WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. tentoonstelling; te Scheveningen de inter nationale jury geïnstalleerd met een woord van welkom, in de Fransche taal uitgesproken door den regeeringscommis- saris baron Van Brienen van de Groote Lindt. De jury is samengesteld als volgt J. G. Robbers, Amsterdam, directeur- uitgeversmij. „Elsevier", klasse literatuur over alle klassen; dr. Van Woelderen, Scheveningen, hygiëne (kl. 67); C.Bis- schop, kunstschilder Scheveningen, schoone kunsten (gr. n); jhr. H. Clifford, Haag (visscherij groep 7); W. Galjaard, rijtuigmaker, Den Haag (kl. 2 leder werk en tuigen); mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebecque, intendant der kon. paleizen (Schev. schoone kun sten 11); L. J. S. van Kempen, Den Haag, (zilver en goud kl. 57); E. W. de Fillietaz Goethart, Apeldoorn, (kl. 18 jachttropeen enz.); dr. W. G. van de Wall, Arnhem, paardenarts ie kl. (kl. 3 hoefbeslag); H. Veder, Rotterdam, kunst schilder (gr. n schoone kunsten); E. H. Welsink, Amsterdam (kl. 53 tabak, sigaren, sigaretten); C. Becht Jr. firma Becht en Dyserinck, Amsterdam (smeed- en ijzerwerk kl. 61); H. J. Bos, lid der firma J. Bos en Zonen, Rotterdam (kl. 62 céramique, porselein, kristal); T. A. O* de Ridder, Katwijk a/d Rijn, burge meester (gr. 7 visscherijgep. kol. Ber- gansius, Delft (kl. 8 en 15 milit. en jacht- schietwapenen en munitie); G. v. d. Pot, Rotterdam, cargadoor (kl. 24 en 25, zeil- sport en roeisport enz.); F. H. van Mal- sen, Den Haag, lid van den gemeente raad (kl. 54 en 55 ameublementen); J. A. Bakker, Den Haag, (kl. 52 eetwaren); Gr. de Wijs, commandant der brandweer, Den Haag (68 reddingstoesteilen); J. F. Hoffman, Rottterdam (zeil- en roei sport enz. 24 en 25); J. van Stolk, Vei- zen (kl. 11 en 12 honden-inrichtingen en voeder); jhr. mr. J. A. de Jonge, f Den Haag (13 groep Alpenisme). Door de buitenlaadsche comité's zijn de volgende jury-leden aangewezen, die naar gelang van den aard hunner inzen ding ODder de verschillende klassen zullen verdeeld worden; Oostenrijk: G. Hartberger, ter ten toonstelling, en dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam; België: G. de Savoije Kias, ancien industriel; L. Herry, A. Garnier-Helde- wier; ld. (Schoone kunsten); Abri, Cagen en Slingeneier. Frankrijk: Fauré le Tage, Belvalette, Caen, Le Vasseur, jurés-titulair es; Estien en Lyon, suppléants. Id. (Schoone kunsten); Chartran, Guil- lemet en H. W. Mesdag. De jury moet met nog enkele leden worden aangevuld, hetzij ter vervan ging van degenen die bedankten, hetzij met hen die nog niet geantwoord heb ben. Intusschen heeft zij dadelijk met hare werkzaamheden een aanvang ge maakt. Bij de politie te Rotterdam is de aanhouding verzocht van Martinus Jacobus Lelijveld, zich ook noemende Adrianus de Bruin, oud 19 jaar, koop man, vroeger tamboer, en van Johannes Bekker, oud 30 jaar, colporteur, die zich als middernacht-zendeling voordoet, en bijbels verkoopt, naar bij zegt voor een godsdienstig genootschap. Hg moet echter een ontslagen dief en zeer ge vaarlijk sujet zijn. Beiden worden ver dacht van diefstal uit eene woning te Haarlem, den 29 Juni gepleegd. Van het ontvreemde, bestaande uit een paar bottines, een ach bakje, een boekje met photografiön van duitsche bezienswaar digheden en 5 leerboeken, zijn te Haar lem verkocht en in beslag genomen de bottines en het aschbakje. (iV. R. Ct.) Te Tilburg is Woensdag ochtend de 78jarige A. M., uit de pak- deur van den zolder eener fabriek ge vallen en door de bekomen hersen schudding kort daarna overleden. gesticht „De Kruisberg", nabij Deu- tichem, zijn Donderdagochtend te 7 uur drie opvoedelingen ontsnapt. Het is nog niet gelukt ze weder te vatten. Uit Bergen op Zoom schrgft men aan de NRCt. Zooals verwacht werd, had er Woens dagavond weder een opstootje plaats bij het in- en uitgaan van het Leger des Heils. Toen het meisje van den haleiujahoed zich in den vooravond naar het vereenigingslokaal begaf, werd zij achtervolgd door eeu bende straat jongens, ofschoon zij thans wijselijk een gewoon hoedje droeg. Tegen het einde van de oefening had zich weder eene groote meaigte nieuwsgierigen verzameld in de buurt van het heilsleger, en loen eindelijk de bezoekers het lokaal verlieten, ving het relletje weder aan. Het meisje van den hoed vormde het middelpunt. Omgeven door een carré van militairen, mede bezoekers van het heilsleger, die heel galant hunne bescherming hadden aangeboden, mar cheerde de menigte, alsof het een feest gold, zingende en hossende mede. Ditmaal werden er geen dadeiijK- heden gepleegd en kon de politie het zwaard in de seheede houden. Toen het meisje thuis was, keerde iedereen heil rustig huiswaarts. Men verwacht dat zoodra de nieuws gierigheid van het publiek bevredigd is, ook de opstootjes geëindigd zullen zijn. Donderdagnamiddag is een koppelstang van den goederentrein Mol- landsche spoor, welke te vier uur uit Deutichem te Zevenaar moet aankomen, tusschen Wehl en Didam gebroken, Het voorste en het achterste gedeelte liep dientengevolge op elkander, zoodat het geheele spoor werd versperd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, Onder Buggeuum werd Woensdag uit de Maas het lijk opge vischt van een onbekend man. Te Wellis de voerman A, S. bij ongeluk in de Maas gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet opge vischt. Bij de verkiezing van Gede puteerden in de Woensdag gehouden zitting der Staten van O v e r ij s e l vulde een grappenmakker onder de Statenleden zijn stembriefje in met den naam Sequah, hetgeen den voorzitter onder instemming der vergadering aan leiding gaf tot de opmerking, dat die naam hier ongetwijfeld met leedwezen was vernomen. Een paar dagen geleden kwam te Groningen de vischvrouw Van der Meer met een zak met visch thuis. Haar man deed een greep in den zak, waar door hij zich met de hand stak aan de vin van een pieterman". De hand, maar ook de arm, zwol op. Geneeskun dige middelen mochten niet baten. Daar om werd besloten den man op te nemen in het ziekenhuis. Trots alle pogingen der chirurgie, verergerde de toestand van Roelf Van der Meer, zoodat hij Woensdag aan de gevolgen is overleden, requireerde de oticier van justitie be vestiging van het vonnis, terwijl mr. Rugers van der Loeft in een uitvoerig pleidooi trachtte aan te toonen dat de kantonrechter kwalijk had gevonnisd. Donderdag 11. deed de rechtbank te Groningen uitspraak geheel conform het genomen requisitoir. RECHTSZAKEN. Voor eenigen tijd werd door den kantonrechter te Gronigen veroordeeld H. S., wegens overtreding der genees kundige wet van 1865, in de eerste plaats door verschillende patiënten te hebben gemasseerd, hetwelk was ongeoorloofde uitoefening der geneeskunde, en ver volgens door het plaatsen van adver tenties, dat hij massage (opgevat in bovengenoemde zin) uitoefende. Van die vonnissen kwamen èn de veroordeelde én met dezen het O. M. in hooger beroep. Toen in appèl die De heer C. Witteveen te Haarlem is benoemd te secretaris van den „Ne- landschen Kolfbond," en dat wel in de plaats van den heer J. W. Tuinenburg te Hilversum, die bedankt had. Het progiamma der wedstrijden te houden op Zondag 10 Juli nabij het schietterrein op de Galdersche heide bij Breda, luidt als volgt 1. Regenscherm-wedstrijd, 2 prijzen. Op 200 M. van het beginpunt ligt voor eiken deelnemer een regenscherm op den grond; op een sein begeeft een ieder zich spoedig daarheen, neemt de voor hem bestemde parapluie, steekt die op en tracht weder zoo spoedig mogelijk het punt van vertrek te be reiken. Het redden van den gewonden kameraad, 2 prijzen. Op 200 M. afstand ligt voor eiken deelnemer een pop op den grond, deze pop te halen, te paard medeneraen en zoo spoedig mogelijk naar het punt van vertrek brengen. 3. Langzaam maar zeker, 2 prijzen, Een jeugdig varken van zijn hok door een aangewezen poort te drijven. 4. Het potlepelspel, 2 prijzen. Aan ieder deelnemer wordt in de rechter hand een potlepel, waarin een ei ligt, aangegeven, in den kortst mogelijken tijd de baan van 200 M. af te rijden, zonder dit ei te laten vallen of te breken. 5. Hoogtesprocg met vele prijzen. In vlot tempo over een heg te sprin gen waarboven prijzen hangen; onder den sprong een prijs te grijpen. 6. Jachtrit met eiudwedloop, 9 prijzen. Jachtrit over en om het schietterrein. Een eindwedloop voor alle paarden, die aan den jachtrit hebben deelgenomen, van af den zuidelijken rand van het terrein tot aan den ingang der duellaan; ieder deelnemer mag zijn eigen weg kiezen. hechtenis. Ook ter Sumatra's Oostkust kwamen eenige gevallen van moord en doodslag ter kennis van ket bestuur, aan wien het meestal gelukte de daders in handen te krijgen. In de afdeeling Serdang legde de politie in Maart de hand op eeae bende valsche munters. In de afdeeling Mokko-Mokko (Ben- koelen) had de bevolking veel last van tijgers, nu en dan ook van olifanten. Een der bewoners van de marga Bantal werd door een tijger verscheurd In de residentie Lamponsche districten werden 9 koningstijgers en 2 gevlekte tijgers afgemaakt. De berg Kaba in Palembang bleef voortdurend teekenen van werkzaamheid geven. Een van den resident der oostkust van Sumatra ontvangen rapport meldt, dat in den avond van 17 Mei aldaar eene golvende aardbeving werd gevoeld, die ongeveer één minuut duurde en te Landjoeng Balei een in aanbouw zijnd huis deed instorten, terwijl op verschil lende plaatsen een sterke golfslag in de rivieren werd waargenomen. Uit het r ij ks-opvoeding s- zaak de vorige week werd behandeld, KOLONIËN- BATAVIA, 7 JuDi. In verscheidene streken op Sumatra hadden zware regens, vooral in Januari en Februari, overstroomingen doen ont staan, die hier en daar belangrijke schade aan wegen, bruggen en velden toe brachten. Op verschillende plaatsen werden in den loop van dit tijdvak schokken van aardbeving waargenomen en wel op 4 Januari te Kree en Vlakke Hoek (Ben- koelen) op den i2en dier maand te Painan, Indrapoera en Padang, op den 23en dier maand te Sipirok en Penja- boengan (Tapanoeli)op den 7 en Februari te Sipirok, en den nen en a8en dier maand in de afdeeling Kroö, op iS Maart te Petjak Pinggan (afdee ling Kauer) en op den 2 7 en dier maand te Bintoehan (Kauer) en te Kroë. Te Tandjong Balei (Asahan) ontstond in Januari onder de chineesche hande laren een lijdelijk verzet tegen de politie tengevolge van verkeerde uitvoering van gegeven bevelende betrokken politie ambtenaren werden gestraft en de rust keerde spoedig terug. In Februari werden op Poeloe Marak (afdeeling Painan) twee Niassers en een Maleier vermoord en voor eene waarde van pl. m. f 700 bestolende vermoe delijke daders, drie in getal, zijn in Donderdagavond was volgens bericht uit Londen de stand van den uitslag der verkiezingen als volgt De conseivatieven veroverden 132 zetels, de unionisten 19, de Gladstonianen 104, de Parnelliöten 1, de Anti-Parnel- listen 10. In Tower Hamlets heeft mi nister Ritchie zijn zetel verloren, met eea meerderheid van 398 stemmen voor den Gladstoniaan. De bekende advocaat Russel en de advocaat generaal Clarke zijn herkozen, Arnold Forster is te Belfast gekozen en versloeg hiermede Sexton, een vau de hoofden der nationalistische partij Ierland. De indische afgevaardigde Nao roji is te Finsbury gekozen met drie stemmen meerderheid. Merkwaardige verkiezïngs-incidenten waren Woensdag de verkiezing van den arbeidscandidaat John Burns in Zuid- Londen, en van den Britsch-Indischen prins Dadabhai Naoroji, door Salisbury eens veikeerdelijk een zwarte genoeaaa hetgeen destijds nogal geridiculiseerd werd. Naoroji is voor Finsbuiy geko zenhij is de eerste Indiër in het parlement. De Gladstonianen wonnen verscheidene zetels in de hoofdstad, maar werden te Birmingham geslagen, waar Bright, Chamberlain en Colliugs herkozen zijn. Volgens de Morning Post zoude de aziatische cholera in Engeland zijn voorgekomen. Drie gevallen zouden zich hebben voorgedaan, waarvan twee met doodelijken afloop. Twee passagiers van een fransch stoomschip, namelijk, zouden op zee door de ziekte zijn aangetast. Vrijdag te Londen aange komen, stierven zij in een hospitaal ten gevolge van uitputting door cholera morbus. Een ander geval zou te Lambeth zijn voorgekomen. Dit bericht wordt echter ongeveer waardeloos gemaakt doordat uit officieele bron wordt gemeld, dat er in Londen geen enkel geval van cholera is voor gekomen. De Standard meldt uit St. Peters burg, dat de gezondheidsraad aldaar tot eene uitgave besloot van 16,000 rbls. voor de inriehting van ontsmet kamers in vier gasthuizen, waar 750 cholerabedden opgeslagen zijn. Ook andere gebouwen werden daartoe in gericht. ,De politie vroeg aan den ge meenteraad 100,000 roebel bij te dragen in de kosten, hetgeen geweigerd werd. Uit goede bron wordt te Weenen ver nomen dat er ernstig sprake van zou Izijn om aldaar een nieuwen duitschen ambassadeur te benoemen. In deze stad heeft Woensdag een botsing plaats ge. had tusschea werklieden-socialisten en christelijke socialisten, welke op een hevige kloppartij uitliep. Met 65 tegen 49 stemmen heeft de Storthing te Christiania, een adres aan den Koning vastgesteld, waarvan de inhoud overeenkomt met het adres van haar presidiaal-bureau van 30 Juni. Aan de Standard wordt uit Rome geseind, dat het Vaticaan met de Iersche bisschoppen is overeengekomen, dat Gladstone's program voor Ierland be hoort te worden aangenomen; dienaan- gaande zijn evenwel geen stellige schrif. telijke orders door het Vaticaan uitge vaardigd. Alle beschouwingen in de bladen over de benoemingen van Von Radowitz als ambassadeur te Madrid, missen eiken grond. De Reick&anzeiger naaakt eene keizer, lijke boodschap van den 23en Mei openbaar, gericht aan alle Duitsche en Pruisische gezantschappen, waarin naar aanleiding vaa de in de bladen versche nen mededeelingen ever Bismarck's ge voelens en opvattingen, als des Kei- zer's overtuiging kenbaar wordt gemaakt dat er of van zelf eeae kalmere stem- mingzal ontstaan, of de werkelijke waarde van de bedoelde mededeelingen in de pers mettertijd ook in het buitenland steeds juister zal worden ingezien. De Keizer onderscheidt den Bismarck van heden van den Bismarck vau voorheen. Hij wil alles vermeden zien, wat het beeld van den grootsten Duitschen staatsman zou kunnen verduisteren. Voorts maakt ée Rêisksanzeiger eene boodschap aan den gezant prins Reuss, van den 911 Junijl., openbaar, behelzende dat voor eene toenadering tusschen Bis marck en den Keizer de allereerste grondslag ontbreekt, nml. dat daartoe de eerste stappen worden gedaan door Bismarck. Verder wordt den gezant op gedragen, zich bij het bezoek van Bis marck aan Weenen te bepalen tot de conventioneele vormen, en het zijne te doen ©m te vermijden dat hij wordt uitgeneodigd tot bijwoning van de brui loft. Volgens de JNordd. dig. Zeiiung is een bericht, door een nieuwsbureau te Ber lijn verspreid, dat in Augustus eene samenkomst zou plaats hebben van den Czaar den keizer van Duitschland en den keizer van Oostenrijk van allen grand ontbloot. Vorst Ferdinand van Bulgarije zal door Rumeuië reizen om naar Sophia terug te keeren; hij zal ontvangen wor den dooi Koning Karei. In de Kamer te Athene hield Tri- coupis eene lange rede van beschuldi ging tegen Delyannis, wiens onbekwaam heid de gerechtvaardigde tusschenkomst des Konings noodig heeft gemaakt. De nieuwe minister noemde den geldelijken toestand des lands ernstig,maar geenszins wanhopig. De regeering zal zeven mil- lioen bezuinigen, door het effectief van het leger te verminderen cn door een aantal onnoodige ambten op te heffen. Er zal voor tien millioen nieuwe be lastingen in het leven worden geroepen; tot vijf millioen was reeds de toezeg ging gegeven onder Delyannis. De re geering zal trachten middelen te vinden, om langzamerhand een noodzakelijken koers in het leveu te roepen. Het batig slot der begrooting zal drie millioen beloopen. De minister spreekt de onwelwillende berichten aangaande de grieksche finan ciën tegen. Voor hare eer en hare waar digheid zal Griekenland aan al hare verplichtingen voldoen. De fransche Kamer heeft beraadslaagd over het ontwerp op de vier belastingen De heer Cornuiier protesteerde met kiem tegen een nieuw uitstel der be handeling. De heer Rouvier bestreed op niet minder levendige wijze den heer Cornuiier en diens verwijten aan hetj ten weg te spoelen," zeide hij. Zij dronken hunne glazen weer uit en spraken niet verder over dit onderwerp. Stilzwijgend werd het maal verorberd, waarna zij vertrokken om een kamer te zoeken. Zij vonden er spoedig een. Mark betaalde een maand huur vooruit, waarin hij door de beide anderen vergezeld er op uit ging om eenige nuttige zaken te koopen in den vorm van voed sel en kleeding. Alvorens zijne vrienden in hun nieuw verblijf achter te laten, spoorde hij zijn vader tot de uiterste omzichtigheid aan, door hem te waarschuwen niet over de oude vrouw en hem te spre ken, zelfs niet tegen Tom. Hij gat hem ook twee pond. „Waar woont Mark vroeg de oude man korten tijd na het vertrek van zijn waardigen zoon. „Hij heeft het mij niet verteld," antwoordde Tom. „Heeft hij het jou gezegd „Hij heeft mij niets verteld van zijne nieuwe betrekking, dan wat je ook hebt gehoord. Mark is een slimme jongen, maar handelt eerlijk. Als hij dat niet doet, dan zal ik het wel uit vinden." „Éen aardige kamer hier," zeide Tom, terwijl hij goedkeurend knikkend de kamer rondzag. „Maar wat ik zeggen wil, vriend, wij zijn nu kamergenooten, hoe moet ik je noemen Oude Kidd klinkt niet mooi." „Mijn naam is Guy. Noem mij Guy." „Dan Guy," zeide Tom; „het doet mij genoegen, dat ik je ontmoet heb. Blijf nu maar hier totdat ik terugkom. Ik heb nog iets te doen, wat niet kan wachten." Tom begaf zich nu naar het huis van dokter Wilson, waar Dick den dag doorbracht. Met ademlooze belangstelling luisterde deze naar Toms verhaal en liet hem toen weer teruggaan om over den ouden man te waken. Toen dokter Wilson van zijne bezoeken terugkeerde, deed hij hem een kort verhaal van hetgeen was voorgevallen, en zy kwamen overeen om elkaar op de hoogte te houden van het geen er verder kon gebeuren. HOOFDSTUK XX. Een aanzoek De bevrijding van Guy had zijne vrouw met angst vervuld. Zij kende den man. Zij had vroeger veel van hem te lijden ge had en was doodsbang weer in zjjn macht te komen. „Waarom heeft men hem niet in de gevangenis gehouden, want hij was toch immers tot levenslange opsluiting veroordeeld vroeg zij zichzelf dikwyls af. „Waarom heeft men hem zijne vrijheid weergegeven, waarvan hij niets anders dan misbruik zal maken Verscheidene dagen lang sloot zij zieh letterlijk in een der kamers van het huis op. Zij durfde zieh eerst slechts voor een paar minuten daarbuiten wagen. Zij vreesde plotseling een be zoek te zullen ontvangen van den man, voor wien zij zoo bang was. Van uit de vensters van die kamer had zij een uitgestrekt vergezicht over het buitenverblijf en kon vandaar de poort toe gang gevende tot den publieken weg overzien. Hier zat zij uren lang met eenig naai- of breiwerk voor zich, terwijl zij van tijd tot tijd vluchtige blikken over den weg wierp. Hij had haai reeds eens overvallen, op den morgen van haar noodlottig tweede huwelijk; dat was voor een menschenleven genoeg. Wanneet hij weer terugkwam, dan zou zij op zijn komst zijn voorbereid Mark was van oordeel, dat hij bij Lucy niet bizonder vor derde en toch had hij reeds al zijne beschikbare krachten aan* gewend. „Ik zal het haar rondweg vragen," zeide hij, „daarop wacht zij misschien." Vrijdag was bij de familie Murray de bezoekdag. Den ganscheo namiddag bleven mevrouw Murray en Lucy dan thuis om be* zoeken te ontvangen, en onder het genot van een kopje thee onbeteekenende gesprekken te voeren. Mark kwam den eersten Vrijdag na zijn bezoek te Lowchester. Het geluk begunstigd« hem. Hij was alleen met miss Murray in de serre, die uitkwam in de ontvangkamer. Aangespoord door de gebeurtenissen van den laatsten tijd trac hij onverschrokken op Lucy toe, en niet wetende hoe zijn aan zoek in beschaafden vorm in te kleeden, nam hij zijn toevluch tot dien vorm, welke hij dikwijls in stuiversnovellen had beschtf ven gezien, {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2