Een Dagmeisje 7AK1A. pri)s KLEINE ADVIRT1NTIÉN. Eene besch. DAME DIENSTBODE R. K DAGMEISJE DAGMEISJE, Boekhouding. Jongste Bediende. Oude Talen. flinke KNECHT, knappe LOOPJONGEN. Schoenmate-Joipaatje, Een HUIS te huur, TE HUUR gevraagd: TE KOOP voor f85 nette Commensaals Nette COMMENSAALS TER OVERNAME gevraagd PAPEGAAI. TE KOOP FLESSCHEN. Id hot proees Bnschhoff to Kleef heeft thans de zoon van Buschhofi het verhoor ondergaas. Het wederzien van vader en zoon was hartroerend. Nog steeds trachten de getuigen allerlei beschnldigingen tegen Buschhofi te vin den. Een hunner, Selma Rölen, vertelde dat Buschhofi den 6n Juli op straat tot zyn zoon gezegd had Och wat, indien zy geen bewijzen hebben, kunnen zy ons niets maken." Selma Rölen stond voor een open raam toen zy die woorden hoorde. Een twaalfjaiige knaap vertelt, dat hy op den dag van den moord een vreemden Israëliet met een zwarten tasch, bij Buschhofi heeft zien binnengaan en 's avonds er weder zien uitkomen. Doch een kloosterbroeder der Franciscanen, die ook tot de getuigen behoort, wist niets dan goeds van Buschhofi te ver tellen. Te Astrakan zijn onlusten voorgevallen doordien eenige arbeiders hun werk verlaten wilden nit angst voor de cholera, terwyl zij reeds de voor schotten op hun loon hadden aangenomen. Men wilde hen dwingen weer aan het werk te gaan en hen aan eene quara- rantaine onderwerpenmaar zij verzetten zich daartegen zoodat de soldaten er niet zonder bloedstorten in slaagden, hen tot onderwerping te brengen. Van een laagverborgen kunstschat deelt de Parijsche Événement de volgende geschiedenis mede In de laatste tyden van het Franscbe Keizerrijk had men in de fabrieken der Gobelins twee prachtige tapijten gemaakt, volgens een samenstelling van Dnterte. Elk dezer tapyten had eene waarde van omtrent 25.000 fr. Het eene aange kocht door het Italiaansche gouvernement het andere was bestemd voor het paleis van Fontainebleau, doch men had ver geten dit laatste op den bepaalden tyd te doen afleveren. Het bleef, in den vorm van eene over- groote zware rol, bewaard in eene kleine kamer der nationale werkhuizen, waar zóo zelden een voet werd ingezet, dat meer dan een van de bestuurders, die elkander opvolgden, er het bestaan niet van kende. Zoo verliepen dertig jaar en het be staan van het kostbare tapyt zou miscbien nog lang onbekend zyn gebleven, ware het niet dat tijdens het bezoek, onlangs door den president der republiek gebracht, daaraan toevallig een einde kwam. De heer Carnot, die met groote aandacht de nationale werkhuizen in oogenschouw nam, deed ook het kamertje openen, om zyne nieuwsgierigheid te voldoen. Zoodra hy de rol bemerkte, vroeg hij „Voor wie is dat tapijt?" „Dat tapijt? ik zal eens gaan vragen, mynheer de presidentantwoordde de bestuurder, die hem vergezelde. Hij ging heen om de inlichtingen te vragen, doch niemand kon hem op de hoogte stellen. Toen de heer Carnot een uur later de waarheid vernam,; gaf hy bevel om het tapyt dadelyk naar het paleis van Fontainebleau te zenden. Het is daar nu nadertig jaren aangebracht. LEVEND WHIST. Men kent het „levend schaakspel;" in eene operette wordt het volgende ver toond; en het is nog wel eens voor lief dadige doeleinden uitgevoerd. Twee-en- dertig personen, gecostumeerd als figuren van 't schaakspel, worden door twee spe lers, op galeryen of in preekstoelen ge zeten, gedirigeerd en gewoonlijk von den zoowel de figuren als de toeschou wers de historie vry vervelend. Ten voordeele eene weesmeisjesschool in Ierland is thans een „levend whist"' geopend, als deel van een groot liefda digheidsfeest met bazar te Ball's Bridge Dublin. Onder begeleiding van muziek traden twee-en-vijftig personen als de twee-ea-vyftig kaarten van het whist spel op. Op den grond werd een reusachtig kleed uit gespreid, dat het speeltafeltje voorstelt. Vier paien met electrisch licht aan de vierhoeken stellen de ka rsen voor. A. en B. zijn partners en zitten tegen over elkander op hooge zetels, I en Z evenzoo. Onder trompetgeschal en een plechtige marsch treden de kaarten bin nen, de koning en koningin van iedere kleur voorop, gevolg door boer en aas den stoet der lagere kaarten. De vier reeksen honneurs dansen in het midden van het kleed een plechtigen dans, waar aan ook het mindere volkje meedoet; maar langzamerhand wordt de muziek sneller, en danst door elkaar, tot op het oogen- blik van de grootste wanorde plotseling het trompetsignaal klinkt en alles stil staat. De kaarten zyn dan „gemêleerd" en trekken zich, zooals zy staan, naar den rand in den grooten cirkel terug. In het midden staat een kleine page, geblinddoekt, met een kleinen staf in de hand, waarmede hy naar een zeker punt van den kring loopt en aldus „coupeert." Hij neemt dao den blind doek af, geleidt de troefkaart (men speelt geen préfërence) naar hare plaats en de andere kaarten gaan, op de maat der muziek, in vluggen pas rond en scha ren zich, een voor een, rond hun vier meesters, zij vormen dus vier rijen, aan de vier zijden van de fafel Weer klinkt de trompet en de kaarten sorteeren zich, met 't gezicht aaar hun meester, behoorlyk in suites, kleur bij kleur. Dan begint het spel. Ieder speler roept zyn kaart af en op de maat der muziek atapt deze naar het midden der „tafel", tot de trek compleet is. De win nende kaart voert dan mot zyn partner de twee andere gevaDgen weg en geleiden hem naar den hoek van de tafel, waar de trekken worden ter zyde gelegd. Als al de trekken gemaakt zyn, noemt do winnonde party hot getal, en in marschtempo wandelen de personen, vier aan vier het veld af, de winnende trek ken zegepralend, de andere met gebogen hoofd. De rollen der „honneurs" werden vea vuld door heeren en dames van de Du- blinsche oluh, die van de andere kaarten door weesmeisjes. Een weinig minder belangryk wordt zeker het spel door de omstandigheid, dat ieder speler ook de kaarten der an deren kent; naar het schijnt was de loop der robbers reeds vooruit ongeveer afge sproken, ofschoon er dan met het mêlee- ren toch dient gesmokkeld te zyn. In ieder geval is het geheel vroolyker dan „levend schaakspel." Predikbeurten der Had. Herv. Kerken TE HAARLEM op ZONDAG 10 Juli 1892. Groote K&rk. Voorm. 10 ure, Knottenbolt. Avondmaal. Nam. 2 ure, Barbas. 27e Zondag. Doopsbadiening. 's Avonds 6 ure, Veen. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure. Barbas. Avondmaal. Jans-Kerk Voorm. 10 ure, H. V. Hogerzeil, pred. te Amsterdam. (Voor Hoog.) Vrijdagavond 8 ure, van Lenuep. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, van Lennep. Eglise Wall-onne. Bis heures, Debry. (jhmtslvjk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdagavond 8 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, :s Av. 5 ure, Schotel. Luthertehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Bemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst. Noorderkerk Bidder straat. Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langhout. Nederü. Horv. Kerk. SSewöeiksroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwftb. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Bvatig. Lilt hersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. 8MoC2»j«5*Bda»i. Voorm. 10ure, S. Buytendijk, Pred. te IJsselsteim Voorbereiding. aflecMsstedle. Voorm 10 ure, J. Kuylman. SfilfiSegoBKii. Voorm. 9% ure, M. Buchii Pest. Houtrijk en Polanen. Voorn. 10 ure, C. vau Koetsveld CEz. Nam. 1% Zondagschool. Santpoort, üpaarndam. Voirm. 10 ure, J. van Woerden, Evangelist der tivangelieuche Maatschappij. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. '8 Avonds 6 ure, geen dienst. 's Avonds 7^ ure, Evangelie verkondiging, B. van Zweden. Donderdagavond 8% ure. Bijbell. H. Waardenburg. ÏMidvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Voorbereiding. A. 't Moet verschrikkelijk zyn, wan neer een zangeres weet, dat zy hare stem heeft verloren. B. Ja, maar nog verschrikkelijker, als zy het niet weet. En de man heeft geen cent nage laten NeeD. De zaak is eenvoudig. Hij verspeelde zijn gezondheid om rijk te worden en toen gaf hy zyn geld uit om weer gezond te worden. Kleine Bertha heeft een ongeluk gehad met haar mooie pop, die daarop aan den leverancier ter repa ratie is gezonden. Eenige dagen later met Mama aaD 't wandelen, stelt de kleine voor eens te gaan hooren of de pop al klaar is. De winkelier „gelooft van ja" en zoekt en schommelt, tot Bertha hem vrien delijk te hulp komt met een„Het is Louisetje, MynheerZoo heet ze Een DuitBch student, die in groote geldverlegenheid is, schrijft aan zijn vader: „Lieve vader Daar ik in de gelegenheid gesteld ben my eene verzameling munten aan te schaffen, waar ik altijd naar verlangd heb, verzoek ik u vriendelijk my tot dat doel 800 mark te zenden. Uw zoon." Den brief beantwoordt de vader met het volgende: Beste jongen De gevraagde 800 mark kan ik niet zenden, want eerstens heb ik ze niet en ten tweede vind ik uw plan een idee, zoo ongeveer alsof onze fik een verzameling ging aanleggen van kluiven. Uw vader." Een inwoner van het schoone Monaco was door de reehtbaok tot een gevange nisstraf van drie jaar veroordeeld. De minister van Justitie, die tegelykertyd voorzitter van de rechtbank en opziener van de gevangenis was, liet zich by zijn vorst aandienen. Sire, wy hebben een veroordeelde. Zoo, zoo, en wat verderf Waar moeten wy hem gevangen zetten Is er dan in ayne hoofdstad geen enkel gebouw, dat als gevangenis dienst kan doen? Ja, Sire, in het oude Augustyner klooster zyn wel cellen, waar iemand in gesloten kan worden. Nu goed, doe dat dan. Maar er moet voor een stevige deur en een flink slot gezorgd worden, Goed, laat dat dan maken. Bovendien, Sire, moet de gevangene gevoed worden. Zoo, zoo, en wat zou dat alles kosten Hier is de begrootingde timmer man 200 francs, de smid 50 francs andere uitgaven per jaar 100 francs en voor levensonderhoud 35 francs per maand. Om Gods wilzeg hem dat hg ontvlucht De Minister van Justitie begeeft zich naar den veroordeelde en zegt: Zyne Majesteit heeft er niet op tegen als gjj ontvlucht. Maar ik wil niet ontvluchten! roept de booswicht. Het klimaat van dit land is een eerste vereischte voor myne gezondheid. Mynheer de Minister zou toch niet willen, dat ik stierfBo- vendien moet ik de straf, waartoe ik veroordeeld ben, ondergaan, en maak dus aanspraak op drie jaar woning en voeding. De vorst bleef evenwel weigeren, om de kosten voor de gevangenis te bestrijden en van daar het volgende zonderlinge schouwspel Een mensch giog van den vroegen morgen tot den laten avond wandelen, rookte zyn pijpje, bedelde al wat hy voor zyn levensonderhoud noodig had by elkander en was met zijn lot volko men tevreden. Die mensch, zoo vrij als een vogel in de lucht, was: „De gevan gene van Monaco Logica. Oude jongeheer (tot jonge moeder)Het kind is erg klein voor zyn jaren Jonge moeder (aarzelend): „Ja groot is hij niet." O. j.„Tanden heeft hij nog niet." •T. m.„Neen, nog niet". O. j.: „Zijn beentjes zyn een beetje krom." J. m „Een klein beetje misschien." O. j.„De neus is wat klein voor het gezicht." J. m „Ja, maar die zal wel groeien." O. j.„En hij schreeuwt al tyd." J. m.Ja, nu en dan schreeuwt hy.' O. j „Maar als het kind dan al die gebreken heeft, waarom noemt u hem dan het liefste, aardigste, aanvalligste, beste en mooiste kind van de wereld J. m (triomfantelijk): Omdat hy het is. Nu hoor je het, jou oude ieelijko lum mel." f a S tot 5 regels 25 Cts. Contant. Elke regel meer 5 Cts. Hieronder is begrepen de plaatsing van de Advertentie in bet beden verschijnend Nummer van „Het Blaadje". P. G. zoekt plaatsing a. h. hoofd van een klein deftig gezin. Gunstige referentiën. Hoog salaris geen ver eischte. Br. fr. lett. W., bureau van dit blad. Gevraagd buiten Haarlem, eene nette R. IC. voor het werk, en eenigszins he kend met Koken, voorzien van goede getuigen, liefst een Buitenmeisje. Adres: Franco brieven onder let ter M., bij A. LEUSEN, Boekh. Haarlem. In een klein Burger gezin wordt met lo. Augustus gevraagd een knappe, flinke DIENSTBODE, goed kunnende koken en goed voor kinderen. Loon ƒ120,per jaar. Eu een flinke Naaister, 1 dag per week. Zich te vervoegen No. 1, bij het llipperdapari. GEVRAAGD. Adres Turfmarkt No. - TERSTOND EEN gevraagd, niet beneden de 15 jaar, Loon ƒ1,met volle kost. Adres: Klein Heiligland 41. GEVRAAGD EEN niet beneden 16 jaar, goed kunnende naaien en strijken. Adres: Ripper dapark 33. Voor de Levensverzekering-Maat schappij «Union», worden werk zame en invloedrijke Yartegenwoordigers gevraagd. Branch Manager voor Nederland L. C. MIDDENDORP, Singel 459. Amsterdam. Tot het bijhouden van Boeken of ander Schrijfwerk biedt zich hier voor aan iemand, die de na middagen daarvoor disponibel heeft en met de gunstigste getuigen is voorzien. Inclineerenden gelieven zich te adresseeren onder lett. V., aan het bureau van dit blad. Gevraagd op een Handelskantoor alhier een Eigenhandig geschreven brieven worden ingewacht onder lett. S., aan, het bureau van dit blad. Privaatles aangeboden in Latijn. Grieksch en Hebreeuwsch op bil lijke conditiën. Fr. br. onder No. aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD EEN bekend met het Bottelen van Bie ren. Zonder goede getuigen onnoo dig zich aan te melden. Fr. br. lett. O., aan NOBELS' Adv.-Bureau Nassaulaan 13. |Tten Onderwijzer heeft nog enkele Pi uren beschikbaar voor het ge ven van Plant- of Dierkundige Lessen. Brieven onder motto .Bo tanie. Bureau dezer Courant. TERSTOND GEVRAAGD EEN AdresKruisstraat 35. Zoo spoedig mogelijk gevraagd, een Parklaan No. 33. Te bevragen aldaar. i Een nette Boven- of Beneden woning, liefst omtrek Spaarnwou- derstraat of Spaarne. Br. fr. lett. U., bureau dezer Courant. een goed onderhouden Whippet tegen genot van kost en inwoning Safety, verleden jaar f260 nieuw en een weinig salaris. gekost. Adres: H. HILLEKAMP, Schoen-j Brieven franco, onder letter R., maker, te Zandvoort. jaan het Bureau dezer Courant. In een gezin zonder kinderen kunnen geplaatst worden. Adres: Amsterdamstraat No. 1. kunnen geplaatst worden. AdresKorte Heerenstraat No. 22. TB HUURAug. a. s. een modern Hoerenhuis met 10 K. ƒ800.en een dito terstond met 7 K. ƒ530, beide met Tuin. Te bevr. b/d. Architect D. STORM, Schotersingel 15. Een Tapperij of Slijterij, het ji liefst in de omgeving van Haarlem, de prijs van ƒ200 h ƒ300 niet te boven gaande. Brieven franco onder lett. T., bij den Uitgever dezes. TE KOOP een groene Edel- hart Papegaai met roode snavel, zeer tam, sprekende, met kooi, voor den spotprijs van 20 gulden. Adres: Breestraat No. 30. een gegoten Kookfornuis met Waterketel, zoo goed als nieuw. Te bezichtigen bij Th. A. VAN BREUGEL, Mr. Smid, Korte Mar- garethastraat No. 7. In- en Uitverkoop van Ook aan huis te ontbieden. H. DE ONG, Zoetestraat 16.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 8