WEDSTRIJDER. POLITIEK OVERZICHT. 6EMEN8D NIEUWS. meester, den gemeenteraad, den presi dent Nijpels, en het bestuur der ver- eeniging het Geuldal door de stad, voorafgegaan door twee muziekkorpsen. Onderweg werden den overwinnaars door jonge meisjes ruikers aangeboden, terwijl aan den heer Nijpels een lauwer krans werd vereerd De feestvreugde duurde tot laat in den nacht. Men meldt uit Berge n-op- Zoom Nadat de laatste avonden rustig ver- loopen waren, werd Maandagmiddag het verbod op de samenscholingen op geheven. Onmiddellijk maakte weder eene bende gepeupel gebruik van de ver leende vrijheid, door bij den aanvang en het eindigen der oefening van het heilsleger de bezoekers te achtervolgen onder het zingen van parodieën op de heilsliederen. De politie en maréchaussée waren weder genoodzaakt, de bezoekers tegen baldadigheden te beschermen. Gelukkig bleek een krachtdadig op treden niet noodig te zijn. Ten einde mogelijke ongeregeldheden te keer te g»*n, is Dinsdag tegen 7 ure n. m. de ichutterij onder de wapenen geroepen. Eenige colporteurs van het leger des Heils stonden Maandag te Eist (O.-B.) aan mishandeling van de zijde van het publiek bloot. Zij liepen verwondingen op, terwijl hun de couranten werden ontnomen en in het water geworpen. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Te Venloo is de infanterist R. Maandagavond op den Tegelsclien weg door twee onbekenden aangevallen en met messen levensgevaarlijk verwond. De burgemeester van het dorp tal zijn 50-jarig jubileum viereD, en een inteekenlijst voor eene passende hulde circuleert bij de ingezetenen. Toevallig komt die het eerst bij Rooien Hannes, den strooperdie aanstonds gemoedelijk teekent voor vijftig gulden. Daarna komt de lijst bij een der wethouders, die, onthutst over een voorgaan, dat hij met geen mogelijkheid volgen kan, even bij Hannes aanlo.pt en hem vraagt of hij dat meent. „Natuurlijk 1" zegt Rooie Hannes. „Maar, kerel, je hebt immers geen vijltig centen in de wereld!" „Neen, mijnheer! dat heb ik ook niet" is des stroopers bescheid „maar de burgemeester en ik kennen elkaar al zoo lang 1 En ziet uik ga er voor zitten I" De heer Ooms heeft zich bereid verklaard, aan den roeiwedstrijd tus- schen Marken en Monnikendam, bij gelegenheid van het Olympia-feest (24 Juli), deel te nemen. Lelie" van 20 Juli. Hoofdartikel: De zeven schoonheden. Vergeten, door Anna Wahlenberg, schrijfster van „Geen Geld". De „conferring of degrees" te Cambridge, door Virginie Loveling. Portretten. Leo XIII, door A. d. W. (Slot) Une désillusion (versje), door Caroline B. Roeping? door Johanna A. Wolters. III. Ontvangen voor de zieke abonnée. Vragenbus. Corres pondentie. Weekkalender. Adver- tentien. Uit Brussel wordt ons geschreven van den i8n dezer Eene zeer aardige en beleefde mani festatie had er hedenochtend plaats aan het Nederlandsche gezantschap in de rue Montoyer. Ia talrijke open rijtuigen kwam nl. de Amsterdamsche liedertafel Oefening," die onder directie van den heer Presburg een ih en een 2» prijs in den door „Orphéon" uitgeschreven zangwedstrijd had behaald, met tal van familieleden aangereden, en bracht toen, op den binnenhof van het gezantschaps hotel, aan baron Gericke van Her wijnen eene aubade. Met dezelfde frischheid van stemmen, als zij den vorigen namiddag en avond getoond hadden te bezitten, en die duidelijk bewees, dat zij hunnen dub beien triomf in kalme vreugde gevierd hadden, hieven de zangers aldaar het koor „De Landbouwers" van Camille de Vos aaD, waarmede zij hunne beide prijzen behaald hadden. Baron Gericke noodigde nu het be stuur der zangvereeniging in zgne wo ning, om met een glas champagne te drinken op de fraaie overwinning door de Vereeniging behaald, waarop de voorzitter antwoordde met een dronk op den vriendelijken en innemenden vertegenwoordiger van Nederland' Koningin hier te lande. Al. R. Ct. Lettsrsn en Kunst. De heer Van der Linden, directeur van de Koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, is door het bestuur der internationale tuin bouwtentoonstelling te Londen uitge- noodigd, aldaar gedurende 8 dagen in het begin van Augustus met de Konink lijke kapel concerten te komen geven. Nu zich aldaar de „Guides", de »Garde Imperial" en andere muziekkorpsen van naam hebben doen hooren, wenscht het bestuur de bezoekers van de tentoon stelling in de gelegenheid te stellen ook onze grenadiers ueens te hooren. Inhoud van de „Hollandsche RECHTSZAKEN- De gelukkig slechts zeer zelden voor komende overtreding van art. 450 van het Wetboek van Strafrecht zal binnen kort voor het kantongerecht te Eramen behandeld worden. Toen voor eenige dagen een paar jongens te Nieuw-Amsterdam (Eramen) des middags uit de school huiswaarts keerden en zich daartoe met behulp van een zoogenaamden overzetbak over het kanaal begaven viel een dier jongens, de 9jarige J. W. W., dicht bij den wal in het water, en was niet in staat zich zelf te redden. Hoewel een 3ojarig arbeider, met name R. O., die aldaar met een krui wagen passeerde en zich in de onmid dellijke nabijheid van den kulpbehoe venden drenkeling op den wal bevond, zeer goed in staat was om, zonder voor zich zeiven eenig gevaar te duchten, het knaapje, dat op ongeveer een meter afstand van den wal nog een handje boven water uitstak, te redden, bleef deze in gebreke iets tot de redding bij te dragen. Eenige personen, die van verre het ongeluk zagen, riepen genoemden jO, toe het kind te grijpen, doch deze menschlievende man gaf daarop ;ten antwoord „ik verdhet, ik wil niet verzuipen." Toen het kind eenige oogen blikken later door anderen uit het water werd gehaald bleken de levensgeesten reeds geweken. Bij gemeld art. 450 is op deze over treding (het niet verleenen van hulp) eene straf gesteld van ten hoogste maanden hechtenis of geldboete van ten hoogste 300. oprichting gemaakt. Hij zou namelijk zooveel doenlijk den vrijen handel be vorderen en in ruil daarvoor de be scherming en den steun der mogendheden genieten. Nu echter is de Congostaat er op t, om den handel te moDopoliseeren, dat is dien alleen voor zich te behou den en ieder ander eruit te weren. Het is een belgische courant, de Indépen- dance beigedie deze wijze van han delen scherp over den hekel haalt en tot staving van zijn gevoelen, wijst op groote buitenlandsche bladen waarin tegen deze schending der afspraken, te velde wordt getrokken. Dat de engelsche zending in Marokko niet is geslaagd, wijt de geheele pers ia Engeland aan knoeierijen en intriges van Frankrijk, Zij beweren, dat Engeland voordeden op handelsgebied vroeg, die aauiederen europeeschen Staat ten goede moesten komen. Hebben dus de Fran- schen gezegepraald, dan is de uitslag toch zeker in aller nadeel, dus ook in dat van Frankrijk zelf. Men zou zoo zeggen, dat dergelijke philantropische zendingen van Engeland wel ietwat verdacht lgken. Iotusschen zal Frankrijk spoedig een oorlogschip naar Oran zenden, om voor het geval dat de toestand in Tanger gevaarlijker wordt, de franscke onderdanen te be schermen. Kolonel Dodds, die het opperbevel over leger en vloot in Dahomey heeft aanvaard, is in 2ijQ kommando in het fransche leger vervangen, door den luitenant-kolonel Grégoire. De algemeene werklieden vereeniging te Turijn hield Zondagavond eene groote receptie ter eere van de ministers Gi olitti en Genala. In eene vrij uitvoe rige rede verklaarde de minister-presi dent, dat het tegenwoordige kabiuet er op uit zou zijn om den toestand der arbeiders te verbeteren de goede ver houding met het buitenlaud en aldus ook den vrede, te bewareD. Volgens bericht uit Kaboel stuit de Emir op moeilijkheden bij het werven van troepen tot het onderdrukken van den opstand. De Hazaza stammen too- nen zich onwillig, ten gevolge van russische kuiperijen, naar het heet. Indien de troepen van den Emir eene nederlaag lijden, is een algemeene op stand waarschijnlijk. Lord Laadsdowue ontving te Simla het volgende antwoord van den Emir„Ik weige» mjj te on derwerpen aan de dictatuur van het engelsche bewind, aangezien ik op wettige wijze in niija eigen gebied bezig ben eenea opstand te onderdrukken. Ik ben een onafhankelijk vorst; i'c kan de middelen aanwenden, die mij geschikt voorkomen, en ik zal mij geenerlei tusschenkomst laten welgevallen' In Kopenhagen is aan den gewezen premier van het vorige Kabinet Staag, uoor den koning de vorming van een nieuw Kabinet opgedragen. In Hongarije nam het Heerenhuis al de hervormingen, betreffende het fiaantie wezen, aan. In Madrid is de zitting der Cortes gesloten. Met den kreet van „Leve de Koning 1" ging de Kamer uiteen. Meer nieuws is er in dezen tijd van komkommers, op het weieldtooneel niet, behalve nog dit dat de grenzen van Oostenrijk, denkelijk voor het gevaar van besmetting door cholera, voor emigranten uit Rusland gesloten zijn. De belgische Congostaat houdt zich niet aan de afspraken, indertijd by zijne 1 Zij beweerden, Bij het verhoor der ana chisten van Luik, van Maandagnamid dag hebben Moineaux en Wolffs, twee voornaamste beschuldigden, bekend, dat zij de meeste feiten die aan hun toegeschreven worden, gepleegd hebben dat zij een zedelij kei lndruk wilden te weeg brengen en de burgerij met schrik vervullen. Ehse, Beaujean, Guilnot en Naniet blijven hard nekkig volhouden, dat zij onschuldig zjjn aan de diefstallen van Banneux en de Flemale, Iotusschen beschuldigde Nos« sent toch Naniet. Moineaux riep: „Gij zijt een ellendeling." Mateyssen vertelt dat hij anarchist is geworden, ten einde de burgers, de tirannen der werklieden, te bestrijden. Hij ontkent deelgenomen te hebben aan den diefstal van d'Ombret. Haassen be schuldigt hem, omdat deze niets van het fonds gekregen heeft voor zijn maitresse. Het is voor hem eene wraakneming. Mateyssen bekent, dat hg het dyna miet verborgen heeft, ten einde zijn ka meraden te redden bij wie huiszoeking werd gedaan. De beschuldigden Marcot- ty en Bedoin erkennen, dat zjj bij ver schillende diefstallen gezamelijk zijn op getredeD, en zelfs dynamiet verborgen hebben, maar zij ontkennen ziek ooit van die stof bediend te hebben. Alle beschuldigden met uitzondering van Moineaux en Wolffs trachten zich schoon te pralen en allen schuld op hunne ka meraden te schuiven. De bekentenis van De Lacroix is lang en bezwarend voor de meeste beschul digden. Hij verklaart, hoe hij in overleg met Beaujean tot den aanslag bij Bel- tjens was gekomen. Hg wilde bovenal indruk maken. Lacroix beschuldigt ach tereenvolgens Nossent, Wolffs en Berré van de bedrijvers, of medeplichtigen te te zijn geweest van de aanslagen bij Wilmatte, Lelys en Minette. Het verhoor eindigde met een onder vraging vaa Jacques Berré, die beschul digd wordt de ontploffing te Minette vetoorzaakt te hebben. De beschuldigde ontkende ten zeerste allen schuld. Bij de zitting van Dinsdag dezelfde opgewonden menigte als Maandag en dezelfde maatregelen de politie. Het ver hoor wordt voortgezet. Berré en Heusy beweren, dat zij geen anarchisten zijn en geen schuld hebben aao den diefstal van het dynamiet. Sciilebaeh, bij wien de anarchisten samenkwamen, zegt dat hij in geen betrekking tet hen staat, Han sen, die onlangs tot 15 jaren gevange nisstraf veroordeeld werd, wegens het stelen van dynamiet te Orabjet, heeft bekent en beschuldigt de anderen hem te hebben geholpen bij de diefstallen te Ombret en Flemale. Monieau scheldt Hansen uit voor lafaard en ellendeling. Be-.de beschuldigden doen elkaar de grofste verwijten. Daarna wordt het ver hoor der beschuldigden gesloten. De getuigen i charge worden opge roepen. Renson, de raadsheer van liet hof en Beitjes, de substituut-procureur, vertellen de aanslagen waarvan zij het slachtoffer zyn geweest. De Itaiiaansche anarchist Merlino Dinsdagochtend gevangen genomen in het paleis van justitie aldaar en over de grens gebracht. Merlino is een Itaiiaansche advocaat, Hoewel hem vroeger verscheidene malen toegang was geweigerd, bevond hij zich opnieuw onder het gehoor bij het pro ces der anarchisten. Door een kaart als correspondent van eeu anarchistisch blad had hij zich in het paleis van jus titie toegang weten te verschaffen, Met het plan tot het houd en eener wereldtentoonstelling te Antwer pen in 1894 schijnt het waarlijk ernst te zijn. De bedoeling der onderneraei is, zooals men in de Koophandel leest, „de Europeesche uitstallingen, die te rugkomen van de wereldtentoonstelling te Chicago, naar Antwerpen te lokken en op die wijze een tweede groote ten toonstelling tot stand te brengen." Hospital Saturday. Het is niet algemeen bekend, dat te Londen eenmaal per jaar een openbare collecte plüats heeft veor het ondernoud der ziekenhuizen daartoe wordt gewoonlijk een Zaterdag gekozen, en 't zijn dam* die dan in de straten met schalen giften in ontvangst nemen. J.l. Zaterdag c0[. lecteerdeu 2500 dames voor dit doel, Sedert drie dagen out. vangt Dabhia-Naoroji, de nieuwe afgè. vaardigde veor het engelsche parle. ment, aanmerkelijke sommen per tilt graafdie hem door verschillende indische Raja's gezonden worden. Deit sommen bedrag naar men zegt reeds 240,000 gulden. De afzenders driegen er op aan, dat hij krachtig de belangen der indische bevolking in het parlement zal verde digen. De maharajah van Haldertbad heeft 12,000 gulden beschikbaar gesteld ten einde een of andere instelling jtt zijn district te grondvesten. Koningin Victoria ontving de oud-slavin nlt Liberia, die 50 jaar spaarde om naar Engeland te komen om „haar moeder de Koningin" te zien, De negerin, die opgetogen was, werd ten paleize onthaald. Thomas Cook, oprichter van het bekende Eag. agentschap veor gezelschapsreizen, is te Leicester op 84 jarigen ouderdom aan een beroerte gestorven. De slachtoffers van 81, Gervais zijn den igden dezer begraven in het groote gemeenschappelijke graf dat gereed gemaakt was. Een stoet van lijkbare bewoog zich grafwairu onder een aanhoudend neerstroomende regen. De kisten waren met witte doe ken behangen en met eenige krausen versierd. Op het graf hield de onderprefect eene korte toespraak. De ijzeren geldkist der badinrichting is gevondenzij bevatte 30,000 frs. Reizigers die uit Frankrijk te Hendaye in België aankomen, zullen zich aan een ontsmettingsproces moeten onderwerpen. Deze maatregel is deor de belgische regeeriog genomen met het oog op de cholerische ziektever schijnselen in de omstreken van Parijs De servisc'nc regeeiing heeft bepaald dat alle reizigeis en alle goederen uit Rusland welke in Servië over Ru menie of over Bulgarije aankomen, aan eint quarantaine van 7 dagen zulien worden onderworpen. Ook reizigers uit Rumenië moeten eene quarantaine van 24 uren onder gaan en hun goederen worden gedesin fecteerd. De russische correspondent der hl Beige meldt, dat er in de cholera- streken ook nog eene ziekte heeischt die veel op pest ge ijkt. De russische ministerraad zal dezer dagen bijeenkomen onder voorzitter schap van den cztar, om te beraad slagen of er geen termea bestaan om een ambtenaar met uitgebreide vol macht naar de Woigastreken te z:nies ten einde aldaar, gedurende den cholera tijd, de streek te besturen. In de stad Rostoff(provincie Donett) is eeu sanitair station ingesteld, waar desinfectie-karners voor de reizigers, voor de goederen en ©ok voor de waggons aanwezig zijn, die uit de cholerastreken komen. In de provincie Donetz is tot nu toe geen cholera, Op alle spoorwegen ia Rusland zijn, op afstanden van 100 wersten, postea waar geneeskundige hulp te verkrijgt is en bij eiken trein is een wageD, uil- sluitend beschikbaar voor personen, welke gedurende de reis door dt cholera overvallen worden. President Carnot bezocht Zaterdag de arbeider won ingen van! Dietz Monin te Auteuil. Toen hij ver trok, kw?m er op eens eeu metselaar in zijn werkmauskiel aan het rijtuig en riep„Burger-president, geef me j: hand!" Carnot drukte glimlachend dj kalkhand van den metselaar en de Me nigte brak in luid gejuich uit. aannemelijke van dit vermoeden, en wilde juist inslapen, toen eensklaps mij den uitroep te binnen schoot van de kamenier, welke ik had gelezen in het proces-verbaal van Dubert. „Waarom laat u mijnheer Harvey niet ontbieden?" „HHarvey. Een bloot toeval ongetwijfeld. Maar toch Harvey, Harvey. P. H, Paul Harvey. Peter Harvey. Wie was die mijnheer Harvey?" Een goede bekende ongetwijfeld. HOOFDSTUK VII. Austin. Den volgenden morgen was al mijn aandacht gewijd aan de verliefde vluchtelingen. Tot mijn groote ergernis gingen zij naar Fontainebleau en wat mij nog meer ergerde, was dat zij zoo door de omgeving daar waren bekoord, dat zij aldaar naar ka mers omzagen. Gelukkig konden zij niets van hunne gading vin- deD, en keerden dus weer naar Parijs terug. Bovendien, zoo hoorde ik het bekoorlijke meisje zeggen, waren zij veiliger in de stad, en zouden daar waarschijnlijk niet worden opgespoord. Ik had wel gewild, dat zij dit wat eerder had bedacht. Het was reeds over zessen, toen ik weer op mijn kamer terug keerde. Het jonge paar begaf zich naar het Cb&telet, om zich aldaar te vermaken, en ik begaf mg, na haastig te hebben ge dineerd, naar het bureau van Léon Dubert. Ik brandde van nieuwsgierigheid om to weten welke nieuwe stappen waren ge daan ten opzichte van den moord. Den geheelen dag had ik deze zaak niet uit mijne gedachten kunnen bannen. Léon Dubert wist niets nieuws omtrent de zaak, en verwees mij dadelijk naar zgn neef. Hij was zelf druk bezig aan een diefstal, zoodat ik dadelijk naar het bureau van Francois reed. Ik vond Francois zeer ongedurig en zenuwachtig. Men had ook getelegrafeerd aan de autoriteiten van Scotland Yard, en zij zouden een yan hunne mannen overzenden. In dien tusschentijd was er niets bizonders gebeurd. Het was nog onmogelijk om mevrouw Simpkinson te ondervragen, en men kon niets meer van de dochter te weten komen, die niet wilde spreken, even min van de kamenier, die weinig kon zeggen. Moeder en dochter waren uit het Dépöt vrijgelaten en men had haar vergund haar intrek te nemen in een huis in de na bijheid, dat in zekeren zin bij de gevangenis behoorde en be stuurd werd door eene vrouw, die de gevangenen in het oog hield en er voor aansprakelijk was, dat zij hunne kamers niet verlieten. Het droeg den deftigen naam van „Pension voor families", en men betaalde daar de prijzen van hotels ie rang. Ik wilde gaarne den detective uit Londen voor zijn, en een spoor ontdekken alvorens hij was gekomen. Den ganschen dag had mijn geest zich met de zaak beziggehouden, ik kon er niets tegen doen en hoe meer ik er over nadacht des te vaster wortelde het denkbeeld in mijn brein, dat miss Simpkin son minder schuldig was, dan de omstandigheden aanduidden. Ik had ongetwijfeld volstrekt geen reden om dit te denken. Misschien had Léon gelijk, en zou zg mij, indien zg oud en leelijk ware geweest, weinig belangstelling hebben ingeboezemd. Ik vroeg Francois of hij mij niet kon veroorloven haar te bezoeken. Den ganschen dag had ik hierover nagedacht, en be' grepen, dat het eene prachtige gelegenheid zou zijn om vet- scheidene waarnemingen te doen, en de eigenaardigheid trok mi; aan. Waarschijnlijk zou Frangois ernstige bezwaren hebben. Hi aarzelde. Ik beduidde hem, dat ik als landgenoot van de ge vangene iets te weten zou kunnen komen, wat zij voor hei verzwegen zou houden. „Werd niemand bij haar toegelaten? vroeg ik. „Jaa," zeide hij langzaam, „een of twee personen. Het niet geheel en al verboden." „Zou ik u niet kunnen vergezellen?" „Ja wel, maar...," „Laten wij er dan dadelijk heengaan. Hoe meer gij hebt oil dekt alvorens de detectives uit Londen komen, des te beter voo uw naam." Bij liet zich overhalen en wij vertrokken. Een rijtuig brack ons naar een somber huis in een nauwe straat. Ik ben den natf van de straat vergeten, maar de achterkant van het huis, d» aan de gevangenis grensde, zag er op uit. Het was een sleck verlicht, somber gedeelte en alhoewel het nog vroeg in dei avond was, half negen, waten er zeer weinig menschen opstrtf en vele luiken gesloten. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2