NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFÉR. 10e Jaargang. Dinsdag 16 Augustus 1892. No. 2796. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS, BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 15 Aug. 1892. Wij ontvingen zooeven de rekening van ontvangsten en uitgaven der ge meente Haarlem over het dienstjaar 1891. De ontvangen inkomsten bedroegen ƒ1359,479.91, die der gemandateerde uitgaven 1295,033.97^, zeodat het dienstjaar een voordeelig saldo oplevert van 64,445.93^. Door den waarn. commissaris der Koningin is bepaald, dat het getal loten voor de verloting van geschonken voor werpen, waarvan de opbrengst zal strek ken ten dienste van armen en nood lijdenden, te houden door het bestuur der vereeniging van den H. Elizabeth, zal mogen bedragen 3000 stuks 50 cents per stuk. Men meldt uit den Bosch aan het Handelsèl. De benoeming van den tegenwoor- digen commissaris van politie tot com missaris te Haarlem werd hier vrij al- gemeen met vreugde vernomen. Jammer dat iemand zijn vreugde meende te moeten uiten op eene wijze, die aan leiding gaf tot ongeregeldheden. Hij stak de vlag uit en plaatste op den nok van het huis een cylinderhoed (wanneer er hier sprake is van „den hoogen hoed„ ¥eet men wie bedoeld wordt). Daarmee niet tevreden, had hij 's avonds de „aardigheid,, licht te bran- dec. Honderden en honderden kwamen 'ter been om het schouwspel te „genie ten." Het duurde niet lang of men hoorde het oude deuntje. Te 10 uur werd aan de Pensmarkt een groote menigte zingenden uiteengedreven. Daar na was alles rustig. Ook aan de woning van den com missaris was het gedurende den avond woelig geweest. Als aanvulling van het bericht in ons vorig Nummer over het jubileum van den Eerw. heer P. J. Thunnissen, pastoor aan de O. L. V. kerk alhier, deelt men ons nog het volgende mede Zondagmiddag vier uur werd Z.Eerw. in het stampvolle kerkgebouw ingehaald door zijn kapelaans en misdienaars. Gevolgd door het kerkbestuur ging men tot aan het priesterkoor, waarna de aanwezigen een toepasselijk gezongen en met een plechtig deze hulde aan den pastoor werd besloten. Hedenmorgen reeds lang voor het bestemde uur waarop de plechtigheden een aanvang zouden nemen was he ruime kerkgebouw wederom geheel* met belangstellenden gevuld. Te hal{ elf uur werd door den jubilaris het H. misoffer opgedragen, waaronder door Z.Eerw. een treffende toespraak werd gehouden die op de aanwezigen een diepen indruk maakte. {Zichtbaar aangedaan verliet Z.Eerw. het spreekgestoelte. Het zangkoor der kerk „Laudate Deum" voerde de navolgende toonwer ken uit: Van Balen'sjVeni Creator; Missa Jesu Rex adrairabilis, een moeilijke1 doch zeer fraaie vijfstemmige mis van Haller, waarin vooral de jongensstemmen die de alt en sopraanpartij zongen uit stekend waren; voorts te Deum van Witt, vierstemmig tantum ergo van jas pers. Na de mis werd de vijfstemmige feestcantate gezongen, eene compositie van den heer C. Haagh, redemptorist. De heer Thunnissen begon zijn loop baan als kapelaan te Ooster Blokker en werd in 1887 pastoor. Niet minder dan 22 jaar van zijn priesterlijk leven bracht de heer Thun nissen te Haarlem door, waar hij veel goeds heeft tot stand gebracht, o. a. den bouw en versiering van de Spaarnekerk, De armen der par®chie zyn allen ter gelegenheid van dezen feestdag rijkelijk bedeeld. Bij de Zaterdag te Clingendaal ge houden wedrennen zijn door den heer A. A. van den Berg de volgende prij zen behaald: Bij de intern, harddraverij voor span nen paarden, afstand pl. m. 2100 M. Hasselaar en Flevo, premie/100. Bij de aanmoedigings harddraverij voo r Nederlandsche paarden, afstand ongeveer 2100 M. Carl, 30 aangekomene 15°- Aan het bestuur der vereeniging van de Zusters van Liefde is door wijlen den heer J. A. Fiora, een legaat van 2000 vermaakt, ten behoeve van het liefdegesticht v/d H. Veronioa alhier. Heden is het ©verleden kindje van den heer B. van het St. Elizabeths Gasthuis uit, op de begraafplaats aan den Schoterweg bijgezet. De ongelukkige vader bevindt zich nog in het Huis van Bewaring. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag zijn door de politie alhier op de kermis aangehouden, twee Amster dammers, die valsch geld hadden uit gegeven. Aan het Politiebureau werden zij in het bezit van eenige valsche gul dens en kwartjes bevonden. De politie fe Amsterdam die hiervan dadelijk mededeeling werd gedaan, heeft ten huize van een hunner een aantal voor werpen, benevens stukken lood, soldeer en gips gevonden en in beslag geno men, alles blijkbair gediend hebbende om het valsche geld te maken, terwijl mede aldaar is gearresteerd een derde persoon verdacht van medeplichtigheid aan het vervaardigen van het valsche geld. Zij zyn genaamdJohannes Josephus Evers, oud 40 jaren, gaswerker, Wilhel mus Johannes Julius Dres, oud 31 jaren, metaaldraaier en Bernard Eer- nink, oud 32 jaren, los werkman. In den laatsten tijd was door hen, zoowel te Amsterdam als iu andere gemeenteD, valsch geld, hoofdzakelijk kwartjes, in omloop gebracht. Zij zijn naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Wij kunnen hierover de volgende blzonderheden mededeelea In den nacht- van Zaterdag op Zondag kwamen twee mannen aan een kraam van winkelwaren op de Gedempte Oude Gracht. Een hunner kocht een hamertje van vijf cents en de andere betaalde met een kwartje, zoodat hij twee dubbeljes terug ontving. Dadelijk ontdekte de verkoopster, Hendrika, Antonia, Petronella, Sluijters, echtgenoote van Joh. Hermse, woon achtig te 4s Bosch, dat het kwartjes valsch was. Zij volgde de twee mannen, tot zij een tweetal politie-agenten zag Op hare aanwijzing namen dezen de twee mannen gevangen en brachten hen naar het bureau van politie in de Zijlstraat. Op het kwartje stond het jaartal 1849, met den beeldenaar van Willem II. Toen zij ondervraagd - werden gaven zij op te heeten Dres en Evers (zie bovengenoemde namen). Bij stipte vi sitatie vond men bij Evers acht valsche kwartjes en een valschen gulden van 1863, met den beeldenaar van Koning Willem III. Hij kon niet opgeven, hoe hij daaraan gekomen was. Dadelijk werd aan de politie te Am sterdam verzocht, huiszoeking te doen aan het door Dres opgegeven adres LindeDgracht 138. Inderdaad vond daar de Amsterdamsche politie eene com- pleete werkplaats van valsehe munters, gereedschappen, gips, lood en fraaie modellen. Het was er allerarmoedigst in huis en de vrouw en kinderen van Dres verkeerden blijkbaar in diepe ellende. Welhaast bekenden de twee gearres teerden dat zij opzettelijk valsch geld hadden uitgegeven, maar de beschuldi ging van het te hebben gemaakt wier pen zij op een derde, Eernink die met hen naar Haailem gekomen, maarniet bij hen was teen ze gearresteerd wer den. Uit nasporingen bleek dat deze Eer nink denkelijk lont ruikende, des nachts Haarlem te voet verlaten had en naar Amsterdam was gegaan. Reeds Zondag morgen te halfzeven werd hij door de politie te Amsterdam opgevangen en door de rechercheurs Rüst en Peters naar Haarlem gebracht. Men vond bij hem geen valsch geld en hij ontkent dan ook elk aandeel aan de fabricage, zoowel als aan de uitgifte. Eernink heeft geen vaste woonplaats en sliep veelal onder den bloofcen hemel, soms ook bij Dres. Alle drie werden Zondagmiddag door den officier van justitie, Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré en door den rechter commissaris Jhr. mr. A. G. van Lintelo de Geer in het verhoor genomen. Toen viel Dres door de mand en verklaarde, dat hij, door armoede gedreven, begon nen was met valsch geld te naakeD, zijn materiaal was lood en tin van lepels en een tinnen peperbus. Den 7n van deze maand was hij daarmee begonnen en werd in de uitgifte bijgestaan door Evers en Eernink. Evers bekende dat, doch Eernink bleef ontkennen. Na dit verhoor werden de drie gear resteerden tusschen zes en halfzeven in den celwagen naar het Huis van Be waring overgebracht. In den loop van den dag waren door eenige ingezetenen valsche kwartjes aan het bureau van politie gebracht. Dres heeft bij het verhoor erkend dat hij bij het opbrengen door de politie naar het bureau, in ©f voor Café Brinkmania een portemonnaie met 12 valsche gul dens en 30 valsche kwartjes tersluiks heeft weggeworpen. De politie h<»elt naar die portemonnaie gezocht, doch haar niet gevonden. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat iemand die gevonden en mee genomen heeft. Hem zij geraden, het geld niet uit te geven, doch met portemonnaie den inhoud terug te brengen btf de politie. Voor de betere behandeling der zaak wordt ieder, die hier over inlichting kan geveD, ver zocht zich bij de politie of bij de jus titie te vervoegen. De politie heeft hier een belangrijke vangst gedaan en zich uitstekend van haar plicht gekweten. Aan onze ingezetenen raden wij aan, voorzichtig te zijn met valsche guldens en kwartjes die allicht nog in omloop zullen zijn en die in geen geval verder uit te geven, doch aan het bureau van politie te deponeereD. Naar wij vernemen zal morgen Dins dag, in de sociëteit „de Kroon" alhier optreden een huidmensch, genaamd „Monsieur Pierre," die zooeven in Hol land is aangekomen, en wat betreft de elasticiteit van zijn opperhuid de verwon derlijkste dingen laat zien. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt is de toegangsprijs gesteld op slechts 25 cents. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand April 1892. Opbrengst reizigers 1517.38 idem goederen 335-38 idem diversen 70.35 Te zamen 1923.11 Per dag en per kilometer 7,54. Zondagnamiddag is in de tent der Somnambule staande op de kermis aan de Groote Markt alhier, ongeveer 20 uit een gesloten bus gestolen, waarvan wordt verdacht de knecht, zekere Van der Jacht, oud 17 jaren, woonachtig te Amsterdam, die in stilte is vertrokken. Overigens is alles kalm afgeloopen. Vechtpartijtjes hadden niet plaats, de sluiting van de koffiehuizen lokte gee nerlei meeielijkheid uit. Alleen kwamen bij de politie klach ten in over vermiste (gestolen of ver loren) portemonnaies en kwam een man aaDgifte doen, dat hem zijn horloge was gerold. Men moet echter weten dat dit geschied is, terwijl de man 'in den Hout lag te slapen. Zaterdagnacht is nabij; het voormalige station Zandvoort, hij het Staten Bolwerk alhier een rangeermachine tegen een stilstaande goederentrein geloopen waar door die machine is ontspoord en be langrijke schade is aangericht. De daar door ontstane wegversperring was eerst gisteren (Zondag) namiddag ten half 3 ure weder in orde gebracht. Persoon lijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Zondagvoormiddag is een z'ijarig kind spelende in de Heerensingel geloopen en daaruit met moeite gered door Jacob Hoogkamer, oud 16 jaren, wonende Teylerstraat, die daartoe gekleed te water was gesprongen. Gisteren laatste kermis-Zondag zijn alleen uit Amsterdam per spoor 6938 personen aangevoerd. De Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij heeft, op verzoek vau den Raad van toezicht op de spoor- 29) HOOFDSTUK XX. „Nu, er was immers niemand anders in huis. Er kon ook nie mand zijn." „Dat blijft nog te bewijzen over," zeide ik. Het was Zondagmorgen een warme, prachtige iüorgen. Zoodra ik mijn reisgezel in betrekkelijke veiligheid had ach tergelaten, ging ik mijn ouden vriend Leon Dubert opzoeken. Er was bijna een week verloopen sedert ik hem had gesproken. Hoeveel was er in dien tijd gebeurd Ik vond hem op zijn bureau, want het was bijna tien uur toen daar kwam. Natuurlijk was h\j verrukt mij weer te zien. Franschen zijn altijd verrukt u te zien, al hebben zij ook de bij zich gedragen tt nooit te zallen weerzien. Niettemin ik stellig, dat hij gaarne had gewild, dat ik volstrekt geen meer had gemaakt van het treurspel betreffende den zwarten koffer. Ik geloof dat hij van meeniag was, dat ik tandelde als iemand, die niet tot het beroep behoorde. „Wel mijn beste mijnheer Dubert," zeide ik, „hoe staat gij er mee? Hebt gij den moordenaar reeds beet?" „Het is mijn zaak niet," gaf hij fier ten antwoord. „Het is beter, dat gij het Francois vraagt. Uwe landsgenooten zijn reeds druk bezig, en zijn geloof ik van raeening, dat zij verwonderlijk slim zijn." „Nationale naijver," zeide ik bij mijzelf. „Des te beter voor Harvey." Door bemiddeling van Francois Dubert kreeg ik vergunning om den zwarten koffer nog eens te mogen zien. Ik vertelde hem openhartig, dat ik meende een belangrijke ontdekking te hebben gedaan. Ik beefde van' opgewondenheid toen de commissaris bezig was de deur van de kamer, waaiin de koffer zich bevond te ontsluiten. Veronderstel eens, dat ik mij had vergist? Ver onderstel eens, ik had ongetwijfeld de copie getrouw nagebootst, dat de nabootsing niet getrouw genoeg was geweest om zulk een klein verschil in het oog te doen vallen Het was zulk een gering verschil. Zoodra de deur geopend was snelde ik voor waarts. Daar stond de noodlottige koffer, zwart en glimmend, welke een zoo afschuwelijke misdaad had verborgen. Gelukkig had niemand hem aangeraakt, en was de koffer slechts gephoto- grafeerd. Het biljet „Greenwich-Stuthend" zag ik voor mij, en onderzocht het nauwkeurig. Alhoewel de met potlood geschre ven letters er flauw opstonden, kon ik mij in hun vorm niet vergissen. Oorspronkelijk waren zij er met een zacht potlood duidelijk opgeteekend. Ik had ze zeer getrouw gecopieerd. Met de uiterste nauwgezetheid onderzocht ik den koffer nog maals, en ontdekte niets van eenig belang. Nu ik hem echter bü helder, zonnig daglicht beschouwde, vond ik een plek, waarop een ander biljet wellicht niet goed was opgeplakt, en daardoor losgeraakt of er afgescheurd was. Toen ik mijn vinger vochtig maakte, voelde ik, dat op dat plekje een kleefstof zat. Dat be vestigde mijne ontdekking. Te Southend was er een bagagebiljet opgeplakt, Dit had losgelaten of was er voor Parijs afgescheurd. Naar alle waarschijnlijkheid was het er afgescheurd. Wanneer dit het geval was geweest, dan was het ongetwijfeld gebeurd alvorens de koffer Londen verliet. Een van de redenen, die ik had om dat te vermoeden, was de volgende. Ik geef ze, voor wat ze is. De kruier, die het biljet „LondenParijs" er op had aange bracht, had daarmee netjes het oude biljet „GreenwichSouthend" beplakt. Hy was dus een zeer buitengewoon beambte, die op dit punt zeer net en accuraat was. Wanneer de koffer van nog een ander oud biljet was vaorzien geweest, dan zou hij dat on getwijfeld ook bedekt hebben, inplaats van het biljet met die groote „P" op het leer zelf te plakken. Ik maakte hieruit de gevolgtrekking, dat er geen andere biljetten op den koffer waren geplakt. Het argument beteekende niet veel. Mijne beschouwing daarover was echter geheel anders. Het was uit den aard zeer waarschijnlijk, dat het biljet er was afgescheurd alvorens dekoi? fer Londen verliet. Ik had een biljet gevonden gemerkt „SouthendLonden" op gerold in een der zakken van Austin. Dat was het onbekende biljet Austin Harvey had tot aan het station Charing Cross de anderen vergezeld en daar afscheid van hen genomen. Had h

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1