NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Woensdag 3 Augustus 1892. No. 2785. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FELDILEET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suco., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 2 Aug. 1892. §)Bij de heden gehouden verkiezingen voor een lid van de Provinciale Staten ter vervulling eener vacature ontstaan door periodieke aftreding zijn in deze gemeente opgekomen 1943 kiezers en voor een lid ter vervulling eener vaca ture ontstaan door overlyden 1949 kie zers. Getal kiezers Haarlem 2939. De generaal-majoor Hennis, comman dant der i« divisie infanterie, kracht Maandag, vergezeld van zijn adjudant de ie luit. der jagers, van Sprengler, een bezoek ter dezer stede, ten einde een inspectie te houden over het 3e bat. 40 reg. inf. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-regentes, zou hedenmiddag ten 12 uur op het terrein van de cavalerie-kazerne de parade plaats hebben, welke echter door het ongun stige weer niet is doorgegaan. De schut terij was nog wel opgekomen, maar werd in de Wilhelminastraat ten iiVs uur afgedankt. Van alle openbare gebouwen en van verscheidene huizen van particulieren, hing heden de driekleur uit. 7* Hedenmorgen had op den „Doelen" de aanhechting aan het vaandel der schutterij plaats van de medailles als prijzen op de laatste scbietconcour- sen te Hoorn en Haarlem gehouden, verworven. Met een hartelijk woord herinnerde de majoor commandant, Mr. W. Jager Garlings, het kader aan zijne zege, tevens den ijver en de zorgen prijzende van den kapitein Piepenbrink, die de Haarlemsche Schutterij al zoo lang en met eere heeft gediend. Naar wij van goeder hand vernemen, heeft het bestuur van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van den „Volks bond" besloten, dit jaar op den ver jaardag van H. M. de Koningin geen feest te geven. Door der. onvoldoenden financieelen steun van de burgerij hebben deze feesten van de afdeelingskas zoo zware ofiers geeischt, dat het bestuur geen vrijheid vindt, haar aan nieuwe verliezen bloot te stellen. Vooral niet, nu na de* brand in de Phenix een terrein, dat met geringe kosten geschikt te maken is voor het gebruik, ontbreekt. Een extra avondfeest in de groote zaal der „Vereeniging" zal zoo we hopen de leden voor het gemis van het kinderfeest schadeloos stellen. In een buitengewoon politieblad ver zoekt de commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam opzending van Johan Clemens Pelferman, zich ®ok noemende Muller, 21 jaren, geboren te Amsterdam, gestalte lang, aangezicht rond, kneveltje blond, missende de duim der rechterhand vermoedelijk ge kleed met ronden vilten hoed en don kerblauw costuum. Hij was in dienst bij dr. J. C. Hertstein, wonende aan de Prinsengracht 401 en heeft zich den 28en Juli j.l. te diens name door den horlogemaker A. Englin aan de Prin sengracht 248 op zicht doen afgeven tien gouden savonet remontoir-horloges No». 3339 50137 —31473—49101 5283 49824 33324 333.27 140739 en 1430, een gouden in ternational watch no. 49782 en een gouden cylinder remontoir horloge no. 12172. In een brief aan doctor Hert stein gericht, heeft hij te kennen ge geven, reeds naar Rotterdam te zijn vertrokken met het plan zich naar den vreemde te begeven. Hedenmorgen te 8 uor is in het Zuider Buitenspaarne onder de gemeente Maarlemmerliede en Spaarnwoude het lijk opgevischt van een maD, wiens signalement luidt als volgt: haar licht grijs, knevel en geschoren baard, rossig, blauwe kamgaren jas met dubbele rij knoopen, dito vest, pantalon van ge streept buckskiüg, wit flanel onderhemd, dito geweven borstrok, dito onderjasje met twee zakken, los gummi boord, zwart satijnen dasje, wit katoenen on derbroek, dito dito sokken. Bovendien werd nog op het lijk gevonden een zakmesje. Ter zelfder plaatse waar het lijk is opgevischt heeft men Vrijdag j.l. drijvende gevonden een zwarten fantasie- hoed met witte voering, waarin het stempel van de firma A. Frans Co. alhier. Nader wordt ons hieromtrent gemeld, dat het lijk is herkend voor dat van C. J. Dufkers, alhier woonachtig, 47 jaar oud, gepensionneerd officier uit Indië. Vermoedelijk is hij met visschen te water geraakt en aldus verdronken. Van wege het ministerie van Oorlog is te Hoofddorp (Haarlemmermeer) een onderzoek ingesteld, of op de gronden tot het Rijk behoorende ook geschikte gelegenheid is, tot het maken eener schietbaan, tot oefening van hen die deel zullen nemen in de vrijwillige oefeningen van den wapenhandel. Hare Majesteiten zullen 4 Aug. te elf uren te Amsterdam aan komen per extra-trein en van het station per rijtuig naar de boot gaan. Ten einde oponthoud te voorkomen en dadelijk te kunnen doorgaan, zijn de civiele en militaire autoriteiten uit- genoodigd bij de aankomst van Hare Majesteiten aan het station niet tegen woordig te zijn. Hare Majesteiten zullen te ongeveer 3& uur te Vreeswijk aankomen en van daar per rijtuig naar Soestdijk terug- keeren. Na terugkomst op 4 Aug. wordt de tegenwoordige dienst vervangen door jhr. mr. H. Hoeufif van Velsen, kamer heer, jhr. W. J. P. Van den Bosch, adjudant, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, ordonnance-officier, en jhr. P. J. Vegelin van Claerbergen, referen daris van het Kabinet der Koningin. Men meldt uit Amsterdam: Maandagmiddag is de uitspraak der jury van de „Internationale Tentoon stelling van Boekhandel en aanverwante vakken" bekend geworden. Daarvan deelen wij het volgende mede Afdeeling 1 Groep A. J. en K. (Het boek, muziek, couranten, bibliotheken enz., retrospectieve tentoonstellingdeze laatste buiten mededinging). Groot eere-diplomaNo. 10, geza menlijke inzending van den „Cercle de la Librairie de Paris"No. 59, Geza menlijke inzending van den „Neder- landschen Uitgeversbond" Eere-diploma Nc. 4, Inzending van „Le Syndicat de la Presse Periodique Fr are ai se k Paris" No. 59, H. D. Tjeenk Willink te Haarlem. Gouden medaille: No. 5. George Bridel Cie. te Lausanne; Jtfo. 24—28 Im- primerie St. Piené, E. Rabin directeur, te Solesmes in Frankrijk; No. 35 E. Lyon-Claesan te Brussel; No. 40 Fr. Pustet te Regensburg; No. 4244 Dietrich Rcimer te BerlijnNo. 56 A. W. Sijthof! te LeidenNo. 57 Van Helkema en Warendorf te Amsterdam; No. 59 M. P. Noordhofi te Groningen; No. 60 Uitgevers-Maatschappij „Elze vier te Amsterdam No. 62 Ward Lock Bowden Co. te Londen Supplt. Ca talogus blz. 82 Breidkopf Haertel te Leipzig No. 63 Wells Gardner, Darton Co. te Londen. Afdeeling 2. (Boekdrukkerij enz.) Eere-diploma. No, 129 k 131 Koenig Bauer; No. 190 k 196 H. C. A. Thieme te Nijmegen, Gouden Medaille: No. m k 118 A. Hogenforst te Leipzig; No. 124 Kast Ehinger te Stuttgart; No. 128 Klein Forst Bohn te Johannisberg No. 166 Mouton Co. te 's Hag No. 167 Newsum Wood Dyson Co. te Leeds No. 189 A. W. Sijthcfi te Leiden; No. 229 231 Jos. Albert te Muncben No. 232 Angerer Goeschl te Weenen. Afdeeling 3. Groep F. (Binderij). Gouden medaille. No. 265269 J. Brandt Zoon te AmsterdamNo. 275 F. J. van den Heuvel te Amster dam; No. 277 Huebel Denck te LeipzigNo. 298 C. L. van Langen- huijsen te Amsterdam (voor reproductie van oud bindwerk); No. 308313 C. J. Mensing te AmsterdamNo. 454 455 G. B. Brom te Utrecht (voor in zilver gedreven boekbanden in groep 1); No. 278 Hk. Jonker Zoon te Amsterdam. Afdeeling 4 Groep G en H. (Papier, karton en schrijtbenoodigdheden, inkten). Groep G eere-diploma No. 331351. Karl Krause te Leipzig, vertegenwoor digd door de firma J. Brandt Zoon te Amsterdam. @ouden medaille No. 374—378 Preusse Co. te Leipzig, vertegen- tegenwoordigd door P. van Dijk te Amsterdam. Greep H gouden medaille No. 439 E. C. H. Will te HamburgNo. 395 Forste en Troram te LeipzigNo. 438 Weiss Zimmer te Gladbach. Verder verkreeg nog van onze stad- genootende erven F. Bohü, een zil veren medaille in afd. 1 groep A. J. K. Bij het binnenkomen van trein 22 der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij in Den Haag zijn Zondag de bagagewagen en het achterste stel wielen van den tender ontspoord, waardoor twee remmers gewond werden. Omtrent de ontsporing op de Holl. spoorbaan wordt nader geschreven Door een tot nog toe onbekende oorzaak geraakte de goederenwagen in dan sneltrein die ten 1 ure uit Rotter dam te 's Hage moest aankomen, even voorbij het seinhuis aan de Van Rave- steijnstraat uit de rails. Door het wringen van den gederailleerden bagagewagen werden ook de achterste wielen van den tender uit het spoor gezet, waar door de koppeling met den wagen brak en de locomotief zonder den trein een eind weegs doorreed met tamelijk snelle vaart. De bagagewagen met passagiers stond kort daarna stil. Daar de deuren van den bagagewa gen geopend waren, omdat men het station naderde, werden door den schok die de ontsporing veroorzaakte twee remmers uit den wagen op den spoor weg geworpen. Een werd ernstig gewond opgenomen en naar het station gedragen, waar hy de eerste hulp ontving van dr. v. d. H., uit Rotterdam, die zich in den- zelfden trein bevond en 's mans over brenging naar het ziekenhuis noodig oordeelde. De andere beambte kwam met den schrik en eenige ontvellingen vrij en is kort daarna naar zijne woon plaats teruggekeerd. Van het station Den Haag werd onmiddellijk na het gebeurde een trein naar de plaats gezonden, waarin de passagiers overstapten, zoodat het geval een oponthoud van een 20 minuten veroorzaakte. Het aantal betalende b e- zoekers der Sporttentoonstelling te Sche- veningen bedroeg op jl. Zondag 5937. In de afgeloopen week (2431 Juli) gingen door de tourniquets 44,177, en sedert de opening 243,880 personen. De paardententoonstelling werd j.l. Zondag bezocht door 2562 personen; tijdeDs den geheelen duur door 21,085 betalende personen. Onder dit cijfer is niet begrepen het aantal abonnementen. Op den dag van het bezoek der Koninginnen waren er 1945 betalende bezoekers. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Juli 72 mM., tegen 111 mM. over dezelfde maand van 1891, Maandagmorgen werd na bij de houtkooperij der heeren Van Manne- kus, onder de gemeente Zoeterwoude, uit den Vliet opgehaald het lijk van een manspersoon, dat naar het drenkelin genhuisje aldaar werd overgebracht. Het bleek later het lijk te zijn van J. M. B., wonende te Leiden. Bij hem werd gevonden eene verklaring van een Leidschen geneesheer dat hij wegens ge- wrich'sziekte niet meer in staat was om te werken. Toen de heer J. H. Wineke te Qieten Zaterdag zijn paard door het hek in de weide liet, sloeg het jonge, dartele beest achteruit en trof zijn meester voor de borst. Dadelijk inge roepen geneeskundige hulp mocht niet baten; twee uren later was de man overleden. Te Harderwijk is Zaterdag ochtend, thans voor de derde maal, afgebrand het tuinschuurtje van den bloemist J. Jager, dat geheel afgezon derd staat in diens kweekerij aan den grindweg, en voor korten tijd door hem was opgetrokken. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Maandag vertrok te 6 u. 48 m. uit Breda naar Kaatsheuvel een detachement infanterie, groot 60 man, ter beteugeling van daar voorgekomen ongeregeldheden, ontstaan doordat de boeren weigeren de tienden van hun oogst te voldoen. Ock vertrok te 5 u. 10 m. uit 's Her togenbosch een detachement derwaarts. Een oppassend werkman te Ohbicht (L,) die Zaterdag na het ge bruiken van zijn middagmaal met eenige makkers in de Maas was gaan baden, is verdronken. De ongelukkige laat 18 HOOFDSTUK XIII. „En Philip Harvey," vervolgde ik; „wanneer was hij hier het l?atst?" „Philip Harvey h'm zooals ik reeds heb gezegd," zeide de hospita, „heeft hij hier geslapen in den nacht van Zondag op Maandag." Ik ontstelde maar viel haar niet in de rede. „Hij is hier het laatst geweest h'm Zaterdag. Hij kwam Zaterdag avond ongeveer ten half tien. Ik liet hem binnen, want de dienstbode was juist weg." „En wanneer ging hij weg?" „Wat zegt u „Hoe laat is hij Maandag weer weggegaan?" „O, hij staat in den regel niet h'm vroeg op, daarvan kunt gij overtuigd zijn. Hij vertrok om negen uur naar Londen." „Alleen „Neer», zijn broeder kwam hem halen. Hij ontbeet op zijn slaapkamer waarna zy in eea eab wegreden." „Met bagage?" „Ja, een valies, en h'm een grooteD, zwarten koffer, dien hij, mijnheer de detective, voor zijne boeken zegt te ge bruiken." „Voor zijne boeken? Naar uwe beschrijving van hem te oor- deelen is hij toch zeker iemand, die niet veel leest." „Hij doet alles zeer ongeregeld, mijnheer. Hij is, geloof ik, medisch student, of heet het te zijn, en hij heeft tamelijk wat h'm boeken in zijn kamer." „Maar kon hij komen en gaan zooals hij verkoos, juffrouw Jessop „Ja, mynheer, en het spijt mij, dat ik het zeggen moet en ik schaam er mij ook over h'm dat ik miss Raynell den huissleutel heb gegeven. Dat is iets, dat ik nog nooit kad ge daan en ook nooit meer doen zal, maar zij is h'm eene vrouw, die men niet gemakkelijk tegenspreekt, en bovendien be taalt zij er talra voor." „Hoeveel betaalde zij voor dat voorrecht, juffrouw Jessop „Vijf shillings per week, mijnheer, en ik vrees maar al te zeer, dat zij haar sleutel dikwijls aan hare neven gaf." „Kan dat van haar worden verwacht?" „Ja, zij is bij buien gestreng en toeschietelijk; daar valt niets van te zeggen." Ik heb ons gesprek zoo kort mogelijk weergegeven, telkens waar dit eenigszins kon, de lange uitweidingen van juffrouw Jes sop afbrekende. Het was een vermoeiend onderhoud, want de oude dame was zeer doof, en verstond mij bijna nooit dadelijk. Toch hielden wij het zoo goed mogelijk gaande, en de feiten, die mij door haar werden medegedeeld, waren vrij belangrijk, daar zij mij een overzicht gaven over de mis en scène van den moord. Ik liet de dienstbode ontbieden, en ondervroeg haar, maar dat was geheel overbodig. De dienstbode wist niets. Zij had Zondagavond het huis verlaten alvorens Philip was gekomen en toen zij Maandagmorgen weer terugkwam was miss Raynell verdwenen. Ik vernam alleen van haar, dat de zwarte koffer buitengewoon zwaar was geweest. De koetsier had gevloekt, toen hij hem boven op zyn cab heesch. Philip Harvey had slechts gezegd „Ja, hij is zwaar. Hij is vol boeken." Om halt negen toen hij belde, had zij het ontbijt van myn heer Philip gereed gezet. Een half uur vroeger had zij mijnheer Austin binnengelaten en deze had zijn broeder opgezocht. Toen zij het ontbijt binnenbracht was mijnheer Philip reeds op en gekleed. Mijnheer Austin had naar zijne tante gevraagd, en zy had hem verteld, dat deze reeds een nar geleden naar Londqn was vertrokken. Terwijl zij zich in de kamer bevond had Austin gezegd: „Zoo, is uw koffer gepakt?" en Philip had geantwoord „Natuurlijk; er is geen boek achtergebleven. Gelukkig, dat gij den sleutel hebt gevonden, wat had ik anders moeten doen?" Een half uur later hadden zij een rijtuig laftn bestellen. Die beide heeren hadden den zwaren kofier tot aan de trap gebracht en den koetsier geholpen. Philip ljad den man bevolen om naar het station te rijden. Niemand in huis had sedert dien oohtend iets gezien of ge hoord van de broeders of hunne tante. Ik sprak den weasch uit

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1