NIEUWS- EN ADYEETENTIEBLAD. ZWARTE KOFFER. löe Jaargang. Vrijdag 12 Augustus 1892. No. 2793. „liet Maagje" DE KERMIS. STADSNIEUWS. F EUILLE i O N HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandea1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maasden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Nb. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Gents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. BAUBE Co., JOHN F. JONESSuae., Parijs Blbis Faubourg Montmartre. Ondergeteekende brengt beleefdelijk herinnering, dat kleine Advertentiën stemd tot plaatsing in in de speciale rubriek in het Zater agavondnummer van HAARLEM's ^GBLAD, 5 Cts. per regel te zamen, terlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan et Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Woensdagavond opende in degroote il van Felix Favore het internationaal 'é-concert gezelschap onder directie a den heer G. Stroober de rij fearer oerstellingen. Op de plaats waar Sequah mige maanden geleden zijne voor- richten hield, traden nu chanteuses, owns en acrobaten ®p. Aan afwisseling ontbreekt het ook dit programs a niet. Daar heeft men 6De chanteuse comique exeentrique, die Ijes zingt welke soms wel wat „eucen- jue" zijn. Men heeft er mejuffrouw .etje Damme, die in weerwil van haar er en door hollandschen naam absoluut itsche walsen zijgen wil. Dan komen twee gebroeders op (alle café chan- lact artisten zijn broers en zuster?) die ^andbalaocers* worden genoemd en nderdaad met stoelen en tafels zeer sterke stukken volbrengen, en een drie- al muzikale negerclowns, die zich gun- itig onderscheiden doordat zij niet eveei van de aandacht van het publiek rergeu, en inderdaad nieuwe vertoo- liDgen brengen. Zoo hebben zij laarzen, nouwen en een muts met ballen aan in weten, alleen door nu een been, dan arm. dan het hoofd te schudden ienige melodica harmonisch voort te ireDgtn. Ook bespelen zij een soort van kolusharp, die van verre gezien uit riet chijnt ie zijn gemaakt, maar inderdaad rel van metaal zal zijo. Ia deze afdeeling zijn echter het best le drie scharenslijpers, die op hunne rocderlijke iosfcrumenten, nagebootste charenslijperswielen, muziek maken. In het tweede gedeelte komt het loofdnummer van het programma, de fielt ij dersfamilie Isolani, bestaande uit keren en eene dame, die buitenge wone sterke toeren op rijwielen vol- rengen. Wij verzuimden nog den hollandschen omiek de Haas te vermelden, die in ijn soort verdienstelijk is. Onze totaal indruk van dit gezelschap is, dat het den kermisbezoeker een zeer genoeg lijken avond kan doen doorbrengen. Haarlem, ii Aug. 1892. Heden is door Burg. en Weth. der gemeente aanbesteed het maken van overdekte riolen ter vervanging van open goten alhier. Het werk is gegund aan T. J. Ver- zijlbergh voor een bedrag van ƒ1055. De eind-examens bij den hoofdcursus, den Artillerie cursus en de Militaire School welke respectievelijk op 24 Au gustus, 16 en 14 September a. s. een aanvang zullen nemen, bestaai uit de volgende commissiën Hoofdcursus. Lid en Voorzitter. De luitenant-kol©nel C. O. van Kesteren van het 6e regiment infanterie. Leden. De majoor P. R. Goudschaal van het ie regiment infanterie. De ma joor intendant J. H. Bakker van de divisie infanterie, de majoor P. van Lawick van Pabst van het wapen der infanterie en de kapitein intendant W. J. Bezeraer, beiden van het Neder- lanctsch-Indische Leger de kapitein O. J. A. Schwarz, van het 4a regiment in fanterie de kapitein J. J. Wiers, di recteur van den Hoofdcursusde ka pitein W. R. H. Wakker, de ie luite nant K. van der Maaten van het leger in Nederlandsch-Indië, gedetacheerd bij het leger hier te Lande, zoomede de ie luitenant-kwartiermeesters W. Woud stra van het leger hier te lande en F. A. Bresser van het Ned. ïnd. Leger; allen leeraren aan genoemden hoofd cursus. Lid en secretaris. De i« luitenant J. C. H. A. Quack mede leeraar aan dien Hoofdcursus. Militaire School. Lid en Voorzitter. De luitenant-kolonel J. L. De Beek van het regiment grenadiers en jagers. Leden. De majoors J. F. Meijer, van het 6e regiment infanterie en L. de Vlaming, directeur van de op te richten cadettenschool, belast met het toezicht over de Militaire School, de kapitein B. W. Mensing, waarnemend directeur dor Militaire School, de kapitein C. F. van den Hoff, de i0 luitenants M. H. Spruijt, J. H. De Wildt en J. H. van der Heggen Zijnen; allen leeraren aan deze school. Lid en secretaris. De i0 luitenant A. A. van Schilfgaarde, mede leeraar aan de Militaire School* AriMerie Cursus. Lid en Voorzitter. De luitenaat-kolosel der artillerie C. L. van Pesch, hoofd der constructie-werk plaatsen. j Leden. De kapiteins P. C. De Wilde van het 4e regiment vesting artillerie, S. J. van Nooten, directeur van den artillerie cursus en J. van Kuijk van het 30 regiment veld artillerie de ie luitenants G. B. van Roekei, F. W. A Baron van Asbeck en P. Th. Nep- veu, allen leeraren aan genoemden cursus. Lid en secretaris. De ie luitenaut C* J. M. Collette, mede leeraar aan dien cursus. Voor de akte fransch L. O. slaagden Donderdag te 's Hage o. a. fde dames J. H. Scholten en F. J. Bruggeman alhier. Tot onderwijzeres ia den solozang aan de muziekschool der Maatschappij t. b. d. Toonkunst alhier, in de plaats van mej. Tonia Bastiaans, die wegens haar aanstaand huwelyk voor die betrekking bedankt heeft is be noemd maj. Nauay de Roever, gediplo meerd élève aan het Conservatorium te Amsterdam. Hedenmiddag zijn de leden van den Catford O. O. welke na de races in Arn hem een rijtoer door ons land maken, alhier aangekomen direct van Araster dam. Zooals wij in ons bericht in het nummer van 9 dezer meldden, zouden de Engelschen via Wormerveer naar hier komen. In verband met cit plan waren een tiental leden van de Haar- lemsche wielervereniging „Kettinggan- gers" onder leiding van den secretaris van den Alg. Ned, wielr. Bond, den heer J. C. Burkens naar Wormerveer gewield, alwaar zij evenwel hunne engel- sche sportbroeders niet aantroffen. Heden avond wordt den buitenlanders door de Haarlemsche Velocipede-club een diner in café Neuf aangeboden, waaraan ook het feestuur van de „Ket- tinggangers" zou deelnemen. Naar men verneemt i3 de heer J. H. Krelagc alhier in eene vergadering ge houden 20 Juli 1.1., wegens zijne groote verdiensten voor de bevordering van den Tuinbouw, benoemd tot eere-iid van den „Verein zur Beförderung des Gartenbaues in den preussischen Staaten" te Berlijn, waaivan de keizer koning van Duitschland en Pruisen bescherm heer is. Deze vereeniging is een dei- oudsten in Duitschland. De benoeming van een klein getal eere-leden en cor- respoudeerende leden had plaats bij gelegenheid van het 70-jarig bestaan der vereeniging. Het Nederl. Tooneel geeft Vrijdag avond het bekende tooneelstuk „de Kieine Lord," dat zooals men weet ook voor H. M. de Koningin is vertoond. Dezelfde tooneelspeleis als bij die gelegenheid zullen Vrijdag erin optreden. Van eene exquise voorstelling kan men dus zeker zijn. Bij de Donderdag te Utrecht gehou den provinciale keuring van merriën met veulen werd een der tien aanhou- dingspremiën f 200.toegekend aan de zesjarige vos van G. van Leeuwen alhier. Er stonden niet minder dan 82 mer riën aan de lijn. B1 M N 1N LAND. De minister van Binnenland- sche Zaken heeft aan een der afgevaar digden van Maastricht medegedeeld, dat de vestiging van eene landbouw school aldaar niet kan worden toegestaan, vermits daarvoor Wageaingen is aan gewezen, maar dat de Minister bereid zal worden gevonden eene rijkssubsidie te verleenea vo. r eene eventueel op te richten tuin- en landbauwschocd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 12 dezer, en die van de ministers van binuenlandsche zaken en waterstaat, handel en üijverheid op Zaterdag 13 dezer, zulle» niet plaats hebben. De uitslag der verkiezin- gen van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Rotterdam was als volgtUitgebracht 1826 geldige stemmen volstrekte meer derheid 914. Gekozen de heer F. B. 's Jacob (lib.) met 965 stemmen. De heer J. M. Voorhoeve (antir.) verkreeg 492 en de heer L. W. Jansen 401 stemmen. In d e W o e n s d a g g e h o u d e n vergadering van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland heeft de inspecteur op verzoek medegedeeld, dat in de ver gadering van inspecteurs, gehouden met den minister van Binnenlandsche Zaken, de kwestie van eene mogelijke ver schijning der cholera hier te lande grondig bezien is en eventueele maat regelen besproken zijn. Hij voegde er bij, dat men daaromtrent gerust kan zijn. Den 3111 dezer, den verjaar dag der Koningin, zal te Amsterdam op den Arastel een groot waterfeest worden gehouden, bestaande uit volks wedstrijden. Er zal worden geroeid in vier- en twaalfriemssloepen, roeiaken, vletten en in sloepjes, geroeid door twee personen, ieder met een riem, met stuurman, allen onder de 16 jaar, geïntroduceerd door een lid eener erkende Amsterdamsche roei- of zeilvereeniging. Als ie prijs worden voor dit nummer uitgeloofd 3 groote zilveren medailles en als 2e prijs drie groote bronzen medailles. Het feest, dat te écu uur aanvangt, wordt geopend met een parade van de hier ter stede bestaande roeiverenigin gen; alle beschikbare roeivaartuigen der Amsterdamsche vereenigingen zullen aan dit ter stede nog niet geziene schouw spel deelnemen. De opstelling van de roeivloot heeft plaats aan den Buiten Amstel bij den Omval, van waar de vloot in verschil lende liniën tot bij de stad zal oproeien. Het feest wordt besloten met een zeilwedstrijd voor roeivaartuigen. De mannenzangvereeniging „Kunst en Broederschap," te Amsterdam, directeur de heer Anton H. Tierie, heeft het voornemen opgevat in April aanstaande een nationalen en interna tionalen zangwedstrijd te houden. Goolam Kader heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van het 2e kantongerecht te Arasterdam. Te Niea w e diep hebben twee marine-officieren, met inachtneming van allo vormen, met de sabel geduel leerd. Beide partijen moeten licht ge wond zijn, Naar de omstandigheden, waaronder het duel plaats had, wordt door de politie een streng onderzoek inge- gesield. De oud-hoogleer aar dr. Matthias de Vries is Dinsdagavond te Leiden overleden. Op 9 November 1820 te Haarlem geboren, ving De Vries, na zijne pro motie aan de hoogeschool te Leiden, in 1846 zijne loopbaan aan als praeceptor aan het leidsche gymnasium. Drie jaren later werd hij hoogleeraar in de neder- landsche taal en letterkunde te Gronin gen, en in 1853 te Leiden. Ddar bleef hij werkzaam tot in het vorige jaar, toen hij ziju emeritaat verkreeg. Groot is de invloed, door hem op de ontwikkeling onzer taal uitgeoefend. Eene lange reeks van werken getuigt van zijne liefde voor de studie en van de belangrijkheid der uitkomsten dezer studie. In 1865 verscheen de eerste aflevering van het Woordenboek der nederlandsche taal, dat meer dan eenige andere arbeid zijnen naam als een van Nederlands voortreffelijkste geleerden zal doen voortleven. Men schrijft aan het Dag blad v. Z. H. „In de laatste tijden zijn herhaaldelijk op verschillende postkantoren en meer bepaald op de groote, valsche postwis sels aangebeden, die met zooveel zaak kennis ziju nagemaakt, dat ze van de echte bijna niet zijn te onderscheiden. Er schijnt een complot te bestaan, dat zijn stempels en verdere benoodigdheden in Duitschland laat vervaardigen, zoo althans luiden de geruchten. „Bekenden met het „vak" moeten het wezen, daar op de groote postkan- HOOFDSTUK XVIII. „Gij hebt nog tien uur voor u alvorens gij kunt vertrekken, n hoe kalmer gij hier in dit vertrek blijft, des te beter." Onverwachts was ik dus een bondgenoot geworden van den- elfden man, dien ik vier dagen lang had achtervolgd. Ik begon eer veel belang te stellen in zijne kaDsen tot ontsnapping. Ik evenwel niet voor mijzelf ontkennen, dat zij zeer klein 'aren. „Wy moeten u weg zien te krijgen," zeide ik, „en gij moet ;ns daarin zooveel mogelijk behulpzaam zijn." HOOFDSTUK XIX. De sleutel. En dus gingen wij zitten, wachtende tot het avond was ge worden het was nu nog nauwelijks middag en spraken over den moord. Wij konden niet nalaten er over te spreken. Telkens begon ik over een ander onderwerp, maar telkens keerden wij weer op den moord terug. Ik vernam van Philip Harvey, dat zijne verhouding met zijne tante van zeer afwisselenden aard was geweest. Was zij vertoornd op hem, dan was haar teorn hevig; en wanneer zij hem gene gen was, dan was haar genegenheid sterk. Zij moest een driitige, slecht gehumeurde vrouw ziju geweest, en ik vermoed, dat in werkelijkheid op den bodem van haar hart een voorliefde slui merde voor den tot niets deugenden neef, terwijl zij openlijk hare genegenheid schonk aan den eerbied inboezemenden, inne- menden Austin. Het kwam mij voor alsof Philip zich ook nog wel eeDigszins tot de stijve, ouderwetsche dame had aangetrok ken gevoeld. Gedurende haar leven was het hem ongetwijfeld dikwijls gelukt aanzienlijke sommen van haar los te krijgen on danks haar dichtgesloten beurs, en nu vernam ik voor de eerste maal, dat zij hare plannen betredende haar erfenis slechts had geuit om bij alles, wat hare neven deden, hem vrees aan te jagen of tot iets over te halen. Zij veranderde voortdurtnd hare belofter>, en gebruikte ze als het middel, om de twee jonge mannen geheel te laten doen, wat zij verkoos. Het was, „Ik zal mijn geld aan Philip nalaten, wanneer gij niet" enz., en, „wan neer gij wilt, dat Austin alle3 krygt, Philip, dan" enz., somtijds gebeurde dat wel zes maal per week. Het was een gevaarlijk spel, dat zij speelden, en het einde was geweest een moord! Er had toch echter ook een stilzwijgende overeenkomst be staan, dat Austin, de oudste, het geld zou erven, en deze was gebleken juist te zijn. Het bewijs hiervan was kort voor den dood van de oude miss Raynell gebleken juist te zijn, want toen Austin Edith ten huwelijk vroeg, bleek mevrouw Orr-Simpkin- son, ondanks haar verlegenheid en zenuwachtigheid genoeg een slimme vrouw van zaken te zijü, om hare beslissing te doen af hangen van de zekerheid en de beteekenis van de finantieele vooruitzichten van den pretendent. Zij zou waarschijnlijk Philip tot schoonzoon gehad willen hebben, wannéér Philip de erfge naam van miss Raynell ware geweest; eene voorafgaande flir tation tusschen hem en Edith was echter plotseling afgebro ken een paar dagen voor dat het meisje het aanzoek van Austin aannam. Mevrouw Simpkinson had een onderhoud met miss Raynell en had deze op de een of andere manier in het nauw gejaagd en haar gedwongen te bekennen {op papier) dat Austin haar erfge naam was. Dit scheen dan ook in overeenstemming te zijn met haar laatste testament. Zij had reeds verscheidene testamenten gemaakt. „Ik geloof, dat het de arme, oude vrouw later berouwde," zeide Philip, terwijl hij zijn pijp wegborg. „Vooral omdat zij zich door mevrouw Simpkinson had laten overbluffen. Zij kon niet dulden, dat zij overbluft werd. Zij had, denk ik, gewild, dat.... Nu het doet er niet toe. Zij sprak er steeds in dreigende be woordingen over, dat zij toch haar eigen weg zou gaan." „Heeft zij dat gedaan?" zeide ik. „Ja zeker, maar wat mijn tante wilde, mevrouw Simpkinson had ook een wil wel vervloekt!" Wij rookten eenigen tijd door onder een diep stilzwijgen, hetgeen telkens gebeurde. Mijne gedachten vestigden zich op mijn

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1