Lettsren en Kunst WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. ÖEMEN9D NIEUWS. mannen ze te grypen en naar het strand te brengen. Met groote inspanning werd onder leiding van de artsen A. de Niet Mz. en Keuchenius aan het strand een paar uren lang al het mogelijke beproefd om de levensgeesten weder op te wekken, maar zonder succes. De politie bracht des avonds de lijken per brandcard naar de ouderlijke woning. (Fad.) Woensdagochtend, om streeks half zes, ontstond te Gouda eene felle, uitslaande brand in het per ceel aan de Bogen, waarin spekslagerij wordt uitgeoefend. Het pand brandde geheel uit. De brand zou zijn ontstaan, doordien de huiskat het theelicht zou hebben omgeworpen. De vrouw van den bewoner werd met moeite gered, terwijl de brand een oogenblik noodlottig dreigde te worden voor eene gebrekkige bovenbewoonster, de wed. Hamerslag, die ook niet zon der bezwaar uit haar verblijf werd ver wijderd. Haar inboedel was gelukkig verzekerd. Minder goed kwam mej. wed. Nobel er af. Door den schrik bij het zien van den brand uit bed gevallen, is zij daar door op verschillende plaatsen van het lichaam zoodanig gekneusd, dat zij ge neeskundig moet worden verpleegd. Het huis was verzekerd, terwijl de inboedel, waarvan maar weinig is gered, zeer laag was geassureerd. (G. C.) Als een bewijs dat descheep- vaart langs de Vecht, ook na de opening van het Merwedekanaal, nog wel van eenige beteekenis schijnt te zullen blij ven, kan dienen, dat in de week van op 14 Augustus jl. nog 210 schepen de Vechtbrug te Nederhorst den Berg passeerden. Terwyl Maandagmorgen op de Merwede bij Dordrecht de schip per M. de Haan met zijn vaartuig Dirfoc laveerde, scheurde door een rukwind het zijwand, waardoor tevens de mast brak en .terecht kwam op het hoofd van den schipper, die op het boeisel von het gangboord viel en tus- schen het boeisel en den mast beklemd geraakte. Hoewel zijne beide zoons on middellijk hulp verleenden, is de man kort daarop aan de gevolgen overleden. Tegen L. d. V. te Winscho ten is door den wachtmeester der maré- chaussée te Muntendam proces-verbaal opgemaakt, omdat hij jl. Zaterdag ge dreigd heeft den burgemeester van Muntendam te zullen verdrinken. Men meldt aan de/*. Ab. C uit Kaatsheuvel d. d. 17 dezer: Gisteren voormiddag, circa 10 uur, was men hier niet weinig verbaasd, een paar vrachtkarren te zien, ve -gezeld van den heer Balbian van Doorn, notaris te Utrecht, als rentmeester van een ge deelte der Sprangsche tiend, twee ma- réchaussées te voet en een 300-tal Sprangsche ingezetenen, voor het groot ste gedeelte schoenmakersknechts. Het werd genoemden notaris, die te Sprang bezig was met tienden en het nagaan der velden, welke oogst er op gestaan had, zoo lastig gemaakt, dat hij onder bescherming der bijzij nde politie verster king kwam vragen. De maréchaussées te paard waren direct hiertoe bereid, en toen vertrokken met den notaris 5 maréchausées te voet en 3 bereden naar Sprang. Een dichte drom volks versperde hier den publieken weg; na driemaal gesommeerd te zijn, zich te verwijderen, werd de menigte door de paarden uit elkaar gedreven. Enkele sabelhouwen zijn daarbij uitgedeeld. Dinsdagnamiddag waren een heer en zijn zestienjarigen zoon aan het hengelen in de veenplassen van den Bullewijkerpolder. Door een ongeluk kig toeval geraakte de zoon te water en verdween in de diepte. Eenïgen tijd later werd het lijk opgehaald door den vader, die zich daartoe gekleed te water begaf en door een paar te hulp gesnelde veenwerkers. Dr. Kinderman, inmiddels gewaarschuwd, kon niet anders dan den dood constateeren. Door nu wijlen den heer mr. A. Looxraa Ypey is aan de, aan de provincie Friesland gedane making van zijne verzameling porselein en anti quiteiten toegevoegd het aanzienlijke kapitaal van f 50,000 voor de inrichting der kasten tot berging enz. dezer kost bare verzameling. Verder is nog door hem vermaakt 2000 aan het Diakonessenhuis en f 500 aan het Genootschap van Moederlijke Weldadigheid te Leeuwarden. Aan de Ned. Hervormde Diakonie te Bergummerheide is door hem de som van f 15,000 vermaakt. Men leest in het Abld, v. d.Boekh. „Gedurende de werkzaamheden van de jury op onze tentoonstelling, heeft zich het volgend zeer onaangenaam geval voorgedaan. De heer F. Cham- penois, wiens atelier voor chromo-litho- graphie een europeeschen naam heeft, vond onder het door de firma Jos. Vas Dias Co. tentoongestelde, eene repro ductie van ee- door hem uitgegeven kleurendruk naar eene schilderij van Jan van Beers. Hij had aan den kuns tenaar een belangrijke som moeten uitkeeren voor het recht van repro ductie. Geen wonder dat hij onaange naam werd getroffen, toen hij bemerkte dat men hier zich aan zijn eigendom had vergrepen. Hem was evenwel nog eene aangenamer verrassing bereid bij het ontdekken van de adreskaart van de heeren Vas Dias Co. (nefas Dias!), waartoe zij eenvoudig de zijne, 'een meesterstukje van goeden smaak, hebben gecopieerd! v Wanneer er iets als persoonlijk eigendom in den handel moet beschouwd worden, dan zeker in de eerste plaats eene versierde adreskaart, die immers gelijk staat met het handelsmerk eener firma." Het bestuur der Boekhandelaars- Tentoonstelling te Amsterdam, verzoekt ons opname van nevensgaand artikel Men kan de tentoonstelling van den boekhandel in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam beschouwen van twee standpunten van een technisch en een aesthetisch standpunt. In beide opzichten geeft deze ten toonstelling heel wat te leeren. Men behoeft slechts de groote zaal van het Paleis even door te wandelen om overtuigd te worden, dat het boek- drukkersbedrijf in de laatste jaren met reuzenschreden vooruit is gegaan. Schier alles, wat vroeger door de vaardige hand van den werkman moest geschie den, wordt nu langs machinalen weg tot stand gebracht. Alleen den zetter heeft de machine nog niet kunnen verdringen. Wei zijn herhaaldelijk proeven genomen met een zet- of distribueer-machine, maar deze bleek geen practische resultaten te heb ben. Dit is ook zeer gemakkelijk na te gaan, als men weet welke verschillende lettersoortea, randen en vignetten in het z. g. smoutwerk worden gebruikt, En waar blijft men met den smaak, die ook op het drukwerk zijn stempel moet drukkenkan men dit aan de machine overlaten De letterzetter^ is nagenoeg op de zelfde hoogte blijven staan, waarop zij reeds voor vele jaren stond, Wel heeft zij eenige verbeteringen ondergaan en is zij in het bezit gekomen van nieuwe hulpmiddelen, maar van een vooruit gang als dien der boekdrukkerij is geen sprake. Men zou zelfs eene met al te gewaagde stelling verkondigen, wanneer men beweerde, dat de zetterij eer ach teruit dan vooruitgegaan was. En uit een aesthetisch oogpunt be schouwd, is deze stelling zeer goed te verdedigen. Vroeger had iedere voorname druk kerij hare eigene lettersoorten en ver sierselen, zoodat elke drukkerij als 't ware haar eigen karakter legde in het werk dat zij drukte. Leg maar eens een kenner het een of ander oude boekje voor; hij zal onmiddellijk, zonder het titelblad te zien, weten te zeggen, dat het boekje in die eeuw en daar of daar afge drukt is. Tegenwoordig is dat geheel anders geworden. Dezelfde lettergieterij levert dezelfde lettersoorten aan meerdere boekdrukkerijendaardoor is het in- dividueele karakter van het boek ver loren gegaan, en vertoont zich slechts nog in eenige kostbare prachtuitgaven, zooals die nu en dan nog wel eens verschijnen. Toch openbaart zich hier en daar nog een streven om den stijl te blijven huldigen, dat wil zeggen om eenheid en harmonie te brengen in de uitmon stering van het boek, deze in overeen stemming te brengen met den inhoud ervan en met het doel, waarvoor het moet dienen. Het is niet vleiend voor onze nationale kunstnijverheid, maar de verklaring kan hier met achterwege blijven, dat aan onze Nederlandsche uitgaven in 't alge meen dat karakter ontbreekt, cn in dat opzicht doen wy niet voor onze Duitsche naburen onder. Hetzelfde verschijnsel evenwel kan men niet alleen waarnemen bij ons boek- drukkerswerk, maar ia by na alle voort brengselen onzer kunstnijverheid ver toont zich dat gebrek aan stijl en karak ter. In 't algemeen laten wij teveel aan het toeval over, zonder rekening te hou den met de eischen van den goeden smaak, met de aesthetische regelen, door de verschillende stijlen voorgeschreven. Vergelijk eens den stylaal behandel den „Alaaanach des amateurs de reliurer (Fransche atdeeling) met zijn fraaien geciseleerd lederen band in den stijl der 15de eeuw, met zoovele smakelooze, overladen stempelbanden, waaraan de Nederlandsche afdeeling buitengewoon rijk is. Wat in de architectuur het geval is, geldt in zekeren zin ook voor het boek. Evenals een gebouw, moet ook een boek den stempel dragen zijner bestemming. Wat bijvoorbeeld te zeggen van een Franschen spoorweg- en reisgids in groot kwarto uitgave Wat te zeggen van de dikwijls on handige formaten, waarin onze Holland - sche romans soms verschenen 1 Wat eindelyk te zeggen van sommige kinderprenteboeken, met kleine letter gedrukt en voorzien van een band, co quet behandeld met teere kleuren, waar van de bekoorlijkheid door een enkel vlekje ontsierd wordt? Dit zijn slechts enkele voorbeelden uit de vele, welke deze tentoonstelling oplevert. De zin voor het schoone, gepaard aan dien voor het practische och, die voorbeelden zijn zoo schaarsch. Den Franschman vergeven we gaarne zijn buitensporig groote reisgidsen, want in vele andere opzichten toont hij zijn zin voor het practische. Evenals de Engelschman als 't ware met een krant geboren wordt, zoo is de Franschman geboren romanlezer. Geen land ter wereld, waar die romans zooveel aftrek vinden als in Frankrijk. Een Franschman leest overal: aan tafel, op reis, in zijn schafttijd, zelfs in bed bij kaarslicht. Het is dus niet meer dan natuurlijk, dat de uitgevers zorgden voor een handig formaat, waardoor een boek ver kregen wordt dat men overal kan meê- nemen. Vandaar, dat de meeste Fransche romans nagenoeg hetzelfde formaat heb ben, post-octavo, terwijl onze Hollaud- sche uitgevers, wat het formaat betreft, op de meest willekeurige wijze te werk gaan. Ook ten opzichte van de leerboeken valt hetzelfde verschijnsel waar te nemen. Onhandige formaten, ondoel matige omslagen, waarvan de stevig heid niet in verhouding staat tot het veelvuldige gebruik dat er van gemaakt moest worden. Het zijn alweer de Franschen die in dit opzieht een goed voorbeeld geven. De studieboeken, door de meeste Fran sche uitgevers in den handel gebracht, zijn voorzien van eon stevigen kartonnen band met linnen rug, zoadat het niet noodig is de boeken na een gebruik van een paar weken te laten inbinden. Op deze tentoonstelling, maar vooral in de Fransche afdeeling, valt voor ons veel te leeren. 't Is te hopen dat onze uitgevers er hun voordeel mee zullen doen. Het reeds vele jaren gevormde plan van eenige hollandsche cricketspelers, om aan de Engelschen, die jaarlijks in Nederland aan de cricket wedstrijden komen deelnemen, .een contra bezoek te brengen, zal eindelijk worden ten uitvoer gebracht. Het elftal, dat uitslui tend uit hjllandsche amateurs besta*tt en dat zich Zaterdagavond te Rotter dam hoopt in te schepen om den vol genden middag te Huil te arriveeren en dan de reis met den treio tot Scar borough voort te zetten, is als volgt door den N. C. B. gekozen C. Posthu ma, P. Tromp ae Haas, leden der haarlemsche cricketclub „Rood en Wit' J. C. Schröder, Kttpfer en dr. H. Gor ten, leden der Amstei Crioket-club uit Amsterdam; F. van den Bosch en C, de Groot, leden der cricketclub „Oiym pia" uit Den Haag; H. M. van Oos terzee. E. Harrison en C. Nolet, leden der haagsche cricketclub, en A. Eyken. lid der utrechtsche cricketclub „Her cules". Aldus samengesteld, zal het holland sche elftal zeker geen slecht figuur ma ken. Dinsdag 23 dezer zullen de wed stryden vermoedelijk 5 in getal aanvangen en Zaterdag d. a. v. eindigen, Het hollandsche elltal zal staan onder leiding van den heer C. Nolet uit 's Hage. Zijn de berichten juist, dan zou het tentoonstellingsplan in Berlijn voor een niet gering deel zijn afgesprongen op de onverschilligheid van de mogendheden. Zelfs de bondgenooten wilden niet mee werken: zoo heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken in Italië op de ver trouwelijke uitnoodiging tot deelneming geantwoord, dat Italië onder de gegeven fioaneieele omstandigheden niet dan op zeer bescheiden wijze aan de tentoon stelling zou kunnen deelnemen. Woensdag, aan het feestmaal in het officieren casino te Berlijn van het ie regiment dragonders der garde, in welke bijeenkomst beroemde veldslagen werden herdacht, bestond er gelegenheid dat de keizer en graaf Herbert von Bismarck elkaar zouden ontmoeten, daar graaf Herbert vroeger bij dit regiment heeft gediend en nog tot het kader officieren behoort. De keizer heeft echter bij ontvangst eener boodschap eensklaps het feest verlaten, naar men beweert om eene ontmoeting met graaf Herbert te ontwijken. Natuurlijk zijn in Engeland de mee ningen over het nieuwe kabinet zeer verdeeld. Terwijl een deel der liberalen liever wat meer radicale elementen in het ministerie had gezien, prijzen de conservatieven het in Gladstone, dat hij enkel mannen van ervaring heeft gekozen. De Times is ontevreden ec beweert, dat al de ministers onderge schikten zijn van Gladstone en dat er geen mannen van eigen initiatief en van energie zijn te vioden geweest. Deelnemende aan een officieel ban ket van de Luxemburgsche landbouw- maatschappij, heeft koning Leopold Woensdag avond den op hem uitge- brachten heildronk beantwoord met deze woorden: „Dat België welvaart geniet, keeft het daaraan te danken, dat het steeds met beleid en voorzichtigheid te werk is gegaan. Het waren edelmoe dige en vaderlandslievende gedachten, die de ontwerpers der grondwet van 1830 bezield hebben, en het is te ho pen dat diezelfde geest degenen bezie len moge, die zich thans met de her ziening der hoogste staatswet bezig hou den." De Koning eindigde met op den voorspoed van Luxemburg te drinken. Naar uit Budapest bericht wordt, is prins Ferdinand van Bulgarije voorne mens in de volgende maand naar Cou- stantinopel te gaan en zijne opwachting bij den Sultan te maken. Dit doet den» ken aan een soort verbintenis, die Bul garije met Turkije zou wenschen tegen over rassiscke invloeden. Naar men verneemt, heeft de regeerings- commissie te St. Petersburg voor de granen in de op Maandag gehouden vergadering zich verklaard voor de opheffing van alle nog bestaande maat regelen tot verbod van uitvoer van granen. De openbaarmaking van het desbe treffende besluit wordt eerstdaags tege moet gezien. Aan de Her aid wordt uit Caracas geseind van den 6ea dezerDe vijf westelijke staten van Venezuela hebben zich tot een zelfstandigen bondsstaat vereenigd, waarover de generaal Eleazer Indante zich tot dictator heeft doen uit roepen. Wij maakten er reeds mel ding van dat de heer Charles, de belgische consul en directeur der tram- omnibussen te Florence, te Livorno door een onbekend persoon gekwetst is gewerden. Nu echter is de schuldige ontdekt, het is een schoenmakersknecht. De reden van zijne daad was, dat zijn kind, toen dit op de tram wilde springen, daarin verhinaerd was geworden; viel en zich ernstig bezeerde. De lief hebbende vader had teen geen beter middel geweten, dan zich op den di recteur van die maatschappij te wreken. Zondagmiddag isdeketel van eene in het Katten dij ckdok te Ant werpen liggende fransche stoomboot gesprongen. De stukken vlogen bijna dertig meter in de hoogte en verbrij zelden, in het nederkomen, een in de nabijheid liggend Rijnschip. De hof meester en een der machinisten van de boot zijn deerlijk gebrand, doch niet gevaarlijk. Andere persoonlijke onge vallen zijn er niet bij voorgekomen. De brusseische afdeeling van het Leger des Heiis heeft Zondag gepoogd, onder aanvoering van majoor Booth, den zoon van den generaal, eeueu optoeht met muziek door de stad te houden. Dit voornemen werd echter verijdeld door eene kwaadwillige menigte, die de heilsoldaten eerst met scheldwoorden en vervolgens handtas telijk vervolgde. De politie moest hen eindelijk in bescherming nemen en bracht hen naar hun vergaderlokaal op den boulevard Boudewijn terug. Omstreeks 2 0,00 o scheep s- timmerlieden aan de Tyne en Wear zullen waarschijnlijk het werk staken, De scheepsbouwmeesters zijn gedwon gen de loonen met 5 pCt. te vermin deren. De werklieden hebben in eene vergadering te Sunderland besloten, lie- Zij stelde mij voor aan haar dochter Lucy, een meisje van negen tien jaar, met een brutaal klein neusje. Het deed mij zeer veel genoegen met Lucy kennis te maken. Ik meende, dat zij mij wellicht van dienst zou kunnen zijn, hetgeen later bleek het ge val te zijn; op het oogenblik maakte ik echter weinig vorderin gen. Het was zeer moeilijk iets uit te lokken zonder mij te verraden. Ja zelfs zag ik zeer spoedig in, dat het onmogelijk was, zoodat ik weer hetzelfde standpunt ging innemen als bij de vrouw, in wier huis de moord was gepleegd. Waarom ook niet Dien dag moest alles worden opgehelderd. Binnen vier en twintig uur zou Austin Harvey alle bizonderheden weten van mijn onderhoud met juffrouw Hopkins. Alvorens die vier en twintig uur waren verloopen, moest ik beslist weten of Austin Harvey de moorde naar was of niet. „Juffrouw Hopkins," zeide ik, „ik ben detective. MissRaynell is vermoord zooals gij weet. Mijnheer Harvey is haar erfgenaam. Hij is waarschijnlijk volstrekt niet in den moord betrokken, maar om dat te kunnen aannemen moet hij in ieder geval bewijzen, dat hij dit huis niet heeft verlaten in den nacht van den moord." Ik zag dat het meisje ontstelde. Zij vermeed echter mijn blik, en zat uit het venster te staren. Juffrouw Hopkins had eenigen tijd noodig om van hare verbazing te herstellen, maar toen zij weer over haar spraakvermogen kon beschikken, barstte zij los in een stortvloed van uitroepen van verontwaardiging, die ik kalm langs mij heen liet gaan. Eindelijk was zij weer eenigs- zins tot kalmte gekomen, en vernam ik van haar de volgende feiten Austin had des Zondagsavonds de godsdienstoefening byge- woond. Juffrouw Hopkins en Lucy hadden er hem gezien. De kerk was half negen uit. Daarna was in het schoolvertrek een bijeenkomst gehouden over het zendingschap, welke door hem en Lucy werd bijgewoond. De bijeenkomst had tot half tien of nog iets later geduurd. Miss Luoy was dadelijk na afloop terug gekeerd, en was voor tien uur thuis. Moeder en dochter beiden wisten dit met zekerheid, en Austin was kort daarop terugge keerd. Hij had aangeseheld aan de voordeur en jufirouw Hopkins zelve had hem binnengelaten. Hij zag er vermoeid, somber en zeer bleek uit. Op de trap had hij tot haar gezegd: „Na de bijeenkomst ben ik een oogenblik opgehouden door een paar menschen, die mij wilden spreken, anders had ik met genoegen uwe dochter willen thuisbrengen. Het is nog geen half elf, niet waar en juffrouw Hopkins had op de klok in de gang geke ken en gezegd„Juist op slag, mynheer;" en toen zij dit gezegd had, sloeg de klok. Dit alles herinnerde zij zich nog duidelijk te duidelijker omdat daarna de moord had plaatsgehad. Mijnheer Harvey had gezegd: „Nu, goeden nacht, ik ben zeer vermoeid," en hij was naar boven gegaan en had zich in zijn slaapkamer opgesloten. Deze mededeelingen waren voor mij alle zeer teleurstellend. Naar alle waarschijnlijkheid was de moord vroeg in den nacht geschied nog voor dat de ongelukkige vrouw zich had ontkleed. Ik was tot deze gevolgtrekking gekomen ondanks het omwoelde bed en het leege glas. Ik geloof, dat men door die beide feiten het onderzoek had willen bemoeielijken. De daad was niet des morgens begaan en moest dus voor middernacht zijn gepleegd. WaDneer Austin er bij was betrokken, dan moest hij dus zijne kamers weer verlaten en zich naar de Marine Parade heb ben begeven. Ofschoon ik de afstanden nog met juistheid moest nagaan, wist ik reeds, dat als Austins kamers op een halve mijl afstand van de kerk nabij het station verwijderd lagen, het huis op dt Marine Parade minstens nog een mijl verder lag aan den anderen kant. Het huis, waar Austin woonde, lag geheel buiten de stad in een van de omliggende gehuchten. Het was totaal onmogelijk om vandaar naar het huis zijner tante te gaan en weer terug in slechts drie kwartier. „Dat alles bewijst niets," zeide ik; „wat ik wilde weten, is of hij den ganschen avond op zijne kamer is geweest Weer zag ik ontsteltenis op het gelaat van de dochter. „Natuurlijk," zeide juffrouw Hopkins verontwaardigd; „waar Zou een fatsoenlijk heer anders zijn geweest Waarom komt gi; toch hier ons zooiets vragen Wjtrdi vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2