NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD. si mnmuM VAH IOSÏ&eove. 10e Jaargang. Donderdag 7 Juli 1892. No. 2762. abonnementsprijs: advertentien: STADSNIEUWS. Provinciale Staten. BINNENLAND. h euille f o in HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagente)i voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sticc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 6 Juli 1892. 5 |De Burgemeester dezer gemeente» Mr. E. A. Iordens, zal van den 9en Juli tot 9 Augustus de stad verlaten. Aan den heer J. C. Gerlings, ge meente ontvanger is verlof toegestaan van 4 tot 23 Augustus. ^Ter terechtzitting van het Kantonge recht alhier, heeft heden de installatie plaats gehad van den heer mr. Z. W. Straatman, als plaatsvervangend kanton rechter alhier. liiiing van heden Woensdag 6 Juli des morgens 11 uur. Aan de orde is de benoeming van drie leden van Gedeputeerde Staten, in de plaats der periodiek aftredende leden Mr. F. Th. Westerwoudt, Mr. J. A. Sillem en Mr. J. L. de Leao Laguna. Het stembureau werd gevormd door de heeren de Koning, Slagter, Wurf- bain en Strieker. Aanwezig waren 53 leden. De heer Westerwoudt werd met 51 van de 53 stemmen herkozen, twee waren in blanco uitgebracht. De heer Westerwoudt verklaart zich dankbaar voor de wijze, waarop hij is verkozen, hoeveel hij zich niet ontveinst dat thans de taak zwaarder is dan vroeger door het overlijden van den zoo geachten griffier Mr. Jacobi, die steeds de besprekingen op zeo uitne mende wijze wist weer te geven, zoo zelfs dat spreker dikwijls wenschte het een of ander gezegd te hebben zoo, als Jacobi het had neergeschreven. Ten slotte verklaarde spreker de be noeming te aanvaarden. Daarna werd herkozen de heer Sillem met 49 steramen (4 waren in blanco), en de lieer de Leao Laguna met 50 stemmen, drie waren in blanco uitge bracht. Beide heeren verklaren de benoeming aan te nemen. Daarna .verd met 51 stemmen (twee waren in blanco) herkozen de heer mr. W. baron Roöll, oie wegens aftreding als lid van Provinciale Staten, ophield lid van Gedeputeerde Staten te zijn. Ook de heer Rcëll nam de benoeming an. Daarna werd een lid der Staten be noemd, om volgens de wet, in de ver gadering van Gedeputeerde Staten te wordeu geroepen, ingeval daar de stemmen staken, en een onverwijlde be slissing noodzakelijk is. De keuze viel, evenals tal van jaren voor deze, met algemeene stemmen op den heer mr. J. F. T. van Valkenburg, die verklaarde zich deze benoeming te laten welgevallen. Hiermede is de vergadering geëindigd. Donderdag halfeen voortzetting. Het 290 Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest, dat heden op het buiten „Meer en Berg" nabij Heemstede is gehouden, kan met het oog op het heldere weer als uitstekend geslaagd beschouwd worden. Dit uitgestrekte buiten met haar mooi natuurschoon leent zich uitstekend voor het doel, om de bezoekers ruimschoots de gelegen heid te verschaffen van de schoone natuur buiten te genieten. Ten ongeveer 1 uur waren van de 12 duizend voor radige programma's, welke ook tot toe gangsbewijzen dienden, reeds alle op 500 na verkocht, waaruit blijkt hoe druk dit feest is bezocht. Tal van boo ten en 7 feesttreinen brachten uit alle richtingen de menschen aan. De ope ningsrede werd gehouden door den heer dr. G. J, van der Flier, predikant te 's Gravenhage, ongeveer ten half tien. Buitendien traden op de vier spreek gestoelten nog 14 sprekers op, van wie de heer dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam, volgens het feestpro gramma des middags ten 5 uren de slotrede hield. Door de leden van den Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Neder land werden onder leidiog van den heer W. van der Blij, directeur van de Ver eeniging tot Verbetering van Kerkge zang te Utrecht, verscheidene meest stichtelijke liederen gezongeD, welke klinkende onder het groene geboomte een plechtigen indruk maakteD. Niettegenstaande de adressen, inge diend door verschillende inwoners van Velsen aan H. M. de Koningin-regentes om het gevraagde ontslag van den bur gemeester dier gemeente, den heer J. C. Enschedé, niet aan te nemen, heeft deze toch besloten, hoewel dankbaar voor het in hem gestelde vertrouwen, bij die aanvraag om ontslag te vol harden. 2V. R. C. H. M. de Koningin regentes heeft aan de leden van het gezelschap der Koninklijke Vereeniging „Het Ne- derlaodsch Tooneel", die in de voor stelling van „De Kleine Lord" ten pa- leize te 's Hage zijn opgetreden, eene herinneringsmedaille geschonken. Deze gedenkpenning vau bronó, bevat aan eene zijde het borstbeeld van H. M. de Koningin, omgeven door een rand schrift met den naam Wilhelmina, en aan de keerzijde het opschrift: „Her innering aan den 4 Maart 1892". Het telegram, door den heer A. van Assen gericht 1.1, Zondag aan den voorziter van den sociaal-demo- cratischen Bond, met verzoek tot voor lezing aan de in „Constantia" verga derde menigte, luidde aldus: „Aan den ontslagenen heer Geel. „Al zijt gij mij vreemd, ik wensch u geluk met uwe herkregene vrijheid en neem ter waardeering van dat feit deel in de feestviering, die op dit oogenblik uwe geestverwanten in de hoofdstad des rijks vereenigt. „Aan die betuiging echter deze bede „Wees dankbaar voor een Koninklijk genadebetoon, dat ten laatste macht voor recht, billijk- en menschelijkheid deed wijken. Betoon u in uw verdere leven didaad van vorstelijke groot moedigheid steeds waardig. Eu eindelijkMoge uit de doorge stane beproeving het plichtbesef over u vaardig zijn geworden, dat een braaf raensch ook behoort te zijn een orde lievend burger, buigende voor de majes teit des gezags en voor de wetten des lands. „Leve de Koningin en hare moeder, uwe Weldoenster A. VAN ASSEN, oud-lid van de Staten van Fiies'aud. Voor het studiejaar 1892/93 moeten aan de Universiteit te Amsterdam worden benoemdi°. twee inwonende adsistenten, bevoegd om als arts op te treden, aan de afdeelingen van de hoog leeraren dr. P. K. Pel en dr. J. A. Korteweg ia het Binnengasthuis 20. een id. aan de kraaminrichting, allen op eene jaarwedde van 600 met kost en vrije woning30. een eerste adsistent bij het ziektekundig ontleedkundig on derwijs van den hoogleeraar dr. C. H. Kuhn L.Hzn., op eene jaarwedde van f 1000.40. een adsistent bij het physiologisch en hystiologisch onderwijs van den hoogleeraar dr. Th. Place, op eene jaarwedde van 600.Alleen candidaten in de geneeskunde of candi- daat artsen, of zij die het 2« natuurkundig examen hebben afgelegd, kunnen voor deze betrekking in aanmerking komen. Aanmelding bij op zegel geschreven adressen (welke aan B. en W. moeten worden geiicht), portvrij ter gemeente secretarie te Amsterdam afd. onderwijs, vóór of op 15 dezer. Maandagmiddag viel, het 9 1 jarig zoontje van den broodbakke M. te Watergang bij den aanlegsteiger in het j Noordhollandsch kanaal. Eerst na 20 mi nuten mocht het gelukken,den drenkeling bovon water te krijgen, doch alle po gingen, om het leven weder op te wek ken, waren vruchtnloos. De hoofdinspecteur van po litie te Amsterdam (bureauWillemspoort) verzoekt inlichtingen omtrent twee perso nen wier lijken in den nacht van Maandag op Dinsdag te half twaalf uit de Haarlem mervaart zijn opgehaalddat van een man ongeveer 28 jaar oud, lang 1.75 meter, zwaar gebouwd, haar en wenk brauwen blond, aangezicht smal, met kneveltje, gekleed in colbert, vest en broek van donkere stof, blauw laken pet, marine model, bottines, bombazijn onderbroek, wij katoenen hemd en ge ruit flanellen boezeroen, alles onge merkt; op hem zijn gevonden een witte zakdoek en een zwart lederen porte- monnaie met 17% cent. Het tweede lijk is dat van een vrouw, ongeveer 25 h 28 jaar oud, lang 1.55 M., tenger, haar donkerblond, aangezicht smal, neus spits, gekleed in donkeren regenmantel, zwarte japon met witte stippen, zwarten stroohoed met zwart lint, veeren en fluweel, wit katoenen hemd, rok en broek van Amersfoort en een bruine rok met donkere streepen, roode kou sen, chevreau lederen pantoffels met strikjes, corset met bruine streepenop haar vond men een witten zakdoek met donkeren rand, 2 gouden oorknopjes, ovaalvorm met zwarten steen, een zwart beenen broche, 2 gouden ringen met steentjes en een gladden zilveren ring. Volgens mededeeling van een voor bijganger moet bij dit ongeval aan zelfmoord gedacht worden. Hy zag de beide jongelieden op het punt van te verdrinken en deed pogingen tot red ding; de man sloeg echter de hand terug, die hij naar de zinkende vrouw uitstrekteonmiddellijk daarna verdwe nen beide in de diepte. Men zegt nog, dat op het lyk van den raaD nog een retour kaartje Haar lemAmsterdam is gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hij te Haarlem thuis behoort. Uit het rapport der politie blijkt, dat spoedig agenteu met dreggen ter plaatse waren en de lijken eenige oogenblikken later ophaalden, en dat door een ge neesheer den dood werd geconstateerd. De lijken werden naar de Westerbe graafplaats overgebracht. Hbl. Het hoofdcomité der Ned. Vereeniging „Het Roode Kruis" heeft besloten op 19 Juli des namiddags te 2 uren, in Dili5-entia te 's Hage, ter herdenking van het vijf en twintigjarig bestaan der Vereeniging een ouilenge- wone bijeenkomst van leden der Ver eeniging te hüuden, en zal tot bij woning dier bijeenkomst ook de personen in de gelegenheid te stellen, die in den FranschDuitschen oorlog, of bij latere gelegenheden tot hulpbetoon voor het Roode Kruis, in welke betrekking ook, diensten hebben bewezen. Het hoofd comité zal aan deze personen, zoo zy de bijeenkomst wenschen bij te wonen, toegangsbewijzen verstrekken, mits zij daartoe vóór 12 dezer bij mr. D. Polak Daniels schriftelijk aanvrage doen. Door een werkmeester bij de Hollandsche spoorwegmaatschappij is Zaterdag aangehouden en aan de politie overgeleverd een persoon, verdacht van zich op het perron van het station te 's Hage te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van koperen knoppen, enz. van spoorwaggons. Het is een bij de justitie bekende, die nog 4 maanden gevangenisstraf moet ondergaan. Maandagavond hadden eenige slagersknechts twist in het bier huis van Otto jStier, te Rotterdam en vernielden gedeeltelijk den inboedel. De houder, hierover in drift ontstoken, nam een hakmes en sloeg hiermede in het wilde rond, zoodat een man van de gemeenteremiging, toevallig bezoeker van de inrichting, aan het hoofd zwaar gewend werd en onmiddellijk naar het Ziekenhuis is overgebracht, omdat zijn toestand niet zonder levensgevaar was. Nog werd een slagersknecht mede aan het hoofd verwond, doch minder ernstig, terwijl de vrouw van Stier, die haren man wilde tegenhouden, een hak over eene harer handen kreeg, waardoor dit lichaamsdeel bijna in tweeën gekloofd werd. Ook zij werd in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Stier, een duit- scher, sedert een paar jaren aldaar woon achtig,is aan het politie-bureau in deMeer- manstraat in bewaring gesteld, waar ook het hakmes, dat in beslag genomen werd, gedeponeerd is. Zekere J. te Tilburg, die 's avonds met zijn vrouw en zwager naar huis ging, is in eene stille wijk door een aantal dionken peisonen aan gevallen en mishandeld. Hij ontving een messteek in de rechterzijde, waardoor zyne opname in het gasthuis noodzake lijk werd. Men vreest voor zijn leven. De werkzaamheden tot op ruiming van het wrak van de Woodstock bij Ter NeuzeD, zijn 24 Juni aangevan gen, en nadat door dynamiet de zware stukken waren losgeschoten en door den Btiffel opgebracht, was de geheele ver wijdering van het wrak den 2«n Juli afgeloopen. Te Zwijndrecht viel bij het 19) HOOFDSTUK XVII. „Zulke menschen gaan nooit dood wanneer men dat wil," zeide Mark somber. „Hij had nooit moeten leven riep zij op woesten toon uit. „Hij heeft zijn leven lang nooit een goede daad verricht of een goed woord gezegd, of het moest in zijn eigen belang zijn geweest. Hij is het toppunt van zelfzucht." „Gij hebt mij nooit verteld, waarom hij u verliet toen ik nog een kind was. Het zal het beste zijn wanneer gij mij dat alles vertelt. Zooals gij hebt gezegd, staan of vallen wij te zamen." Het is een treurige geschiedend, Mark, maar ik kan het u met een paar woorden vertellen. In 1835 huwde ik met uw vader, Guy Kidd. Hij was vijf en twintig jaar en ik juist twin tig. Al heel spoedig kwam ik tot de ontdekking, dat hij tot niets deugde en mij had gehuwd ©ra het weinigje geld, dat ik bezat. Het was niet veel, maar wanneer hij gewerkt had, dan zou het ons veel geholpen kunnen hebben. Toen het geld was verteerd, kregen wij twist en verliet mj mij. Daarna neb ia in het hos pitaal te Lowchester eene betrekking gekregen als verpleegster, en ging door voor eene weduwe. In die dagen kwam ik in ken nis met wijlen mijn meester, mijnbeer Honeyman. Ik was jong, en zag er, naar men zeide, aardig uit. Hij bewonderde mij in mijne betrekking en vroeg mij ten huwelijk. In een slecht oogen blik zeide ik „ja". Christopher Honeyman was een goede, kalme man en toen ik hem voorstelde om in de een of andere afge legen plaats de huwelijksplechtigheid te doen plaats hebben stemde hij er in toe. Hy beschouwde mijn wensch als in verband staande met mijne weduweschap. Wij besloten ora het huwelijk te Leadmoor te doen plaats vinden den 23en Juni 1837 en ik begaf mij eenigen tijd van te voren daarheen om ods huwelijk in de kerk aldaar te kunnen laten afroepen. Toen de dag be gon te naderen nam mijn angst steeds toe. Ik vreesde voor de gevolgen vau mijn daad om met iemand te huwen terwijl mijn eerste man nog leefde. Ik wist wel, dat hij niets om ray gaf, maar dat juist maakte mijn angst nog grooter. Wanneer ik mij niet meer over mijn verleden had bekommerd, dan zou het wel licht nog goed voor mij zijn afgeloopen, maar in mijn angst schreef ik aan een kennis, die ons vroeger had gekend, waarbij ik eenig nieuws omtrent hem vroeg. Die brief werd beantwoord op een wijze zooals ik nooit had kunnen vermoeden. Zooals ik later vernam bevond hij zich in de buurt en werd hem debrief overhandigd. Het noodlot wilde, dat hQ hem in persoon kwam beantwoorden op den morgen van mijn huwelijk met Christo pher Honeyman. Zijn komst op ditn dag juist na de huwelijks plechtigheid was niets dan een tooval. Zoudt gij het wel willen gelooven, mijn jongen juist toen toonde hy zijn karakter in al zijn laagheid. 0, kon ik dat valsche hart uitgerukt en met voeten hebben vertreden. Hij wachtte ons in de spreekkamer van juffrouw Green, toen wij uit de kerk terugkeerden. In den beginne toonde hij zich zeer verontwaardigd,' maar toen hij be merkte, dat mijnheer Honeyman medelijden met mij had, en hem zijne handelwijze verweet, deed hij waarlijk het aanbod om mij te verkoopen." „U te verkoopen 1" riep Mark uit, „dat kon hij toch niet doen." „Hij beproefde het toch te doen. Het monster zeide, dat als Honeyman hem honderd pond wilde geven, bij voor altyd van zijne rechten op mij afstand zou doen." „Wat een duivel I Wat een schaamtelooze...." riep Mark uit, met van verontwaardiging glinsterende oogen. „Zwijg, Mark," zeide zijn moeder, „hij is uw vader." „Mijn vaderJa, hij is mijn vader; maar mag ik ora die toe vallige verwantschap niet aan mijn hart lucht geven, wanneer ik hoor hoezeer hij mijn moeder beleedigde „Mijnheer Honeyman zeide hem, dat het aanbod verfoeielijk was, en dat, wanneer hij niet wegging, hij hem de kamer zou uitwerpen. Guy was tegenover mannen altijd een lafaard, en hy gaf hierop geen antwoord, maar zeide mij, dat ik mij moest ge reed maken om hem te vergezellen. Ik kon nergens heengaan en was dus bereid om dit te doen, en tenminste den man te ontvluchten, dien ik zoo had beleedigd. Dien avond bereikten wij Lowchester. In armoedige omstandigheden woonden wy daar ver scheidene jaren,zoo goed en zoo kwaad als het ging ia ons onderhoud

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1