NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Maandag 25 Juli 1892. No. 2777. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. DE KERMIS. BINNENLAND. liSttsrsn en Kunst. 1— Ei UI L_ 1_ tr. T ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maaadenf 1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37-J,. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No..9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31feis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 30 van dat tijdschrilt toegezonden. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 23 Juli 1892. VER GA DERING van den Raad \dsr gemeente Haarlemep Woensdag 27 Juli 1892, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Adres tappers2. Voorstel B. en W.W. rekest J, Holland concessie stoomtram Alk maar; 3. Recognitie brug van Waveren Hillegom; 4. Voorstel B. W.W. riolee- ring en bestrating zijstraat Zijlweg en bestrating vóór nieuwe huizen Wagen weg en Leidsche vaart5. Rapport commissie bezwaarschriften Plaatselijke Directe Belasting; 6. Voordracht be noeming Hoofd 26 Opleidingsschool 7. Benoeming stembureaux Provinciale Staten8. Maandrapport gasopzichter over Juni. De tentoonstelling van plakkaten, die thans in het trapportaal van het Museurn van Kunstnijverheid alhier gehouden wordt, is onlangs weder met eenige exemplaren aangevuld. Onder deze kun nen vermeld worden de oorspronkelijke teekening naast eene reproductie van het plakkaat der afgeloopen keuze ten toonstelling van Nederlandsehe meesters geteekend door den heer Bauer te 's Gravenhage, verder eene uitgebreide verzameling plakkaten vervaardigd in de werkplaatsen der Nederlandsehe firma's 0. a. van de firma van Leer en Co. te Amste dam, die het nieuwste op dit ge bied, het plakkaat der Tentoonstelling van den boekhandel geteekend door Hobbe Smits reproduceerde en eenige exemplaren van de firma Emrik en Bin ger te Haarlem. Het ontwerpen van een plakkaat is voorzeker geen gemakkelijke taak; stijl, karakter en originaliteit, vereenigd met eene artistieke behandeling, zijn eigen schappen, die een goed geslaagd exem plaar kenmerken en onderscheiden van de prenterige direkt naar de natuur overgenomen voorstellingen. Daar wy het ten onzent op dit ge bied noch niet ver hebben gebracht, werd deze kleine tentoonstelling hoofd zakelijk samengebracht met het doel, hun die er belang in stellen verschillen de opvattingen te laten zien en zoo mogelijk aau de goede richting bevor derlijk te zijn. Des Zondags is de toegang vrij. De secretaris dezer Gemeente Mr. A. A. Land is, hoewel gelukkig geen zins gevaarlijk, sedert eenige dagen on gesteld, zoodat zyne bezigheden door de ambtenaren ter secretarie worden waargenomen. De heer Van der Eist teekent als loco griffier de stukken. Men meldt ons: Hedenmiddag met den trein van 12.41 (G. T.) arriveerde hier ter stede Z.E. de minister van buitenlandsche zaken mr. G. van Tienhoven om met zijne medeleden van het polderbestuur in twee landauers den polder te bezich tigen. Bij de plechtige inwijding van het nieuwe gebouw van de Broeders van St. Johannes de Deo, zal het koor van de kerk op de Nieuwe Groenmarkt (Paterskerk) een drietal werken vao Verhulst uitvoeren, t. w. het Veni Creator, Te Deurn en de 3® Mis. De bekende zanger, de heer J. J. Rogmans uit Amsterdam, zal hierin medewerken. Ter feestelijke viering van de in Brussel behaalde prijzen, vergaderde Vrijdagavond de koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap," in een boven zaal der sociëteit. „Vereeniging." Er heerschte een feestelijke stemming en woorden van vriendschap, maar ook woorden van ernst gesproken in het belang van den bloei der liedertafel, bleven niet achterwege. Op voorstel van het bestuur, gedaan bij monde van den heer Ed. de Lanoy als voorzitter, werd de heer G. Oostenbroek, die reeds 25 jaar werkend lid der vereeniging is, tot eere-lid benoemd. Vóór men uit elkander ging, kwamen uit Brussel de verworven diploma's en eereteekenen aan, welke door een lid der liedertafel dien middag in ontvangst waren genomen. Er bleek nu, dat de jury aan dca derden prijs (mention honorable) voor den prima vista zang een verguld zilveren medaille had toegevoegd. Onze lezers die weten wat wy over den priraavista-wedstrijd van Z. en V. hebben gemeld, zullen met ons van meening zijn, dat dit inderdaad een billijke handeling heeten mag. De beide medailles met de diploma's liggen ter bezichtiging in de etalage van de firma J. Voet, Groote Hout straat 165. Onze haarlemsche kermis van dit jaar zal bij vorige jaarkringen, om het eens deftig uit te drukken, niet behoe ven achter te staan. Op de Parklaan komt Fernando's paardenspel, dat velen zich nog wel zullen herinneren. Op de Groote Markt zal natuurlijk van Lier weer als vorige jaren een theater optimmeren. Tegen over het Raadhuis komt een paradetent, op de Oude Gracht een dikke dame en een dito met een baard, geen van beiden om oDder een stolpje te zetten. Op de Krocht zal een schouwburgtent verrijzen, terwijl de prestidigitateur Okhuysen uit Rotterdam op de Oude Gracht het pu bliek als illusionist zal trachten te lok ken. In zijn buurt arriveert met hetzelfde doel een reus, die naar men zegt on gehoorde krachtsoefeningen verricht en vergezeld wordt door gymnasten, die elke voorstelling met marmergroepen besluiten. Dwergen komen er ook al op de Oude Gracht en een tent met ameri- kaansche clownsverder een met twee reuzenkioderen en een dame, die armen noch beenen bezit, de stumpertDan de tent van Koppen, een café chantant, op het Ver wuift de trouwe bezoeker van onze kermis, Spriet. Aan de aDdere zyde van de Oude Gracht tusschen Kleine Houtstraat en Spaarne o. a. een Panorama en een Museum, terwijl op de Turfmarkt weer evenals vorige jaren een hippodrome, een doolhof etc. veel publiek hopen te trekken. Nu begrijpt iedereen wel, dat daarmee de verzaraelii.g niet ophoudt. Consael komt natuurlijk, een Galathee, photo graphic- vélocipèle- jen schiettenten, carousels, poffertjes- koek- suikerwerk- handschoenen- en galanteriekramen. Wie dus op de kermis gesteld is, be hoeft niet bang te wezen dat hg er zich niet zal kunnen vermaken. Vooral ook, omdat de Schouwburg in de Jansstraat, de Kroon en de Ver eeniging niet achterblijven. In den Schouwburg geven de Rotterdamsche Tooneelisten onder directie van de Vos en Van Korlaarde „Don Juans", het „Goudvischje" en „Onze Vrouwen". De overige zes avonden treedt het Nederlandsch Tooneel op met een nieuwigheid „Bartelman's Lijden", ver der met de oude bekenden „Stadslucht", „Gier Wally", „Fabrieksbaas" etc. De Sociëteit de Kroon heeft zooals in ons vorig nummer werd vermeld het gezelschap specialiteiten uit Rotterdam, directie de heer van Os, geëngageerd, terwijl in de Vereeniging het gezelschap van Frits van Haarlem uit Amsterdam, zal optreden. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur werden door de politie alhier aan de Kinderhuisvest aangehouden 2 personen dragende een zak. Toen de agenten den inhoud daarvan onderzoch ten zijn zij op den loop gegaan maar beiden zijn bekend. EMi zak hield in acht zoetemelksche kazen ongetwijfeld van diefstal afkomstig. Tusschen 11. Woensdagavond en Vrij dag is ingebroken in de woning van den heer P. C. van Vlissingen, gelegen aan de Leidsche vaart No. 104. De dief of dieven hebben aldaar schandelijk huisgehouden daar alle meubelstukken en kasten zijn opengebroken of vernield ten alles nauwkeurig is doorzocht. In een opengebroken trommel is nog een effect gevonden.Daar de familie tot heden afwezig was kon vooralsnog niet worden opgegeven wat vermist wordt, men ver moedt van gouden en zilveren voorwer pen enz. Verschillend gereedschap waar onder een aantal boren is achtergelaten. Door overklimming der tuinschutting en het verbreken van een glasruit in de keukendeur heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Aan het station Velsen is de rangeer der Hoek tusschen de buffers van een rangeerenden trein geraakt en daarbij ernstig gekneusd. Door alle anti-revolutionaire Kies verenigingen in het district Haarlem zijn thans tot candidaten gesteld de heeren G. B. 't Hooit (a. r.) te Haar lemmermeer en mr. van Waterschoot Van der Gracht (kath.)te Amsterdam. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering te Zandvoort, werd een stembureau voor de as. verkiezing van twee leden voor de Prov. Staten benoemd. Daarna deelde de Voorzitter, mr. P. N, Engelberts, mede, dat hij aan H. M. de Koningin ontslag had ge vraagd uit zijne betrekking en sprak dén wensch uit, dat het Zandvoort steeds wePmoge gaan. Na eene zittiDg met gesloten deuren, werd het kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1892 vastgesteld. In de Staatscourant van 23 dezer leest men: Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indifi, dd. 22 Juli jl., ontvangen: „Volgens de laatste berichten zijn door de eruptie van den Goenoeng Awoe twee duizend personen gedood, doch geen Europeanen. „Het noordwestelijk gedeelte van Groot-Sangir is geheel verwoest; het overige deel van dit eiland kan in zes maanden zich herstellen. „De oogst is vernield, maar door zen ding van levensmiddelen wordt hongers nood voorkomen. De overheid en de particuliere liefdadigheid verleenen krachtige hulp." Na een korte ongesteldheid is op 67 jarigen leeftijd te Breda over leden de heer F. G. van Bloemen Waanders. De overledene had een eervolle loopbaan als ambtenaar in Ned.-Iudië achter den rug. Na als directeur van het binnen- landsch bestuur op zijn verzoek eervol entslag erlangd te hebben, keerde hij in het vaderland terug. Gedurende korten tijd was Van Bloemen Waanders vervol gens minister van koloniën in het derde ministerie-Heemskerk, doch werd reeds in November 1883 vervangen door mr. J. P. Sprenger van Eyk. Hij trok zich hierop uit het openbaar leven terug en vestigde zich te Breda. De heer Van Bloemen Waanders was ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Inhoud van Floralia van 20 Juli, Liefhebbers van Rozen (2e vervolg) j De tentoonstelling te VeendaraVee teelt IV lagezondeD Boekaankondi ging WeeknieuwsKorte Mededee lingen VraagbordNed. Maatschij. v. Tuinb. en Plantk. Aardbezien-exploi- tatie naar Engeland. Avicultura. Op ten strijde I; De Roode Kardinaal (vervolg)Menge lingen; Postduivenwedvluchten Vraag bord Correspondentie. Inhoud van Sempervirens van 22 Juli. 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Sprekelia formosissima. Herb.(Ama- rylles formosissima. Ltnu.), met een afbeelding. Fraaie bolgewassen. Azalea occidentalis. Vriesea splen- dens gigantea. Een Tentoonstelling te Beemster. Gaillardia Lorenziana. Rupsen. Vergadering der Bloemen en Planten-Commissie op Woensdag 18 Juli 1892. Verslag der eerste bui gewone vergadering van de Vereeniging tot bevordering van Rozenteelt „Nos jungunt Rosea". Ned. Maatschappij "10> HOOFDSTUK VII. „Gy gelooft mij niet?" zeide zij. „Het doet er niet toe, maar ik wil er op zweren, dat mijn koffer mijn kamer niet verlatea heeft. Hoe het lijk van de arme miss Raynell er in werd gelegd en door wien, dat moet de politie maar opsporen-" Zij wierp een argwanenden blik op haar verloofde. „Zij zal het opsporen," zeide ik kalm. Mijne aanwezigheid daar "werd nu overbodig zelfs belachelijk. Ik trad op de deur toe. „Die koffer is niet uw koffer miss Simpkinson," zeide ik, toen ik de kamer verliet. HOOFDSTUK VIII. Een nieuwe theorie. Het was wellicht zeer onverstandig om die laatste woorden tot haar te spreken en ook zeer onvriendelijk, maar het was eenigszins eene wraakneming over de zonderlinge handelwijze van de jonge dame. Onder beschuldiging van moord. Een meisje van twintig jaar, behoorende tot den goeden stand en dan zo© koel en eigenzinnig. Dat was te erg. Ik kon het haar ver geven zoolang ik meende dat hier een liefdegeschiedenis in het spel was, maar nu scheen deze mogelijkheid ook uitgesloten. Ik had ge^n geduld met haar. Zij verdient gehangen te worden, zeide ik bij myzelf, maar ik meende er niets van. Ik had mij goed op de hoogte gesteld alvorens over den koffer te spreken. De zwarte koffer die zich nu op het fransche politie bureau bevond, had de reis van Greenwich naar Londen afgelegd daaraan viel niet te twijfelen; het biljet, dat ik had ont dekt onder dat van Parijs, leverde daarvan het bewijs. En wan neer miss Simpkinson nooit te Greenwich was geweest en de koffer, slechts een dag of vier vyf geleden gekocht, de kamer van miss Simpkinson niet had verlaten, dan was de koffer van haar niet dezelfde als die welke 2ich nu te Parijs bevond. Miss Simpkin son had dit dus zelf verraden. De kamenier had hem echter herkend. Hiervoor was slechts eene uitlegging. Er moesten twee koffers geheel aan elkaar gelijk zijn gefeest, waarvan de een aan miss Simpkinson toebehoorde en de ander aan een tot dusverre onbekend persoon, en deze beide koffers moesten zijn verwisseld. Wanneer dit zoo was dan moest miss Simpkinson hiervan op de hoogte zijn geweest. Uit hare manieren bleek, dat zij niet onbekend was omtrent den tweeden koffer en diens eigenaar, en daaruit was af te lei den dat xij den inkond kende alvorens de koffer was geopend. Indien dit zoo was, dan was ket meisje een voor niets terug deinzende medeplichtige van een gevaarlijken misdadiger. Ik kon dit niet gelooven van een meisje, dat bemind werd door zulk een innemend en eerlijk man als Austin Harvey. Ik kau echter niets anders dan herhalen, dat zij ongetwijfeld een leugenaarster, ja nog veel erger was, en uit het diepst van mijn ziel had ik medelijden met den jongen leeraar. Ik kon mij geen rekenschap geven van die moeilijkheid be treffende de sleutels. Na er lang over te hebben nagedacht, kwam ik tot de gevolgtrekking, dat miss Simpkinson onbekend was gebleven met de verwisseling van den koffer tot op het oogen- blik, dat het onderzoek in het douane-bnrean plaats had. Haar angst, dat het touw zou worden losgemaakt, schreef ik aan een natuurlijke oorzaak toe,terwijl aan de uitdrukking „zal waarschijnlijk achterdocht opwekken," een meer algemeene beteekenis werd gegeven. Bovendien moest zij ongetwijfeld bij het openen van den koffer dadelijk den toestand hebben doorzien, en het ge wicht ervan hebben begrepen. Op dat oogenblik moest zij beseft hebben, wie de schuldige was, en hebben besloten om hem te sparen hoogstwaarschijnlijk moest zij ook geweten hebben, hoe de misdaad had plaats gevonden. De moord was gepleegd door een goeden bekende van de oude dame en van Harvey waarschijnlijk door een bloed verwant. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1