WEDSTRIJDER listtïrsn ea Saust. POLITIEK OVERZICHT. door de heeren André de la Portc, namens hit hoofdbestuur der vereeniging „Volksonderwijs4', en Tegelaar, voor zitter van den Bond van nederlandsche onderwijzers. De heer Kappenburg dankte de woord voerders en alle aanwezigen voor de blijken van belangstelling en sympathie aan het genootschap, waarop het koor nog drie coupletten van het „Wilhelmus" volgens de oude zetting zong. Te halfvier ongeveer sloot de heer Kappenburg daarna deze eerste zitting. Dit is hec eigenaardige van een halve-eeuwteest in een kleineren of grooteren gemeenschapskring zeide spr., dat het vrij blijft van die zekere ge druktheid, van dien vagen weemoed, die onvermijdelijk gespa rd gaat met een vijftigjarig herdenken in een enkel menschenleven. Van dergelijke tempering der feest vreugde is echter geen sp ake, waar het een gouden feest van een vereeniging, maatschappij of genootschap geldt. Vooral, waar zij begonnen zijn meteen zoo respectabel bewijs van levenskracht te géven, als in een vijftigjarig bestaan gelegen is, belet niets een toekomst aan te nemen, die alle ruimte heeft om zich te meten met het verledene. Spr. herdacht daarna in algemeeae termen de wording en den aanwas van het genootschap om eenige oogenblikken stil te staan by dc nagedachtenis van mannen, wier namen onafscheidelijk aan de stichting van het genootschap verbonden zijn, en noemde den onder wijzer D. Buddingh, en den hoogleeraar van Swinderen. Daarna kwam spr. op het doel, dat het jonge genootschap zich destijds voor oogen had gesteld: „bevordering der belangen van den onderwijzersstand in verband met die van het lager on derwijs." Het daarin neergelegde beginsel werd door de stichting van verschillende in stellingen hoog gehouden, de Paedago- gische Bibliotheek, het Nederlaodsch Schoolmuseum, dc Spaarbank, de Le vensverzekeringmaatschappij en het On dersteuningsfonds. Om van de levenden te zwijgen namen als die van Acquoy, D. W. Bosch, A. Vos, D. W. Hinse, A. van Otterloo, H. W. Bloem en nog vele anderen zullen steeds blijven behooren tot de schitterendste heugenissen van het Genootschap. En naast beide instellingen, die nu reeds een 40- en 25-jarig bestaan achter den rug hebben, ontwikkelt zich thans het 12-jarig Ondersteuningsfonds Wat den invloed van het Genootschap naar buiten betrelt, zeide spr. verder, onnaspeurlijk zijn meestal de wegen, waarlangs die zien openbaarde. Intus- schen zijn de bewijzen voorhanden, dat het Genootschap ondanks veel tegen kanting en teleurstellingen, zijn denk beelden steeds door deed dringen tot de kringen, waar over onderwijsbelan- gen beslist moest worden, vooral bij de wetgevingen van 1857, i878 en 1889, Voor een reeks van belangrijke her vormingen deed het zijn stem hooren, Wij hebben, vervolgde spr., in ons midden twee manneD, in wie dat jongste verleden op de uitnemendste wijze is vertegenwoordigd, de heeren Degenhardt en J. H. Swildens, wien het feestvierend Genootschap geluk weoscht, dat hun het voorrecht is geschonken, deze ge denkwaardige dagen te beleveD, en dio ook zonder eenige ontleding van hun verdiensten gevoelen zullen, hoeveel hartelijke waardeeriDg en erkentelijkheid deze gelukwensch in zich sluit. Spr. schetste verder iD korte trekken, hoe in de laatste jaren in menig opzicht verbetering was gebracht in het open baar onderwijs en in het lot van den onderwijzer, waardoor het onderwij zersvak weder begeerlijk werd en als gevolg daarvan, het aantal leden van het Genootschap in 10 jaren tijds van 2200 tot 4500 klom. ^Broeders en feestgenooten, aldus eindigde spreker, moge dit de nawer king zijn van onze vier dagen dat we beproeven, ons op elkanders standpunt te verplaatsen, om zoo te bepalen, waar het remmen behoort op te houden en de matiging in het voorwaarts ijlen moet beginnen. Dan heeft de toekomst geen nood. Dan gaat van dezen dag af aan, voor het Genootschap een tweede en schooner jeugd beginnen en kunnen wij ons voorbereiden op de blijde verrassingen en de rijke beloften van een frisch en krachtig terugkeerend lenteleven." In den IJ polder vertoonen zich in de uien zeer veel wormen ot maden, die de bollen geheel doorkna gen en de stengels doen verdorren. Het nieuwe badhuis van de afdeeling Alkmaar der vereeniging „Het Witte Kruis" zal eerstdaags aldaar wor den geopend. De tarieven zijn zoo laag gesteld, dat zij voor niemand een beletsel behoeven te zijn om van deze nuttige inrichting gebruik te maken. Volgens te 's Hage ontvan gen berichten is de heer Holst te Ba tavia veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Den i8* September zal in Den Haag opnieuw eene betooging wor den gehouden ten gunste van algemeen kiesrecht. Het hoofdbestuur van Alg, Kies- en Stemrecht heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de verschil lende democratische groepen in ons land, wat uitslag heeft gehad, dat aan de de monstratie alsnu zal worden deelge nomen door: den Ned. Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht, den sociaal derno- cratischen Bond, het Friesch Comité der Volkspartij, den Ned. Bond voor Land nationalisatie, de Vereeniging van Spoor wegpersoneel „S. V.", den sociaal- democratischen Jongelingsbond, de so ciaal-democratischeVrouwenvereeniging, de vrije-Vrouwenvereening, den Nederl. Tiraraerliedenbond, den Ijzer- en Metaal- bewerkersbond, de Schildersgezellen-Ver eeniging „Door Eendracht Sterk", de Schildersgezellen vereeniging „Volhar ding overwint," den Nederlandschen Typografenbond, den Kalk-en Steeobe- werkersbond, den Sigaren- en Tabak- biewerkersbond, den Provincialen Frie- schen Hout-en Steenbewerkersbond en den Lootgietersbond. Door het hoofdbestuur van eerstge- noemden Bond is bij de spoorwegmaat schappijen aanvrage gedaan om van verschillende plaatsen in ons land goed- koope extra-treinen naar Den Haag t- verkrijgen. Te Heer (L.) zijn Zondag avond twee marechaussees van de brigade te Maastricht, die ter beveili ging van personen en goederen daarop surveillance waren, met een 25-tal boeren slaags geweest. De boeren hadden nl. tot tweemaal toe de beide marechaus sees aangevallen en getracht hun de karabijn te ontnemen. Deze maakten van dit wapen en hun revolver gebruik, om zich uit de handen hunner besprin- gers te bevrijden, wat hun ook gelukte. Als door oen wonder werd niemand ernstig verwond, ofschoon een schot langs het hoofd van een der aanvallers ging. Tegen vier der belhamels, die den volgenden dag door de marechaus sees herkend werden, is proces-verbaal opgemaakt. Aanleiding tot het gebeurde gat de aanmaning der marechaussees aan een drietal twistende personen, om zich rustig te houden en uiteen te gaan. Stuurman M. Noordzij zoo meldt men uit Pernis van de sloep „Festina Lente", Woensdagochtend binnengekomen, bracht het treurige be richt mede dat de scheepsjongen Arie Nieuwpoort, oud 13 jaar, Zondag is overboord geslagen en verdronken. De ongen was bezig rant het uitspoelen van een vaatje; dit werk was hem al toos ten strengste verboden. Hij maakte zijne eerste reis. Maandag trof een land- bouwer te Maarseveen een treffend verlies. Zijn zoontje, een jongen van 11 jaar ongeveer, maakte een koeien touw aan een balk vast om voor zijn kleiner zusje ophaDgerlje te spelen. Daar de kruiwagen, waarop hij stond, kan telde, was treurige ernst het gevolg. De kleine meid liep terstond naar binnen om hulp, maar vóór die was toegescho ten, was de knaap een lijk. Kwaadwilligen hebben den bekenden harddraver „Marianne", van den heer Witteveen te Rauwerd (Fr.), in een der pooten gesneden. Het dier is kreupel en komt daardoor niet uit. De dader van deze laaghartige hande ling is niet bekend. Wederom hebben de Hollanders in eéh internationalen wedstrijd prijzen gewonnen. Bij de zeilwedstrijden op de Schelde, uitgeschreven door de „Société Royale Nautique" van Antwerpen werd de nieuw ingestelde „Challinge Cup Antverpia" behaald door den heer E. Kol, uit Amsterdam, van de K. Ned. Roei- en Zeilvereen. met de „Zwerver", ^Osiris" was derde, maar „Girofla" kwam eerst in de 7e plaats. In een anderen wedstrijd behaalde de „Zwerver" weder den eersten prijs, Osiris", van den heer M. P. vom Rath, te Amsterdam, den tweede. De ontvangst was van de zijde der Belgen zeer hartelijkna een dronk van den antwerpschen wethouder Van der Nest werd het „Wien Neerlandseh Bloed" gezongen. Overige deelnemers waren: „Magda- lena" van den heer Zimmecmau (Amst.), „Stella" van den heer Vos van Haege- stein (Dordt.), „Girofla" van den heer Blauw (Amst.) De overwinning van „De Zwerver" in het eerste nnmmer kwam geheel on verwacht, daar de meeste op de „Stella" gewed hadden. Zeilwedstrijd op de Noordzee. omhoog. Twaalf vaartuigen haddea zich doen inschrijven, doch „Maid Marionx, kot ter van M. B. Kennedy, was niet op gekomen. Alzoo bleven over„Creole", kotter van colonel Villiers Bagot„Rê verie", kotter van A. D. Clarke Esq.; „Casta net", kotter van W. B. Cooksoa Esq.; „Vol au Vent", jol van R. Ingham Clarke Esq.„Buccaneer", jol van de Royal Engineers Yachtclub; „Sirene", kotter van F. A. Ankersmit Esq. „Never Mind", kotter van F. H. van van Gheel Gildemeester Esq.„De Zwerver", kotter van E. Kol Esq. „Isis", kotter van L. Hoyack Esq.; en „Osiris", kotter van P. vom Rath Esq. Half elf stoomde de „Olaf Kyrre" den Waterweg uit, en markeerde de lijn voor afvaart. Twee schoten gaven het sein„attentie" en 10 u. 55 werd het sein„afvaart" gegeven. ,Zerver", „Isis en „Osiris", juist de drie Hollandsche vaartuigen, verloren door niet juiste berekening van hun tijd en het niet goed letten op het vlag- gensignaal 7 it 8 minuten bij de afvaart, en gingen 12 laat door de start. Half een was „Olaf Kyrre" voor ScheveniDgen gekomen, waar honderden op het strand en het terras van het Kurhaus stonden. Het eerst om 12.44 passeerde „Rêverie" de boei te Sche- veningen, de tweede te 12.47 „Creole", de derde „Vol au Vent" 1 uur 1 min, 56 sec. Achtereenvolgens passeerden met kor ter of langer tusschenpoozen de „Shear water" 1 u. 21 ra. 8 sec., de „Sirene" u. 24 ra. 25 sec.; „Never Mind" 1 u. 24 m. 50 sec.; „Oriris 1 u. 27 m. 50 sec.„Zwerver" 1 u. 32 m. 50 sec. en „Isis" u. 33 m. 5© see. .Castenet" bleef Duiten mededinging en kwam voor deo wind af van IJmuiden. „Buccaneer" gaf het voorde boei op. Even vóór een uur kwam de „Olaf Kyrre" te Scheveninge.» veor anker om de vaartuigen de boei te zien passecren en toen het laatste den terugweg had aangenomen, werd de terugtocht aan vaard. Een kleine regenbui verduisterde toen voor een oogenblik het zwerk, doch het bleet bij een buitje in de verte. Ongeveer half vier stoomde de „Oiaf Kyrre", den Waterweg weer binnen en }oen kon na tijdsopname de uitslag aanvankelijk zonder afirek van tijdsver schil reeds worden geconstateerd. De eerstaangekoraen was „Rêverie" van A. D. Clarke Esq., die daarmede den zilveren cup won, uitgeloofd door de heeren J. M. van Kempen Zn., vervaardigd in de fabriek van genoemde heeren te Voorschoten; 20 prijs „Creole", kotter van colonel Villiers Bagot, 40; 3e prijs „Vol au Vent", van R. Iugham Clark Esq., de inleggelden. De prijswinnaars kwaaien (na aftrek van tijdsvergoeding handicap als volgt bij de eindboei; „Rêverie" te 2 u. 4 ra. 12 s.„Creole" te 2 u. 7 m. 20 s.„Vol au Vent" te 2 u. 10 m. 21 s. Te 5 uur bracht de „Olaf Kyrre" de genoodigden en belangstellenden te Maassluis weder aan wal, waarna per extra-trein van 6 uur de terugreis naar Den Haag en Seheveniugen werd aan vaard. Een diner in het fransehe restau- Ouder leiding van den „Alg. Ned. Kegelbond" zullen drie mooie baaea worden aangelegd, nieuwe kegels ea ballen aangekocht, schoone medailles en kunstvoorwerpen worden uitgeloofd. De deelname is groot. Reeds circa 50 clubs hebben zich aangemeld. Ver buigingen, die alsnog lid wen^cheu te worden van den „Alg. Ned. Kegel- boud", ten einde aan den wedstrijd deel te nemen, kunnen zich tot 25 Juli e. k. aanmelden bij den secretaris te 's Bosch. Men schrijft uit Amsterdam Met de stichting van het stedelijk museum (Sophia Augusta-stichting) al hier denkt mea niet over één nacht ijs te gaan. De stadsarchitect, de heer Weismann, heeft, vergezeld van den stadsarchivaris mr. N. de Roever, ver- schillende musea in het buitenland be zocht, om zich omtrent de beste in richting van een museum een oordeel te vormen. Bovendien is de raad inge roepen van de heeren Jozef Israels en Mesdag, die met den bouwmeester reeds hebb§ra geconfereerd. Alles doet ver wachten, dat bij het stedelijk museum de fouten vermeden zullen worden, die het rijksmuseum aankleven, en dat wij een gebouw zullen zien verrijzen, be antwoordende aan het doel waarmede het gesticht wordt. Dezer dagen is door bemiddeling van het consulaat te Budapest aan Jozef Israels verzonden de groote gouden medaille, welke op de verleden jaar te Pest gehouden tentoonstelling aan hem is toegekend. Israels verwierf de eenige gouden medaille, welke voor niet- oostenryksche kunstenaars was uitge loofd. RECHTSZAKEN- De gewezen geagreêerde ten post kantore te Medemblik, G. L. R., is door de rechtbank te Alkmaar wegens verduistering era vervalschÏDg der boeken, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Hij is voortvluchtig. Kwart voor negen kwam Woensdag de extra-trein, die ongeveer een zestigtal ge noodigden en belangstellenden van Sche- veningen en Den Haag naar Maassluis had overgebracht, aldaar aan. Oamid- dellijk werd ingescheept op een sleep bootje naar de stoomboot „Olaf Kyrre44, die met vlaggen getooid aan den Wa terweg op stoom lag. Juist 9 uur legde de sleepboot aan stuurboord van de „Olaf Kyrre" aan en steeg men langs de statietrap naar boven. Tal van booten en pleziervaartuigen in vlaggentooi, o. a. de loodsstoomboot met kolonel De Bruijne aan boord met veie genoo digden, lagen mede op stroom. Tien minuten over negen stelde de „Olaf Kyrre zich, onder de toneu van den Fatinitzaraarsch, in beweging, onder voor zeilwedstrijd uitgezocht weer. Hit het oosten woei een flinke bries, en er stond weinig of geen zee door den aflandschen wind. Onder de genoodig- digden bevonden zich de adjudant van j rant der Sporttentooostelling besloot den minister van Marine, luitenant ter den wedstrijd, die bij allen, behalve zee 10 kl. Hordijk, zoomede de burge- misschien bij degenen die door zee- meester van Maassluis. Even 10 uur ziekte waren geplaagd, de aangenaamste herinneringen heeft achtergelaten Naar men verneemt, zal de kegel- wedstrijd van de „Alg. Nederl. Kegel bond" op 31 Juli en 1 Augustus e. k. kwam de stoomboot „Zierikzee" met den handicapper mr. Thompson op zij van de „Olaf Kyrre", door het orkest der vereeniging „Kunstmin", directeur Ooikaas, uit Rotterdam, met fanfares j niet plaats vinden op het sportterrein begroet. Toen begonnen de eigenlijke (buiten de tentoonstelling gelegen) doch toebereidselen, waa-van men tot dusver j op de sporttentoonstelliog zelve, weinig had ontwaard. Aan den gezicht -I Door de welwillendheid van het co- einder, aan den ingang van den Nieu mité der tentoonstelling is eene groote wen Waterweg doken reeds de kotters 1 zaal beschikbaar gesteld, gelegen in de en verdere vaartuigen uit het zilte natwinkelgalerij. De aanvallen van Von Bismarck ep de tegenwoordige bewindhebbers in Duitsehland gaan steeds voort. M#n weet, dat Bismarcks vrienden beweren, dat de val van den ijzeren kanselier is bewerkt door het Centrum en door vrou wen-intriges, iets wat echter nooit door bewijzen gestaafd is kunnen worden. Nu komt de voormalige leermeester vau den Keizer, de bekende geaeimraad Hintzpeter, in verscheidene Berlijnsche bladen in verzet tegen de onlangs duor de Hamburger Nachrichten geoezigde insinuatie, dat de Centrum paruj onder anderen door de Fransehe en katholieke echtgenoote van Hintzpeter betrekkingen ten hove heeft. Hintzpeter verklaart, dat zijne echtgenoote niet katholiek is en nooit met een lid van de Centrum partij gesproken heeft. De Hamburger Nachrichten had na melijk ondersteld, dat Windthorst inder tijd door de echtgenoote van Hintzpe ter te weten was gekomen, dat Caprivi de opvolger van Bismark zou worden. Inmiddels zette de Mamburger Nach richten hare aanvallen tegen Caprivi voort, en beschuldigt hem heden dat hij alleen verantwoordelijk is voer den nieuwen koers, en dat hy betrekkingen onderhield met allen, die het Duitsche rijk, ten tyde van de vestiging zij oer eenheid, tot tegenstanders had. Aan Caprivi is de schuld als de Keizer niet goed regeert. De Keizer zelf zou wel goede politieke voorstellen aannemen, als die hem voorgelegd werden. Wegens de stelselmatige aanvallen nemen. Zy zag er echter net en flink uit in deze eenvoudige kleeding met haar prachtig zwart haar, golvende over haar voor hoofd. Zij had groote, donkere oogen vol uitdrukking, waarmee zij u strak en met een zonderlingen blik aanzag, en waardoor de onregelmatigheid van hare trekken minder in het oog viel- Strikt genomen was zij volstrekt niet mooi, maar zy was een knappe, imposante verschijning, en de oogen kunnen bij eene vrouw veel goed maken. Ik zeide nog eens by mijzelf, dat zij er de vrouw niet naar was om een moord te begaan; maar zij was wel de vrouw, die zich zou kunnen dooden om den moordenaar te redden wanneer zij hem liefhad. Hoewel het uiterlijk van miss Simpkinson een goeden indruk op mij maakte, gevoelde ik mij nog meer aangetrokken tot den heer, die naast haar stond. Hij droeg de zwarte kleeding van een engelschen leeraar, en deze stond hem zeer goed. Hij was slank en welgevormd, met een jeugdig, gladgeschoren, frisch gelaat, zijn hoofd bedekt met kort geknipt, en met blond haar en heldere, blauwe oogen, waaruit een kinderlijke oprechtheid sprak. Hij liet zijn eene hand rusten op den rug van miss Simpkinson's sofa, en het deed mij genoegen te bespeuren, dat zij zulk aangenaam gezelschap had en zoo goed bleek verzorgd te zijn. „Verloofden," zeide ik bij mijzelf, „daaraan valt niet te twij felen. Of hij is haar broeder om haar te beschermen." Tot mijn eigen verdediging moet ik zeggen, dal op dat oogen blik toornig was op mijzelf voor de hardnekkigheid, waarmee ik mij aan mijn vooroordeel nog had vastgeklampt, ondanks den vrij duidelijken schyn. Wij waren alleen. Ik had gezien dat madame Bassequin was vertrokken. Miss Simpkinson begon te spreken met een kalmte en zelfbeheersching, welke opvallend waren voor zulk een jeug dige persoon. Zij kon niet veel ouder zijn dan twintig jaar, en haar metgezel was naar gissing ongeveer drie en twintig jaar. „Mag ik weten," zeide miss Simpkinson, „wat het doel van uw bezoek is, mijnheer," zij wierp een blik op het kaartje, dat ik haar had laten brengen „Spence?" Met een vragenden blik richtte zij hare mooie oogen op mij. „Zeker, mejuffrouw," zeide ik eerbiedig. „Mijn naam is Spence van 's Bureau van Onderzoek, zooals gij op het kaartje kunt lezen. Ik was gisteren toevallig aanwezig op op het station. Ik meende, dat gij in deze omstandigheden wellicht zulke dien sten zoudt kunnen noodig hebben, welke ons bureau u kan ver schaffen. Ik spreek vloeiend fransch, en ben bekend met eenige autoriteiten van de politie, welke in deze zaak zijn betrokken." Miss Simpkinson antwoordde niet. De leeraar sprak voor haar. Hij had een melodieuse, aangename stem, waardoor de goede meeniDg, die ik van hem had nog werd versterkt. „Uwe diensten zouden ons van veel waarde kunnen zijn," zeide hij. „Voor het oogenblik weten wij in deze groote ontstel tenis en smart niet wat te zeggen, noch te denken. Wij kunnen geen verklaring geven van wat er gebeurd is. Wanneer gij dat kunt doen, dan zullen wij ons levenslang aan u verplicht ge voelen." „Mag ik weten, mijnheer," zeide ik, „in hoeverre gij belang stelt in deze zaak of er bij zijt betrokken?" „Zeker," gaf hij ten antwoord. „Mijn naam is Harvey, en ik ben verloofd met deze jonge dame, miss Orr-Simpkinson." HarveyIk zag den Engelschman met zijn openhartig uherlijk aan, en begreep, dat het kaartenhuisje door mij opgetrokken, met een slag was verpletterd. „Ik geloof Edith," zeide Harvey en wendde zich tot zijne verloofde, „dat misschien het verstandigste wat wij kunnen doen is om dezen heer in ons vertrouwen te nemen, terwijl wij het verdere afwachten." „Ja, Austin," zeide miss Simpkinson. Austin Harvey 1 Dus dit was nu het overblijfsel van mijne mooie combinaties, ten opzichte van die P. H.Austin is een mooie naam. Ik schold mij zelf inwendig uit voor een gek en een domoor, en ik geloof, dat wanneer ik het had kuDnen doen zonder opzien te baren, ik op dat oogenblik het huis zou hebben ver laten, zonder mij verder om de zaak te bekommeren. In ieder geval moest ik een geheel nieuw spoor opzoeken. //De aanklacht tegen miss Simpkinson en haar moeder is zeer ongerijmd," vervolgde Harvey, zich tot mij wendende, „en toch moeten wij bekennen de slachtoffers te zijn van buitengewone en geheel toevallige omstandigheden. Toen ik gisteravond per telegraaf werd ontboden, wist ik niet wat er gaande was. Zeer zeker had ik zoo iets niet verwacht. En nu weet ik werkelijk niet, wat ik moet verwachten en gelooven." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2