NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. mmm&m VAH bqseöbqvï. 10e Jaargang. Woensdag 13 Juli 189*2. No. 2767. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTE NTIËN: STADSNIEUWS. te BINNENLAND.^ UI L L ET ON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het jelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondajsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abounement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangëre G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs Blbis Faubourg Montmartre. Haarlem, 12 Juli 1892. De kunst in diëtist der reclame. Ia het trapportaal van het museum •van kunstnijverheid alhier, wordt thans eeae zeer bizondere tentoonstelling ge- houden op het gebied der reclame. Eene kleine uitgezochte verzameling fransche en duitsche plakkaten hangen daar in bonte mengeling naast elkander en het is eigenaardig ée verschillende lichtingen op te merken, welke de beide genoemde landen op dit gebied der kunst volgen. Nasst de ernstige, serieus geteekende plakkaten der duitsche tentoonstellingen, vinden wij de luchtige, vroolijke, door humoristische teekening en tintelende kieuren de aandacht trekkende cempo* sitiëa van den franschen teekenaar €heret en de met landschappen en stads gezichten versierde plakkaten van Frai pont. Het is alsof de nationale karak ters der beide volken zich weerspiegelen in hunne opvatting van reclame maken. De opening der tentoonstelling van zilverwerken is op verlaDgen van eenige Delangstellenden tot 1 Augustus ver daagd. Na gehouden examen zijn ©p de Hoogere Burgerschool met sjarigen cur sus alhier bevorderd Van de ie tot de 2e klasse'. A. F. Avis, C. Bakker, H. B. Beaufort, J. v. Braam Houckgeest, E. Broms, S. W. de Clercq, D. M. G. H. Pietman Cra mer, L. Droogleever Fortuyn, J. En schedé, H. A. M. Gerth van Wijck, K. A. Tromp de Haas, J. A. Heringa, A. Th. A. Heytiog, Th. Heyting, F. A. Janssen van Raaij, A. de Kanter, W. de Koek, C. H. Kramer, P. Kremer, IJmena Kuipers, L. W. J. Lauve, H. Th. R. Loonaeyer, R. J. O. Menten, G. H. Möller, F. D. ÖtkeD, J. H. Roog, H. Roosegaarde Bisschop, Anna Scheffer, J. F. I). Scheltema, Bertha Stoutjesdijk, W. Meyer Timmerman Thiissen, J. M. Verfaille, E. Waller. G. van Waveren. Voorwaardelijk bevorderd'. H. C. v. Helsdingen, K. N. Houtman, J. A. Hij- ruans, Th. D. Kremer, E. Mesrope, L. Mirandolle, J, Schuit, N. Stoel, M. H. van Waveren. Van de 2e tol de 30 klasseF. de Jong van Arkel, M. C. Avis, S. C. Bakker, A. C. vaa Braam Houckgeest, G. W. Brongersma, A. A. Cats, J. van Doorn, J. Edgar, B. W. E. van Eldik Thieme, J. Feikema, J. P. Groenewegen, G. P. Heilbron, G. E. Hoefielman, W. A. Hoeffelraan, H. Hijraans, J. 13 Jager Gerliugs, G. M. de Jongh Schil fer, W. H. iKlerk de Reus, A. C. de Koek, P. S. van der Ley, A. H. J. Merens, C. C. G. Offerhaus, A. Rem- raert, P. Risselada, H. van Someren Greve, L. H. B. Stoutjesdijk, B. H. C. Strieker, H. Tramp, N. W. A. Vonk, S. van West, Magdalena Westerveld. Voorwaardelijk bevorderdR. Arn- ken, J. C. Beets, J, F. Calkoen, J. W. E. van Eldik Thieme, A. J. Friedriehs, A. A. M. van Goor, J. F. van Gulik, S. E. vaa Nooten, M. P. Volleer, Van de 3e tot de 40 klasseA. E. R. Arnold, A A. Barendrecht. J. B. Beu ker, W. J. Caalen, E A. du Croo, F. W. Diemont, P. W. van Doorn, H. G. Duyns, E. F. Geesink, G. Gerlacb, P. R. Goedkoop, L. van Hemert, A. J. Hoefislman, J. van der Hoeve, W. Jager Gerlings, J. M. Klinkhamer, J. i2. Kremer, Jacoba Krol, C. E. van Manen, Maria Metman, M. E. A. W. Mohr, C. H. Ooster, F. L. Pannekoek, R. C. L. de la Parra, J. Renier, L. A. J. Bijk, R. E. van Eibergen Sanchagens, P. M. Schreuders. Anna Sepp, H. J. J. van Sluys, J. M. Sneltjes, R. A. W. Soesman, D. J. A. Westerveld, L. A. M. Willerase. P'oorwaardelijk bevorderdAnna van Bremen, C. H. de Bordes, H. J. M. Bosbouwert, L. P. v. d. Bioek, P. C. v. DobbeD, Ella Janssen v. Raaij, D. L. Keur, G. F. Labouehere, A. A. Lingeman, F. G. P. v. Loenen Marti net, H. M. B. Moens, F. J. Nix, H. P. Sobels en C. M. v. d. Willigen. Van de 4e tot de 5e klasseH. E. Beuker, P. G. A. Blok van Laer, W. A. Borger, N. L. v. d. Bosch, P. J. C. Brauns, A. J. Bronkhorst. T. T. H. Calkoen, H. L. Gerth van Wijk, J. J. Hallo, F. Hees, R. G. Hoeffelman. F. Hij mans, P. F. J. H. Menten, Willy Schefler, F. C. J. v. d. Steen v. OmmereD, L. v. d. Steen v. Ommeren, D. C. v. Eibergen Santhagens, W. Stolp, R. v. Suchtelen, J. R. v, d. Vliet, en P. C. Jansen. Voorwaardelijk bevorderdH. Brauns, H. F. Eilbracnt, C. Kerbert, J. Ph. Levert, H. F. Maks, A. Merens, K. H. R. Pluim Mentz, B. J. Roelofsz, Th. A. A. Schënermarck, R. E. Vonk, A. C. Waller, W. L. A. Warnier, A. Wielinga, H. Zeeman, en F. C. Zillessen. De vereeniging „Muzikale Vrienden kring" alhier, die thans bestaat uit 21 werkende leden, zal Dinsdag 19 dezer onder leiding van haren directeur, den heer K. F. van Maas Jr., een concert geven in het lokaal „de Harmonie" te Beverwijk. Maandagnamiddag is in eene woning aan het Groot Heiligland, een kind van 20 maanden voorover in een emmer koud water gevallen en verdronken. Heden waren wij in de gelegenheid obi te Aalsmeer de tentoonstelling te bezichtigen, welke Laar ter plaatse wordt gehouden en morgen Woensdag zal worden geopend. Zoowel wellicht bekend is, hield de afdeeling „Aalsmeer" van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw en de Tuinbouw vereeniging vroe ger om de drie jaar een tentoonstelling welke evenwel locaal was daar mede dinging van andere plaatsen was uit gesloten. Ten gevolge van den strengen winter in 1890,91 werd verleden jaar geeu tentoonstelling gehouden, en nu zij een jaar werd uitgesteld werd tevens door de afdeeling het plan gevormd om geen locale maar eene vrije tentoonstel ling uit te schrijven, hetgeen thans ook is geschied. Dank zij de welwillendheid van het bestuur der Doopsgezinde Ge meente is de kerk tot dit doel afgestaan, en is nu het eenvoudige kerkgebouw in een bloemenhof omgetooverd. Zoodra men de kerk binnentreedt wordt het oog aangenaam getroffen door al die scha keeringen van groen en bloemen. Overal zijn versieringen aangebracht zoodat er geen enkel kaai plekje meer in de kerk over is. De preekstoel is achter het groen verdwenen, terwijl de gaanderijen eenigszins aan hangende tuinen doen den ken; vooral die aan den oostkant van de kerk is prachtig versierdvoor dit werk komt der regelingscommissie alle lof toe. De deelneming aan de tentoonstelling is buitengewoon groot. De meeste in zendingen komen uit den aard der zaak uit Aalsmeer maar ook zijn er afkomstig uit Boskoop, Leiden, Amsterdam, Hilver sum, Hillegom enz. Voor 78 nummers verdeeld over planten aardbeziën en mers. De afdeeling tier aardbeziën, voui welker teelt Aalsmeer beroemd is, om vat 6 nummers verschillende verzame lingen en variëteiten terwijl onder de afdeeling „zuivel" zijn gerangschikt vier soorten kaas en twee soorten boter, De boter is tentoongesteld bij den hoofdonderwijzer van Aalsmeer, den heer Westerling. De prijzen bestaan in medailles, getuigschriften en geld. Hedenmiddag ten 12 uur is de jury hare moeielijke taak begonnen. Zij bestaat uit de heeren A. Fiet, te Gro ningen J. van der Hoeven, te Amster dam A. Koster Mz., te BoskoopJ. W. Maarse, te Aalsmeer; J. C. van Eijken Nieuwkerk, te Naarden en A. Viugte, te Hilversum voor plantende heeren A. Buijs, W. Keeser en J. Lub berde te Aalsmeer voor aardbeziën en de heeren M. de Jong en C. van der Linden te Alien en N. Zuidervliet, te Uithoorn voor zuivel. De tentoonstelling welke een bezoek overwaard is, zal drie dagen duren. Zooals bekend is zal zij morgen, Woens dag, te 12 uur door den voorzitter der Hollandsche Maatschij. van Landbouw, den heer H. F. Bultman, worden geo pend en dus tot en met Vrijdag geopend blijven. Vrijdagavond zullen in „Het Wapen van Aalsmeer," van den heer J. Met de prijzen worden uitgereikt en waarschijnlijk zal te dezer gelegenheid nog eene hardrijderij worden gehouden. Op het terrein rondom de kerk merkten wij nog op, een verwarmings toestel, ter bezichtiging ingezonden door deD heer P. J. G. Roest alhier. Wij lezen in het JELbl. het navolgende Een onzer lezers schrijft ods Zondag was ik nabij Sandpoort oog getuige van het volgende ongeval, door onvoorzichtigheid veroorzaakt. Een heer uit Amsterdam' die daar een tochtje te paard maakte, zag een dertigtal wiel rijders naderen. Door gebaren trachtte zuivel zijn 325 inzendingen, waarin 290 hij hun te beduiden," dat zijn paard ter mededinging. Vgot de jury is het das schichtig van aard was en dat zij een verre van gemakkelijke taak om j dus voorzichtig moesten zijn. Dit hielp uit zoovele inzendingen eene keuze te echter niet; trompettende en schellende doen. 1 kwamen zij naderbij en hst gevolg De tuin welke de kerk omringt en was, dat het paard op hol sloeg en van voren geheel is ingesloten, is van zyn berijder er af viel. Met gekneus- achteren afgesloten door rietmatten, omden arm en gewond hoofd werd hij daarmee een deel van de inzendingen 1 opgenomen en in een nabijzijnde villa voor den wind te beschutten die in den gastvrij verzorgd. tuin zijn geplaatst, daar zij niet meer: in het kerkgebouw konden worden op- Voor de benoeming van een onder genomen. Onder de ingezonden planten wijzer, bij het openbaar lager onderwijs treft men aan: Begonias, Gloxinias, Pe- j te Zandvoort, is door Burgemeester en largenium, Heliotropiura Fuchsia, Petu- j Wethouders de navolgende voordracht nia, Reseda, Viola, Celosia, Hydrangea, opgemaakt: diverse rozen, bloeiende kasplanten pai- P. P. den Baars, aldaar* meD, kamerplanten, Dracaena's, varens, Hinrichs, te haagplanten, bladbegonias, hulsten, co- Wienwerd. niferea enz. enz., in het geheel 65 num- HaarlemJ. Bosma, te In den afgeloopen week slaagden voor het notarieel staatsexamen, voor het eerste gedeelte, de heeren C. Kasteleijn, te Breukelen-Nijenrode C. H. J. Bredius, te UtrechtJ. Tuijmelaar, te Haarlem J. P. C. Fledderus, te 'sHage; J. C. ten Cate, te Groningen; W. v. Teijn, te Am sterdam en A. W. J. A. IJske, te Hoorn en voor het tweede gedeelte de heeren J. P, van Wisselingh, 's Hage J. C. Vethake te Eindhoven; mr. G. P. ter Braak te EibergenR. P. C. de Moor, te Zeistmr. J. L. Nierstrasz, te RotterdamH. E. Wiersema, te Roosendaal; mr.J. H, D. Schenkenberg van Mierop, te Rotterdam en W. H. Post, te Amsterdam. Onze Londensche corres pondent schrijft ods van Zaterdag Het zou wel verwonderlijk «vezen, indien de engelschen den heer Ooms zijne schitterende zegepraal te Henley, onder hoogst ongunstige omstandig heden van wind eD weer behaald, zonder leedvermaak en zonder zelfzuchtigen wrevel, d. w. z. van ganecher harte gunden. De eerste geestdrift zelve, waarvan het u geseinde uit de „Globe" een aardig specimen was, heeft plaats gemaakt voor een gevoel van spijt, welker sporen tooral zichtbaar zijn in de vakbladen. Dus tracht „The Field" de overwinning van den Hollander zooveel mogelijk te verkleinen, door o. a. wijsgeerig op te meikeD, dat de Engelschen te Henley al slechter en slechter geroeid hebben van jaar tot jaar, en dat hun sculling eindelyk „tot beneden pari gedaald was" „eene omstandigheid waarmee de vreemdeling zich gerept heeft zijn voordeel te doen." Is niet dit een staaltje van „verraderlijk Albion Dan schrijft „The Field" gemoedelijk„Dat de „Dutchman" een vlugge xoeier is kan niet betwijfeld worden, en het zou ons geenszins ver bazen indien eenigen tijd gemoeid ging met het heroveren der „Diamond sculls voor Old England," hetwelk zij, tot ons diep leedwezen, verlaten hebben. Wat hun nieuw domicilie betreft, de riemen zullen aan den Amstel kwalijk zoo aristocratisch huizen als in het salon te Patterson Court I" Hoe weet „The Field" dat zoo precies Doch bedenkelijker lijkt, wat ik in een ander vakblad, wel het voornaamste na of met „The Field," namelijk Land and Water van heden, over Henley lezen moet. Na het betreurd te hebben D. J. dat de Diamand-riemen, voor de eerste maal in de geschiedenis van Henley, het land verlaten moeten, schrijft ae redactie het volgende, waarop de aan- 1 HOOFDSTUK XXI. (Slot.) Op de sofa, waarop het ontzielde lichaam van Christopher Honeyman had gerust, lag nu het lijk van de vrouw met wie hij getrouwd was geweest, zonder haar ooit zijn vrouw te heb ben kunnen noemen. Arme vrouw 1 Hoe geheel anders zou haar lot zijn geweest wanneer zij den man, die zich zoo genadig jegens haar betoonde, had ontmoet alvorens zij voor haar leven was geketend aan den zelfzuchtigen nietswaardige, wiens ziel op hetzelfde oogenblik aan zijn lickaam was ontyloden om voor Gods troon gelijk ge richt te worden. Een traan glinsterde in het oog toen hij neerzag op haar ge stalte, die daar zoo keweginglocs lag, terwijl de schaduw van haar dun, grijs haar juist viel op haar gerimpeld, lijdensvol go- 'aat. Hij bedacht nu, dat, al was haar zonde ook groot, haar lijden ook hevig was geweest. „Bedek haar," zeide hij met ontroerde stem, toen hij de kamer verliet. HOOFDSTUK XXII. Het einde Toen Dick naar de herberg terugkeerde, vernam hij, dat daar alles voorbij was. Guy Kidd was dood. Hij had geen woord gesproken of getoond een oogenblik bij zijn bewustzijn te zijn geweest. Die vreeselijke val uit het venster had een jonger en sterker man ongetwijfeld moeten dooden. Dick liet man en vrouw naast elkaar begraven. De wetten van het land hadden hen voor het leven aan elkaar geketend zonder dat die band was los te maken, en ook in den dood werden zij niet van elkaar gescheiden. Een eenvoudige steen boven ieders graf vermeldt, wie daar beneden rusten, en op dien boven het graf van juffrouw Kidd zijn nog de woorden ingebeiteld „Ruim dertig jaar lang heeft zij Christopher Honeyman trouw gediend." Mark Kidd verdween in dien vreeselijken avond. De hoeven van zijn paard lieteD geen sporen achter op den harden weg, ea hij werd door degenen, die hem kenden, nooit weer teruggezien. Verscheidene jaren daarna las Dick eene beschrijving van een keruchten struikroover in Australië, die alle pogingen om hem te vatten had verijdeld door zijn onverschrokken paardrijden; onwillekeurig kwam de naam „Mark Kidd" hem op de lippen* De beschrijving van dien man kwam inderdaad veel overeen met die van den vroegeren eigenaar van Rosegrove. Lucy Murray werd mevrouw Honeyman van Rosegrove, en verkreeg dus de positie, die volgens het oordeel van hare moeder, voor haar geluk onontbeerlijk was. Dank zij hun kort geheugen, tenminste wanneer dit zoo te pa s kwam, kunnen de heer en mevrouw Murray een zeker tijdperk van hun leven zeer goed vergeten; daar zij toen kleurenblind waren, en een prachtig mooien vlinder slechts voor een onaan zienlijk uiltje hadden aangezien. Toen het huwelijk werd gevierd waren alle leden van de familie Honeyman iegenwoordig ooms, tantes, nichten en neven want zij hadden allen een stoffelijk bewijs ontvangen van de welwillendheid van den nieuwen eigenaar van Rosegrove. Met milde hand had hij den rijkdom van wijlen zijn oom rondgedeeld. Dicks moeder was zeer gelukkig toen zij aan den feestdisch bij het huwelijk van haar zoon de eereplaats innam, en hem een plaats zag bekleeden, waarvoor hij zoo geschikt was. Zij was echter nog gelukkiger over de aanwinst van zulk een bekoorlijke dochter, die in verschillende omstandigheden Dick was trouw gebleven, en evenzeer bereid was om met hem een nederige woning dan wel deze bekoorlijke villa te deelen. Een van Dicks beste vrienden is dokter Wilson. Immers zon der zijne onbaatzuchtige hulp zou dit verhaal een geheel anderen afloop gehad hebben.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1