I Toen 'de Fransche gezant te Tanger, Maandagavond met den gezantschapssecretaris langs het strand reed, werd laatstgenoemde door een jloorsch soldaat met een pantoffel op de borst geslagen. In de hierdoor ontstane woordenwisseling trokken eenige soldaten hun messen. INGEZONDEN. Stoomvaartbsrichten. Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. 340e Staatsloterij. ver het werk te staken dan zich die loonsvermindering te laten welgevallen. Te Ebbw Phale in Wales heeft in een steenkolenmijn een gas ontploffing: plaats gehad. Vier mijnwer kers bekwamen ernstige brandwonden. Een van hen stiert reeds toen hij boven werd gebracht. Een nieuw gebouwd stalen stoomschip, de Mendelssohnis, op reis van Liverpool naar Baltimore bij portaferry (Ierland), vergaan. De opvarenden werden gered. De werkstaking der parij- sche koetsiers is nu nagenoeg algemeen. Slechts een tiende ongeveer van de koetsiers der groote maatschappijen blijft nog rijden evenals de meeste koetsiers van kleine ondernemers. Even wel hebben velen aan de werkstaking alleen deelgenomen uit vrees van an ders te worden mishandeld. Ongeregeld heden kwamen echter niet voor. Een briet van een der patroons, waarin deze verdere besprekingen met de werkstakers onnoodig noemde, werd alles behalve vriendelijk ontvangen en er werd besloten, alle eischen vol te houden. Reuter seint, dat Dinsdag- avond een hevige brand is uitgebro ken in de kelders van het restaurant Peters, in de passage des Prinees te Parijs. Veertien brandweerlieden zijn bijna in den rook gestikt en 3 hunner verkeeren in bedenkelijken toestand. De brand ontstond in de bewaar plaats voor brandstoffen, van het res taurant. Gelukkig kwamen juist eenige leden van het Spaansche gezantschap aan, waardoor werd voorkomen, dat de ge zanten zijn 'secretaris werden gedood. Toen de gezant den volgenden avond weder uitreed werd ook hij beleedigd en getart. Men tracht de daders op te sporen, j To Roubaix heeft in de ma gazijnen van de heeren Bossius, hande laars in geweven stoffen, een felle brand plaats gehad. De schade bedraagt 800,000 francs, en is door verzekering gedekt. Een Fransche kanneerboot heeft hij Groot-Popo drie schoten ge lost op een Engelsche mailboot, deBima. De Fransche officier beschuldigt den Engelschen kapitein van blokkade-breuk, deze laatste ontkent. Verscheidene dagbladen melden dat de vrouw van den anarchist Meunier, bekend zou hebbea, dat haar man de dader is van de ontploffing v&n de restauratie Véry. Een correspondent van de Nouvelle Presse libre maakt melding van een koddig avontuurtje, dat Bis marck dezer dagen gedurende zija ver blijf te Kissirigen most gehad hebben De prins was op een morgen, om eens een lrissche wandeling te doen, vroeg opgestaan en had zich reeds in het bosch, dat zich in de nabijheid van het Altenburger Hans bevindt, begeven, toen hij door een plotseling opkomend onweersbuitje verplicht werd, terug te keeren. De Prins was dien morgen zonder regenscherm uitgegaaa, zoodat een vrouwelijke dienstbode hem «et een parapluie was tegemoet geloopen. „Ah, lief kind," riep de ex-kanselier uit, het is dunkt mij beter ergens onder het dichte bladerdak een schuilplaats te zoeken i" en hierbij bood hij haar zeer galant den arm. Daarop gaf hij haar een kus, hetgeen zij zich liet wel gevallen. „Maar dat is een te groote eer voor mij," zeide zij eindelijk tot den prins. „O neen, lief kind," ant woordde de grijze staatsman „het ge noegen is voor mij oneindig grooter," Of het paartje eerst aan ket hotel afscheid heeft genomen wordt niet ge meld. Het Ex tr ah lalt meldt, dat eene dame, eerst Dinsdag uit Amerika gekomen om de baden te Carlsbad te gebruiken, aldaar door haar eigen zoon, in den nacht bijna van het leven beroofd is gewerden. Het jongmensch heeft waarschijnlijk die daad in een vlaag van waanzin begaan. Men heeft het ten minste raadzaam geacht, hem in een krank zinnigengesticht onder te brengen. Al de bandieten op een na, die onlangs in Italië den heer Billotti gevangen namen en hem vermoordden, toen het losgeld niet tijdig kwam, zijn gearresteerd. Elf hunner zullen terecht staan. Dr. Patscheff, meent een middel gevonden te hebben tot het genezen van kanker. Twee dames zijn door hem, nadat zij alle andere .middelen vergeefs beproefd hadden, genezen. Het systeem berust op het gebruik maken van zwavelbaden. Dr. Patscheff wil omtrent zijn geneeswijze een rapport zenden aan de hoogeschool voor geneeskunde, te Parijs. In de M 0 sk ovj shy a Wjedo- mos li wijdt de bekende russische pro fessor Zaeharin een artikel aan de tegenwoordige cliolera-epidemie. Het artikel draagt het opschrift „Is de tegenwoordige cholera epidemie niet ge vaarlijk Men kan natuurlijk niet vooruit zeg gen, hoe het verloop van de epidemie verder wezen zal, maar met het oog op het karakter van de ziekte en op de plaatsen waar zij tegenwoordig heerscht, den tyd van het jaar en de maatregelen waarmede men haar be strijdt, kan men toch met vrij veel zekerheid eenige voorspellingen maken. Omtrent het karakter van de cholera kan men o. a. het volgende opmerken. Deze epidemie schrijdt van den aan vang af spoedig voort en bereikt weldra haar hoogste punt. Hierna begint zij echter weder af te nemen, hoewel de heerschende warmte zou doen veron derstellen, dat zi) eenigen tijd achtereen met onverminderde kracht zou blijven voortwoeden. In Baku vermindert de cholera reeds. Hoe komt dat? De oor zaken van dit snelle afnemen zijn on bekend. Het zoo mogelijk kunnen wezen, dat de oorspronkelijke smetstof der ziekte die van mensch op mensch overgaat, zijne aanstekende kracht ver liest. Misschien vindt de cholera de orga nismen niet, welke hare verbreiding moeten bevorderen. Professor Zaeharin was sedert 1848 getuige van de ver schillende cholera-epideraiefin en hij durft beweren, dat de tegenwoordige wel verre vaa zeer ernstig te zijn, niet meer dan vrij gematigd is. Zij heeft te Baku en Astrakan zeer gewoed, Te Saratow en Zarizin iets minder hevig. Baku is een zeer ongezonde stad en het ergste is, dat Baku door de cholera overvallen werd. Er waren geen voor- beheedmaatregelen genomen. Astrakan ligt, zooals bekend is in een delta. Zulke plaatsen zijn uitstekend ge legen voor de ontwikkeling van eene epidemie. De Ganges-delta is bijv. de bakermat van de cholera. In dit opzicht was de ligging van Astrakan dus onguns tiger dan die van Baku en de reinheid en zindelijkneid waren er niet veel beter dan in de eerstgenoemde plaats. Hierbij kwam nog, dat de oproertjes en de ver volging der geneesheeren de versprei ding der cholera bevorderden. De ligging van Saratol is even oogezond ais van Astrakan en die van Tarizin is niet veel beter. In bijna alle andere plaatsen is de cholera weinig hevig opgetreden. Het is waar, dat zij zich zeer snel langs de gehcele Wolga heeft verbreid. Die snel heid van verspreiding hangt echter meer samen met het drukke verkeer op de rivier, dan met de mindere of meerdere hevigheid der epidemie. De eerste cholera, die Rusland onge veer zestig jaren geleden bezocht, ver breidde zich zeer langzaam. Trouwens Rusland had toen bijna nog geen mid delen van verkeer. Die cholera had echter eea zeer kwaadaardig karakter. Het is een feit, dat hoe raeer de cholera zich verbreidt, des te zwakker treedt zij ia verschillende plaatsen op. Evenzoo heeft men opgemerkt, dat dorpen en steden, die ver van de plaats, waar de cholera zich het eerst vertoonde, verwijderd liggen, soms zwaarder bezocht worden dan de tus- schengelegen steden en dorpen. Dit is tegen den regel, want onder gewone omstandigheden wordt de cholera zwakker naarmate zij zich verder van ket aanvangspunt verwijdert. Treedt dus de cholera ep grooten afstand met felheid ep, dan moet dit geweten wor den aan locale oorzaken, t. w. groote dichtheid van bevolking, on gezonden toestand, enz. Mocht de cholera zich meer naar het Noorden verbreiden, dan vindt zij ook grooter tegenstand. De bevolking v&n noordelijk gelegen streken is in betere omstandigheden, dan die der zuidelijke. Zij is zindelijker en ij eiiger. Het voor de verbreiding gunstige jaargetijde spoedt trouwers ten einde. Nog een paar we ken en de herfst vangt aan. Hierbij komt nog, dat de maatregelen, welke genomen worden om de verdere verbreiding der ziekte tegen te gaan, allen lof verdienen, Bij niet éen der vorige epidemie is men met zulk een beleid en veerkracht opgetreden. Met het oog op die maatregelen, mag men de gegronde hoop koesteren, dat het grootste gevaar geweken is. De phylloxera heeft thans de wijnbergen in Champagne aangetast. De ontsteltenis is groot. Bij een botsing op den Pen- sylvania-spoorweg werden 10 wagens vernield. Zes arbeiders verloren het leven, 15 anderen werden zwaar ge kwetst. Onder de vreemdsoortige zaken die voor de tentoonstelling te Chicago verzonnen worden, behoort ook een congres van jongelui van 13 tot 20 jaar. De beste vertegenwoordigers der resultaten van het hedendaagsche opvoedingstelsel zullen daar bijeenko men hoofdzakelijk geschiedt dit om hen in aanraking te brengen met uitnemende opvoedkundigen, maar zij mogen ook eenig aandeel nemen in de werkzaam heden van het congres. Het Dinsdag waarschijnlijk verminkt overgekomen telegram utt St. Paul de Loanda, betreffende het in de luchtspringen eener kanonneerboot in Kongoland, komt, volgens de Indepen- dancehierop neer, dat er te Boma, bij het doen van schietproeven in het in aanbouw zijnde fort, een Nordenfeld- kanon gesprongen is. Bij dit ongeluk is een sergeant omgekomen en zijn gewond de heeren Wahis, sedert kort benoemd tot gouverneur, en Fuchs, kortelings uit Europa gekomen als 8taats-inspecteur en directeur-generaal van justitie. Een telegram van den goeverceur Wahis zeiven aan het staatsdepartement van den Kongo te Brussel, luidt echter woordelijk vertaald aldus „Gedurende proefneming kanon stoom boot Rirondelle gesprongen eerste schot. Onderofficier X gedood, geen andere ongelukken." Een telegram van Constan- tinopel meldt, dat de kassier van de Bank te Teheran, een Engelschmxn welke zich voor zaken naar Bagdad had begeveB, onder weg door roovers is aangevallen en zwaar gewondzijne twee bedienden zijn gedood, alles wat waarde had is medegenomen. De roovers heeft men nog niet kunnen vatten. Onder de vele merkwaar digheden op de wereldtentoonstelling te Chicago zal behooren een zouten paleis, opgetrokken uit groote blokken zout en te zenden door de bewoners van San Bernardo. De gele koorts, die in Ame- rika en vooral in zuidelijk Amerika zoo vele offers heeft geëisoht, is, volgens de Vlndèpendance zoo goed als geweken. Donderdagnacht is te Nash ville, door 1700 mijnwerkers een nieuwe aanval op de gevangenis in Oliver- springs gedaan. Na een hardnekkigen strijd, waarbij 12 personen werden ge dood en 20 gewond, werden de bewa kers der gevangenis teruggeworpen en 200 gevangenen bevrijd, die daarop naar Knoxville zijn gezonden. Wegens het vernielen der telegraafdraden, ont breken de bizonderheden. Voordat het bericht van den strijd daar aankwam had de goeverneur militaire hulp tot bescherming der gevangenis gezonden. Tengevolge van [de toene mende beweging in Nashville is de arbeid in de mijnen gestaakt, waardoor 500 naan zonder werk zija. De werk stakers hebben de post- en telegraaf kantoren bezet,en houden toezicht op alle telegrammen welke verzonden worden. Het is waarschijnlijk, dat dit district het terrein zal worden van een maat- schappelijken strijd, als gevolg van hei gebeurde met den arbeid der gevan genen. Men zegt dat de goeverneur de orde zal weten te handhaven, zoo noodig met behulp van de gewapende macht. Zoodra de toestand dreigend wordt, zullen troepen worden gezonden. De spoorwegmaatschappij van Tenessce heeft bekend gemaakt, dat zij er van afziet aan de regeering gevangenen te vragen, en dus slechts vrije arbeiders zal gebruiken. Dit besluit heeft onder de mijnwerkers een goeden indruk ge maakt. Voor den inhoud dezer rulriek slelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur In uw blad van Donderdag j.l. komt van de hand van een uwer abonné's een stuk voor getiteld; „eerewieneere toekomt." Hij kapittelt mij daarin over een Siukje door mij in het N. v. d. D. ge schreven en wel hoofdzakelijk over de uitdrukking dat, „dank zij het beleidvol optreden van den waarnemenden commissaris van politie, mr. Raseh, alles goed is afgeloopen." Uw abonné is de meening toegedaan d-t dien heer niet de eere toekomt, die hem gegeven wordt, omdat hij niet hem, maar wel de ondergeschikten han delend heeft zien optreden, maar juist hierin, mijnheer de redacteur zit hem volgens mij dat beleid. Een goed chef geeft zijn orders en worden die door het personeel uitgevoerd zoeals ze ge geven worden en blijkt het dan dat door die uitvoering ongeregeldheden zijn voorkomen, dan pleit dit voor het beleid van den chef. Indien een generaal inspectie houdt over een troep en die goed in orde vindt, zoo wordt door dien opperoffieier den chef een compliment gemaakt. Dit complimeat maakt hij niet ieder man van den troep, de chef alleen krijgt dit, doch dit is evengoed alsof de ge- heeie troep het kreeg. Zoo is het o-sk hier. Door den heer Rasch een louange te maken over zijn tact en beleid, kreeg het gekeele pelitie-korps een pluimpje. Uw abonné heeft de stem van mr. Rasch niet gehoord, doch dit is ook niet nooiig mijnheer de redacteur. Als hij als chef op het bureau eenmaal gesproken heeft, behoeft hij dit alleen d&n buiten te doeD, als hij ziet dat zijn bevelen niet goed worden uitge voerd en dit geval deed zich hier Jniet voer. Heeft uwe abonné den heer Rasch nooit 's nachts op straat gezien, ik wel, en dat wel herhaalde malen en op al lerlei punten van de kermis, doch steeds zonder gevolg, zoodat zijn aanwezen geen éclat maakte en hij alzoo beter kon zien of, wat hij bevolen had, werd uitgevoerd ook. Ten slotte nog wil ik uw abonné zeggen, dat ik een volbloed Haarlem mer ben, doch dat ik als correspondent van het N. v. d. D. natuurlijk niet schrijf in haarlemsche bladen, ook al, omdat die evengoed op de hoogte kunnen zijn als ik. Dankzeggende voor de gverleende plaatsruimte noem ik mij, mynheer de redacteur, met de meeste hoogachting, De oorrespondent van het „Nieuws van den Dag." Mijnheer de Redacteur Mag ik een paar opmerkingen maken in antwoord op het ingezonden stuk in uw courant van gisteren Ik moet beginnen met te zeggen dat het onjuist is, dat de waarnemend Commissaris van politie zich niet op de kermis vertoond zou hebben. De heer Rasch is in deze stad betrekkelijk weinig bekead en daardoor kan de inzender dozijnen menschen gesproken hebben, die hem niet gekend hebben als Commissaris van Politie. Ik geef evenwel den inzender de verzekering, dat Mr. Rasch wel degelijk herhaaldelijk de kermis heeft bezocht. Wat nu het Zondagavond sluiten van Café Brinkraann betreft, ik was daar toevallig ook bij en ben er getuige van geweest, hoe fcn de waarnemend Com missaris èa de beide inspecteurs het publiek kalm en beleefd verzochten heen te gaan. Twee of drie schenen zich te willen verzetten, waarop ik Mr. Rasch heb hoeren zeggen„we zullen maar eens een paar agenten moeten toonen." Ook de recalcitranten hoorden dat en verwijderden zich toen direct. Ik mag dus volhouden, dat Mr. Rasch wel degelijk tot den goeden uitslag heeft medegewerkt en den lof, hem in het Nieuws v. d. Dag toege zwaaid, ongetwijfeld verdient. Met dankzegging voor de plaats ruimte teeken ik M. de R. EEN ANDERE ABONNÉ. Het stoomschip Ardfoenovan Java naar Rotterdam, arriveerde 15 Aug. te Marseille. Het stoomschip PGaland, van de N. A. S. M., van Amsterdam naar Baltimore, arriveerde Maandag 15 Aug. te Baltimore. Het stoomschip Prins Willem is 14 Aug. vau Amsterdam te Paramaribo aangekomen. Het stoomschip Prins Willem 111, vertrok 14 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Aug. van Colombo. Het stoomschip Merapi vertrok 17 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Aug. van Southampton. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Aug. kaap Vincent. Het stoomschip Drenthevan Rot terdam naar Java, arriveerde 17 Aug. te Batavia. Het stoomschip Dubbeldam, van de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, passeerde Woensdag 17 Aug., des namiddags 1 uur 30 min., Prawlepoint. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Aug. van Portsaid. FAMILIEBERICHTEN- Gehuwd: 17 Aug. J. Broekhuijsen en M. Watlig, Den Haag. - Z. Duim wedr. van K. Muskewitter en E. Luza, Amst. - N. van Milligen en G. J. G. Bloem, Den Haag. Geboorten: 13 Aug. N. Visser Wit z. Hoorn. - 16. M. Saphier Mulder d. Amst. - Van der Meer MohrBreedveldt Boer z. Tegal(Java). Overleden: 13 Aug. P. Lust 87 j. Oostzaan. - 14. A. B. Geels 58 jaar, Arast. - H. J. Inden 45 j. Anast. - M. D. Dolman jm. 3 m. Hilversum. - M. StreefkerkStreefkerk 54 j. Amst. - 15. Th. ColenbranderLaarder 71 jaar, Dinksperloo. - 16. S. E. de Rop jd. 68 j. Den Haag. - D. van der Schaft 75 j. Hilversum. - E. C. Meijboom Momma 50 j. Assen. - C. vau Maarssen jd. 13 j. Amst. - J. BeermanLebbink 42 j. Twelloo. Ondertrouwd 18 Aug. J. A. van O vereera en J. v. d. Velden. - G. B. Salm en J. E. Kat. Getrouwd: 18 Aug. J. W. v. d. Steur en J. J. Quintus. - C. M.Beutler en W. C. Bremer. Geboorten 15 Aug. C. M. Slig- tingWijkhuizen d. - 17. S. C. Byster Hendriks d. - G. F. Slebos— Frater- man z. - 18. G. ElfrinkElberts z. - B. v. d. Laan de VriesBannink z. Overleden 18 Aug. M. Colpaert Fpölich 76 j. Hagestr. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 18en Augustas j.l. executoir ver klaard kohier op de patenten van afd. VI dezer gemeente, dienst 1892/98, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht ziju honnen aaaBlag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Aan Geabonneerdtn op dit Blad tn hunne hulsgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar de se Betrekkingen xljn te bevragen. Abonnés bulten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel ƒ1. 2e coupeuse of directrice op een der eerste atelierB te Rotterdam. 2. Winkeljuffr. in een manufact. zaak tegen Nov. of eerder, grondig bekend en goede refer. 8. Ambtenaar ter secretarie in N.-Holl. jaar wedde ƒ500, bek. m. gem.-admin. 4. Jongmensch, P. G. terst. op een grossiers- kantoor, net schrift en accuraat rekenen ver- eischten, salaris 200. 6. Klerk aan het kadaster in een groote stad. 5. Eerste bediende P. G. tegen 1 Oct. in een tapijten zaak. 7. Stadsreiziger voor comestibles te Amsterd. 8. Meesterknecht voor vleeschhouwerij tegen half Sept., goede getuigen. 9. Eerste bed. als bank.bakker, goede referent. 10. 2c bediende voor koekb. zaak, direct. 11. Oberkellner tegen Sept. bek. mét mod. talen, goede get. 12. Winkeljuffrouw m. 15 Sept. v. garen, band en damesmode-art. teg hoog sal. 18. Reiziger teg. commissie gereg. de ijzer- wink. in Holi. bezoek v. koper-en bronsgieterij. 3e klasse 4e lijst. Donderdag 18 Aug. 1892. No. 15320 f2o©. Prijzen van f 45. 6 8956 6876 9668 18554 16879 1977» 178 4595 6980 10146 18845 16565 19908 691 5821 8195 10258 18948 16572 80017 698 5482 8210 10608 14807 17258 20181 1128 5498 8259 10826 14708 17861 20195 1808 5545 8296 10872 14746 17928 20881 2188 5556 8894 11087 148SS 18020 20258 2821 5978 8595 11197 15699 18286 90476 8825 6006 9181 11414 15719 18461 20771 8405 6087 9895 11477 15885 18572 80898 2840 6188 9875 11589 15918 18591 8001 6178 9411 11718 15986 18619 8041 6270 9555 12084 16088 19126 3055 6414 9606 12870 16122 19865 8429 6790 9658 18808 16188 19518 MARKTNIEUWS. Amsterdam, 18 Aug. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtKatwijker Zand f 1.80 k 2.50, dito Klei fo,k o.An dijker Muisjes £2,-81 2,20 Westland- sche Klei manden f o,k o,dito losse f o,k o,dito Kleimuisjes f o, k o,dito Zand f 2.k 2,60, Rijns burgers f o,k o,Geldersche Kra- en f 1.40 k 1,50, dito Muizen f 1,90 k 2,Noordwijker Zand f 1.50. k 2.30 Hillegommer Zind f 1.60 a 2.40. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 13 Aug. De amerik. Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegramNew-York 6,6, 6,10, 6,10, 6,10, 6,10 ct. per gallon. Philadelphia 5,95, 5,95, 6,05, 6,05,6.05, 6,05 ct. per gallon. Ruwe olie 53, 53^, 55» SSÏ. 56ü. 57ï c. p. v. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvange aan den Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 6,65, Levering Juni o, Juli o,Aug. 6,65, Sept ./Dec. 6,70, Jan./Maart 6,75, Russ. disp. 5,90, los in cons. 4,80, Juli o,los. in cons. 4,90. Bij kleinigheden k hooger. Alkmaar, 15 Aug.Opde heden gehoud. Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 6 koeien f210 a 240, 107 vette kalveren f35 a 90, 17 nuchtere dito f 8 a 16, 126 vette schapen f 16 a 22, 47 magere varkens f16 a 20, o paarden ia alles per stuk, 137 vette varkens 48 a 60 ets. per Kg. Schiedam, 18 Aug. Moutwijn f 8, Jenever f 13,50, Amst. Proef f 1475.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3