NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Zaterdag 16 Juli 1892. No. 2770 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: PREMIEPLAAT Tentoonstelling te Aalsmeer. BINNENLAND. F- Ei UI L_B i O Ni HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j-. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten vor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSaccParijs 31èïs Faubourg Montmartre. Het hijvoegsel van het blad dat Zaterdagavojid verschijntzal bevatten Haastig Spoed. Binnen- en Bui itnlandsche berichten. Varia. Kleine advertentiën uit „het Blaadjeu No. XXV111. Advertentiën enz. Deze plaat is nog tot en met Maan dag 18 dezer aan het Bureau dezer Cou rant op de bekende voorwaarden ver krijgbaar. Wegens het zeer geringe getal neg voorhanden, exemplaren, kan naMaan- niet meer voor de levering worden ingestaan. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. STADSNIEUW 8. Haarlf.m, 15 Juli 1892. Door Buirg. en Weth. dezer gemeente is, na openbare aanbesteding, de levering van materialen voor het onderhoud van straten, riolen en de begraafplaats in 6 perceelen gegund als volgt io. J. C. de Ridder te WageningeD, 480000 straatklinkers (waalvorm) voor 15 59 F111' 1000 stuks. 20. Smits So Reijnders te Haarlem, 100000 utreohtsche drieling straatklin kers voor 11.99 per 1000 stuks. 30. P. van 't irloff. Stolk Zoon te Ouderkerk a/d. IJssel, 10000© blauwe ijselstraatklinkers voor 7.45 per 1000 stuks. 40. L. Goffin te Luik, 30000 luiksche of griskeien retoiüés voor f 89.80 per 1000 etuks, 500 Meter trottoirhanden van essonsijnschen steen voor fa.i^ho per Mater. 50. F. Baas te Haarlem, 8 gratpaal- tjes voor f 1.20, 150 grafpaaltjes voor ƒ0.62 en 20e graipaaltjes voor 0.60 per stuk. 60. Maatschappij Ijzergieterij de „Prins van Oranje" te 's Gravenhage, 50 ge goten ijzeren straatkolken groot model voor ƒ10.18, 50 id. klein model voor ƒ9.39 per stuk, 50 gegoten ijaeren dek platen voor de riolen voor ƒ3.55, 25 idem kleiner model voor 2 95 en 25 id. kleiner model voor 0.571/3 per stuk. stijl- en ornamenteer, ten behoeve van hen die proeven van bekwaamheid voor meester en gezel wenschen af te leggen met 45 deelnemers geopend. Donderdagavond is op het Museum van Kunstnijverheid de cursus van Aardbeziën. De bekroningen op de tentoonstelling te Aalsmeer voor aardbeziën en zuivel zijn als volgt: Verzameling van 6 verscheidenheden (grootste) in te zenden van ieder zes stuks, ie pr. f 2.50, W. Keessen Jr. en Zn., Aalsra.2e pr. get. W. Oor Dz Aalsm. Verzameling van 12 verscheidenheden (grootste) in te zenden van ieder drie stuks, ie pr. f 5, ingehouden2e pr. f 2.50, W. Keessen Jr. en Zn., Aalsm. Verzameling van de meeste verschei denheden. ia pr. f 10, ingehouden; 2® pr. t 5, J. Heer en Zn., Aalsm. 50 stuks groote aardbeziën van ééne soort, i® pr. f 2.50, J. Ams. Eveleena, Aalsm.2t pr. get., M. Alderrien, id. De grootste aardbeziën, 25 stuks, ie pr. f 2.50, J. Ares. Eveleens, Aalsra.2® pr. get., J. Jongkind Dz., id. De grootste ordinaire of Aalsmeersche 50 stuks, ia pr. f 2.50, W. J. Baarse, Aalsm.2® pr. get., G. W. Buis en Zn., Aalsm. Verzameling groenten, Niets inge zonden. Zuivel. 2 stuks Goudsche kaas (gewoon ge wicht) gemaakt in Mei of Juni 1892. i® pr. f 10, E. Blonk, N.-Wetering 2e pr. f 5, D. SchouteD, Nieuwerbrug. Edammer, 5 stuks A 2 KG. gemaakt in Mei of Juni 1892. i® pr. f 10, P. Franzec, Osdorp; 20 pr. f5, R. Pool, Nieuwer-Amstel. Derby, 2 stuks (gewoon gewicht) ge maakt in Mei ©f Juni 1892. i® pr. f 10, L. v. Leeuwen, Nieuwveen 2® pr. i 5, D. Schouten, Nieuwerbrug. Leidsche, 2 stuks, (gewoon gewicht) gemaakt in Mei of Juni 1892. 10 pr. f 10, ingehouden 2® pr. f 5, A. Heems kerk, Hillegom. Roomboter in potten, houdende min stens 5 KG., 'gemaakt in Mei of Juni 1892. io pr. f 10, J. L. Zandvliet, Aalsm.; 20 pr. f5, C. ViEk, id., en een 3e pr. aan A. Schrama. Weiboter in potten, houdende min stens 3 KG,, 'gemaakt in Juni 1892. ie pr. 15, E. Blonk, Nieuwe Weteiing; 2® pr. f 2.50, C. Vink, Aalsmeer. De kapitale boerenwoning, bewoond door den landbouwer R. J. Visser aan den IJweg te Haarlemmermeer, is Don derdagmiddag door brand vernield. Van de landbouwgereedschappen, ma chines en meubels is weinig gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is tegen brandschade verzekerd. Bij den landbouwer B. in dea Haar lemmermeer heeft men tal van op het land staande karweirooken uit elkaar geworpen, waardoor veel zaad is ver loren gegaan en aanzienlijke schade is veroorzaakt. De indienstneming van belgische werklieden dat reeds meer malen gisting onner de vroegere arbei ders deed ontstaan, is ook hiervan de oorzaak. De politie heeft zich deze zaak aangetrokken. Woensdagnacht is te Beverwijk aan gehouden zekere B. uit Uitgeest, die daar rondzwierf en zich in de laatste dagen had schuldig gemaakt aan diefstal van de meest uiteenloopende zaken, als konijnen, pantoffels, schoenen, enz. welke voorwerpen op hem werden be vonden. Geboeid werd hg Donderdag middag naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Aanvangende heden zal de locaaltrein 547 tot nu toe rijdende tot Beverwijk, doorgaan naar Uitgeest, en trein 544 van dit station vertrekken te 7 uur des De gewone audiëntie van den minister van Justitie, zal Dinsdag niet plaats hebben. Men verneemt nader, dat graaf von Rantzau als gezant van den Duitschen Keizer aan ods hof besten digd blijft. Hij gaat echter met zijne familie van 1 Augustus tot 1 October met verlof naar Varzin. De leidsche hoogleeraar, dr. H. Treub, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Gok de Amsterdamsche oud-gezagvoerders J. W. Rovers, inspec teur van het bureau „Veritas" te Am sterdam, en J. F. Graadt van RoggeD, oud-gezagvoerder van de stoomvaart maatschappij „Nedeilaod", ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw, hebben aan H. M. de Koningin- Regentes voor kapitein Bakker ver zonden een adres om gratie. Woensdag hebben zij een bezoek gebracht aan den minister van justitie, en voor hem het verzoek om gratie voor kapitein Bakker met warmte bepleit. „K neipp" te Kleef, even over de nederlandsche grenzen, is ge volgd door Kneipp te Heerlen op Nederlandsch gebied. De heer F. R., „oud-lid van den bredaschen gemeen teraad", die ten vorigen jare bij den echten Kneipp te Wörishofen een kuur heeft meegemaakt en dat thans te Heerlen doet, schrijft, dat de inrichting daar, in het klooster der Pius-broeders, veel beter is dan die in het beiersche dorpje. Zekere broeder Aloysius, die vijf maanden onder Kneipp zelf heeft ge studeerd en een getuigschrift daarvan bezit, meet in de toepassing der methode zóo bedreven zijD, dat zijn leermeester zelf de nederlandsche patiënten naar hem verwijst. De heer R. zegt o. a. ^„Alles gaat hier zeer ordelijk toe. Van 's morgens acht tot elf uur en 's Damiddags van twee tot vier uur, kan men broeder Aloysius spreken. De wateraanwendingen beginnen om half negen en duren tot twaalf uur 's mid- digs en 's namiddags van half drie tot vijf uur. De zoogenaamde „Güsse" werden naar 't voorschrift van br. Aloysius gegeven door eerw. broeders voor heeren en eerw. zusters voor da mes, met die angstvallige zorgvuldig heid, welke men alleen van menschen kan verwachten, die, uit liefde tot God, zich aan de verzorging hunner lijdende nntuurgenooten hebben toegewijd. De badinrichting is ook veel beter dan in Wörishofen en laat niets te wenschen. En wat de omgeving van Heerlen be treft, die stelt, met haar pïachtig en zoo afwisselend natuurschoon de om streken van Wörishofen ver in de schaduw." In het Algemeen Politie blad wordt bij wijze van waarschuwing cie aandacht gevestigd op aanbiedingen in Nederlandsche dagbladen omtrent zoogenaamde middelen om bij het spel onfeilbaar te winnen indien eene som van 2500 of 3000 aan de stellers dier advertentiën wordt gegeven, worden hooge winsten beloofd. Tegen dergelijke personen, die zich in den omtrek van Parijs schenen op te houden en gebruik trachten te maken van de lichtgeloovig- heid van sommige lieden om geld te krij gen, wordt ten ernstigste gewaarschuwd. Donderdagmorgen tusschen halfnegen en negen uur had een treurig ongeval plaaL op de Prinsengracht bij de Leidschegracht te Amsterdam. Ter wijl eenige schoolknapen zich op eene schuit hadden begeven, geraakte een van hen met het hoofd beklemd tus schen het gat van den mast en een balk. Toen de knaap naar een geneesheer was gebracht, kon deze slechts den dood constateeren het bloed stroomde uit de keel. Het ljjk werd naar het Binnen-Gast- huïs vervoerd. De bewoner van het.T)eken- de perceel „Zeeoeft" (thans herdoopt als „Catharina-lust"), op den Haarlem merweg, tusschen Amsterdam en Sloter- dijk, ontdekte Donderdagochtend, dat eenige personen zijn huis waren binnen gedrongen en eenige kleederen hadden weggenomen. Het gelukte hem en an deren de daders od te sporen, die ge grepen werden en naar Sloterdijk ge bracht, waar zij natuurlijk der politie in handen vielen. Over het geheel laat de veiligheid veel te wenschen over. Gedurig hoort men van diefstal, vooral van kippen en eenden. Het is dan ook ongelooflik, hoeveel verdacht volk er langs den Haarlemmerstraatweg zwerft. De schade bij den brand in het kabinet van den griffier der Tweede Kamer is niet groot. De vlammen hebben de glasruiten van het vertrek doen springeD, de raamgordijnen ver nietigd, raamkozijnen, het behangsel aan die zijde en een gedeelte van het pla fond verbrand, terwijl ook het schrijf bureau en een stuk van het tapijt be schadigd zijn. Tegen brandschade versekert het rijk zijne gebouwen en inboedels niet. Het kabinet van den griffier is nu tijdelijk verplaatst naar de anti-charabre van den voorzitter. Het is bij dezen brand opnieuw ge bleken van hoeveel belang het is, dat het in gebouwen aanwezige bluschraa- terieel in behoorlijke orde is. Juist in het portaal bij het brandend vertrek bevond zich eene brandslang. In het gebouw der „M a a t- schappij voor den Werkenden Stand" werd Donderdagmorgen onder leiding van den voorzitter, dr. D. de Haan, de tweede en laatste zitting van het congres der Nederl. Maatschij. ter be vordering van Nijverheid geopend. De secretarissen der beide afdeelingen brachten verslag uit over het behan delde, waarna besloten werd de con- clusiën ongewijzigd aan het oordeel der algemeene vergadering te onderwerpen. Het congres werd daarna gesloten en de algemeene vergadering heropend. Allereerst bracht de algemeens secre taris, de heer van Eeden, verslag uit over het in de vorige zitting behandelde. Na afdoening van enkele huishoude lijke punten komt nu aan de orde Bezoek van Handwerkslieden aan het Museum van Kunstnijverheid. Purmerend stelt voor, te beginnen met 1893, jaarlijks eene som beschikbaar te stellen, ten einde in de gemeenten, waar departementen gevestigd zijn, degelijke werklieden in de gelegenheid HOOFDSTUK III. Dat laatste echter volstrekt geen gewone omstandigheid. Wat stond daarmee in verband Een moord ongetwijfeld. Daarvan kon men van het eerste oogenblik af overtuigd zijn. Hier was een geval van moord, welke toevallig en op zeer eigenaardige wijze werd ontdekt. Moord 1 Een detective vraagt onmiddellijk, Door wien Het is de eerste de natuurlijkste vraag, die opkomt zelfs bij hen, die ïot den vermoorde in de eene of and re betrekking staan. De identiteit van het lijk zal waarschijnlijk morgen bewezen, de moordenaar evenwel nog niet gevonden zijn. „Wie is hij „Wie heeft het gedaan Deze beide vragen komen steeds bij den detective op, maar „Wie deed het spreekt het sterkst. Tot dusverre had ik nog geen gelegenheid gehad cm een dezer vragen te beantwoordeo, maar toeh herhaalde ik ze steeds hQ jayzelf. Twee vrouwen en een kamenier maar de kamenier goet voor het «ogenblik niets ter zake waren in hechtenis geutmeu, omdat zij het lij k. vervoerden. Wat wist ik van die vrouwen Bijna niets, zult gij zeggen. Het is waar, en toch van mijn standpunt beschouwd, zeer veel. Ik kende om te beginnen hun naam of tenminste dtn naam, dien zij zich hadden gegeven. Ik had reeds op een aantal bagage-adressen gelezen „Mevrouw Orr-Simpkinson, van Londen naar Parijs. „Orr-Simpkinson" was ongetwijfeld de naam, dien de oude dame droeg, en of het haar ware naam was of niet, ongetwijfeld had zij onder dien naam Londen verlaten. Ten tweede wist ik vanwaar zij kwamen, of tenminste vanwaar zij het laatste kwameD. De twee dames en de koffer, en het lijk waren dien morgen om elf uur nog ia Londen. Ik kende bovendien de bizonderheden van de ontdekking, en ik ging ze in mijne gedachten nog eens zorgvuldig na. De vraag, die voor mij lag, was de volgendeHet is tot dosverre natuur lijk onmogelijk om te zeggen, wie de moord heeft begaan, maar het 's toch wel de moeite waard om deze twee vrouwen als uitgangspunt te nemen, voor de „zaak", die ik ga uitwerken. Ik zal voor het oogenblik de oude dame eens ter zijde stellen. Haar gedrag gedurende die scène, hare geheele persoonlijkheid, scheen het denkbeeld uit te sluiten, dat zij de moordenares zou zijn. Er was echter een ernstig feit, dat tegen haar sprak. Het was niet zoozeer haar tegenzin om den kofier te laten openen, want de «orzaak daarvan kon in het touw worden gevonden, maar het was het feit, dat ik haar op zachten toon tot haar dochter had hooren zegge* „Ik heb het n reeds gezegd, maar gij wildet er jmlst in L«nden dat touw om gebonden hebben. Dat zal juist argwaan wekke n." Maar zelfs aan die woorden kon een meer algemeene beteekenis worden gegeven, en in het ergste geval kwam het mij nog als zeer onwaarschijnlijk voor, dat de moeder nog nauwer met de misdaad in verband zou staan dan alleen dat zy er kennis van droeg. Maar de dochter? Er scheen heel wat meer reden te zijn om de dochter te verdenken. Zy was, zooals ik gezegd heb, een brunette met een gelaat vol uitdrukking, en had het voorkomen van iemand, die niet voor eene kleinigheid zou terugdeinzen. Men beschuldigt echter niet zoo spoedig een gewone, jonge dame, die met haar moeder reist, van een verschrikkelijke misdaad. Weinig meisjes echter reizen met lijken in hare keffers. De angst van de jonge dame, dat men de koffer zou openen, was duidelijk zichtbaar geweest. Geheel natuurlijk op zichzelf, moest die toch onder deze omstandigheden achterdocht opwek ken. Maar nog een ander feit scheen in deze van grooter be lang. Toen zij werd aangemaand om te gehoorzamen weigerde zij den sleutel af te geven. Er bestond bij mij geen twijfel of de sleutel, dien zij gegeven had, was de verkeerde geweest. Zij had den sleutel niet willen geven. Welke reden kon zij hebben om dat te doen, als het niet de angst was, die er haar toe noopte om het kostte wat het wilde, te voorkomen, dat de koffer werd geopend, terwijl zij nog hoopte, dat de beambten zouden toegeven en zich tevreden stellen met het onderzoek van een ander stuk uit de bagage? Zij had be weerd, dat dt sleutel de goede was. Dat was klaarblijkelijk niet het geval geweest Zij had gelogen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1