Haastige Spoed. GEMENGD NIEUIVS. BINNENLAND. „Wel wel, dat is wonderlyk!" Met deze woorden wierp de heer Van Drummeien de courant neer, waarin hy had zitten lezen. Zyn oog was namelyk gevallen op eene advertentie van den volgenden inhoud „Wanneer Johanna Verbrugge, die in 1840 uit Indië in Holland kwam, iets wil weten dat voor haar zeer belangrijk ia, moet zij zich vervoegen ten kantore van Mr. Wouters, Hofstraat No. 27. Van Drummeien was een flink man van zaken, in de koffie en in de suiker welbekend. Hoewel hy welgesteld was en zeer goed een vrouw had kunnen onderhouden, was hy 48 jaar en nog vrygezel. Om de waarheid te zeggen, hij was een prozaïsch mensch en, als hij ooit in de huwlyksboot stapte, zou geld hem er alleen toe kunnen brengen. Hij had dan ook altyd de strikken, die moeders welke met vele dochters waren gezegend, voor hem legden, be- hending weten te ontwyken en leefden met een huishoudster, die hem zeer goed verzorgde, in een bescheiden woning. Johanna Verbrugge, zoo heette de huis houdster, was in Indië geboren, maar door haar vader later naar Holland mee genomen. „Wel wel riep van Drum melen nog maals uit en bekeek de advertentie. „Dat is bepaald voor myn huishoudster. Ik dacht, dat zulke dingen alleen in boeken gebeurden, 't Zal mij benieuwen, hoe veel geld zy krijgt, want natuurlyk is het voor geld. Zeer belangryk" zegt de advertentie. Ik zal dien advokaat er eens over gaan spreken. Johanna zal het niet gezien hebben en ik mag toch eenigszins als haar ver tegenwoordiger beschouwd worden.'' Dadelijk nam van Drummeien hoed en stok en wandelde, wat vlugger dan anders, naar he* kantoor in de Hofstraat. Een kort, dik mannetje deed zich aan hem als Mr. Wouters kennen. „U heeft," zei van Drammelen, „dezen morgen eeoe oproeping in de courant geplaatst aan Johanna Verbrugge „Ja. Kan u mij omtrent haar inlich ten vroeg de advokaat. „Misschien wel," zei de bezoeker voor zichtig. „Mischien Weet u het niet zeker Ik moet zekerheid hebben „Dan," antwoordde van Drummeien, „kan ik u ronduit zeggen, dat ik weet waar Johanna Verbrugge is." „Wees dan zoo goed, mij dat te zeggen." „Ja, maar niet vandaag. Over twee weken zal ik haar hier brengen. Intus- schen zou ik, als haar vertegenwoordiger, wel willen weten wat het betreft!" „Dat zal ik u vertellen," hernam Mr. Wouters. „Zy heeft zestigduizend galden dat je het my eens hebt „Zestigduizend gulden riep van Drum- melen, die zyn ooren nauwelyks geloofde, „maar hoe kan dat?" „Voor zooveel ik er van weet zit de zaak zoo in elkanderEen oom van Johanna, Willem Verbrugge, wist in Indië die som te verdienen, Toen hy naar Holland terugkeerde kreeg hy, lastig en driftig als hy was, spoedig onmin met zyn heele familie en maakte in een booze bui zyn geld aan zyn verre nicht Johanna. Spoedig daarna overleed hij, het testament werd gevonden en my is opgedragen, te trachten Johanna Ver brugge op te sporen. Dit is alles wat ik van de zaak weet." „Ik ben u voor uwe inlichtingen zeer verplicht" zei van Drummeien. „Wat de persoon betreft, gy behoeft niet verder naar haar te zoeken. Over twee weken zal ik haar hier brengen." Met deze woorden boog hy en ging heen. „Zestigduizend gulden 1" mompelde hij. „Wie zou gedacht hebben, dat Johanna ooit zoo ryk worden zou? Nu zal ze wel niet langer als huishoudster willen dienen. Ik kan het haar niet kwalyk nemen, maar ik zal haar wel missen, want niemand kent myn gewoonten zoo goed als zij." Terwyl hy daarover nadacht, schoot hem plotseling een nieuw denkbeeld door het hoofd. „Er is maar een weg, om Johanna te houden en in het bezit van haar geld te komen en dat ishaar trouwen I" Aanvankelyk scheen het denkbeeld hem vreemd toe, maar hoe meer hy er over peinsde, des te meer lachte het hem toe. „Ze is wel niet jong en niet knap ook, maar als een man tegen de vyftig loopt, mag hy zoo precies niet meer kijken. Waarom zou ik het haar niet voor stellen Van Drnmmelen ging, wat vroeger dan gewoonlyk, naar huis om te eten. Toevallig was het middagmaal niet zoo goed als anders en de huishoudster daar door wat zenuwachtig. Tot hare verba zing zeide hij er niets van en at met smaak en zy merkte op, dat hij bizonder verstrooid was, alsof hy over iets nadacht. Eindelijk zei hij kortaf „Johanna, ben je niet in 1850 in Hol land teruggokomen „Ja mijnheer," antwoordde zy verwon derd. „Hoe weet u dat?" Ik meen, verteld." Er volgde een poos van stilte. Eindelyk vroeg hy„Hoelang ben je nu al in myn dienst?" „Acht jaar mynheer." „Je bent heel trouw geweest en ik ben zeer over je tevredei." „Daar ben ik bly om," zei Johanna met steeds klimmende verbazing. „Het spy t my dat het eten vandaag niet beter is, mijnheer, maar het wou niet lukken". „Het eten is uitstekend," verklaarde van Drum melen, „het kon niet beter." Johanna was nu een en al verbazing. Zy had vast en zeker een vermaninj verwacht. „Ik hoop, dat je altyd by my zult blyven," zei Van Drnmmelen. „Als u over my tevreden is, niets liever." zei Johanna. „Tevreden? Volkomen. Maar ik zou willen, dat je niet als huishoudster by my bleef!" „Niet als huishoudster?" riep zy en dacht, dat van Drummeien zoo vreemd deed, zoo heel anders dan gewoonlyk. „Neen Johanna, niet als huishoudster je hebt my altijd zoogoed verzorgd, dat ik stellig geloof dat je een uitstekende vrouw voor my wezen zoudtl" „O mijnbeer!" riep Johanna blozend, ja waarlyk, haar bleeke wangen bloos den. „Je weigert toch niet?" „Och kom, u houdt my maar voor de gek „Ik ben nooit in myn leven zoo ern stig geweest." „Nu dan mijnheer Van DrummeleD, ik heb altyd veel achting van u gehad en als u het wenscht, heb ik er niet teged" Van Drummeien sprong als een jon geling op, liep om de tafel heen en drukte een kus op het magere voorhoofd van de huishoudster. „O, mynheer!" riep zy, met een zwak gilletje. „Kom, kom," zei van Drummeien op geruimd," we gaan nu immers trouwen „Wat dunkt je Johanna, zouden we mor gen maar niet aanteekenen? In die twee weken kun je het huis wat laten opknap pen en ik ga dan zoolang in een hotel logeeren." „Over veertien dagen?" vroeg Johanna, verbaasd over deze voortvarendheid. „Maar ik moet nog zooveel maken voor dien tyd „Gekheid. Koop maar wat je noodi; hebt en als er Dog wat te doen is, heb je al den tyd na ons trouwen." „Maar „Ik wil van geen maren hooreD," zei van Drummeien. „Zeg ja of neen. Zul je zorgen binnen 14 dagen klaar te zijn en morgen meegaan om aan te tee kenen „Ja," antwoordde Johanna, die zoolang gewoon was om haar heer te gehoor zamen, dat zy ook nu niet weerstre ven won. Het huwelijk werd in allen eenvoud 3n, zelfs de naaste vrienden en de baren wisten er niets van. Toen het paar op den dag van het huwelijk aan tafel zat, nam van Drummeien een teug uit zijn glas en zei lenkweg„zeg JohaDna, ik heb in de courant iets over je ge vonden." „Over mij?" „Ja luister maar." En nu las van Drummeien zyn vrouw de advertentie voor, die onze lezers kennen „Dat is niet voor my," zei Johanna kalm en vouwde haar servet op. „Niet voor jon. JohanDa Verbrugge zestigduizend gulden, uit Indië gekomen, stotterde van Drummeien. „Dat ben jy toch „Neen," zei Johanna nog even bedaard, „ik heb nooit een oom Willem gehad. Een broer vaa myn vader, die tegelyk met ons in Holland terugkwam had ook een dochter die Johanna heette. Die Johanna wordt stellig bedoeld." Van Drummeien zonk als verpletterd in zyn stoel, toen sprong hy op en liep zonder een woord te zeggen, het huis uit naar het kantoor van Mr. Wouters. Daar hoorde hij dat het maar al te waar was. Dienzelfden morgen was de ware Johanna Verbrugge aan zijn kan toor geweest, en had, nadat zy bewezen had recht op het geld te hebben, de som in ontvaogst genomen. het oog op de nationaliteit, aan eenigerlei beperkende of bemoeiely kende wetsbe paling te onderwerpen „dat de meeste onzer niet met oprecht heid volgens geweten, eene verklaring kunnen afleggen bevestigende „een ken nelijk doel in het vaderland terug te keeren". Voor velen toch die door han delsondernemingen of stoffelyke belangen van allerlei aard geen kennelijk doel hebben, zich ooit weder in Nederland te vestigen, zou zulk eene verklaring den stempel van oneerlykheid dragen. Dat dit echter, naar het ons voorkomt, geen argument kan biedeD, om onze gehecht heid aan den geboortegrond te verdenken en ons tegen onzen wil de nationaliteit onzer vaderen te ontnemen; „dat, volgens onzo bsscheidene meening de plechtige verklaring éénmaal afgeleerd dat wy i het buitenland onzo nationa liteit weDSchen te behouden" kan en moet volstaan tegenover de wetten van oos vaderland, tot tijd on wijle dat wij zei ven door woord ot daad daarop terug komen „dat het wetsontwerp geene voldoende rekening houdt met de belangen van laodgenooten die in den vreemde tegen- poed ondervinden, en de bepalingen daarin vervat tot gevolg zouden kunnen hebben, dat zulke hulpbehoevende laod genooten belet worden naa: de vader- landsche haardsteden terug te keeren; dat naar het ons voorkomt, uit een patriotisch en internationaal oogpunt be schouwd, het repatrieeren van laodgenoo ten, die in den vreemde met tegenspoed te kampen hebbeD, door de landswetten zoo gemakkelijk mogelijk moet gemaakt worden, welk beginsel ook door naburige volken steeds gehuldigd wordt. De alhier gde Untersiützungs Verein fur hilfsbedilrftige Deutsche b. v. ontvangt van de Duitsche rijksregeering eene extra toelage van 2000 fr.'s jaars om tegemoet te komen in de kosten van repatrieeren en ondersteunen van behoeftige landge- nooten te Antwerpen. ^„Ten slotte wenscht adressante nog de aandacht te vestigen op de leemte in bedoeld wetsontwerp, ten opzichte van Nederlanders, die meer dan 5 jaren on der de erkend onvoldoende tegenwoordige wet in het buitenland gevestigd zyn, en wier positie tegenover het vaderland, wat nationaliteit betreft, ook definitieve rege ling behoeft, daar dezulken niet op af doende wyze begrepen worden in de overgangsbepaling aan het wetsontwerp gehecht." Nabij het station Drunen- Heusden aan de halte Elshout (Wacht post 31), is j 1. Woensdag door den treiD, die daar ten 4.52 passeert, een 77-jarige vrouw aangereden. Zij had de onvoor zichtigheid terwyl de weg afgesloten was onder het hek door te kruipen en werd door de machine tegen de hardsteenen van een ijzeren afsluitingshek ge worpen, tengevolge waarvan zy kort daarna is overleden. Te Holwerd is een aanval lig 4-jarig knaapje spelende afgedwaald en een half uur buiten het dorp in eene diepe sloot verdronken, 's Anderen mor gens werd het lykje gevonden. Woensdag maakten twee jongelui uit Groningen gebruik van de cano's op het bij Paterswolde gelegen meer. Een der jongelieden keerde des namiddags terug met de mededeeling, dat het andere bootje ledig was bevonden en zyn makker werd vermist. Ia het overoude kerkje van het Friesche dorpje Oostrum ontdekten timmerlieden, daarin werkzaam, onder een dikke laag kalk eene muurschildering. Voorzichtig werd deze laag verwyderd en de schildering kwam OQbesehadigd te voorschyn. Zy stelt eene kerk met torens waarop tal van kruisen voor. Volgens deskundigen dagteekent zij van ver voor de jaren der Hervorming. de Kunstciub geschonken als herinnering aan het eere voorzitterschap, dat hy bij dit Genootschap bekleedde. De opening geschiedde zonder plech tigheid. Vrydag was de tentoonstelling uitsluitend voor geneodigden toegankelyk, doch ongetwijfeld zal de verzameling veel publiek trekken, daar ze in de hoogste mate belangwekkend mag heeten. Het eenvoudige honten gebouw bevat kunstschatten van zeldzame waarde, die niet licht zoaals thans worden bijeen- gevonden. Rechtszaken. Bij vonnis der rechtbank te Amsterdam dd. 15 Juli werd notaris Bonnerman, beklaagd van verduistering en valschheid in geschrifte in zyn kwaliteit van notaris gepleegd, veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaren, zonder aftrek der preventieve hechtenis. D e „H ollandsche club" te Antwerpen heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin zij verklaart, na kennis genomeD te hebben van het ontwerp van wet op het Nederlanderschap en ingezetenschap, zich met volle instemming aan te sluiten by de motieven, aangevoerd in de adres sen door de Nederlandsohe Kamer van koophandel en de Nederlandsche Ver- eeniging te Londen aan 's lands vertegen woordiging gericht. Adressante neemt voorts de vryheidte doen opmerken: „dat juist de Nederlandsche onderne mingen in den vreemde die van een duurzaam karakter getuigeo, geacht mo gen worden het meest in aanmerking te komen by het overwegen van de belan gen des vaderlands, en het dus niet wen- schelijk kan zyn die duurzaamheid, met Letterenden Kunst. De „Kunstciub" van Rotterdam open de Vrijdag te Scheveningen in een af zonderlijk daartoe opgetrokken gebouw tegenover 't Kurbans aan den nieuwen Badhuisweg een tentoonstelling van schil derijen bet is een eerste proef om in de druk bezochte badplaats het publiek kunst genot te verschaflen. De tentoongestelde werken zijn alle van de eerste buiten- landeche en nederlandsche meesters en hebben ieder op zich zelf hooge waarde. In drie zalen vindt men de werken van Daubigny, Corot, Jacques, Jules Du pré (een werk bestemd geweest voor deD hertog van Orleans), Madon, Boulanger, Detaille, Roy bet, Vollon, Devriendt, Verlat en zoo vele anderen naast die van eenige nederlandsche meesters byeen. Onder laatstgenoemden zyn vertegen woordigd Mesdag, Israëls, Blommers, Henkes, Roelofs, Koekkoek, Gabriel, Vogel, Hamel, mevr. Mesdag en mej, Rooseboom. De inrichting der zalen laat niets te wenschen en het allervoortreffelijkst licht door den directeur van de kunstciub Jos. de Kuyper door bizondere hulp middelen verkregen, doet onze meester werken volkomen tot hun recht komen. In de verzameling is ook het portret van Meissonnier door zijne echtgenoote aan De politie te Luikgelooft de daders te hebben ontdekt van den dynamietaanslag, die verleden jaar voor het huis van den ingenieur F. in de Rue des Augustins gepleegd werd. Ver scheidene hunner bevinden zich by de anarchisten die onlangs in hechtenis zyn genomen. De nationale feestdag van 14 Juli, de verjaardag van d« bestor ming der Bastille, is Woensdagavond te Parys ingeleid door een grooten fakkelop tocht, met muziek en taptoe. Als plaats van bijeenkomst was het plein voor het Raad huis aangewezen. Het Raadhuis was tooverachtig fraai verlicht, en het pu bliek, dat in ontzaglijke menigte aan wezig was, verlustigde er zich blijk baar in. g De bals onder den blooten hemel wa ren dien avond ook reeds begonnen. De stad was een en al in vlaggentooi. Op onnoemelyk veel plaatsen waren de Fransche kleuren vermengd met de Rus sische, en de straten werden afgeloopen met venters, die Fransch-Russiecbe ko karden ten verkoop uitriepen. Vooral in de arbeiderswijken vonden ze veel aftrek Ook de omnibussen, hnnr- en andere rij- tnigen waren bijna alle getooid met de Russische vaan naast de Fransche. Dat was eene] kleine variatie in de feestvie ring van den dag gebracht. Parys heeft zich kostelyk vermaakt, vooral ook in de vier door den staat gesubsidieerde schouwburgen, die gratis dagvoorstellingen gaven. Den geheelen dag werd er op straat braaf gedanst en gezongen, en men liet het niet ontbre ken aan het Russische volkslied. De spoorwegmaatschappijen hebben daizenden en dnizenden naar Parys ver voerd. De president der fransche republiek heeft Donderdag ter gelegenheid van het nationale feest, als naar gewoonte, aan een groot aantal personeD, civielen en militairen, 1074 in het geheel, dia ver oordeeld zijn tot lichte strafien, vermin dering van straf verleend of die geheel k wij tgeBcholden Volgens de Köln. Ztg. zyn by de wolkbreuk te Schliersee geen men- schen omgekomen. Wel werd groote schade aangericht. De uitbarstingen van de Etna, waarvan de tegenwoordige eene der merkwaardigste belooft te zyn, dag- teekenen al van voor eeawen. De eerste uitbarsting waarvan melding wordt ge maakt, had plaats in 1093 en sedert dien tyd kwamen er menigmaal uitbarstingen voor. In 1169 kwamen er vijftien dui zend personen by een uitbarsting om het leven en in 1669 werden er tien dui zend onder de lava bedolven. De lava stroomde toen veertien dagen achtereen voort. In 1669 is de Monti-Rossi, de hoogste van de tweede rij kegel vormige toppen van den berg, ont staan. In deze eeuw hadden reeds drie geweldige uitbarstingen plaats. In 1832 werden verscheidene dorpen verwoest. De uitbarsting van 1852 duurde met tU88Chenpoozen negen maandeD. De derde en laatste van 1866 ging vergezeld van een hevige aardbeving en richtte groote verwoestingen aan. De Etna, die aan den voet een omtrek van 90 mylen heeft en bijna 11 duizend voet- hoog is, is van boven heel bedekt met asch, lava en zand. Gedurende een gedeelte van het jaar is dit alles onder een mantel van sneeuw verborgen. Beneden dezen doodschen bergtop, waarop niets groeit tot op de helft van de geheele helling, is een gordel van bosschen. Lager bevindt zich een zeer bevolkte vruchtbare streek, waar de wijnstok, het suikerriet en de olyf- boomen groeien. Het is een merkwaar dige karaktertrek van de bevolking, dat zy er zoo noode toe gebracht kan worden, deze gevaarlyko streek te ver laten. Als er een uitbarsting plaats heeft, slapen de bewoners van den berg des nachts onder den blooten hemel en zy brengen een groot gedeolte van den dag naar een lager gelegen plaats. Zy keeren echter als de uitbarsting voorbij is, ge. vroonlyk weder terug en vestigen zich opnieuw waar zy vroeger woonden. De tegenwoordige uitbarsting wordt gevaar lijker geacht, dan die van 1866, hoewel zij niet zulk een indrukwekkend schouw, spel biedt. In weerwil van vele belemmeringen gaat de lavastroom steeds verder. De bewoners van marktstadjes en dor pen op de helling verkeeren in grooten angst. De kastanjebosschen, welke opde helling worden aangetroffen, zyn voor een groot gedeelte verwoest. Yluchtelin- gen van de zuidzyde van den berg snel. len naar de vlakte aan den voet. Zf zijn van al hun goed ontbloot. Er zyn thans vijf kraters in werking, Een breede stroom rood gloeiende lava vloeit af Daar Nicolosi. Andere lavastroo- men richten zich naar het Oosten en Westen. De nieuw gevormde krater schjjnt rustiger te wordeD, maar de hoofdkrater steeds heviger. De nieuwe waterwerken Liverpool, die vier millioen pond sterling gekost hebben, zyn Donderdag ingewijd. Door die werken is de dage- lyksche aanvoer verzekerd van 30 mil lioen gallons drinkwater. Het wordt op een afstand van ruim 70 eDgelscha mijlen aangevoerd uit Wales, waar een kunstmatig meer ter lengte van vyf mylen gevormd is op eene historische leeggeloopen meerbedding. De geleiding, omgevcji door een ringdyk, voert het water naar Liverpool door een paar reservoirs, waarvan de eene 40 millioen gallons kon bevatten. De werkstakoHde mi ij uw er kers vaD Coeur d' Alène (Idaho) heb- ben Donderdag de brug van den Northern Pacificspoorweg doen springen om te verhinderen dat de bondstroepen het di strict zonden binnenkomen. Het gerucht loopt, dat in de mijnen van Coenr d' Alène ontplofbare stoffen zyn gelegd en dat men ze zou doen springen^ zoodra de soldaten den arbei ders te hulp kwamen, die zich niet bj) do vereeniging van mynwerkers willen aansluiten. Tevens wordt gemeld, datae werkstakers de eigenaars der mynen ge vangen hebben genomen en hen in gij zeling willen houden, tot het looDgeschil is opgelost. In een gevecht, dat Woensdag plaats had, werden 2 mynwerkers gedood. Er heerscht volkomen regeeringloosheid en een algemeene angst heeft zich van de inwoners van het district meester ge maakt, daar men vreest, dat tusschend soldaten en de werkstakers een wanho pige worsteling zal ontstaan, De adjudant-generaal Turei die zich voor het oproer naar Coeur d'Alène had begeven zou in handen der oproerlingen gevallen zyn. De werkstakers zijn g van wapenen en schietvoorraad voorzien en op een gevecht voorbereid. De tele graaflijnen zyn afgesneden op alle wegen hebben gewapende mynwerkers post i vat. Hoe Afrika beschaafd wordt' De officieren vaa het italiaansch garni zoen te Massowah verveelden zich, toen een hunner op de gedachte kwam een ballet op te voeren. De luitenant wiBt een troepje jonge abessinische schoonen byeen te krijgen, waarmede hij onlangs op uitstekende wyze het populaire itali- aansche ballet „La grotta infernale" I tooneele bracht. Eon personentrein opden Kansas en Texas spoorweg werd Don derdag door een aantal gemaskerde mannen aangevallen. Zij doden den trein stil- houden, vermoordden verscheidene politie agenten, braken de brandkast open en maakten zich met 40,000 dollars uit voeten. VARIA. Een eigenaardige statistiek. Onder hon derd mannen ia een schouwburgzaal zijn zeventien kaalhoofdigentwaalf, die scheelzien of die bril of lorgnet dragen,, en zeven, die op hun wandelstok kau wen. Van de vier-en-zestig overigen hebben zestien de gewoonte met de handen door het haar te stryken en evenveel anderen wyden met hun vingers een ona ken aandacht aan hun neus. De tweeëndertig overblijvenden zyn zenuwachtigen. In Londen woont een zanger van t theater, die een nieuw soort zaak heeft geopend. Des zomers stelt hij zich dispo nibel als „picnicdirecfceur." Des winters is hij op zyn post in het theater. Hy houdt lijsten van alles, wat maar merkwaardig in en rondom Londen bestaat, stelt zich tegen betaling aan 't hoofd van een pinic, brengt het gezelschap op de punten waar de schoonste vergezichten te zien zijn en zingt onderweg, met zyn prachtig geluid, de heerlijkste aria's uit i opera's en operetten. Een zyner klanten schrijft„Reeds driemaal maakten wij van zyn leiding gebruik. Ieder keer maakte hy een aardig wandelritje met in gebed door. Niet voordat de lava hen I ons, in ona geheel onoekende oorj van een of andere plek verjaagt, gaan zyden vlak by LondeD en terwijl wij ffl0'

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 6