WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. troleumverbruik van twee liter per uur per vierpa&rdekrachten der machine. Van rook of hinderlijke petroleumlucht is niets te bespeuïen. Voorin het vaar tuig is een petroleum reservoir, waarin voor 10 dagen voorraad is om te ver bruiken en die langs eene pijp naar de machine loopt. De in alle deelen solide en fraai afgewerkte boot is bestemd voor het vervoer der werklieden van het Vrïesseveem naar de ^door het veem gelost wordende of op stroom liggende booten. (iV. R. CV.) De stoomtram van denHol- landsehen spoorweg, die Dinsdag ten 5 u. 24 m. van Scheveningen vertrok, is ter hoogte van de machine-loods aan de Koningstraat langs eene stilstaande locomotief, die op een zijspoor niet geheel vrystond, geloopen. De tram stootte met den zijkant tegen de buffers der stilstaande machine, waardoor het paneel van de stoomtram werd opgekruld en 2 spiegelruiten braken. De passagiers kwamen met den schrik vrij en verlieten het inmiddels tot stilstand gebrachte rjjtuig. Zij konden nog in tijds het station bereiken, om in den aansluitenden trein plaats te nemen. Het ongeval veroorzaakte geen verdere vertraging in den dienst, en belangrijke verwondingen heeft geen van de 14 passagiers bekomen. Alleen wer den enkelen door de glasscherven ge kwetst. De Dordrechtsch e genees heeren hebben aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gericht waarin zij in overweging geven, in ern stige bedenking te nemen, de hoogst nadeelige gevolgen die zullen voort spruiten uit de aanneming van het ont werp tot wijziging der artsenwet, daar er in ons land op het tegenwoordige oogen- blik geen gebrek bestaat aan genees- heeren, en het zich zelfs laat aanzien dat binnen de eerstvolgende jaren het getal eer te groot zal worden in ver houding tot de behoefte, en het volgens het ontwerp voor vreemdelingen gemak kelijker zal zijn den graad van arts te verkrijgen dan voor Nederlanders die in het buitenland studeerden. Adressanten vreezen dat op deze wijze hier evenals in sommige andere landen eene overbevolking van geneesheeren zal ontstaan, die slechts ongunstig kan werken voor NederlaHdsche medici. Zij dringen er daarom op aan het ontwerp in dien zin te wijzigen, dat buitenlandsche geneesheeren zich te onderwerpen heb ben aan alle examina, die van Neder- landsche aanstaande artsen worden ge vergd. Woensdagavond kantelde een wagen om, doordien de voerman zijnen draai te kort nam, aan de brug van den Prins Alex anderpolder te Kra lingen, met het gevolg dat hij ernstig aan het hoofd werd gewondeen bij hem op den bok zittende persoon be kwam eene verwonding aan de beenen. Het paard ging aan den hol, doch werd spoedig tot staan gebracht. Op d e h o og te va n h et Mid denveer onder Sliedrecht wilde een ar beider van Giesendam zijn bootje vast maken aan een schip, dat gesleept werd. Het schuitje kantelde echter, met het treurig gevolg, dat de man voorover viel en verdronk. Hij laat eene vrouw na met drie kinderen. Dinsdagavond werd op den Groesbeekschen weg onder Nijmegen het lp gevonden van een vrouw,verpleegd in een der Godshuizen aldaar, welke door overmatig gebruik van sterken drank was gestikt. Men schiijit uit Baarn: De persoon die onlangs in den tuin van het paleis te Soestdp gevat is, was iemand die reeds meermalen met de ju stitie in aanraking is geweest en hoogst waarschijnlijk op deze wijze een onder komen heeft willen zoeken. Dezer dagen reed de jonge Koningin uit in een met vier van hare ponnies bespannen rijtuig, terwijl zij zich tehuis hare lessen dikwijls vermaakt met paardrijden in het park achter het paleis, of met spelevaren op den grooten vij ver. Op het paleis worden nu en dan gas ten ontvangen en had laatstleden Zon dag o. aeen diner van circa 20 cou verts plaats. Naar men verneemt, zal H. K. H, de Groothertogin van Saksen-Weimar nog tot Dinsdag ten paleize vertoeven. Dezer dagen overleed te Breda zekere A. v. d. M., van wien het gerucht liep, dat hij ten gevolge van een mishandeling gedurende het carnaval ondergaan, zou zijn overleden. De uitslag van een door de justitie gehouden onderzoek is, dat de zoon van den overledene door de politie is gearresteerd en geboeid overgebracht naar het huis van arrest. Te Bergen-op-Zoom zijn weder ongeregeldheden voorgevallen, De aanwezigheid van twee vrouwelijke heilsoldaten in uniform, ^heeft Maandag avond voor en na de samenkomst, een grooten volksoploop doen ontstaan, waardoor de politie handelend moest optreden, terwijl eenige belhamels wer- ded gewond. Als een bijdrage voor de kennis van het bijgeloof ten plattelandej schrijft men aan de ZuifCV. het vol gende uit Borkeloo „Voor eenige dagen geleden stond in uw blad te lezen, dat er te Gelselaar door menschen was ingebroken. Mis hoorl Als het menschen geweest waren, dan zouden ze wel iets hebben meege nomen. En dat is niet gebeurd. De menschelijke natuur zoo eenigszins ken nende, zeggen we daaromdaar zit wat anders achter. En dat hieraan niet getwijfeld mag worden, bewijst het vol gende feit: 's Daags na de inbraak stond de peperbus op tafel. Een der huigenooten zou er naar grypen en weg was het ding, omdat de bus nu onder de tafel lag, zonder dat er hokus pokus was gezegd. Ra, ra, hoe kan dat? „Maar er zijn nog vreeeelijker dingen gebeurd. Hoor maar I 's Nachts zou men waken. Het werd donker. Men stak een lantaarn aan, ging er mee naar schuur en.pst I.uit gaat het licht, Weer aangestoken, nog eens naar de schuur, weer pst I.Nog eens hetzelfde geprobeerd, tot vijfmaal toe, maar in de schuur was de duisternis niet te verdrijven. Eindelijk verdraaide de lamp het branden heelemaal. „Den volgenden nacht weer gewaakt, maar nu scheen de booze het licht niet meer te schuwende aangestoken lampen bleven branden. Maar o wee toen de menschen, nadat ze zich even verwijderd hadden, weer binnenkwa men was de lamp in een hevig slinge rende beweging, terwijl de muren op hunne fondamenten stonden te dansen en de zolder heen en weer wiegelde, Erg gevaarlijk. Gelukkig kwam er geen brana en was na een paar minuten alles weer bij 'toude. „Ben oogenblik later kwamen een paar katten de kamer binnen op zoo' vreemde, geheimzinnige wijze, dat men argwaan koesterde. „Zal ik ze maar dooden?" zegt de toevallig aanwezige veldwachter. „Met plezier," antwoordt de heer des huizes. De veldwachter trekt het zwaard, heft het op, zal toe slaan, maar hij kan geen lid meer ver roeren. Stokstijf blijft hij daar staan, met het moordend staal dreigend boven zijn hoofd. Stijf van schrik stonden de aanwezigen dit schouwspel aan te staren, zoodat niemand flauw viel. De katten lachten natuurlijk in hun vuistje en gingen bedaard dit tooneel verlaten. „Den volgenden dag kreeg men toch éen der katten te pakken. „Verzuipen luidde nu het doodvonnis. Gauw in een zak gedaan. Goed dichtgebonden. Maar groote griezeligheid: daar krijgt de binder een gevoel, alsof hem een dikke aal door de handen glijdt. De kat vliegt als paling tegen den zolder aan, komt als poes weer op den grond terug en maakte zich uit de voeten. .Bovenstaand verhaal bevat een kort résumé van de praatjes, welke in deze streken tegenwoordig de ronde doen. Wij schrijven 1892 Evenals te vorigenjare zal er ook ditmaal weder op den verjaardag van H. M. de Koningin, in het Oranje woud een groot kinderfeest worden ge organiseerd, waaraan door ongeveer 800 leerlingen van scholen ia Schoter- land en Opsterland zal worden deelge nomen. Te Helmond heeft de rijks- politie Dinsdag een vreemdeling aan gehouden, wiens signalement overeen komt met dat van een persoon, verdacht van den onlangs gepleegden moord op Jean Janssens te Neeroeteren (Belg. Limburg). De verdachte is Woensdag ter beschikking van den o&cier van justitie te Breda gestold. Het Dinsdag te Steenwyk gehouden feest is uitstekend geslaagd. De bij fakkellicht herhaalde historische optocht was schitterend en bracht op de vele plaatsen, waar bengaalsch vuur was ontstoken, de duizenden toeschouwers in verrukking. Bij het daarna gehouden concert heerschte eene opgewekte echt feestelijke stemming. Menige toost, van vurige liefde vooi ons vorstenhuis getuigende, werd uitge bracht, menig vaderlandsch lied aange heven en menig held van voor drie eeuwen waardig herdacht. Jammer, dat tengevolge van den sterken wind en den zacht neervallenden regen, de verlich ting slechts op enkele plaatsen gelukte op den Coraputsingel zag het er keu rig uit. Woensdag werden de feestelijkheden voortgezet. Een 30 k 40 tal behoeftige oudjes waren dien middag om den feestdisch geschaard en lieten zich de heerlijke spijzen goed smaken. De volks spelen op de markt gehouden vielen bizonder in den smaak. De feestcommissie mag tevreden zijn over de vrucht van hare vele moeiten en zorgen. De woorden van dank, den voorzitter, den heer J. H. Tromp Meesters, toegebracht, waren welverdiend, Uit naam van H. M. de Koningin regentes, wie men een sierlijken feest wijzer had doen toekomen, was een vriendelijk schrijven gezonden, van de belangstelling van H. M. getuigende, Lsttaraa sn Kaast, De muurschilderingen, onlangs in de Hervormde kerk te Groenloo ontdekt, wekken aldaar bijzondere belangstelling Het hunne willende bijdragen om voorkomen, dat deze toevallig te voor schijn gebrachte schilderingen ten tweede male onder de witkalk worden begraven, hebben tal van Protestantsche ingezet e nen zich ter zake van die wandver sieringen tot kerkvoogden der Hervorm de kerk gewend. Bij uitvoerig adres geven zij te kennen, dat, volgens de verklaring van erkende deskundigen, bedoelde muurschilderingen uitmuntend uitgevoerd en als zeldzame voorbeelden van decoratieve kunst uit vroegere eeuwen van groot belang zijn voor de geschie denis der Nederlandsche schilderkunst Bij de wielerwedstrijden te Ostende heeft Scheltema Beduïn twee eerste prijzen behaald, nj# in den wedstrijd op 3000 meter en in den handicap over 10,000 meter. Henley on Thames waar de roei- wedstrijden dezer dagen plaats vinden, op 40 Eng. mijlen van Londen, is zeer schoon gelegen aan de Teema. Men vindt er een breede rivier, oud boom gewas, in een woord veel natuurschoon. Het is dan ook zeer gezocht door de Londensche „High-Life," die er de zo mermaanden in prachtig aangelegde vil la's doorbrengt. Bij een gelegenheid als (5 Juli), ko men er duizenden menschen en krioelt de rivier van allerlei vaartuigjes. De Henley van dit jaar is voor ons belang- ijk, omdat de heer Ooms, lid der Roei- vereeniging „Neptunus" te Amsterdai heeft ingeschreven voor het nummer in „Single Sculling Outriggers." Nevens hem zijn nog ingeschreven: J. Farrell, Rowing Club, Londen; G. Mac Henry, Cercle de l'aviron, Parijs; V. Nickalls, Leander Club, Londen; W. H Cumming, Thames Rowing club, id.; W. O. Hudson, Kingston id.; S M. Boyd, Trinity College, Dublin. Verder komen op het programma voor nummers voor twee-, vier- en achtriems gieken. Op het oogenblik van aanvang ziet de baan er zeer schilderachtig uit. Ach ter de palen, die de baan aangeven voor den strgd, liggen ontelbare wherries, canoes en drijvende schuiten; deze laatste met bloemen rijkelijk opgetooid, Het weer laat veel te wenschen. Nu en dan regen en veel wind, recht over de baan. Precies 12 uur hoorde men een ka nonschot. Het was het teekea van aan vraag voor No. 1. van het programma, Het kan van geen belag zijn den uit slag van elk nummer te vermelden. De deelnemers voor de Diamond sculls roeien in atdeelingen van twee; de winners vervolgens weer in afdeelingei van twee. De ia afdeeling tusschen Cumming Hudson weid door eerstgenoemde gemakkelijk gewonnen. De 2e afdeeling tusschen Nickalls en Ooms was de voor naamste, zoowel voor de Engelschen als voor ons. Precies halldrie gaan zij naar het punt van af /aart, en vijf minsten daarna klinkt het schot. Zij zijn af. Nickalls haalt het eerst ep en schijnt te zullen voortgaan, maar Ooms zit ook niet stil en circa 400 k 500 meter roeien zij boord aan boord. Op 800 meter is Ooms aan het hoofd en welke moeite Nickalls zich ook geeft, hij kan niet voor komen en wordt ten slotte geslagen met 3 lengten. Deze uit slag sloeg ue Engelschen erg ter neer. Nickalls, de overwinnaar van verleden jaar en de hoop der Engelschen, is nu uitgevallen. Onder de Hollanders, en die zijn er hier velen, verwekte de uit slag groote blijdschap en allen wensehten van harte den heer Ooms geluk met zijn voorioopig succes. Onze bizondere correspondent te Henley seint van 6 dezer des avonds: Bij den heden gehouden roeiwedstrijd is de heer J. J. K. Ooms, van de ver- eeniging „Neptunus" te Amsterdam, aangebleven. Hij won gemakkelijk met verscheidene bootslengten op G. Mac. Henry, van den Cercle de l'Aviron, te Parijs. Morgen heeft de beslissing plaats. Hbd. hangen kind ©p den eersten Pinksterdag aan den weg van Kruisland naar Steen- bergen. Hij wandelt een eindweegs voort met het meisje, doch grijpt het op eens in den hals, aan den gouden keten, die losraakt en op den grond valt. De greep was nogal hevig, althans het meisje valt ook neer. De bakkers- knecht neemt de ketting in de hand, bekijkt hem, neemt ook de broche, tast aan de oorbeltjes, draagt vervolgens het meisje naar de sloot aan den kant van den weg, wascht haar af, geeft haar het goud terug en brengt haar naar huis. Volgens hem had hij volstrekt niet de bedoeling gehad, zich die voorwerpen, ter waarde van ruim f 100, toe te eige- nen, maar was hij in eens bevangen door eene onweerstaanbare begeerte oi het goud in handen te hebben en te bezichtigen. De ambtenaar van het O. M. achtte het een eenigszins vreemd geval. Gold het hier iemand van wien bekend was dat zijn verstand goede in orde was, dan zou hg niet aarzelen om een gestrenge straf te eischen; maar hij had een missive uit Steenbergen ontvangen, na de Ie- zing waarvan bij hem de vraag isgete- zen of beklaagde wel toerekenbaar is. Hij zou echter niet gaarne zien dat de rechtbank beklaagde vrijsprak, zonder meer, want, toerekenbaar of niet, hij is en blijft een gevaarlijk persoon voor zyne omgeving. Wie weet wat hij nog doen zou, wanneer hij wederom zulke gemoedsaandoeningen kreeg! Spr. stelde voor de behandeling dezer zaak te schor sen en in handen te stellen van den rechter-commissaris tot het benoemen van een deskundige. De verdediger, nar, Bloemarts, zeide te begrijpen dat het inwilligen van het door het O. M. ge daan verzoek zou zijn in 't belang van zijn client, waarom hij dat verzoek met kracht [ondersteunde. Nadat de recht bank in raadkamer was vergaderd ge weest, werd besloten in den geest van het O. M. RECHTSZAKEN- Te Breda heeft terrecht gestaan een jongmensch uit Steenbergen, bakker van beroep, die door zijn oom hoog had hooren opgeven van de fraaiheid van een paar gouden oorbellen, eene broche en halsketting van een 12 jarig meisje uit Kruisland. Toen had hij gedacht: ik zou dat goud wel eens willen zien Toevallig ontmoet bij dat met goud be- Het is maar goed, dat wij het bericht als zoude de duitsche gezant bij het Vatikaan, wegeDs moeilijkheden van Von Caprivi met den Pauszijn ontslag hebben genomen, onder voorbehoud hebben medegedeeld. Thans blijkt toch, dat dit ontslag nog niet is genomen en, mocht het al geschieden, alleen per- soonlgke redenen voor den gezant de aanleiding zijn, niet een geschil tusschen den Paus en Vod Caprivi. Volgens de laatste berichten waren Woensdag 12 uur te middernacht 112 conservatieven, 17 unionisten 85 Glad- stonianen en 4 anti Parnellisten gekozen- De conservatieven wonnen 4, unionisten 3 en Gladstanianen 24 zetels. De ministers Mathews en Chamber lain zijn met groote meerderheid ver kozen. Volgens een patt. telegram van R, R. C. is Dinsdag te Londen eene ver gadering der Britsche Noord Borneo- Compagnie gegouden. De voorzitter heeft verklaard, dat de interpellatie van den heer Brassey on langs in het Huis der Lords, niet van de Compagnie is uitgegaan. Toch ziet het bestuur den tijd komen, waarop de en- gelsche regeering het langer onraadzaam achten zal, Noord-Borneo te laten in de handen eener particuliere Maatschappij. De jongste berichten luiden gunstiger; de inkomsten van het dienstjaar zullen de uitgaven met 50000 doll, overschrij den, indien de raming der directie ver wezenlijkt wordt. Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind dat Gordon Sprigg in het par lement een votum van wantrouwen in het ministerie, wegens de niet voltooiing! der spoorweglij n naar Mafeking heelt Zij stegen in de c a b, die dadelijk in de richting van de stad wegreed. In dien tusschentijd hadden hunne bespieders goed op den uitkijk gelegen. Op het oogenblik, dat de jonge man uit de cab zijn gelaat toonde, waren de verwachtingen en de hoop van Dick vervuld. Daar tegenover de gevangenis stond Mark Kidd, de tegen woordige eigenaar van Rosegrove, met zijn hand op den arm van „G. K.", den man, naar wien Dick zoo lang had ge zocht. Tom snelde weg naar den hoek van Conway Street, sprak een woord met dokter Wilson, stapte toen in de c a b en beval den koetsier om de andere cab te volgen. Dick begaf zich naar het huis van dokter Wilson en wachtte daar diens terugkomst af. Hij behoefde niet lang te wachten, want binnen het uur kwam de dokter terug met de mededee- ling, dat Mark en de oude man in de „Man in the Moon" waren, en hij Tom daar had achtergelaten om hunne gangen na te gaan. HOOFDSTUK XIX. Vader en zoon Laten wij nu Tom volgen, die een zeer moeielijke rol had te vervullen. Dokter Wilson had hem wat geld gegeven om daar mee de noodige onkosten te bestrijden. Het was nog vroeg op den dag toen Tom moedig de „Man in the Moon" binnentrad. Door het buffet zag hij de personen, op wie hij een oogje moest houden. Hij was meer dan eens in de kleine kamer daar achter geweest, maar nooit op eigen kosten. Hjj werd daar dan binnengeroepen door personen, die meer geld dan hij hadden en vermaak schepten in zijn zang. Bij deze gelegenheid was de kroeg bijna leeg. In dit gedeelte van de stad hadden zij, die niets te doen hadden, ook zeker niets te verteren. De gewoon lijke bezoekers hadden hunne geregelde bezigheden. Zoodra Tom het buffet bereikte, wierp hij een halve kroon op de toonbank en bestelde een glas brandewijn. Bill Boosey nam eerst het geldstuk op en liet het vallen om den klank te hooren. Daarna nam hij een flesch van een der planken en een glas, dat hij volschonk. Terwijl hij hieraan bezig was, zeide hij „Een gelukkige dag, Tom „Ik heb een besten dag gehad, voor een maand lang geld genoeg. Je moet weten, dat een oude dame haar hond heeft verloren, het was een poedel en zij heeft aan den vinder een belooning aangeboden. Nu heb ik den hond gevonden, en toen ik hem bij haar terugbracht, kuste de vrouw het dier met tranen in hare oogen, en zij gaf mij een goudstuk." „Je bent een slimme vent," zeide de herbergier en knipoogde tegen Tom, terwijl hij hem terzelfdertijd het glas aanreikte. „Waarachtig; ik wil er een eed op doen, dat ik den hond heb gevonden." „Nog voor dat hg verloren was, he?" „Neen, hij was reeds verdwaald." Mark kende de stem, en scheen eerst niet geneigd om de kennismaking met Tom te vernieuwen. Plotseling kwam een nieuw denkbeeld bij hem op en hij bracht zijn plan oogenblik- kelijk ten uitvoer. Hij trad te voorschijn en zeide „Hallo, oude vriend 1 Kom mee naar binnen en drink een! ruet ons. Geef hem het geld maar terug, Bill; daarvoor zal il wel zorgen." Op verzoek van Mark werd de deur achter het buffet open geschoven en Tom trad het heiligdom binnen. Met de meeste verwondering, die h\j kon veinzen, riep Tom uit„Goede hemelik laat mij hangen, maar daar heb je den ouden en den jongen Kidd!" Hij zette vervolgens zijn glas neer, en reikte hun beidea d< hand. - „Zijt ge nu weer eens hier teruggekeerd Op uw gezondheid!' zeide hij en zette zijn glas brandewijn aan zijne lippen. Mark was reeds geruimen tijd besluiteloos geweest niet we tende wat met zijn vader uit te voeren, en hij beschouwde du ook de komst van Tom als een uitredding der Voorzienigheid Na hem nog verscheidene malen te hebben getrakteerd, vrof{ hij Tom om met hen iets te gaan eten. Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2