magazij nen de opschriften gadeslaat, weet dat dit in sommige gevallen te wenschen overlaat. Wij merkten o. m. nog op werk van een zadelmakerproeven van mono grammen op dekkleeden en zelfs vor men, door een banketbakkersleerÜDg in klei gemaakt, welke laatste al zijn ze ook nog niet onberispelijk, toch een bewijs leveren van den praktischen zin van den leermeester, die de leerlingen voor alle vakken instaat wil stellen, om zelf nieuwe modellen en vormen te kunnen ontwerpen, zonder slaafsche na volging van de voorbeelden in boekeD. Zeer goede voorbeelden zagen wij ook van hout- en marmerschilderen, welke afdeeling staat onder leiding van de heeren van der Eist en van Veen. In den afgeloopen winter werd de dag- en avondcursus bezocht door 54 leerÜDgen, zeker een aanzienlijk getal, dat het beste bewijs is op welken hoo- gen prijs de lessen van den heer Van Looy worden gesteld. Van aanstaanden Zondag af zijn de teekeningen voor het publiek te zien. Heden te 12 uur ving de gewone zomervergadeiing van Provinciale Staten der provincie Noord Holland aan, onder voorzitterschap van Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, commissaris der Koningin in deze provincie. De voorzitter bracht een woord van hulde aan den overleden Griffier Mr. Jacobi en herdacht, hoe hij door zijn geestkracht zijn lichamelijk lijden wist te overwinnen. De Staten weten hoe hij zijne betrek king vervulde. Niemand sprak over hem ooit anders dan met grooten lof. Vooral zijn kennis van waterschapszaken was zeer groot. De herinnering aan Jacobi zal zeker i niet licht verloren gaan. i (Applaus.) i Besloten wordt de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid Kist (Amsterdam) en al de ledenbuiten Amsterdam gekozen, in handen te stellen van eene commissie, bestaande uit de heeren Rendorp, Heemskerk en Coninck Wes ten oerg en die van de andere leden in handen van de heeren Laguna, Rozendaal en Waller. Deze beide commission verwijderen zich en de laatstgenoemde spoedig terugkeerende brengt rapport uit. Gead viseerd wordt tot toelating van al de herkozen en nieuwgekozen leden, in Amsterdam, waaronder slechts 2 nieuwe leden zijn, de heeren L. Serrurier en Prof. Mr. T. M. C. Asser. Alle deze heeren leggen de bij de wet voorge schreven eeden af. Eerst na eene schorsing der zitting van een half uur brengt de tweede com missie rapport uit en adviseert tot toe lating van herkozen en gekozen leden, ook die van de heeren R. Kooijman Pzn. en J. Zijp Kzn., tegen wier ver kiezing bezwaren waren ingebracht. Ook de vergadering verklaart zich voor toe lating dier leden. De commissie maakt bezwaar tegen de toelating van den heer C. A. Beu kenkamp te Helder, omdat deze (bij eerste stemming weliswaar) als voorzit ter van het stembureau heeft gefungeerd, wat de wet verbiedt. Diensvolgens wordt besloten den heer Beukenkamp niet toe te laten. Thans rapporteert de Commissie over de verkiezing van de heeren Kist, Ior- dens, Evelein en Mijsberg. Tegen deze verkiezing is door 4 personen te Haar lemmermeer bezwaar ingebracht, om- dot ten onrechte huns inziens witte briefjes in de bus der groene en groene briefjes in den bus der witte, aisoügel- dig zijn verklaard. Dit bezwaar bevestigt zich volgens de commissie bij raadpleging der proces verbalen niet, daar hierin niet van groene of witte briefjes wordt gesproken, maar alleen van blanco briefjes en van on voldoend gezegelde briefjes sproke. De reclamanten maken nog een ander bezwaar, namelijk dat in de bussen te Heemstede de bussen zouden zijn ge opend en witte briefjes die bij ongeluk in de bus voor de groene en groene bij ongeluk in de bus voor de witte geko men, in de richtige bussen zouden zijn gebracht, waardoor invloed op de stem ming zou zijn teweeggebracht. Dit acht de commissie echter niet be we zen, omdat alleen door reclamanten wordt opgemerkt, dat het jongste lid van het stembureau, de heer Hakker, de zaak aan een drietal personen heeft mede gedeeld. Daar echter de commissie de zaak van te groot belang acht, om die niet nader te onderzoeken, stelt zij voor dat aan den voorzitter der Staten zal worden verzocht, een nader onderzoek naar deze zaak in te stellen. Hiertoe wordt eenparig besloten. Donderdag e. k. zal de uitslag van dit onderzoek worden bekend gemaakt en daarna tot deal of Diet-toeling besloten. De heeren Kist, Mijsberg en Evelein waren niet ter vergadering aanwezig, de heer Iordens alleen vóór de schorsing. (Van dit besluit werd hedenmiddag reeds per bulletin door ons mededeeling gedaan.) Daarna werden de verschillende te behandelen zaken deels in handen van commissien, deels in die van Gedepu teerde Staten gesteld om advies. Woens dag (morgen) vergadert men, tot be noeming van drie leden van Gedepu teerde Staten, wegens periodieke aftre ding van de heeren Westerwoudt, Sillem en de Laeo Laguna, benevens in de plaats van den heer baron Roëll, die wegens zijne aftreding als lid der Staten, ophoudt lid van Gedeputeerde Staten te zijn. Heden morgen had, op het terrein 'twelk is ingericht als hindernisbaan bij de cavalerie kazerne, de kapitein Leijds het ongeluk bij eene sprong over een walletje zijn rechterbeen te breken. Na te zijn verbonden is hij op zijn verzoek ter verpleging in het hospitaal opge- Hedenmiddag, kwart over tweefin, ge raakte bij het afrijden van de Houtbrug, eene vigelante, waarin twee dames en een heer gezeten waren, in de Gasthuissingel. Een groot geluk mag net heefen, dat juist het schip van den poffertjesbakker Louman voor de brug ligt, waa-op de vi gelante met de personen terecht kwamen. Ware dit niet het geval geweest, voorzeker was dit ongeluk niet zoo goed afgeloo pen. Het paard werd door omstanders op het droge gebrachtde personen kwamen met den schrik vrij. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht Hendrik Bronkhorst, couranten- ombrenger, die zich ten nadcele van zijn patroon had schuldig gemaakt aan verduistering, door het ontvangen geld van kwitantie n zich toe te eigenen. Hij heeft reeds vroeger gevangenisstraf on dergaan. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal Donder dag, die van den minister van Marine Vrijdag niet plaats hebben. De fungeerende commissaris van politie te Groningen, de heer H. S. Bleeker, ontving Maandag namens HH. MM. de Koningin en de Koningin regentes eene juweelen dasspeld, met een begeleidend schrijven, waarin na mens H. M. de Koningin-regentes hare tevredenheid wordt betuigd over het tactvol optreden van het politiekorps HOOFDSTUK XVI. „Daarvoor vrees ik niet; en ik twijfel er niet aan of zij zouden Ds het vuur zoo nauw mogelijk aan de schenen willen leggeD, uw vader zou mij van zijn kantoor kunnen jagen. Het zal och maar het beste voor hen zijn oxi ons niet tot in onzen etsten schuilhoek te drijven." Lucy was nog nooit zoo trotsch geweest op haar verloofde als oen zij hem nu zoo stoutmoedig van zijne plannen hoorde preken om met haar den stryd aan te binden. „Dick de vlin der!" dacht zij bij zichzelf, „hij gelijkt nu meer ©p St. George net den draak." „Ik zal u zeggen wat gij doen moet, wanneer hij het u te istig maakt. In de laatste dagen ben ik veel omtrent hem te 'eten gekomen; wanneer hij nu hinderlijk wordt, dan neemt gij zijne tegenwoordigheid maar een. naam en dan zal hij zich stilhouden. Vraag hem wat Be9sy Boosey er van zou den- als zij zag, dat hij u zijn liefde verklaarde." „Bessy Boosey 1 Wie is dat „De dochter van een herbergier, die hij eenigen tijd het hof heeft gemaakt, en ofschoon hij du niet meer met haar zal willen trouwen, heeft hij haar Zaterdag nog opgezocht. Ik heb hem gezien." „Hebt gij hem gezien, DickO, wat een verfoeielijk mensch I en om my te willen doen gelooven, dat hij mij liefheeft. Ik zal het zoodra ik thuis kom aan mijn vader vertellen." „Dat zult gij niet doen, lieveling." „Waarom niet? Hij zal hem dan het huis verbieden." „Dat zou uw vader niet doen. Gij zoudt hem moeten vertel len, wie u dat had medegedeeld. Mark zou de waarheid looche nen; men zou mij een lasteraar noemen, die, door jaloezie ge dreven, zulke berichten rondstrooide en misschien kreeg ik wel mijn ontslag, omdat ik getracht had den onsehatbaren pretendent naar uwe hand bij u zwart te maken. Uw vader zou zeer woe dend op u zijn wanneer hij vernam, dat wij elkaar toevallig hadden ontmoet. Neen, lieveling, laten wij vooral voorzichtig zijn. Voor onze plannen ten opzichte van Mark zal het nuttig zijn, dat gij den naam kent van de schoone Bessy. Hoe veel of hoe weinig gij van haar weet zal hij niet kunnen ontdekken, en bevreesd voor nadere onthullingen, zal hij uw vader niet over die zaak durven spreken." Lucy beloofde om den naam, die haar tot talisman kon dienen, niet te vergeten; en daar hun tijd nu om was, begaven zij zich haastig naar de kerk, waar zij mis» Hopkin» weer ontmoetten. Dick begeleidde de jonge dames naar Morgan Terrace No. 19. Na zijn brief op de post te hebben gebracht, zocht hij zijn kamer op en begaf zich weldra naar bed, waar hij spoedig en vast in sliep tengevolge van den vorigen slapeloozen nacht. HOOFDSTUK XVH. Moeder en zoon De Zondag na Marks terugkeer uit Lowchester werd te Rose- grove niet zeer vroolijk begroet. Mark vond zichzelf een grooten dwaas, en dat zijn moeder hem dit ook verweet, troostte hem niet. In den regel was zy zeer toegevend voor hem, en steeds geneigd om zijne gebreken door de vingers te zien. Zij wist welk een leven vol ontberingen hij achter zich had en wilde hem daar voor nu vergoeding geven door hem zijn gang te laten gaan. Zij had hem reeds verscheidene malen gesproken over zijn onmatig drinken, en vooral om zich in het publiek aan drank te buiten te gaan. Telkens en telkens herinnerde zij hem er aan, hoe zijn eigen kelder ruim voorzien was van allerlei dranken cn smeekte hem dan om zich daarmee tevreden te stellen. Zij wees hem er op, dat zulk eene handelwijze niet paste bij zijne nieuwe positie, en voor hem een beletsel zou zijn om in goed gezelschap te worden opgenomen. Hare waarschuwingen hadden weinig op hem uitgewerkt en hij lachte om haar vrees. Hij beweerde steeds, dat er in goed geselschap evenveel werd gedronken als in slecht gezelschap, met dit onderscheid, dat het niet zoo goedkoop kon geschieden. Mevrouw Honeyman, zooals zij nu genoemd werd, had Mark gezien toen hij den vorigen avond huiswaarts keerde, maar zij

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1