Kinflervoörsleiling GIER R ALLY. ohert u Bern. ÖEMEN9D NIEUWS. Burgerlijke Stand. FRITS VAN HAARLEM, 1 Maandag 15 en Dinsdag IS Augustus 1892, Abnormale ademhaling. 30ste Muziekuitvoering in den Hout Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. Meuwe Schouwburg, Zondag 14 en Maandag 15 Augustus 1893, SCHOUWBURG VAN LIER, Zondag 14 Aug. 1892. Maandag 15 Aug. 1892, EEN BENGA4LSCHE TIJGER. KERMIS TE HAARLEM. Schouwburgloge. Groenmarkt, front Gerechtshof, OPERETTE-GEZELSCHAP. Zondag 14 en Maandag 15 Aug., binnenlandsche zaken voor den Kongo- staat, is Vrijdag vertrokken, met verlof voor den tijd van vele weken. De Maat schappij voor den Boven Kongo heelt Donderdag bij den minister van financiën een rapport ingediend, waarin zij hare grieven tegen den Kongo-staat te kennen geelt en de tusschenkomst van het Bel gische gouvernement inroept. De mini ster heelt onmiddellijk geantwoord, met te vragen om de noedige inlichtingen, In de Vrijdag ochtend gehouden ministerraad te Londen is besloten, dat het Kabinet-Salisbury aan de Koningin het ontslag der ministers zal aanbieden en als reden daarvoor de Donderdag in het Lagerhuis gevallen beslissing zal opgeven. Lord Salisbury is Vrijdag namiddag naar Oiborne vertrokken waar hij den nacht heelt doorgebracht. De Koningin heelt het ontslag van het ministeiie-Salisbury aangenomen. Ponsonby, particulier secretaris der Koningin, heelt Vrijdag Gladstone be zocht, om hem te kennen te geven, dat tot het begin der volgende week, waarin de samenstelling van een nieuw minis terie zal kunnen zijn volbracht, zijne aanwezigheid op Osborne niet zal wor den vereischt, daar H. M. wenscht, den hoogbejaarden staatsman de moeite van het telkens heen en weer reizen te besparen. Naardien reeds sinds veertien dagen in Berlijn in de diplomatieke kringen werd gezegd, dat Stambuloff om geene andere reden zekere geheime russische documenten openbaar heeft doen maken dan om daardoor het terrein tot het opwerpen der kwestie betreffende erken ning van Bulgatije voor ie bereiden, trekt zijn bezoek te Konstantinopel daar zeer veel aandacht, te meer omdat hij uit Sofia is vertrokken daags na de terugkomst van prins Ferdinand, die hem zijne te Londen en Weenen gedane waarnemingen had medegedeeld. Of de bemoeiingen van Stambouloff thans meer gevolg zullen opleveren dan vroe ger, schijnt twijfelachtig. Het gerucht dat prins Ferdinand zich incognito te Berlijn heeft opgehouden, schijnt waar te zijn; maar het is nog niet zeker of hij hier met politieke personen in aan raking is geweest. De Morning Herald behelst eene dépêche uit Trinidad, waarin gemeld wordt dat de regeeringstroepen den ioden dezer, na een hardnekkig gevecht, de stad Barrancas aan de Orinogo in namen. Generaal Valdez, de bevelheb ber der revolutionairen, weid doodelijk gewond. Generaal Deecharra verza melde de aan Crespo trouw gebleven troepen en rukte Donderdag op naar Barrancas en hernam de stad na een aanval op twee poorten. De aanzienlijke strijdmacht der revolutionairen zou nu naar Ëindad oprukken. Naar men verneemt, zijn er opnieuw vijandelijkheden voorgevallen tusschen de Russen en Atghanen te Nezatashin Pamir. Bizonderheden ontbreken. zijn aanklacht tegen Orleans introk. den Hertog van In een Beirschblad staat de volgende euriense advertentie Daar de Indiaan Umu-guku-wana (Philipp Korzenborn, uit Wieseck, bij Giessen) mij kwaadwillig heelt verlaten, waarschuw ik iedereen, niets op mijnen naam aan hem af te geven, daar ik voor niets aansprakelijk ben of wil zijn. Te vens breng ik ter kennis van het geachte publiek, dat de voorstellingen geenerlei vertraging zullen lijden, daar ik reeds een nieuwen eu veel echter Indiaan heb geëngageerd. Xaver Schwimmer, Eigenaar van het Kijkspel. In de mijnen bij Salies- Gagnières is door het breken van den kabel de kooi omlaag gestort, waardoor acht werklieden werden gedood. De uitbarsting van de Etna neemt steeds toe. De lavastroom blij It vloeien en richt bij voortduring groote verwoestingen aan. De overstroomingen in Spanje. Van n Aug. telegrafeert men van Madrid: De hevige onweders heerschen nog altijd in de provincie Saragossa en omliggend gebied. Vele huizen zijn door het water vernield. Een schriklyk ooweder ontlastte zich boven Huescx. Circa twintig woningen zijn verwoest. Ook de verwoestingen te Teruel zijn aanzienlijk. In verscheidene dorpen zijn de bewoners geruïneerd. Een hevig onweder ontlastte zich boven Burgos en vernielde den oogst op de omliggende velden. Talrijke wo ningen zijn een prooi van het vuur ge worden. De verliezen zijn zeer belang rijk. Te Saragossa trad de Jalon buiten hare oevers en veroorzaakte groote schade. De oogst is totaal verwoest. In een klein hongaarsch stadje wordt een weekblad uitgegeven, dat niet gedrukt doch gelithografeerd wordt. Het blad mag zich in een aan zienlijk aantal abounds verheugen. De Amerikanen zullen den naam dat zij bij uitstek praktisch zijn niet licht kwijtraken, getuige een hun ner laatste uitvindingen waardoor men op zeer eenvoudige wijze en met goe den uitslag door middel van stoom kan visschen. De eerste proefnemingen hadden langs de amerikaansche eilanden plaats. Eeu klein stoombootje zet de netten op duizend mijlen afstand uit, en als de netten, bevestigd aan de kabels, den volgenden dag door de machine opge haald worden, leveren zij een grooten voorraad waterbewoners op. Op deze wijze schat men de vangst van een jaar op 300.000 visschen. Het middelpunt dezer eigenaardige visscherij is te Susquehannah, voor de baai van Chesapeake. De heer Distant, een En- gelsch natuuronderzoeker, heeft de Transvaal bezocht en maakt een werk, dat pas van zijn hand te Londen ver schenen is, tal van aardige opmerkingen over dit gedeelte van Afrika. De Trans vaal krijgt meer en meer het voorkomen van een Europeeschen staat. De Boeren zullen echter hun oude zeden en gewoon ten nog wel jaren lang weten te hand haven. Naast het Bóeren-element ontstaat er evenwel een groep van mijneigenaars, speculanten, advocaten enz. De heer Distant is in zooverre van chauvinisme, dat hij zeer gnnstig over de Boeren oordeelt. Hij roerat hun politiek inzicht en zegt, dat hoewel hunne wetenschap pelijke ontwikkeling veel te wenschen laat, daarentegen hun huislijkheid, eer ljjkheid en godsdienstzin vermelding verdienen. Voor den lord opperrechter van Engeland verscheen zekere mevrouw Davis, die een eïsch van driehonderd millioen ponden sterling (eventjes 36 honderd millioen gulden!) tegen de schat kist wenschte in te stellen. De opper rechter verklaarde, dat hij weigeren moest haar te hooren. Was haar eisch goed, dan deed zij beter zich naar het departement der schatkist te begeven, waar men, zoo men het geld schuldig was, zeker naar het Parlement zou gaan om het voor haar te verkrijgen (Gelach.) Er was nu een nieuw Parlement, kers- versch om werk te doen en er zou wel geen moeilijkheid betreffende die zaak zijn. (Hernieuwd gelach.) Uit de statistische op gaven van wege de stad Parijs blijkt, dat het aantal sterfgevallen in de week van 31 Juli tot |6 Augustus 866 bedroeg, tegen 956 in de daaraan voorafgaande week, en tegen het gemiddelde van 890 in die week in de vijf vorige jaren. Het cchtscheidingsproces van de zangeres Melba is afgeloopen. De zaak is daarmede geschikt, dat de scheiding tusschen Armstrong en zijn vrouw is uitgesproken en dat Armstrong naehtmerrie bet gevolg ervan. Dat kin deren dikwijls tot aan den rand van 't graf worden gebracht doordien zij een kouden luchtstroom door den mond inademen, hebben de doctoren genoeg geconstateerd. Wanneer een kind of volwassen per soon begint te ademhalen met den mond open, moet er een voldoende oorzaak aanwezig zijn in de opperste luchtwegen. Niemand zal vrijwillig de eenige ge zonde en gemakkelijke wijze van adem haling door den neus opgeven voor de lastige eu ongezonde ademhaling door den mond. Laat iemand beproeven vijf minuten lang door den mond te ademen, inplaats van, zooals mea gewend is, door den neus, en hij zal spoedig overtuigd zijn, dat het bijaa onmogelijk is. Bijna van zelf, dat is zonder krachtsaanwending, alleen door de drukking der lucht, sluit zich de mond en de oorspronkelijke wijze van ademhaling wordt hervat. Hij die snurkt kan in den regel niet door den neus ademhalen. Dat het ia zulke gevallen nutteloos zou zijn den mond kunstmatig te sluiten, is volko men begrijpelijk. Iedere moeder, die haar kind dikwijls den nutteloozen raad geeft: „sluit je mond," weet dit. Het is beter om in dit geval, zonder uitstel, den raad van een beproefd deskundige in te roe pen, om de oorzaak der mondademing op te sporen. Bij kinderen vooral, kan onnoodig uitstel noodlotting worden. Nu zijn er zeker gevallen, waarin de oorzaak van deze gewoonte kan worden bepaald en toch de gewoonte blijven bestaan. Maar dit zijn de uitzonderin genals regel treedt de normale adem haling in zoodra de lucht de juiste we gen heeft betreden; wanneer het snurken en ademhalen door den mond tot een slechte gewoonte worden, dan en dan alleen kunnen kunstmiddelen met voor deel worden aangewend om dit openen van den mond te beletten. Het eenvoudigste eu oudste daarvan is, een band rond den kin en over den kruin te binden. Dit wordt vaak genoeg aangewend. Onder de kunstmiddelen is er ook eene welke bestaat in het plaatsen van een celluloïde tusschen de tanden, maar men zal niet gaarne een slapend persoon of een woelig kind een vreemd voorwerp in den mond geven. Het aanwenden dezer middelen moet iederen nacht geschieden, totdat de normale positie der lippen en van den onderkaak herkregen is. Maar de belangrijkste zaak is de physische oorzaken van de belemme ringen der natuurlijke ademhaling op te sporen en zoo mogelijk te verwij deren. Dr. E. Blach, in (Schorers Familiènblatt). t 7-15-1 o Veulens f k o Paarden fok o,90 Kalf - en Melk koeien f 90 k 254. Geboorten 11 Aug. A. C. Nelis- senv. Staveren d. - 12. H. Folkerts— Weerts d. - H. OerlemansKlooster 13. C. v. d. WerffBrussel d. - A. S. SmitMuller d. - A. M. Louwerens de Graaff d. Overleden 12 Aug. H. J. C. de Weeger 15 dg. d. Teijlersb.str. - E. M. Miezenbeek 8 j. d. Patientiestr. De ondergeteekende betuigt haren hartelijken dank aan het Be stuur en de Werkende Leden der Typographische Vereeniging tTot Nut en Gezellig Verkeervoor de vele moeite, welke zij zich getroost hebben, om haar, door het geven eener Voorstelling tegemoet te ko men in hare omstandigheden, ont staan door het overlijden van haren Echtgenoot. Tevens dank aan allen, die hebben medegewerkt om hunne pogingen te doen slagen. Wed. C. JANSE. FAMILIEBERICH FEN- Gehuwd: 10 Aug. D. N. Tap en J. D. Tap, Hien. - 11. P. van Ouwer- kerk en G. M. baronesseCollot d'Escury, Den Haag. - E. Ltickerath wedr. van C. H. Hoogenboom en J. C. F. Wateier, Amst. - L. J. Schut en H. W. M. Reerink, Amst. - H.Zeilingaen M. C. Kiewit, Amst. - J. L. C. Wort- man en J. Schoo, Groede. - 12. J. Visser en J. H. Thierens, Hem. - P. Meerburg en H. G. van Everdingen, Zoelmond. Geboorten 10 Aug. C. F. Bochardt Stuart levenl. z. Dordrecht. - 10. M. C. SuermondsHyatt d. Brooklyn. - 11. W. J. C. VoskuilSchuuring d. Amsterdam. Overleden: 9 Aug. L. Scheltema Beduin 58 j. Amst. - 10. M. Steiken- burg 44 j. Amst. - A. H. Wijking 72 j. Naarden. - G. M. LelyBoissevain, Delft. - 11. T. S. Feenstra 70 j. Sneek. - H. W. Cramer 63 j. Amst. - F. A. Kleyberg 73 j. Den Haag. Directeur de Heer 's avonds 8 uur. Eutrée voor het publiek 0,48 de persoon. Kaarten verkrijgbaar op de Con- certdagen, des voormiddags 10 uur. N.B. In geen geval mogen plaat sen gereserveerd worden. HET BESTUUR. Noch mensch noch dier halen gere geld adem door den mond. De eenige natuurlijke weg voor de in- en uit ademing is door den neus. Wanneer wij door den neus ademen, wordt de koude, droge, onzuivere buitenlucht vol doende verwarmd, van waterdamp voorzien en gezuiverd van stof. Waa neer wij door den neus ademen, tegelijkertijd ruikende met dit reuk orgaan, ontwaren wy de aanwezigheid van schadelijke of ongewone mengsels met den adem naar binnen gezogen en kunnen wij terstond onze voorzorgen nemen. Voorts worden slechts in den neus die fijne inrichtingen gevonden, welke het binnentreden van schadelijke lichamen in de dieper gelegen adem- halings-werktuigen (strottenhoofd eu longen) kunnen voorkomen en dus verder tegenhouden de indringing van het vijandelijk lichaam (scherpe rook, prikkelende dampen, dikke stof enz.) alsmede voorkomen, dat reeds het deels daarvan ingeademde dieper doordringe. Dit laatste gebeurt door de zoogen. „nasali reflex", waartoe o. a. het niezen behoort. Wanneer wij door den mond ademhalen, wordt de lucht noch vol doende verwarmd, noch voldoende be vochtigden beladen met alle slechte meng sels van minerale, dierlijke of plantaardige stoffen, gevoegd bij schadelijke gassen bereikt zij het strottenhoofd, de lucht pijpen en de longen. Snurken is nog maar het minste van de slechte gevolgen van het ademen door den mond. De gezwollen rauwe lippen, slechte toestand van de voor en verval van de achtertanden eeu ge brekkige ontwikkeling van den reuk, veelvuldige ontsteking van den strot, aanvallen van koorts, diphteria en catarrh en ontsteking van strottenhoofd en longen zijn de gevolgen van het ademen door den mond, welke dikwijls werden geconstateerd. Bij kinderen ziet men dikwijls een voortdurende en bizonder zwaxke of zelfs domme gelaatsuitdruk king. Ook heeft men gevonden dat er een verband bestaat tusschen de mond- ademhaling en het stotteren 1 Bovendien is een zekere vorm van asthma en TELEGRAMMEN. LONDEN, 13 Aug. (Reuter). De Times verneemt uit Tanger dat volgens berichten uit Fez de Moorsche ministers, die het sluiten van het Britsche verdrag wisten te verhinderen, elk 50.000 lrs. ontvangen hebben van den vertegen woordiger van Frankrijk. op Zondag 14 Aug., des middags van 2*14 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Trompettes et Basses, Pas redoubléPainparé. 2. Ouverture Leichte Cavale rie Suppé. 3. PolonaiseFaust. 4. Fantaisie Zampa. Flotow. 5. Ouverture Zampa Hérold. 6. Morgenblatter, Walzer. Strauss. 7. Die Odaliske Mazurka. Faust. 8. Fantaisie sur des Motifs de l'opéra Lajuive Halévy. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde llngc aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Beirekkingen tijn te bevragen Abonnés bulten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Eerste modiste, externe. 2. Costunmnaaister, alleszins bekwaam. 8. Winkeljuffr. P. G. extern, gerout'm. verk. van aamesfournit. en mode-artik-, boven 20 j, goede informatiën. 4. Reiziger of agent, geregeld provinciën be reizend voor een galanterie engroa-artikel 5. Jongste bediende op een buitenl. handelsh te Amst., opgave van ouderdom en referen'. 6. Kappersbediende, tegen 1 Sept. 7. Monteur, ongehuwd, bek. met bunsenbat- tery, voor een verplaatsbare elcctriscb licht inr. 8. Praktisch ontw. persoon, volk. bek. met binnen-waterleiding, als opzFhter 07er de fitters, en om relaties voor voerk. waterl. artikel, opg, van referent, en verlangt loon. 9. Jongmensch administr. bureau Ie Vlissin- gen met I Sept. fraaie hand achrijv. sal. ƒ400. 10. Persoon voor colporteeren met boeken. 11. Bediende P. G. extern voor winkeldebiet en administr. goed uiterl. aecur. werken, net schrift, taalkennis vereischten Bekend met mu- ziekh. ot ander neven vak strekt tot aanbev. 12. Kastelein P. G, in eene friessche stad van de sociëteit met 1 Nov. aanb. vóór 24 Aug. a.s. vakkennis vereisebte, met woning, vuur en licht, loon pl. m. 1500. 18. Vader en moeder in O R. K. weeshui# 1 Oei, gehuwd, R. K., zonder kinderen. 14. Eerste bediende in een uitgebr. boek courant- steendrukk. met kantoorh. en binderij, flink sal., kunn. correspondeeren en administr. 15. Confectiebediende, terst., goed verk. e etaleeren. 16. Reiziger voor een belgische chocoladefabr., goed verk., haudelcommissie, hoogst. f 1000 Stoomiraarttiarichtsn. Het stoomschip Prinses Marievan Amsterdam naar Batavia, vertrok van Genua n Augustus. Het stoomschip Voorwaarts vertrek 12 Augustus van Singapore naar Ham burg. Het stoomschip Prins van Oranje van Batavia, arriveerde 12 Augustas te Genua. Het stoomschip Oranje Nassau, van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 11 Augustus Barfleur. Het stoomschip Koningin Emma van Singapore naar Hamburg, vertrok 12 Aug. van Bremerhaven. MARKTNIEUWS. Leiden, 12 Aug. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt62 Stieren f 55 250, 86 vette Ossen en Koeien f 126 k 260 of f0.85 k 0.74 per Kg., 72 Vare id. 190^.196, 18 Graskalveren f18, k 14,56 vette id f35 k 80 ot f0.65 k 0.85 per kilogr., 19 nuchtere id. f 10.k 18.1080 vette Schapen f 14 k 23.of f 0.40 a 0.45 per Kg,, 906 weide dito f8.k 16, 562 Lammeren f8.k 15.174 magere Varkens f 14 k 37, 220 Biggen Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. Bevallen van eene DOCH1ER J. C. BAKKER— Bremek. Haarlem, 10 Aug. 1892. AA3A .yw, «wm Jb*WA WA WA VAAA Op den 21en Augustus e. k. hopen onze geliefde Ouders Franciscus Antonïe Boaree en Sophia Theodora de Qraaiï, hunne 25-jarige Echt ver eeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Haarlem6 Aug. 1892. j.VVW5YW^,V**YVY,VVY^^!p*YYYmrY*YYYyVYYYYY¥X ■De ondergeteekende wenscht voorloopig geene solli citatiën voor eene vacante betrek king te ontvangen. H. M. J. VAN LENNEP, Administrateur der Duinmater- Maandag 2 tot 4 uur, LAATSTE met uitdeeling van Spoolgoo d. HAARLEM. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandseh Tooueel", Tooneelspel in 6 tafereelen. Aanvang 8 uur. Balcon en Stalles /1,50,1e Loge f 1,25, Parterre en 2e Loge 1, Gaanderij ƒ0,50. Plaatsbespreking van 103 uur. De hoofdrollen worden vervuld door Mevr. Frenkcl en den Heer llouw- meester. StandplaatsGROOTE MARKT. Blijspel met Zang, Koren, Quodli bets en nieuwe Coupletten, door C. P. T. Bigot. Muziek van S. BENAVENTE. tot sluiting der voorstellingen Kluchtspel in 3 bedrijven, van C. Laufs OT Repertoirestuk van het Wall- ner-Théhtre te Berlijn. Gevolgd door: Blijspel in 1 bedrijf. Bekende prijzen. Aanvang 8 uur. Standplaats: Directie: KREEFT BUDERMAN. (8 uur), Blijspel in 4 bedrijven. Als Isidore zal optreden Me vrouw LOUISE CULPKIEHL Ex-Pensionnaire van wijlen Z. M. Koning Willem III. Ie Rang ƒ1.49, 2e Rang ƒ1.—, 3e Rang ƒ0.75, 4e Rang/0.30. Plaatsbespreking dagelijks h 10 cents extra per plaats.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2