LêtUrsn en Kaast. politiek overzicht. WEDSTRIJDEN. 8emën6kd nieuws. regeéring gevraagd. Opsporing en aan houding wordt verzocht en bericht aan het departement van jüstme. Uit Waspik schrijft men Maandagmorgen is men onder toezicht van den notaris Middelkoop begonnen met het uitzetten en vervoeren der tien den in deze gemeente, voor welk werk arbeiders, voorlieden en een schipper uit Capelle in functie waren. Daar men yreesde des avonds lastig gevallen te zullen worden door de bewoners der naburige gemeenten, werd op het ge deeltelijk met rogge geladen schip door de politie een wakend oog ge houden. Des avonds was er zeer veel volk op de beeu. Tegen 10 uur trok een zingende menigte van circa 200 persouen door de gemeente, naar men zeide om ketelmuziek te gaan maken bij een landbouwer te Benedenkerk, die tienden had gepacht. Halverwege echter ver scheen de burgemeester omhangen met het onderscheidingsteeken, die de me nigte sommeerde uit een te gaan, waar aan gevolg werd gegeven. Tegen mid dernacht was alles weder rustig. Te Maastricht heeft een werkman door het onvoorzichtig omgaan met eene revolver zijnen kameraad doo- deiijk getroffen. Te Kimswerd hebben een paar jongelieden, afgewezen minnaars, de 2ojarige schippersdochter M. de Jong achtervolgd en zeer mishandeld. Met moeite bereikte zij hare woning en is des anderen daags overleden. Er is eene aanklacht geschied, en reeds zijn vijf personen in deze zaak gehoord. Een der daders heeft reeds de wijk ge nomen, naar men meent, naar Amerika. Eene van brandstichting beschuldigde vrouw ie Leggeloo, gem Dwingeloo, was Maandag opgeroepen om door den rechter-commissaris Assen te worden gehoord. Hare dienst meid, oud 17 iaar, had haar als dader es aangewezen. Bij het onderzoek moet zijn gebleken, dat niet genoemde oude vrouw, maar de dienstmeid, die gaarne den dienst wilde verlatea, den brand had aangestoken. Ze moet reeds volledig bekend hebben. Op den 3i«n Juli jl. is het 8jarig zoontje van Hendrik Muller, leurder in muizenvallen, wonende te Antwerpen, terwijl het zich met zijnen vader op den Meenemschen straatweg nabij Boeselaere (België) bevond, door twee personen weggevoerd, Het kind heeft rosachtig haar, het aangezicht vol sproeten, de oogen open doch met een vlies bedekt, zoodat het blind is. Het is mede doofstom. De daders zijn Charles Ponaud, 20 jaar, spreekt Vlaamsch; Anton Friedrich, 18 jaar, kort van gestalte, spreekt Vlaamsch met een duitsch accent; beiden zijn knechts van Muller en wonen te Antwerpen. Vermoedelijk hebben zij de wijk geno men naar Nederland, en reizen zij op de kermissen. De officier van Justitie te Middelburg, verzoekt aanhouding van de daders en bericht. rijders geroemd. De loopwedstrijden vinden meer en meer byval. Ditmaal zal men de snelste loopers zien uit Parijs eu Brussel, t. w. dehee- ren S. Versini, Dundowij, I. Borel, P. Blanchet en Bellon uit Parijs en de heeren E. de Ree en C. J. Lee uit Brussel. De wedstrijden van Zondag beloven dus interessanter te worden dan ooit te voren. uit Amsterdam taan de Men meldt R. Ct. De oprichters der nieuwe courant zijn, naar ik verneem, mr. W. van der Vliet, directeur der Duinwater maat schappijG. A. baron Tindal, oud wethouder en directeur van den West- Indischen maildienst, en Gerard A, Heineken, directeur der Beiersch-bier- brouwerij. Het kapitaal zou. naar verteld wordt, een millioen gulden bedragen, Het blad zal den ien Januari vetschijnen, Volgens de Pall Mall is de schrijver van de drie romans in het engelsch, die in de laatste jaren in Londen, onder den „noznde^plume" van „Maarten Maartens" verschenen eene serie die begon met „the Sin of Joost Avelingh de heer J. van der Poor- senSchwartz te Maarsenbroek. Volgens hetzelfde bericht is hij een man van aangename manieren, volkomen op de hoogte der engelsche taal, <de eigenaar van eene fraaie villa, sterk in de con versatie en een goed schrijver van brieven. Het succes onzer schilderschool op de tentoonstelling te Munchen is ook dit jaar weder schitterend. Eerste gouden medailles werdeD. behalve aan Dake toegekend aan Tholen en Ter Meulen; tweede gouden me dailies aan Marguerite Roosenboom, De Zwart en David Oijens. Wegens vroeger te Munchen behaalde onderscheidingen bleven buiten mede dinging Apol, Blommers, Bisschop, De Bock, Du Chattel, mevr. Grandmont Donders-Hubrecht, Gabriel, De Haas Israels, Klinkenberg, J. Maris, W. Maris Mesdag, Neuhuys, P. Oyens, Roelöfs. Ssdée, Van de Sande Bakhuizen, Hubert Vo' en Weisenbruch. L bleven dus slechts een veertigtal mededingende Nederlandsche schilders over, die circa 150 schilderijen, teeke ningen en etsen hadden ingezonden. Als men nu west, dat de catalogus der tentoonstelling 2850 nummers telt, dan begrijpt men dat de strijd zwaar is geweest en dat ons jury-lid De Haas een woord van hulde verdient voor de wijze waarop hij vojr ODze schooi in de bres gesprongen is, Met Oosten rijk is Nederland het eenige land dat drie eerste medailles behaalde. verklaarde liever 5 cent te hebben, daar het papiertje hem niet mans genoeg leek. De rijksbetaalmeester, als 30 get. gehoord, en bij wien bekl. naar de echtheid van het biljet was komen informeeren deelt mede dat hij bekl. dadelijk heeft verzekerd van de waardeloosheid van het papier. Daar bekl., die de laatste twee ge tuigen alles heet liegen, ontkent het papier in betaling te hebben gegeven, vraagt de oft. vao just, schorsing der zaak, om door het bijbrengen van meer dere getuigen in de gelegenheid te zijn dit laatste punt nader te bewijzen. Don- dag a. s. zal de zaak verder worden behandeld. Gedurende de vijf jaren dat het be stuur der scbeveningsche wielerbaan wedstrijden organiseert, heeft het nog nooit zooveel buitenlandsche inschrijvin gen ontvangen als nu voor a. s. Zondag voor de internationale wielerwedstrijden en loopwedstrijden. In de wielerwedstrijden dingen mede acht leden van de bekende „Catford club" te Londen, de heeren A. Good, F. Knight, R. Merry, I. Marshall, A. en J. Lancaster, A. Harton, E. Scantle- bury. De „Kittens," zoo bijgenaamd in Engeland worden aldaar als de snelste RECHTZAKEN- Voor de rechtbank te Groningen stond Donderdag laatstleden terecht A. R., die beschuldigd werd van in Mei een valsch muntbiljet in betaling te hebben gegeven. Volgens eene verklaring van den directeur der landsdrukkerij was de valschheid van het bewuste biljet dat blijkbaar met behuld van phototypie was vervaardigd, te onderkennen o. a. aan de kleur der letters en van het pa pier, hetwelk bovendien niet voorzien was van een watermerk. De eerste getuige verklaarde, dat bekl. het biljet van een ander in zijne tegen woordigheid had gekocht voor vijf gulden terwijl de tweede getuige zegt, dat het door bekl., die een borrel bij hem ge bruikt had, voor hem op de tafel werd gelegd met de woorden „ik wil er wel kleingeld voor hebben," waarop get. Wat in het engelsche parlement ver wacht werd is geschied. In den afge- loopen nacht (van Donderdag op Vrij dag) is de door Asquith gestelde motie van wantrouwen in de Regeericg aan genomen met 350 tegen 310 stemmen, alzoo met eene meerderheid van 40. Voordat deze beslissiog viel was er een uitvoerige gedachten wisseling aan vooraf gegaan. Het nu gevallen ministerie nam het Gladstone en zijn aanhangers, zeer kwalijk, dat zij zich niet wilden steken in eene discussie over de begin selen, waarnaar zij voornemens zijn te werk te gaan. Donderdagavond wees Chamberlain daar nogmaals op in eene rede, die zeventig minuten duurde. Hij zeide dat de oppositie het Gou vernement zal omverwerpen zonder haar politieke standpunt uiteengezet te heb ben. Niemand kon zeggen of zij niet, terstond na aan het roer gekomen te zijn, weder in de minderheid zou geraken, Het land zou vertrouwen hebben in de buitenlandsche politiek van Rosebery, want deze was aangekant tegen die van Gladstone en Morley met betrekking tot Egypte. Doch indien Rosebery niet de portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaardde, dan zou men binnen vijf ot zes maanden aanstalten zien gemaakt tot de ontruiming van Egypte, die door het volk niet werd goedgekeurd. De taak der oppositie met betrekking tot binnen- landsche zaken was eene Herkulische en eischte twee onmisbare voorwaarden volmaakte overeenstemming onder leden der oppositie zei ven, en gematigd heid en steun van de zijde har er bond genooten. Noch op de eene noch op de andere dezer voorwaarden ko; oppositie staat maken. Zij kan de opge wekte wenschen niet bevredigen. Bij gevolg was zjj bij voorbaat reeds ge doemd tot een onvermijdelijk wanslagen Na de beslissing der motie werd de zitting tot den i8n verdaagd. Er zijn in Londen nieuwe berichten over den toestand in Uganda. Terwijl vroeger aan kapitein Lugard de schuld van de verwikkelingen werd gegeven, wijt men die thans aan de missio narissen. Hoe dit ook zij, de oorlog kan, nu de beide partijen elk op eigen terrein blijven, als geëindigd worden beschouwd. De Standard verneemt uit Batoem dat onafhankelijke personen die de Armenische provinciën van Turkije hebben doorgereisd, een schrikwekkend tafereel hebben opgehangen van de gruwelen door de vervolgers der Chris tenen bedreven, vooral sedert de aan voerder der Kurden eene aanmoediging uit Konstantinopel ontving. Werkelijk beschermen de overheden de bandieten. Bij de berooving van reizigers arres teerden de bandieten de Armeniërs. Uit Sofia verneemt de Timesdat men het daar eens is over den goeden uitslag van de reis van prins Ferdinand door Europa. De officieele ontvangst van den vorst te Weenen en te Londen was allerhartelijkst en, hoewel dit is tegengesproken, de prins had te Mun chen een langdurig onderhoud met Bismarck. Er wordt thans verzekerd dat de Pruisische regeering bij de Weimarsche iaar best heeft gedaan, om groote ovaties ter eere van Bismarck te Jena doen verhinderen. Be Weimarsche regeering weigerde echter alle bemid deling niet alleen, maar benoemde ook later nog den rechterlijken ambtenaar Kringer, die namens den Jenaër ge meenteraad Bismarck begroette, tot eene hoogere waardigheid. Alle commentaren der pers over Her- furth's aftreden laten zich aldus samen vatten, dat de liberalen er zeer pijnlijk door getroffen zijn, terwijl de conser vatieven zich er over verheugen. De benoemiDg van Eulenburg geeft aan de tegenwoordige regeering weder meer eene richting naar rechts. Op bevel van den minister Ribot zullen de Franschen de Glorioso-eilan- den ten noorden van Madagascar, be zetter. Generaal Crespo rukt steeds voort naar Caracas. met om In de nabyheid van he slagveld van Waterloo, op de plek waar de straatwegen van Charleroi en Ni- velles samenkomen, zijn zes geraam ten opgedolven, met nog eenige over blijfselen van engelsche uniformen, waaronder knoopen met het cjjfer 15, Tusschen vier gendarme te paard, met uitgetrokken sabel, is op de Groote Markt te Brussel een extract vonnis van het assisen-hof in Brabant aangeslagen, waarbij de voortvluchtige Marie Leralle, houdster van eea boe kenstalletje, bij verstek veroordeeld is tot twee boeten van dertig frank, wegens het verkoopen van zedekwetsende exem plaren van het blad Oiblas illuttré. Voor het voltrekken dezer middel- eeuwsche ceremonie is de heer Hamel, scherprechter van de provincie Luik^ naar Brussel over moeten komen. De heer Hamel is van de negen provinciale beambten, die vroeger in België beuls werk verrichtten, de eenige die nog in leven is; Overlijdt hij eenmaal dan kan men zelfs geen onnoozei stuk papier meer aan „beuishanden" overleveren. Volgens La Peuple is er te Charleroi in eene groote fabriek van spoorwegmaterieel een bedrog door mid del van stempelvervalsching ontdekt, dat groote overeenkomst heeft met de zaak der valsche stempels te Bochum, die tot zulk een geruchtmakend proces ia Pruisen aanleiding gegeven heeft. Men zegt echter dat, wel is waar, het bestaan der valsche staats-stempels niet ontkend kan worden, doch dat de firma in staat is hare onschuld te bewijzen. Hetengelsche oorlogschip Poudroyant dat in menigen zeeslag onder admiraal Nelson als admiraalschip heeft dienst gedaan en meer dan 100 jaren telt is eindelijk overgegaan in de handen eens sloopers. Het tegenwoordig te Plymouth liggende vaartuig, een vijf dekker, dat 50& voet breed is, een diepgang heeft van 21% voet, en in zijn glorierijke dagen met 180 kanonnen bewapend was, ie overgegaan in handen van een onder nemer te Stettin, voor 80.000 mark, en zal binnenkort naar Swinemuade worden gesleept om aldaar te worden gesloopt. Aan boord van de Foudroyanl streed Nelson in het jaar 1793 voor Napels tegen de Fransehea en nam dit oorlog schip ook deel aan de verovering van de Fransche linieschepen Généreux en Guillaume Teil De kosten van sloopen, waarvoor wellicht een jaar noodig zal zijn, zullen zeker nogal belangrijk zijn. In Engeland is dezer dagen een ballon een proef [genomen te bewijzen, dat het ongeluk in Crystal Palace geen noodlottigen afloop zou hebben gehad, als de kapitein het hoofdtouw had doorgesneden. De ballon zou dan een parachute hebben gevormd, zoodat allen heelhuids de aarde bereikt zouden hebben. De ballon was zóó gemaakt, dat op eene hoogte van 3000 M. een lont een zoom van den ballon deed verbranden, waarop een zandzak den balloa van boven tot onder openscheurde. Het hoofdtouw was vooraf doorgesneden en alles ging zooals men verwacht had. De ballon vormde een uitstekend valscherm, en kwam langzaam naar beneden, hoe wel er zooveel ballast aaa hing als het gewicht van drie menschen bedraagt. Bij het neerkomen bleven zelfs eenige in de mand neergelegde flssschen heel. Uit zeer vertrouwbare bron seint men uit Londen, dat aldaar niets bekend is van den brand te'Montreal waarvan de Kolnische Zeiiung mei-li u maakte. Te Londen gelooft men dat dit bericht op eeD vergissing berustte. Ook de Engelsche bladen vermelden het niet Een greep Israëlitische famillën, bestaande uit 60 personen, is in de grootste ellende te Marseille aangekomen. Den i8dea April uit Odessa gezet, gingen zij naar Coost9.ii- tinopel, maar werden ook daar verwij derd en kwamen toen naar Marseille. Daar kampeeren zij nu op straat, vóór de synagoge. Het zijn Roeraeniërs, maar de consul van Roemenië kon hen niet helpen, omdat zij reeds te lang geleden hun land verlaten hadden. Men zal evenwel een publieke inschrijving voor hen openen. Tot levenslangen d waag- arbeid is door de rechtbank der Seine veroordeeld zekere vrouw Schlegel, die haar man heeft vermoord. Nicolaas Schlegel was een goed en ordelijk werkman, maar zijn vrouw, een echte helleveeg, maakte hem het leven lastig en gaf hem slecht eten. Uit ver driet dronk Schlegel eeu borrel te veel, hoewel hij nooit tegen zijn vrouw uit voer. Op zekeren avond kocht zij bij een drogist wat wijngeest, wierp dat op de kleederen van haar man en stak die daarop in brand. Schlegel stierf aan de bekomen brandwonden. Dinsdag voormiddag ten ure heeft te Coblenz eene aardschud- ding plaats gehad, die eenige seconden duurde en in de richting van noordwest naar zuidoost liep. Men had den indruk zoo meldt de Loblentzer Zeittmg alsof er onder den grond eene gewel dige uitbarsting was ontstaan. D^ schok, gepaard met een dof geluid als van een rollenden donderslag, bracht overal angst en schrik te weeg. Ia de woningen stonden meubelen heen en weer te schudden, viel er kalk van de plafonds en zijn zelfs zware voorwerpen ver scheven. In de school in de Nagelgasse is het voetstel met het schoolbord om gevallen. Iedereen ijlde uit zijn huisde straat op. Men kan reeds nu als vast aauuemen, dat de grondbeweging van Coblentz is uitgegaan en zich in zuid oostelijke richting heeft voortgeplant. Uit verdere berichten blijkt, dat ei te Andernach, Mayen, Kreuznach, alsook langs den Beneden-Moezel tot Berncastel niets van dien aaré is bespeurd daaren tegen zooveel te meer te Ems en Wies- baden. Te Ems heeft de dreuaicg, die vrij krachtig was en gepaard ging iuet een rommelend geluid, tien seconden geduurd. Uit Vallendar wordt gemeld, dat aidaar meubelen en andere voorwerpenj zijn omgevallen. Te 8.35 was er te Boppard een sterke schok, die drie seconden duurde met hij daar letter voor letter neerschreef. Dit nieuwe denkbeeld van mij had wellicht niets te beteekenen, want als de hand van den schrijver slechts een oogenblik afweek dan was mijn hoop in rook vervlogen. Eindelijk was de vijftigste handteekening ge schreven. Ik haalde lang adem, nam het papier op en bekeek het weer met de uiterste nauwkeurigheid. Ik vergeleek het schrift met dat van den brief en het kaartje. Ik vergeleek het ook met mijn kopie van het bagagebiljet. Er viel niet aan te twijfelen of ik had juist gezien. De letters op het bagagebiljet hadden zeer veel overeenkomst met die, welke door Philip Harvey waren geschreven, maar toch waren zij niet aan elkaar gelijk. Bij deze letters was de boog van de „P" doorgetrokken tot een cirkel en werd daardoor een soort tusschenruimte gevormd tusschen den boog en den neerhaal. In alle P's en H's van Philip Harvey was deze boog boven en in het midden aan den neerhaal verbonden. Het verschil was wel klein, maar het bestond. Had Philip slechts een maal den boog doorgetrokken dan zou ik natuurlijk niets te zeggen hebben gehad, maar ik had eerst eene eigen aardigheid ontdekt in de „H" van „Hoe" op het kaartje, daarna had ik den brief gadegeslagen, en daar dezelfde eigenaardigheid opgemerkt, en nu had ik vijftig P H's voor mij, die door deze bizonderheid niet waren gekenmerkt. Het was bijna niet aan te nemen, dat iemand zoo gewend om de voorletters van zyn naam steeds op dezelfde wijze te schrijven op een gegeven oogenblik van die gewoonte zou afwijken. Ik legde het papier neer. „Die P H" op uw koöer," zeide ik, „zijn er niet door u op aan gebracht. Op zichzelf zou dit niet veel te beteekenen hebben, maar zij zijn geschreven door iemand, die met opzet uw schrift heeft nagebootst. Dat legt meer gewicht in de schaal." Philip wilde aan deze ontdekking geen gewicht hechten. Hij was te wanhopig bij de gedachte aan zijn schuld. „Zijt gij er zeker van," vroeg ik, „dat die letters vóór Zon dagavond niet op uw koffer stonden Denk er goed over na. Het zou van het grootste belang kunnen zijn." Philip aarzelde een oogenblik, en zeide toen „Ik ben er zeker van. Bovendien nu ik er over nadenk ben ik er geheel zeker van, dat zij niet op den koffer stonden, toen ik Maandagmorgen van Southend vertrok. Ik herinner mij zeer goed, dat ik het oude „Greenwich" biljet opmerkte en het had willen verwijderen. Ik had er wel opgelet, als er letters op hadden gestaan. Hoe stonden zij er op?" „Zij waren in haast op het biljet geteekend en vrij dik zoodat zij duidelijk zichtbaar moeten zijn geweest alvorens het biljet voor Parijs er over was geplakt. De stijfsel had de met potlood geschreven letters zeer onduidelijk gemaakt, zoodat zij nu niet al te goed zichtbaar zijn." „Zij waren er nog niet op, toen ik Southend verliet," zeide Philip. „De gevolgtrekking is deze," gaf ik ten antwoord: „Iemand heeft het goedgevonden uw koffer Maandagmorgen te merken met de initialen van uw naam, en heeft daarbij uw schrift ge trouw nagebootst. Het doel van dien persoon was, dat de koffer als de uwe zou worden herkend. Hij had niet aan de mogelijk heid gedacht, dat de kruiers aan het station het nieuwe bilje over het oude zouden piakken. Dit is echter werkelijk gebeurd. Philip Harvey, die persoon, wie hij ook moge zijn, kent den inhoud van den zwarten koffer." Philip Harvey staarde mij voortdurend verbijsterd aan. „Van het eerste oogenblik af," vervolgde ik, „heb ik welver- moed, dat deze twee letters van het bagagebriefje mij op he rechte spoor zouden brengen, toen ik ze op het politiebureau o{ dien Maandagavond ontdekte. Wellicht is het een hersensckin maar toch zal mijn vermoeden later juist blijken te zijn. Ik be gin er hoe langer hoe meer aan te twijfelen of de geschieden! van dezen moord wel zoo eenvoudig is, als wij steeds hebbel gemeend. Ik begin er aan te twijfelen, Philip Harvey, ot gij vre de moordenaar zijt. Mijn eerste pliGht," zeide ik na een pijnlijk stilte, is nu om naar Parijs terug te keeren en de letters op dei koffer nog eens aandachtig te beschouwen. Ik ben in dat va! een niet al te groote deskundige; en zal zoo iemand moetei raadplegen. Ik zal u vanavond vergezellen." „Het is een zeer vaag vermoeden, waarop gij gaat voortbon wen," zeide Philip. „Ik ben niet van die meening," gaf ik ten antwoord. „Iemani moet die letters er op hebben geschreven, waarschijnlijk tusschei Southend en Dover. Die persoon moet omtrent den moord goe' bekend zijn. Wij moeten uitvinden wie hij is." Wyrdi vervolg

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2