UsttBfsn en Kuist. POLITIEK. 0 VEEZICHT. INGEZONDEN. Casparus Sibelius. GEMENGD NIEUWS. toren dagelijks honderden postwissels worden aangeboden ter uitbetaling. Het is beslist onmogelijk om de wissels in alle „détails" na te zien. Nu dit schan delijk bedrijf reeds eenigen tijd voort duurt, ie het ten eeoenmale onverklaar baar, dat van hooger hand geen afdoende maatregelen genomen worden om die bedriegerij tegen te gaan. „In Frank» yk zijn sedert jaren inge voerd de postwissel-adviezen, waardoor bedrog onmogelijk is. Wel kost dit meer arbeid, doch daardoor is oplichterij onmogelijk. „In deze moet rekening gehouden worden met de omstandigheid, dat de beambten, belast met de uitbetaling, reeds voldoende met arbeid zijn belast, zoodat zij geen gelegenheid hebben om desnoods met een vergrootglas de aan geboden wissels aan beide zijden te beschouwen. „Moet echter dat schandelijk bedrijf nog langer worden voortgezet." Het contract van de kon. mil. kapel van het reg. grenadiers cd jagers, voor het geven van concerten te Londen, is afgesprongen, zoodat de kapel niet daarheen is vertrokken. Te Gouda is in hetwater van de VoorwiLlens drijvende gevonden het lijk van mej. J. G. M., oud 27 jaar. Aangezien de ongelukkige een bloem in de hand hield, bestaat er gTond voor het vermoeden dat zij, deze plukkende, te water is geraakt. Uit Loenen a/d Vecht schrijft men: „Was het wel te verwachten dat na de opening van het Merwede-kanaal de vaart op de rivier de Vecht veel zou verminderen, eene stilte als sedert 4 dezer hier heerscht, had men nie.t verwacht. De vaart staat genoegzaam geheel stil." De heer Hagenbeek, de be roemde dierenhandelaar en zooioog uit Hamburg, zal te Rotterdam in den cir cus eene reeks voorstellingen geven met zijne gedresseerde wilde beesten. Leeu wen, panters, tijgers, olifanten, beren enz. zullen optreden als koorddansers, bal- loopers, gymnasten enz., terwijl de heer Hagenbeek tableaux-vivants van 40 wilde dieren zal arrangeer en. (Maasb.) De Nieuwe IJ sé lbo de deelt mede, dat het zilveren priesterfeest van dr. Schaepraan op den ióq Augustus a. s., op het seminarie te Rijzenburg zal worden herdacht met eene omstreeks 10 uren opgedragen mis. Daarna zal den jubilaris door de commissie een huldeblijk worden aan geboden en tot drie uur zal aan vrienden en vereerders de gelegenheid geboden worden, om persoonlijk hunne geluk- wenschen te breügeu. De 54jarige sjouwer P. du V., wonende te Dordrecht, had Dins dagavond in zijne woning twist met zijne wederhelft. Het ging daarbij nogal luid ruchtig toe, zoodat al spoedig eenige buren en voorbijgaugers bleven staan. Uit hun midden schijnt iets geroepen te zijn wat du V., zich aantrok, want eens klaps kwam hij naar buiten, keerde weer in zijne woning terug en snelde opnieuw de straat op, gewapend met een mes, dat hij den eerste den beste, die hem in den wegtrad, in het lijf stak. Het was de 20 jarige blikslager A. J. de Swart, wien het mes in de rechterzijde trof, zoo diep, dat zelfs de long werd geraakt. Toen de dolleman, die eerst in zijne woning gevlucht was, kort daarop weer buiten kwam, thans gewapend met een riek, werd bij door de politie inge rekend. De verwonde, die door zijne vrienden naar het politiebureau was ge bracht, werd daar door den geneesheer der politie, dr. D. J. Admiral, verbon den en vervolgens per vigelante naar het gasthuis overgebracht. Hoewel zijn toestand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, schijnt die thans geen reden tot bezorgdheid meer te geven. Dinsdagmorgen circa 4 uur woedde boven de O/er-Betuwe een hevig onweder. Nabij de Drielsche spoorwegbrug werd een 5-tal arbeiders, die geschuild waren onder een z. g. lorrie, door den bliksem getroffen; zij werden eeaigszins bewusteloos, doch herstelden spoedig. Langen tijd gevoelden zij evenwel neg eenige verlamming. Onder Eist werd een os door het hemel vuur gedood. In de gemeente Beuningen bij Nijmegen is weer een geval van pokken (variololdes) geconstateerd. Op last des burgemeesters zijn de bedden en andere goederen, die met den lijder in aanraking geweest zijn, onteigend en verbrand. Uit Maastricht schrijftmen: De sterfte van kinderen beneden den leeftijd vau één jaar was in deze ge meente gedurende de maand Juli zeer groot en heeft de helft (35) van het aantal overledenen bedragen. In de mees te gevallen waren het kinderen van ouders, die tot den werkenden stand behooren. Het vermoeden ligt daarom niet ver, dat de verzorging der kinderen in het eerste levensjaar te wenschen laat. En geen wonder. De moeders zijn meestal buitenshuis werkzaam en laten de verpleging harer zuigelingen over aan veelal bejaarde vrouwen, die voot eenige centen daags zich daarmede belasten. In den reg -1 ontbreekt aan die verpleging de noodige reinheid, terwijl de voeding ook al niet altijd geschikt is, om de arme stumpers te doen gedijen. Zoo ooit en ergens, dan zouden hier crèches op hare plaats zijn, Van den heer S. te Graft waren uit den wagen, bij Alkmaar, ontvreemd een zilveren knip met con tanten en een gouden halsketting. De daders zijn opgespoord. Een deel van het geld was iu den grond verstopt, terwijl de zilveren knip en de ketting door een zwemmer zijn opgedoken van den bodem van het Noord-Hollandsch kanaal. De daders zijn ter beschikking der justitie gesteld. Als een bewijs van den treurigen financieelen toestand van som mige liraburgsche gemeenten kan die neD, zegt het L. IV.dat twee hoofden van scholen, op dorpen in de nabijheid van Roermond, van Nieuwjaar at nog geen traktement hebben ontvangen. Aand. Des Moines Fort Dodge Spoorw. (Pref.). 13 Tegen het einde van het jaar zal een nieuw tooneelstuk van Ibsen verschijnen, dat eene vroolijke satire moet zijn en waarin, naar men zegt, verscheidene personen van naam uit Christiania zich zulle a terugvinden. Financieels Hededeelingen. Het weekblad van Broekman Headers bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 9 Aug. loopende, door hun tus- schenkomst behandeld. Aand. Drentsche Kanaal- Maatschappij (zwart) o 3U pet. Aand. Noord-Willems- Kanaal-Maatschappij 4V3 Aand. Amstël - Hotel- Maatschappij 91V8 Aand. Incasso Bank io33,s Obligo Paleis voor Volks vlijt (Werkelijke Schuld). 57 Va Aand. Vleeschhouwerij (Maatschappij voor). 105 Aand. Asaban - Tabak- Maatschappij 40 Aand. Cultuur-Maatschap pij „Penampean". 76l/4 Aand. Landbouw-Maat schappij „Ngoepit" 138 Inkomsten Oblig. Nedei- landsche Zuid-Ooster- Spoorweg-Maatschappij. „81 Oblig. ie Hyp. Westland- sche Stoomtramweg- Maatschappij 97 Aand. Höllandsche Sui kerraffinaderij 30 Aand. Nederlandsehe Olie- fabriek te Delft 113 Aand.Bergbau Gesellschaft „Holland" Serie A 100 Aand. id. id. id. Serie B 103 KOLONIËN- Dat, gelijk wij meldden, ook de weg naar Medina onveilig is, wordt ons be vestigd door een bericht, volgens hetwelk 200 bedevaartgangers, deels op kameelen, deels op ezels gezeten door Turksche soldaten begeleid, ia den nacht van 22 Mei te Chadda op deu weg tusschen de havenplaats Jambo en Medina door een paar honderd Bedoel ian, die op ezels reden, werden overvallen. Nadat de troepen een uur laag met de roovers hadden gevochten, gingen de laatsten op de vlucht, zonder doódea of gewon den achter te laten. Van de soldaten sneuvelden tien en een officier. Een onzer inlandsche stadgenooten heeft van een vriend van hem, die ter bedevaart naar Mekka is gegaan, bericht gekregen, dat op den 2q Mei jl. 's nachts om twee uur een troep vau ongeveer 1000 uit Britsch-Indie afkomstige pel grims op den weg van Djedüah naar Mekka door een^rooverbe^de van 3000 op kameelen gezeten Bedoeïnen is aan gevallen en van alles beroofd. Vyftien der vrome heden werden gewond cn tien anderen meegesleept, van welke men later de lij keu op dea weg vond liggen, Bij diezelfde gelegenheid werden ook drie kisten met geld van de Turksche Regeering en handelsgoederen ter waar de van D. 100.000 geroofd. Naar ;aaa- leiding van dit geval heeft het bestuur te Djedda op verzoek van den Engeiscaen consul bepaald, dat er tweemaal in de week, des Maandags en Donderdags, een bedekking van militairen zal worden verstrekt aan de bedevaartgangers, die dan van Djeddah naar Mekka of van Mekka naar Djeddah reizen. Dit bericht klopt met een telegram, dd. 10 Juni uit Simla aan de Rangoon- sche bladen, volgens hetwelk de Engel- sche gezant te Konstantinopel telegra fisch had gevraagd, om de bedevaart gangers te waarschuwen, dat de wegen naar Mekka en Medina onveilig waren. (J.-B.) Den 29a Juni ongeveer te 7.30 keerde te Soerabaja lek uit zee terug het Ned. ss. „Resident Broers," kapitein W. Keranish; nadat genoemd stoomschip het anker had laten vallen, sprong met een geweldigen slag de stoomketel uiteen, waardoor drie iniandsche vuurstokers ernstig verwond werden (verbrand). De hulp van den officier van gezond heid van Hr. Ms. „Bromo" werd inge roepen, doch niettegenstaande alle moge lijke moeite, welke de geneesheer aan wendde, om die ongelukkiger! iu het leven te houden, overleden twee hunner eenige uren daarna onder de hevigste pijnen. Intusschen zijn er in den Congo-Staat volgens een telegram naar Brussel, op nieuw onlusten uitgebroken.Een beambte werd te Ribouba gedood en anderen bedreigd. Gelukkig zijn de Arabieren aan de watervallen, te Kassongo en in beneden Lomani nu rustig. Hedenavond zal in het engelsche Lagerhuis worden gestemd over de gestelde moties van wantrouwen in de Regeering. Ongetwijfeld zal zij wor den [aangenomen, hoewel de achtuurs fractie, noch de iersche nationalisten tevreden zijn over Gladstone's verkla ringen. Men wil echter nu nog mede werken in afwachting van wat Gladstone zal doen. Mag men de Times gelooven dan is Rusland voornemens in Miclden-Azie krachtig op te treden het door de At- ghanen bezette chignoa te nemen en d: positie der Chineezen in Kashgarora te trekken. Men moet echter niet vergeten, dat dit alarmeerenö bericht uit engeischen koker komt. Wij meidien onlangs, dat de aanne mer van de havenwerken te Lissabon, een Fraosoaman, het werk heeft opge geven, omdat hij geen betaling kreeg. Niet alleen hield de portugeesche re geering de doer liem gestorte waarborg som onder zich, maai zelfs confiskeerée zij zijn materiaal. De fransche regeering moeit zich nu met de zaak en eiseht, dat de aannemer zijn waarborgsom en materiaal teiugkrijgt en dat hij betaald zal v/orden voor datgene, wat van het werk goed is opgeleverd. De sultan van Marokko kan nog maar steeds de oproerige Angheras niet onder den duim krijgen. Het op Woensdag 10 dezer geleverde gevecht liep alweer ongunstig voor zijn troepen at. Wel sta ken de soldaten een paar dorpen in brand; maar de Angheras dreven hen herhaaldelijk achteruit, tot zij naar hun kamp terugkeerden, met een verlies van 100 rnan en 25 paarden. De Angheras verloren geen 5© man. Vrijheer Von Soden treedt af als gou verneur van duitsch Oost-Afrika. Als zijn opvolger noemt men kapitein Rü- diger. Van Wissman schijnt geen sprake te wezen. De Franschen zijn op groote schaal de vijandelijkheden tegen Dahomey be gonnen. De geheele kust werd gebom bardeerd. Een kolonae laudiagstroepen, 300 man sterk, rukte op naar Zffio en een tweede kolonne naar Forto Novo. Eerstgenoemde verbrandde het dorp Kotonou, nam Zobo in en raakte slaags met de inlanders, op wie zij een hevig Foor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie ziek niet aansprakelijk?) Dezer dagen beloofde ik een kleine levensschets te geven van den man, die, hoewel niet hier te lande geboren, toch in ons vaderland door zijne kunde en bekwaamheid steeds met eere wordt genoemd, wiens conterfeitsel door het meesterlijk gepenseelde portret van onzen beroemden Frans Hals, dat men eenigen tijd geleden hier ter stede heeft kunnen bewonderen, gelukkig aan de vergetelheid is onttrokken. Caspar Sibelius werd den 9a Juni (nieuwe schrift) of wel 21 Juni (oude schrift) in het jaar i59©fceElber- feid uit brave, burgerlijke ouders gebo ren. Hij oefende zich eerst te Herborn en later te Siegen, werwaarts het Her- bornsch gymnasium wegens de aldaar heersehendc epidemie tijdelijk was over gebracht, eerst onder Jo Piscator en G. Pasor, naderhand (16081609) te Leiden onder Goaiarus ea Arminius in de theologische studiën en later onder Goddaeus in 't Grieksch. Te Leiden hechtte hij zich aan de begrippen van Goraarus en verdedigde ©ader dezen: „Theses de P/aedestinatioae," met welke stellingen hij zijnen doctorstitel verwierf. Na zijne promotie keerde hij naar vaderland terug, waarop hij kort den, om van de Algemeene Staten het „subsidium ordinarium" te ontvangen, predikte hij te Nymegen. In ditzelfde jaar werd hij geheel onverwachts, in. plaats van Jerem. Plancios naar De- venter beroepen. Dit beroep nam hij gretig aan, hij bediende deze gemeent* twintig jaren tot 1637 toen hij naai Haarlom werd beroepen, alwaar hij tol een der gevierdste predikanten behoorde. Ofschoon in October 1617 te Devente! beroepen en pas 28 jaren oud, werd hjj reeds in het begin van October 1618 op de Overijsselsche Synode te Vollea- hove tot de groote Nationale Synode te Dordrecht afgevaardigd. Doch om streeks halt Mei 1619 moest hij, dooi zware koortsen aangetast naar Deventer terugkeeren. Later werd hij in plaats van Jo. Langius, destijds predikant te VollenhoVe, die naar Utrecht vertrok- ken wa6, door de synode van Overijs sel tot reviser van het Nieuwe Tes- ament en der Apocryphe boeken benoemd. Groot en belangstellend was het doel dat hij nam aan de stichting der school te Deventer. Den 3iea Augustus 16 ro huwde hij met Maria Klöeker, dochter van den burgemeester, schepen en drost te Rhacderath. Zijne 2 eerste uit dit huwelijk geboren kinderen, dochters, slierven vroeg. Zijne derde dochter, Elisabeth, huwde den 8™ Januari 1637 met Jo. Lubbertus van Goor, predikant te Bloemendaal, die in 1641 ook predi kant te Haarlem werd. In 1648 ver kreeg hij te Haatlem zijn emeritaat en tien jaren later den icq Januari 1658 is hij in zijn 680 levensjaar ©verleden. Deze werkzame man heeft onderschei dene schriften, veelal verklaringen van sommige plaatsen in het Oude Verbond uitgegeven; ook eenige leerredenen in het Nederlandsch en in 't Latijn. Op de bibliotheek te Deventer worden eenige manuscripten van hem bewaard, ge deeltelijk betrekkiog hebbende tot de bijbelvertaling, gedeeltelijk uitlegkundige, als ook eene zeer belangrijke „Historica narratis de curriculo totins vitae el peregrinationis suae" 2 lom. ia 40, door hem voor de drukpers bestemd, helans niet uitgegeven. Jammei dat dit hand schrift vrij onduidelijk geschreven is. Zijne „Opera omnia" werden te Amster dam in 1644 in 6 vol. fo uitgegeven. Na deze uitgaaf, hebben echter nog vele geschriften van hem, zoo in 't Nederlandsch als in 't Latijn het licht gezien. Ziet hier eene korte bi^grauhie j van den man wiens portret door den beroemden Frans Hals men onlings heeft kunnen bewonderen en dat hij uitstek eene plaats diende te hebben te Haarlem, Deventer of Dordrecht. ARS. Onze lezers herinneren zich den dubbelen moord, waarvan eenige dagen geleden twee jonge dames, j miss Hilda Wood, nicht van den heer Goschen, en hare vriendin miss Edith Philbrick, het slachtoffer waren. Bij eene wandeling werden zij door een persoon, gewapend met een revolver plotseling tegen gehouden en verwond. Miss Wood ontving verscheidene kogels in het gelaat en den hals, hare vriendin was erbarmelijk getroffen. Eeuige uren na de daad gearresteerd, verscheen de dader Diasriag voo; het hot te Bromley. Leonard Marktlow zoo heet de gevangene, kon zich niet staande houden en was gedurende de zitting op een stoel neergezakt, het hoofd tusschen de handen. Gedurende het proces veranderde hij niet van houding. Toen men hem wegbracht, loonde vuur openden en die zij cp de vlucht I zijn joegen. Twee sergeants werden gedood daarna tot predikant'naar Enanderade en tien soldaten gewond, j werd beroepeneenigen tijd daarna De frausche minister Ribot zal aan beriep men hem naar Gelsankirchen,het publiek veel neiging om hein aan de regeering van den Congo-Staat doen waar hij bijna twee jaren bleef tot in j te vallen. weten, dat de frausche regeering weinig j 1611» in welk jaar hij te Gulik tot pre-l Men telegrafeert van Tiflis overhelt tot scheidsrechterlijke beslech-j dikant werd beroepen. In 1617 door i aan Hirsch, dat Prins Alexander ting van het hangend geschil. zij a kerkeraad naar dea Haag gezon- Agustinkowitch Dolgorukoft veroordeeld bezoek by de koffermakers, en nog eens vroeg ik mijzelf af, of er bewyzen voldoende waren, dat de koffer, die zich te Parijs bevond, die van Philip Harvey was? „Hoe is dat mogelijk, mijnheer Harvey," vroeg ik, „dat de koffermakers niet kunnen nazien, of gij een koffer bij hen hebt gekocht „O, dat is zeer eenvoudig," antwoordde Philip. „Ik had eene advertentie van die firma gelezen, en daar die juist een koffer betrof, welke ik noodig had. bezocht ik hen op een dag, dat ik daar dicht in de buurt was en kocht een koffer. Ik betaalde hem direct en nam hem mee in mijn cab." „Wanneer was dat?" vroeg ik, „en waarheen liet gij hem brengen „Ongeveer twee maanden geleden. Ik reed recht door naar Greenwich, waar ik kamers had en nog heb." „Een lange rit," zeide ik. Mijn beroep had mij natuurlijk arg wanend gemaakt. „Ja, maar ik had een massa dingen bij mij, die ik alle tege lijk meenam." „En hoeveel keer hebt ge daarna met uw koffer gereisd?" „Slechts tweemaal. Eens van Greenwich naar Southend, en dan Maandagmorgen jongstleden van Southend naar Dover tenminste zooals ik dacht* Toen ik daar aankwam, ontdekte ik, dat de koffer niet kon worden geopend met den sleutel, dien ik by mij had. Ik dacht, dat er iets niet in orde was met het slot en liet den koffer openbreken; hij was gevuld met photografie- toestellen, die ik dadelijk herkende als miss Simpkinsons eigen dom. Ik liet er een nieuw slot op maken en zond den volgenden morgen den koffer aan miss Simpkinson. It schreef een briefen telegrafeerde tegelijkerheid aan mijn broeder, want reeds dadelijk was de gedachte bij mij opgekomen, dat de koffers waren ver wisseld. Ik wist, dat miss Simpkinson er een had geheel gelijk aan den mijne, omdat ik ze haar had aanbevolen. Ik was zeer bevreesd, dat zij eenige papieren en andere dingen in mijn k©f- fer zou zien. Ik zweer u evenwel, dat ik toen niet het minste idee had, dat ik mijn tante had vermoord. Ik moet gek zijn geweest." „Waarom waart gij dan zoo ontsteld, toen ik voor de eerste maal haar naam in uwe tegenwoordigheid noemde „„Ik ik was doodsbang, dat ik haar eenig leed had berok kend. Gij moet weten, dat ik het mij niet duidelijk herinnerde. Ik wist, dat ik haar een slag had gegeven, en dien nacht heb ik verder niets meer van haar gehoord." „En nu meent gij haar te hebben vermoord Hij huiverde. „Hoe kan ik anders?" fluisterde bij. „Austin zegt, dat ik het heb gedaan. Gij zegt, dat ik het gedaan heb, en de boeken zijn er om het te bewijzen." „Niemand anders dan gij, uitgezonderd de hospita, kon zich des Zondagsnachts toegang tot het huis hebben verschaft? Had niemand een huissleutel?" „Niemand," zeide Philip. „Miss Raynell had er een, naar mij de hospita vertelde." „Ja, dat is waar. Zij ging gaarne des morgens uit nog voor dat iemand op was. Somtijds mocht ik hem des avonds van haar hebben." „Waar was die sleutel Zondagnacht „Ik had hem," zeide Philip. „Maar gij hebt aangescheld, toen gij thuiskwaarat „Ja. Om u de waarheid te zeggen, was ik te opgewonden om mij te herinneren, dat ik den sleutel had." „Maar weet gij wel zeker, dat gij hem bij u hadt?" „Ja stellig. Ik vond hem den volgenden morgen in mijn hor logezakje, waar ik hem steeds heb." Dit bracht mij in verbazing. „Eu weet gij wel zeker, dat niemand in huis kon komen? Was er eene ketting op de voordeur „Neen, er was geen ketring, maar de deur werd met twee sleten gesloten." „Hm I" zeide ik. „Gij verliet dus den volgenden morgen het huis rae't het lijk van uw tante in den koffer. Gij weet natuur lijk stellig, dat gij des morgens na het ontwaken niet in uw koffer hebt gekeken „Ja, dat weet ik stellig van niet. Ik wilde hem openen eu zocht overal naar den sleutel, maar kon die niet vinden. Einde lijk vond Austin hem." „Waar vond hij hem „In de kamer van mijne tante," zeide Philip bijna fluisterend. „Waarom zou ik het ontkennen Mijn schuld is zeker." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2