NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Woensdag 17 Augustus 1892. No. 2797. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangëre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 16 Aug. 1892. Invervolge van de rekening van ont vangsten en uitgaven der gemeente Ba^riem, voorkomende is het Maandag verschenen nummer, zijn de kosLn van huishoudelijk bestuur 40,465.41%, van invordering van de plaatselijke belastin gen en teruggave deswege ƒ31,691.95, van onderhoud van gemeente eigen dommen en de deswege verschuldigde lasten ƒ101,879.59, der openbare vei ligheid en brandweer ƒ81,492.27, der plaatselijke gezondheidspolitie/63,$89.48, van het onderwijs 301,182.07van het armwezeD, mitsgaders, aubsidiëc ea bijdragen aan onderscheidene daar mede in verband staande instellingen f 56,616.69%, renten en aflossingen f 288,280,23%, pensioenen en wachtgel den, ƒ10,323.66, andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken beho©- tend J 11,584 31%, buitengewone uit gaven van alletlei aard ƒ307,479.001/», onvoorziene uitgaven 149.29. De benoeming van een directeur van de vennootschap „Staalwaterbronnen" kan spoedig worden verwacht. Er zijn in het geheel 83 sollicitanten. De machines zijs uit Huitschlaad aan gekomen. Het totaal van de ingeschreven sommen bedraagt 130000 gulden, zoo dat in het najaar een tweede storting voorloopig voldoende kan worden ge acht en men de som toereikend acht, om op dezen voet de zaak te exploi- teereu. Door een medicus te Amsterdam zal eene brochure over de bron worden geschreven, die ook in het engelsch vertaald en aan tal van artsen in ons land en in het buitenland, toegezonden wotden. Gymnastiek-exaraen, lager onderwijs te Utrecht op Zaterdag 13 dezer Op geroepen 4 cand.geëxamineerd 4 cand. afgewezen 1 cand.toegelaten de heeren fl. H. van Os, G. Plantema en A. A. Stal, van Haarlem. Maandagavond werd in den schouw burg alhier voor den tweeden keer door de ned. vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel" „Gier Wally" ge geven en andermaal voor eene voile zaal. De hoofdrollen „Walburga" bijge Daarad „Gier Wally", en 3„Jozef Ha- genbac'n", bijgenaamd „Beeien Jozef", werden als vroeger door mevr. Frenkel- Bouwraeester en den heer Louis Bouw meester uitnemend gespeeld. Eenigszins viel het spel van den heer Holtrop als Stiöminger tegen. Zijn wijze van spreken, je. a., harmonieerde niet erg met het karakter van den ruwen rijken grond- j bezitter. Décoratief, verlichting waren j goed en het onweer was zeer raooi weergegeven. Mevrouw Frenkel en den heer Bouw meester werden een krans en een bouquet aangeboden. In een buitengewoon Politieblad wordt het navolgende medegedeeld Omstreeks 20 Juli jl. zijn op de sperttentoonstelling te Scheveningen vermist 1 tweeloops centraal geweer, cal. 16, enkele sleutel, stalen loopen, marmer- kleurig gehard garnituur, notenhouten kolf, waarde ƒ18; 1 tweeloops centraal-geweer, cal. 16, dubbele sleutel, stalen gebronsde loopen, marraerkleurig gehard en gegraveerd garnituur, gequadrilleerde kolf, waarde 5°; 1 tweeloops centraal-geweer, cal. 16, dubbele sleutelloopen in lintda mast, marraerkleurig gehard en gegra veerd garnituur, gequadrilleerde kolf, geguillocheerde band, terugspringende hanen, waarde ƒ23; 1 tweeloops centraal-geweer, cal. 16, dubbele sleutel, linkerloop getrokken, met uitspringende bajonet, bascule ge graveerd en vernikkeld, zwarte kolt (zeer geschikt voor de jacht) waarde 65 1 tweeloops centraal geweer, Ham- rnerlesj (zonder haan), loop in Besten damast, dubbele sleutel, marmeikleurig geharde, met sujetten gegraveerde bas cule en garnituur, geguilloc'neerde baud, notenhouten gequadrilleerde kolf, waarde /"ós 1 tweeloops flobert, ééa 1 op 6 mil- !im. en ééa loop 9 millim., beide glad, vernikkeld fijn gegraveerd montuur, notenhouten kolt, waarde 27. De commissaris van politie der cen trale afdeeling te 's Hage verzoekt in beslagneming en bericht. Met welk een bekwamen spoed er aan de sluizen te Hoofddorp gewerkt wordt, om nog vóór den a. s. winter klaar te komen, blijkt uit het getal steenen, die er dagelijks verwerkt wer den. Een 2otal bekwame metselaars leggen gemiddeld 2500 steenen per hoofd. Wanneer inea nu rekent, dat er on geveer nog 2 maanden verloopen, eer die sluizen voltooid zijn, kan «en na gaan welk eene hoeveelheid steen er verbruikt wordt. De gewone audiëntie van de minister van financiën zal op Don- dag 18 dezer niet plaats hebben. De bekende voormalige secretaris van de Ned. Araerik. Vereen., George W. van Siclen, advokaat te New-York, zendt ons het navolgende: Afschrift van een brief aan een heer in Nederland. Waarde heer: Uwe navragen van den bchooren onder dc meest belangrijke, welke mij ooit zyn gedsaa. Ik aarzel ze te beantwoorden, uit vrees, dat mijn antwoorden niet verstandig en nauw keurig zyn. In de Vereeaigde Staten werkt iedereen. Het is eervol om te werken. De adel der Veteenigde Staten be staat uit hen, die door hun verstand en werk, tot welslagen zijn gekomen. Het wapen van bijna iederen voor- spoedigen Amerikaanindien hij om een wapen gaf, zoude zijn een hamer omhoog gehouden door den ge spierden arm. Er is geen aristocratie in Amerika. Er is een rijke klasmaar in de regel heeft die zich opgewerkt en hunne voerloopers zijn hun eigen in spanningen in het veld der arbeid. Er zijn een aantal mindere politieke ambten, maar tot dusverre zijn derge lyke plaatsen beschouwd geworden als de buit van de overwinnende partij bij de verkiezingen, volgens de theorie dat „Aan de overwinnaar behoort de buit" der politieke ambtsbekleeding. Dit onjuist begrip van zorgdragen voor hoofdzakelijke belangen der Repu bliek is echter sinds de laatste jaren langzamerhand veranderd onder een beweging tot het hervoimen van den publieken dienst, zoodat getrouwe en werkzame klerken, dienaren van het gemeenebest, niet iedere vier jaar, of bij iedere verandering van de bewind- hebbende party, van hunne plaatsen ontzet worden. Alle ambtenaren, Goevernements- klerken, moeten burgers der Vereenigde Staten zijn. En dit behoort zoo te wezen. Hieruit volgt, dat ieder, die zich hier te lande komt neerzetten, ver plicht is om voor zijn bestaan te wer ken tenzij een jongmensch genoeg geld met zich mede breDgt om zijn onderhoud en kleeren voor twee of drie jaar te betalen, terwijl hij hier een plaats zoekt, voor welke zijn vroegere opleiding en opvoeding hem geschikt maken zal hij groote ontberingen gevoelen, misschien wel van ellende omkomen, voordat hij een gelegenheid vindt om in zijn eigen onderhoud te voorzien. Wellicht eens per week wendt zich een Hollander tot mij, die cieis te doeu, niets te eten heeft, en niet weet wat te doen. En at en tee hoor ik van zelf moord door deze oorzaak. Maar in antwoord op uw vraag „Is het mogelijk om daar (in de Vereenigde Staten) een bestaan te vinden, behalve in landbouw", antwoord ik ja, er is plaats voor den bedreven werkman in ieder vak, en in iedere reeping en be drijf, waarbij men door zijn eigen werk resultaten teweegbrengt welke voor anderen nuttig zijn. Maar voor iedere vacature, in kantoor of anderszics, zijn er nu hier honderd hongerige aanvra gers, die geen kaus overlaten aan den nooddruftigen pas aangekomen neder- zeiter. Alle handwerkslieden en arbeiders, met ijverige cn geregelde gewoonten, moeten slagen in de Vereenigde Staten, maar het vereischt tijd en geduld boereknechten verdienen van f 400 tot ƒ650 per jaar benevens kost en inwo ning, en bedreven handwerkslieden van ƒ6 tot 12.50 per dag, terwijl hun onderhoud niet meer behoeft te kosten dan in Europa. Klerken verdienen van ƒ25 tot ƒ62.50 per week, maar zij, die dat laatste bedrag ontvangen wan neer zij 25 jaar zijn, beginnen ge woonlijk als kantoorjongen op vijftien jarigen leeftijd en werken geregeld een langen tijd voor een gering loon, terwijl zij met de zaak opgroeien. Vrouwen zijn hier ook welvarend; zij verdienen geieedelijk van 30 tot 50 per maand als dienstboden. Het beste wat Hollanders kunnen doen, wanneer zij naar dit land komen, is een stuk grond uit te kiezen, niet te groot, ingericht voor hunne eigen behoeften en gewoonten, doch niet te ver van een gevestigde amerikaansche stad, en daar hun eigen stad te bouwen, hun eigen landerijen te bewerken, hun eigen voortbrengselen te ontwikkelen, om ten laatste de toegenomen waarden van hun eigen bezitting deor hun eigen nijverheid teweeggebracht, in te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewon derenswaardig, kan worden gekocht voor f 12.50 tot 125 per akker (alnaar gelang de afstand van stad of spoorweg) en is spoedig in waarde vermenigvuldigd. Dergelijk eigendom behoeft niet ten volle contant betaald te worden; met f 20,000 op afbetaling en de rest bij hypotheek zoude men waarschijnlijk een goed stuk land, ge schikt voor tuinbouw, kunnen koopen. Hoogachtend, (w. g.) GEO. W. VAN SICLEN. De laatste weken werdt Amsterdam door een bizonder groet aantal buitenlandsche pleiziervaartuigen bezocht. Deze week kwamen er njet minder dan zeven aan, eu wei de engelsche stoomjachten The fis, van mr. Joh. Do naldson, die eenige vrienden als pas sagiers aan boord heeft; de Lady Mabel van lord Ashburton met lady Ash burton en hunne gasten miss Hood, sir Henry Edwards, sir Robert Gresley, mr. Baring, mr. Shepherd en miss Smithde Irenevan mr. H. W. Coc- kerillde Taurusvan mr. Andrews j de Puritan and the Royalvan mr. Peel en mr. Fulleren de zeiljachten Tamesisvan kolonel Alfred Bibby met gezin, en Latona van baron A. W. ven Knoop, tot vriens gezelschap nog behooren mr. C. A. Beattie en mr. Simmonds. Eindelijk nog nee fransche stoomjacht St. Marguerite van graaf Duchatel. Sommige reisgezelschappen strekken hunne tochten nog tot andere deelen van ons land uit. Eenigen maakten dezer dagen met een afzonderlijke boot eeu tochtje langs het Mei wede-kanaal. Uit het nauwgezet onder- zoek der politie omtrent den tann, die de vorige week aan den Laarderwegte Hilversum door de Gooische Stoomtram overreden en gedood werd, is hoege naamd niets gebleken van een vooraf gaande worsteling cn het verdwijnen van iemand in het kreupelhout. De conducteur, heeft niets van dien aard gezien en ook van anderen werd niets vernomen. Uit Leiden wordt gemeld, dat tijdens de algei». tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw van 7 11 Sept. aldaar te houden, de Ko ningin regentes en de Koningin die tentoonstelling met een bezoek zullen vereeren. Zondagnacht zou er, blij- kens aangifte bij de politie, diefstal raet inbraak gepleegd zijn in het voormalige paleis van Prins Frederik in het Korte Voorhout te 's Hage. De diefstal bleek later gefingeerd te zijn door den huisbewaarder S., die ook vermoed wordt, een begin van brand te hebben gesticht in het bureau van administratie in het paleis, een en ander om de gevolgen van den door hem gepleegden diefstal te verbergen. Omtrent den éiefstai wordt nader uit Den Plaag gemeld: Al dadelijk nadat de diefstal van p. m. 6000 aan in de brandkast ge borgen geldswaarden ontdekt was, stond iedereen die met de lecaliteit bekend was, verbaasd over de wijze waarop de toen nog onbekende dader ie werk was gegaan. Het bleek, dat alle sloten onbe schadigd waren en de brandkast niet de minste sporen van geweld vertoonde. Het kon niet andeis of de ijzeren kast was op de gewone wijze ontsloten door iemand, volkomen vertrouwd met 301 HOOFDSTUK XXII. Te oor deelen naar hetgeen ik zag, had het mij toegeschenen, *Uof Austin om de een of andere reden mij zooveel mogelijk Van de zaak wilde laten weten, terwijl hij de detectives van het [rijk zooveel mogelijk in onwetendheid wilde laten. Welke reden kon hij echter hebben voor zulk een buitengewoon zonderlinge handelwijze De fransche politie had miss Simpkinson vergund het „pension" waar ik haar het eerst gesproken had, te verlaten en met haar moeder haar intrek te nemen in een klein, kalm hotel tusschen la Madeleine en het Pare Moneeau. Mevrouw Simpkinson waa ■des Vrijdagsavonds overgebracht. Dank zij het britsche gezant schap waren de gevangenen van eene goede behandeling veme- jkerd, en zy hadden uitdrukkelijk beloofd Parijs niet te verlaten. In dit hotel vond ik miss Simpkinson na mij zonder veel moeite toegang tot haar te hebben verschaft. Ik ontstelde toen ik voor bet eerst weer een blik op haar gelaat wierp. Blijkbaar had zij in deze vreeselijke week veel geleden. En geen wonder. Of zij nog belaDg stelde in Philip, dan dat zij slechts met hem had gespeeld alvorens haar jawoord aan zijn broeder te geven in ieder geval haar toestand was meer dan kwellend. Zij was ver loofd met Austin, en er had een moord plaats gehad in zijne familie. Had zij Philip ooit liefgehad? Hij geloofde klaarblyke- lijk van wel. En zoo ja, waarom had zij dan Austin het jawoord gegeven? Zij was er het meisje niet naar om zich in een derge lijke zaak door anderen te laten leiden, zelfs niet door haar moeder. Aan den anderen kant was zij wel een meisje om iets te doen uit een gril of uit beleedigden trots. Ik hoopte, dat ik in dit onderhoud eenige ophelderingen zou krijgen, die wat van die moeilijkheden uit den weg zouden ruimen. Zij had een onrustigen blik in hare donkere oogen, maar met niet al te koele terughoudendheid verzocht zij mij plaats te nemen. Arm meisje 1 Met welk een angst moet zij hetgeen ik haar te vertellen kon hebben, verbeid hebben. Toch scheen zij te trotsch te zijn om rag iets te vragen. Een vrouw, die tot veel dingen in staat was. „Ik ben hier," zeide ik, toen ik ging zitten, „met Philip Har vey, miss Simpkinson." „Ja, werkelijk!" zeide zij, terwijl zij haar japon gladstreek. „Waarvoor is Harvey in Parijs gekomen?" „Hij is in Parijs gekomen omdat hij uit Engeland is ge vlucht." „Waarom is hij gevlucht?" zeide miss Simpkinson, „en waar heen vlucht hij „Laat ik de laatste vraag eerst beantwoorden. Hij hoopt mor genochtend in Marseille te zijn, en vandaar de een of andere amerikaansche Staat te bereiken. In dat geval...." „Zou hem dat gelukken riep miss Simpkinson, hare koelheid vergetende. „Dat hoop ik. Ik denk van wel." „Goddankzeide miss Simpkinson, en verborg zich weer achter haar masker van terughoudendheid. „Toch moet ik u echter nog mededeelen, dat er met zekerheid niets te zeggen valt. Om de waarheid niet te verzwijgen, miss, had de politie hem reeds een dag of twee drie geleden moeten arresteeren. Nu heelt zij dat nog niet gedaan en met zekerheid kan nog niets worden gemeld." „Laten wij hopen, dat hij zal slagen," zeide miss Simp kinson. Ik zag wel, dat wij met al dat veinzen niets verder zouden komen. Bovendien is dat iets, dat ik verfoei. In de paar geval len door mij behandeld schiijf ik mijn welslagen grootendeels toe aan mijn gewoonte om recht op mijn doel af te gaan. „Amen," zeide ik koel. „Anders is het Paraguay oi de galeien Miss Simpkinson werd zeer bleek, maar zeide niets. „En dat is des te vreeselijker," ging ik voort, „omdat ik vermoed, dat hij onschuldig is." Dit verbrak hare terughoudendheid. Zij sprong op, terwijl hare oogen schitterden vol hoop vermengd met vrees. „Onschuldig I" gilde zij. „Hoe is dat mogelijk Wat bedoelt gij Alles wat ik bezit heb ik er veor over om te weten, dat

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1