NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Maandag 15 Augustus 1892. No. 2795. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. O N HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangëre G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad Inteekenden, No. 33 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Wilgever, J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 13 Aug. 1892. f!Op het Museum van Kunstnijverheid alhier, zil van af Zondag 14 Augustus slechts enkele dagen ten toongesteld zijn eene verzameling aan plakbiljetten geteekend door Cheret, den op dit gebied der decoratieve kunst zoo zeer beroemd gew rden kunste naar. Deze belangrijke verzameling, zoo compleet als men slechts zelden in de gelegenheid zal zijn te aanschouwen, werd bijeengebracht toet de welwillende medewerking der heeren Frans Boersma,i Bauer en Martinus Nyhoff te 's Hage. Een groot aantal dezer bdjetten wor den door de firma Nyhoff hier ]te lande ingevoerd en ve~krijgbaar gesteld. De tentoonstelliag van oude en mo de ne zilversraidswerken die in de ro tonde van het Museum gehouden wordt, wordt steeds druk bezocht. De tentoonstelling der werkstukken van de leerlingen der school zal aan staande Zondag voor het laatst geopend zyn. De miliciens der lichting '92 van het 3e bat. worden van at den 15 dezer voor nachtdienst en werkbeurten gecomman deerd als in de verschillende reglementen bedreven, vroeger geschiedde zulks half Juli. Reeds in ons nummer van 9 dezer meldden wij, dzt de Eerw. heer P. J. Thunnissen, pastoor van de O.L.V. Kerk aan het Spaarne, Maandag 15 dezer zijn 25 jarig priesterschap hoopt te herdenken. De kerk is prachtig gedecoreerd en versierd met levend groen en bloemen, door de kunstvaardige hand van den heer J. Ruijsenaars. Welke feestelijkhe den Zondag zullen plaats hebben, werd reeds door ons gemeld. Op den eigen lijken dag van het jubileum zal een plechtige Hoogmis worden bediend door den jubilaris zelf, met Te Deum. Daarna wordt eene vijfstemmige feest cantate, gecomponeerd door den eerw. pater Haagh, door het koor gezongen. Ook de gemeente zingt den jubilaris toe. De parochianen, hunnen pastoor een bewijs van erkentelijkheid en waardee ring willende vereeren, hebben daartoe den geschilderden „Kruis-weg" besteld, waarvan twee statiën (reeds vroeger door ons besproken) gereed zijn en in de kerk opgehangen. Heden is op het bureel der genie aan de Kinderhuisvest aluier aanbesteed het bouwen eener kadettenschool te Alkmaar, 40 gedeelte. Raming 170.000. Ingekomen waren 13'biljetten, waar van het laagste dat van den heer Opzoomer te Nijmegen, voor f 166.250. De hoogste inschrijving beliep ruim 235 000 gulden. Gymnastiek-examen, lager onderwijs, alhier. Vrijdag 12 Augustus: Opgeroepen 4 candidaten; geëxamineerd 4, afge wezen 1; toegelaten de heeren F. G, de Jager, W. Kok en J. W. de Koning alhier. Aan de openbare school te Spaarn- woude zal een overdekt terrein voor vrije- en ordeoefeningen worden toege voegd. De salarissen van de hoofden der openbare scholen te Sloterdijk en Over toom ziju door den raad vastgesteld op 1000 en te Sioten en Osdorp op I 900, beide met tweejaarlijksche ver J hoogingen van 100 tot f 1300 ei ƒ1100. BINNENLAND. ^Hedenmorgen is met militaire eer ter aarde besteld een milicien vau de lich ting van 1892, vau het 3e bat. die na; «en verblijf vaa 5 dagen in het militaire j Betreffende het^ gerucht, hospitaal, alhier, is overleden. dat graaf Rantzau, de Duitsche gezant te '3 Hage, niet meer op zijn post zou terugkeeren, verzekert de officieuze Nord. Alg. Zlg. dat in welingelichte kringen niets bekend is van een voornemen van Rsntzau om uit den diplomatieken dienst te treden. De nieuwe minister-pre sident in Japan, de heer Ito, is zegt het Vaderland in Ne derland geen onbekende. Niet al leen heeft hij ons land bij herhaling bezocht, maar tevens is hij gedurende twee jaren als aanstaand medicus in hei Rotterdamsche Ziekenhuis werkzaam ge weest. Hij spreekt onze taal zeer vloei end en heeft tijdens zijn verblijf hier te lande met tal van Nederlanders vriend schapsbetrekkingen aangeknoopt. Na zijn terugkomst in Japan was hij eenigen tyd lijfarts van den Mikado. Later wijdde hij zich aan het politieke leven en men vermoedde reeds dat hij als staatsman nog eene belangrijke rol zou vervallen. Naar aanleiding van het bericht, overgenomen uit het Maandblad tegen vervalschingc?ibericht ons ie mand, die van dat onderwerp eenige studie heeftgemaakt,dat hetgeen voldoen den grond heeft in steden het westelijk gedeelte bizonder ter bewoning aan te bevelen, al zou ook het overheerschend aantal westelijke winden werkelijk on zuiverheden oostelijk uitdrijven.jj Zij, die om zich te verfrisschen gaan wandelen, raadt ook hij de windzijde eener plaats tot wandelplaats te kiezen, maar om te wonen bieden, naar zijne meening, oostelijk gelegen panden voor de gezondheid zulke voordeelen aan, dat die ruimschoots opwegen tegen het overw&aieü van onzuiverheden van el ders. Reeds moet Aristoteles geijverd heb ben voor het vrijelijk toetreden van oostelijk, of morgenlicht. Niet alleen zou het morgenlicht voor menschen te begeeren zijn, maar ook Voor den groei van boomen en planten. Het zou weer streven de ontwikkeling van bacteriën en over het algemeen vernietigend wer ken op smetstoffen. De ervaring zou inderdaad leeren, dat westelijk gelegen gedeelten van steden het meest door epidemieën worden ge troffen, met name vooral cholera en diphtherias. Vooral schijnt laatstge noemde ziekte te worden begunstigd door binnenshuis geplaatste privaten. Voorts kamers, die uitzicht geven weste lijk, of ook noordelijk, zouden inzon derheid vruchtbaar blijken in het ont wikkelen der diphtheritis. Vandaar, dat onze berichtgever be sluit met ouderen te raden slaapkamers voor kinderen en inzonderheid bij het bouwen van kleine woningen, plaatsen te prefe:eeren, waar het zuid-oostelijk licht des morgens ruimen toegang kan vioden. ArnhCl.) Men schrijft uit Ede van 11 Augustus: Uit deze gemeente, voornamelijk Ben- nekom, zullen in de beide volgende maanden weer een 100 tal personen naar Noord-Amerika vertrekken. Een paar maanden geleden zijn er 60 van hier derwaarts gegaan. Meest allen zijn landbouwers. Men schrijft uit Apeldoorn: Bij het tweede onderzoek door den officier van justitie naar het overlijden van De Gr., die gepasseerden Zondag met zijn ouderen broer twist had gehad, is door getuigen gebleken, dat de over ledene nog eenige oogenblikken voor zijn dood heeft bekend zelf in zijn eigen mes te zijn gevallen, en niet door zijn broer te zijn doodgestoken. De over ledene heeft slechts kort geleefd nadat hg die wond gekregen had. Doordat hij zich, waarschijnlijk tengevolge van het gebruik van sterken drank, zoo erg driftig maakte, kreeg hij hevig bloed verlies, waarop spoedig de dood volgde. Lsttarsn en Kaast» Ten gevolge zijner benoeming tot ka pelmeester der schutterij muziek te. Utrecht, in de plaats van den heer C. Coenen, gaat de heer Wouter Hutschen- rnyter, 1 October het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam verlaten. Het zal den heer Kes Diet gemakkelijk vallen, dezen talentvollen en ijverigen musikus, die bij zijne afwezigheid de uitvoeringen leidde, waardig te vervan gen. De Indépendance bevat de volgende dépêcheArabische benden onder het hoofd Roumaliza zijn van Tanganika te Nyangwé en aan de Boven-Lomani aangekomen en hebben de daar geves tigde nederzettingen vernield. De opstan delingen in het Noordoostelijke deel van Nyangwé zijn de Loualaba afge zakt tot Ribariba. Drie blanken zijn gedood door de aan de Lomani aange komen Arabieren. De toestand van de onder Hodester staande nederzetting wordt als hachelijk beschouwd. Men vreest dat de arabische hoofden aan de Stanley-vallen en te Isanghi, die tot dusverre trouw zijn gebleven, vqandig zullen worden. Door het bestuur van den Kongostaat zijn versterkingen ge zonden naar het Basoko-kamp, De Indépendance beschouwt deze tijdingen als hoogst ernstig en V»n kwade beteekenïs voor den toestand aan de Boven-Kongo. De Etoile Beige bevat berichten uit Kongoland, welke die van de lndépen- da?ice bevestigen en aanvullen. De han delsvestiging te Mantanga, bestaande uit twintig beambten onder Hodister, is door Arabieren overvallen en allen zijn gedood of gevangen genomen. De stoomboot Augusie Beernaertge laden met koopmansgoederen, is door de Arabieren genomen. De kantoren en koopwaren van de onderneming te Asee zijn geplunderd. Het Handels syndicaat, waarvan Ho dister directeur in Afrika was, heeft heden een telegram uit den Kongostaat ontvangen, waarin melding wordt ge maakt van den dood van vijf zijner agenten (Tourot, Noblesse, Piorret, Mussche en Chaumons) en van de plundering van verscheidene factorijen aan de Loualaba en Boven-Lomani. De kapitein Thyss. die het telegram heeft onderteekend, laat doorschemeren, dat hij de toekomst donker inziet, ofschoon de Arabieren langs de Stanley Falls tot nog toe rustig waren. Het bericht van Vrijdagochtend dat de geheele zending van Hodister was te gronde gegaan, kan waar zijnmaar het is nog slechts het resultaat van veronderstellingen. Er zijn nog geene voldoende informatiën verkregen, op grond waarvan men alle hoop zou moeten opgeven. Hodister had 16 Europeanen bij zich en de laatste door hem afgezonden berichten dagtee- kenen van April. Uit de gegevens, die uit verschillende bronnen zijn ver kregen, kan men nagaan dat de bewe ging moet zijn uitgegaan van de bevol king der oevers van het Tanganika-meer, alwaar de expeditiën der kapiteins Joubert en Jacques ter bestrijding van den slavenhandel zich bevonden, en din zou er geene sprake zijn van een opstand der Arabieren in Nyangwé, maar van een inval in de streek van Nyangwé door vijandige benden van het arabische opperhoofd in Tanganika. De tijdingen omtrent hetgeen aan de zending van Hodister wedervaren is, worden bevestigd. Twee agenten van de maatschappij van den Boven-KoDgo zgn door de Arabieren gedood, en drie zgn aan de gevolgen van dyssenterie gestor ven. Hodister met drie der zijnen zijn waarschijnlijk vermoord. De factorijen in Bena-Kamba Faki zijn geplunderd en vernield. De Fransche regeering heeft Donder dag eene nota aan den Kongo-staat gezonden, waarin zij de eischen in hare vorige nota's vervat handhaaft. Op het voorstel betreffende de arbritage ant woordt zij niet. De heer Van Eetvelde, secretaris van f~ tn LJI l 28 HOOFDSTUK XX Weer dc koffer. Dien avond staken wij naar Frankrijk over. Wij hadden de terugkomst van Austin niet kunnen afwachten. Hij moest door iets zijn opgehouden, daar hij op den bepaalden lyd niet verscheen. Ik was van oordeel, dat het zeer onverstan dig zou zijn om nog lacger te wachten. De politie kon ieder oogenblik Philip Harvey ia hechtenis komen nemen en ik wist hem te bewegen om dienzelfden avond nog met mij te vertrek ken. Ik z«lf was nu verbijsterd en teleurgesteld. Van het eerste oogenblik af had ik al mijn argwaan vereenigd op die „P. H.", welke bleken te beteekeoen Philip Harvey, en ik had geen oogenblik getwijfeld. Nu begon ik mijzelf af te vragen, of ik mij aiet totaal had vergist. Ik begon te gelooven, dat Philip Harvey wellicht geheel on schuldig was, maar ik had volstrekt geen plaatsvervanger voor hem. Verbijsterd staarde ik op de letters, welke ik in mijn bezit had, of op het bagagebiljet, dat ik dien morgen in de overjas van Austin had gevonden. Hoe kwam dat briefje op zulk een eigenaardige plaats Wat deed het er toe De vraag bleef immers nog te beantwoordeu over: Wie was de moordenaar? En na een week hard te hebben gewerkt met een zeker succes voor oogen, scheen die vraag steeds minder geschikt te worden voor eene bevredigende oplossing. Wij hadden een vreeselijke reis. Philip was zenuwachtig en zag overal spionnen en detectives. Ik had moeite genoeg om hem er voor te vrijwaren, dat hij zich niet een dozijn keer verraadde aan een aantal zich van niets bewuste personen, die niet zouden weten wat met hun onverwachte vangst te doen. Uit hetgeen ik zag, begreep ik, dat hij niet aan eene zinsbegoocheling onderhevig was, en mijn eenige angst was, dat hij de bloedhonden, die hem reeds op het spoor waron, in hun werk zou vergemakkelijken. Ik was zeer verlangend om hem het land uit te krijgen, want ik moest voor mijzelf wel bekennen dat ofschoon ik voor mij aan zijn schuld begou te twijfelen, alle gegevens zeer duidelijk tegen hem spraken. En dan vroeg ik mijzelf plotseling weer af, of ik wellicht niet den werkelijken dader bij zijne vlucht hielp? Ksrtera ik wist niet wat van het geval te denken. Wij kwamen overeen dat hij te Parijs vier en twintig uren rust zou nemen, en zijn broeder zou afwachten, voor wien hij in het hotel te Dover een brief in cijferschrift had achtergelaten. De eenige vraag waa, zou Austin des Zondags overkomen? Ik moet er bijvoegen dat Philip om voorbereid te zijn op eventueele ondervragingen aan het station te Dover een kaartje voor Londen had genomen ter wijl ik twee kaartjes naar Parijs had gevraagd, en ai de bagage, wij hadden niet veel op mijn naam had laten inschrijven. Toen wij Parijs hadden bereikt reden wij onmiddellijk naar een stil afgelegen hotel, terwijl Philip verscheidene angsten uit stond voor alle donker e stegen en rijtuigen die passeerden. Hij hau al zijn geestkracht verloren, want het denkbeeld van den moord had op hem een zeer diepen indruk gemaakt. Voor zoover ik kon uitmaken was hij van oordeel dat hij den moord had gepleegd op de door Austin omschreven wijze, en hg mompelde telkens binnensmonds„De boeken! de boeken!" Het was duidelijk dat hij de ontdekking van zijne boeken in de kast van zijne tante als het sterkste bewijs van zijne schuld beschouwde. Zij bewezen meer dan iets anders dat hij zich niet herinnerde wat hij gedaan had, en dat hij dien Zondag had gehan deld onder den invloed van verstandsverbijstering. „Onzin," zeide ik, „zij schijnen te bewijzen, en verscheidene gegevens schijnen het te bewijzen dat de moord dien nacht in dat huis is geschied en dat ook in dat huis het lijk in uw koffer werd gelegd. Dat is alles." „Maar den ganschen nacht was er niemand in huis dan wij beiden en de hospita. Gij denkt toch niet dat de hospita haar heeft vermoord?" „Dat niet," zeide ik. W9rdt 9tr9olg4i)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1