ren, toonde zij zeer vroeg aanleg voor de muziek, zoodat zij op haar achtste jaar reeds optrad in een concert van Felix Merilis. Na den dood harer moeder zagen verscheiden compositiën van haar het licht. Zoo zette zij o. a. Psalm XXII op muziek, evenals het gedicht Floris V van Alberdiugk Thijm. Ook schreef zij, behalve eenige stuk jes voor piano en eenige liederen, de cantate Anbetung voor koren, soli en orkest, welke driemaal, te Sloten, te Delit en te Arnhem werd uitgevoerd. Eene sonate voor piano, van hare hand, werd door Liszt zeer geprezen. Haar voornaamste weik is Gottes Allgegenwart, een oratorium op woor den van Cramer, Gleim en haren echt genoot mr. J. P. Amersfoordt. Dit werk is tweemaal in zijn geheel uitgevoerd eens op het concert der vereeniging „Vincentius da Paulo" te Amsterdam en voor de tweede maal te Utrecht, by gelegenheid der zilveren bruiloft der componiste. Het tweede gedeelte is nog te 's Hertogenbosch en te Ocsterbeek ten gehoore gebracht. Van genoemd or toriura is 00k een uittreksel voor piano verschenen. Hoewol de officieeleope- ning van de tentoonstelling van den boekhandel en aanverwante vakken in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam eerst tijdens de algemeene verga, dering van Augustus zal plaats hebben, is reeds Maandag het publiek tot de zaleu toegelaten. Toen de klok 10 uur wees, nam de voorzitter der tentoonstellingscommissie het woord en bracht staande te midden der aanwezigen, inzenders en belang hebbenden, aan allen die door hun ijverigen arbeid gemaakt hadden dat de tentoonstelling in zoo'n korten tijd en met zoo veel goeden smaak is opgesteld geworden, een woerd van welgemeenden dank. Moge, zoo eindigde hij, deze ten toonstelling getuigenis geven van de beste verstandhouding tusschen vreem deling en landgenoot en moge het re sultaat voor allen voordeelig zijn. Met een hartelyk hoeral werd deze toespraak begroet en onmiddellijk daarop waren alle machines aan den arbeid. Op enkele uitzonderingen na is alles gereed en maakt het geheel een voor- treffelijken indruk. Zondagmiddag is een con- ducteur der tramlijn Amsterdam—Edam, tijdens de overvaart naar het tolhuis, van het bootje in het IJ gevallen. Deze conducteur, Rond genaamd, was de kostwinner zijner moeder, een knappe oppassende jongen. Alle pogingen om te heipen taaldenen de passagiers zagen hem voor hunne oogen ver drinken. Men schrijft uit Edam aan de N. R. Ct. Zondag jl. werd deze gemeente be zocht door een gezelschap van circa heeren, die per stoomtram alhier waren gekomen. Zij die deze keurig gekleede heeren de stad zagen binnen komen, konden weinig vermoeden dat allen „arme" socialisten waren, leden van een „propaganda-club" te Ara sterdam. Het duurde niet lang of de deftige „heeren" gingen huis aan huis nummers van „Recht voor allen," en van andere socialistische geschriften, onder de deur posten steken en aan kinderen van 5 6 jaar werden op straat tal van pa pieren uitgereikt. Voor de kleinen een groot vermaak l Zij gingeD een vuurtje maken en de politie moest oppassen dat er geen ongelukken plaats hadden. Tot zoover kon de grap, als het eene grap kon genoemd worden, er mee door, doch verder gebeurde er iets anders. Op schuttingen eD netgeschil- derde deuren werden briefjes geplakt, waarin de bekende grieven tegen de kapitaliaten, enz. waren opgcsorad. Die briefjes, aan de achterzijde met lijm besmeerd, zijn zeer moeilijk te verwij deren zonder de ve-f te beschadigen. Toch werden ongevraagd tal van brief jes opgeplakt. De politie liet de heeren socialisten stil begaan, waar zij hunne geschriften verspreiden, doch zij verzocht hun het aanplakken te laten. Wij willen volledigheidshalve nog j raededeclen, dat de heeren hooge hoeden droegen met een rood veertje als ondcrscheidingsteeken. Zij geleken wel kapitalisten. Zondag waren ter sport- tentoonstelling te Scheveningen 3333 betalende bezoekers. Van 10 tot 16 dezer gingen 28,331 en sedert de ope ning 166,150 personen door de tour niquets. Zaterdagmorgenkwam voor Scheveningen eenn stoomboot tot dicht bij het strand om de boei te leggen voor den zeilwedstrijd op Woensdag 20 dezer. Daar de mededingende vaar tuigen, waaronder bekende Engelsche race-yachten rond deze boei moeten komen, zal het terras van het Kurhaus een prachtige gelegenheid aanbieden om dit belangwekkend schouwspel te kun nen volgen. Men berekent, dat de vaartuigen tusschen iJ4 en 2 uur voorbij het Kurhaus zullen komen. Uit Bennekom meldt men: Herhaaldelijk vernam men in den laatsten tijd, dat er steenen gelegd werdeD op de rails van den tramweg Eede—W ageningen Meermalen werd er een nauwgezet onderzoek ingesteld, doch het mocht niet gelukken de daders te ontdekken. Thans is het echter aan een machinist en een conducteur gelukt een jongen op heeterdaad te betrappen, juist toen de tram een zwaar geladen kolenwagen meevoerde. Een groot ongeluk had hiervan het gevolg kunnen zyn. Tegen dezen en nog een jongen, die hem bijstond, is proces-verbaal opge maakt. Zaterdagavond begaven zich vier jongelieden uit Oude-Wetering de Ringvaart aldaar om zich door een bad te verfrisschen. Een hunner, de 16-jarige Hostman, zonk onmiddellijk naar de diepte pogingen om de levens geesten op te wekken, bleven vruchte loos. Zaterdagavond ongeveer 9 uur 30 min. is er op het station Zutfen een hulp-lampenist overreden en zoo zwaar gewond, dat hij des nachts over- leed. Een smid te Gasselternij veen had reeds eenige malen ontdekt, dat er machineolie uit een kannetje de smidse verdween, en sprak hierover met zijn knecht. Deze gevoelde zich geraakt en antwoordde op ietwat korten toon dat hij ze niet opdronk. Eenige da gen later en wel j.l. Woensdag, moest er des avonds nog gewerkt worden. Na eeist het avondeten genoten hebben, wilde men nog een poos voortwerken. Teen men in de smidse kwam, vond men den dief. Een rat stak namelijk den staart door den hals der flesch en likte dien daarna at. Het kinderfeest, dat bij ge legenheid van den verjaardag der Ko ningin in Friesland zal worden gehou den, wordt op groote schaal voorbereid. In eene te Heerenveen gehouden bijeen komst van hoofden van scholen, is eene commissie van drie leden benoemd, om te onderzoeken of er te Beetstcrzwaag in de bosschen gelegenheid is voor eene feestviering met ongeveer 2000 kinde ren. De Ned. Tramway-Maatschappij heeft kosteloos vervoer der jeugdige feestvierenden toegezegd. Te Achlum (Friesland) had een verwersknecht het ongeluk van een bijna 30 voet hooge schuur te vallen. Op den grond gekomen, sloeg hij nog een slag over het hoofd en bleef voor dood liggen. Toen men verschrikt naar hem toesnelde, richtte hij zich echter be daard op met de woorden: „Erscheelt mij niets, baas!" Een paar dagen geleden viel op het Vliet te Leeuwarden een kind in het water. De gepensionneeide matroos ie kl. Willem Hoogterp aarzelde niet in het water te springen, om het kind te redden, 'tgeen hem mocht gelukken. De 51 jarige man, wiens gezondheid reeds niei te gunstig was, kreeg den volgenden dag eene beroerte, waaraan hij stierf. De leden de: Vereeniging voor belangrijke krijgsveirichtingen in Atjeh bewezen den overledene, die eene weduwe en drie onverzorgde kin deren nalaat, de laatste eer. De brigadier der rijksveld- wacht Van den Broek, te Noordwolde, die zich in den laatsten tijd herhaalde lijk onderscheidde bij het ontdekken van misdrijven, is Donderdag 11. bijna het slachtoffer van zijnen dienstijver geworden. Herhaaldelijk was er bij den veenbaas A. Mmlder te vrid staande turf ont- vreemd. De brigadier surveilleerde, ge lukkig in gezelschap van den zoon van den heer M., toen Donderdagavond de turfdief verscheen. Niet vermoedende, dat hij bespied werd, nam hij eene behoorlijke hoeveelheid baggelaar mede. Op zijnen terugweg werd hem door Van den Broek de pas afgesneden. Hij sommeerde den dief zijnen naam op te geven, doch in stede daarvan greep deze den brigadier aaD, en er ontstond eene korte, maar hevige worsteling. Ongelukkig geraakte Van den Broek met den eeuen voet in een drogen greppel en sloeg achterover. Terstond wierp zich de turfdief op hem en trok een vervaarlijk mes. Op hetzelfde oogenblik verscheen de zoon van den heer M., die op het gerucht van den strijd was toegesneld, haald. I Het aantal ingeschreven paarden voor de harddraverij te Leeuwarden Maan dag gehouden was 14, als: „Dibbels," van den heer A. Siderius, te Leeuwar den; „Jonge Tabor II," van den heer J. Roele, Buiksloot; „Wilhelm III," van den heer C. Persoon, ta Haarlem; „Jonge Dibbels," van den heer J. van der Meer, te Qenkerk; „Koningin," van den heer D. J. Florijn te Rotterdam; .Graat Adolf" van den heer D. M. Aneraa te Achlum; „De Nette," van d$n heer K. Kramer te Wolsum; „Vlieg," van den heer H. Smids te Hardergari.jp; „Emma," van den heer H. Oneides te Bolsward; „Geroldine," van den heer A. Wassenaar te Harm; „Ussan/ van den heer A. Wassenaar te Sint Anna Parochie„Sador," van den heer W. A. Ockkorst te Rotterdam; „Krjrlaty," van de heeren Coets de Bosson te Amersfoort en F. F. Leopold te Breda„Augusta," van den heer G. de With te Sint Anna Parochie. Prijs „Sador," ie premie „Jonge Ta bor II," 2® premie „Krylaty" Een zeer talrijk publiek woonde den belangwekkenden wedstrijd bij. den booswicht aangreep, slaagde de nog steeds onderliggende brigadier er, na groote inspanning, in hem zijn mes te ontwringen. Toen kostte het nog veel moeite zich van den dief meester te maken. Hei bleek nu te zijn G. J. een man, die reeds herhaaldelijk veroordeeld werd, eenmaal zelfs tot 5 jaar gevangenisstraf, en die in weerwil van zijne 70 jaren, nog steeds berucht is wegens zijne woestheid eu reusachtige 1 chaamskracht. KOLONIËN- BATAVIA, 17 Juni. Aan het mail-overzicht van den Java bode is het volgende ontleend: Hoewel de vijand volgens de laatste berichten voortging onze posten Atjeh te beschieten en zelfs met eene talrijke bende een aanval deed op Si- roen, schijnt toch geheel te zijn atge zien van een vroeger plan, welks bestaan ten minste beweerd werd, om uit te en terwijl deze ^rukken en de aanvallers buiten de liniën te lijf te gaan. Dit zou misschien ook niet goed strooken met het voornemen om eene scheepvaartregeling in te voe- reD, hetgeen eene daad des vredes, niet des oorlogs is, en waarvoor de resident der Padangsche Bovenlanden Scherer de noodige opnemingen doet. Of het aan diens tegenwoordigheid dan wel aan het vooi uitzicht van de scheep vaartregeling of aan geen van beiden moet worden toegeschieven, is moeilijk te zeggen, maar in den laatsten tijd hebben eenige hoofden blijken gegeven van toenadering. Men is bezig met het leggen van een telegraafkabel tusschen Oleh-leh en Deli, zoodat Atjeh spoedig telegrafisch met Batavia zai zijn ver bonden. De Lornbok-zaak is nog niet geheel in orde; naar het schynt wil de radj zich naar de wenschen der regecring voegen en is het zenden van eene groote expeditie niet noodig, maar of er het geheel niets zal worden gedaan, nog niet zeker. Onder de stemmen die opgaan tegen het plan van den directeur van binnen landsch bestuur tot hervorming \*a de goevernementscultuur, behoort ook die van de Soekaboemiscne Landbouw-ver eeniging, die zich te dezer zake tot de beide Kamers der Staten-Generaal heeft gewend. De Vereeniging beweert dat er binnen een voegzamen afstand der bewoonde streken geene goede gronden zijn ge- langrijk. Er werd prachtig geroeid. Met j schikt om complexen te vormen voor slechts seconde won de Parijsche ploeg I de goeverneraents-kofliecuituar, zoodat het van „de Amstelzonen" uit Amster- deze als van ouds zal moeten worden dam. De Paryzenaars behaalden den gedreven boven, naast en tusschen de a particuliere landbouwondernemingen en WEDSTiÜJüEN. Bij de internationale roeiwedstrijden» die Zondag te Brussel gehouden werden viel een aanhoudende regen. Toch wa ren er vele menschen aan het kanaal van VVillenbroeck en ook de koning kwam om 3 uur vergezeld van zijne ordonnansofficieren, om de eerste drie wedstrijden by te wonen. Aan den strijd, die vooral tusschen de Hollanders, Franscheu en Belgen zeer spannend was, werd door 18 verschil lende roeivereenigingen deelgenomen. Op de 2000 meter (iu den derden wedstrijd) behaalde de Burgemeester Van Tienhoven, van deroeivereeniging „Am- stel", van Amsterdam, den tweeden prijs, in 8 min. 22 sec. De eerste prijs- winners legden den afstand af in 8 min. 17 sec. De zesde wedstryd was vooral be- eersten prijs in 7 m. 19 sec., de Am. sterdammers den tweeden in 7 m. 19/ sec. Aan de wedstrijden van Maandag werd door de Nederlanders slechts deel genomen in het nummer „oude vier". „Are en ciel" van Parijs kwam het eerste aan, „Barbe bleue" van Brussel tweede, „Ruy Bias" van Boulogne der de. »De Geuzen" van de vereeniging üoor het in te voeren eontractenstelsel met zijn bijslag in geld eene doodende concurrentie aan die ondernemingen zal aandoen. In tijden van gebrek aan werkvolk bestaat ook thans wel con currentie tusschen de ondernemingen onderling, maar deze overschrijdt nooit zekere grenzen, „geboden door het ge „De Arastel" waren vierde, non-placé. voel van collegialiteit jegens elkaar, dat Bij de andere nummers werden de j het als eene onwaardige daad kenmerkt, prijzen alle door Belgische roeiers be-' wanneer men jacht maakt op eikaars ten emde het v*n elkanda L afhandig te maken." Ia het rekest *orè o.k gezegd dat de uitvoering der om worpen plannen v.or de koffiecultu», op graote geldelijke sehade voor do lande zal uttlo.pen en dat het eon I-tengel de bevolking zal demor» Met 1 Juni zijn ingevelge goevt,. nementshesluit nieuwe tarieven in mg getreden vo.r het verveer la»,,' de staatsspoorwegen in l.kaal verke van reizigers van alle klassen, ter.» voor reizen in de 3e klasse over 1 standen van 30 K. M. en daar beneden tegen verlaagd tarief retourkaarte zijn verkrijgbaar gesteld geldig voor eene reis heen en terug »p denzelldei oag. De „bizondere bepaliDgen voor ha verveer" zijn dusdanig gewijzigd, dit elke geheele plaatskaart voor reiziger, recht geelt ep 30 en elke plaatskav, voor een kind op 10 K. G. bags» vraehtvnj in den bagagewagen. Volgens de Loc. zal de indische regeering, op verzoek van den minister ™u ,?;*loP!Sn! de mogelijkheid en wen- schelrjkheid doen onderzoeken van het aantal gewesten op Java en Madoen van 22 op 10 te brengen. - Volgens de Loc. is er ernstig I sprake van een stoomtramweg te leggen van Madion raar Ponorogo, schrijft men aan Loc. Aangezien de minister van Kr loniën aan de indische regeering de wenschelijkheid heeft te kennen gege ven om door een bekwaam en ervaren ambtenaar een grondig onderzoek te doen instellen naar de gevolgen van de gedragslijn, die in Ned. Indie tegenover de vreemde oosterlicgen wordt in acht genomen en wel in de eerste plaats voor de inheemscke be volking, heeft de goev.-gen. den hoofd ambtenaar op nou-activ., laatstelijk resident Tapanoeli, A. W. Verkerk Pistorius, met dat onderzoeK belast. De commissie, die zich heelt ge- vormd voor het stichten van een progymaasium te Buitenzorg, heeft aan belangstellenden, die bydragen, hebben toegezegd, medegedeeld, dat zij wegens onvoldoende medewerking het plan moet opgeven. Er is ia het geheel voor niet meer dan ƒ6412 ingeteekend. Voor hen echter, die meenen mochten dat zy ten onrechte geloofden aan het bestaan eener dringende behoefte aan gymnasiaal onderwijs, brengt de com missie in herinnering, dat ruim drie jaren geleden te Batavia, Buitenzorg, ,de Preanger, te Djokjakarta ea te Makassar adressen aan de regeering circuleerden, met verzaek „het dar heen te leiden, dat Nederlandsch-Iudië zich weldra verheuge ia een inrichting voor gymnasiaal onderwijs." Deze adres- sen verwierven 262 onderteekeningen en de onder de adressanten voorkomende ouders hadden daarbij opgave gevoegd van de kinderen, die niet alleen on middellijk, maar ook in de naaste toekomst, voor opleiding van het ver langde gymnasium in aanmerking zou- een komen. Hierop afgaande, mocht men verwachten, dat, alleen reeds van bovenvermelde plaatsen, ruim 50 leer lingen gebruik zouden maken van de inrichting, welke de commissie iot stand wenschte te brengen, en dat in de eerste plaats de ouders dezer leerlingen bereid zouden worden gevonden tot eenige g ddelijke opoffering. De goeverneur generaal gaat) eeoigen tijd te Tjipanas doorbrengen;j het paleis daar is onlangs geheel op-, geknapt. zuivering van het wachtschip Gedeh is nu afgeloopen. Thans zullenI nog de galerijen worden uitgebroken eo' vernieuwd, en dan wordt het schip weer in dienst gesteld. Uit Soerabaja werd 8 Juni aai de LocgetelegrapheerdDe goeverne-i ments-veearts Driessen werd Zondag jl. jf- London (Charing) *3 o Cross) 3 212 p- Paris. Voor my niet veel bizonders dus. Verder waren de zijden van den koffer geheel zwart en schoon. Ik lichtte hem op en keek er onder. Daar was hy ook zwart zonder eenig buitengewoon teeker. Ik moet hier nog vermelden, dat een smid was ontboden, die na een onderzoek had verklaard, dat de sleutel, die door miss Simpkinson was overgereikt, niet op het slot paste, en nooit met eenige mogelijkheid kon worden gebruikt om het te openen of te sluiten. Toen miss Simpkinson dit hoorde verzekerde zij dat de man loog. Ik stond eenigen tijd den koflier te beschouwen. „Gij zoudt ons het geheim kunnen oplossen, wanneer gij kon- det spreken," zeide ik bij mijzelf. „Wat verbergt gij voor ons Wie stopte die rampzalige vrouw binnen uwe wanden om daarna het deksel over zijn misdaad te sluiten? Was zij dood of leefde zij nog half, toen gij haar in u opnaamt Gij zult spreken," ging ik opgewonden voort. Ik maakte mij zenuwachtig bij het denkbeeld, dat de koffer zelf van eenigen dienst moest kunnen zijn bij dit vreeselijke onderzoek. Plotseling trof mij een gedachte. Ik deelde Dubert mede, dat hij voorzichtig de biljetten moest verwijderen om te zien of daar onder wellicht andere waren verborgen. Hij haalde zijne schou ders op. Ik geloof, dat hij den koffer nauwelijks durfde aan raken. „Het is niet zeer waarschijnlijk," stemde ik toe, „maar de zaak is immers in uwe handen. Wat zou het voor u een mooi geval zijn, wanneer gij iets belangryks zoudt hebben opgespoord, alvorens de zaak in handen komt van den rechter van instructie, zooals dit over een paar dagen het geval zal zijn. Gij zijt toch immers volkomen gemachtigd om dit te doen, nietwaar?" „O ja," zeide hij, „daartoe heb ik volkomen het recht." „Welnu, laten wij ons haasten. Ik ben van gedachte, dat wij er onzen tijd niet door zullen vermorsen." Hij stemde toe, maar wel wat onwillig. Wij namen eerst het biljet van „Londen naar Parijs" en begonnen het zoo langzaam mogelijk los te maken. Het is altijd een langdurige geschiedenis, die groote voorzich tigheid vereischt. Eindelijk echter was het papier heelhuids ver wijderd, en deed niets dan de zwarte oppervlakte van den kof fer zichtbaar worden. Dit was eene teleurstelling, maar ik overreedde de twee fran- sche heeren om met nieuwen moed aan het tweede biljet te beginnen, met den grooten „P" op wit papier. Dezen keer wer den wij voor onze moeite beloond, wanneer men ten minste zulk een gering resultaat eene belooning kan noemen. Onder het witte papier was nog een ander. Ik hield mijn adem in toen het langzaam voor den dag kwam. Het volgende oogenblik kon ik het lezen, maar het was niet veel bizonders. Slechts deze drie woorden stonden er in groote letters opgedrukt. „Greenwich naar Southend". Anders niets. Het was een gewoon biljet, zooals door de kruiers aan het station op dc bagage wordt gehecht. Anders niets Ik keerde den koffer naar het volle licht van de gaslamp, en toen ik hem daar nauwkeurig bekeek en scherp op het papier tuurde alsof ik er een geheim uit wilde lezen ontdekte ik plotseling in den hoek twee kleine met potlood ge schreven letters, half uitgeveegd door de gom of styfsel van bet papier, dat er over had gezeten. Het waren de letters „P. H.' in handschrift. „Ik zette de kist neer, terwijl het mij eenigszins duizelde, ik wist niet w arom. „Deze koffer is uit Southend gekomen," zeide ik zoo kal» mogelijk. „Ja," antwoordde Léon, „dat komt overeen met hetgeen de kamenier ons heeft verteld." Ik lichtte den koffer nogmaals, bijna werktuigelijk, op en terwijl ik voortging over de misdaad te spreken, trachtte ik de twee onduidelijke letters in mijn geheugen te prenten. Ik wist niet, waarom ik er zoo door werd betooverd, maar ik besefte; dat ik hier iets had ontdekt wat vroeger of later by een onder zeek gewicht in de schaal zou leggen. Mijn vermoeden bleek juist te zijn. Van het begin tot het einde van het verhaal vormen die twee letters het zwaartepunt ten opzichte van de opsporing. li'ordl vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2