NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Donderdag 11 Augustus 1892. No. 2792. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nnmmers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. ]>it blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONESSuec., Parijs 316is Faubourg Montmartre. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. ai'ADSNlJSiJ W 8. Haarlem, iq Aug. 1892. De tot tweede luitenant benoemde cadets A. A. Walraven Holle en jhr. F. A. G. Beelaerts van Blokland zijn bestemd voor dit garnizoen en worden ingedeeld respectievelijk bij de ie en compagnie. Zij treden den im Augustus e. k. in tunctie. De teekenschool voor Kunstnijverheid exposeert, zooals elk jaar, het werk harer leerlingen, het goede zoowel als het min der juiste het uitstekende zoowel als het afgekeurde. De directeur richt de expo sitie zoo in omdat alleen daardoor een juist beeld van de school wordt verkre gen, wat men zeker niet erlangt wanneer zorgvuldig alleen het beste werk wierd uiigezocht en ten toon gelegd. Het doel van deze teekenschool is bekend. Toch kan het geen kwaad, dat nogeeas aan te duiden. De inrichting wenscht te vormen den bekwamen werk man, wat de Franschen noemen „l'ar- tisao", men zou haast zeggenden kuostvaardigen werkman. Zij wenscht geen patroons te scheppen, wie harer leerlingen het daartoe wil brengen, moet het feu sacié in zich zelf maar verder voedeD, Bekwame praktische werklieden te leveren stelt de school zich dus ten uoel en daartoe laat zij vooral de leer lingen werken naar de natuur en, zoo veel mogelijk, werken op eigen hand. Het eerste leidtHrtrer-^raaak in de goede richting, het tweede leert hen onafhankelijkheid en vooral originaliteit, die zeker ni.t verkregen zouden worden indien de leeraars met angstige zorg om toch vooral een mooi stuk te heb ben, het werk hunner leerlingen al te zeer corrigeerden en retoucheerden, tot het meer hun werk, dan dat der ieer- liogen werd. Vau deze beginselen draagt de teu- iooostelling iu de schoo'zalen het dui delijk stempel. Door al de klassen heen ziet men in het leeilingwerk de motieven blad en bloem, uitgewerkt door hen zeiven, soms met verrassend succes. De natuur te styliseeren, dat leidend beginsel straalt iu al het werk door. Het onderwijs omvat verschillende cur sussen tiert gewonen dagcursus, leergeld f50 per jaar, den dagcursus voorschil deren voor dames (ƒ6o), den naraid- dagcuisus (alleen Woensdag en Zater dag f2 5) en de avondklasse leergeld 10. Het totaal der leerlingen is 180. Directeur is de heer Ed. von Saher, leeraars zijn de heeren Kuijper, Gra- bijn, Sluyterman, Oldewelt, Crop en! voor kunstnaaldwerk mej, Mohrmann. Wij achten het onnoodig, thaDS ver der uit te weiden over het ieerlingwerk zelve, in het vertrouwen dat naar aan leiding van deze mededeelingeo vele van ©nze lezers zich zullen voelen op gewekt, om de expositie zelve in oogen- schouw te nemen. Het verdient vermelding, dat het tijdschrift van Arti en Industrial inden Haag om een paar ontwerpen van leer lingen heeft verzocht, ten einde die in kleurendruk uitgevoerd, in bedoeld tijd schrift op te nemen. Daartoe zijn ge kozen ontwerpen van de leerlingen Bre- derode en van den Berg. Na deze tentoonstelling te hebben bekeken, wachtte ons nog eene andere, die van zilverwerken in het aan de school grenzende Museum van Kunstnijverheid. Deze in den volsten zin van het woord kostbare tentoonstelling is verzekerd tegen brand voor niet minder dan vijftigduizend gulden voor dieven is zij geassureerd door een paar ferme wacht honden en politietoezicht, zoodat een tegenhanger van het drama van den aiedaillediefstal Diet te vreezeu is. Deze voorzorgen is de zilvertentoon- stelliog tea volle waard. Vooral op het gebied van zilverwerk uit vroeger tijd vindt men kostelijke stukken. Naast eene mooie verzameling gedreven can- delabtes vanjhr. de Stuers, referendaris van openbare werken te 's Hage, ziet men een stukje drijfwerk in goud, aóo kleia en toch zoo distinct, dat me» bewondering geve den moet voor den maker, Nanley. Het stukje stelt voor wle^ adieux de Hector et d' Aadro- rnaque." De heer Bonebakker zond een prachtig gedreven zilveren kistje in, me vrouw de weduwe Muiier eene collectie friesch zilver-drijfwerk, terwijl de heer baron Sloet tot Olthuis een prachtigen zoogenaamden bruidegomsbeker inzond, die anderhalve flesch wijn bevatten kan en welker sierlijke lijnen de aaudacht trekken. Daarnaast vinden wij een fraai doopbekken van de evangelisch-luther- sche gemeente alhier. Van jonger datum zijn de stukjes zil veren speelgoed, ingezonden door Mr. A. J. Enschedé eo mevrouw wed. D. Visser van Hazerswoude. Daarnaast trekt de aandacht een keurig bewerkt zilveren schaakspel van den heer A. H. van Tu bergen. Voorts vindt men eene aardige verzameling brandewijnlepels van den heer de Stuers en een nabootsing van den keten van de Orde van het gulden vlies. In de afdeeling der nieuwe zilversmids- kuost treffen wij inzendingen aan van firma's als J. M. van Kempen Zonen te Voorschoten, G. B. Brom van Utrecht, J. Hoeker van Amsterdam en N. B. Locher van den Haag. De firma Broai houdt zich alleen bezig met gothisch en romaansch werk, zoogenaamde religieuse zilversmidskunst, welke ook do.,r de firma Locher, doch meer in renaissance stijl wordt beoefend. De expositie is een bezoek overwaard. De gewone orgelbespeling in da Groote Kerk op morgen (Donderdag) 11 Augustus zal niet van 12, maar van 23 uur plaats hebben. Op de lijst van de bekroonde inzen ders der sporttentoonstelling komen voor de volgende stadgenoolen Groep C. Rijtuigen, zadels ens. H. en T. Kimman, gouden medaille. D. H. Blok, zilveren medaille. Groep I. Athletieke sport enz. J. van Roon Zoon, zilveren medaille. Groep M. Ameublementen. Van Dies- sen Kerrebijn, zilveren medaille, Th. F. Bierhorst, bronzen medaille. Groep O. Geneesmiddelen, Hygiene, reddingtoestellen. J. Smits C. Jz. (creo- lin Pearson), zilveren medaille. Speciale groep. Tuin. E. H. Krelage Zoon, zilveren medaille; Naar wij vernemen heeft de liefdadig heids-voorstelling gegeven door de Typografische Vereeniging alhier voor de weduwe en de kinderen van een der leden dezer vereenïging, onlaDgs overledenChr. Janseopgebracht f 320,40 na aftrek der hoogst noodza kelijkste onkosten. Door de politie alhier is weder een valsch kwart guldenstuk in beslag ge nomen tl-aus voerende de beeltenis van Koning Willem IH en het jaar 1850 blijkbaar bestaande uit lood. Door de politie zyn aangehouden 2 knapen van 15 en 13 jaren, die bij eene slachtster in de Spaarnwouderstraat eene glasruit hadden ingeslagen met het doel aldaar worst te stelen. De gemeente-rekening van Haarlem mermeer wijst over 1891 de volgende cijfers aan Ontvangsten ƒ71592.11. Uitgaven 67281.915. Batig saldo „4310.195. Een groot schandaal werd heden te Haarlemmermeer met verontwaardiging vernomen. In de weide van de Wed. Koeck- hoven te Haarlemmermeer vond men hedenmorgen eene doode koe, met af gesneden staart en stukgeslagen pooten. Op het hek der woning stonddit heb ben de B.lgen gedaan, ofschoon men wel begrijpt dat dij door hollandsehe handen gedaan is. Men hoopt nu ditmaal dat de politie die onverlaten in handen krijgt. BINNENLAND. Hare Majesteiten de Ko- ninginnen zullen Zaterdag a. s. tegen twaalf uur per extra-tiein ïn de residentie aankomen, en te 1^ uur de wedrennen te Clingendaal bezoeken. 5de Algemeens Vergadering van den te Amsterdam, op ZaterdagZondag en Maandag den 6en, 700 en 8eu Aug 1892. Om 11 uur des morgens Zaterdag 7 Augustus kwamen bijeen afgevaardigden van de navolgende atdeelingen, Amster dam, Haarlem, Maastricht, Amersfoort, ZutpheD, 's Hertogenboscb, Breda, Eind hoven, Arnhem, Dordrecht, Rotterdam, Delft, Utrecht, Den Haag, Gennep, Veen- huizen, Vlissingen en Nijmegen, en de hoofd correspondent van de commissie voor de stoffelijke belangen. De afgevaardigde van de recipieerende afdeeling Amsterdam, opende de bijeen komst en stelde voor een tijdelijk voor zitter aan te wijzen, met algemeene stemmen werd daarvoor de afgevaardigde van Haarlem aangewezen. Deze opende de vergadering met een woord van wel kom, de afgevaardigden aansporende, bij de discussiën het schoone doei van den Bond voorop te stellen en eigen meeningen ondergeschikt te maken aan het doel. Terwijl verschillende afdeelingen den wensch hadden te kennen gegeven om de statuten te wijzigen, en het hoofd bestuur van meening was dat die wijzi ging nog niet noodig was, werd na langduring besprekingen besloten, met de meening van het hoofdbestuur mede te gaan, wanneer dat gedeelte van den bescbrijvings brief in de algemeene ver gadering zoute sprake komen. Do verdere punten van den beschrijvings brief wer den in deze vergadering afgedaan, en bepaald dat in de algemeene vergadering voor elk punt een spreker het woord zou voeren. Te 2 uur eindigde deze voorvergade ring en maakte men zich gereed tegen woordig te zyn bij de ontvangst van de Belgische oudonderofftcieren die te half 3 aan het Centraal Station zouden ontvangen worden. Onder de tenen der „Brabargonne" werden de zuidelijke broeders ontvangen en werd de stoet voor den optocht geformeerd. De optocht had plaats naar de voorschriften in den feestgids aange" geven onder toeloop van een ontzagge lijke menschen massa die op sommige plaatsen den stoet met gejuich ontving. Aan de Kas-vereeniging op de Heeren» gracht strooiden dames bloemen in de rijtuigen waarin de besturen van den Nederlandschen en Belgischen bond gezeten waren. De orde, gehandhaafd door een deta chement kavallerie en een groote menigte politie agenten liet niets te wenschen over; te half 5 bereikte men Maison Stroucken, waar de stoet werd opgewacht door den generaal-majoor van Marlen, en sommige leden van het eere comité. De voorzitter der afdeeling Amsterdam dankte nadat hij de saaragekomenen had voorgesteld, den generaal en het eere comité voor den steun van hun ontvan gen en beval den Bond bij voortduring in de welwillendheid van genoemden steuu aan. Hij eindigde met een „leve de Koningin* en vroeg goedkeuring een telegram van huldebetuiging aan 's Lands moeder te mogen zenden. Generaal van Marie nam daarna het woord en dankte den voorzitter van Amsterdam voor zijne toespraak. Hij zeide niet gedacht te hebben hetgeen hij nu gezien en gehoord had, hij wist dat de onderofficiersstand een steun voor het leger is, maar had zich niet voorgesteld, dat zy, na vele jaren den militairen dienst verlaten te hebben, zoo zouden optreden. Het doel van den Bond noemde hij schoon en beloofde daar waar men dat doel voor oogen hield steeds zijn steun te zullen ver- leenen. Hij eindigde met eene opwek king om bij den schietwedstrijd te toonen dat daar reeds verscheidene vaandels met eere medailles versierd waren, ook het zoo nuttige schieten nog niet ver leerd was. Het „Leve de Koningin* vondt alge meene instemming. De heer Martin Wolf sprekende over de verbroedering van Noord en Zuid nooaigde uit tot een „Leve Leopold", waarbij de muziek do Brabajcgonne deed hooren. De voorzitter van den Belgischen Bond dankte in de franscbe taal voor de welwillende ontvangst, en verzocht zijne leden in te steromen meteen hoch voor Neerlands Vorstin. De algemeene voorzitter dankte den I generaal voor het door hem gesprokene in de welwillende ontvangst. Hierna werd de eerewijn aangebo- i den en verlaat men na eenig samenzijn het gebouw om daar straks terug te komen als de kapel van het 7e regt. een concert zal uitvoeren en de alge meene vergadering zal aanvangen. Op het daarvoor bepaalde uur ver eenigen zioh het hoofdbestuur en de afgevaardigden ter algemeene vergade- 251 HOOFDSTUK XVIII. „De moeder van die jonge dame wees mij de deur, en gaf den voorkeur aan mijn broeder, omdat deze de erfgenaam was van het kleine fortuin mijner tante. Mijne tante, een zeer slimme oude vrouw, was van meening, dat die jonge dame en ik beter bij elkaar pasten, en wij elkaar werkelijk liefhadden. Zy had mij gaarne gehuwd gezien, en Austin reeds verscheidene malen ver-* teld, dat zij haar testament zou veranderen, en op die wijze de verhouding doen omkeeren. Wat het meisje zelf betreft, zij was van meening, dat ik haar had vergeten voor onwaardige mede dingsters. hoewel ik in werkelijkheid mijn leed in allerlei uit spattingen trachtte te vergeten. Zij nam mijn broeder aan. Hoofd zakelijk door den indruk harer moeder werd de verloving ge sloten. Myne tante was er zeer woedend over." „Wanneer zijn zij verloofd vroeg ik. „Verleden week. Ten minste zij waren half verloofd. Zooals ik u vertelde was mijne tante er niet mee ingenomen. Zij was eene ouue jongejuffrouw, maar had zeer besliste denkbeelden omtrent de heiligheid van het huwelijk.'* „En dus wilde zij, dat gij met de jonge dame huwdet?" „Ik geloof van ja." „Ondanks al uwe verkeerdheden „Zy was van oordeel, dat het meisje mij wel op den goeden weg zou hebben gehouden, en vervloekt ik gelooi stellig, dat dit het geval zou zijn geweest." „Zoodat," zeide ik, „er ten slotte volstrekt geen reden was, waarom gij het leven van uwe tante zoudt verkorten? Integen deel hebt gij bij haar dood verloren „Ja. Men kon altijd wel wat van haar loskrijgen tenminste ik kon dat. Met Austin zcu dit niet zco gemakkelijk zijn ge gaan." „En toch hebt gij haar wel bedreigd 1" „O, dat was nooit in ernst bedoeld. Somtijds wanneer zij lange preeken tegen mij hield, werd ik zeer woedend. Eens heb ik het meisje, met wien mijn broeder verloofd is, gezegd, dat ik nog eens een ongeluk ten opzichte mijner tante zou begaan." „En heeft de jonge dame dat gehoord? Ah zoo, dat verklaart zeer veel." „Gij wilt daarmee zeker zeggen," zeide Philip bitter," dat, toen de ontdekking gemaakt werd, zij ©ogenblikkelijk daaruit de ge volgtrekking zocht, dat ik mijne bedreiging had volvoerd? Dat heeft mijn broeder ook al gezegd." „Men kan hier slecht spreken van eeDe gevolgtrekking zoeken," gaf ik op strengen toon ten antwoord; „hoe kon zf\ of iemand anders dit uit een ander oogpunt beschouwen?" „Het is waar," zeide Philip met een zucht; „ik moet het ge daan hebben. Niet dat het ocit mijn plan is geweest, maar in dien vervloekten nacht heb ik zeker met haar getwist. Ik moet de daad hebben begaan, zooals Austin zegt. Hij zal gaan zien of hij de boeken vindt. Als hij de boeken vindt, dan is de zaak duidelijk en heb ik het gedaan. Dan geef ik het op." Hij zeide dit meer tot zichzelf dan tot mij, maar toch had ik zijn vertrouwen reeds gewonnen. Hij gevoelde zich zoo diep rampzalig en verloren. Wat hij nu zeide stemde geheel overeen met mijne theorie betreffende den moord. Ik had tijd gehad om er over na te denken, en ik begreep wat ik wist. Het was mij nu duidelijk, dat ik reeds van het begin af goed had gezien. Philip Harvey was de man, die den moord had gepleegd, en Philip Harvey alleen. En toch, kon men wel zeg gen dat hij het had gedaan? Ik geloofde onvoorwaardelijk aan zijn goede trouw. Er bestond geen reden veor het tegendeel. Klaarblijkelijk moest hij de misdaad hebben gepleegd in een toestand, cat hij zijn bewustzijn had verloren door de werking van het chloral op zijn reeds door den drank verhitte hersenen. Ik vond in deze verklaring volstrekt niets onmogelyks, ofschoon ze natuurlijk verre van alledaagsch was. Ik had een uitgebreide ervaring opgedaan van de verschillende soorten dronkenschap en wist welke buitengewone phasen hij kon aannemen bij zenuwachtige, ef voor indrukken licht vatbare gestellen. Ik had ook eens een geval bijgewoond, waarbij een onregelmatige inwerking op de heweDs moest worden toegeschreven aan het gebruik van chloral en ik had een man in dien toestand dingen

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1