~~GEMENGD NIEÜWS. INGEZONDEN. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. adres der regeering: De hervorming van deze belastingen eischt eene lange voor afgaande stadie. Voor de begrooting voor 1893—94 zal de rcgeeriDg een voorstel doen tot wijziging der directe belastingen. Het amendement-Cornulier, strek kende tegen de verdaging, wordt met 241 tegen 233 stemmen aangenomen. De zitting is voortgezet. Een geestdriftig voorsta n- der van Gladstone, eigenaar van een flinken ijzerwinkel, heeft zich te Croy don (Suirey) van het leven beroefd. toen hij vernam dat zijne stad den con servatieven candidaat had verkozen. De toestand van het iersche Parlementslid W. O'Brien geeft aanlei ding tot groote bezorgdheid. De ge- neesheeren vreezen, dat zich gevaailijk complicaties zullen voordoen. Het protes tegen Wilson den beruchten schoonzoon van wijlen president Grévy, wegens omkooping, teneinde te Loches als lid van den ge meenteraad en door dezen laatste tot maire gekozen te [worden, zal Zaterdag ochtend 9 uur voor de rechtbank te Tours beginnen. De aanklacht betreft acht feitenvoor een deel zijn dit ge vallen van onmiddellijke omkooping, zooals b. v. het koopen van stemmen van raadsleden om den vroegeren maire te doen vallen, voor een deel indirecte middelen, zooals een middagmaal aan 300 kiezers aangeboden, een groot feest op den avond vóór de verkiezingen, ©p den dag zeiven het aanbieden van drank aan kiezers te Montrésor, die daar voor aan Wilson hunne stem wilden ge ven, enz. Verder heeft Wilson trachten stommen te winnen door beloften, dat er nieuwe wegen zouden worden aangelegd em Loches met Tours telephonisch verbon den zou worden, maar deze twee feiten zijn niet als punten van beschuldiging in de dagvaarding opgenomen. DeWeener correspondent van de Rép. Francaise zegt, dat er van eene ontmoeting van den czaar met keizer Erans Jozef geen sprake is ge weest en dat er voorloopig niet aan valt te denken. Deibier, de parijsche benl, is toch rechtstreeks naar Parijs terugge keerd, zonder zich te Montbrisoa op te houden. Men leidt daaruit at, dat Ravachol nog niet terstond ter dood zal worden gebracht. De heer Lagasse, de advocaat van Ravachol, is door Carnot ten gehoore ontvangen. De president hoorde hem met groote opmerkzaamheid aan en on derhield zich met hem over verschil lende bizonderheden van het proces. Men weet echter niets naders omtrent het onderhoud. In het rechtsgeding omtrent den moord van den knaap te Xanten zijn eenige deskundigen gehoord over het al of niet waarschijnlijke van het plegen van den moord doer een kosher (Joodschen slachter Een der genees heer en verklaarde pertinent dat de moord niet door een Joodschen slachter ken zijn gepleegd, omdat bij een koshersnede de luchtpijp en de slokdarm mag wor den doorgesneden, terwijl hier het ge- heele strottenhoofd en bovendien de wervelkolom waren afgesneden; bij het kosherslachten mag de wervelkolom niet worden aangeraakt. Verschillende geneerheeren, die later gehoord werden, waren allen van mee ning dat er in allen geval niet aan een „ritueelen moord" te denken viel en dat de moord niet door een slachter was gepleegd, noch door een Joodschen noch door een Christen. Telegrafisch wordt nog het volgende gemeld uit Berlijn: Volgens berichten uit Kleef heeft het moordproces een opzienwekkenden keer genomen. De voornaamste getuige charge, de metselaar Wezendrup, die vroeger bij Buschhofï knecht geweest is, maar door hem ontslagen werd wegens onbehoorlijk gedrag, en vooral wegens antisemitische scheldwoorden tegen de kinderen van Buschoff, werd op voorstel van den verdediger des beschuldigden niet beëedigd. Hierop deelde de ambte naar van het openbaar ministerie mede, dat tegen Wesendrup reeds een ge rechtelijk onderzoek is ingesteld, onder verdenking dat hg den knaap Johann Hegemann vermoord zou hebbeD. Het laatste nummer vande Figaro bevat een zeer symphatiek artikel over onze jonge Koningin. Aan het slot daarvan zegt de schrijver het vol gende: „Het spreekt vanzelf dat Frankrijk de genegenheid der Hollanders voor deze jeugdige vorstin deelt. Tal van banden vereenigen de beide volken die voortdurend hun kunstproducten tegen elkaar uitwisselen. „Wij bewonderen hun schilders en zij lezen onze schrijvers. Met onze taal zqn ztq ten volle vertrouwd, men vindt daarvan weer een nieuw bewijs in een artikel over de jonge Koningin, van de hand van den heer Ten Brink, professor aan de hoogeschool te Leiden, dat in het eerstvolgende nummer van de Figa ro IUustré zal verschijnen. Het spreekt dus van zelf dat wij ons verheugen met de Hollanders." In den vorigen nacht is te Bordeaux brand gesticht in de pak huizen Chiteau-Latour. Voor een bedrag van niet minder dan 600,000 francs aan wijn is vernietigd. Onlangs kwam de nieuw© spoorweglfjn ParijsMontes gereed, die o. aook door het stadje llerblay gaat, de bewoners van dat stadje legden op den dag der inwijding hunne vreugde aan den dag, door een oude diligence, die vroeger het middel van verkeer was, midden op de markt te verbranden en er met groot gejubel om heen te dansen. Het pantserschip Hoehe heeft ®p eenige mijlen van den vuur toren te Marseille de paketbost Maré ehal Canrobert aan bakboordzijde aan gevaren, met het gevolg dat de boot onmiddellijk zonk. De bemanning van de Hêche beijverde zich in het redden der passagiers, van wie echter vijf zijn verdrenken. De socialisten te Berlijn zijn weder aan het boycotten. Na on langs een werkreglement voor de brou werijen te hebben vastgesteld, ouder bedreiging dat wanneer het niet werd gevolgd, zij ook geen bier uit die in richtingen meer zouden drinken, hebben zij thans eene vergadering gehouden, om te vernemen hoe het nu er mede staat. Uit de mededeelingen bleek, dat het reglement slechts bij vier brouwe rijen was ingevoerd en dat oe socialisti sche werklieden van eenige andere brou werijen niet ten volle er mede instem den. Na het daarover verhandelde werd er besloten, aan alle brouwerijen, waar nog geen aanneemlijk regiement was ingevoerd, den eisch te stellen, dat als nog binnen drie dagen te doen, daar anders de bovengenoemde straf over hen zal worden uitgesproken. Het locaal blad van Lauen burg in Achter-Pomraeren bevat in zijn nornmer van 2 Juli de volgende mede- deeliag: „Het schuttersfeest belooft dit jaar een luisterrijk volksfeest te worden, Niet slechts zijn er twee draaimolens, maar ook verscheidene reifeltatels aan gekomen. Door het opknappen van de huizen en het wieden van het gras, de straten, heeft ons stadje een feestelijk aanzien' Op het Wannmeer bij Ber lijn zijn door electriciteit gedreven b«o ten ter overvaring van den eenen oever naar tden anderen in gebruik gesteld Binnen eenige maanden zal nog eene boot in gebruik worden gesteld, die geheel uit aluminium is vervaardigd. Een Italiaansch bladstelt voor om, ten einde aan alle mededinging tusschen Parijs en Berlijn een einde tc maken, de wereldtentoonstelling in lioiine ie konden. Vacqueri schrijft in de Rappel dat de Italianen evenals de Duitschers kunnen doen wat zq willen. Europa kan dan tusschen drie tentoonstellingen kiezen. In Spanje heeft, zegt men, een duel plaats gehad, waarbij de twee heeren gezeten waren op bicycles. Op een gegeven sein gingen zij daarop zitten en reden zij tegen elkander in met een navaia in de rechterhand. Eea der heeren kreeg een stoot in de borst, van den ander werd de arm doorboord. Omtrent de werkstaking bij Pittsburg luiden de berichten tegen strijdig. Volgens sommige keerden de pelitie-agenten van New-York en Chi cago, uitgezonden om te Carnegies de werkstakers door vrijwilligers te vervan gen, zonder geslaagd te zijn te Pittsburg terug. Volgens andere moesten de agen ten, die op schuiten de fabrieken naderden, zich aan de duizenden op den oever verschanste arbeiders over geven na bloedige gevechten, waaiin aan beide zijden een dertigtal moesten doodgeschoten of verdronken 2ijn. Dui zenden fabriekwerkers uit den omtrek trekken naar Pittsburg ©m deel te ne men aan het verwacht vervolg van den strijd. De arbeiders hebben knodsen, revolvers en een bergkanon, waarmee zij de politie schuiten bombardeerden en de parlementaire politievlag wegschoten. De sheriff riep militaire hulp in. De werkstaking werd uitgelokt door loons verlaging en tevens door de verklaring der bazen dat zij wenschen vry te blij ven in de keuze hunner werklieden daartegenover beweerden de werksta kers dat zij bedrogen waren, daar immers de Mackinley „bill" juist inge voerd is om [de prijzen op te houden en het loon te handhaven. Een mooie reclameDe russische clown Anatole Dirow, die on langs te Berlijn wegens Majesteits- beleediging werd gearresteerd, is tegen een borgstelling van 8000 Mark voor loopig in vrijheid gesteld en naar Parijs vertrokken, waar hij is geëngageerd. Men begrijpt, dat hij daar zijn 8000 Mark er spoedig weer uit zal halen, wanneer hij, op zijn manier de geschie- nis vertelt. In Lorca (prov. Murcia), heeft o©k naar aanleiding van de nieuwe gemeentebelasting een opstootje plaats gehad. De oproerigen kwamen op een plein bijeen en vernielden de ruiten der straatlantaarns en de daar geplaatste banken. van het stadhuis de menigte wilde toe spreken, kreeg een steen tegen het hoofd. De gendarmerie herstelde de rust. Ten opzichte van de cho lera worden vele onrustwekkende be richten verspreid, waarvan reeds enkele onwaar zijn gebleken. In Rusland woekert de cholera voort. Men vreest dat zij haren weg steeds noordelijker zal nemen om haar intocht te Petersburg te doen. De Nowo/e Wremja zegt, dat men niet langer de oogen behoeft te sluiten voor het gevaar en te Petersburg krachtige maatregelen moet nemen. Het is een geluk voor de stad, dat de omliggende streken dun bevolkt zijn, want hierdoor vermindert het gevaar maar daar staat tegenover, dat Petersburg eene zeer ongezonde ligging heeft. Indien het stedelijk be stuur geen flinke voorzorgen neemt, zou de toestand te Petersburg buitengewoon hachelijk kunnen zijn. De Graschdanin weet mede te deelen, dat het gemeentebestuur van Petersburg reeds vele geheime zittingen hield en zich in contact heeft gesteld met ge neeskundigen. Er schijnt besloten te zijn, een voor loopig krediet van 100,000 roebels aan te vragen en de stad in een aantal kleine gezondheidsdistrieten te verdee- len, met een dokter aan het hoofd. Men zal zooveel mogelijk zich houden aan de maatregelen, welke in 1885 in gelijke omstandigheden werden geno men. De geruchten omtrent het uitbreken der ziekte komen thans reeds van tal van plaatsen. Men spreekt reeds van Samara en Kostroma. Deze laatste stad ligt op niet grooter afstand van Peters burg dan Moscou. Hoewel de ministerraad een besluit had genomen de jaarmarkt te Nisehni- Nowgorod te doen doorgaan, schijnt de handelswereld te Petersburg toch te geboven, dat er van die jaarmarkt niets zal komen. Zeker zou dit een slag voor den handel wezen, maar men troost zich met de gedachte, dat daardoor veel gevaar voorkomen wordt. J8jt is een patroon ontploft te Valencia, op de trap van een huis aldaar. De schade is zoer aanzienlijk, maar er werd gelukkig niemand ge kwetst. Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind, dat het parlement de motie van wantrouwen van Spriggs verwierp. In Amerika is weer een on- geluk met een luchtballon geschied. De ballon bevatte vele personen waar onder de luchtreiziger Royers, zijn hel per Fenton en een journalist uit Boston, Goldsmith. De ballon dreef naar zee en toen men het gas liet ontsnappen, scheurde de ballon en viel in zee. Robers en Fenton waren dood, Goldsmith is in gevaar en de anderen werden gered. Weer iets nieuws voor de Chicago-tentoonstelling Men zal een Yan de wonderboomen van Californië, de Sequoia gigantea, naar de expositie overbrengen. Het vervoer van Mariposa County naar San Francisco zal alleen 3000 dollars kosten. De boom is 300 voet lang en heeft een dikte van 30 voet in middellijn. Te Chicago zal hij geplaatst worden tegenover de hoofd ingang van de tentoonstelling. Hij zal uitgehold worden en in de holte zullen tenten geplaatst worden, waar alle Cali- fornische vruchten kunnen bewonderd en genoten worden. Aanvrage is gedaan voor de oprich ting van een spiraal-toren, buiten de tentoonstellings-terreinen in Jackson Park op te richten, in den trant van Shaw's toren, nu op Coney Island N.-Y. Spoorwagens gaan aan de buitenzijde van dien toren op en aftweeduizend personen kunnen per uur vervoerd worden. De toren zal tusschen de 125 en 200 voet in middellijn zijn. in den geeat éer haarlemsche kiezers w»tl CommimMat M Politie te door hun afgevaardigde ra de avond- - zitting van Vrijdag i Juli is gezegd. Nu De voorvxrpcn "J" dagelyks, uilgcson- dit teit nog versch i«, moet het worden 1 aangeteekend, opdat er later niet worde tegengesproken, en de groote bekwaam heden weder moeten dienst doen om zeker handigheden in de contramine te doen vergeten. Een kiezer TELEGRAMMEN. LONDEN, 8 Juli. {Dalziel.) Te New castle on Tyne hebben de liberalen een nederlaag geleden. John Morley die bij de verkiezingen in 1886 een schitterende overwinnig behaalde, is wel is waar ge kozen maar op den tweeden Gladstooi aanschen kandidaat werden 3000 stem men minder uitgebracht zoodat hij Diet gekozen werd. LONDEN, 8 Juli. {Dalziel.) De werklieden candidaten die gekozen zijn, onder wie zich John Buras, Keir Hardie en Wilson bevinden, hebben besloten te trachten in de Kamer een onafhankelijke partij op te richten. Hbd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Manheer de Redacteur Het kan goed zijn, al is het treurig, aan de haarlemsche kiezers te doen op merken hoe hun afgevaardigde ter Tweede Kamer zich schaart onder zich liberaal noemende bestrijders van de nieuwe belastingvoorstellen des ministers Pierson. Hij behoort tot hen, die bij deze vermogensbelasting tegelijk de be drijfsbelasting willen behandeld zien. Nu is het ontwerp voor de laatste nog niet ingediend, en gaat de politieke han digheid van den heer Sanders straks door, dan ontstaat het gevaar dat door eene vereeniging van de minderheden bij de tegenstemmers, er van de geheele hervorming van ons belastingwezen niets komt. Daar waar we'te doen hebben met voorstellen, die bet vooralsnog bereik bare geven, en van zoo bekwame en eerlijke zijde de toezegging gedaan is van herziening van patent- en perso- De burgemeester, die vaa het balkon neele belasting, daar is het zeker niet Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 Juli. Door de Tweede Kamer is verwor pen met 60 tegen 29 stemmen het araendement van den heer De Kanter om kunstvoorwerpen en kostbaarheden die de minister van de vermogensbe lasting uitsluit en ook niet bij het per soneel anders dan als verteringsobjecten wil treffen, onder het vermogen te rangschikken; idem met 58 tegen 30 stemmen de door den heer Bahlmann voorgestelde vrijstelling buitensland van belastingplichtige onroerende goederen en met 68 tegen 18 stemmen het voor stel van den hee'' A. van Dedem om uit te zonderen de paarden en voer tuigen niet behoor en de tot een bedrijf. Zitii?ig van Vrijdag 8 Juli. Per Telegraaf. De ochtendvergadering werd hoofd zakelijk gewijd aan een amendement van den heer Clerck, om voor de waarde bepaling van het onroerend goed het 15 in plaats van het 20-voudig bedrag der belastbare opbrengst aan te nemen. Dit amendement vond greoten steun bij verschillende deden der rechterzijde (de heeren Yan Alphen, Mackay, Kolk man) en werd bestreden door de heeren Tijdens en Van Houten. Zij zagen in het amendement meer een bevoorrech ting van den grondeigendom, voor wien de voorstanders juist den overgang tot de vermogensbelasting wilden vergemak kelijken. De minister van financiën heett uit eengezet, dat de aanneming van het cijfer 15 voor de waardebepaling van het onroerend vermogen slechts den grond eigendom baat en dat hij bij aanne ming van het amendement van den heer Clerck geen raad ziu weten hoe te handelen en wellicht zou grondbelastingverlaging moeten worden opgegeven. Hij ontraadde met overtui ging tot aanneming. Het amendement werd verworpen met 53 tegen 36 stem men. Artikel 7 eenigszins gewijzigd, werd aangenomen. StoomYaartberichten. Het stoomschip Obdam, van de N. A. S. M., van New-York naar Rotter dam, vertrok Donderdag 7 Juli, des voormiddags 7 uur 50 min., van Boulogne. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Juli Ouessant. Het stoomschip Falroclest van Java naar Amsterdampasseerde 6 Juli Suez. Het stoomschip Celebes van Londen, arriveerde 7 Juli te Amsterdam. Het stoomschip Burgemeester den 2exj van Amsterdam naar Batavia, ver trok 7 Juli van Suez. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, vertrok 7 Juli van Marseille. Het stoomschip Anchises van Am sterdam naar Java, arriveerde den 7den Juli te Singapore. Het stoomschip Prins Maurits ver trok 7 Juii van Amsterdam naar Suri name. FAMILIEBERICH TEN- Gehuwd: 6 Juli. G. Heuff en A Romeoy, Winterswijk. - 7. W. Hettema en A. C. de Wit Boers, Utrecht. - N. F. H. Reyffert en M. J. Nottet, Amst. - T. H. van Eeghen en C. P. L. H. van Marie, Amst. - A. B. M. Elsenburg en T. A. Soeter, Den Haag. - A. J. Mis pelblom Beijer en A. H. Cordes, Arn hem. - J. Quintus en C. H. Anslijn, Amsterdam. Geboorten: i Juli. C. Grippeling— Werst d. Klaten (Java). - 5. D. Ban nenbergDe Jong z. Amst. - 6. C. FornierFreae z. Amst. Overleden 4 Juli. B. Hötte jd. 53 j. Amst. - 6. P. Maufroy 53 j. Vreeland. derd op Zon- en feestdagenvan 1s middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen {Alles op straat gevonden). Een zwarte handschoen. Een fantasie- armband. Eene schraag. Een R. K. kerkboek. Een gouden medaillon. Èene spoorfluit. Een boterhammen trommeltje. Een paternoster. Drie linnen heeren- boorden. Een linnen zakje waarin loö- pers. Eene ijzeren pen. Een rijtuigmoer. Een kinderschoentje. Twee fransehe taaibeekjes. Een notitieboekje. Eene pa- rapluie. Eenige diverse handschoenen. Een paternoster. Eenige sleutels aan een touwtje. Eenige sleutels. Een zilveren cylinder-horiege met koperen vergulden ketting, in eene nabij gelegen gemeente gevonden. Terug te bekomen bij vrouw van Eramer.k, Delftstraat 27, een geldstuk; bij vrouw Kenselaar, Leidsche straat, zijstraat 10 1. een koralen vrouwenbeursje met zilveren knipbij A. van 't Vlie, Nobelstraat 7, een vliegerbij Schön- hijth, Anegang, een mandje met wasch- goedbij Ga. Bon, Voorzorgstraat 34, een armband van ronde schakels waaraan een balletje. hi één der tra?nwaggons achtergelaten Een pakje met staaltjes. Eene porte- monnaie met eenig geld. 20ste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 10 Juli, des middags van 2^—4 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. Polonaise Ouverture le Pèrc Gail- lard Toujours Galant Polka Grande Fantaisie sur des Motifs de 1'opéraManon. Mozart ouverture 6. Dream of The ocean Waltz Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra Carmen. Chopin. Reber. Tar bach. Massenet. Suppé. Gungï. Bizet. Sociëteit „TROU MOET BLIJGKEN." CONCERT, le geven door het Staf- muziekkorps vh. 3e Reg. Infanterie, (in Garnizoen te Bergen op Zoom), Directeur de Heer N. A. BOUWMAN, op Zondag 10 Juli 1892, 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. Bouwman. Militaire Groet, Marsch Ouverture „Guülaume Teil" „Seid umschlungen, Millionen Walzer (Neu) „Un jour d'été en Nor- vège Fantaisie pastorale Wilmers. Rossini. Strauss. Vorspiel zu Oper„Die Folkuoger" Kretschmer. „Esp&na", Rhapsodie. Chabrier. a. „La chanson des Nids",concert-polka Buot. b. Séiéaade (Bsi9euse) Gounod. Fantaisie sur „Les Dra gons de Villars" Bouwman. No. 2, 4, 5, 6 en 7 geïnstru menteerd door N. A. BOUWMAN. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn ie bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen In lichting tegen toezending van postzegel 1. Winkeljuffr. teg. half Aug. of eerder, grond, bek. m. h. garen- en bandvak. 2. Bekw. le modisto v. Nijmeg. opg. v. vroe gere betrekk. vereiseht. 3. Juffrouw v. beduidende mantelz. te Rott. teg. hoog sal. goed verkoapst. en met net publ. kunn. omgaan. 4. Juffrouw uit bosch. stand P. G. in gezin van weduwnaar m. 3 kind. v. middelb. leeft, om de zorg der huiah. op zich to nem. on tact hebb. m. kind. om to g. aollic. m. refer. 5. Meisje uit fats. stand m. 1 Sept. in zie- kenh. geueg. tot ziekenverpl. aanmeld, voor 25 Juli schrift, of in pers. aal. nader te bep. benev. huisvest, voed, en bewass. 6. Fl. actief jongmensch als reiziger, fl. ver- kooper teg. vast sal., pro vis. en reiskost. 7. Agent goed bek. m. grossiers en uitvoer handelaren in kramer, en speelgoed. 8. Actief agent geheel Nederl. bereiz. v. d. verk. v. zeepe* en parfum, teg. ruime provis. 9. Kellner voor vast in hotel te Vlissingen, zoo spoed, mogel. bek. m. k. vak en mod. tal. sprek. vooral m. goede get. 10. Timmerman, hek. m. h. maken v. uitslagen. Burgerlijke Stand. Geboorten 6 Juli. A. M. Wit Dors d. - M. ter Haakv. d. Werffz.- 7. A. J. ZweersSchornagel z. - A. C. v. WalBlokdijk d. (levenl.). - 8. J. Velleman—Spier z. Overleden 6 Juli. A. C. Jore 1 md. d. Veldlaan.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3