No. 2773. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. HaarlemschB Zanprs in Brussel. BE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Woensdag 20 Juli 1892. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Haarlemsche Bachverseniging. BINNENLAND. i~ EUILLETON 1 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve ®p Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat N., 9, Haarlem. Telefoonntimnicr 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31èis Faubourg Montmartre. Haarlem, 19 Juli 1892. Door een 125 tappers hier ter stede het volgende adres aan den gemeen- sud alhier verzonden Geven met verschuldigden eerbied te :ennen de ondergeteekenden, allen tap- >ers en slijters, wonende te Haarlem, dat gedurende de week, waarin de [ermis te Haarlem wordt gehouden, de apperijen, in de aangrenzende gemeen- en des nachts ©pen mogen zijn, niet ivemvel die in Haarlem, dat het van algemeene bekendheid is jat het in de bedoelde tapperijen bui- :en Haarlem met dc zedelijkheid niet Srg nauw wordt genomen, dat evenwei de tappers te Haarlem :h dienaangaande gunstig onderschei- Jen, en in hun lokaliteiten nooit iets roorvalt, dat den toets der moraliteit liet kan doorstaan, dat dus, wanneer de tappers te Haar- em gedurende den laatsten kermisnacht noetea sluiten, en die buiten Haarlem ipen mogen blyven, de onzedelijkheid seer in de hand zal worden gewerkt, dat toch aan het kermisbezoekend mbliek, warmeer het niet meer in de apperijen te Haarlem terecht kan, zich tal begeven in de tapperijen in de aan- ;renzende gemeenten, en het daaraan liet zal denken, zoolang de tapperijen eo café's te Haarlem geopend zijn, dat het dus een maatregel in het be lang der zedelijkheid geacht kan wor den, den tappers te Haarlem toe te staan, Hedurende den laatsten kermisnacht tan Zondag 14 Augustus op Maandag 15 Augustus open te mogen blijver», dat bovendien het belang der tappers te Haarlem, aarigezien zij ingezetenen zijn uwer gemeente, reeds om deze reden niet behoeit ie worden achter- id bij dat van tappers in naburige jemeenten. Redenen waarom Requestranten zich wenden tot uw college, met het verzoek, dat het uw college moge behagen de tappers ia de gemeente Haarlem te veroorloven, hun tapperij open te mo- jen houden gedurende den laatsten ker misnacht, van Zondag 14 Augustus op Maandag 15 Augustus aanstaande. 't Welk doende enz. Volgen Honderd vijf en twintig handteekeningen. Haarlem13 Juli 1892. Naar men verneemt, zal de heer Th. Soijer, directeur van het postkantoor alhier, tot diezelfde betrekking benoemd worden te Rotterdam in de plaats van wijlen den heer Sweerts de Landas Wy- >rgh. Het concert dat Maandagavond door de „Bachvereeniging" aan leden en niet-leden werd aangeboden, heeft zich in een zeer druk bezoek mogen ver heugen. En geen wonder, want van het „Berliner Domchoi", dat volgens aan kondiging daar zou optreden, gaat een roem uit die zelfs tot het brengen van grootere ©ffers, dan een tochtje naar St. Bavo zou doen besluiten. Toch vreesde ik, dat, na al wat wij in den laatsten tijd hier te lande op het gebied van gewijde muziek te hoeren kregen, de indruk door genoemd koor teweeg gebracht, niet zóo overweldigend zou zijn, als ik mij herinner dat vósr ver scheidene jaren, bij een uitvoering door dit koor te Amsterdam het geval was. Of die vrees is gebleken al dan niet gegrond te zijn, moet ik in 't midden laten, aangezien bij mijn komst het nagenoeg in historische volgorde opge stelde programma, reeds tot Bach ge vorderd was en ik dus over de uitvoe ring der zoogezegde „oude" meester werken, waaraan bovenbedoeld succès te Amsterdam vooral te danken was, geen oordeel kan uitspreken. Als de vertolking dier werken zoo weinig te wenschen overliet als de door mij ge hoorde, dan zal ongetwijfeld ook nu het onvergelijkelijke „O bone Jesu" van PalestriDa zijn zielroerende werking niet hebben gemist. Van de tweede helft der uitvoering moet op de eerste plaats genoemd wordenhet achtstemmige motet van Grell. Het zou meeielyk, zoo niet onmogelijk zijn een dozijn koorzangers te vereenigen, die een achtstemmig koorstuk kunnen uitvoeren, zonder zich bespottelijk te make Om een dergelijk waagstuk met eenige kans van slagen te ondernemen, moet ieder lid van het koor over een voldoend vol en welluidend orgaan kunnen be schikken, hij moet het volle besef hebben van de meerdere of mindere belangrijkheid zyner partij en met de moeielyke kunst van samenzingen, op goeden voet staan. Op deze eigen schappen mogen de leden van het domkoor dan ook ten volle aanspraak maken. In het „Chor" vaa „Glück", dat insgelyks ©nberispelyk werd gezougeD, had dc tweede bas alle gelegeaheid zijn fraaie en zeldzaam diepe tonen te doen bewonderen, 'tls opmerkelijk, hoe zoo'n betrekkelijk zacht aangegeven lage toon aan den geheelen samenklank een sonoriteit verleent, die aan een vol orgel doet denken. Behalve het achttal koren werden nog twee solo-nummers door led-in van het koor ten gehoore gebracht n. m. een bas-aria uit Handels „Josua" en een „geistliches Lied" voor tenor van Th. Kahle alleen dit laatste hoorde ik, en 't moet gezegd worden dat de heer Jaeger ook, als solist, groote verdiensten heeft. Bovendien werd door die enkele solo-nummers de gewenschte afwisseling aangebracht, iets wat van te meer belang zou zijn gebleken, als wij ods niet hadden mogen verhangen in de mede werking des heeren Ezerrnan, die een Fuga van Bach en een Fantasie van Worp ten beste gif en zich buitendien belastte met de begeleiding der solo nummers. Met de vermelding dat hij zich daarbij, voor zoover ik hoorde, een kundig organist en een talentvol musicus toonde, besluit ik dit verslag. PHILIP LOOTS. Van onzen specialen Correspondent). (Brussel, Maandagmiddag Hedenmiddag te 3 uur had in de Salie de la „Grande Harmonie" de prima vista wedstrijd pl?ats, van den division d'honneur (eere-afdeeling). Slechts twee vereenigingen traden daarin op, n. 1. „la Réunion Lyrique" van Malines (Mechelen) met 104 en „Cres cendo" van Haarlem met 52 zangers, beide cijfers volgens het feestboekje. De jury bestond uit vreemdelingen, geen enkele Hollander bevond er zich onder. Zooals gewoonlijk was de jury bij loting aangewezen. De namen der juryleden zijn Rischkof, Brassine, Camille De vos, Lenders, Mets dag en als suppléant Renard Camouer. Het eerst trad de Mechelsche ver- eenigiög op. Deze jury hield, beter dan die van Zondagmorgen in het oog, dat piima vista zang beteekent zang op het eerste gezicht en dat derhalve de zangers niet telang tijd moeten hebben om de noten aan te kijken, vóór begonnen j wordt. I Tot onze groote verwondering bleven j de zangers van Mechelen na hun op- treden in de zaal, maar wij vernamen dat „Crescendo" daadn had toegestemd. I De uitslag van dezen wedstrijd die het verschil in omvang in aanmerking genomen voor „Crescendo** zeer moeilijk iwas, is zooals reeds per bulletin door l ©ns is bekend gemaakt, als volgt La Réunion lyrique de Malines i" pr. met gelukwensch der jury; „Crescendo" 20 prijs met algemeene stemmen. Hedenavond treedt „Crescendo" in het concours voor een verplicht en een vrij nummer op, in het Tbédtre de la Madeleine met Zanglust van Amsterdam, les Choeurs Réunis te Herstal, la Réu nion lyrique van Malines en Société Mu- sicale de Disón. In de jury voor dezen wedstrijd zitten twee Hollanders, de} heeren Verhey en Wolft, drie Duitschers Fleisch, Mtlnch en Oberdorf en zes Belgen t. w. Ber nard, Van Woltzem, Heraleb, Tilman, Cornelis en als suppléant Bosselet. De zaal waar de vereenigingen moeten optreden was reeds dezen morgen ge heel uitverkocht. Het heeft „Crescendo" niet mogen gelukken, een prijs te behalen. Ook „ZaDglust" was niet gelukkig. De Belgen versloegen de Hollanders. De „Société Musicale de Dison" behaalde met 10 van de 11 stemmen den eersten, de vereeniging uit Malines met 7 van de 11 stemmen den 2<hm prijs. Meer was er Diet te vergeven, hoewel wij gedacht haddeu dat allicht eene eervolle vermelding voor dezen wed strijd zou ziju uitgereikt. Het prachtige „Thé&tre de la Mon- naie" was van onder tot boven opge propt met menschen. Dit gedeelte van het concours is voorwaar niet het minste. En hiermede is dan ook het concours te Brussel weer geëindigd. Hebben onze beide haarlemsche liedertafels ook al niet die prijzen kunnen behalen, welke wij hun zoo gaarne toedachten, zo keeren toch niet met leege handen terug. De kelen zijn nog niet schor en de moed is niet verflauwd. NeeD, laat inderdaad de moed niet verflauwd wezen I Hoe aangenaam het ook is, bekroond uit den stryd terug te keeren, die strijd leere ook aan hen die hem voerden wat hun nog ont breekt, wat er voor hen nog te leeren valt. Doen de kampioenen van den zang dit, dan zal hun succes zeker een volgende maal nog grooter wezen. Laat ik hier nog aan toevoegeD, dat „Onderlinge Oefening" (directie Pres burg) Zondagavond ook den 2den prix d'excellence heeft behaald. Maandag namiddag is aan den Dreef een bespannen vrachtwagen door het schrikken van het jonge paard op hol geslagen. De bestuurder en zijn zoon hebben geen letsel bekomende wagen is stukgeslagen en het paard onder Heemstede opgevangen. Door de politie te 's Gravenhage is aangehouden en gevankelijk herwaarts overgebracht, Martinus Jacobus Lelij - veld, oud 17 jaren, geboren te 's Gra venhage, zijnde de 2e schuldige aan den diefstal in de Maarten van Heemskerk straat alhier. Hij heeft erkend mede plichtig aan den diefstal te zijn. Hij is naar het huis van bewaricg alhier over gebracht, waarin hij reeds vroeger een maand heeft doorgebracht. Maandag is H. J. Pelser, werkzaam op het terrein der werkplaatsen van de Holl. IJzeren Spoorw. Maaisch. van een ladder gevallen, waardoor hij zich aan de linkerdij en voet heeft bezeerd. Hij is per brancard naar zijne woning over gebracht. Men is voornemexs dezen zomer eenige muziekuitvoeringen te geven in de hotels te Blocmendaal. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de eerste plaats hebben in den tuin van hotel Welgelegen" (hoek Boschlaan.) Daar deze concerten wellicht veel publiek kunnen trekken zullen bij deze gelegen heden extra trams rijden van de Tram- Omnibus Maatschappij. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Don derdag den 2 m dezer niet plaats hebben. BI ij kens een telegram van den goeverneur-generaal van Neder- landsch-Indië van 17 dezer, wordt de goevernements koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 506,895 pikols, Thans is vastgesteld, dat HH. MM. de Koninginnen den 29 dezer de sporttentoonstelliDg en daarna de paardententoonstelÜDg te Scheveningen zullen bezoeken. In de afgeloopeu week slaagden voor het notarieel examen, eerste gedeelte, de heeren Teriet van Joure, en Brabers van Heivoort. Voor het tweede gedeelten slaagden de heeren Heerma van Voss van Amsterdam, Van der Ven van Eindhoven, Dekker van Groenloo, Mensink van Winterswijk, Bax van Groenloo, Meijlink van Oos terhout, Van Straaten van Rozendaal, LijberiDg van Steenwyk, Stuiveling van Groningen ,Stolk van Woerden en Ter- laag van Den Bosch. De Raad der gemeente Zut- fen benoemde voor één jaar totleeraar aan het gymnasium eD de hocger bur gerschool, den heer Meller alhier. Te Amsterdam is, naar het Hbl. bericht, Zondag in den ouderdom van 71 jaar overledeD vrouwe Hermina Maria AmersfoordtDijk, die in de wereld der toonkunst langen tijd wel bekend was. Den 260a Juni te Amsterdam gebo- HOOFDSTUK V. Ik lichtte het hootd op, en schoof het mutsje weg. Toen ik liet dunne haar wat verwijderde ontdekte ik een groote, bloede- loozc wond, hoog boven den linkerslaap. Ik vroeg Frar^ois of hij die ook ontdekt had. Hij antwoordde van neen, daar het onderzoek van het lijk eerst den volgenden morgen in de Morgue zou plaats hebben. De overledene was blijkbaar door een slag van het bcwnslzyn beroofd, maar zulk een slag kon bijna- niet een onmiddellijk en dood hebben teweeggebracht. Meer waarschijnlijk was het, dat chloroform de oorzaak vaa den dood zou blijken te zijn, waaneer er bij het «aderzoek ten minste geen symptomen van vergiftiging werden gevonden. Zou een vrouw zulk een wond hebben kunnen toebrengen? Ik fee- schouwde ze opnieuw. Het was natuurlijk moeilyk om deze vraag met zekerheid te beantwoorden, maar het scheen alsof bij het toebrengen van den slag groote kracht moest zijn aangewend. Kortom ik hield het niet voor waarschijnlijk dat een vrouw hierin de handelende persoon zou zijn geweest. Het aanwenden van chloroform zou een meer vrouwelijk karakter dragen. Tevergeefs vroeg ik verlof om het lijk te mogen ontkleeden. Francois wilde dat aan niemand toestaan alvorens het lijk door deskundigen was onderzocht. Natuurlijk had hij daarin groot gelijk. Vervolgens vroeg ik en verkreeg ik vergunning om den koffer zorgvuldig te onderzoeken. Ik deed dit zoo nauwkeurig mogelijk, echter met zeer verschillend succes. Het was een eenvoudige, langwerpige koffer, van de een of andere stevige houtsoort ge maakt, en van buiten zwart geverld, een ordinair, ongevernist zwart Plet deksel was aan den binnenkant met geelkoperen heogsels voorzien, terwijl de binnenkant was beplakt met een gewoon soort van rood gestreept papier. Tegen het deksel was een vierkant plakkaatje bevestigd met den naam van de fabrikanten Browne k Elder, 117 Cheap- side een bekende londensche firma, geloof ik. Er bevond zich verder niets in den keffer dan het touw, dat er rondom had gezeteD, en door den commissaris daar was in- geleg 1. De koffer scheen nieuw en op het papier was geen enkele bloedvlek of iets anders te ontdekken. Er waren echter deuken ia te bespeurea op de plaatsen waar de ledematen met geweld naar beneden waren gedrukt. Uit den binneakant was niets te ontdekken. By het eerste gezicht was ook op den buitenkant niets te be speuren. Het bleek echter, dat die mij een belangrijke aandui ding zou verschaffen. Nergens waren eenige letters te zien. Ik vroeg Fracfois Dubert, of er geen passagiersbriefje op was bevestigd geweest. Hij zeide mij van neen, en dit was des te merkwaardiger omdat de overige bagage zonder eer.ige uitzondering van de biljetten was voorzien, zooals ik op het station had opgemerkt. „Mrs. Orr-Simpkinson, van Londen naar Paiijs." Ik zag hem ernstig aan. „Neem daar nota van, mijnheer," zeide ik. Miss Simpkinson had dit feit echter gemakkelijk verklaard. De bagagebiljetten, die gebruikt werden, zeide zij, werden gebruikt meer bij wijze van afsluiting en op het laatste oogenblik had men ontdekt, dat de kofier niet van riemen of iets dergelijks was voorzien, waaraan iets kon worden vastgehecht. Wat dat betreft was de koffer van een slecht maaksel. Deze verklaring werd, o wonder, door dc kamenier bevestigd. Wanneer ik zeg, dat er geen bagagebriefjes zichtbaar waren, dan bedoel ik daarmee, dat er geen biljetten op waren geplakt door de reizigsters zeiven. Hij was natuurlijk voorzien van ge drukte biljetten van de spoorwegmaatschappij, zooals die worden gebruikt voor bagage naar het buitenland. Boven op den koffer stond een groote ^-P" op witten grond, wat volgens mijne gis sing „Parijs", of misschien „passagiersgoed" beteekende, voor het gemak van de tolbeambten. Op den voorkant van den koffer zag ik een kleiner stukje papier, van een lichtgroene kleur, bedrukt als volgt:

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1