ÖEMEN&D NIEUWS. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. voorgesteld. De premier Rhodes zeide, dat de politiek van het Kabinet er Daar streeft de noordelijke spoor extensies ten spoedigste te doen afbouwende Mafeking-lijn behoort ook daartee, maar de aanleg vereischt tijd. Het debat is verdaagd. Aan de Standard wordt uit St. Pe tersburg geseind, dat reeds vóór tien dagen de cholera uitgebroken is te Tzaretzin, tu6schen Astrakan en Saratow, hetgeen onvermeld gebleven is in her regeeringsblad, dus aantoont dat de ambtelijke berichten omtrent de cholera onbetrouwbaar zijn. Dat de cholera ook te Fuime zou zijn uitgebroken, wordt iutusschen in een telegram uit Budapest tegengesproken. Het staat nn vast, dat de duitsche regeering zich niet verder met alles wat Bismarck schrijft of doet schrijven, zal inlaten. De Reichsanzeiger (de Staats courant) in Duitschland, zegt dat de zakelijke waarde der in de bladen voorgekomen, aan Bismarck toegeschre ven opmerkingen, aan de regeering geene aanleiding geeft zich er mede in te laten. Nochtans rij tegenover de Hamburger Nachrichien vooropgesteld, dat Caprivi tot het oogenblik zijner be noeming als rijkskanselier, nooit ge tracht heeft in betrekking te komen, of in betrekking gestaan heelt tot eenige katholieke partij. De wereldtentoonstelling in Berlijn zal nu totstand komen. Eene gemengde commissie uit den magistraat en ui'c de raadsleden der hoofdstad heeft besloten 10 millioen Mark beschikbaar te stellen voor de wereldtentoonstelling te Berlijn, onder uitdrukkelijke voorwaarde evenwel, dat de tentoonstelling vóór of uiterlijk in 1898 plaats hebbe. Dit besluit zal wor den medegedeeld aan den rijkskanselier, aan het bureau van den Handelsdag en aan de „Aeltesten der Kaufman - schaft". In Spanje, het oproerland tegenwoor dig, zijn nu weer de inwoners van een kleine plaats, San Martin de Noya, in opstand gekomen over de belastingen en hebben de woningen van burge meester en secretaris, alsof die het hel pen konden, half [afgebroken. Na deze heldendaad werd men weer kalm. In Calahorra is alles weerrustig. Ook uit Venezuela komen weer berichten, maar ze spreken elkaar formeel tegen. No.ai luidt aldus: „De consul van Venezuela te Parijs heeft aan den „Temps" medegedeeld den inhoud van een telegram van den Pre sident van Venezuela, gedateerd van den 5c dezer en benelzende dat gene raal Crcspo, bij Ocumitos volkomen verslagen door de generaals Mendoza en Monagas, op de vlucht gegaan is en krachtig achtervolgd wordt." Het tweede luidt als volgt.* Eene dépêche van Caracas aan de „New-York Herald" meldt, dat er een bloedige strijd den ion dezer maand in de nabijheid der Venezolaansche hoofdstad heeft plaats gehad, waarbij de verliezen aan beide zijden zeer gevoelig waren, maar waarvan de uitslag niet beslissend was. De troepen van Crespo liggen thans verschanst rondom Caracas. De regee- ringstroepen zijn te Elguayaba door troepen van Crespo geslagen. Het daar aangerichte bloedblaa was vreeselijk. Nu rijst de vraag, of Creapo die den ien Juli zegevierend voor Caracas lag, dec 5en bij Ocumitos zoo totaal versla gen zou zijn, waarschijnlijk is het niet. In Dahomer zijn eenige dorpjes ge bombardeerd. In Vlaanderen is een vrouw ter dood veroordeeld, omdat zij haar huis in brand had gestoken, met het doel om haar zesjarig zoontje in de vlammen te doen omkomen, welk boos aardig opzet dan ook gelukt is. De City-correspondent van het Hbl. seint het volgende: Het zal velen ten uwent leed doen te vernemen, dat het gerechtshof te Londen Zaterdag jl. de gedwongen liquidatie van de onderneming-Krasna- polsky aldaar bevolen heeft. Te meer is dit te betreuren, omdat deze onder neming in den korten tijd van hare exploitatie bewezen heeft, levensvatbaar te zijn en hare ontvangsten gestadig eb belangrijk zyn vooruitgegaan. De oor zaak van de moeilijkheden, waarin zij zich bevindt, is dan ook niet gelegen in onvoldoende inkomsten, maar in onvol doend bedrijfskapitaal, daar de gelden, die daarvoor oorspronkelijk bestemd waren, grootendeels zijn verslonden door tegenspoed bij den bouw en vertraging in de oplevering. Bovendien schijnt de onmiddellijke aanleiding tot het bevel van het hof gezocht te moeten worden in een geschil met een der onder»aan nemers, die eene bovenmatige vordering heeft ingeleverd voor werk, dat boven dien slecht uitgevoerd is. Het zoude inderdaad te bejammeren zijn, indien de nederlandsche ondernemingsgeest deze alleszins levensvatbare inrichting in hare tegenwoordige moeielijke positie aan haar let overliet, daar het buiten eenige kwestie is, dat anderen gereed staan om hetgeen hier met opoffering vau veel geld en inspanning let stand is gebracht, tet den laagst mogelijken prijs voor zich te verzekeren, ora zoo doende de vruchten te plukken, die de oorspronkelijke oprichters ongetwijfeld zouden geoogst hebben, indien zij niet door de bovenbedoelde tegenspoeden in hunne bewegingen belewmerd waren. Proeven, onlangs te Sandy* Hook en in de haven van Bosron doof den heer M. C. Johnson geDomen, zou den, volgens dezen, bewijzen, dat mist onder den invloed van eene genoegzaam sterke ciectrisehe ontlading-, zich in regen y-ou oplossen. Op deze wijze vleit zich de heer Johnson de inwoners van Londen van hun atmospherische kwaal te kunnen bevrijden, en hij meent ook, dat, wanneer elk groot stoomschip voor zien werd van een electrischen mist- vernietiger, men het aantal zeerampen tot een minimum zou kunnen terug brengen. Album der Natuur Naar de XXI e Siècle meldt» zijn sedert Maandag de stukken van het proees-Ravaehoi voor het Hof van gezworenen te Montbrison in handen van den president der republiek, ver gezeld van een ongunstig advies der commissie voor de gratieverleningen. Eerstdaags nu zal ook de advocaat Le- gasse den heer Carnot bezoeken, om, in weerwil van de besliste weigering van zijn cliënt om cassatie aan te tee kenen of gratie te verzoeken, ter vol doening aan zijn ambtelijken plicht, een laatste maar, zegt het blad, natuurlijk vruchtelooze poging ten gunste van Ra- vachol aan te wenden. Het blad heeft de overtuiging dat diens terechtstelling te Montbrison zeer nabij is. Uit Chambéry wordt ge meld, dat Dinsdag op den grooten gletsclier van La Casse een vreeselijk ongeluk is gebeurd. Drie officieren, Porcher, Messimy, Rozier en de soldaat Chevallet, die zonder gids den gletscher beklommen, zijn door een wervelwind in een 3800 meter diepen afgrond geworpen. Por cher en Rozier waren dadelijk dood, de beide anderen zijn er als door een wonder mei een paar schrammen afge komen. Een dame wilde Dinsdag te Parijs hare kamers binnengaan, toen zij plotseling in een der vertrekken twee kerels ontdekte, die bezig waren met vaisclie sleutels kisten en kasten te openen. Toen zij om hulp riep, vluchtten de kerels de trappen op en over de daken, waar zij door inmiddels toege schoten politieagenten werden vervolgd. Opeens verloor een der dieven, bekend als „de Aap" zijn evenwicht en stortte naar beneden op een binnenplaats. Terwijl de ander werd gearresteerd, blies de gevallene den laatsten adem uit. Een fransch blad deelt mede, dat drie jongelieden, socialisten, de heeren Maxence Reldes, Briois en Cambier, pogingen doen om eene soci alistische kolonie te stickten op het gebied der republiek van Paraguay. De vader van Roldes is „chef de bureau" bij de spoorwegmaatschappij Parijs Orleansvan zijne twee vrienden is de een ook van burgeraikemst, de derde is een werkmau, die zichzelven min of meer wetenschappelijk ontwikkeld heeft. De kolonie een waar paiadijs zou niet meer dan 400 leden mogen tellenhet aantal vrouwen alles natuurlijk aanvankelijk I even groot moeten zijn ais het aantal mannen, teneinde niemand jaioersch te maken. Iedereen moet arbeidenvoornamelijk zal men zich toeleggen op landbouw. Geld zal men in de toeftjomst niet meer noodig hebben dan er vereischt wordt om de noodzakelijke relaties met „de oude wereld" te kunnen aanhouden. Over het algemeen zal men zich min of mee* richten naar de theocratische stichtingen der jezuieten in Paraguay alleen in stede van theocratische zal hier alles democratisch zijn. De verdeeling Ger goederen zal vrij zijn iedeieen zal nemen zooveel hij noodig heeft. Er is slechts éen maar by al dit schoonséen althans slechts bij de voorbereiding. Om den geluksstaat waar het geld verbannen zal zijn, te stichten, heeft men geld noodig. Ea dat bezitten Roldes en zijne vrienden niet. Eene leening kunnen zij natuurlijk niet sluiten, daar zij immers nimmer eenig geld zullen willen bezitten. En toch be- grooten zij de kosten der stichting op een millioen franken. Zij zullen nu dooi voordrachten enz. trachten, belangstel lenden voor huu plan te winnen en het noodige kapitaal. Den 2 5«ten Juli werden de overblijfselen van het kasteel van Saint-Cloud geveild. Oorspronkelijk was dit paleis een eenvoudig landhuis. Hier werd Henri III doodgestoken door Jacques Clément. De hertog van Orleans, broeder van Lodewyk XIV, liet het tot een paleis verbouwen. Op Saint-Cloud werd de „coup d'état" van den i8*q Brurnaire beraamd. Napoleon I, Lodewijk XVIII, Karei X en Louis Philippe gebruikten achtereenvolgens Saint-Cloud als hun zomerverblijf. In Juli 1870 vertrok van daar Napoleon III naar het oorlogs- terrein. Kardinaal Battagline, aarts bisschop van Boiogna, door sommigen als Paus Leo's opvolger beschouwd, is gestorven. De keizer van Dnitschiand heeft veel genoegen op asijn Noorsche reis en de gezondheid van Z. M. is uitstekend. Zooals bekend is, huept de keizer a. s. herfst een bezoek te brengen aan zijne grootmoeder, koningin Victoria. Naar Oostenrijk zal waarschijnlijk dit jaar geen reis ondernomen wor en, maar daarentegen denkt de keizer een bozoek aan Elzas-Lotharingec le brengen en eenigen tijd op zijn nieuw landgoed Urvitte te vertoeven. Te München had Woensdag een vergadering van groote industrieelen plaats, ter bespreking van de tentoon stelling te Berlijn. Alle aanwezigen waren eenstemmig van oordeel, dat men zonder op de ftansche plannen te letieo, in 1898 de tentoonstelling moet doen plaats hebben. Een terugtrekken van Duitschland zou in het zuiden van het Rijk een slechten indruk maken. Bij het Duitsche grens- plaatsje Karlshtltte (Opper-Silezië) heb ben eenige russische soldaten, onder aanvoering van een officier, de grens overschreden en erg huisgehouden. Eenige van smokkelarij verdachte prui sische onderdanen werden mishandeld. De andere dorpsbewoners vatten de wapenen op en namen zulk een drei gende houding aan, dat men het mo&st opgeven de mishandelden over de grens te sleepen, waarmede men druk bezig was. Aan de stad Berlyn is door een particulier 320.00e M. ver maakt, om een blindeninstituut te stichten. Uit Weenen wordt bericht, dat de ongeregeldheden te Arad tus- schen Hongaren en Rumeniërs nog altijd voortduren. Bij een straatgevecht jl. Zaterdag werden een politieagent en een aantal andere personen, waaronder vrouwen, gewond. Men zegt dat rutneen- sche studenten uit dc vensters op het volk schoten. Oek te Deva en Boros Sebes werd een heimelijk voorbereide poging tot opstand ontdekt. De autori teiten namen strenge maatregelen; het garnizoen werd geconsigneerd, geen enkel jong man mocht zich na acht urn 's avonds op straat bevinden en de Ru- meenscho bisschop heeft al de leerlingen van het Seminarium de stad uitgezon den. Het bergkliramen heeft we der een slachtoffer geëischt. Ferdinand Geyer, de eigenaar van het kasteel Trautenfels, is van den Grimming in de 7053 voet lager gelegen Enns-vallei gestort. De ter opsporing van zijn lijk uitgezonden gidsen hebben dit nog niet gevonden. Geyer is reeds de vierde in dit seizoen, die in Oostemijk bij het bestijgen van een berg het leven laat. Volgens de laatste te Pitts- burg ontvangen berichten zijn bij de ongeregeldheden te Homestead tien personen gedood en eif gewond. Eenige potit e-ageuten kwamen in vaartuigen te Aube aan en trachtten aan wal te stap pen, maar werden herhaaldelijk uoor de werkstakers teruggeworpen. De over heden hebben hulp gevraagd aan den goeverneur van Pennsylvania. De toe stand is steeds hachelijk. Het rechtsgeding tegen de moordenaars van Beitchcff' wordt steeds voortgezet.} Djadjoff en Bobkoff ontkennen alle schuld; zij zeggen dat zij niets.wisten van eene samenzwering tegen prins Ferdinand. Bobkoff hield eene lange rede, waarin hij ZLjne politieke meening uitsprak. De regetring, zooals z% thans is, verklaarde hij te zijn ingesteld tegeu den wil des volks. De politiek van Karavelaff heeft, volgens Bobkoff, ten doel, de .rust in net land te herstellen evenals de goede betrekkingen tusschen Bulgarije en Rus land. De russische regeering heeft de nationale fabriek van oorlogs- materieel te Herstal belast met het vervormen van 400,000 geweren ten dienste van het leger. Dit werk zal niet in de fabriek, maar door de werklieden thuis worden uitgevoerd. Dinsdag avond heeft te Homestead in Pennsylvaniê eene bloe dige botsing plaats gehad tusschen de werkstakende ijzerwerkers der hoogovens van Carnegie en particuliere veiligheids agenten, -welke aangenomen waren om hen die wilden voortwerken te be schermen. Twaalf persenen werden door schoten uit vuurwapenen getroffen, van welke verscheidene waarschijnlijk ster ven zullen. Men verzekert dat er 5 agenten onder de gewonden zijn. Het schip P eter Stuar van St. John naar Liverpool, is volgens een Dalziel-telegram uit Halifax bij Yarmouth bij een mist gestrand en uiteen geslagen. De kapitein en een deel der bemanning bereikten geheel uitgeput den wal4 matrozen stierven in een Dc vrouw v*u den kapi tein vcrdiouk met hare kinderen, terwyl in het geheel 17 van 27 opvarenden schijnen te zijn omgekomen. Het Egyptische spoorweg- bestnor heeft bij de regeering een memorie ingediend over den spoorweg aanleg in Opper-Egypte. Van Gizeh naar Luxor zou een lijn met en kei spoor worden aangelegd, waardoor meu per kilometer 12.000 zou besparen. Verder wordt voorgesteld, nog eeu geheel net vau spoorwegen met enkel spoor aan te leggen en wei ter lengte van 520 KM. De uitvoering zou aan particulieren kunnen worden opge dragen^ waartoe men eene rente van 4 pCt. zou moeten waarborgen. De spoorwegen zouden dan zonder te groote kosten tot de Roode Zee aan de eeae en Assuan aan de andere zijde worden uitgebreid. Verder wordt voorgesteld den strate- gischen spoorweg SarrasWady-Haifa met 60 KM., dat is tot Farko, te ver lengen, zoodat men een spoorweg zou hebben van Kairo tot den 30 grooten waterval, ioo KM., noordelijk van Don- gola. Deze uit granietmassa's gevormde waterval zou men in een stuw wenschen te veranderen. Daardoor zou men per dag 30.000.000 kub. meter water, dat is het dubbele van hetgeen de Nijl thans levert, voor besproaiingswerken over hebben. Dit werk, dat voor 3 millioen gulden in 3 jaar tijd is uit te voeren, zou be kostigd kunnen worden uit de 10 mil lioen gulden welke voor spoorwegaanleg beschikbaar zijn gesteld. De andere 7 millioen zouden besteed worden aan kanaliseering van de rivier in de om streken van Berber, waardoor Egypte een rechtstreeksche verbinding met Soudan zou verkrygen. Het laatstbe doelde werk zou echter af hankelijk zijn van den aanleg van de lijn Keaeh- Koseir. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 Juli. Per TelegraaL De heer Rtiijs is beëedigd en nam zitting, De Kamer begon met de be handeling der artikelen van de vermo gensbelasting. Bij att. 1 stelde de heer Bahlmann een amendement voor, om vreemdelin gen voor de waarde hunner onroerende goederen binnen het Rijk gelegen be lastingplichtig te verklaren. Dit amendement, bestreden door den heer Van Houtèti en onuitvoerbaar geacht door den Minister, trok de voor steller in. De vraag, opgeworpen door den heer Ruber of de rechterlijke macht of.de administratie zal beslissen of iemand belastingplichtig is de Min. is voor de beslissing van den rechter komt later bij art. 12 terug. Even mm achtte de Min. 't noodig nadere verduidelijking van de kwestie der vestiging van den belastingplichtige op een bepaalden datum voor de aan gifte der waaide van het vermogen in de wet op te nemen. VARIA. Op het werk. Het slaat zes uur. Willem, de opperman trekt zijn jas aan. Hij ziet, dat Kees, de metselaar, nog eeu nieuwen steen opneemt, om in te voegen. Zegl roept Wiillem verontwaar digd, ben jij van plan, den geheelen nacht te blijven werken Men opportunist. Een handelaar in brandstoffen, die zijn voorraad ge durende den winter niet heeft kunnen opruimen, schrijft, nu de zomer is ge komen, het volgende op de deur van zijne loods „Best brandhout voor den zomer geeft maar weinig hitte I" De eerste dag in dienst. Jansje, wat zijn de eieren hard 1 Heb je ze wel gekookt met den zand- looper Zeker, mevrouw, maar die is dade lijk kapot gegaan, toen ik hem in het kokende water deed Stoom v asrt&arichten. Het stoomschip Celebes vertrok 6 Juli van Londen naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Juli van Southampton. Het Nederlandsch stoomschip Prinses Marievan Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Juli van Genua. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, arriveerde 6 Juli te Mar seille. Het stoomschip Obda?nvan de N. A. S. M., van New-York naar Rotter dam, passeerde Woensdag 6 Juli, des voormiddags 9 uur, Lezard. Het stoomschip Batavia, van Rotter dam naar Java, arriveerde 6 Juli te Batavia. Het stoomschip Samarangvan Java naar Rotterdam, vertrok 6 Juli van Batavia. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, arriveerde 6 Juli te Marseille. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vertrek 6 Juli van Port-Said, Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., arriveerde 6 Juli van Baltimore te Rotterdam. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M.. van Amsterdam naar New York, arriveerde Dinsdag 5 Juli te New York. FAMILIES ERICH TEN- Geboorten 2 Juli. Mevr. Melchior Wijn z. Lopik. - 4. H. ZimmerVan Houten d. Amst. - 5. M. C. Rebel Bik d. Antwerpen. - Th. W. J. Blijden- steinCouinck Liefsting d. Hilversum. - 6. Mevr. Van der Meer de Walcheren Van Voorthuysen d. Berkel. Overleden: 7 Mei. B. Poortman 79 j. Potchefstroom (Z.-A. Republiek). - 23 Juni. C. H. Felix 61 j. Leiden. - 3 Juli. Wed. E. TaconisRis 70 j. Vlis- singen. - E. Slaap 49 j. Amst. - 4. Wed. W. J. E. RibbiusMann 71 j. Enschede. - T. KrizZdarsky 78 j. Friesch (Oostenrijk). - 5. G. Hoekstra 84 j. Holwerd. - C. ElveSteketee 64 j. Goes. Ondertrouwd 7 Juli. D. v. Zandijk en W. M. Wijkhuizen. - W. Vermeer en W. F. Carleij. - J. K. M. Weigand en L. Dallinga. Getrouwd: 7 Juli. T. K. L. Sluijter- man en B. M. Westerveld. Geboorten 4 Juli. L. H. P. Smits Vester z. - 6. C. J. H. WijsmanRoe- lants d. - J. P. PloegHuijkman z. - 7. G E. HartmanHuijboom z. - A. RademakerJansen z. - E. v. d. Tol v. Leeuwen z. - M. E. Swartvan Hoof z. Overleden: 6 Juli. G. J. Heijdanus 67 j. Koningstr. - J. v. Vliet 17 dg. d. Krom. - J. E. Remmerswaal 5 j. z. Kinderhuissingel. Aan Gf.abonneerden op dit Blad tn hunne huisgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Beirekkingen zijn ie bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Besch. nette juffr. P. G. ia net gezin te 's-Hare, v. goed. huize ongev. 27 j. m. pr. refer, om m. behulp d. huisvr. de haish. en verzorg. 7. 3 kind. 12 - 6 j. op zich te nem. 2. Juffr. in hotel in stadje v. Geld. aan 't spoor geleg. middelb. leeft. bekw. om leid. v. zaak op zich te nem. 8. Eenv. juffr. P. G. bov. 25 j. in burgerge zin v. d. kinderen en t. assist, in huish. aanb. in pers. te Amst. 4 Juffr. P. G. in vak v. manuf. goed bek. m. d. verk. v. damesmantels, volled, opg. ook wann. in dienst kunn. tred 5. Twee fl. bedienden R. C. terst. goed bek. m. h. vak v. boter, kaas en vleesch. 6 IJ ver. geschikte agent-bode te Amst. eener levensverz. maatschij aanv. teg. eenig vast sal. om m. beambte d. maatschij werkz. te zijn t. h. aanw. v. nieuwe led. borgst. ƒ100. 7. Gerout. persoon in touw-, borstel- en hout- werkaff. met annex fabriek, bek. m. boekh. en v. winkel gosch. tev. in staat v. d. zaak te reiz. salar. nader overeen te kom. 8. Degel, colporteur v. advert, teg. vast sal. en provis. m. goede inform. 9. Bekw. winkelbediende in gr. raagaz. v. bijouter. liefst bek. m. d. mod. tal. 10. Bekw. banketbakk. bed. JR., C. terst. of later, zelfst. kunn. werk. opg. v. ref. verl. sal. enz. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 7 Juli. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Katwijker Zand f4. k 5,50. dito Muisjes f 3,80 k 4,20, An dijker Muisjes f3,50 k 4,Westiand- sche Klei manden f3,50 k 4dito losse f 3,30 k 3,50, dito Kleimuisjes f 3,50 k 3,80, dito Zand fo.— k o,—Rijns burgers f 3,30 k 3,80. Friesche Dokk. Jammen fo,k o,Pruisische roode f o.k o, Schiedam, 7 Juli. Moutwijn f8,50, Jenever f 14,Arast. Proef f 15,25

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3