Zang m Im 6EMBNGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. ^dvertentiën. Echtscheiding. R. K. TWEEDE MEISJE, Bleekers-Dienstbode, Een net Jongmensch Wagenmaker, Dubbelwerkende Bierpomp Koninklijke Liedertafel DIRECTEUR Staalwaterbronnnen, Chefliisclie WascHiiriclitii. Stoom ververij. Gr. Houtstraat 80. Helmbrekerstesg. JULIUS WULK Co., Volgens de Stéile beige -is er sprake van, dat de nedërlatidsche regeering aan generaal Brialmont zijne meening heeft gevraagd, betreffende de verster king van Amsterdam. De heer Burdeau, tot minister van Marine benoemd in Frankrijk, heeft den kolonel Dodds bevel gezonden, om het kommando over de troepen der land en zeemacht in [Dahomey op zich te nemen. De Senaat heeft het ontwerp, waarbij de stad Parijs gemachtigd wordt eene leening van 200 milJioen te sluiten, goedgekeurd. De zitting der Kamer is vervolgens gesloten. In de Oostenrijksche Kamer heeft de antisemiet Hancke der regeering geïnterpelleerd over zekere speculatiën ter graanbeurze, en gevraagd of demi- nister geneigd was een wetsantwerp in te dienen, houdende verbod van den termijnhandel. In het Huis van afgevaardigden te Pest is de beraadslaging geëindigd over de muntwet. De stemming zou heden plaats hebben. De heer Ugron heeft de regeeriag geïnterpelleerd over de woelingen van Rumeenen in ËloDgarije. Graaf Apponyi zou heden eene inter pellatie ontwikkelen over de agitatie der nationaliteiten in Hongarije. De Duilsche consul te Zanzibar heeft den Britschen consul efficieel doen we ten, dat Duitschland aan Groot-Britan- nië het recht toekent ©na spiritualiën te verkcope* in Zanzibar.Aan de Duitsehers is aargezegd zich in dit opzicht naar de Engelsche orders te voegen. De vertegenwoordigers der andere na tiën hebben hetzelfde gedaan. Alleen de Fransche consul blijft volhouden, dat de Franschen het recht hebben spiritualiën te verkoopen, omdat door de conferen tie van Brussel het verdrag van 1844 met den iman van Mascate niet is ver nietigd. De presidentsverkiezing in Mexico heeft tot uitslag gehad, dat generaal Porfirio Diaz gekozen is. In tijdingen uit Melbourne wordt ge meld, dat aldaar zekere staatsparty be staat, die den afstand der Nieuwe He- briden aan Frankrijk begucstigst inruil veor Nieuw Caledocie. De regeering te Sidney maakt het plan bespottelijk. De ramp van 8t. Gervais. Een vreeselijke ramp heeft de aan vele reizigers bekende Alpen-badplaats St. Gervais in het arrondissement Bon neville van het Fransche departement Haute Savoie getroffen. De eerste berichten spraken van een cycloon, latere meldden, dat de glet- scher Bionnassay van den Mont Blanc was losgeraakt en Woensdag in gemeld, dat de rotswand van een meer in het gebergte gescheurd en op het ongeluk kige dorp neergekomen is. Wat hiervan zij, is nog niet uit te makendoch dit weet men, dat een groot onheil heeft plafcts gehad dat het badhotel van St. Gervais geheel verwoest werd en dat omstreeks 150 personen zijn omge komen. Het hotel stond aan een wilde rots kloof waardoor de Bonnant in de Arve stroomt, omstreeks 2 kilometer van St. Gervais dat op den bekenden weg van Genève naar Chamounix in een prach tige streek gelegen is. De baden worden steeds druk bezccht. Men mag dus aannemen, dat ook thans een menigte reizigers in het badhotel logeerden. Achter de badinrichtingen vormde de Bonnant een traaien waterval. Het ïiviertje heeft zijn naam (Bon nant, beteekent goede bergstroom) geen eer aangedaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 3 uur werd wijd in den omtrek een donderend geraas vernomen. Uit Guenot, Sallanches en andere plaatsen snelden de inwoners in de richting van St. Gervais, vanwaar het geluid kwam. Daar vernam men, dat eeB aardstorting had plaats gehad en dat het badhotel aan de samenvloeiing van de Bonnant en de Arve onder de rotsen was bedolven. Hoe de rotsen waren losgeraakt, wist niemand, maar ieder spoedde zich naar de plaat6 der ramp om te helpen waar dit kon. Hier bleek, dat niet alleen het hotel, maar ook alle naburige huizen, die een klein gehucht vormdeD. vernield waren, deels door het vallende puin, deels doordat de rotsmassa die zich in de Arve had gestort, eene overstrooming teweegbracht. Alles lag dooreenzij die hulp brachten en slagen mochten nog een 25-tal personen uit het puin te halen, hadden niet alleen met de rotsmassa maar ook met den vloed te kampen. Het werk ging daardoor met groote moeite gespaard. Dalziel seint het volgende Hoeveel personen bij de ramp zijn omgekomen, kan nog niet gezegd worden. Het vreemdelingenboek van het hotel is teruggevonden maar het is onleesbaar. Veie lijken zijn te St. Martin, een eind- weegs stroomafwaarts aangespoeld o. a. een man, die zich aan zyn hoofdkussen vastklemde en blijkbaar in zijn slaap uit het hotel in het water was geslin gerd. De meeste lijken zijn op ver schillende wijs verminkt. Een barbier van hei hotel, eën jong man, toonde groote onversaagdheid en scherpzinnigheid. Hij sloeg een brug naar den rotswand der kloof en slaagde er zoodoende in een menigte personen te redden. Het is even moeielijk het aantal geredden op te geven, als het aantal dooden Velen waren versuft van schrik en zijn verdwenen, zonder dat men weet waarheen. Velgens de berichtgevers der fransche bladen is de Bionnassay-glet3cher die van den „dome du Goüter" op deu Mont Blauc komt, losgeraakt en in de rivier de Biossey gestort. Het dorpje van dien naam werd geheel vernield. Een dam ontstond in den stroom, ten gevolge waarvan het water zich op hoopte. Toen op 't laatst de druk te sterk werd en de dam bezweek, stortte het water zich in den Grand-Namt, die langs de St. Gervais stroomt. Omstteeks kwart over tweeëa hoor le men een ontzettend geraas. Toen ver hief zich een hevige stormwind, gewekt door de verbazende massa water die bij het bezwijken van den dam eens klaps verplaatst werd. Water en rotsen, een bolwerk van 6 meter hoogte stortteD zich op het hotel. Van 5 gebouwen werden er dadelijk 3 vernield, een ander werd voor de helft verwoest. Bij het avondmaal waren omstreeks 80 badgasten en meer dan 25 bedienden. Allen werden onder het puin begraven, waaruit slechts 25 of 3© bevrijd zijn. Het is nu eene uitgemaakte zaak, dat Parijs in 1900 weer eene wereldtentoonstelling van voortbreng selen van kunst en nijverheid zal heb ben. De president der republiek heeft het desbetreffende besluit geteekend, dat voorafgegaan wordt door een rap port van den minister van Koophandel, waarin gezegd wordt dat reeds bij het sluiten der wereldtentoonstelling van 1889 het denkbeeld is ontstaan, om eene dergelijke tentoonstelling in 1900 te houden. Ia Frankrijk is het sedert meer dan veertig jaren eene traditie ge worden, haar om de elf jaren elkander te doen opvolgen. Er was ditmaal te meer reden om daaraan vast te houden, daar de tentoonstelling van 1900 in zekeren zin de inleiding zal zijn van de twintigste eeuw. In den zeilwedstrijd der Royal Northern Club Maandag op de Clyde gehouden, heeft het jacht „Iverna" het met 4%minuut gewonnen van dc„Me- teor," dat aan den Duitschen keizer behoort. De afstand was 50 Eng. mijlen. Een philauthroop te Limo ges, Léon Sudrat geheeten, die zijnge- heele vermogen aan zijne geboorteplaats, Rochechouart, heeft vermaakt, is gestor ven. In zijn testament heeft hij de vol gende zonderlinge bepaling gemaakt,: Ik vraag aan de stad my een klein, wei nig kostbaar gedenkteeken op te richten, waarop het volgende grafschrift zal te lezen staan: „Hij is heengegaan van de aarde, met een gevoel van spijt dat hij niet genoeg nagelaten heeftom alle el lende te lenigen." Keizer Wilhelm zal met zijn jacht Meteor aan de Cowes-Rcgatta deelnemen en aaarbij iu persoon het vaartuig besturen. Hij komt niet als gast der koningin maar alleen om den wed strijd, daar hij lid is van het koninklijke jachteskader. Ook aan het feestmaal op den 2en Augustus in het slot West-Cowes te houden, zal hij deelnemen, na op den dag zijner aankomst bij de koningin een bezoek te hebben afgelegd. In de gemeentel ij ke vee stallen te Hamburg is mond en klauw zeer nitgebrokea. Maaadag waren 130 schapen en 60 ossen aangetast. De overheid heeft onmiddellijk de neodige stappen gedaan om de stallen te doen reinigen en ontsmetten. Het openbaar ministerie te Kleef verklaarde Woensdag na de pleidooien in de zaak van Buscheff, dat de misdaad aan dezen ten laste gelegd niet bewezen is, dat naar zijne meening integendeel zyne onschuld gebleken is, zoodat hij met volle overtuiging con cludeerde tot zijne onschuld. De aartshertogin Marga- retha Sophia, oudste dochter van den aartshertog Karl Lodewijk van Oosten rijk is verloofd met hei tog Albrecht van Wurtembeig. De aartshertog Kari Lodewijk is de tweede broeder van keizer Frans Jozef en sedert den dood van den kreonpiins RuéUlf troonop volger. Hertog Albrecht van Wurteaaberg is de zeon van hertog Philips en van de aartshertogin Maria Theresia van Oos tenrijk. Hij is ritmeester en chef van een eskadron in een «Ianenregiment en bekleedt denzelfden rang la suite van een regiment Westpommersche kuras siers. Volgens de Times hebben de maatschappijen, wier stoombooten de Zwitsersche meren bevaren, wegens de ramp met de Mont-Blanc bij Ouchy voorgevallen, besloten al hare booten te laten inapecteeren. Volgens een correspondent dér Köln. Ztg. klaigt men te Pe tersburg over gebrek aan de rtoodige ontsmettingsmiddelen. Alleen chloor kalk is voorhauden, maar voor 't'overige moeten alle desinfectiemiddelen nog nit het buitenland komen, zelf sublimaat. Daar de invoerrechten zeer hoog ziju en de prijzen in het buitenland natuurlijk stijgen, heeft men met den aankoop getalmd. Thans moet men zich edhter haasten en alles nog duurder betalen. Rusland ondervindt nu weer een nadeel van zijn hooge invoerrechten. Een der meest onvermoeide wandelaars is dezer dagen overleden. Het was een zekere Labuchi, een Rus die gedurende zijn leven 42000 werst door Rusland, Kaukasië, Siberië en China aflegde. Op eeo gedenkteeken dat op zijn graf is opgericht en waarop hij voorgesteld is in zijn reiskostuum, staat gegrift„Hij legde 42000 werst te voet af en bezocht 252 steden." Koning Alexander van Servië heeft juist ceu zeer mooi examen gedaan. In aile vakken wist hij den graad van „uitstekend" te bereiken, behalve in veld versterkingskunst, waarin hij het evcuwcl tot „zeer goed" wist te brengen. Hij schijnt zeer schrander en ijverig. TE LEG RAMMEN. LONDEN, 14 Juli. {Dalziel.) Uitslag te middernacht: 232 conservatieven, 35 unionisten, 208 Cladstonianen, 3 werk lieden, 42 nationalisten, 7 Parnellisten. MESSINA, 14 Juli. {Dalziel.) De uit barsting der Etna neemt een onrust- wekkeudea omvang. Een menigte hui zen in den omtrek is reeds vernield. Een nieuwe krater is aan de westzijde ontstaan waaruit de lava zich met groote snelheid in het dal stort. Een commissie is gevormd om de gezinnen, die van dak en goed zijn beroofd, te helpen. Naar Catania begeven zich vele nieuwsgieri gen om het schouwspel aan te zien. Hbld. Ysrvolg Stadsnieuws. Vanwege het ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aaubest ed Het voltooien van het remnaingwerk bewesten de groote sluis te IJmuiden, beboerende tot de werken vau het Noordzee kanaal. Raming ƒ3370©. Ingekomen 9 biljetten, waarvan dat van H. Deutekom te Amsterdam het laagst, voor ƒ32.20©. Wetgevende Macht TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 13 Jui Vermogensbelasting. De behandeling van hét ontwerp tot keffing van een belasting op de in komsten uit vermogen werd voortgezet. Bij art. 12 werd met 70 tegen 4 stemmen aangenomen een amen dement van den heer Van der Kaay om van beslissingen des Ministers om trent de plaats waar de belastingplichtige moet worden aangeslagen geen hosger beroep toe te laten. De heer Levy trok een ander, door hem ingediend amendement in, na de verklaring des Ministersdat dit artikel niet slaat op een rechtsgeschil maar op een administratief geschil. Art. 13 bepaalt o. a., dat de aanslag in de belasting is opgedragen aan de inspecteurs der registratie, ieder in den kring van zijne divisie. Bij het debat over dit artikel kwam de heer Bahlmann op tegen het op dragen van de taak van den aanslag aan de ambtenaren der registratie. Gaarne zag hij ook den aanslag van deze en van de toegezegde bedrijfsbe lasting aam een corps ambtenaren op gedragen. De heer Pijnachcr Hordijk vroeg, hoe men den aanslag voor vermogens in de koloniën, aan zoovele moeielijk- heden verbonden, zcu inrichten. De Minister antwoordde, dat de ambtenaren der registratie beter dan welke andere ook voor den aanslag in de vermogensbelasting geschikt zijn, wijl ze door den aard hunner betrek king voortdurend van het vermogen vau velen op de hoogte worden ge steld. Intusschen erkende de Minister, dat eigenlijk niemand voer deze taak volkomen berekend kan worden geacht. Wat de indische fortuinen betreft, gaf hij volkomen de raoeielijkheid dezer regeling toe, maar wees op art. 16, al. 2., den inspecteur verlenging van termijn toestaande. De moeielijkheden zijn hier echter lang niet meer zoo groot, als ze bijvoorbeeld v»or 50 jaar nog waren. De heer Balhmann stelde daarna de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel dat de rege ling van den aanslag en de behandeling van de bezwaarschriften, zoowel van de vermogens- als van de toegezegde bedrijfsbelasting, aan één korps ambte naren behoort te werden opgedragen, „Gaat over tot de orde van den dag". De Motie-Bahlmann, bestreden door deu Minister en den heer Huber (die op het nog geheel onbekende van de eventueel© bedrijfsbelasting, waarvan in de motie wordt gewaagd, wees), werd verworpen met 64 tegen 21 stemmen. Daarna werd art. 13 in stemming gebracht en aangenomen met 68 tegen 16 stemmen. Per Telegraaf. Zitting van Donderdag 14 juli. In de Tweede Kamer is van de ver mogensbelasting art. 4 goedgekeurd na aanneming met 62 tegen 23 stemmen van het amendementRutgers om de belastingplichtigheid der vrouw voor te schrij ven by scheiding en eigen beheer vaa goederen. De *rtt. 16 ea 17 (aangifte) zijn aan gehouden tot morgen. FAMILIE3SRIOH TEN. Gehuwwd: 12 Juli. A, Hendriks en H. W. Buijs, Kwadijk. - 13. M. J. J. E. Koets ea M. J. H. Halskes, Amst. - J. G. Schrijver en A. H. Heerings, Den Haag. Geboortes: 9 Juli. M. J. Heijning Van Raders z. Palembang. - n. A. C. van MaarseveenVan Dorp z. Padang. - E. J. van der MatckAlthtlser z. Zutfen. - 12. J. C. M. van der Hoef Hoedemaker z. Arnst. - 13. R. Levisson Lob z. Den Haag. - C. von der MöhlenDoths z. Amst. Overleden 10 Juli. L. J. Huijsman jm. 76 j. Amst. S. C. Köoigsdörffer jd. Utrecht. - 11. H. A. Zegers 53 j. Ermeloo. - H. F. Reijnvaau 61 j. Drerapt. - C. G. van der Post 70 j. Amst. D. M WalligPeekei, Den Haag. - 12. J. M. A. van Heijnsberg jd. 82 j. Den Haag. - 13. M. Wetzlar 36 j. Frankfort a/M. Ondertrouwd 13 Juli D. van Leeuwen en C. Jonker. - J. A. v. d. Boom en C. J. Warnier. - J. J. Groe- nendaal en J. C. v. d. Grootepoort. Getrouwd 14 Juli. N. W. Hocke en C. C. P. Schneiders van Greijffens- werth. - A. F. Brodie en D. M. J. Heijbrock. - J. Z. R. Floor en A. Boeré. Geboorten 12 Juli. A. Hoogland de Boer z. - i3. J. G. Zijlstra—Ketel lapper d. Overleden: 13 Juli. G. v. Carapen 71 j» Gasth.s. - 14, A. J. Roosen 22 j. Ravel.st. De waarn. Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kenniï van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 8en dezer executoir verklaard primitief kohier op de personeele be lasting dezer gemeente, dienst 1892,93, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende do ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. &aiV Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne hutsgenooten worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn ie bevragen. Abonnés builen Haarlem ontvangen In lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juffrouw uit besch. stand bev. 30 j. torst, om ziekel. dame op badpl. in Duitscbl. v. eenige weken te assist. 2. Bekw. Ie en bekw. 2e modisten in fijn dameshoedenmag. te 's Hage teg. beog sal., m. prima ref. 3. Winkeljuffrouw in bank.bakk. m. fijn publ. kunn. omg. tev. ter assist, in huish. teg. 1 Aug. P. G. met goede ref. 4. Nette kindeijnffr. P. G. te Alkm. bij 2 kind. v. 2 en 4 j. kunn. strijk., knipp. en naaien, in persoon of per brief. 5. Zeer bekw. eonpeuse in stad in Friesl. om als hoofd te fang, aan gezell. huieel. omgev. voork. gev. bov. hoog sal. 6. Winkeljoffr., ext. in handschoenen, teven3 schoenen- en laarzenaff., liefst R. C., vooral kenn. v. h. handsch.vak, liefst m. kennis van schoenenv. 7- Ervar. correspondent op handelskant. in de mod. tal. goed schrijv.- en m, uitstek, ref., sal. n. bekw. 8. Iemand op exped. kant. teg. fl. sal. voor de holL corresp. en zelfst. kunn. werk., direct. 9. Jongste bediende op commissiekant. (spec, bouwmaterialen) teg. 15 Aug. eenigs*. bek. m. duitsch en fr. bekw. in teekenen str. t. aanbev. 10. ReizLer v. boek-s teen-druk werk enz. m. vakkenn. en gnnst. refer. 11. Ervar. bediende P. G. in vak v. boter, kaas enz. volkom, op de hoogte v. vleeschsnijd. hoog sal. en goede vooruitZy- 12. /FL jongmen8chP. G. of Isr. in fièCTSn-confectie bij Israel, geschikt om bij par- tïc, te" reiz. 13. Degel, en fl. persoon als politiedienaar v. nachtdienst, ben. 30 j. jaarw. 800 aanmeld, in persoon. SiooniYaar'.bsrich'.eii. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Juli te Genua. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, arriveerde 13 Juli te Port Said. Ondetrouwd: J. A. VAN DES BOOM en CATO J. WARNIER. Receptie: Zondag 17 Juli e.k. Spaarne 3. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Dochter, Anna Maria Henrietta, in den ouderdom van 22 jaar. W. MEIJER. J. C. A. MEIJER— Hesse. 's Gravenhage, 13 Juli 1892. Koningstraat 52a. Op den 13ea Juli 1892 is te Haarlem overleden, Mejuffrouw Geertruida van Campen. M. J. DE LANGE, Notaris te Beverwijk. Executeur-Testamentair. Volstrekt eenige kennisgeving Bij vonnis van de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem van 7 Juni 1892 is verklaard ontbon den door echtscheiding het huwelijk, bestaande tusschen GEER TRUIDA VAN DER VELDT, wo nende te Haarlem en PIETER NIX, wonende te Haarlem en zulks op de vordering van eerstgenoemde. De Procureur der Eischeres, Mr. C. JOH. PRINS. Mevrouw BEÜNS, Wagenweg 30, vraagt tegen 1 Aug. a.s. een knap kunnende goed strijken en met de waech omgaan. Zonder goede ge tuigen voorzien onnoodig zich aan te melden. GEVRAAGD EENE goed bekend met het werk in de Drogerij en WaBscherij. Adres Z-B.-Spaarne 22. gevraagd voor Loop- en Maga zijn werk, van 16 tot 20 jaar. Adres: 2e Hasselaerstraat No. 4. terstond gevraagd, liefst bekend met Rijtuigwerk. Adres: GEBR. KIMMAN. met groote Luchtketel en Vliegwiel TE KOOP, benevens staande Vat- kranen, Marmeren Plaat met Kra nen en Manometer. Ook in onder- deelen te koop. Te bevragen bij H. KONING, Korte Zijlstraat 10. 't Bestuur heeft de eer HH. Do nateurs en Kunstl. Leden uit te noodigen tot bijwoning der laat ste Repetitie voor het Concours te Brussel, welke gehouden zal wor den Vrijdag 15 Juli, 's avonds 9 uur, in de Concertzaal der Sociëteit de Kroon*. HET BESTUUR. HAARLEM. Zij die voor deze betrekking waaraan ingevolge de Statuten der Maatschappij de verplichting is ver bonden om voor ƒ5000,— aandeel houder te zijn, wordende dit hier bereids vermeld, om nuttelooze solli- citatiën te vermijden in aanmer king willen komen, worden uitge- noodigd zich vóór 24 Juli schriftelijk te wenden tot Mr. F. WILLEKES MacDONALD, adres Villa «Berg- zicht«, Beekhuizen hij Velp. Kennis van talen is hoofdver- eischte. MAGAZIJN FABRIEK Bi aar lent. Specialiteit tot het verven Tan Ameublementstoffen. UitBtocmen van alle voorka ntende Kleedingstukken.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3