WEDSTRIJDEN het geheim van het slot. Het verdere onderroek werd aan de politie opgedragen, die in de eerste plaats inlichtingen inwon bij den bewoner van het huis, den geëmployeerde S., die zou verklaard hebben dat hij ge meend had onraad te bespeuren, maar verder daaraan geene aandacht had geschonken. Onder dis omstandighede i rezen tegen den beambte zware vermoedens, dat hij zei! den diefstal had begaan, echter niet in den afgeloopen nacht, maar reeds te voren op verschillende tijdstippen. De aanwezigheid van petroleum op den grond en het branden van een gat in den vloer wordt verklaard uit het ver moeden, dat S., vreezende dat weldra het tekort in de kas zou worden ont dekt, heeft willen doen gelooven, dat het geld door of bij den brand in het gebouw was verdwenen. Dat er geen brand is uitgebroken, wordt toegeschreven aan het gemis van toevoer van lucht, daar bij het verlaten van het kantoor de deur was dichtge maakt. Hoe dit zij, de politie moet in een èn ander voldoende aanwijzingen heb ben gevonden ora S. Maandagmiddag naar het huis van bewaring te zenden, waar hij voorloopig in hechtenis is gesteld. Men zegt, dat hij het dubbele mis drijf zou hebben beleden. Als geëmployeerde had hij eene be hoorlijke jaarwedde en voor zich en zijn gezin het genot van vrije woning, en licht. Hij maakte echter groote verteringen ea leefde op een ruimeren voet dan zijne positie toeliet en schijnt er zoo doende toe gekomen te zijn die levens wijze te bekostigen uit de gelden, die aan zijne zorgen waren toevertrouwd, wegens het onbeperkte vertrouwen dat tot dusverre in hem gesteld werd. Naar te Kampen ontvangen bericht, moet Zondagnacht de visch- koopman J. van Marle aldaar, op zijne reis van Amsterdam naar Rotterdam, van de boot gevallen zijn en verdrenken. Luitenant Metelerkamp, wien Zaterdag jblj de wedloopen te Ciiogeadaal een ernstig ongeval over kwam is, volgens nader ontvangen be richt, buiten gevaar. De geneesheeren hebben alle hoop op beterschap. De heer Metelerkamp heeft geen hersenschudding gehad doch zijn onder kaak was door zijn val gebroken. Op 15 dezer is de stations- chef te Heiloo 25 jaar in functie ge weest. De assistent had er werk van gemaakt om hem een geschenk aan te bieden, waartoe hij eene lijst bij de ingezetenen had laten rondgaan. Thans echter is de assistent zoek, en het geld weg. Vrouw en kinderen liet hij achter. Een werkman te Goes had de gewoonte wanneer hjg blaren op de handen kreeg die door het bestrijken met inkt te doen verdwijaen. Zijn achtjarig dochtertje, dat een blaar op den voet kreeg, volgde het voorbeeld haars vaders. Nauwelijks was echter de vloeistof op de blaar gebracht of voet en been begon nen te zwellen. De ter hulp geroepen geneeskundige constateerde bloedver giftiging en de kleine is niet buiten gevaar. Naar bericht wordt heeft mr. A. Looxma Ypey, onlangs ie Rij- perkerk overleden, bij testamentaire gesteld, zal er dus reeds dadelijk elke week 200 noodig zijn. Aan de com missie die administratie over het gesticht en de daaraan vermaakte onroerende goederen zal voeren, wordt bovendien een kapitaal van ƒ15,000 toegewezen daarmede de eerste uitgaven te bekostigen. De schenking in grond aan het nieuwe gesticht is echter zoo hoogst aanzienlijk, dat de opbrengst daarvan naar eene gemiddelde raming op f 25.000 per jaar geschat wordt. De heer Looxma Ypey heeft verder zijne prachtige verzameling oudheden en rijke verzameling porselein aan de provincie Friesland vermaakt om te wor den opgenomen in het Friesch Museum. De g r 0 0 t h e r t o g v a n S a x e n Weimar Eisenach bezocht ia streng incognitie Leeuwarden. Na door den burgemeester te zijn opgewacht in de woning van den afwezig zijnden com missaris der Koningin, werd een bezoek gebracht a?.u het Friesch e Museum van oudheden, aan de goudsmederij van Van Erp en de magazijnen van anti quiteiten enz. van Gebroeders De Vries. Nadat in het hotel „Phoeaix" het middagmaal was gebruikt, vertrok de groothertog te ruim 6 uur. Uit Heerenveen wordt ous gemeld Er is een moord gepleegd te Oude- schoot. Een vader heeft zijnen schoon zoon het leven benomen. De omstandigheden, waaronder de moord heeft plaats gehad, zijn nog niet volledig bekend. {N. R. Ci.) Het welbekende, schilder- achtig gelegen hotel „Beekhuizen" te Velp (G.) werd Maandag eene prooi der vlammen. Even vóör 12 uur brak de brand uit, die, vooral gevoed door het rieten dak en de met hout bekleede muren der bovenste verdieping van het in Zwitserschen trant opgetrokken ge bouw, en doordien de brandweer niet tijdig genoeg aanwezig kon zijn, snel voortwoekerde. Het hotel was vol lo geergasten persoonlijke ongelukken zijn echter niet te betreuren. Hoewel alles verzekerd, zal de schade voor den pachter, die hoofdzakelijk van de zomer maanden moet proèteereo, niet gering zijn. Donderdagavond was een schipper uit de provincie Groningen, na eene tapperij te Leeuwarden te heb ben bezocht, met eenige burgers aan het vechten geweest. Vrjjdag was hij nog den geheelen dag op de been geweest, hij klaagde echter over pijn in den schou der en ia het heofd. Zaterdag namid dag stierf hij onverwacht, waarschijnlijk tengevolge van de ondergane mishan deling. De politie trekt zich de zaak aan en heelt den vermoedelijken dader, een slagersknecht, in afwachting van den uitslag van het in te stellen onderzoek, ia voorloopige bewaring genomen. Het lijk is gerechtelijk geschouwd. Op de Scheveningsche wielerbaan werd Zondag, de vierde wedstrijd van dit jaar gehouden, onder beguostigiag van fraai weder. Zoo ooit dan konden deze wedstrijden, „internationaal" ge noemd wordeQ, daar niet minder dan 8 engelsche rijders van naam, allen rleden van de Cattord-club te Londen beschikking zijne onroerende goederen j zich hadden doen inschrijven, in Tietjerksteradeel gelegen, geschonken j Bij no. 1 van het programma, een gesticht, te bouwen op een intern, wedstrijd op de safety, afstand daarvoor aangewezen terrein. Het ge bouw zal den naam dragen „Stichting op Toutenburg" en wordt bestemd tot opneming van behoeftige lieden uit de dorpen Rijperkerk, Tietjerk en Harde- garijp. Aanvankelijk zullen er 20 ka mers opengesteld worden. Daar het hospitium voorloopig 40 bewoners zal herbergen en aan ieder eene wekelijk- sche uitkeering van 5 wordt ter hand engelsche mijl, kon men reeds da delijk met de Engclschen kennis maken. Deze kennismaking was wat hun j de uitslagNo. rijden betreft echter niet in hun voordeel, want tot lof van onze Eol- laadsche jongens kan gezegd worden dat zij hunne buitenlandschen tegen standers reeds dadelijk klop gaven. Hoewei dit eerste nummer in drie afdeelingen zou worden gereden, bleken door de geringere opkomst der inge schrevenen, 2 afdeelingen voldoende. Raland, Feith en Rademaker toonden zich weer meester in het wielrijden, want eerstgenoemde was in de eerste atdeeling eerst-aankomende, terwijl dc beide anderen in de tweede afdeeling respectievelijk het eerste en tweede aankwamen. De uitslag van den besiissingarit was No. 1 Jan Feith, Den Haag, in 1 m. 304/s sec.No. 2 M. Adier, Amster dam, 1 m. 307& sec.; No. 3 R. G. Merry, Londen, 1 m. 317* sec. Hierna volgde een nationale Satety- wedstrijd, afstand 1 eng. mijl, alleen open voor hen, die nog [geen eersten prijs in openbaren 'wedstrijd hebben gewonnen. Ook dit nummer werd ,in 2 afdee- liugen gereden. In de tweede viel Frans Evnst uit Den Haag bij de derde ronde af. De beslissingsrlt werd aan het slot van de wedstrijden gehouden. De uitslag daarvan was: No. x.A.J. Spruijt, Rotterdam, iu 2 m. 4775 sec. No. 2 J. Siep, Arnhem, in 2 m. 47 4. sec.; No. 3. P. M. van Wijk, Den Haag, in 2 m. 48% sec. In nummer 3 werd voor den 4*n keer van dit jaar om het „Eagle Sport Cho colate Shield" van dsn heer J. P* Ra demaker te Scheveningen gereden, dit maal over een afstand van 16 roaden 4 eng. mijlen. P. de Waard, die reeds tweemaal won, en Ralaad die bij den wedstrijd van 24 Juli, welke om dat schild werd gehouden, opkwam, traden ook nu ia het strijdperk. Dat 't ditmaal zou span nen, was dadelijk reeds te zien. De rijders betwistten elkander iederea me ter. Met groote belangstelling volgde het steeds talrijker [geworden publiek den wedstrijd. De uitelag was: No. 1 Raland in 11 m. 31 sec.No. 2 Jan Feith, Den Haag, ia 12 m. io*lS sec. No. 4 een wedstrijd met voorgift, afstand 3 KM. op hosge tweewielers, die als internationaal stond vermeld, werd bij gebrek aan buitenlanders, in eene „nationale" herschapen. De uitslag was No. 1 T. D. Filz, Arnhem, in 5 m. sia/« sec.No. 2 E. Burge, Amsterdam, in 5 m. 337» sec.; No. 3 H. J. Wolter Jr., Amersfoort, Ja 5 m. 35 sec. Daarna werd een intern, wedloop, over een eng. mijl afstand gehouden met voorgift. Deze wedloop werd ia 2 afdeelingen geloopen. De uitslag van den beslissingsloop wasNo. 1. „No Change", in 55 sec. No. 2 „Rapid", Den Haag, in den zelfden tyd; No. 3 „Deruier", Rotter dam, in 5575 sec. No. 7 was een wedstrijd op den driewieler, afstand 1 eng. mijl. De uit slag was: No. 1 Raland, in 3 m. 137i sec.No. 2 Adler, in 3 m. 11376 sec. No. 3. Baron Th. v. heemstra, Deven ter, in 3 m. 14VS sec. Alsnu kwam weer de beurt aan een internationale wedstrijd en wel op de safety met voorgift over een afstand van 2 eng. mijlen. De uitslag was No. 1 H. v. d. Griendt, Haarlem, 5 m. i3a/s sec.No. 2 F. H. Koenen, Manchester, 5 m. 14Y& sec.; No. 3 Raland in 5 m. 28V5 sec. Na een pauze werd allereerst een wedloop over een afstand van 110 yards gehouden, van meet mei. 10 kin dernissen van 5075 cM. hoogte. De wedloop werd m 2 afdeelingen gehou den. Bij de beslissing tusscheu de eezst- aangekomenen van iedere afdeeling was Jowispi, Haarlem, in i44,, sec. No. 2 M. Belloo, Parijs in 14VS sec. No. 3 Ajamblanda, Haarlem in 15 sec. Vooral de Franschman Bellon sprong prachtig. Hierna volgde een internationale wed strijd op de safety, over een afstand van 3 eng. mijlen. Oök nu werd er in afdeelingen gereden. Dit was een zoogenaamde „Point to Point race", waarbij respectievelijk aan den eersten, tweeden en derden aan komende in elke mijl [3, 2 en 1 punt worden gegeven, en houder van het grootste aantal punten overwinnaar wordt. Bij de laatste mijl wordt het dubbel aantal punten gegeven. De uitslag was: No. 1. H. v. d. Griendt in 8 m. 25 7» sec.; No. 2. M. Adler in 8 m. 26 >/s sec.; beiden hadden 10 punten en deelden dus den i«n en 2ea prijs samen. Het laatste nummer was een wed strijd over 1 eng. mijl met voorgift op den driewieler. De uitslag wasNo. 1. Raland in m. 55Vs sec.; No. 2. Baron Th. v. Heemstra in 2 m. 557s sec.No. 3 H. A. v. Beek in 2 m. 56 sec. Hiermede waren de wedstrijden ge- eiadigd. zij zijn voortgekomen, en waaronder zij hunne betrekkingen hebben. De toch ai strenge bepalingen zijn te streng toege' past, en dit kon niet anders dan onte vredenheid wekken. Eene verwisseling van het besturende personeel, hoe goerl dit op zich zelf ook zijn moge, zal reedf veel kunnen verbeteren, en dat de re geering er niet reeds lang toe is overge- gaau den resident van Menado ea eenige controleurs elders te plaatsen, desuoodt met bevordering, heeft bevreemding gewekt, daar toch de bevrediging van de Miaahassa in dit geval ée hoofdzaak moest zijn. In de plaats van mr. Kuneraan, die zich genoodzaakt zag wegens ziekte bui- tenlandsch verlof te vragen, en e* te eer toe besloot in Europa herstel van gezondheid te gaan zoeken, toen tegen zijn uitdrukkelijk advies ia de heer Te Mechelen tot resident van Tegal werd gemaakt, is de heer Uljée, resident van Rembang, tot directeur van binnen- landsch bestuur benoemd. De heer Uljée heeft zich den naam verworven van een zeer bekwaam en zeer rechtschape.. ambtenaar te zijn, eee man uit en stuk, die voor zijne meening staat en riet meegaande is. Ais adsistent-resident was hij indertijd toegevoegd aaa den hoofd inspecteur voor de koffiecultuur, en zonder twijfel zal hij daarover zijne eigene denkbeelden hebben." Het vonnis van dea raad van justi tie te Soerabaja, waarbij de door het openbaar ministerie bij dien raad ge- cquireerde terechtstelling van Th. E. V. P., vau beroep employé bij de ta- baksendernemiug Internationale Crediet- en Handels vereeniging „Rotterdam," is geweigerd, met verklaring dat er geene lermea tot terrechtstelling van den ver dachte aanwezig zija, is bij arrest van het hooggerechtshof bekrachtigd. Bij de uitbesteding van de levering van levensmiddelen enz. voor de troe pen in Atjeh gedurende 3 jaren is inge schreven doo: de firma De Lange Co. voor 3,350,724,60 ea door Thio Tiauw Siat voor f 3,260,502,60, aan welken laatste de levering voorloopig is gegund. Bij het officiers examen zijn geslaagd in de volgende orde voor de infanterie de sergeants élèves J. W. de Bruine M. Garpentier Alting, A. Franssen. W. yan der Meer, P. J. R. Hamei en L. II. Berg, en voor de militaire administratie de élè/es L. H. Spook ea S. T. Bauseh. Uit Gorontalo schrijft raeu over een troep „Menadoneesche comedianten" het volgende. Vau den 240 der vorige maand tot heden geelt dat gezelschap, bestaande uit vijftien jonge volbloed Meuadoneezen, hier voorstellingen, welke bijna met die van Europeesche circus sen kunnen wedijveren. Met hetgeen de Engelsche circussen, die de Molukken bezochten, te aanschouwen gaven, tot voorbeeldhebben de jongelieden zich met zooveel ijver en volhar ding geoefend zonder daarbij voor gevaar terug te deinzen (volgens een „on dit" schoten een paar hunner er het leven bij in), dat de door hen verkregen resultaten schitterend genoemd mo^en worden. Een bezoeker van huuse voor stellingen in hunne eigen tent, op de zelfde wijze ingericht ais een gewoon paardenspel, zou zich hebben kunnen verheel den, dat hij zich in een keuschen circus bevond. Ook zijn de paarden uitmuntend gedresseerd. De oaderne- ;oede zaken go- RECHTSZAKEN. Postma van Drachten, is wegens po ging tot doodslag ep „mooie Akke", zijne beminde, tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. KOLONIËN- BATAVIA, 15 Juli. Dat het doorgaan der expeditie naar Lombok nog twijfelachtig is,maakt deLoc. ook daaruit op, dat de intendance te Semarang nog geen orders heeft ontvan gen ooi beuooéigdheden gereed te hou den. Voorts heeft het legerbestuur in last alleen zulke voorbereidende maat regelen voer eene expeditie te nemen, die geene bizondere uitgaven vereischen. Volgens het Bat. Hbld. zou de gouvernementsschool te Tondano onlangs in brand zijn gestoken, en zou de con troleur Van de Velde uit Menado zijn overgeplaatst naar a&nieiding Yan een den 6a Juli jl. alhier ontvangen telegram, waarbij de resident van Menado die overplaatsing verzocht, omdat hij anders voor het leven van genoemden contro leur niet instond. Bij het departement van onderwys, eeredienst, en nij verheid is echter van den brand der beioelde school niets bekend, en bij het depar tement van binnenlandsch bestuur weet men niets vaa een telegram van gezeg den inhoud. Wel is de hoofdenschool te Tondano afgebrand, doch dit gebeurde 9 November 1890 en sedert is er geen nieuw schoollokaal opgericht, maar heeft men een huis gehuurd van den majoor van Toelian, een der ontevreden hoof- den, wiens eigendom thans wel niet uit wrok tegen de regeering zal zijn ver nield. En wel is de controleur Van de Velde overgeplaatst, doch dit ge beurde den 511 Juli jl., dus een dag vroeger dan het beweerde telegram hie. zou zijn ontvangen. (J. B.) Het ontwerp van een nieuw wet boek van strafrecht voor Europeanen is in handen gesteld van het hooggerechts- hof en van de raden van justitie, ten einde te dienen van advies. Aan het mail-overzicht van de Javabodedd. 15 Juli, is het volgende ontleend „Het rapport door den heer Gallois als regeerings commissaris van zijn on derzoek in Menado (tot welke residen tie ook de Sangi-eilanden behooren) opgemaakt, houdt ook voorstellen in tot j mende lui hebbVn hier hervorming; het zal waarschijnlijk open-gemaakt; hunne verdiensten worden ge baar worden gemaakt. Gebleken is dat j schat op pl. m. ƒ1000. OpToadaoten de heerendiensten, gelijk die zija vast-1 Amoerang, waar het gezelschap, staande onder directie van een zekeren Oemar, ook geweest is, moet de ontvangst nog beter geweest zija. Bij vergunniug is men van plau ook andere deeien van dezen archipel te bezoeken. gesteld, reeds zwaar op de bevolking' drukken en dat zij vaak nog worden over schreden, terwijl verder zeer vele negorij diensten worden gevorderd. Buitendien heeft zich de ontevredenheid der hoofden over het verlies van hunne vroegere rechten voortgeplant op de bevolking, onder welke die hoofden geen afzon derlijken stand vormen, maar waaruit hij onschuldig is Ik antwoordde niet dadelijk op baar vraag. „Zijt gij dan ook van meeaingdat hij schuldig is vroeg ik. „Hoe kan het anders aldus barstte zij los. „Wat mijn hart ook mag zeggen, mijn verstand richt zich slechts naar de bewij zen. Spreken alle feiten niet tegen hem? Is zijn misdaad niet reeds zoo goed als bewezen? Wie zou het gedaan hebben wan neer hij het niet gedaan had? Zou er wel een rechtbank kunnen zijn, die hem vrijsprak „Ik vrees van niet," zeide ik miss Simpkinson huiverde „en toch zeg ik steeds tot mijzelf, dat hij onschuldig is." „En uwe bewijzen P" zeide miss Simpkinson. Natuurlijk ver langde zij vurig die te hooren. „Wien verdenkt gij dan?" vroeg zij. „Laat ik u eerst een vraag doen," zeide ik. „Zeg mij op uw eerewoord, op alles wat u het heiligst is, verdenkt gij iemand „Neen," zeide zij veibaasd; „of het moest Philip zijn. Mijn hart komt tegen dat denkbeeld in opstand, maar mijn verstand zegt mij maar al te duidelijk, dat het Philip moet zijn." Zooals gij ziet, waren wy reeds veel vertrouwelijker geworden. Ik geloofde in hare oprechtheid. Het speet mij, dat ik tot de ontdek king moest komen, dat zij mij niet kon helpen. „Neem mij mijne schijnbare onbescheidenheid niet kwalijk," zeide ik, „maar het zou voor mij van het grootste gewicht zijn, wanneer gij mij in korte bewoordingen zoudt kunnen mededeelen, wat de oorzaak was van uw oneenigheid met Philip, wat uwe verloving met zyn broeder tengevolge had." Miss Simpkinson bloosde hevig. „Ik ben nooit met Philip Harvey verloofd geweest," zeide zij. „Gij kunt dat onmogelijk gehoord hebben. Ik moet u verzoeken om dit onderwerp te laten rusten." Te sterk van wil om hare ontroering te toonen, bedekte miss Simpkinson haie oogen met haar hand. Die hand beefde. Het was alles tevergeefs om meer uit miss Simpkinson te krijgen. Voor dat ik haar verliet had zij toch echter verraden wat ik wilde weten. Zij had Philip Harvey lief, en gaf dientengevolge niet veel om Austin. Koe onbegrijpelijk ziju toch de vrouwen Deze ontdekking verbindende met hetgeen Philip zich had laten ontvallen, begon ik, naar ik meende, het een en ander te be grijpen. Ongetwijfeld was miss Simpkinson beleedigd in hare innigste denkbeelden door trouweloosheid van haar geliefde en had zich op hem gewroken door openlijk haar hand aan zijn broeder te schenken. De voortdurende aandrang van hare moeder had deze stap vergemakkelijkt maar kon ze niet verhaast hebben. Sterk van geest en hartstochtelijk als het meisje was, begreep ik maar al te wel haar drijfveer om zich op die wijze in een ander ongeluk te storten. Ik geloofde niet, dat het haar wensch was om met Austin in het huwelijk te treden, Ik geloofde nog minder, dat zij zich door zijn klein kapitaaltje had laten verlokken. Ik kon niet nalaten mij af te vragen of hij ook wellicht invloed op haar had kunnen uitoefenen. „Ik ben van meening, dat Philip onschuldig is," herhaalde ik, toen ik haar verliet, „maar tot dusverre heb ik nog niemand gevonden om hem te vervangen. Mijne vermoedens zijn al zeer vaag." Plotseling haalde ik de copie van de letters „P. H." uit mijn zak te voorschijn. „Is dat het schrift van Philip Harvey vroeg ik, „of dat van Austin „Hoe kan ik dat naar die twee letters beoordeelen zeide miss Simpkinson onmiddellijk. „Het is onzinnig om dat van mij te verwachten. Ik zou zeggen, dat naar den vorm van de letters te oordeelen, het schrift is van Philip, maar volgens het karak ter der letters is het van Austin." HOOFDSTUK XXIII. Een nieuw spoor. Miss Simpkinson had haar verlangen te kennen gegeven om Philip te ontmoeten. Zij zou hem ongetwijfeld hebben opgezocht als zij hem had weten te vinden. Dit had bijna zeker zijn on middellijke gevangenneming tengevolge gehad, zoodat ik er met omzichtigheid voor bezorgd was, haar in onwetendheid te hou den, en gelukkig voor ons allen besefte Philip maar al te gosd hei gevaar van zijn toestand om tegen te stribbelen nadat ik hem had vergeld, dat het onmogelijk kon gebeuren. Wordt vervolgd^)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2