"POLITIEK UYERZICBT. GEMENÖD NIEUWS. üommlssanaat Tan Politie te Haarlem. 24ste Muziekuitvoering in den Hout Sociëteit „TI100 BIDET BLIJCKET bedragen. Doch het werk |kostte ook maar twee kwartjes. Een in ons land zóó zeldzaam boek-sucGes verdiende vermelding. RECHTSZAKEN- De arrondissements-rechtbank te Mid delburg deed uitspraak in de aanvarings procedure tusschen de Germania en de Kemeny. Bij het vonnis werd overwegen dat, olschoon de deskundigen het regle ment tot voorkoming van aanvaringen op zee en niet dat tot vonrkoming van aanvaringen in rivieren, havenmonden en zeegaten hebben toegepast, de ten deze geldende bepalingen in beide regle menten overeenkomen. De rechtbank heelt alzeo het rapport als resultaat van eigen onderzoek overgenomen en, met ontzegging der vordering van de Ger mania tegen de Rerner.y, die van de Kemeny tegen de Germania toege wezen. Men zal zich herinneren, dat de gezant van China to Parijs, generaal CheDg Ki ToDg, eenige weken geleden door zijne Regeering is teruggeroepen, omdat hij zich in schulden had gesto ken welke hij niet betalen kon. Nu heeft de onderkoning van China, die te Tientsin gevestigd is, Li Hung Chang, een gevolmachtigde benoemd om eene groote geldieeuing, welke de generaal bij de Bacque de Paris et des Pays Bas gesloten had, te delgen door terug gave der gelden. Daar de generaal iu China was ge- vaDgen gezet, tot tijd en wijle zijne schulden waren betaald, zal hij nu wel weer de kerkerdeuren voor zich geopend ziecg Donderdag is te Patijs Let congres van de binnenscheepvaart geopend, onder voorzitterschap van den heer Viette. Behalve Frankrijk zijn er zestien Staten vertegenwoordigd, waaronder ook ons land. Minister Ribot ontving den gezant van Zwitserland by zich om het han delstractaat te bespreken. Het staat nu vast als een paal, dat de ecgelsche zendiDg in Tanger, ten doel hebbende om een handelsovereen komst te sluiten, mislukt. De lezingen hoe, zijn evenwel verschillend. De cor respondent in Tanger van de Times meldt, dat nadat de engelsche gezant de onderhandelingen met den sultan afgebroken had, deze hem den minister van BuitenlaDdsche Zaken achterna zond met twee gevolmachtigden om nog een handelsverdrag op te stellen. Dit ge schiedde den I3en ji., maar de sultan weigerde andermaal het te teekeneu na de ontvangst van brieven uit Tanger, die waarschijnlijk bedreigingen van franeche zijde inhielden. Daarop is de gezant afgereisd. Reuter evenwel meldt daarover het volgende Na eindeloos oponthoud en tallooze ijdele beloften van wege den SultaD, verliet de engelsche missie op 12 dezer Fez. De heer Smith kampeerde op twaalf mijlen van de stad. Dienzelfden nacht kwamen er tot hem twee afge vaardigden van den Sultan, en er werd een gewijzigd tractaat opgesteld, dat den volgenden dag zou onderteekend wor den. De Sultan echter trok op den igeu de volmacht zijner afgevaardigden in en herriep de twee belangrijkste artike len van het tractaat, cm welke Smith zijne concession had gedaan. Smith weigerde nu het verminkte tractaat te teekenen en vertrok onverwijld naar Rabat, waar de missie op 22 a. s. wordt verwacht." Welke van de twee "lezingen nu de juiste is, mogen politici uitmaken. Iulusscheu zijn tusschen de marok- kaacsche troepen en de Angherieten de vijandelijkheden aangevangen. Laatst genoemden staken drie dorpen in den omtrek van Tanger in brand, maar hoe het gevecht is afgeloopen wordt n.et gemeld. De Hamburger Nackrichten bevatte Donderdag een hoogst merkwaardig artikel, waarin beweerd wordt, dat Ca- privi eigenlijk degene is, die, daarbij gesteund door het centrum, elke toe nadering tusschen den Keizer en Bismarck tegenhoudt, naar het schijnt uit angst omtrent zijne poitefeuille, die hij niet zou willen verliezen. Door den per soonlijken invloed van Caprivi was ook de verzoenende gezindheid verflauwd, welke de Keizer onder anderen in zijn gelukwensch bij de verloving van graaf Herbert Bismarck had aan den dag ge legd. De strekking van het artikel komt hierop neder: dat Caprivi een rijks kanselier naar het hart der mannen van het centrum is en met die partij eene verzoening tusschen den Keizer en Bis marck tegenwerkt Ook dit artikel versterkt den indruk, dat er thans on der leiding van Bismarck een algemeene stormloop tegen de positie van Caprivi wordt ondernomen. Intusschen sukkelt men in Lissabon nog altijd met de financiën. De aan nemer van de havenwerken wordt uit betaald in papieren geld, omdat er geen ander is en de aannemer moet daarop bij bestellingen in het buiten land veel verliezen, terwijl de regeering weigert het verschil te vergoeden. Ten einde raad heeft hij eerst 8oo arbeiders atgedankt en daarna den arbeid geheel ge.-taakt. Wat de regeering nu denkt te doen, wordt niet bericht. In antwoord aan eene afvaardiging van ingezetenen van Homestead, die kwamen verzoeken dat de troepen uit hunne stad teruggeroepen zouden wor den, heeft de goeverneur van den staat Pennsylvanie gezegd, dat de soldaten niet heen zuilen gaan en dat hij zelf desnoods blijven zal zoolang als noodig is om de orde te handhaven. Eene voorgenomen betoogiog van burgers ter vieriDg van de invrijheidstelling, on der borgstelling, van den werkstaker Moluckie, is door de troepen belet:, zonder dat daarbij iets bizonders is voorgevallen. Donderdag heeftde procu reur-generaal te Luik, zijn requisitoir genomen in zake liet anarchisten- proees In eene korte inleiding betoog de hij dat de leerstellingen der anar chisten het stelsel van vrijheid niet huldigen, daar zij, die ze verkondigen, zich aan gewelddadigheid schuldig ma ken. In het ge^al van „samenspanning", zeide hij verder, is voorzien bij art. 125 van het Strafwetboek en in dat van „Vereeniging" bij fart. 322. Het geval van vereeniging wordt bewezen door de feiten, niet door geschriften. Niettemin heeft de justitie bij Hanssen eene brochure in beslag genomen, ge titeld „Indicateur anarchiste". De schrijver zegt daarin: Gij hebt geene wapenen, doch wij zullen u het middel aan de hand doen om ze uteverschaf- ien." Daarop volgt in het geschrift eene aanwijzing tot het bekomen van werk tuigen en ontplofbare stoffen. Aangezet wordt tot het doen springen van open bare gebouwen, kloosters, kerken, raad huizen, enz., tol het omverwerpen der regeeriag en tot plundering. In eeD bij Schlebach gevonden anarchistisch blad wordi opgeruid lot het plunderen der winkels. De beschuldigde Moineanx is niet het hoofd der bende, maar oefent invloed op de rneesie beschuldigden. Al de beschuldigoen zijn net ten opzichte der anarchistische theorieën volkomen eens. Hun plan was: plundering en ver nieling. De procureur-generaal herinnert achtereenvolgens aan ai de feiten in de akte van beschuldiging vermeid. Wat den diefstal van Ombret betreft, zegt hij, dat Mateysen na den diefstal in het kruithuis is teruggekeerd en getracht heeft alles in de lucht te laten vliegen, ten einde de sporen van den dietstal gehed te doen verdwijnen. Het O. M. gaat vervolgens de ver schillende dyuamietaanslagen na, welke deels gelukt, deels voorkomen werden, en toont de schuld der beklaagden aan, welke overigens reeds uit hunne be kentenissen blijkt. Wat het door enke len bijgebrachte «^/"betreft, meent de procureur-generaal, dat men geen groot vertrouwen in sommige getuigen kan stellen. Zyn slotsom is: Al de beklaagden, met uitzondering van Schlebach, heuben deelgenomen aan de voorbereidende handelingen, sommigen aan de geweld dadigheden en de uitvoering, anderen aan de voorbereiding en de uitvoering. Allen moeten de verantwoordelijkheid hunnei handelingen dragen. Men heeft van zedelijken invloed gesproken, doch zonneklaar moet blijken, dat de wet niet straffeloos mag geschonden worden. De anaicliistische aanslagen hebben schrik en ontzetting onder eene gehecle bevolking veroorzaakt. De procureur- generaal brengt hulce aan «ie vrouwen, aan de butgers die de justitie hebben geholpen iu het ontdekken der misda digershy brengt evenzeer hulde aan de overheidspersonen die toen tde be volking aandroDg op eene inhechtenis neming van alle anarchisten, met voor zichtigheid en beleid te werk gingen en daardoor blijk gaven van eerbied voor de vrijheid en de wet. Ten slotte prijst hij de houding der pers. Het huis in de llue de Clichy te Parijs, dat zooals men weet door Ravachols helsche machine werd verwoest, is thans weer opgebouwd. Er is weer een komplot van anarchisten gesmeed die in bezit van dynamiet, aanslagen tegen verscheidene openbare gebouwen te Parijs in den zin had. De minister van binnenlandsche zaken is hiervan op het spoor gekomen door een telegram, dat hem gezonden werd en waarin hem werd bericht, dat eenige zeer gevaarlijke anarchisten te Parijs waren aangekomen eD waarin hem bizonderheden uit het leven van elk hunner medegedeeld werden. De minister heeft toen onmiddellijk huis zoekingen ter aangeduide plaatse be volen, en het is niet vruchteloos geweest. De voornaamste anarchisten van het komplot zijn gepakt en achter slot en grendel gezet. Eene groote hoeveelheid ontplofbare stoffen zijn bij hen gevon den. De bekende penteekenaar van Punch Rob Roy (John Macgregor M. A.) is 67-jarigen leeftijd overleden. De socialist, Tournadre, die voor het Hof van assises te Parijs moet verschijnen, zal daar door een vrouwelijke advokate worden ver dedigd, in weerwil van de moeilijk heden, hun door de rechterlijke macht in den weg gelegd. De eerste dame, die hij gevraagd had, Mil" Chauvin, trok hare toestemming in, de naam vau de tweede, die nu de taak op zich genomen heeft, is niet bekend. De minister van Justitie, Ricard, was met de zaak ingenomen. Professor Kraske van de universiteit te Freiburg heeft met goed gevolg een merkwaardige chirurgische operatie verricht. Een vijftienjarig meisje uit het Schwarzwald was de huid letterlijk van het hoofd gescheurd door de riem eener stoommachine. Door hier en daar uit het lichaam stukjes der huid weg te nemen, heeft de chirurg de hoofdhuid weer geheeld. Natuurlijk zullen de haren niet terugkomen. D a l zie l meldt, dat in de leigroeven van Benduff een verschrik kelijk ongeluk heeft plaats gehad. Op het oogenblik, dat de werklieden aan het houwen waren, stortte een rots van 150 voet hoogte op hen. Negen man werden onder het puin bedolven. Het 5e Internationale con gres voor binnenscheepvaart is te Rijsel geopend. De vorige congressen nl. hadden plaatB te Brussel, WeeneD, Frankfort en Manchester. Dat het con gres voor de eerste maal op fransciien bodem gehouden wordt, geeft daaraan een bizondere beteekenis, daar Frankrijk sedert lang aan zijne waterwegen groote aandacht schenkt. De beide eerste dagen van het congres waren gewijd aan de bezichtiging van een belangrijk deel vaD het noorder kanalennet. Tegenwoordig zijn 10 Franschen, 7 Duitschers, 5 Russen, 4 Belgen, 3 Nederlanders, 3 Hongaren, 3 Amerika nen en slechts 2 Engelschen. Spanje, Italië en Egypte zonden elk één afge vaardigde. Te Dobrenilz inBohemen was een koopman Joseph Suva pas getrouwd. Meer verliefd op zijn schoon zusier, dan op zijn vrouw, besloot hij laatstgenoemde om het leven te brengen, maakte een houtstapel in een der ka mers van het huis, begoot dien met petroleum en stak alles in brand. Toen riep hij om hulp en de jonge vrouw, met schrik uit den slaap ontwakende, wilde vluchten. Suva greep haar en wierp haar na eene hevige worsteling in den brandenden houtstapel. Door het rumoer kwamen de buren toeschiet n en redden de ongelukkige, die evenwel na een paar uur stierf. Haar echtgenoot gaf zichzelven gevan gen terwijl de politie de schoonzuster arresteerde, als verdacht van mede plichtigheid. De praatjesmaker, die de zer dagen op üe beurs te Moskou het gerucht rondstrooide dat de cholera in die stad was uitgebroken, is van de beurs gejaagd. Een lie f de s drama. Majoor Liepopetoff, een Bulgaarsch ofïcier te Phihppopolis in garnizoen, was verliefd op de dochter van een Gricksch koop man, Kalamides, maar de vader wilde van dit huwelijk niet hooreu, wegens het verschil van nationaliteit. Dezer dagen wees hij den majoor eenvoudig af. Des middags deed de man een wan deling met vrouw en dochter en op een der publieke wandelplaatsen kwamen zij den majoor tegen, d'.e daarop een revolver te voorschijn haalde en den heer Kalamides, zoowel als zij a vrouw en dochter neerveldede vader was terstond een lijk, de beide vrouwen zijn nog in leven, maar verkeeren in hopeloozen toestand. De majoor trok na den driedubbelen moord ziju degen en stak dien door het hart. Ook hij werd als lijk weggedragen. In Italië heeft op sommige plaatsen een hevige cycloon gewoed die in het dorp Palesella groote ver woestingen heeft aangericht. Over eene uitgestrektheid van een kilometer werd alles vernield, o. a. 40 huizen, waarbij het raadhuis. Er zijn 2 personen gedood en 6 gewond. De prefect uit Rorigo is naar de plaats des onheils vertrokken met eenige soldaten om bijstand te verleenen. Da Iz ie l meldt de opric fa ting van een zonderlinge soort van verzekeringmaatschappij. Met het oog op de ellende, die verleden jaar door schaarschte van graan in Rusland is veroorzaakt, is te Kieff eene verzeke ringmaatschappij gegrondvest, met het doel, de schade van all dergelijke on heilen af te wenden. De enderneming staat onder bescherming van eenige aanzienlijke personen. De cholera heeft zich ook vertoond in het Euban-gebied (Kauka- sus); aldaar zijn reeds 6 sterfgevallen voorgekomen. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld dat er drie buitengewone cho lera inspecteurs benoemd zijn voor de districten van de rivieren de Wolga, de Dnieper en de Dniester. De regeering heeft afkondigingen doen aanplakken ter mededeeling dat de te Sataroff en elders plaats gegrepene oproeren ten strengste gestraft en de schuldigen voor krijgsraden terecht gesteld zullen wor den. Woensdag is in de gevan genis te Kherson een schelm opge hangen, zekere Roudenko, die zijn kapitein had vermoord. De beul had echter de lus zóo slecht gelegd, dat Roudenko tien minuten heeft gesparteld vóór hij den laatsten adem uitblies. Naar het schijnt, was de beul bij de terechtstelling dronken en kon daardoor zijn vreeselijke taak niet goed waar nemen. De minister van Financiën van Montenegro, Mantanowitsch, is te Weenen, om te trachten een leening van 5.000 000 francs bij de „Oester- reichfsche Liinderbank" te sluiten. De minister geeft voor, dat Montenegro die gelden behoeft om zijn leger uit te breiden en nieuwe straatwegen aan te leggen. Het is niet waarschijnlijk, dat de minister in zijn plan zal slagen. Ten eerste heeft Oostenrijk thans zelf geld genoeg noodig, ten einde de valuta regeling door te voeren en ten tweede zou Oostenrijk zijn geld wei beter be steden kunnen dan aan den „eenigen" vriend van den czaar. De Vossische waarschuwt tegen deze leening. Zij zegt, dat het geld misschien moet dienen om den vorst een badreisje te doen maken, maar in geen geval voor versterking van het legertje, of voor den aanleg van straatwegen. Verder betwijfelt de Vossische het of geheel Montenegro bij verkoop aan den meestbiedende wel 5 millioen zou opbrengen. Men meldt uit San Fran cisco, 19 Juli. Een verschrikkelijke misdaad is in de Zuidzee gepleegd. De stuurman van het vaartuig Ondine uit de haven van San Frarcisco, vatte met zijn broeder die als passagier aan boord was, het voornemen op zich van het schip meester te maken door den kapitein en de raatrozen te verin-oorden. Zij schoten den kapitein met een pistoolschot dood en vergiftigden de 8 matrozen der bemanning, door strychine in hunne dranken te mengen. Enkel de man die met het bewaken der levensmiddelen gelast was, ontkwam door te veiuzen dat hij hunne gevoelens deelde, maar zoodra zij aan het eiland „Ascension" aanlegden, klaagde hij hen bij de overheid aan. Te Konstantinopel voeren op 14 Juli een aantal Franschen en Grieken langs hetDnitsche wachtschip en riepen: Leve Frankrijk en Rusland, weg met Pruisen, „cochons alleraands" enz. De commandant liet het troepje door een sloep nazetten en aanhouden en leverde hen uit aan de Turksche po litie, die hen den nacht in arrest hield. Wetgevende Macht TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 Juli 1892. De wetsontwerpen betrekkelijk de mutatierechten en zeepaccijns zijn af gedaan; moigen (Vrijdag) zal ook daar over de eindstemming plaats hebben in afwachting van meerdere zekerheid omtrent de noodzakelijkheid en het be drag van het aequivalent stelde de heer van der Kaay voor het ontwerp be treffende het gedistilleerd voorloopig aau te houden. Dit voorstel werd ver worpen met 60 tegen 30 stemmen. De discussie over deze wet is afgeloopen. Morgen (Vrijdag) heeft de stemming plaats. Zitting van Vrijdag 22 Jut*, Per Telegraai. De Tweede kamer behandelde heden de voorgestelde vermindering van den zoutaccijns tot 4 per 100 kilogram met een amendement der heeren Feri en Zijp, om den accijns te verlagen tot 3. Verschillende sprekers, die algeheele afschaffing van den zoutaccijns wenschten gingen met dit amendement mee. En ook de minister van Financien zeide niets liever te wenschen dan al geheele afschaffing vau den accijns, maar kon de som, die hem bij een accijns van 3 zou ontvallen, niet missen. Met het denkbeeld van den heer Bahlmann om een tabaksaccijns tegen over de af te schaffen zoutaccijns te stellen, kon de Min. niet mee gaan als zijnde een tabaksaccijns noch in het belang der nijverheid, noch in dat der schatkist. Aangezien de minister verklaarde dat het amendement Zijp en Ferf het artikel der wet niet zou verstoren, onder steunde de commissie van rapporteurs de verlaging tot f 3. Het voorstel van de heeren Zijp en Ferf om den zoutaccijns tot /$per 100 kilogr ra te verlagen is aangenomen met 61 tegen 27 stemmen. De vermogensbelasting is aangenomen met 62 tegen 33 stemmen, de verhoe- ging van den jeneveraccijns werd met 51 tegen 44 stemmen aangenomen. Zonder stemming werd aangenomen de verlaging der mutatiereehten en de afschaffing van den zeepaccijns. FAMIL.IESÊRICH T ETN,. Gehuwd 20 Juli. M. J. Perk en G. Buijs, Den Helder. - S. de Witte en T. Fennema, Bolsward. - N. F. Stades en M. B. Leis, Alkmaar. - 21. Y. Feenstr». en C. Vette winkel, Amst. - J. P. Haag en M. J. A. Doornekamp, Amtt. - W. Haak Az. en A. J. H. Lonte, Amst. - Jhr. H. H. Sandberg en jkv. B. W. Th. Sandberg, Arnhem. - C. Taggen- brock en E. Timmermans, Amst. - J. J. Zeewoldt Jr. en E A. Hulley, Am sterdam. - E. A. D. E. Carp en J. H. Bezoet de Bie, Den Haag. - H. Mun tendam Cz. en I. J. Stephanus, Amst. - H. A. Romieux en M. C. Bos, Den Haag. Geboorten 20 Juli. J. H. M. SchuverKaris d. Amst. Overleden: 19 Juli. G. vanVoorne- veld 81 j. Den Haag. - H. A. M, C. van Wessera—Baede 77 j. Amst. - L. Romein 42 j. Leeuwarden. - 20. Wed. N. C. BesierKulenkarap Lemmers 74 j. Den Haag. - E. Hannema jd. 15 j, Oost-Graftdijk. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen Eene rijtuigmoer. Een vrouwenzak waarin twee brieven. Een bril in étui. Eene defecte horlogeketting. Twee over hemden. Een koperen gewicht. Een zakdoek. Een brillen étui, Een bril in étui. Een schoen. Eene gouden broche waarin o. a. een paarsen steen. Vijf doosjes kachelpoetsersgoed. Een zak mesje. Een koperen gewicht. Een bril in é;ui. Eene gouden buitenkast van een dameshorloge. Een deksel eener melkbus. Een moersleutel. Een honden halsband. Een houten luik. Eenige sleutels. Een paar handschoentjes. {Alles op straat gevonden). Terug te bekomen bij T. Beute, Ro- zenpriëelstraat 44, eene gouden broche bij D. van Rijo, Kleine Houtstraat 125, een ptkj inhoudende 4 damesporte feuilles bij A. Kroon, Oranjestraat 84, een zilveren armband, bij D. van der Want, Spaarnwouderstraat 31c, twee Va® loten in de Staatsloterij; bij M. L. Scher- penhuijzen, Tuinstraat n, twee portret ten in lystenbij Ha, Iepen burg, Borg wal 30, eene neteldceksche das; bij Smit, Lombardsteeg 9, een hoadbij A. van BlaakensteiD, Kinderhuissingel 56, een gonden ooi belletje. In één der tramwaggotis achter gelaten-. Twee paar handschoenen. Een zwart dasje. Sene parapluie. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een roeibootje, drijvende gevonden in het Spaarne. op Zondag 24 Juli, des namiddags van 2^—4 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. I. Wien bleibt Wien MarBch. Schramm. 2. Ouverture ZauberflOte Mozart. 3. PolonaiseChopin. 4. Grande Fantaisie sur des Motifs de 1' opéra le Pos tillon de Lonjumeau Adam. 5. OuvertureLeichte Cavalery Suppé. 6. Man lebt nur Einmal Walzer Strauss. 7. Rhapsodie (geïnstrumen teerd door Kriens.) Liszt. CONCERT, te geven door het Ste delijk Muziekkorp, onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 24 Juli 's avonds te 8 uur. PROGRAMMA. 1Marsch aus der Suite Lachner. 2. Ouverture Raymond ou la Seciet de la ReineThomas. 3. Geschichten aus dem Wiener Wald Walze. Strauss. 4. Ave Maria (geïnstru menteerd doorKriens). Gounod. 5. Grande Fantaisie sur der Motifs de l'opéra MarthaFlotow* 6. Ouverture Stradella. Fioton. 7. Finale de l'opéra Vittory PisanyPeri. 8. Es ist bestimmt im Got- tes Rath Mendelssohn. a. (geïnstrumenteerd voor kope ren blaasinstrumenten door Kriens. b. (Pkppelmaulchen Salon stück Eillenberg. 9. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra MaritanaWallace. (met Solo's voor Hoboë, Clari net, Tronbone, Piston, Tenor hoorn en Baryton). Stoomv ea rt fesrichSen. Het stoomschip Drenthevan Rot terdam naar Java, vertrok 21 Juli van Aden. Het stoomschip Sarpedon, van Am sterdam via Liverpool naar Java, arri veerde 19 Juli te Singapore. Het stoomschip Prinses Amalia,vzn Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Juli van Suez. Het stoomschip Soenda, van Amster dam naar Batavia, passeerde 21 Juli Dungeness. Het stoomschip Salak van Rotter dam naar Java, vertrok 21 Juli van Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3