POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. es leden bleek, dat hun aantal in het afgeloopen jaar met 55 verminderd is. Daarna komt aan de orde de vraag of de uitgave van het werk zal worden voortgezet. Naar aanleiding van een memorie betreffende de uitgaaf van het orgaan, waaruit bleek, dat de uitgaven dit jaar de begrooting verre zullen overtreffen (er is over de eerste helft van '92 reeds uitgegeven 2268.70, terwijl voor het geheele jaar ƒ2600 begroot was), geeft de voorzitter in overweging de verdere uitgave voor dit jaar te staken. Arnhem sluit zich daarbij aan, terwijl van de zijde van Amsterdam verschil lende grieven tegen de redactie van het Weekblad worden geopperd. Amsterdam ziet niet ïd, dat, du door •verschillende vergissingen de uitgaven over de eerste helft van 1892 bizonder hoog zijn gewordeD, de verdere uitgave gestaakt moet worden en dus de proef neming als geëindigd moet worden be schouwd. Een debat volgt, waaraan onder an deren door Groningen, Gouda, Den Haag, Haarlem en Amsterdam werd deelgenomen. Amsterdam meent, dat het ledental sterk zal verminderen, zoo geen tijd schrift meer wordt uitgegeven. Haarlem stelt voor, dat het volgend jaar een proef worde genomen met een tijdschrift in den geest van Be Neder landsche Industrieel. Bij stemming wordt het voorstel van het hoofdbestuur met groote meerder heid aangenomen. Over het lot van het orgaan in 1893 zal worden beslist, gelijktijdig met de behandeling der wetswijziging. Aan de orde komt nu het rapport der commissie ter overweging van een internationale arbeidswetgeving. In dit rapport is o. a. vermeld, dat na overweging van een en ander de commissie tot de volgende conclusie kwam „Het is vrenschelijk, dat ook door Nederland zooveel mogelijk worde me degewerkt tot het tot stand komen van eensluidende voorschriften omtient ar beidswetgeving in verschillende landen het is echter niet raadzaam, daarom trent thans nadere voorstellen te doen in afwachting van de resultaten van het Onderzoek der commissie van enquête, ingesteld bij de wet van 19 Januari 1890, omdat uit dat onderzoek zal blijken, wat het belang der Nederland- sche nijveren en arbeiders, in het bi zonder vereischt." De commissie acht het wenschelijk, dat het onderwerp vooralsnog bij de maatschappij aanhangig blijve. De heer Sassen gaf nog als toelich ting, dat het hem, zoo de commissie permanent werd verklaard, wensche lijk voorkwamaan die commissie een groote uitbreiding te geven. Vol gens spr. behoorden in die commissie zitting te nemen mannen van de praktijk, werklieden, theologen, werkgevers en fabrikanten. Spr. stelt dus voor dat de commissie aanblijve maar uitgebreid worde. Besloten wordt de commissie te ver zoeken aan te blijven en haar het recht van assumptie toe te kennen. Daarna komt aan de orde Bericht aan directeuren betreffende rookvrije verbranding. In het rapport der commissie wordt het gebruik van lichtgas als brandstof aanbevolen tot weriDg van luchtverontreiniging door rook en erop aangedrongen, dat de Maatschappij krachtig medewerke tot het bevorderen van onbezwaarde coneessiën voor gas- fabricage en het verkrijgbaar stellen van goedkoop lichtgas. Besloten wordt het rapport in handen van directeuren te stellen tot praeadvies. Aan de orde komt thans de kwestie van het Landbouwkrediet, waarover de schappij op het internationaal land- &ouwcongres van September 1891 ver tegenwoordigde, een uitvoerig verslag heeft uitgebracht. Het rapport wordt in handen gesteld van departementen om over deconclu- sien van den rapporteur in een volgende algemeene vergadering te kunnen be raadslagen. Daarna volgt Bericht van directeuren wegens hunne overweging omtrent de belangen di Ambachtsscholen, naar aanleiding van het rapnort over het te Haarlem in 1891 gehouden congres. De heer Meijer deelt mede, dat, omdat het rapport te laat was ingeko men, directeuren nog geen stappen heb ben kunnen doen. Het denkbeeld is echter gerezen het ambachtsmderwijs te verbinden aan H. B. scholen met 5jarigen cursus en wel zóo, dat de twee hoogste klassen zullen worden gesplitst in een technische en een theoretische afdeeling. Dit bericht wordt voor kennisgeving aangenomen. ï.r is eindelijk, na 13 maan den, eenige vooruitgang te bemerken in de zaak van de schadeloosstelling voor de leden van het gezelschap vau Carré, die bij het spoorwegoogeval te Kirchlangern gewond werden. Het arabtsgericht te Hanover heeft nl. aan de rechtbank te Amsterdam verzocht aan een deskundige op te dragen te onderzoeken, of de heer J. Schuitenvoerder (August de Domme) bg dat ongeluk zoodanig aan borst en rug is gekwetst, dat hij voor zijn kunste naarsloopbaan ongeschikt is gewerden. Het onderzoek werd opgedragen aan dr. Ter Cock en deze heeft ervaren, dat werkelijk de heer Schuitenvoerder door hevige kneuzing van de borstkas ongeschikt is voor zijn beroep. Naar men verneemt, is de beeëdigde klerk van het hypotheek- kantoor te Alkmaar, in voorloopige be waring gesteld, wegens vermoedelijke frauduleuze handelingen. Dinsdag werd te Scheve- ningen het treurig bericht ontvaDgen, dat op 6 Juli 11. onder den Engelschen wal de matroos Jan Bal, van de schuit Vrouw Johanna Mariais verdronken. Hij moest een zwaard ophalen en werd bij die gelegenheid door het breken van het touw over boord geworpen. De ongelukkige laat eene vrouw achter en 4 kinderen. Op een kantoor te Rotter dam is men tot de ontdekking gekomen, dat er dietstel van ongeveer f 450 gepleegd is. De politie, die Dinsdag hiermede in kennis werd gesteld, heeft vermoeden op een 16 jarigen kantoor bediende, R. F. R. genaamd die spoor loos is verdwenen ea wiens aanhouding zij nu verzoekt. Inde vorige week kregen twee vrouwen in eene der achterbuurten te Vlaardingen twist, die in eeDe for- meele vechtpartij ontaardde. Nadat het pleit reeds lang beslecht was, kwam een der mannen te huis, die zich onmid dellijk naar de woning der andere vrouw begaf en haar dusdanig mis handelde, dat aij thans in zorgwekken- den toestand verkeert. Maandagochtend vervoer de de knecht van een landbouwer uit Zuthem een voer hooi over den straat weg van Zwolle naar Windesheim, toen hem een velocipèderijder tegenkwam. Niettegenstaande de landbouwer door roepen en wenken den velocipedist be duidde stil te houden, stoorde zich deze daaraan niet, met het ongelukkig gevolg dat de paarden op hol sloegen, de wa gen omviel, de knecht zich bezeerde aan een zijner beenen, terwijl een der paarden thans op drie pooten staat en de wagen grootendeels stuk is. Naar men Zaterdagochtend werd te Kooten een 7-jarig knaapje, op weg naar school, door een melkwagen over reden en zóo zwaar gewond, dat het kind aan de gevolgen overleden is. Te Bergen o p-Z oom hebben Maandagavond weder ernstige ongere geldheden plaats gehad, waarbij de po- tie de tot dusverre inachtgenomen lijde lijke houding liet varen en krachtdadig optrad. Nauwelijks was het bekend gewordeD, dat de oefeningen van het Heilsleger op nieuw een aanvang zouden nemen, of in den vooravond vertoonden zich, even als in de vorige week, weder duizenden menschen in de straten, om bij den aanvang en het einde der oefeningen, de bezoekers van het Heilsleger en in zonderheid de officieren en het meisje met den halelujahoed te bespotten. Toen genoemde officieren zich naar het Ver- eenigingslokaal begaven, trad de politie reeds beschermend op en moesttelkons ruim baan worden gemaakt. Zij bereik ten evenwel het lokaal zonder eenig letsel bekomen te hebben. De oefening zelve was druk bezocht. Er trad eene vreemde vrouwelijke kapi tein op, wier beschaafde taal een gun- stigen indruk maakte op de toehoorders. Ia de stad was het intusschen zeei rumoerig geworden en het was te voor zien, c.at bij het eindigen der oefening, als h'it donker zou zijn geworden, het weder ongeregeld zoude toegaan. De politie en maréchaussee waakten voer de orde en namen tegen 10 ure eene vooraf beraamde stelling in nabij de Lieve Vrouwenstraat. Toen ten 9 /4 ure de oefening geëin digd was en de bezoekers zich naar huis begaveD, werden zij door eeneoa afzienbare mensehenmassa gevolgd, die hossend en gillend allerlei spotliederen zong. De officieren en het meisje met den halelujahoed vormden mede het mikpunt. Eene afdeeling politieagenten marcheerde voor en achter hen en be schermde zoodoende het groepje heil soldaten tegen gewelddadigheden. Tel kens als eene straat werd ingegaan sloot de afdeeling agenten in den rug deze eenige oogenblikken af. Zoodoende werd de breede Lieve Vrouwestraat bereikt. Hier had de overige politie zich zeer doeltreffend opgesteld. De zijstraatjes hier waren afgezet door politieafdelin gen, terwijl op het einde van het Lon- denstraatje de bereden maréchaussee in reserve was opgestc.d. Aan het einde van de Lieve Vrouwestraat gekomen, bij de Gevangenpoort, werd opnieuw het voortdiingen van de duizenden menschen door de achterste politieagenten belet. Weldra bleek het dat het gepeupel met geweld wilde doordringen, toen werd bevel gegeven het met kracht van wa penen tegen te gaau. Terzelfder tijd rukte de bereden marechausée in draf voorwaarts en dit hielp blijkbaar. Er ontstond een geweldige paniek in de af gezette straat. De eenige uitweg was terugkeeren. Hals over kop vluchtten duizenden menschen naar den Kruisweg, achtervolgd door de chargeerende poli tie. Verscheidene mannen en vrouwen geraakten onder den voet en kregen rain of meer enstige verwondingen. Het gedrang op de stoepen voor de huizen en winkels, waarbinnen verscheidene trachtten een schuilplaats te vinden, was zoo groot dat op onderscheidene plaat sen alle glasruiten ingedrukt werden. In zeer korten tijd was de straat schoongeveegd en had het publiek er schijnbaar genoeg van, daar de politie thans alle straten zonder eenigen tegen stand te ontmoeten kon schoonhouden. Ten 11 ure was de rust volkomen hersteld. Er zijn verscheidene gewonden door vallen, trappen en sabelhouwen. Eene vrouw moest hare nieuwsgierigheid "boe dene gewonde mannenfen jongens zag men onder een pomp de bekomes kwetsuren afwasschen. Maandag ontstond er eene hevige vechtpartij in de herberg van H. L. te Hengeloo (O.). J. W. sloeg K. uit Delden daarbij een oog uit, zoodat het geheel uit de kas hiog. De dader is door de marechaussée in hechtenis genomen en naar Almeloo overgebracht. Zeker is het nog niet of K. het oog zal moeten missen, doch waarschijnlijk is dit wel het geval. Dader en gekwetste verkeerden onder den invloed van sterken drank. heer Armand Sassen, die de maat- j verneemt, is er een klacht ingediend. Maandag avond werd er te Brussel een groote vergadering van den werk- liedenbond ten gunste van het algemeen stemrecht gehouden, waar de hoofden der parlij heftige toespraken hielden. Zij verzekerden, datindien de constitueeren- de Kamer het algemeene stemrecht niet mocht invoeren, de algemeene werksta king afgekondigd zal werden Naafloop der meeting liepen een duizendtal so cialisten zingende door de straten. De politie was in grooteu getale op de been, doch er is niets bizonders voorgevallen. Dinsdag middag te 2 uren is de ver gadering geopend van dc Constituante. Eene groote menigte bevond zich op de tribunes in de vergaderzaal der Kamer, waar te kwartier over tweeën de zitting geopend werd verklaard door den voor zitter Berten, katholiek afgevaardigde voor Yperen, het oudste lid, bijgestaan door de jongste leden de heeren de Rouillé (Ath) en Raeradonck (St. Nico laas), beiden katholiek. Nadat de voorzitter het koninklijk besluit, houdende bijeenroeping der Constituante, had doen voorlezen, deelde de secretaris mede dat er bij de Kamer bezwaren waren ingeleverd tegen den uitslag der verkiezingen te Charleroi, Nivelies, Thuin en Doornik. Op voorstel van het bureau stelde de vergadering bij loting de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven samen. In overeenstemming met de regeering hebben de griffiers der Kamers, na de hoofden der verschillende partijen ge raadpleegd te hebben, goedgevonden, de stukken betreffende de verkiezingen te verdeelen tusschen de Kamer en den Senaat, ten einde de beide lichamen in staat te stellen, tegelijk de geloofsbrie ven hunner leden te onderzoeken. Te 2 u. 50 ra. bevonden de leden van den Senaat zich in de vergaderzaal, doch hunne zitting was nog niet ge opend. In de tribunes van den Senaat zijn weinig toeschouwers. De zitting zal voorgezeten worden door den Gentschen senator Soupart, als oudste in jaren. Naar men verneemt, doch onder voor behoud mededeelt, zou heden de Mo niteur de benoeming behelzen van den heer De Pitteurs, afgevaardigde van Hasselt, tot minister van buitenlandsche zaken. In Frankrijk is weer veel gebeurd. De minister Roche heeft voorgesteld om in 1900 te Parijs eene wereldtentoon stelling te houden, in den ministerraad is dat besloten en geteekend. Het schijnt, dat de heer Burdeau inplaats van Cavaignac de portefeuille van marine zal aanvaarden. Intusschen is het bericht van den overval in Tonkin gebleken overdreven te zijn geweest. Niet «ene kolenne, maar een escorte van 40 man bij een konvooi, is in de passen aangevallen. In de Kamer werd met groote meer derheid de volgende motie van Loekroy aangenomen „De Kamer, geloovende dat van Villeneuve betreffende het duel Meyer en Mores verklaarde Freycinet dat de tucht ia het leger volmaakt is, louge kondigde eene interpellatie over Tonkin aan en de minister aanvaardde eene onverwijlde discussie. In Spanje zal de parlementszitticg niet worden gesloten, voor het ontwerp omtrent de spoorwegtarieven is afgedaan. Te Oros, provincie Saragossa, heelt het grauw, ontevreden, over de belasting, het stadhuis bestormd en de kohieren verbrand. Uit Athene wordt gemeld, dat de twee secretarissen der turksche legatie teruggeroepen zijn en dat dea gezant van Turkije een dergelijk lot wacht. Toch is er geen tweespalt tusschen de beide rijken. Mag men een gerucht gelooven, dan zal de Skuptschina in Seryië weldra worden ontbonden. Het hoofd van het departement van Buiteal.Zaken in Italië heeft den heerAra- go zijn leedwezen er over betuigd, dat in den nacht van 10 op 11 dezsr eenige jongelieden, vermoedclyk Italianen, de fransche vlag van uit het venster der fransche ambassade hebben weggenomen, Uit Teheran wordt aan de Timet gemeld dat het afnemen van de cholera te Mesjod de bevolking daarheea deed terugkeeren, waarna de ziekte weder toegenomen is, doch in minder hevigen graad. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt den verkoop aan rnssische kapiti- listen beoogende van de tramlijnen te Teheran, alsmede van een en spoorweg met het recht van uitbreiding. Uit Londen wordt gemeld dat tien duizend metselaars van Belton zonder werk zijn tengevolge van de werkstaking der loodgieters. Men heeft in den cel van Ravaehol een brief gevonden, gericht aan den praenreHr-generaal en waarin o.a. voorkomt: als de anarchistischs partij alleen zulke loyale en edelmoedige tegenstanders had als gij, zou zij spoedig onaoodig worden. Ik zal moedig sterven eu betreur slechts, dat om mijnentwille onschul dige menschen zijn gestorven. Ik smeek raijae vrienden, niet meer slachtoffers te maken. De beul Doibler voor wien Ravac'nol de 22o« is dien hij ter dood brengt, zegt, dat de anarchist wei naoed heeft getoond, maar veel minder dau sommige anderen. Hij zong en schreeuwde, maar wist blijkbaar zelf niet meer wat, zijn beenen beefden en dat hij tiet volk n wilde toespreken, was enkel ura zijn leven nog eenige oogenblikken te ver lengen. Een troep kerels, bestaan- de uit een vijftiental personen dreven te Parijs de volgende industriëu. Zij zochten ongelukkige stampers op, die honger hadden en beloofden brood voor hen te koopen wanneer zij bereid wa ren tot „hoofd van Jut" te dienen. De oogelukkigen kregen dan van woeste kerels die daar schik in hadden vuistslagen in het gezicht en in de borst, die zij niet mochten teruggeven en waar voor de liefhebbers aan de industiieeien vijf cent betaalden. Toen herhaaldelijk ernstig gekneusde personen in de hospitalen werden ge bracht, stelde de politie een onderzoek in en had het geluk drie van deze af schuwelijke kerels te vatten, terwijl zij hun onmenschelijk bedrijf uitoefenden. Natuurlijk zijn zij achter de tralies ge zet. de regeering de samenstelling van ten met een vrij ernstige hoof dver won-een koloniaal Het dagblad meldt leger zal bespoedigen, onder voorbehoud, dat Pasteur op bet ding; zij werd in eene winkel binnenge- j gaat over tot de orde van den dag.4*, uiterste ligt. bracht en aldaar verbonden. Verschei-1 Naar aanleiding van eene interpellatie 1 Men herinnert zich nog iemands jas kaal begint te worden. HOOFDSTUK II. Het was aan het Gare du Nord te Parijs. De mail was zoo even van Londen aangekomen via Calais 6.30 'snam. geloof ik dat het was, of ongeveer om dien tijd en de passagiers gingen hun bagage opsporen in het ruime lokaal in hoefijzer- vorm, waar het gewone onderzoek plaats heeft „of liever placht plaats te hebben", had ik misschien moeten zeggen, wan neer ik niet wist, dat in die jaren daar de toestand onveranderd is gebleven. Ik was met de boot overgekomen, en daar ik geen bagage had ingeschreven, en mijn klein handkoffertje reeds bg de lading was geopend, kon ik nu gaan waarheen ik wilde. Ik trad toch echter de kale, rumoerige „Salie des Douanes" binnen, want ik moest een oogje houden op mijn gezelschap, de men- scheü, die ik vanwege mijne firma moest bespieden. Ik waakte onbewust en ongewenscht over een jong paartje, dat zoo on- noozel was om te gelooven, dat zij van hunne respectievelijke vaders wegliepen. Zij waren zeer verliefd en argeloos, die jonge menschen, en ik zag hem haastig hare koffers losmaken en hare sleutels laten vallen. Ik had nu den tijd met mijne verliefden, en was ruimschoots in de gelegenheid om rond te kunnen zien. Ik wandelde dus in en uit te midden van de opgewonden, prikkelbare groepen van menschen, zoekende naar iets, dat mij belang inboezemde, en het duurde niet lang of mijn aandacht werd getrokken door eene oude dame met hare dochter, die voor een berg van tot dusverre nog niet geopende bagage ston den. Hoe goed herinner ik mij hen daar voor het eerst te heb ben zien staan, en hoe weinig vermoedde ik op dat oogenblik maar dat is eene uitdrukking, die ik heb gestolen uit de een of andere door mij gelezen roman, en ik heb bij mijzelf gezwo ren om alle aanspraak op mooi schrift te vermgden, want wat heeft men er aan om een paard te willen bestijgen, dat men vooruit weet niet te kunnen berijden? Het is echter waar, dat deze beide dames een belangrijke hoewel niet de voornaamste rol hebben gespeeld in het treurspel, waarvan dit tenminste voor mij het eerste bedrijf was. Een harer was oud, zooals ik gezegd heb; zij scheen zoo onge veer 50 jaar te zijn was zwaarlijvig, blond en levendig, met een gloeiend gelaat, zenuwachtige bewegingen en luide stem. De formaliteiten van het tolkantoor gaven haar veel bezorgdheid, zooals dat met zoovele menschen het geval is, en zij stond daar te weeklagen tegen haar dochter en te knorren op haar kamenier, en te smeeken tot de koelbloedige, groengejaste ambtenaren op een eenigszins kluchtige wijze. De dochter, een slank meisje, met uitdrukking in haar gelaat en een kalmen gloed in hare oogen, scheen zich te ergeren over de luidruchtigheid van hare moeder. „Houd u toch stil, mama!" hoorde ik haar herhaaldelijk fluis teren. „Hij zal u onmiddellijk helpen. Gij kunt er verzekerd van zijn, dat alles in orde is." „Ik heop maar, Edith," antwoordde de moeder opgewonden, „dat zij uw zwarten koffer niet zullen openen." „Wanneer zij het vragen," zeide de dochter onverschillig, „zal ik zeggen, dat hij niets anders bevat dan phcffografietoestellen." Terwijl zij deze woorden sprak, was een beambte, die niets uit voerde zonder zich om de smeekbeden te bekommeren, die van alle kanten tot hem werden gericht, kalm en onverschillig hen genaderd, en werd onmiddellijk toegesproken door een van de kruiers in hunne blauwe kielen, die de engelschê dames met hare tallooze bagage onder zijne bescherming had genomen. „Hebt gij ook iets aan te geven vroeg de beambte in het fransch. De oude dame had den inhoud van haar reiskoffertje voor zich uitgespreid op de tafel. Zy beantwoordde de vraag in vloeiend engelsch. „O, neen,44 zeide zij, „of liever ik bedeel ja. Ziehier deze eau de cologne, maar de kurk is er reeds af geweest, dan een weinig iersche whisky in dit kistje en dan heb ik nog anderhalf pond Souchonthee van vier shillings en zes stuivers, kostenden prijs in Londen dat is alles.4' De beambte ik herinner mij, dat hg een norsch uitziende, geel getinte Franschman was, met een taankleurigen knevel luisterde aandachtig. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2